Gevangenis op terrein Bavo oordwijk wil parkeerterreinen privatiseren Voorschoten pompt weer geld in zwembad LEIDEN omgeving eife1J C kan in^ian de slag PLAN MINISTERIE VAN JUSTITIE Omroepen moeten samenwerken QeidócOowumt VRIJDAG 13 MEI 1988 PAGINA 17 Midlenteloop In Zoeterwoude-dorp wordt zondag de Midlenteloop ge houden. Het is een loop voor dames, heren, junioren en re creanten en er is keuze uit vijf, tien en vijftien kilometer. Het startschot klinkt om elf uur. de inschrijfpost in clubge bouw De Westender (Klaver- hal) is vanaf tien uur open. De organisatie van de Midlente loop is in handen vn jongeren vereniging Utopia die tot vo rig jaar de poldercross organi seerde. Omdat de belangstel ling daarvoor terugliep, is nu gekozen voor een andere for mule. Het inschrijfgeld be draagt voor de jeugd tot en met 15 jaar vier gulden, ter wijl de ouderen vijf gulden dienen te betalen. Gi taarconcert De Alphense Gitaristen Vere niging organiseert zondagmid dag vanaf half een een koffie concert van het gitaarduo Remco de Haan en Erik Wes- terhof uit Groningen. Het concert wordt gehouden in de Oudshoornsekerk in Alphen. Op het programma staan wer ken van onder meer Fernan do Sor, Astor Piazzolla en Ra- damês Gnat tali. De entree be draagt vijftien gulden. Hou ders van een CJP, Pas 65 of leden van de gitaristenveren ging betalen twaalf gulden vijftig. Kinderen onder de tien jaar moeten vijf gulden entree betalen. Vlooienmarkt Het Hillegomse bedrijf Col lector Service houdt zondag in sporthal Treslong een vlooien markt. Particulieren kunnen kunnen hier tweedehands ar tikelen verkopen. Toegang kost drie gulden vor volwasse nen (65-plussers betalen de helft en kinderen een gulden). Horsten De afdeling Leiden van het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie organiseert zondag een wandeling over landgoed de Horsten in Was- senaar/Voorschoten. De wandeling gaat om één uur van start bij de ingang Pape laan (kruising Rijksstraatweg Veel aandacht wordt besteed aan de geschiedenis van het landgoed dat eigendom is van prinses Juliana. Entree een gulden vijftig voor volwasse nen. kinderen betalen de helft. Klassiek Het Haags Artsenorkest treedt maandagavond op in de ont spanningszaal van Endegeest aan de Endegeesterstraatweg 5 in OegstgeesL Op het pro gramma staan werken van Mozart, Gounod, Schubert. Fodor en Holleman. Aanvang kwart over acht, entree gratis. Postzegels De Vereniging van Postzegel verzamelaars Noordwijk houdt maandag haar maande lijkse postzegelveiling. Behal ve het bieden op de postzegels, is er een verloting. Aanvang kwart over acht in dorpshuis De Kuip. Zeestraat 1 in Noordwijk-Binnen. Leden hebben gratis toegang, niet-le- den betalen een gulden en tree. Expositie De Leidse kunstenares Angela Snel-Rincón exposeeert vanaf maandag haar schilderijen, te keningen en sculpturen in het Leiderdorpse gemeentehuis. De tentoonstelling duurt nog tot en met 25 juni. Donderdag 19 mei vindt de officiële ope ning plaats om half negen 's avonds door de heer E. Fi- lemon, directeur van de Lo- rentzschool in Leiden. De mu zikale omlijsting is van Jacob Overduin op gitaar en Natha lie Snel. De openingstijden van het gemeentehuis is van maandag tot en met vrijdag van acht tot vijf uur en op woensdagavond van half ze ven tol acht uur ORDWIJK De gemeente Noord- t wil het exploiteren van parkeerter- faen privatiseren. Overwogen wordt Jan Kroonsplein, Palaceplein, De h en het terrein bij de Maarten (Uytstraat bij een stichting onder te pngen. Wethouder P. Warmerdam zei woensdag in een commissievergade- het parkeren op deze terreinen in goede 'en te leiden en net parkeren zonder beta- l tegen te gaan. zal er gewerkt worden met een slagboom en haaientanden. Dit parkeersys teem zal via een computer worden geregeld. Uit de mededelingen van de wethouder werd duidelijk dat het eerste parkeeruur kosteloos zal zijn. Warmerdam somde een aantal plus punten van het voorgestelde systeem op. Zó komt het klantvriendelijk over. er behoeft geen uitbreiding van het aantal parkeercontroleurs plaats te vinden en er zou zelfs een parkeercon- troleur vrij komen voor de controle in het ge bied van het belanghebbendenparkeren. Het aanstellen van meerdere controleurs in Noordwijk is volgens de wethouder onprak tisch, want men heeft deze mensen hooguit voor slechts zes maanden (het seizoen) nodig Hun aanwezigheid werkt soms averechts (vriendelijk of minder vriendelijk) en daarvan heeft men bij het voorgestelde systeem geen last. Bovendien is het een effectieve methode om de dagtoeristen aan de uitgaven voor de badplaats te laten bijdragen. Het gemeentebe stuur denkt er over om het systeem niet alleen toe te passen op de reeds genoemde parkeerter reinen. maar ook op het grote terrein aan het Wantveld. Eerst wil de wethouder afwachten wat de methode op de andere parkeerplaatsen oplevert. zomermaanden de bestaande praktijk gehand haafd blijft. Wethouder Warmerdam verwacht van de nieu we opzet, een hogere opbrengst aan parkeergel- den. Het parkeerplan, dat ook de instemming zou hebben van de ondernemers, moet nog na der bestudeerd worden. In deze gedachte kon de raadscommissie zich vinden. Het wachten is nu op een nadere nota. Het parkeren op de Koningin Wilhelmina Bou levard en het Palaceplein wordt duurder. De raadscommissie voor financiën is er woensdag mee akkoord gegaan dat het tarief van één gul den per uur op een gulden vijftig wordt ge- hrncht vprhopine eaat noe deze zomer in en el |j'eparade besluit seizoen Keukenhof E De directeur van het Instituut voor de Veredeling van bouwgewassen (IVT), de heer dr. ir. N.G. Hogenboom heeft isdagochtend in Keukenhof de Lelieparade geopend. Het is •ootste leliebloemententoonstelling ter wereld en volgens in- jden tevens de mooiste die tot op heden in Keukenhof te js geweest. ,er is de lelieboom die door Hillegommer Cock van Andel opgezet en tot in de nok van de tentoonstellingsruimte De boom is vijf meter hoog. Ook in vele andere arrange ren zijn hoogstandjes te bewonderen en valt op, dat door de izenders enorm veel nieuwe variëteiten op de voorgrond jezet. Dit keer duidelijk minder produkten uit het gangbare [elsasortiment, maar een kijkje in de toekomst, met schitte- e voorbeelden van bekerwinnaar Vletter en J.A. den Haan lijnsburg en minstens zo goed materiaal van onder andere rma Mak uit 't Zand; W. Paauw en Zonen te Rijnsburg en hoff Tulleken uit Wieringerwerf. Keukenhof en de Lelie- de zijn tot en met 23 mei nog dagelijks te bezichtigen van uur tot half zeven en voor het bezoeken van de lelieten- stelling wordt geen extra entree berekend. Vandalen aangehouden LISSE Twee Lissenaren van 22 en 25 jaar oud zijn vannacht door de politie aangehbuden na dat zij in winkel centrum Blok huis brand ge sticht hadden in enkele prullen bakken. Ook hadden zij planten uit bloembakken ge trokken. De twee werden op heter daad betrapt. Dauwtrappers verstoren nachtrust NOORDWIJK Dauwtrappers hebben in de nacht van woensdag op donderdag huisgehouden op het Noordwijkse strand. De politie arresteerde tegen half zeven in de ochtend drie jeugdige Noordwijkers die vernielingen aanrichtten in een strandtent. Het dauwtrappen begon een tiental jaren geleden op het strand bij de Langevelderslag. Sindsdien komen telkens in de nacht voor Hemelvaartsdag groepen jeugdigen naar het strand om daar de nacht door te brengen. Dit jaar was er aan de Lan gevelderslag nauwelijks iets te beleven. Op het strand voor het dorp echter wel. Rond midder nacht waren twee kampvuren gemaakt, een bij de vuurtoren en een bij de politiepost. De laatste moest door de brandweer worden geblust. De jon geren gaven de politie handenvol werk met als dieptepunt de arrestatie van drie Noordwijkers van 16, 17 en 20 jaar die stevig onder invloed een strandtent te lijf gingen. Subsidie voor tentoonstelling ruimtevaart DEN HAAG/NOORDWIJK De stichting Noordwijk Space Center krijgt van de provincie 150.000 gul den voor de bouw van een perma nente ruimtevaarttentoonstelling in Noordwijk. De subsidie wordt gegeven in het kader van het „voorwaardescheppend toeristisch beleid 1988". Hiermee wil de pro vincie een eigen toeristisch beleid stimuleren. Hetzelfde subsidiebe drag gaat naar een toeristisch pro ject in Hellevoetsluis. Het voorstel voor het toekennen van de subsi dies wordt maandag besproken in de provinciale commissie economi sche zaken. Illegale vissersgegrepen ALPHEN AAN DEN RIJN Twee Alphenaren zijn gisternacht om half twee betrapt bij het uitzet ten van visstekken in de Woudwetering langs de Woubrugseweg. Visstek ken zijn stokjes met enke le meters lijn en een haak met een worm om paling te vangen. De stekken worden geplaatst en enke le uren later weer opge haald. De Alphenaren van 29 en 41 jaar werden ge verbaliseerd. In totaal werden 32 stekken in be slag genomen. Leidenaar steelt 70 horloges VOORSCHOTEN Een 31-jarige Leidenaar is van ochtend om half drie aangehouden in de Schoolstraat in Voorschoten, na dat hij zeventig hor loges met een totale waarde van circa 10.000 gulden had gestolen uit een bij outerie-winkel in die straat. De politie betrapte de man op heter daad. Hij is ingeslo ten. Fietsdag trekt 5.500 deelnemers LEIDEN/REGIODe Provinci ale Sijthoff Pers Fietsdag 1988 joeg gisteren 5500 deelnemers op het stalen ros. De fietsers lieten hun kaarten afstempelen bij de start en controleposten. Volgens de organisatoren was de deelna me overweldigend. Het startpunt vanwaar de meeste mensen vertrokken was dat in Naaldwijk. In totaal waren er elf startpunten en de fietsers konden kiezen tussen routes van 35, 70 en 150 kilometer. Vorig jaar namen circa 3.500 mensen deel aan de fietsdag. derwj 24.24 2,59), aneL HnfaORDWIJK 'ine ^tbalvereniging SJC 'ctar n n*euwe kleedka- -ers bouwen. De adscommissie finan- Ën ging woensdag- iddag akkoord met w t verlenen van ti.OOO gulden subsidie, kiloi ivens staat de ge- iveteieente Noordwijk ga- a KV!' nt voor een lening n 110.000 gulden die termor SJC wordt afge- lofari)ten. De resterende rug Jo.000 gulden van de luwsom (in totaal 5.000 gulden) finan- »rt de voetbalvereni- uit eigen midde- et is lange tijd een heet ngijzer geweest en het erleg is op het scherpst n de snede gevoerd", zei raadslid W. Wijnands DA) over dit onderwerp. n 1976 nam de gemeente a «rdwijk het sportpark n SJC over en werd de jaak etbalvereniging huurder n (35 n het complex. Ongeveer n jaar later besloot de ge- a ïenteraad in het kader ipper n de beleidsombuigingen een aantal gemeentelij- taken aan de veldsport- renigingen over te laten. (I n van deze taken was Jos t dagelijks onderhoud n de opstallen en het zelf 'fltalen van de energielas- In de tijd dat de ge ënte het sportpark be- irde. bleek er volgens bestuur van SJC ach- tsiallig onderhoud aan kleedgelegenheden te ;hofl «jn ontstaan. Het bestuur 311! vond, dat de gemeente dit 53. eeret diende uit te voer l0- SJC wees daarbij op het 1erder gesloten contract. Bij ;n onderzoek door de peiijk ienst van gemeentewer- noo >n werd vastgesteld, dat n de kleedkamers op iddellange termijn voor .irÈlt 'n kleine 50.000 gulden oest worden vertimmerd. *29 wel door SJC als door -12 meentewerken werd dit e oveA weggegooid geld be- houwd. Daarom ging de OUW»orkeur van SJC uit naar ren: n Euwbouw van de kleed- jje| imers op het hoofdveld. MATI oigens SJC zijn deze iden. imten ongastvrij en ont- Huip eken daar de mogelijkhe- lisch| n tot besparing van ener- [/®rrze( Langzamerhand groei- 0 u. bij de gemeente de over- .IGER iging, dat ook met het 1 A|l ig op de toekomst nieuw- öncrn het meest raadzaam tijdl as. SJC ontwikkelde met en wo wrtvarendheid een bouw- dere an. n9 ei >6-82 NOORDWIJKERHOUT Het ministerie van jus titie wil op vrijkomende terreinen van het psychia trisch ziekenhuis Sint Bavo een huis van bewa ring vestigen. Dit wordt mogelijk als de Stichting Centrum Sint Bavo in de komende jaren naar Rot terdam verhuist. Of dit plan doorgaat is nog niet bekend. Wel heeft de di rectie van Sint Bavo al te kennen gegeven geen me dewerking te willen ver lenen. Dit blijkt uit de no tulen van een vergadering op 19 april tussen het col lege van B en W van Noord wijkerhout en de directie van de Bavo waar de problematiek rond de Bavoverhuizing is bespro ken. Deze notulen zijn in middels aan alle Noord- wijkerhoutse raadsleden gestuurd ter kennisname. In de notulen staat ook dat het niet uitgesloten is dat er bij de verhuizing van de Bavo ge dwongen ontslagen vallen. Binnen zes weken wordt be kend hoeveel van de 400 Noordwijkerhouters die op de Bavo werken naar de regio Rijnmond verhuizen. In de ko mende weken wordt geïnven tariseerd hoeveel van de 750 werknemers bereid zijn naar Rotterdam te vertrekken. In het uiterste geval kan dit voor sommige personeelsleden ont slag betekenen, aldus de ver- gadernotulen. Bedden De Bavo verwacht dat tot 1991 250 bedden bij Rotterdam en de Rijnmond gereed zullen zijn. Vier tot zes jaar later zul len dan nog eens 150 bedden voor chronisch-psychiatrische patiënten gereed zijn. Dat be tekent dat de opnamecapaci teit in Noordwijkerhout gelei delijk wordt afgebouwd. De Hafakker, Bechut Wonen en de polikliniek zullen waar schijnlijk in Noordwijkerhout blijven, ook al is ook daar nog geen zekerheid over. Met name rond de tweede fase van de Hafakker bestaat onzeker heid. De provincie is voorstan der van spreiding van de zwakzinnigenzorg en wil de tweede fase naar de Rijnmond halen. De Bavo en de gemeen te Noordwijkerhout willen dit graag naar Noordwijkerhout halen en ook het College van Ziekenhuisvoorzieningen staat hierachter. Een complete ver huizing van de Hafakker naar Totterdam ligt niet in de lijn der verwachtingen, ook al is dit niet uitgesloten, omdat dit een vorm van kapitaalvernie tiging zou zijn van de net ge bouwde en in gebruik geno men Hafakker. Verder maakte de Sint Bavo op de vergadering bekend dat de, in relatief slechte staat ver kerende, paviljoens Paulus en Pieter het eerst zullen worden gesloopt tenzij het Bavomu- seum hierin wordt onderge bracht. Ook het Clemenshuis in Kerkstraat zal worden afge stoten en ook de huisjes op het Hoogt zullen op den duur worden gesloopt. Er bestaat een kans dat deze gebouwen in de handen ko men yan een projectontwikke laar, aldus de notulen waarin wel wordt gesteld dat de vrij komende terreinen „mootsge- wijs" worden verkocht. Als er door de Bavo verkocht gaat worden, wordt de gemeente Noordwijkerhout tijdig op de hoogte worden gesteld. Sint Bavo hoopt dat op de terreinen woningbouw plaats vindt met werkplaatsen. Somber De toekomst van de kinder boerderij en de Engelse tuin lijkt vrij somber. De gemeente Noordwijkerhout heeft al ge zegd dat ze deze terreinen in geen geval wil exploiteren, ook al wordt de grond voor niets aangeboden. De kosten daarvoor zijn veel te hoog: 200.000 gulden per jaar alleen al voor de kinderboerderij. Wel wil Noordwijkerhout de helpende hand toesteken bij het oprichten van een apart Bavomuseum. Dit museum geeft immers ook een indruk van de lokale historie. Hier voor moet wel een aparte stichting in het leven worden geroepen die het museum gaat beheren. In de werkgroep die deze stichting moet oprichten, moet een gemeentelijke verte genwoordiger plaatsnemen. Gezamenlijk moet een finan ciële basis worden gevonden en een geschikte lokatie voor het museum. Een van de te slopen paviljoens zou hier ge schikt voor kunnen zijn. DEN HAAG/LEIDEN De regionale omroepen Radio West en Radio Rijnmond en de Zuidhollandse lokale omroe pen en streekomroepen moeten in een zogenaamde in tentieverklaring op papier zet ten hoe zij hun onderlinge sa menwerking willen regelen. Over deze samenwerking moet ook door de provincie een nader gesprek met de om roepen worden gevoerd. Dat kwam woensdagmiddag naar voren tijdens een vergadering van de provinciale commissie voor culturele en sociale zaken bij de bespreking van de ont- werp-statenvoordracht Regio nale Omroep Zuid-Holland. Alle fracties steunden de op vatting van gedeputeerde sta ten dat de omroepen in de pro vincie zoveel mogelijk moeten samenwerken, als dat kan ook financieel. De heer Van der Ende van Radio West zei ech ter als inspreker dat zijn om roep zich welliswaar verbon den voelde met de streekom roepen en lokale omroepen die ook in de stichtingsraad van West vertegenwoordigd zijn maar dat men er niets voor voelde hen ook financieel Met name CDA en D66 pleit ten voor steun aan Radio Rijn land. CDA'er Van Katwijk: „Omroep Rijnland heeft zich de afgelopen tijd wel bewezen. Radio West voelt weliswaar weinig voor financiële samen werking, maar als er niet op die manier samengewerkt kan worden, zijn er mogelijk toch meer regionale omroepen no- dig". De fracties binnen de commis sie waren het erover eens da er in Zuid-Holland maximaal twee regionale omroepen moeten komen. VOORSCHOTEN De raadscommissie welzijn heeft woens dagavond met grote tegenzin toestemming gegeven voor onder houd aan de waterzuiveringsinstallatie van zwembad Het Wed de. Hiermee is een bedrag van 110.000 gulden gemoeid. De com missie aarzelde omdat volgende maand de privatisering van het zwembad aan de orde komt. De kans is zeer groot dat de exploi tatie in handen komt van b.v. Sportfondsen Nederland. Technisch ambtenaar G. Gorter betoogde dat langer uitstel fu neste gevolgen kan hebben. Niet alleen voor de waterkwaliteit maar voor het gehele circulatiesysteem omdat de filters verstopt zijn en er grind komt in de circulatiepompen. Normaal gaan de filters 15 jaar mee. Het gebrek is al veroorzaakt bij de bouw. Bij controle is gebleken dat de filters niet alleen uit diverse grindla- gen bestaan, maar dat er door onachtzaamheid tijdens de bouw verontreiniging is opgetreden en er zelfs plastic-zakken tussen het grind zitten. Wethouder Marselis: „Ook binnen het college van burgemeester en wethouders hebben we ons afgevraagd of uitstel mogelijk zou zijn. Wanneer we volgende maand praten over het zwembad en het besluit valt om de gemeentelijke exploitatie stop te zetten, dan moeten we toch een gaaf bad kunnen aanbieden en dat be tekent een bad met goede filters". Mokkend ging de commissie akkoord .temeer daar er thans de garantie gegeven wordt dat de filterlagen inderdaad juist aange bracht worden en de filters een levensduur hebben van 15 jaar. Voorschoten wordt door pech achtervolgd zowel in de techni sche als in de personele sfeer Het tien jaar geleden gereed geko men zwembad raakte al na drie jaar de directeur kwijt en daar na werd er een bezuiniging gevonden in het niet weer opvullen van deze werkplek. Gevallenen Valkenburg herdacht De 51 jonge militairen die in mei 1940 zijn gesneuveld bij de verdediging van het vliegkamp Valkenburg zijn giste ren herdacht in Leiden en Valken burg. De herdenking begon bij het oorlogsmonument aan de Haagsche Schouwweg in Leiden. De plechtig heid daar begon met een stille tocht naar het monument, waar door kolo nel b.d. Th. Wessels een herden kingsrede werd gehouden (foto rechts). Daarna werden kransen ge legd en volgde een défilé langs het monument (foto boven). In de Neder lands Hervormde Kerk in Valkenburg werd vervolgens een herdenkings bijeenkomst gehouden. Na een ont vangst in De Terp in Valkenburg volg de een stille tocht naar de Erebe graafplaats en ook daar werden kran sen gelegd. Deelnemers fcaan de her denking werden na aflo<^> ontvangen door het gemeentebestuur van Val kenburg. Bij het oorlogsmonument aan de Haagsche Schouwweg is vele jaren geen herdenking gehouden. In 1985 werd deze traditie door de Bond van Wapenbroeders, afdeling Leiden en omstreken in ere hersteld. FOTO'S: TEJO RINGERS Leeuwenhorst actief voor vluchtelingen Drie dagen lang hebben leer lingen van het Leeuwenhors tcollege in Noordwijkerhout al lerlei activiteiten ondernomen om geld bijeen te zamelen voor hun Ban-Adri-project en voor de vluchtelingenhulp. Woensdag werd het program ma afgesloten op het sportveld nadat de scholieren eerst 's morgens hadden gezwommen, gefietst of hard hadden gelo pen. De bedoeling was dat zij zelf sponsors zouden zoeken. Eén van de leerlingen kwam tot boven de 400 gulden aan sponsorgeld. Onder een stra lende zon eindigde de woens dag met een voetbalwedstrijd waarbij dit keer voor de veran dering de leerlingen hun lera ren eens een flink lesje leer den. In de loop van de komen de week moeten de deelne mers het verdiende geld bij de sponsors gaan innen. Op de foto de sponsorloop. FOTO: HENK VAN DEN ENDE

Leidse Courant | 1988 | | pagina 17