m IS id marechaussee op Schiphol erdacht van cocaïnesmokkel De heilloze zaligverklaring van de rechter Ri Uil Schoolkinderen gestrand in Dover nenland Maria Liberia-Peters premier van Antillen Canadese Nederlanders vieren feest met koningin Beatrix Fout in ziekenhuis moet sneller tot vergoeding leiden T f' Ceidóc Commit WOENSDAG 11 MEI 1988 PAGINA 5 mans voorzitter -commissie [AAG Het VVD-kamerlid Hermans voorzitter van de kamercommissie die derzoek gaat instellen naar de gang ken rondom het paspoort-project. De instelling van de onderzoekscommis- vandaag plaats. Gisteren hebben bei- ■okken kamercommissies, te weten de ssies voor buitenlandse zaken en voor landse zaken, zich unaniem akkoord ard met de instelling van de pas-com- Officieel krijgt zij tot taak „een onder- 3 te stellen naar de feiten en verant- ■lijkheden in het proces van besluit- ig met betrekking tot de totstandko- an een nieuw paspoort". Beide kamer- ssies menen dat het rapport van de nmissie uiterlijk medio augustus van moet zijn. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De meer dan 600 Franse en West- duitse schoolkinderen die wegens de internatio nale aktie van vrachtwagenchauffeurs gestrand zijn in het Engelse Canterbury, waren daar gis teren helemaal niet droef te moede. Deze on verwachte verlenging van hun vakantie in En- feland scheen hen best te bevallen. Alleen de egeleidende leerkrachten leken minder in hun schik met de Engelse noodmaatregelen inzake voedselvoorziening en onderdak. De schoolkinderen en hun leerkrachten kun nen voorlopig niet weg uit Engeland omdat vrachtwagenchauffeurs uit vele naties de in- en uitgangen van de veerhaven Dover de drukste van Europa helemaal geblokkeerd hebben. De truckers zijn van plan hun actie uit protest tegen de staking van P&O-zeevarend personeel, die al bijna 15 weken duurt, nog een hele tijd vol te houden. In Groot-Brittannië zal zij trouwens worden uitgebreid tot alle veerhavens. De truckers zijn van mening dat de zeevaarders van P&O nu lang genoeg gestaakt hebben en dat zij maar weer moeten praten met, hun bazen. Maar de P&O-directie is niet meer bereid nieuwe onder handelingen te voeren. De NUS-vakbond van het zeevarende personeel is er gisteren ook niet 1 een akkoord tot stand te brengen P&O. Sealink-directeur James Sherwood had voorgesteld 450 door P&O ontslagen zeevaar ders tijdelijk in dienst te nemen, maar de NUS eiste een Sealink-baan voor alle 750 afgedankte vakbondsleden. Sherwood antwoordde afwij zend. Op de autosnelweg die naar Dover leidt, ston den gisteravond meer dan 600 vrachtwagens geparkeerd in dubbele rijen. Hun eigenaren en chauffeurs klaagden dat dit uitzichtloze wach ten hen ontzettend veel geld kost. De politie van het graafschap Kent, die tegen de truckers niets kan beginnen, heeft de stad Dover tot verboden gebied verklaard. Geen en kele vracht- of personenwagen kan nog naar de veerhaven rijden. Gisteren kon men vanuit En geland alleen aan de overkant komen per Bel gische jetfoil (naar Oostende) en per Brits ho vercraft (naar Calais of Boulogne). WILLEMSTAD Maria Liberia-Peters, de leider van de grootste politieke partij op Curasao, de Partido Nashonal di Pueblo (PNP), wordt de nieuwe minister-president van de Nederlandse Antillen. Zij is door haar partij voor deze func tie aangewezen. Voor de post van gevolmachtigd minister voor de Antillen in Den Haag, die eveneens door de PNP moet worden ingevuld, is nog geen kandidaat aangewezen. Liberia-Peters was eerder premier van september 1984 tot en met december 1985. Zij was toen onder meer verantwoorde lijk voor de onderhandelingen met Shell over het behoud van de raffinaderij in Willemstad. Uiteindelijk werd de raffi naderij door Curasao voor een symbolisch bedrag van Shell gekocht en vervolgens verhuurd aan de Venezolaanse staats oliemaatschappij PDVSA. Curasao zag in deze constructie af van milieuclaims op Shéll. J® L 1.020-93 HIPHOL De 30-ja- ïestrije D. uit Nieuw-Ven- een op Schiphol rkzaam lid van de IJrechaussee, wordt er- verdacht betrokken zijn bij de smokkel i 22 kilo cocaïne, is volgens woordvoerder Hirs van de rijkspolitie ist luchtvaart op Schiphol ierste keer dat een lid van Koninklijke Marechaussee [dt verdacht van c op: mokkel. Op Schiphol werden eerder wel KLM-employés wegens deelname aan derge lijke handel gearresteerd. De aanhouding van de mare chaussee en zeven andere verdachten is het gevolg van een sedert begin dit jaar lo pend onderzoek, dat voort komt uit een andere drugs zaak op de luchthaven. Het onderzoek bracht aan het licht dat er een „lek" zat bij de toegangscontrole tot het douaneterrein op Schiphol. De verdenking ging uit naar de 30-jarige marechaussee uit Nieuw-Vennep. Hij liep maandag tegen de lamp. De marechaussee stond een an dere verdachte, de 30-jarige autospuiter Van de W. uit Nieuwkoop, toe om de partij cocaïne die vanuit Colombia via Curasao naar Schiphol werd getransporteerd op te halen uit een bagagekluis op het douaneterrein. De waar de van de partij bedraagt cir ca 2,2 miljoen gulden. Bij de „afhaler" thuis werd later op de dag nog eens 2,5 kilo aan andere hard drugs gevonden. Hirs wil „in het belang van het onderzoek" niet zeggen of de marechaussee mogelijk eerder als „lek" heeft gefun geerd. Er zijn volgens hem geen aanwijzingen dat nog meer leden van de mare chaussee bij de zaak zijn be trokken. De andere zes arres taties gebeurden onder meer in een hotel in Amsterdam, waar een 32-jarige Colombi aan werd gearresteerd. In woningen in de hoofdstad werden maandag vier Am sterdammers (van 34 tot 44 jaar) aangehouden, onder wie enkele mannen die worden gezien als de organisatoren van de cocaïnesmokkel. De meesten waren bekenden van de politie. Eén van hen is diamanthandelaar, de an deren hebben geen beroep. Gisteren werd in een woning in Amsterdam de achtste verdachte, een 20-jarige Am sterdammer, opgepakt. leRijwi kering duwen ejft onder ïimum 1RSUM Staatssecre- Graaf (sociale zaken) om op korte termijn >gte van de uitkering enstaande weduwen op •tto) bestaansminimum igen. Dit heeft hij ge in naar aanleiding van in van de Stichting de Isman in Hilversum, zo Ie Ombudsman gisteren gemaakt. Alleenstaan- Ivjwen krijgen maande- w ""42 gulden minder dan het n inpm-riveau. Pas bij de hele herziening van de Al- ?ne Weduwen en Wezen- itS©Eawv^' n'e* v^ór 1990, wil jaafdie ongelijkheid voor jeveer 150.000 betrokken /en wegnemen. De en zijn de dupe van de lingsmethodiek, de kop- - op bruto-basis tussen n aow. Zij kunnen van iale dienst in hun woon- in principe de aanvul- t het minimum krijgen. i praktische enen er vrouwen ledrijf SN Hun re atigheid of schaarste list personeel zijn de irijkste redenen de ime van vrouwen ir. /en te stimuleren, aardigheid en de ver lig tot gelijke behande- spelen een onderge- rol hierin. Deze con- staan in een rapport iderzoekgevens van de Universiteit over de :ipatie in het bedrijf, er De Koning (sociale i heeft het gisteren loden aan de Tweede Het rapport is een op eerder onderzoek belemmeringen in de ven voor de doorstro- van vrouwen naar ho- 'uncties. In dit onder- bij 65 bedrijven et om de praktische er- |en die positief uitwer- zowel vrouw als (Van onze correspondent Jo Wijnen). OTTAWA Het hoogte punt van hët koninklijk bezoek gisteren aan Otta wa was na de toespraak van koningin Beatrix in het Canadese parlement, zonder enige twijfel het Oranjefeest dat op het ter rein van de bereden poli tie werd georganiseerd. Zo'n 2.000 Canadezen van Nederlandse afkomst wa ren hier samengestroomd om „hun" vorstin hulde te brengen. „Ik heb ruim zes uur gereden om een foto van de koningin te kunnen maken, maar ik kom niet door de massa heen. Ik zie alleen maar haar hoed", In het Canadese parlement werd enthousiast geapplaudis seerd na de toespraak van koningin Beatrix. Ook minister president Brian Mulroney (r) was ingenomen met het optreden van onze vorstin. FOTO: ANP vertelt een dame die niet weet sen een enorme impuls te krij- of ze huilen of lachen moet. Wat wèl bereikbaar was voor deze vrouw waren vertrouwde zaken als zakken frites, een haringkraam, het draaiorgel De Hagenaar en een zee van rood-wit-blauwe vlaggetjes. Het gevoel van Nederlander schap leek in die massa men gen. Of, zoals de uit Ooster beek afkomstige Klaas de Jong het verwoordde: „Je blijft altijd Nederlander. Het gaat nooit over". Anton en Christine Steenbergen uit Lei den waren het daar roerend mee eens. Anton: „We hebben er nooit spijt van gehad dat we hier naar toe zijn gekomen. Prins Claus was één en ander niet ontgaan. Na afloop van het Oranjefeest zegt hij: „Deze mensen houden nog steeds van Nederland, hoewel ze intussen echte Canadezen geworden zijn. Zo hoort het ook, denk ik". Na uitspraken Ruding FNV-plan: sociale zekerheid als verzekeringsvorm STOCKHOLM/DEN HAAG - De vakcentrale FNV broedt op een plan om de sociale voor zieningen in Nederland meer het karakter van verzekerin gen te geven. Daarmee zou de dreigende afbraak van de soci ale zekerheid - waarop na de werkgevers gisteren ook mi nister Ruding heeft gezin speeld - kunnen worden voor komen. Ruding sprak gisteren bij de presentatie van het boek „Alles op alles voor Europa 1992". De schrijvers gaan uit van een economische groei van vier tot zelfs zeven pro cent in Europa, waarvan ons land „ook een graantje kan meepikken". De gedachte achter het FNV- plan is dat werknemers zich, zoals bij een gewone verzeke ring, tegen betaling van premies verzekeren tegen het risico op werkloosheid of ar beidsongeschiktheid. De gel den zouden onder beheer van de sociale partners moeten ko men. Daarmee zouden de uit keringen niet meer onderwor pen zijn aan bezuinigingen die zijn ingegeven door het finan cieringstekort, of aan de wens de sociale zekerheid in Neder land af te stemmen op het ge middelde in West-Europa. De oudste inwoner van Nederland krijgt bloemen van een buurvrouw. FOTO: ANP Oudste inwoner 110 jaar DORDRECHT Jean Michael Reyskens uit Dordrecht is vandaag 110 jaar geworden. Het is voor het eerst sinds 90 jaar dat een man in Nederland deze leeftijd bereikt. Dit zegt gemeente-ambtenaar Fred van Dam uit Barneveld die de gegevens van alle 100-jarigen en ouder bijhoudt. Volgens hem zijn er in Nederland ongeveer 650 eeuwlingen. Reys kens werd op 11 mei 1878 in het Belgische Genk geboren. In 1897 verliet hij zijn vaderland en kwam (lopend) naar Ne derland om werk te zoeken. PLEIDOOI VOOR VERZEKERING DEN HAAG Het moet een patiënt gemakkelijker worden gemaakt een schadevergoeding te ont vangen wanneer in een ziekenhuis fouten zijn ge maakt. Volgens mr. B. de Mol trekt de patiënt in veel gevallen ten onrechte aan het kortste eind. Hij schat dat ongeveer de helft van de gevallen waarbij ernstig medisch letsel wordt opgelopen, niet wordt vergoed. POLITICI LATEN BELANGRIJKSTE VRAGEN LIGGEN' ONTUREN VAN KAPITEIN ROB LEIDEN Nadat mensen jarenlang te veel ver wachtten van de kerken en vervolgens tevergeefs hun ziel en zaligheid lie ten afhangen van de poli tiek, verlangen ze nu van de rechterlijke macht om het verlossende antwoord te geven op de grote actu ele vraagstukken. Dat is een drama voor de rech ter, die „kwalitatief over belast" raakt, en boven dien is het een „groot maatschappelijk pro bleem". Dat heeft mr. T. Koopmans, rechter bij het hof van justitie van de Europese Gemeen schap, gisteren gezegd tijdens een symposium in Leiden. Volgens Koopmans is het hoog tijd om ons af te vragen of een „rechter-staat" wel zo verkie selijk is. „De druk van onopgeloste maatschappelijke problemen komt meer en meer op de schouders van de rechter te recht", aldus Koopmans, die daarvoor verwijst naar ont wikkelingen in de Verenigde Staten (waar het allemaal be gonnen is) en West-Europa. Hoewel hij niet ontkent dat het aantal rechtsregels en rechtszaken de laatste jaren nogal gestegen is, ziet hij de oorzaak voor de overbelasting van de rechter eerder in de Het zeilschip de Vrijheid eerste die de krokodillen in de jgt. Hij laat een waarschuwend Ltloren- De Arabieren kennen deze beesten met hun slaperige en gemene ogen maar al te goed I slaken een ingehouden kreet van Met een boog zwemmen allen naar fug. De enkele meters, die hen van •st scheiden, betekenen een wedstrijd op leven en dood. Skip is het eerst aan land. Ook de anderen kunnen de monsters met hun afschuwelijke roofkaken nog net ontvluchten, maar alleen Ali komt in een hachelijke situatie. Hij moet om een ver sperring van aangespoelde takken heen- zwemmen en een van de ondieren, die zich de andere buit ziet ontgaan, draait een kwartslag om en krijgt Ali bijnd te pakken. De arme Arabier kruipt meer dood dan levend de oever op, maar strui kelt in zijn haast. Onze Kapitein heeft het gevaar bliksemsnel overzien. Hij neemt een dode boomstam en op het ogenblik dat de geweldige kaken zullen toebijten, werpt hij de geïmproviseerde spies in de opengesperde bek. verandering van hun werk. Zij zijn daar zelf voor een groot deel schuldig aan, vindt Koop mans, omdat ze zaken aanpak ken die ze vroeger aan ande ren overlieten. Met name poli tieke zaken. „In de VS heeft de Hoge Raad eerst gepro beerd de rassenintegratie te gen te houden en later om die op te leggen. De Raad bemoei de zich met de (on)wettigheid van de doodstraf en legaliseer de abortus. Hij stelde zich acti vistisch op". Bureaucratie Iets dergelijks ziet Koopmans („met een vertraging van tien tallen jaren") nu ook in Euro pa gebeuren. „Onlangs nog heeft de president van de Haagse rechtbank de regering opgedragen voor die en die da tum dat en dat te regelen". De overheid werkt dat overigens ook in de hand, vooral als zij met andere overheden pro beert samen te werken, zo sig naleert Koopmans. Als Euro pees rechter stuit hij voortdu rend op de akelige consequen ties van de nationale bureau cratieën. Als de twaalf EG-lid- staten het na langdurig touw trekken ergens over eens worden, dan is het resultaat vaak zo'n gecompliceerd com promis, dat bij de minste of ge ringste wijziging de hele rege ling in elkaar stort. Om dat te voorkomen worden de be schikkingen „onwrikbaar" dichtgetimmerd. Met als ge volg dat de oorspronkelijke ge dachte erachter steeds meer verdwijnt in de brei van ein deloze bepalingen en de men sen waar het uiteindelijk om gaat zich er allerminst in her kennen. Koopmans: „De gel digheid van dergelijke regels wordt door de burgers onmid- delijk ter discussie gesteld. Die zaken krijgen wij dan bij het hof in Luxemburg op ons bord". Maar ook als de Europese broeders en zusters het juist niet met elkaar eens worden en geen doortimmerde rege lingen op stapel zetten, komen hun onderlinge kwesties bij de rechter terecht. „Er bestaan leemten die alleen door de rechter kunnen worden opge vuld. Neem het vrije verkeer van levensmiddelen binnen de EG, dat is een principe dat on vermijdelijk leidt tot rechtsza ken, omdat de verschillende landen verschillende gezond heidsvoorschriften hanteren. Maar daar nader je dan ook de grens, want je kunt als rechter de nationale richtlijnen niet harmoniseren, je moet op een gegeven moment zeggen: als u niet tot overeenstemming kunt komen, nou ja, dan maar geen vrije uitwisseling". Bang Koopmans meent dat politici zich uit machteloosheid niet over bepaalde vraagstukken durven buigen, bang dat ze hun vingers zullen branden, te laf om beslissingen te nemen, onzeker over de voor- en na delen. „Je ziet aan de kranten dat de samenleving worstelt met zaken die in de politiek eenvoudig blijven liggen. Zoals de bio-technologie, waarin ge weldige ontwikkelingen gaan de zijn, die misschien wel in de hand gehouden zouden moeten worden. En kernener gie. En de naderende multi-ra- ciale samenleving; want denk maar niet dat we met vreem delingenwetten al die miljoe nen hongerende Afrikanen uit ons land kunnen houden. Die komen toch en hun over hun lot zal ongetwijfeld door de rechter beslist moeten worden". Volgens Koopmans wordt de druk op de rechter nog ver sterkt door de afbraak van tra ditionele verbanden en waar den; de rechter is nu de laatste kenner van goed en kwaad, waarheid en leugen, recht en onrecht. Geen prettige gedach te, vindt Koopmans. „Mis schien is het wel zo dat er pro blemen zijn die gewoon niet opgelost kunnen worden, waar we mee moeten leren, om eens een theologische uitdrukking van twintig jaar geleden te ge bruiken. Die sombere conclu sie baseer ik onder meer op de geschiedenis van de rassenin tegratie in de Verenigde Sta ten. Hoezeer de rechter zich daar ook mee beziggehouden heeft, zo'n sociaal proces bleek niet van boven opgelegd te kunnen worden. Het drama voor de rechter is dat hij niet bescheiden mag zijn; hij kan niet weigeren recht te spre ken. Maar de maatschappij zal zich af moeten vragen of zij zo'n „rechter-staat" eigenlijk wel wil". STEVO AKKERMAN De Mol, arts en jurist, presen teerde gisteren zijn in boek vorm uitgegeven studie naar de haalbaarheid van een me- disch-letselverzekering voor ziekenhuizen. Bij een dergelij ke verzekering hoeft alleen maar te worden aangetoond dat men medisch letsel heeft opgelopen, dat als vermijdbaar en onaanvaardbaar kan worden beschouwd. Momenteel is de schadever goeding gebaseerd op schul daansprakelijkheid. De eiser, de patiënt, moet aantonen dat er sprake is geweest van een ernstige fout van de arts of het ziekenhuis. De bewijslast ligt dus bij de patiënt, die meestal onvoldoende inzicht heeft in het gebeurde. Zo'n patiënt kan met hulp van een advocaat een gerechtelijke procedure starten die wel vier jaar kan duren. Hoe werkt de medische letsel- verzekering? Het ziekenhuis sluit een overeenkomst met een verzekeraar ten behoeve van de patiënten. Aan de pre mie moet worden bijgedragen door het ziekenhuis zelf, de artsen en de patiënten. Bij het betreden van het ziekenhuis is de patiënt automatisch verze kerd. In geval van medische letsel kan de patiënt direct een claim indienen bij de verzeke raar. Schadevergoeding volgens de medisch-letselverzekering kan volgens De Mol binnen een jaar worden geregeld. Dit be spaart proces- en administra tiekosten. Volgens de promo vendus belopen deze laatste kosten in de VS ongeveer 70 procent van de betaalde ziek tekostenpremie. In Zweden, waar de medisch-letselverze kering al dertien jaar bestaat, is dit 12 procent. Volgens De Mol bedragen de te verwachten uitkeringen van de medisch-letselverzeke ring zeker vier maal zo hoog als wat thans aan schadever goeding wordt uitgekeerd; die uitkeringen worden geschat op ongeveer 80 miljoen gulden, of ongeveer 4,50 per patiënt per opnamedag. Uitgaande van de miljardenkosten van de intra murale gezondheidszorg en de betere slachtofferbescherming, vindt De Mol deze extra kos ten aanvaardbaar. Of de verzekering in Neder land een kans maakt, is ondui delijk. „Consumentenorganisa ties, met name Stichting Om budsman, hebben belangstel ling getoond. Verzekeraars wachten af. Belangrijk is dat de patiënten laten weten dat ze huidige regeling niet langer pikken", aldus De Mol.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5