Tekort aan mensen en geld bedreigen zending Pauselijk bezoek Paraguay staat op losse schroeven £eidóc@ouW •5 brieven van lezers GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld beroepingen Ik durf niet meer naar de kerk, maar verwacht er toch alles van CiidaeSomcwt VRIJDAG 13 MEI 1988 PA( Hailewas nieuwe president lutherse synode bennekom Drs. C.F.G.E. Hailewas is gekozen tot pre sident van de evangelisch-lutherse synode. Hailewas volgt daarmee ds. A. Burghoorn op die sinds 1984 synodevoorzit- ter was. De 45-jarige Hailewas is predikant te Rotterdam. Eerder stond hij in Nijmegen en Haarlem. Hailewas was in het ver leden al vice-president van de synode. Tot vice-presidenten werden gekozen ds. H. Mudde, predikant in Zwolle, en J. van der Sluis-Reuvers. Laatstgenoemde werd herkozen. Raad van Kérken begint anti-alcohol campagne LEUSDEN De Raad van Kerken in Nederland heeft een grootscheepse anti-alcohol campagne op stapel staan. In de 6000 plaatselijke gemeenten en parochies van de negen lidker ken van de Raad komen als de plannen worden goedgekeurd het volgend seizoen affiches te hangen die de kerkgangers waarschuwen tegen te vanzelfsprekend drankgebruik. „We streven niet naar geheelonthouding", aldus dr. J.W. van der Molen, secretaris van de sectie dienst van de Raad. „We willen alleen dat mensen nadenken over waarom en wat ze drinken." De Raad wil bereiken dat in de Vastentijd (de veertig dagen voor Pasen) elk alcoholgebruik wordt gestaakt. Wie door een veld met uien gaat, zal ernaar ruiken Arabisch spreekwoord VOORZITTER EVANGELISCHE ZENDINGS ALLIANTIE: AMSTERDAM Hoewel er wel kandidaten zijn wordt het moeilijker het huidige aantal Neder landse zendelingen op peil te houden. De zen dingsorganisaties hebben vaak te kampen met te ruglopende inkomsten van de kerken en gelovi gen, tekort aan personeel en onderbezette besturen. Dat maakte Hans Keijzer, voorzitter van de Evange lische Zendings Alliantie (EZA) donderdag duide lijk tijdens de zestiende wereldwijde zendingsdag van zijn organisatie in Amsterdam. Keijzer riep de deelnemers aan de bij eenkomst op „zich op^- nieuw als vrijwilliger aan te melden voor het leger van God". Hij verweet ook de 72 evange lische organisaties die bij de EZA zijn aangesloten, veel te versnipperd te opereren. „We moeten breken met de vloek .van de individualisering die ook ons beïnvloedt", aldus Keijzér. Hij meende dat er in Nederland in tegenstelling tot Duitsland en Engeland te veel bijbelscholen zijn en dat 25 christelijke Oost-Europa-orga- nisaties wat al te veel van het goede is. Datzelfde geldt naar zijn opvatting voor de Israël- organisaties, de fondsen voor internationale hulpverlening en de bijbelstudiescholen. „Ik kreeg dit jaar ongevraagd al zestig acceptgirokaarten voor éen vrijwillige gift, die ik on gebruikt terzijde heb gelegd", zo zei Keijzer. Volgens Keijzer moet er meer ruimte worden geboden aan het gezamenlijke gebed en de werking van de Heilige Geest. Hij bepleitte dat Nederland een aandeel in de zending blijft leyeren en hekelde 'het dat tal van Nederlandse evan gelische gemeenten geen zén- dingscommissie kennen. Hij wees er voorts op dat twee miljard mensen in de wereld nog niet met de boodschap van het Evangelie zijn be reikt. Volgens Keijzer be schikt India nu al over 4.200 evangelische zendelingen en zijn er nu 1000 zendelingen uit Zuidkorea actief. Voor het jaar 2000 verwacht de Zuidko- reaanse zusterorganisatie van de EZA 5.000 zendelingen uit te kunnen zenden. Tegenover kerkverlating in West-Europa staat een groei van evangeli sche gemeenten in andere we relddelen, aldus Keijzer. Hij verwees daarbij naar Latijns- Amerika waar het aantal evangelische christenen nu op 34,3 miljoen wordt geschat. Dat aantal groeit naar ver wachting tot 80 miljoen in het jaar 2000. Kardinaal König: theologen maken gelovigen onzeker FREIBURG Discussies en conflicten tussen theologen ma ken de gelovigen almaar onzekerder, zo zegt de vroegere aarts bisschop van Wenen, kardinaal Franz König, in een interview met het Westduitse weekblad „Leben und Glauben". Hij wrijft vele theologen een „onfeilbaarheidsmentaliteit" aan. König erkent dat discussies tussen theologen noodzakelijk en belangrijk zijn, maar zij worden vaak op zo'n hoog intellectueel niveau gevoerd „dat de doorsnee kerkganger ze niet meer kan volgen". Vergeten wordt vaak dat de disputen tussen theologen niet het belangrijkst zijn, aldus de kardinaal. Dat zijn veeleer „de geloofsbelijdenis, het Onze Vader, het gebed, de eredienst, de sacramenten en een bepaalde eenparige leiding in de kerk". König gaat ook in op de stand van zaken in de oecumene. Wel iswaar wordt geprobeerd de oecumene af te remmen, maar „zo'n sterk en breed proces" js niet meer tegen te houden. Hij vindt het ongeduld van vele christenen een groot probleem en wijst erop dat gezien de eeuwenlange conflicten tussen de ker ken de vooruitgang die deze eeuw is geboekt, al zeer groot is. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Katwijk ad Rijn, Z.de Graaf te Hazerswoude. Gereformeerde Kerken Benoemd tot pastoraal-assistent te Wijk bij Duurstede (part-time) J. Rie- sebos wonende aldaar, die deze be noeming heeft aangenomen. Beroe pen te Maarn, drs.M.Glastra te Sint Annaparochie (parttime). re dienst in Gent H. Drost te Rotter dam-Oost; te Schildwolde C.J. Mewe te Terneuzen; te Waddinxveen L.S.K. Hoogendoorn te Musselkanaal-Val- thermond; beroepen te Rozenburg, W.J.Keesenberg kandidaat te Zwol le. GEWELDSGOLF WEGENS PAUSBEZOEK IN LIMA DEN HAAG In krin gen rond paus Johannes Paulus II wordt niet uit gesloten dat de paus van een bezoek aan Paraguay zal afzien, als de Para- guyaansè regering vast houdt aan haar besluit een ontmoeting met ver tegenwoordigers van de oppositie af te gelasten. De ontmoeting met 'sociale werkers' zou woensdag 17 mei in het gebouw van de natio nale sportraad in de hoofdstad Asuncion plaatshebben. De regering liet woensdag de apostolische nuntius in Para guay, mgr. Giorgio Zur. weten dat de ontmoeting met kan doorgaan omdat de oppositie van plan zou zijn provoceren de en gewelddadige acties te gen de regering uit te voeren Minister Ortiz Ramirez van onderwijs en cultuur ver klaarde dat de regering eén aanslag op het leven van de paus vreest. Als de paus ech- Rechts: En Boliviaanse mijn werker in Oruro doet de paus een mijnwerkershelm cadeau ter aan de ontmoeting blijft vasthouden, dan zal de rege ring ..waarschijnlijk geen" veiligheidsbeambten ter be schikking stellen om de paus te beschermen, zo dreigde hij. Een seminarium in Lima waar de paus in het weekein- de wordt verwacht, is donder dag korte tijd bezet door ge wapende leden van de Peru aanse Revolutionaire Bewe ging Tupac Amaru. Volgens een Peruaans radiostation hadden de bezetters van het Santo Toribio Seminarium Links: De bus in Lima die door guerilla's werd bekogeld met bom metjes. FOTO's: AP geest dat priesters van het in stituut zich bij hun opstand zouden aansluiten. De bezet ting maakte deel uit van een golf van geweld in Peru die kennelijk door de komst van de paus is losgemaakt. Don derdagmorgen werden politie agenten gewond toen guerril lastrijders een bom gooiden naar de bus' waarin zij zaten. Woensdag werd een mortie raanval gepleegd óp het mi nisterie van binnenlandse za ken, en ontplofte een auto bom bij een militaire installa tie in Lima. Johannes Paulus bevindt zich nu in Bolivia, waar hij op He melvaartsdag voorging in een eucharistieviering in Sucre. De paus noemde geldzucht, het streven naar macht en prestige en egoïsme de oorza ken van de armoede en de onrechtvaardige economische, sociale en politieke structuren in Latijns-Amerika. Hij riep de gelovigen op zich te ont trekken aan elke nieuwe „ideologische en praktische afgodérij", die de armoede, de hoge kindersterfte/ de. onvol doende medische verzorging en de werkloosheid in La- tijns-Amerika niet opheft, maar juist versterkt. Woensdag werd de paus in Oruro geconfronteerd met de armoede van boeren, arbei ders en mijnwerkers. „Heilige Vader, wij zijn door de rege ring en de autoriteiten in de steek gelaten, wij worden be drogen, wij worden bijna als dieren behandeld. Wij krijgen geen hulp om onze produkten te verkopen. Zij noemen ons communisten, maar wij weten dat we tot de kerk horen en dat de kerk onze rechten zal verdedigen", aldus een lan darbeider tot een zichtbaar ontroerde paus. BIJSTANDSMOEDER: SYSTEEM VINDT KINDEREN MIJN HANDICAP 11 11 DEN HAAG „Naar de kerk gaan durf ik niet meer. Ik voel de ogen in m'n rug van mensen die denken: „daar heb je d'r weer, die moeder met haar twee kinderen. Ze leeft van onze centen". Maar terwijl ik dat denk, weet ik dat er ook iets anders in me zit. Dat is de vraag juist aan die men sen van de kerk: help mij en mijn kinderen. Is er nou niet één christelijke werkgever die mij een baan van dertig uur wil geven en is er nu niet één van al die mensen in de kerk die in de vakanties op mijn kinderen wil pas sen? Zo kom ik er niet uit. Ik wil graag m'n ei gen kost verdienen, maar ik ben ook moeder. Met verantwoordelijkheid voor m'n kinderen. Ik kan ze toch niet alleen la ten, als ze vakantie heb ben? En kinderoppas kan ik niet betalen. Als dat moet, zak ik zo weer in de uitkering." Zo maar een paar zinnen uit een lang, emotioneel relaas van een bijstandsmoeder uit Den Haag: Babs Tietje. Het verhaal gaat over de uitzicht loosheid van haar situatie en van die van vele anderen in dezelfde omstandigheden. De trefwoorden zijn: geschei den, moeder, geen baan, schuldgevoelens ten aanzien van de kinderen, verdriet, woede en doorzettingsvermo gen. Het verhaal wordt beves tigd door Ine Baan uit Zoeter- meer, ook een bijstandsmoe der en lid van de Haagse werkgroep Kerk, vrouw, bij standsvrouw. „Eigenlijk ben ik nog geluk kig", vertelt Babs. „Ik zit al zes jaar in de bijstand en kan nog vechten. De meesten zijn na drie jaar. labiel, die kunnen het niet meer opbrengen. Ik vecht door. Mij krijgen ze niet klein; ik kom er uit. Positief denken is mijn pa rool. Mijn kinderen moeten dezelfde kansen hebben als andere kinderen. Ik maak er bij wijze van spreken een sport van om met weinig mo gelijk middelen zo veel moge lijk te kunnen. Of het nu gaat om kleren: alles wat we aan hebben is vermaakt of zelfge maakt; of om eten: ik sta uren in de keuken om met de goedkoopste dingen zo gezond mogelijk en zo lekker moge lijk eten te maken. Ik ken er genoeg, vrouwen die zijn. ingezakt, die het niet meer kunnen. Daarom zeg ik: ik ben nog gelukkig. Ik wil en ik kan vechten. En ik heb ge-^ weldige vrienden. Ik klaag niet veel, maar als ik ze laat merken dat iets niet goed gaat, dan komen ze ook. Want ze weten: als Babs klaagt is het echt. En dan gebeurt er wat. Alles wat hier in huis staat, heeft z'n eigen verhaal. Die stoel, de tafel, de vloerbedekking of dat kastje; niets heb ik op een gewone manier gekocht. Steeds wisten vrienden oplos singen. Geweldig. Ik zou me zonder hen geen raad weten. Maar er zijn er genoeg die het niet zo goed hebben wat dat betreft. Mis schien kun je er zelf ook wel wat aan doen. Als je altijd zeurt, ja, dan blijven de men sen op den duur weg. Maar als je er nu niets aan kunt doen, dat je somber bent, dat je het vaak niet zo ziet zitten. Echt waar, ik ben vreselijk blij als ik me allemaal bedenk hoe ik er óók voor zou kun nen staan. Geloof Het geloof is in mijn leven erg belangrijk. Ik put er troost uit, maar ook kracht en moed om door te vechten, 't Is ei genlijk heel gek. Aan de ene kant wil ik niets meer met die kerk te maken hebben omdat ik mij er zo bekeken voel. Maar tegelijk verwacht ik juist van die kerk zoveel. Juist als het gaat om oplossin gen voor mensen die in de problemen zitten. We geloven toch in dezelfde God? Het sy steem in ons land wordt niet veranderd. Daar is geen geld voor, zeggen ze. Dat betekent dus dat ik niet hoef te reke nen op voorzieningen voor kinderoppas. Maar dat mag toch niet als consequentie hebben dat ik geen werk kan krijgen en dus blijf cirkelen in het kringetje van uitkering en afhankelijkheid? Het blijkt gewoon dat niemand mij wil hebben: ik zou zo als secreta resse kunnen beginnen als ik in andere omstandigheden leefde, dat wil zeggen: zonder kinderen. Het systeem zegt dat mijn kinderen mijn mijn handicap zijn. De kinderen zijn voor mij een geweldige stimulans om er het beste van te maken. Ik probeer zoveel mogelijk de grote-mensen-problemen die hun moeder heeft voor hen weg te houden. Maar dat lukt natuurlijk niet. Ook al praat je liever niet in hun aanwe zigheid over geldzorgen, ze merken het wel degelijk. En natuurlijk moet ik vaak ge noeg zeggen: dat kan ik niet betalen, kinderen. De zorgen drukken ook op hen. Dat merk je als soms een portemonnee met veertig gul den is gepikt. Ze beseffen na tuurlijk heel goed wat dat be tekent. Laatst realiseerde ik mij heel sterk hoe enorm die druk is. Dat was toen de bril van een van hen kapot was getrapt. In paniek waren ze; werkelijk in paniek. Ze weten precies hoe duur zo'n mon tuur is en wat we dus niet meer kunnen doen als er een nieuw bril moet worden ge kocht. Als zulke dingen gebeuren, denk je: God, had ik maar werk. Waarom moeten mijn kinderen onder zo'n druk le ven; waarom moeten ze altijd minder kunnen doen dan hun vriendjes op school en in de straat? Beseft de samenleving wel hoe dè toekomst van kin deren zoals de mijne mede wordt gestempeld omdat het systeem ervoor zorgt dat ik geen werk kan krijgen? We ten de mensen in de kerk het wel, hoe het werkt? De chris ten-werkgevers ook? Het zou een Godsgeschenk zijn als er een paar mensen komen die zeggen: okay, ga jij maar werken. Wij zorgen voor goede opvang van jouw kinderen". LUTSEN KOOISTRA Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden stukken te bekorten. Acht Mei Bijeenkomst (3) Het valt te betwijfelen of de nieuwe katholieken, zoals me vrouw Stael-Merkx van de Acht Mei Beweging zich die voorstelt, beter zijn dan die van vroeger; de pastorale wer kers even goed als de priesters die vroeger werden ingezet, onbaatzuchtig, zonder salaris, bezit of status. Die laatsten te kenden geen contract. Er is echter een lichtpunt. Ouderen en zelfs jongeren zoeken on danks alles meer diepgang in hun leven en naar de waar heid van de Christus uit het evangelie. C.D.Noorderwier, DEN HAAG Acht Mei Beweging(4) In onze krant las ik een uitste kend verslag over de bijeen komst die de Acht Mei Bewe ging op 7 mei in Utrecht heeft gehouden. Er is echter een sto rende fout ingeslopen. Er is wel degelijk telefonisch con tact geweest met ds. Beyers Naudé in Zuidafrika. Kort voor het begin van de slotvie ring heeft de heer Pieter van Hoof een ongeveer tien minu ten durend gesprek gevoerd met de Zuidafrikaanse domi nee waarvan alle mensen in de centrale hal getuige waren. Juist op dat moment kwam het thema „Om bondgenoot te worden" bijzonder sterk naar voren en dit was dan ook een waardevol begin van de slot viering. Monique Meeussen, DEN HAAG. t Neutraliteit In een boekbespreking in onze krant las ik dat de Nederland se neutraliteit van vóór mei 1940 bij nader inzien een „far ce" was gebleken. In het boek wordt betoogd dat van neutra liteit, gezien het grote aantal schendingen van ons lucht ruim, in feite geen sprake was. Volgens mij was er echter wel degelijk sprake van neutrali teit. Het was duidelijk dat Ne derland er alles aan deed om buiten het conflict te blijven. Veel verstandige mensen wis ten echter dat het risico bij de oorlog betrokken te worden levensgroot aanwezig was. Vandaar ook de mobilisatie van honderdduizenden. De schendingen van het lucht ruim werden met lede ogen aangezien. Hoe anders was de situatie in '44-'45 toen de Brit se bommenwerpers op Duits land aanvlogen; eerst 's nachts en later ook overdag. Wél kan ik onderschrijven dat in 1939 met het risico van luchtlandingen rekening werd gehouden. Het bataljon waar bij ondergetekende was inge kwartierd had onder meer als taak de sluizen van Wijk bij Duurstede te bewaken. Er stonden wel honderden rijwie len in tenten klaar om bij alarm eventuele parachutisten snel te kunnen opsporen. Wat mij tenslotte verwonderde was de foto die bij het artikel werd geplaatst. Daar stond totaal on- gecamoufleerd luchtafweerge schut in de wei. Bij de Grebbe- linie was dat anders geregeld. Ik herinner me dat het lucht afweergeschut daar onder een soort kleine viaducten verdekt was opgesteld. J.M.L. Nuijten, VOORBURG. telefoonnr.071-1 Kanttekeningen bij Deetir Wie naar aanleiding van het gewraakte intervievl dagblad Trouw dacht dat minister Deetman wezenli ;r tiek had op het regeerakkoord, die heeft het mis. De ken van Deetman over het „bijna duivelse" van hi v elkaar uitspelen van Defensie en Ontwikkelingssan l king, over de „stomme effecten" door de noodzaa schrijdingen binnen eigen budget op te vangen, he allemaal „kanttekeningen". Zo heeft de minister de verzekerd. De affaire-Deetman heeft er inmiddels een paar inte te aspecten bijgekregen. Bijvoorbeeld het rapport van 1 kenkamer, waaruit blijkt dat de administratie van Dt departement niet uitblinkt door overzichtelijkheid. He re aspect is dat Deetman financieel gezien niet zo' werkgever is. Want onderwijsgevenden komen er n salaris sinds een aantal jaren slecht af in vergelijking dere ambtenaren. En we wisten al lang dat voor staan een tamelijk ongezond beroep is. Het geheel overziende kan men tot een vrij sombeL komen van het onderwijsbeleid in ons land. De speelt zijn grote geldzorgen uit via de band van de pu en wordt daarvoor teruggefloten door de minister-p en de Kamer. Dezelfde minister heeft zijn departeme op orde en betaalt de werkers in het veld slecht. En d ben het nog maar niet over de kritiek die van alle ka de minister afkomt vanuit een onderwijskundige en positionele invalshoek. Er is geen enkele reden om minister Deetman tegen w wie dan ook te verdedigen, wél is er reden om vast te dat niet alleen hij verantwoordelijk is voor de m, onderwijs. De overige leden van de regering en de reg partijen in de Kamer zijn ten nauwste betrokken gew diverse aspecten die tot het trieste resultaat hebben K.ABINET en regeringspartijen zouden, naar aanleidi dat resultaat, zich nog eens moeten afvragen wat goed Wijs ons land waard is. Het is betreurenswaardig waarschuwingen, noodkreten en harde woorden \jm mensen die het werk moeten doen en van onderwijs v saties tot nu toe aan dovemansoren zijn gericht Maar wié weet, hebben de „kanttekeningen" van de mm en het bekend worden van die paar andere „kleine het gewenste effect. Als de ogen van kabinet en van de fracties van CP VVD in de Kamer eindelijk opengaan, is het te hopen een verstandige wijze wordt ingegaan op de noodsi van zowel de minister als van de mensen in het om zelf. Maar al te vaak blijken juist maatregelen op het van onderwijs ingegeven te zijn door de waan van door, louter economische motieven. Een aardige testcase kan zijn of en hoe de Kamer ing klachten vanuit het speciaal onderwijs. Dat zijn de voor onze zwakkere en kwetsbare kinderen. Deetma daarop nogal ongenuanceerd bezuinigen, mede doome Kamer hem geen enkele financiële ruimté laat. In spëctief van deze bezuinigingsronde diént heel vraag te wórden gesteld, wat de kwetsbare kinderen samenleving ons waard zijn. Worden zij economise! bijvoorbeeld uitgespeeld tegen veelbelovende studen zijn benieuwd naar het antwoord. Vrij zonnig DE BILT (KNMI) - Tussen een hogedrukgebied boven Scandinavië en een lagedruk gebied boven de Alpen wordt over onze omgeving een ooste lijke stroming in stand gehou den. Boven Frankrijk is vooral in de middag de vorming van een enkele onweersbui niet uitgesloten. Deze storingen kunnen zich. iets noordwaarts Over België en mogelijk tot het zuiden van het land uitbrei den. Elders blijft het vrij zon nig en droog. De temperatuur daalt de komende nacht tot een graad of dertien. Morgen middag wordt de temperatuur ongeveér 23, graden. Er staat een overwegend matige wind, rond kracht 4. maar in het Waddengebied is deze nu én dan krachtig, 6. Ook voor de rest van het weekeinde hou den we dit weerbeeld. Dit houdt in dat de weersver wachting voor zondag vrijwel gelijk is aan die van zaterdag. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor zaterdag en zondag: Zuid-Scandinavië: Droog en overwegend zonnig. Middag- temperatuur van 13 graden bij de Zweedse oostkust tot 16 a 21 graden elders. Britse Eilanden: In zuidwest- Engeland en zuid-Ierland be wolking en mogelijk een bui, elders vrij zonnig. Middagtem- peratuur van 15 graden langs de oostkusten tot 17 a 22 gra den elders. Denemarken, land, Nederland: dag meer wolking maar waan droog. Middagtemperai tot 24 graden, in Dene r en bij de Oostzee wat België, midden-Du Veranderlijk bewolkt gelijk een regen- of c bui. vooral meer naar den. Middagtemperatuü 24 graden. im Frankrijk, zuid-Du m Half tot zwaar bewolkt [j] le regen- of onweei vooral meer naar het i. Later in zuidwest-Frf1 meer opklaringen, temperatuur van 15 langs de westkusten tot, a graden elders. h( Alpengebied: Half tot m bewolkt. Vooral i zuidzijde af en toe re] a onweersbuien. Middaj d ratuur in de dalen en laagland tot 18 a 22 gn Spanje. Portugal: Voora noordwesten en noord gal veel bewolking en lijk een bui. Meer naar den zonnige periodi slechts een enkele bu dagtemperatuur van .17 in het noordwesten tot graden in het zuiden zuid-Portugal. Italië, Joegoslavische Veranderlijk bewolkt, in noord-Italië en ndoi enkele regen weersbuien. Middag tuur 19 tot 23 grden, Italië plaatselijk tot 30 Bollen- en bloesemberich In Noord- en Zuid-Holland bloeien de laatste tulpen op de velden. Veel tulpen zijn al ge kopt. De Keukenhof in Lisse zal op 23 mei zijn deuren weer sluiten voor het publiek. Tot die tijd kan de bezoeker bloe men en heesters nog in bloei zien staan. Binnen is de lelie parade nog te bezichtigen. In Flevoland en Groningen staan de koolzaadvelden in volle bloei. De koolzaad routes zijn bij de VVV's in (noord west) Groningen en Flevoland verkrijgbaar. Inl.: VVV Grijpskerk (Gr) 05947-13636. VVV Lelystad 03200-43444. Bloesem is nog te bewonderen in de Betuwe, Limbup" Zuid-Beveland. Tips: Kerk Avezaath: Vanaf de Betuwse fietsvieri Start: Dorpshuis De Ave T in Kerk Avezaath. Afsl 20, 40, 60 en 80 km. f 12.50. Inl.: 03448-1257. Goes: 14 mei wandelen e sen langs de lindebomen tebeschrijving 5,- te 1 de VVV. Route van ca. niet gebonden aan tijd stapplaats. Inl.: VVV 01100-20577. Den Haag: 14 mei.-ger< markt op het Lange Vo»"~ 9-17 uur i

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2