Jongeren ervaren in Haagse duinen wat ze in kerk missen •ymr VAN DOOL ROLLUIKEN CcicLeSotvta1 GEESTELIJK LEVEN/OPINIE EcidócSouocmt kerk wereld RISK-MANIFESTATIE VAN YOUTH FOR CHRIST Paus kritisch over werkwijze internationale krediteuren Aids-patiënt eist rectificatie van echtpaar Goeree Nog geen oplossing in zaak pastoor J. Stolk Patstelling in Denemarkj,, WOENSDAG 11 MEI 1988 Pj Lid van Pinkstergemeente onverwacht vrij FRANKFURT A.M. Geheel onverwacht is Peter Valter, een van de christenen uit de overwegend Duits-evangelische pink stergemeente van Tsjoegoejevka in Siberië, uit een strafkmap bij Krasnoyarsk vrijgelaten, meegedeeld. Valter, die acht maan den voor het aflopen van zijn straf in vrijheid werd gesteld, is inmiddels in Tsjoegoejevka teruggekeerd. Zijn broer bevindt zich met drie andere leden van de gemeente nog in gevangen schap. Vier families uit de pinkstergemeente, in totaal 33 per sonen, mogen deze week de Sovjetunie verlaten. De afgelopen maanden zijn reeds 115 leden van de pinkstergemeente, die ja renlang zwaar vervolgd is, in de Duitse Bondsrepubliek aange komen. Zwartkruis-prijs voor Rex Brico AMSTERDAM Rex Brico, journalist van Elseviers Magazi ne, krijgt de „Bisschop Zwartkruis-prijs" die dit jaar voor het eerst wordt uitgereikt. De Theodorus Zwartkruis Stichting, kende Brico de prijs toe wegens „bijzondere creativiteit, men selijkheid en verdraagzaamheid op het gebied van de katholie ke godsdienst, kunst of cultuur". De stichting werd opgericht ter nagedachtenis van de vijf jaar geleden overleden bisschop van Haarlem. In de jury hebben onder andere zitting prof. M. Marlet (voorzitter), hoogleraar aan de Katholieke Theologische Univerflteit Amsterdam, drs. V. M. Scheffers, secretaris van Justitia et Pax en prof. K. Walf, hoogleraar in Nijmegen. De prijs bestaat een geldbedrag en een ring. Alle winden zijn goed, I mits ze ons voortdrijven Proefschrift wil uitwerking identiteit omroepen verduidelijken AMSTERDAM De vaag heid van de identiteit van een levensbeschouwelijke omroep bespreekbaar maken. Zo om schrijft drs. J. Hahn, docent aan de Katholieke Theologi sche Universiteit Amsterdam, de bedoeling van zijn proef schrift: Het zout in de pap: le vensbeschouwing en televisie, waarop hij vrijdag aan de uni versiteit van Amsterdam hoopt te promoveren. Om die identiteit bespreek baar te maken ontwikkelde Hahn een methode die het mogelijk moet maken het le vensbeschouwelijk gehalte van tv-programma's inhoude lijk te meten. Daarbij heeft de schrijver in het bijzonder ge dacht aan de KRO. Hahn ver trekt daarbij overigens van de ideeën die bestuurders of pro grammamakers zelf over hun identiteit hanteren. Op basis van zijn methode onderzocht hij drie programma's om zijn onderzoek te illustreren: een gedeelte van de door de KRO uitgezonden film van Zefirelli over het leven van Jezus, een aflevering van de Ver van mijn bed-show en van de Al les is anders-show. Hij vindt die identiteit mager, maar hij meent, zo zei hij in een persgesprek gisteren ter introduktie van zijn proef schrift, dat het eigenlijke on derzoek naar de identiteit van de KRO nog moet beginnen. Hij geeft grif toe dat op basis van het bestuderen van drie programma's geen oordeel valt te vellen over de levens beschouwelijke identiteit van een omroep als de KRO. De programma's zijn, zoals hij stelde, slechts gekozen om zijn methode te illustreren. DRIEBERGEN Voor de vijfde keer houdt de jongerenorganisatie Youth for Christ in Den Haag (op camping De Oc- kenburg) van Hemel vaartsdag tot zondag de RISK-manifestatie. Jon geren kunnen daar „li chamelijk en geestelijk uitwaaien en een concre te beleving van hun ge loof krijgen aangereikt". „We willen niet zeggen: zo moet je nu een kerkdienst houden", zegt Dik de Jong, bij Youth for Christ verantwoor delijk voor de grote manifes taties zoals ook het Flevo-to- taalfestival. „Onze belangrijk ste doelstelling is het geeste lijk toerusten van jongeren uit de verschillende kerken De afgelopen vier jaar is echter wel gebleken dat onze vierin gen in een behoefte voorzien. Dit mis ik nu in mijn kerk, zeggen deelnemers vaak na afloop." Omdat de organisatie vorig iaar diverse keren door ker kelijke instanties werd bena derd met het verzoek om tek sten is dit jaar een aantal pre dikanten uitgenodigd de vie ring mee te maken. Onder an deren de hervormde synode- praeses ds. B. Wallet, secreta ris ds. W.R. van der Zee van de Raad van Kerken in Ne derland, de Amsterdamse pre dikant ds. R. van Essen en ds. J. Suurmond uit de Charisma tische Beweging krijgen na afloop gelegenheid hun erva ringen tijdens de viering mee te delen. Op wat voor manier kunnen kerken leren van de RISK-vieringen en zijn ze be reid de ideeën op te pikken, eventueel met hulp van Youth for Christ, om zo jon geren weer te interesseren voor de kerk? Op diverse plaatsen in het land zijn na RISK '87 al experimentele diensten gehouden waarbij de avondprogramma's van de manifestatie werden gebruikt. „Oude woorden nieuwe leven inblazen" was vijf jaar gele den de hoofdgedachte achter de eerste RISK-bijeenkomst - toen „Vierentachtig". De Jong: „We waren met onze „Mayday's" die jaren op Hemelvaartsdag zijn gehou den, creatief gezien op een dood punt aangeland. Met de nieuwe vierdaagse manifesta ties kozen we voor een heel andere, meer liturgische be nadering. Grote nadruk ligt op de viering en beleving van het geloof. Symboliek is het sleutelwoord." Overdag kunnen de gemid deld 700 jongeren (16 tot 23 jaar) die de conferentie in de Haagse duinen bezoeken, kie zen uit diverse lezingen en gespreksgroepen. Ook wordt een meditatieve rondgang ge houden en is er veel aandacht voor toneel, dans en muziek, 's Avonds wordt liturgisch met onder meer teksten van moeder Theresa en Martin Luther King, stiltes en liede ren het thema dit jaar 'Hij die is, was eri komt' gestal te gegèven. „Elke avond heeft een eigen symbool", licht De Nog even napraten na het inpakken van de slaapspullen; beeld van Ockenburg vorig jaar. FOTO: MILAN KONVALINKA Jong toe. „Voor 'Hij die is' hebben we bijvoorbeeld de re genboog gekozen als symbool van het verbond dat God voorstelt aan mensen." Nieuw aan de RISK-vierin: gen voor kerkelijk Nederland is volgens De Jong de sterke nadruk op symboliek en de grote betrokkenheid van de jongeren. „Er is veel uitwisse ling tussen het podium en het publiek. De deelnemers worden ook gedwongen na te denken en een standpunt te bepalen over alles wat ze krij gen voorgeschoteld. We bie den handvaten om stil te staan bij het geloof". Een klein gedeelte van de RISK-bezoekers heeft de kerk al min of meer vaarwel gezegd. „In onze viering ont dekken ze wat ze hebben ge mist in de kerk. Daar werden ze nauwelijks betrokken bij de dienst. Als er al een jeugd dienst wordt gehouden, is die in elkaar gezet door de predi kant en de kerkeraad. Jonge ren vinden in veel kerkdien sten ook weinig of niets terug van wat ze bezighoudt. Vaak wordt iedere keer weer de zelfde trage liturgie afgelo pen. In RISK ontdekken ze dat diensten ook op een heel andere manier kunnen worden ingevuld", zo meent De Jong. LA PAZ Paus Johan nes Paulus II heeft tijdens zijn bezoek aan Bolivia scherpe kritiek geuit over de wijze waarop de inter nationale krediteuren zich opstellen tegenover de ontwikkelingslanden. Tijdens een toespraak tot di plomaten in de Boliviaanse hoofdstad La Paz veroordeel de de kerkleider de enorme verschillen die er bestaan tus sen de rijke en de arme lan den en had hij met name kri tiek op het feit dat de arme landen zoveel rente moeten betalen over aan hun ver strekte leningen. Hij stelde dat de arme landen te kam pen hebben met sociale en po litieke instabiliteit omdat het hun aan de financiële midde len ontbreekt om daadwerke lijke ontwikkelingen te reali- De paus zei dat een dergelijke ongelijkheid tussen arm en rijk indruist tegen het godde lijk principe dat het goeds van de schepping rechtvaardig en gelijkelijk moet worden ge- „Pep" Paus Johannes Paulus II vreesde last te krijgen van hoogteziekte in Bolivia en op weg van Urugay naar dat land kreeg hij een middeltje dat drugsbestrijders liever van de aardbodem zagen ver dwijnen: coca. Aan boord van het toestel dat de paus naar Bolivia bracht kreeg hij een kopje „mate de coca", thee ge maakt van cocabladeren. Ook voor het slapen gaan dronk de paus nog een kopje, en het scheen te helpen, aldus bisschop Julio Terrazas van de Boliviaanse bischoppen- conferentie. Coca is de grondstof voor co caine. Het kauwen van coca bladeren, of het maken van cocathee is niet illegaal. Voor al onder Boliviaanse Indianen die op grote hoogte wonen is het middel populair ter be strijding van de in onze con treien onbekende „hoogte ziekte" of sorocche. De Boliviaanse hoofdstad La Paz ligt op 3.700 meter boven de zeespiegel en die hoogte zorgt bij vele toeristen vooor duizeligheid, slapeloosheid en hoofdpijn als gevolg van het zuurstottekort. De paus en de Boliviaanse presdient Victor Paz Estenssorro wisselden gisteren geschenken uit in het presidentiele paleis. ZWOLLE Rectificatie in landelijke dagbladen en de Gay-krant van de uitlatingen die het echt paar Goeree in aflevering 16 van zijn gospelblad Evan heeft gedaan, stop zetting van de verdere verspreiding van dit blad en het zich in de toe komst onthouden van kwetsende, beledigende en onnodig grievende uit latingen. Dit heeft aids-patiënt F.J. van Zijl uit Amsterdam dinsdag in kort geding voor de fungeren de Zwolse rechtbankpresident mr D.J. van Dijk geëist. Van Zijl voelt zich in eer en goede naam aangetast door uitlatin gen van de Goerees in hun blad. Hierin wordt hij voor moordenaar en leugenaar uit gemaakt. Als Van Zijls eisen worden ingewilligd, zouden er niet alleen dwangsommen op overtredingen moeten worden gesteld, maar wil Van Zijl ook dat er lijfsdwang (gijzeling) kan worden toegepast. In een open brief in Evan gericht aan de Zwolse recht bankpresident mr. F.C. Fliek wordt Van Zijl omschreven als een moordenaar. Het echt paar Goeree baseert zich hier bij op uitspraken in het dag blad De Telegraaf. „Als seropositief homofiel heeft hij vele homoseksuele contacten en neemt daarbij geen voorzorgsmaatregelen, waardoor hij anderen met het dodelijke aids-virus besmet", aldus het artikel. In zijn pleidooi namens Van Zijl voerde Keulaerds aan dat de Goerees na de vijf in de af gelopen jaren tegen hen ge wezen vonnissen en arresten beter hadden moeten weten dan zich zo grievend over een zo zieke medemens uit te la ten. „Grovere beledigingen zijn vrijwel niet denkbaar." Volgens Keulaerds beroepen de Goerees zich dit keer niet op de Bijbel maar op De Tele graaf, zodat niet van vrijheid van godsdienst kan worden gesproken. Advocaat mr. J.W.A. van Dommelen beriep zich na mens het echtpaar Goeree op vrijheid van godsdienst en vrijheid van meningsuiting. Volgens de advocaat komt de waarschuwing voort uit bij belse liefde voor de mede mens. „Iedere zondaar ver dient de doodstraf en Jezus verleent gratie. Dat is de boodschap". Uitspraak op 17 mei. ROTTERDAM Bisschop R. Ph. Bar van Rotterdam zal zich persoonlijk bemoeien met de kwestie in de Haagse Je- roenparochie, in de Spoor- wijk. Dit gebeurt op voorstel van vicaris-generaal J. Zuid geest. Inzet van het conflict is het ontslag van pastoor J. Stolk, zeer tegen de zin van veel parochianen. Gisteravond is met parochie raad, het kerkbestuur en de parochianen uit het actieco mité „Pastoor Stolk moet blij ven" langdurig de ontstane si tuatie doorgesproken. Bij dit overleg waren ook vertegen woordigers van het dekenaat en van het bisdom betrokken. Tijdens het overleg bleek dat niet alle leden van de paro chieraad de mogelijkheden van verdere samenwerking met pastoor Stolk gelijk in schatten. Daarop deed vicaris- generaal J. Zuidgeest het voorstel om de zaak aan de bisschop voor te leggen. Daar na kan in overleg met het de kenaat een oplssing aan de parochie worden voorgelegd. Waarschijnlijk kan dit over een week gebeuren. Acht Mei Beweging Men maakt politici nogal eens het verwijt, dat ze met veel omhaal van woorden trachten te ontkomen aan het echt be antwoorden van vragen. Maar wat zij doen, is doorgaans hei lig vergeleken met wat Wies Stael-Merkx, voorzitter van de Acht Mei Beweging (AMB), in vraaggesprekken presteert. Haar antwoorden lijken wille keurige greepjes uit stencils of statuten van ae Acht Mei Be weging, zonder duidelijk ver band met de gestelde vragen. En met drie, vier zinnen maakt ze elke logica zoek, zo als soms een stroompje spoor loos verdwijnt in woestijnzand. Zo ook in het interview in de rubriek „Kerk en wereld" in de krant van zaterdag. Ge vraagd waarom de AMB ver breking van het gesprek met de bisschoppen riskeert door toch het eucharistisch gebed van Huub Oosterhuis te ge bruiken, probeert ze eerst uit te leggen, waarom dat gebed volgens haar zo goed is (reden dus om het toch te gebruiken), om dan te beweren dat dat gebed het afbreken van die gesprekken helemaal niet waard is. Dat dit laatste dan een reden zou moeten of kun nen zijn om maar een minder stout gebed te kiezen, ontgaat haar klaarblijkelijk. Aan het tegen elkaar afwegen van die twee motieven komt ze dan ook niet toe! De strekking van de kritische vraag of de AMB haar vitaliteit niet louter ont leent aan haar gespannen ver houding tot de bisschoppen, lijkt Stael-Merkx al evenmin te doorzien. Wiesje kijkt ge woon de andere kant op en fietst aan het probleem straal voorbij. Gespeelde onnozel heid? Ik geloof dat ze het vaak écht niet ziet. Opmerkelijk is verder het overdadige gebruik van nietszeggende clichés, dat typische vernieuwersjargon, waarvan de termen reeds bij invoering zo sprekend zijn als munten na honderd jaar inten sief gebruik. Als de AMB enig licht zou kunnen uitstralen, werkt de voorzitter wel als een korenmaat. Of vindt de AMB het uit tactisch oogpunt wel effectief: een „mistma- chientje" als woordvoerder? W. Brands, DEN HAAG. Acht Mei Beweging (2) Een „Huisgemeente", zomaar ontdekt op de Acht Mei Mani festatie in Utrecht. Handelin- fen 2-46: „En thuis werd het rood gebroken" (en ook de beker gedronken). Nu gebeurt dat onder leiding van priesters die met consecrale macht swoorden voor de eeuwigheid zijn gewijd. Beter ware het als wij ons hart verheffen tot de Heer die onder ons wil zijn zonder Goddelijke Almacht, en zonder Goddelijke Majes teit, die ons Zijn aangezicht biedt (voor een kus mis schien?) en onze vriendschap en onze harten zoekt. Als ie niet meer in de kerk gelooft, maar wel in God, zeg dan ie dere dag minstens een keer iets „aardigs" tegen hem. D. van Fessem, DEN HAAG. Snelheidsbeperking De advertentie van de minis teries van verkeer en water staat, justitie, VROM en econo mische zaken in de courant van 7 mei j.l. „elke auto heeft nu dezelfde top" is m.i. on doordacht en psychologisch volkomen misplaatst. Italianen zijn wat snelheidsbeperkingen betreft veel intelligenter, want daar geldt al sedert jaren, en met succes, een gedifferen tieerde snelheidsbeperking al naar gelang van het motorver mogen van een auto. (ADVERTENTIE) Nu kunt u uw kostbaarheden beter beschermen dan ooit Met de professionele Van Dool rolluiken voor uw ramen en deuren. En met beveiligen houdt het niet op...! Wfont door die dikke \ran Dool rolluiken isoleert u gelijk uw ramen en deuren tegen kou (of warmte natuurlijk). Nodig Van Dool eens uit... voor 'n deskundig advies en 'n vrijblijvende offerte. Van Dool rolluiken... Vakwerk Showroom Lierweg 65. De Lier Tel 01745 14145'j (Zaterdags w 10 tot 2 uur geopend) Zonwering, aluminium ramen en deuren, rolluiken, balie-afsluitingen, dubbele beglazing, isolatie. til De verkiezingen in Denemarken moesten gister^ een eind maken aan de onzekerheid rond de loya'gj het land tegenover de NAVO, waardoor de stembi «k karakter had gekregen van een volksraadpleging, verandert echter niets aan die onduidelijkheid. Dé»1 partijen bestaande socialistische oppositie moest ~l flink terrein prijsgeven (van 85 naar 79 zetels), m£, desondanks nog negen zetels méér dan de door vieijj' gevormde centrum-rechtse minderheidscoalitie van Schlüter, die zeventig zetels behoudt. De extreem-linkse Socialistische Volkspartij heeL avond al verklaard het omstreden voorstel te hand) de onzekere politieke toestand heeft veroorza NAVO-schepen die de Deense wateren willen bini zouden de verzekering moeten geven dat zij géén pens aan boord hebben. Nu is het de vraag of de se* heet gegeten zal worden als zij tot schrik van de NA ners werd opgediend. Bij de verkiezingen van gisteren hebben de sociaE* met hun voorstel voor kernwapen-vrije Deense waL spraakmakende inzet een voor Deense begrippjkt nederlaag geleden. De Deense socialisten willen d^d niet verlaten. Maar zelfs als het voorstel wordt afgezj# het Noordatlantisch bondgenootschap er niet aanr voldoen: of marineschepen wel of geen kernwajL boord hebben, wordt onder geen voorwaarde befcj maakt. De patstelling in de Folketing, het Deense pave duurt onverminderd voort. De kwestie zal ongetwijfsh agenda staan van de volgende NAVO-vergadering Den Haag wordt gehouden. Het is geen gering en evenmin een eenvoudig ptf' Wat de kernwapens betreft volgt Denemarken dezel tiek als Noorwegen, dat in vredestijd geen kernw zijn grondgebied toestaat. Vandaar dat Denemar voorkwam op de lijst van NAVO-lidstaten die bere j] Pershings en kruisvluchtwapens op te nemen. Ame en Britse oorlogsbodems die door het Kattegat of he rak varen hebben, als zij daartoe zijn uitgerust, ong kernwapens aan boord. Zowel de Deense als de Noo ring knepen tot dusverre echter een oogje dicht, js 9i Als in Denemarken het omstreden voorstel vaifc treem-linkse socialisten nu daadwerkelijk wordt uit v zou dat de NAVO-paraatheid in het zeegebied, dat ei gische flessehals vormt voor de scheepvaart naar eiic Oostzee, aanzienlijk verzwakken. Niet voor niets Deense premier Schlüter voor de verkiezingen van (v verklaard, dat het er om ging of zijn land „een loyaa de NAVO" zou blijven. Maar de Deense kiezers he kans gemist orde op zaken te stellen. De verkiezingen hebben daarnaast nóg een verontT ontwikkeling aan het licht gebracht. Ook in Denin neemt de aanhang van uiterst rechts schrikbarend bi extreem-rechtse Vooruitgangspartij, die evenals he Front National van Jean Marie le Pen de vreemdelii predikt, heeft gisteren een stevige winst geboekt. Op taal van 179 steeg de Vooruitgangspartij van negen tien zetels, een voor de politieke verhoudingen in ongekend succes. Er is duidelijk „something rotter land Denemarken. Zomerse Hemelvaartdag DE BILT (KNMI) - Een hoge- drukgebied boven noord-Scan- dinavië neemt nog in beteke nis toe. Gelijktijdig trekt het komende etmaal een nieuwe depressie vanuit noord-Afrika via Italië naar zuidwest-Duits- land. Bij ons heeft dat tijdens het komende etmaal een in kracht toenemende oostelijke stroming tot gevolg. Hiermee wordt uit Duitsland vrij war me lucht aangevoerd. Na een nacht met minima van rond 10 graden loopt het kwik op He melvaartdag tijdens zonnig weer op tot rond 23 graden. In het zuiden van het land kan nog wat bewolking aanwezig blijven. Daar en ook in de buurt van de Waddenzee blij ven de middagtemperaturen iets achter. Op het IJsselmeer en in het Waddengebied wordt de oostelijke wind overdag krachtig. Vanaf vrijdag koelt het vanuit het zuiden weer wat af, mogelijk met een re gen- of onweersbui. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor donderdag en vrijdag: Zuid-Scandinavië en Dene marken: Zonnig en vrijwel overal droog. Middagtempera- tuur rond 16 graden. Britse Eilanden: Veel bewol king en af en toe regen. Vrij dag van het westen uit enkele opklaringen. Middagtempera- tuur rond 13 graden. Benelux en noord-Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en mo gelijk een bui. Middagtempe- ratuur donderdag circa 20 gra den, vrijdag enkele graden la ger. Zuid-Duitsland en Alpenge bied: Veel bewolking en perio den met buien, sommige met onweer. Middagtemperatuur rond 20 graden. Frankrijk: Veel bewtt perioden met buien, f met onweer. Vrijdag! westen uit enkele oplsf Middagtemperatuur graden aan de kust tot 21 graden vièra. Spanje en Portugal: velden en langs de landsezeekust hier en regen- of onweersbui, temperatuur van 15 g Italië en Joegoslavisi Half tot zwaar beu plaatselijk een regen weersbui. Middagtem van 20 graden in het tot 25 graden in het z WEERRAPPORT HEDENMI «°3 Vlissingen regen Malta Moskou Munchen Cyprus Istanboel Las Palmas HELP DE LEPRA BESTRIJDEN DOE HET NU! Stort uw bijdrage op C postgiro 50500 of y bankgiro 70.70.70.929 Nederlandse Stichting vo Leprabestrqding/AmsKnkm Wibautstraa» 135.1097 DN Amsterdam Tel 020 - 93 89 7!^

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2