Oppositie Sovjetunie lijkt geen lang leven beschoren pulaire ialist >card euwe emier ankrijk Moskou begrijpt niets van INF-problemen Staking Leninwerf rustig beëindigd Moeizaam overleg in Suriname over hervatting hulp wutvuimiti mn de mat nam smoi h //ih hrrh het huh fun jerph. „Hervormingen zaaien verwarring" MOSKOU Sovjet-leider Gorbatsjov heeft gezegd dat zijn hervormingen bij veel mensen verwarring hebben gesticht, maar dat mensen die in paniek zijn geraakt of hebben ge faald, niet mogen worden gebrandmerkt als onverantwoor delijke tegenstanders van maatschappelijke veranderingen. Gorbatsjov riep voorts op de greep op de dagelijkse econo mie en het dagelijkse bestuur te versoepelen, waarbij hij zei dat deze verantwoordelijkheden bij de ministeries be rusten en dat de partij zich op politieke en ideologische kwesties hoort te concentreren. De partijleider verklaarde eerder dat pluralisme in de politiek zich alleen binnen de communistische partij kan uiten. Verschillen Boris Kagorlitski, mede-op richter van het Socialistisch Initiatief en één van de meest fanatieke niformalny-leden in Moskou, vindt: „Onze groepe ring en andere grote linkse groeperingen zijn op geen en kele wijze betrokken bij de nieuwe beweging. Zowel op het beleidsmatige als op het persoonlijke vlak zijn er grote verschillen. Ik zou de doelstel lingen van de Democratische Unie willen omschrijven als li beraal, met de nadruk op het verwerven van een gemengde economie en een op westerse leest geschoeid politiek stel sel". Bij een razendsnelle KGB-ac- tie werden dit weekeinde zes tig mensen gearresteerd die betrokken waren bij pogingen de oppositiepartij van de grond te krijgen. Officiële bronnen zien dit als een bevestiging dat de beginselen van de Demo cratische Unie niet stroken met de Kremlin versie van een „socialistisch meerpartij- enstelsel" dat Gorbatsjov mondjesmaat tracht te bevor deren. Alhoewel het nog altijd niet duidelijk is wat het Krem lin hiermee beoogt, zijn Wes terse afgezanten er van over tuigd dat het in elk geval niet de bedoeling is dat allerlei te genpartijen worden opgericht. De meest bekende figuur bin nen de nieuwe oppositiegroe pering is ongetwijfeld Sergei Grigorjants, hoofdredacteur van het blad „Glasnost" en voormalig politiek gevangene. Half Armeniër van geboorte, is Grigorjants verder gegaan dan menig ander in het los peuteren van informatie over de recente onlusten in Arme nië en Azerbeidjan. Grigor jants werd dit weekeinde ook gearresteerd door de KGB en is inmiddels tot een week cel straf veroordeeld. Verenigen Grigorjants wordt overigens binnen de Democratische Unie eerder gezien als sympathisant dan als mede-oprichter. „De grondleggers van de Democra tische Unie zijn met name ge ïnteresseerd in zijn journalis tieke kwaliteiten en het feit dat hij conflicten met de vei ligheidsautoriteiten niet schuwt", legt een Sovjetrussi- sche bron uit. Op een andere plaats in Mos kou kwamen het afgelopen weekeinde hoofdredacteuren en journalisten bijeen van der tig onofficiële bladen die sinds 1985 zijn verschenen in de Sovjetunie. Grigorjants trad daarbij als spreker op en hield de vergadering voor dat het noodzakelijk was dat de frag mentarische groeperingen zich verenigden. Alleen op die ma nier' zouden ze een levensvat baar alternatief kunnen bie den voor het één-partij sy steem in de Sovjetunie. „Ik ben van mening dat het uiterst belangrijk is dat een nieuwe politieke kracht ge schapen wordt, zodat het de mensen duidelijk wordt dat ze méér kunnen doen dan alleen maar te protesteren door mid del van aanplakbiljetten. De leden van dit politieke alter natief zouden kunnen probe ren hun collega's en kennissen te beïnvloeden door discussies en gesprekken", betoogde Gri gorjants. „Het zou al een ge weldige prestatie zijn als we er na een jaar of twee in geslaagd zijn om slechts één procent van de bevolking te bereiken". Gedurende de afgelopen twin tig jaar hebben Sovjetrussische dissidenten al vaker pogingen gedaan tot het oprichten van oppositiepartijen. Meestal wa ren deze formaties geen lang leven beschoren. Of ze waren niet bestand tegen de meedo genloze pressiemiddelen van de KGB of interne schermut selingen maakte een vroegtij dig einde aan de onstabiele partijen. Bedreigen Die onderlinge rivaliteit heeft de afgelopen paar maanden ook de kop opgestoken onder de niformalny en bedreigt de levenskansen van de Demo cratische Unie. De unie tot nog toe misschien wel de meest gedurfde uitdager van de communistische partij kan evenwel tot inspiratie die nen voor wat behoedzamer (volgens sommigen minder on bezonnen) voorstanders van een pluralistische democratie. Joeri Mitjoenov, één van de organisatoren en officiële woordvoerder van de Demo cratische Unie, liet weten dat het beginselprogramma uit volgende actiepunten behelst: het streven naar een parle mentaire democratie met meer partijen; een nieuwe grondwet; het toestaan van onafhankelij ke vakbonden en de terug trekking van alle Sovjettroe pen uit Oosteuropa, de weste lijke Oekraïne en de Oostzees- taten (Estland, Letland, Litou wen). „Gorbatsjov zal onze partij moeten tolereren als hij de Sovjetrussische maatschappij daadwerkelijk wil veranderen, zoals hij beweert. Hij heeft im mers altijd aangevoerd dat een economische transformatie on mogelijk is zonder een demo cratische verandering", aldus Mitjoenov. CHRISTOPHER WALKER (c) The Times, Londen 'CetdaeSoiMCwt WOENSDAG 11 MEI 1988 PAGINA 7 Downing Street 10 een heuse vesting (Van onze correspondent) LONDEN De Britse premier Thatcher laat haar ambtswoning verbouwen tot een heuse vesting, nadat veiligheidsadviseurs haar er op attent hebben gemaakt, dat Downing Street 10 een ideaal doelwit zou kunnen zijn voor een terreuraanslag. Afgelopen maart werd de voordeur van het huis al zwaar versterkt met stalen pla ten. Ook de wanden en binnen deuren worden nu gepantserd. De uitvoering van al deze veilig heidsmaatregelen kost nagenoeg een half miljoen pond. „Drie Kanaken geëxecuteerd" PARIJS Volgens de Franse dagbladen Le Monde en Libéra- tion zijn vorige week donderdag zeker drie Kanaken door militai ren geëxecuteerd, nadat ze zich hadden overgegeven. De Kana ken behoorden tot een groep van ontvoerders, die meer dan twin tig Franse gendarmes in gijzeling hielden op het eiland Ouvéa op Nieuwcaledonië. Bij de bevrij dingsactie vielen in totaal negen tien doden. Op de gedode Kana ken is sectie verricht door een Franse miliatire arts, maar het rapport blijft geheim. Oorzaak brand in Fort Zeelandia nog niet bekend PARAMARIBO De oorzaak van de brand die maandag woedde in het mili tair complex Fort Zeelandia in Parama ribo is nog onduidelijk. Het vuur ont stond in een ruimte waarin onder ande re militaire dossiers lagen opgeslagen. Deze dossiers bevatten, naar in Parama ribo verluidt, geheime gegevens over zowel militairen als burgers. Een van de lezingen is dat de brand is anagestoken door de militairen, om het onderzoek te belemmeren dat de Surinaamse justitie momenteel tracht in te stellen naar schendingen van mensenrechten door militairen. VS zoeken ander leven in heelal WASHINGTON Amerikaanse deskundigen gaan met behulp van een nieuwe supercomputer het heelal afzoeken naar mogelijk ander intelligent leven en een antwoord op de eeuwenoude vraag over andere, buiten aardse beschavingen. Alle radiosignalen uit de ruimte zullen worden opgepikt en in fracties van secondes gea nalyseerd. Daarnaast gaat men ook zulke signalen uit zenden naar elke ster die te ontdekken valt. Voor de ontvangst en de nieuwe, supersnelle analyse van de sig nalen willen de Amerikanen zogeheten zwarte dozen ter grootte van een flinke archiefkast plaatsen bij alle grote radio-astronomieschotels in de wereld. Het „brein" ervan is een superchip ter grootte van een vin gernagel, die analyseert met een snelheid van tien mil jard operaties per seconde, sneller dan enige supercom puter. De hele apparatuur is zo gevoelig, dat men bij proeven met gemak het signaal oppikte dat het ruimte vaartuig Pioneer uitzendt met een vermogen van slechts één Watt op zes miljard kilometer in de ruimte. Zwaargewicht per heftruck naar hospitaal AMITY HARBOR Toen bleek dat de 450 kilo zware Amerikaan John Fin- nerty met spoed naar een ziekenhuis moest worden overgebracht heeft men geen halve maatregelen genomen. Van wege de extreme lichaamsomvang van de patiënt kon deze niet via de gebrui kelijke manier naar buiten worden ge bracht; de deuropening van de slaapka mer was te smal. Besloten werd een gat te breken in de slaapkamermuur; ver volgens werd de loodzware Finnerty door een man of twaalf op een bran card gehesen en vervolgens per hef truck naar het plaatselijke ziekenhuis getransporteerd. De 45-jarige Finnerty moest worden opgenomen wegens een acute bronchitis. Een onbestuurbaar gewor- satelliet, die mogelijk ernenergie wordt aangedreven, binnen enkele maanden op de neer te storten. Dit meldt het televisiestation ITN. De satelliet, 1900, werd in december gelan- Het is niet duidelijk waar de sa- zal neerkomen, als hij de terug- de atmosfeer overleeft. Het is de tien jaar al enige malen gebeurd dat buiten controle ge- satellieten terug op aarde vielen, werden echter vernietigd intense hitte die tot stand komt moment dat de satelliet in aanra- met de atmosfeer. IJS £)e gematigde ist Michel Rocard is middag door presi- Mitterrand benoemd ïieuwe premier. De |?ming had plaats en- 1 uren nadat de con- tieve premier Jac- Chirac op het Elysée intslagbrief had aan- len. Chirac trok zich nadat hij zondag Francois Mitterrand »os werd verslagen tweede ronde van presidentsverkiezin- noeming van de zeer po ire Michel Rocard (57) 2( niet als een verrassing, d-minister van planning iimtelijke ordening en andbouw vertegenwoor- 9J )innen de socialistische de rechtervleugel. Hij is Dor de aangewezen fi- om de door president rand gewenste openin- aar het centrum te creër- e sociaal-democraat Ro- overigens een oude ri- 3 an Mitterrand wacht een moeilijke taak. verwachting zal hij tot nei de tijd krijgen om te >f het door hem te vor- cabinet tenminste de zo overleven. Grote jkheid is dat de Assem- Nationale, de Franse WASHINGTON/GENÈ- VE De Sovjetunie be grijpt niet goed welke problemen de Amerikaan se Senaat heeft met het INF-verdrag over de af schaffing van de middel- lange-afstandsraketten. Dit verklaarde gisteren Sovjet-minister van bui tenlandse zaken Edoeard Sjevardnadze. De Senaat besloot maandag het de bat over de bekrachtiging van het akkoord voor on bepaalde tijd uit te stellen wegens meningsverschil len over de controle op de overeenkomst. Bij aankomst in Genève zei Sjevardnadze dat het pro bleem van de verificatie fun damenteel is opgelost. „Het is mij niet helemaal duidelijk wat de problemen zijn van de Senaat. Dat is ons nog niet d", ajdus de minister. Hij zei zich ervan bewust te zijn dat onlangs enige proble men waren gerezen. „De Amerikanen stelden enige vragen ter verduidelijking van sommige punten. Wij be antwoordden die vragen en gingen er van uit dat er geen problemen meer waren". Sjevardnadze liet blijken er nog steeds op te vertrouwen dat de Senaat het INF-ver drag zal ratificeren. Hij voert vandaag en morgen bespre kingen met zijn Amerikaan se collega Shultz ter voorbe reiding van de Sovjet-Ameri kaanse top van 29 mei tot 2 juni in Moskou. MOSKOU De oprich ting van de Democrati sche Unie, een beweging van oppositionele groepe ringen in de Sovjetunie is de meest openlijke uitda ging die de officiële com munistische partij ooit te verduren heeft gekregen. Toch, ondanks het feit dat de oprichting van grote onverschrokkenheid ge tuigt, wordt het slechts gesteund door een min derheid van niet-erkende, dissidente groeperingen. De Democratische Unie drijft in feite op drie bewegingen: de Groepering van Vertrouwen tussen de Sovjetunie en de Verenigde Staten, afgekort Trustgroep; de Perestrojka-88 en Democratie en Humanisme. Deze worden beschouwd als de meest radicale onder de tientallen informele groepe ringen (de niformalny) die momenteel in Moskou en an dere grote steden in de Sovjet unie gedijen. Westerse waar nemers hebben inmiddels vastgesteld dat de meeste ge zaghebbende dissidente groe peringen zich niet bij de nieu we partij hebben gevoegd. „Het is veelbetekenend dat zich al in zo'n vroeg stadium een duidelijke verdeeldheid aftekent", meent een diplo maat. „Grote dingen beginnen vaak klein. In dit geval echter, denk ik dat men zich goed moet realiseren hoe ojitzettend klein deze nieuwe beweging is. De monopoliepositie van de communistische partij wordt nog niet bedreigd". le Kamer sinds twee jaar chtse meerderheid heeft, positie van liberalen, ullisten en ultra-recht- ;an de nieuwe minder- ;egering meteen naar kuren. In dat geval moet rand algemene verkie- uitschrijven. de liberalen als de gaul- hebben aangekondigd [constructieve oppositie" ïllen' voeren. Volgens lemers hoopt de oppositie ■oorkomen dat president rand direct na zijn suc- lle herverkiezing parle- iverkiezingen uitschrijft, htse kringen is men na- bevreesd voor een nieu- •oze golf" die Frankrijk kielzog van Mitterrand (oelt. Sikh-opstand Een Indiase soldaat patrouilleert bij een groep gearresteerde pelgrims bij de Gouden Tempel in Amritsar. Militante sikhs verschansten zich maandag in dit sikh-heiligdom, dat nu door 2500 man paramilitaire troepen omsingeld is. Gistervond openden sikhs en politie vuur op elkaar, maar er zouden geen slachtoffers zijn gevallen. Indiase kranten speculeerden dat de evacuatie van naar schatting 700 pelgrims de voorbode is van een nieuwe bestorming van de tempel door Indiase troepen. FOTO:AP 3KE EN WISKE DE KRIMSON CRISIS Oeioei, Jerom ook dlDit moei ik wr- liihhf dsnpjkkrn Israel sart Palestijnen met persoonsbewijs GAZA Het Israëlische leger is gisteren begonnen inwoners van de bezette Gazastrook te dwingen hun identiteitskaart te vervangen. Andere Palestij nen meldden zich, ondanks oproepen tot een boycot, vrij willig voor hun nieuwe per soonsbewijs, nodig om in Israel te kunnen werken en buiten de Gazastrook te kunnen rei zen. Volgens de stafchef van het leger, Dan Shomron, is de stap bedoeld om de Palestijnse afhankelijkheid van Israel te vergroten. Met luidspreker-wagens wer den de inwoners van de maat regel op de hoogte gesteld. Kort daarop drongen Israëli sche soldaten huizen binnen en werden bewoners gedwon gen hun oude kaarten in te le veren. Bij de verstrekking van de nieuwe kaarten wordt te vens een belasting van 20 gul den geïnd. PARAMARIBO In de Surinaamse hoofdstad Pa ramaribo is minister voor ontwikkelingssamenwer king Piet Bukman van daag begonnen aan de laatste dag van de moei zaam verlopende onder handelingen over de her vatting van de ontwikke lingshulp aan Suriname. De eerst twee dagen van overleg hebben weinig re sultaat opgeleverd. Het was vanmorgen in Para maribo de vraag of beide dele gaties tot een voorlopige over eenstemming kunnen komen, die door de Surinaamse rege ring als een concreet succes kan worden gepresenteerd aan de bevolking. Aan een derge lijk succes bestaat grote be hoefte. Een belangrijk knelpunt in het overleg lijkt het tempo te zijn waarmee Nederland met geld over de brug wil komen. Suri name probeert op zo kort mo gelijke termijn een bedrag van naar schatting 300 miljoen gul den beschikbaar te krijgen voor de financiering van een noodprogramma om de econo mie weer op gang te brengen en de ergste armoede in het land te verhelpen. Overigens heeft de Surinaam se regering de details van dat noodprogramma nog niet op tafel gelegd. Nederland ziet de korte termijnplanning van Su riname niet los van de verdere toekomst. Minister Bukman lijkt zich vooral te willen rich ten op het in oktober te ver schijnen meerjaren ontwikke lingsprogramma. Na zijn gesprekken met de Su rinaamse regering heeft minis ter Bukman gisteren op eigen initiatief ook besprekingen ge voerd met vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, vakbon den en humanitaire organisa ties. De Surinaamse activist voor de mensenrechten, Stan ley Rensch, had in de residen tie van de Nederlandse ambas sade een apart onderhoud met de minister. Rensch heeft minister Buk man verteld dat ondanks de gekozen burgerregering de werkelijke macht in Suriname naar zijn mening nog steeds bij de militairen ligt. „Bouterse is nog steeds het opperhoofd van het land", aldus Rensch na af loop van het onderhoud op de ambassade. Hij zet verder vraagtekens bij de haalbaar heid van de Nederlandse eis, dat geen cent van de ontwik kelingshulp ten goede mag ko men aan het Surinaamse leger. „Op zich is de eis reeël. Maar premier Arron kan Nederland nooit garanderen dat de gel den niet direct of indirect ten goede zullen komen aan het leger. Het militaire apparaat maakt daarvoor nog te veel deel uit van de Surinaamse sa menleving". De ongeveer duizend werknemers, die sinds negen dagen de Le ninwerf bezet hielden, marcheren door Gdansk na het beëindi gen van de staking. WARSCHAU Lech Walesa en duizend aanhangers hebben gisteravond de Leninwerf in Gdansk met op geheven hoofd verlaten maar zonder akkoord met de autoriteiten. Ze verklaarden dat hun staking van negen dagen had aangetoond dat de Polen „moeten vechten om te winnen". Inwoners van Gdansk applaudiseerden op balkons en op straat toen de stoet stakers rustig naar de St. Brygida Kerk trok. Het comité nam het besluit om de staking voor meer loon en erken ning van de verboden vakbond Solidariteit te beëindigen met tien tegen twee stemmen. De katholieke bisschop van Gdansk, Tadeusz Goclowski was blij met het besluit van de stakers. „De staking is geëindigd op initiatief van de stakende Poolse werk nemers. Ik hoop dat de autoriteiten hun beloften gestand zullen doen en de persoonlijke en beroepsmatige veiligheid van de sta kers zullen waarborgen," zei de bisschop. De staking op de werf was de laatste van een reeks van vijf, die op 25 april begonnen. Het was de ernstigste golf van arbeidsonrust sinds Solidariteit met de instelling van de staat van beleg in 1981 werd onder drukt. Tijdens zijn bezoek aan Suriname voerde minister Bukman giste ren ook een gesprek met vakbondsleider Fred Derby. FOTO: ANP i#

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7