üjnsburg pakt overlast honden aan Eïïfïïil Geen akkoord over subsidie monumenten Reint de Jonge: meer dan zeeschilder alleen JOUR IUAAL Gemeenten moeten geen buitenlandse politiek bedrijven' Noordwijk niet gelukkig met fusie energiebedrijven 'AGII 'DEN OMGEVING EeidóeQowumt WOENSDAG 11 MEI 1988 PAGINA IS NOORD WIJK: [iderwet-vergunning te duur RDWIJK Het CDA vindt de kosten van een hinderwet inning aan de hoge kant. De heer Willms zei dit gisteravond ns deze partij in een vergadering van de commissie openbare en. Volgens de plannen gaat een hinderwetvergunning ge- eld 967 gulden kosten. Daarbij komen nog eens 275 gulden catiekosten. Volgens wethouder Admiraal zit Noordwijk in iking met andere gemeenten niet aan de bovenkant van het lelde. „Uitgangspunt is dat het verlenen van deze vergun- n kostendekkend is", aldus de wethouder. VVD'er Hoger- I merkte op dat voor een hinderwetvergunning aleen de wer- e kosten moeten worden berekend. Noordwijk wil een ach- nd op het gebied van de hinderwetvergunningen inhalen. In dwijk zijn 429 hinderwetplichtige bedrijven en hiervan heb- 133 een toereikende vergunning. Volgens CDA'er Willms meer ambtenaren nodig om deze achterstand in te halen loor het college van B en W wordt voorgesteld. Twaalf maanden voor Noordwijker NOORDWIJK/DEN HAAG Twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek waarvan drie voorwaarde lijk en een proeftijd van twee jaar. Daartoe is een 20- jarige Noordwijker gisteren veroordeeld voor mishande lingen en het stelen van au to's. De Noordwijker blijft verder onder toezicht van de reclassering. Deze straf is conform de eis van de offi cier van justitie. De advo caat van de Noordwijker had gepleit voor dienstver lening maar dit is door de rechtbank afgewezen. Snelle rijders op Rijksstraatweg WASSENAAR Rond middernacht worden op de Wassenaarse Rijksstraatweg de meeste snelheidso vertredingen gemaakt. In de vroege ochtenduren zijn de overtredingen het geringst in aantal. Dat meldt de Wassenaarse politie na een serie controles in de afge lopen dagen. Op een gedeelte van de Rijksstraatweg mag sinds enkele weken niet sneller dan 50 kilometer worden gereden. In de vroege ochtenduren regis treerde de politie dat 2 procent van de automobilisten hier de limiet overschreed. De hoogst gemeten snel heid was 115 km. In de vooravond tussen half acht en acht uur overtrad 8 procent de limiet (tot 102 km), tussen half negen en half elf registreerde men 5 pro cent overtreders (tot 88 km). Tussen elf en twaalf uur werd op het gedeelte van de Rijksstraatweg waar een limiet van 70 km geldt 14 procent van de automobilis ten geverbaliseerd. De hoogst gemeten snelheid was hier 131 km. Overigens stelt de Wassenaarse politie vast, dat een overgrote meerderheid van de wegge bruikers zich houdt aan de gestelde limieten. Winkels Langevelderslag weer voor jaar verhuurd NOORDWIJK De commissie voor openbare werken is gisteravond akkoord gegaan met een voorstel van het col lege van B en W om de dagwinkels aan de Langevelder slag opnieuw voor een jaar te verhuren. Hogervorst (VVD) plaatste bij dit voorstel kritische notities aan het adres van Staatsbosbeheer, dat de afwikkeling tot ver koop van de winkels zou vertragen. Voor Hogervorst was dit aanleiding voor te stellen via een gerechtelijke proce dure het geld dat de gemeente Noordwijk op het badcen- trum moet toeleggen, op Staatsbosbeheer te verhalen. „Zet er een advocaat" achter", zei Hogervorst. Wethouder Admiraal legde uit, dat de privatisering van het Staats bosbeheer mede oorzaak is van de trage kant van zaken. Directeur gemeentewerken J. de Kluiver zette uiteen, dat er eigendom moet worden verkocht, dat staat op grond van een ander. Dat maakt de zaak ingewikkeld. In een procedure zag hij dan ook geen heil. Bovendien gaat het niet alleen om de winkels. Extra geld voor raadhuis VALKENBURG - De verbouwing van het raadhuis kost de ge meente Valkenburg nog enkele duizenden gul den extra. Zo werd gis teravond door de ge meenteraad een krediet beschikbaar gesteld van 5.000 gulden om het werk af te maken. Ook werd ruim 8.000 gulden beschikbaar gesteld om nieuwe gordijnen voor het raadhuis aan te schaffen en bijna 12.000 gulden voor de brand beveiliging. Fietsster gewond OEGSTGEEST Eer fietsster uit Oegstgees is gistermiddag frontaa aangereden door eer bromfietser. Deze doorgereden. Het onge luk gebeurde op de Rijnzichtweg in Óegst- geest. De precieze toedracht is nog niet bekend. Het meisje liep een zware hersenschudding op en is naar het Academisch ziekenhuis in Leiden gebracht. BURGDe gemeen- ijnsburg zal begin volgend n aantal maatregelen ne- om problemen met loslo- honden en het honde- •robleem te lijf te gaan. zullen de regels in de e APV (Algemene Plaat- Verordening) ten opzich- de huidige APV worden ïubiïescherPt- OTOl Gisteravond boog de raadscommis sie voor bestuurlijke aangelegenhe den van het bloemendorp zich over de nieuwe APV die dit jaar nog van kracht moet worden. De dis cussie in Rijnsburg over de nieuwe APV spitst zich met name toe op regels die overlast van honden moeten voorkomen. Tijdens een eerder dit jaar gehouden schriftelij ke inspraakronde hebben vier Rijnsburgers een brief naar het col lege van B en W geschreven met het verzoek om ook rekening te houden met de belangen van hon denbezitters. In de nieuwe APV staat onder meer dat honden moeten worden aangelijnd. Verder dienen honden bezitters zorg te dragen voor de verwijdering van de uitwerpselen van hun viervoeters. B en W van Rijnsburg willen daartoe in januari fratis een poepschepje ter beschik ing stellen aan hondenbezitters. Nieuw is het concrete plan van B en W om één of twee hondenuit- laatplaatsen te creëren. B en W willen hiermee tegemoet komen aan het bezwaar van hondenbezit ters dat de nieuwe APV het laten losrennen van honden onmogelijk maakt. Waar deze hondenuitlaat- plaatsen zullen komen is nog niet bekend. Vast staat wel dat het een experiment wordt. Wanneer het experiment slaagt zal worden over wogen of er nog meer uitlaatplaat- sen moeten komen. De commissieleden konden gister avond akkoord gaan met de maat regelen die B en W voorstellen. Wel werd door de commissie aan gedrongen op het geven van goede voorlichting aan de burgers over dit soort maatregelen. ilkenburg g ;zorgd over psten fabetisering LKENBURG - De ge en te Valkenburg gaat t de gemeenten Kat- jk en Rijnsburg praten er de kosten van de pro ten voor alfabetisering den) scboob Aanleiding nt de verhoging van de sten met duizend gulden deelnemer. Als een _elijke verhoging in de mende jaren vaker rkomt, dan be dat Valkenburi kwijt is. De Kosten j n de Valkenburgers die Katwijk deelnemen aan L te projecten worden im- ^*rs door de gemeente Ikenburg vergoed. Tot 9 is Valkenburg nu 'JJ m 26.000 gulden kwijt, heer H. Dijkhuizen Dar" sprak gisteravond - a ongerustheid uit over f? te forse verhoging en da» bij het colleSe aan iktel om*er met Katwijk over rok' £ehlmburg stijgt, loopt dit in de papieren. Nu 1 .^Bet ik niet of er nog veel ik!» alkenburgers worden erwacht of dat er Val- ac<?. snburgers op de wacht J jit staan. Als dat het ge- t 1 is moeten we mis- hien kijken of we maat delen moeten nemen zo- s een maximum aantal de ïelnemers". leer 'ethouder H. van der Na- p 1 wees Dijkhuizen op het n it dat er oude afspraken ïginn jn met Katwijk dat de plecl asten van de deelnemen- rochje Valkenburgers zullen kostenstijging ter spra- ecep was het overleg met s in ethouders van Katwijk Rijnsburg. D. Hoffmans hfvdA/PPR) wilde graag andi eten hoe de gemeente Ie ju at wijk een nieuwe norm iudd k stand wil brengen van enei cht deelnemers op een ;rk a erkracht. Vroeger was er a irake van twee leer- n fe rachten op 7,5 deelne- ïbila lers. Van der Nagel zegde ze S ook hiernaar te infor- leren. arse raffen voor ilsemunters HAAG/NOORDWIJK Achttien maanden gevan- he isstraf met aftrek waarvan ht voorwaardelijk met een edri eftijd van twee jaar. Daar- 1 an is een 46-jarige Noordwij- reffi gisteren veroordeeld door t die Haagse rechtbank. Verder ngb: et de Noordwijker binnen /eri proeftijd 25.000 gulden be- gde, tn aan een bedrijf in Wijk let a Duurstede. Daar had hij sa- aaai n met twee vrienden een wo urenkopieerapparaat gesto- t n(f waarop ze valse biljetten 250 gulden maakten. Ze rden betrapt bij het uitge- leel i van de biljetten bij een uun nsburgse slijter. Ze hadden n al voor 363.000 gulden vals geld gemaakt. Ook de 'eplichtige, een man ui "lemmermeer, werd vrJfclfde straf veroordeeld. Lek informatie over j jilms, muziektheater, 1»ecreatie, exposities en een complete agenda VOORSCHOTEN De raadscommissie algemene zaken is het gisteravond niet eens geworden over een subsidieregeling voor de gemeentelijke monu menten. B en W willen maximaal 7.500 gulden subsidie toekennen. De gemeenteraad heeft een aantal panden aangewezen als beeldbepalend voor het dorp. De eigenaar wordt door die aanwijzing gedwongen om het pand te bewaren in dezelfde staat. Restauratie brengt dan vaak extra kosten met zich mee. De gemeente is bereid tot een financiële tegemoetko ming. De vraag werd op tafel gelegd: een maximumbedrag van bijvoorbeeld 7.500 gulden Burgemeester Cannegieter zet te uiteen dat de meerkosten bij herstel als volgt berekend die nen te worden: de wens van de monumentencommissie en de eis van de welstandcommis sie worden naast elkaar ge legd. Indien de wens van de monumentencommissie finan cieel duurder uitkomt, dan is het verschil subsidiabel tot een maximum van 75 procent tot een bedrag van ƒ7.500. Ook werd het voorstel gedaan meer bekendheid te geven aan de lijst met gemeentelijke mo numenten en naast de techni sche gegevens ook de gevoels waarde van het pand te ver melden. De burgemeester vindt dat vele eigenaren me nen dat plaatsing van hun ei gendom op de monumenten lijst funeste gevolgen heeft. Dat is echter onjuist en hoog uit van toepassing op eigena ren, die het plan hadden om hun pand te slopen. In die ge vallen zou eventueel een hero verweging nodig zijn en in dien het beeldbepalende pand niet te redden is zonder grote financiële gevolgen, dan zou de raad kunnen besluiten het pand van de lijst af te voeren. Reint de Jonge met zijn specialiteit: zeegezichten. FOTO: HENK VAN DEN ENDE NOORDWIJKERHOUT „Zeeschilder" vermeldt het te lefoonboek over Reint de Jon ge uit De Zilk. Een betiteling die op het eerste gezicht goed op De Jonge lijkt te slaan. De schilder heeft het hoofd en het postuur van een zeerot en hij is lid van de Nederlandse Ver eniging van Zeeschilders. Zelf vindt Reint dat hij meer een allrounder is: „De zee is wel een van mijn specialiteiten. Het water heeft me altijd ge trokken. Van jongs af aan al. Ik ben geboren in het Amster damse Mokum en mijn vader nam me wel eens mee naar IJ- muiden". In zijn atelier in Aerdenhout hangen nog een paar aquarel len van de schildershand van zijn vader die tevens zijn be langrijkste leermeester was. „Op een gegeven moment had- ik besloten om de zee en het schip in mijn werk op te ne men. Dan moet je wel weten wat een schip is en hoe de zeeën zijn", aldus Reint de Jonge die ging varen op de visserij als jong maatje. Van daar kwam hij terecht op al lerlei schepen. Hij leerde de koude kleuren van de noorde lijke zeeën kennen. Toen men hem begon te kennen, kreeg hij uitnodigingen van onder meer de marine om mee te va ren. Uiteindelijk gooide Reint zijn anker uit in De Zilk waar hij een huis heeft gekocht. Daar bevalt het de thans 56-ja- rige schilder uitstekend tussen de Zilkenaren, langs de dui nen en aan de zee. Reint de Jong doet meer dan het schilderen van zeegezich ten. Hij maakt bijvoorbeeld fa milieportretten en boekomsla gen. Ook waren de tekeningen van de televisieserie over het evangelie van Johannes, die onlangs nog werd herhaald door de Evangelische Omroep, van Reint de Jonge. „De Evangelische Omroep wilde in Israël op lokatie filmen. Mijn taak was het om aansluitend tekeningen te maken die de geschiedenis weergaven. Ik vond het wel zinnig om het land eerst te zien en ben toen meegegaan. Van de bestaande lokaties heb ik schetsen ge maakt. Later maakte ik daar composities van en zette de fi guren erin. Op die manier slo ten mijn tekeningen goed aan PORTRET FRANS VAN DE BERG DE ZILK Een portret van de onlangs overleden Zil- ker Frans van de Berg zal zondagmiddag 15 mei worden aangeboden aan het dorpshuis de Duinpan in De Zilk. Frans van de Berg was een bekend verzamelaar van al les op het gebied van het oude De Zilk. Hij heeft meer dere malen druk gezocht dia-voorstellingen gehouden over zijn woonplaats en de aangrenzende duinen. De aquarel is gemaakt door zijn plaatsgenoot, zeeschilder en illustrator Reint de Jonge en zal om 15.00 uur worden onthuld door Jaap van de Berg, de broer van de verza melaar. bij de filmbeelden", aldus de schilder. De tekeningen zijn daarna als illustraties opgeno men in een boek. Omdat de kunstenaar in een streng calvinistisch milieu is opgegroeid kent hij de bijbel door en door. Maar het gaat hem niet om het plaatje alleen: „Ik probeer iets te maken dat artistiek is." Maar daarbij laat hij de vorm niet los. „Het is een beetje de kunst van het weglaten", vindt De Jonge die regelmatig wordt gevraagd of hij altijd wel inspiratie heeft. „Er wordt me wel eens ge vraagd of ik altijd inspiratie heb. Inspiratie kan ik krijgen als ik door de duinen loop. Dan kan ik bevlogen worden door wat ik zie. Maar voor de rest vind ik dat ie jezelf tot in spiratie moet brengen door aan het werk te gaan." Het werk van Reint de Jong was vorig jaar nog te zien in de Duinstudio aan de Zilker- duinweg. In december keert de tentoonstelling daar weer terug. GERARD DE KLERK TWEEDE KAMERLID WEISGLAS: WASSENAAR Met als forumvoor zitter wethouder V. Wensveen (CDA, Welzijn, Bejaarden en Jongeren) dis cussieerden gisteravond een flink aan tal bij ontwikkelingssamenwerking be trokken Wassenaarders over onder meer de rol van de gemeente bij hulp aan de Derde Wereld. Een algemene inleiding werd door Tweede Kamerlid drs. Frans W. Weisglas (VVD) gehou den in het cultureel centrum Warenar. De bijeenkomst was georganiseerd door een werkgroep onder voorzitterschap van R. van Gestelin, in het kader van de actie van de Raad van Europa: „Noord-Zuid, één toekomst, één ge- meenschapplijke taak". De liberale buitenlandspecialist Weis glas wees zijn gehoor erop dat het wel iswaar niet de eerste taak -*an een ge meente is iets aan ontwikkelingssamen werking te doen, maar dat dit het ge meentebestuur er niet van hoeft te weerhouden om zich daar mee bezig te houden. De gemeente moet zich dan wel sec met ontwikkelingssamenwer king bezighouden en niet trachten „buitenlandse politiek" te bedrijven, omdat dit nu eenmaal nationale poli tiek is. Weisglas vertelde dat 250 tot 300 gemeenten in Nederland zich op een of andere manier bezig houden met ont wikkelingssamenwerking. Op vragen vanuit de zaal verklaarde wethouder V. Wensveen dat er ge werkt zal worden aan verdere voort zetting van het gemeentelijke beleid ten aanzien van hulp aan de Derde Wereld, in het kader van de gemeente lijke notitie hierover. Maar in de eerste plaats zag hij als taak van de gemeente het stimuleren van het particuliere plaatselijke initiatief op dit gebied. Open dag De deuren van de gemeente- werkplaats en de aangelegen brandweerkazerne in Zeven hoven zullen zaterdag geo pend zijn voor het publiek. Eenieder die belangstelling heeft kan tussen twee en vier uur 's middags een kijkje ne men aan de Stationsweg. Ook zal een mini-expositie van Max Milieu te zien zijn en kan men informatie inwin nen over milieuschadelijke stoffen die beter niet in de vuilniszak kunnen verdwij nen, maar die bij de gemeen tewerkplaats kunnen worden ingeleverd. Wedstrijden Zestien brandweerkorpsen uit Zuid-Holland nemen za terdag deel aan de provincia le brandweerwedstrijden die dit maal in Zevenhoven wordt gehouden. In een nog niet nader bekend gemaakt pand gelegen in het weste lijk deel van Zevenhovenzal de Zevenhovense brandweer zorg dragen voor een „brand" die door de deelne mers op de juiste wijze aan gepakt dient te worden. De wedstrijden beginnen om half negen 's morgens en du ren tot half zes 's middags. De prijsuitreiking vindt daar na plaats in dorpshuis 't Tref punt. Geraniums (1) De jaarlijkse geraniummarkt in Leidschenaam wordt za terdag op het centrale plein van Leidsenhage gehouden. Een groot aantal tuincentra uit Leidschendam en omge ving toont niet alleen een groot assortiment geraniums maar ook andere voorjaars- en zomerplanten, potplanten, struiken, heesters en bomen. Een speciale commissie zal tevoren de kwaliteit keuren. De Kon. Mij Tuinbouw en Plantkunde is met voorlich tingsstands aanwezig en bo vendien geeft de vereniging bloemschikdem onstra ties. Ter gelegenheid van het tweede lustrum van de gera niummarkt wordt een loterij gehouden. Iedereen die voor tien gulden planten krijgt een gratis lot waarmee in de stand van Groei en Bloei een plant of bloemstuk kan worden gewonnen. De markt zal door muziek van het Mexicaanse ensemble Los Latinos worden opgevrolijkt Geraniums (2) De geraniummarkt in Voor schoten wordt zaterdag voor de veertiende keer op de Voorstraat georganiseerd, van negen tot vijf uur. Een keuringscommissie let op de kwaliteit van de planten. Een jury, die bestaat uit mevrouw R. Delfos en de heren G. Buijs en J.P. Peeters, beoor delen de stands op presenta tie. De wisselbeker is nu in het bezit van kwekerij Nieuw Boschgeest. De leden van de Koninklijke Mij. zijn aanwezig om inlichtingen te geven. Er worden bloem schik- en pottenbakdemon straties gegeven. De afdeling Beplantingen van de directie Openbare Werken behandelt het thema „boomverzorging". De bezoekers kunnen met een hoogwerker kronen van de Linden in de Voorstraat bekijken. De Imkersvereni ging Leiden en omstreken vertelt over het leven van de honingbij en leerlingen van de Agrarische School in Oegstgeest tonen wat zij op school leren. Tenslotte is er een wedstrijd in het herken nen van bomen. Geraniums (3) Ook in Leiderdorp is er za terdag een geraniummarkt, op het plein aan de Staten- daalder tussen Winkelhof en gemeentehuis. Ook hier weer het gebruikelijke aanbod aan planten en stands en prijzen voor de beste inzendingen die worden uitgereikt door burgemeester A.J.A.L. Brug- geman. De markt duurt van negen tot vijf uur. Reünie Scouting '63 uit Leimuiden en Rijnsaterwoude houdt op vrijdagavond 10 juni een reü nie voor oud-leden en be stuursleden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan. Mensen die deze reünie bij willen wonen worden ver zocht dit via telefoonnummer 01721-8808 door te geven. De bijeenkomst wordt gehouden op de Willem van der Velde- weg 10 in Leimuiden. Aanvang acht uur. Concert Het Nederlands Gitaartrio speelt zaterdag in 't Huys De- ver aan de Heereweg in Lis- se. Aanvang acht uur. Het Nederlands Gitaartrio bestaat uit Dick Hoogeveen met kwart, Wim Spruyt met pri me en Henk Westhiner met kwintbas. Toegang kost tien gulden vijftig. Houders van een CJP of Pas 65 betalen twee gulden minder. NOORLANDER NEEMT BOUWBEDRIJF OVER KATWIJK Het bedrijf G. Noorlander neemt Marel's Bouwbe drijf in Katwijk over. Dit bedrijf verkeert in financiële moeilijkhe den. Afgelopen vrijdag werd daarom al het personeel ontslag aan gezegd. Waarschijnlijk zullen na de overname nu echter alle 70 personeelsleden overgenomen worden. Vrijdag wordt daarover overleg gevoerd met de verschillende partijen. Het bouwbedrijf zal na de overname onder dezelfde naam voortgezet worden. Een aan tal crediteuren van het bedrijf heeft een deel van zijn vorderingen ingetrokken. Daardoor kon de.overname rond komen. Inbraken in Oegstgeest geest is de afgelopen nacht het doelwit van inbrekers geweest Zij braken een gokkasb4>pen en namen vijftien pakken koffie, een te lefoontoestel, een onbekend geldbedrag en drie sloffen sigaretten mee. Er was geen braakschade. Vermoedelijk was een raam niet goed afgesloten. Uit een woning aan de Jan Steenlaan werd door inbrekers een kleurentelevisie en een videorecorder gestolen. De keukendeur werd met een breekijzer opengemaakt NOORDWIJK De raadscommissie voor de nutsbedrijven is gisteravond met tegenzin akkoord gegaan met het overdragen van het eigen energie- en waterbedrijf aan de nog te vormen N.V. Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR). Men ging overstag omdat anders de minister met een dwingende wetge ving zal komen. Zoals bekend fuseren een groot aantal energie bedrijven in Zuid-Holland. De gemeente Noordwijk zal het eigen pompstation in het Lange- veld overdragen aan het nieuw te stichten bedrijf. Jaarlijks pro duceert het Noordwijkse waterbedrijf circa één miljoen kubieke meter duinwater van uitstekende kwaliteit Of het Noordwijkse bedrijf in exploitatie blijft of dat het zal worden gesloten, is nog niet bekend. Volgens wethouder Admiraal is Noordwijk finan cieel redelijk uit het fusie-overleg gekomen. Volgens Prins gaat democratische controle er door de fusie op achteruit omdat de top van het te stichten bedrijf verder af staat van de comsument Bij het eigen bedrijf bestond altijd de mogelijkheid via de ge meenteraad bezwaren of klachten in te brengen, nu ontstaat een bedrijf, dat een monpolie-positie bezit en waar zelfs de directie onbereikbaar zal zijn, aldus Prins. Daarom pleitte hij voor de in stelling van een Verbruikersraad, die een volwaardige gespreks partner kan zijn van de directie. Volgens Admiraal ko Consumentenraad.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15