Zoeterwoude: rijksweg A4 verbreden aan Leidse kant Expositie geeft Canadezen beeld van oorlogsjaren Gemeenteraad is niet consequent" Pastoor Worte veertig jaar priester Omwonenden protesteren tegen uitbreiding Fitline Tuin wijkt voor garage LEEFBAAR LEIDERDORP: LEIDEN OMGEVING CetdócSowont WOENSDAG 11 MEI 1988 PAGII Leiderdorps Yahtzee Kampioenschap LEIDERDORP Dorpsvereniging De Buiten gewonen houdt komende zaterdag voor de der de maal het open Leiderdorps Yahtzee Kampi oenschap. Plaats van handeling is Muzenhof aan de Cor Gordijnsingel 4. Iedereen kan deel nemen. Leden betalen een rijksdaalder, niet-le- den een gulden meer. Opgeven bij wedstrijdlei der Rinke van der Meer, Alphons Diepen- brocksingel 8 in Leiderdorp, telefoon 071- 413589. Voor de kampioen is een beker beschik baar, maar er zijn nog meer prijzen te winnen. Op hetzelfde adres kan worden ingeschreven voor het koppelklaverjastoernooi. Dat wordt eveneens in Muzenhof gehouden op de donder dagen 19 en 26 mei en 2 en 9 juni. Deelname kost per koppel voor het gehele toernooi voor leden dertig gulden en voor niet-leden vijfen dertig gulden. Opgeven kan tot en met 17 mei. Vier tegen vier ROELOFARENDSVEEN De Veense voetbalvereniging DOSR houdt vrijdag voor het tweede achtereenvolgende jaar een „vier tegen vier toernooi" voor de jeugd van 8 tot en met 12 jaar. Er heb ben zich inmiddels 308 jongens en meis jes in 77 teams voor deelname aange meld. Vorig jaar deden 200 jeugdigen mee. Dit jaar kan er worden gespeeld op twee velden op het complex aan de Al- kemadelaan. De teams zijn verdeeld in drie leeftijdsgroepen bij de jongens en in twee leeftijdsgroepen bij de meisjes. Het evenement begint vrijdagochtend om tien uur. Voor wat betreft het omkleden zullen de 308 deelnemertjes enigszins moeten improviseren, want er zijn slechts zes kleedkamers voor hen be schikbaar. Rond half vier vindt de prijs uitreiking plaats. Nader bodemonderzoek Hooftstraat 265 DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN De pro vincie begint binnenkort met een nader onderzoek naar de verontreiniging van de grond en het grond water op het terrein van de voormalige garage in de Alphense Hooftstraat 265. Uit een eerder oriënterend onderzoek is gebleken dat er verhoogde concentraties olie in de bodem en het grondwater voorkomen. Daarom wordt nu een nader onderzoek ingesteld om inzicht te krijgen in de precieze aard, omvang, verspreiding en gevolgen van de stoffen. Daartoe worden er begin juni grond monsters genomen en peilbuizen geplaatst. Een des kundige zal de bodem bovendien op geur en kleur beoordelen. Er wordt een provinciale projectgroep ingesteld. Deze bestaat uit vertegenwoordigers van de provin cie, gemeente, bewoners, omwonenden en de ge bruiker van de locatie en adviseert de provincie over de opzet van het onderzoek en de eventueel te nemen maatregelen. Hazerswoude boos over aanleg dam HAZERSWOUDE De commissie voor de ruimtelij ke ordening is gisteravond morrend akkoord gegaan met de verlenging van De Bent. De verlenging - een stukje van 60 meter - zal drie kwekers ontsluiten. Van gemeentewege heeft men daar geen bezwaar te gen. Wel heeft Hazerswoude bezwaar dat de landin richtingscommissie Rijnstreek-Zuid een dam met dui ker, die de weg mogelijk maakt, zonder overleg met de gemeente heeft aangelegd. De heer B. Nieuwen- huizen (CDA) vroeg zich af wat het punt op de agen da deed als het slechts om een formele toestemming achteraf gaat en er geen invloed is op de situatie. De andere commissieleden sloten zich bij dit bezwaar aan. Niet geheel duidelijk waren de juridische moge lijkheden om de dam alsnog weg te laten halen. Daarbij had de commissie geen zin het probleem tot een conflict te laten uitgroeien. Behalve mevrouw C.A.M. van Putten (PPR) stemde daarom iedereen in met het voorstel de weg tezijnertijd over te nemen en voor het onderhoud zorg te gaan dragen. ALKEMADE Tegen de komst van twee garages op en nabij de nieuw- bouwstraat De Aak in Oude Wetering hebben gisteravond in de verga dering van de raadscom missie ruimtelijke orde ning twee omwonenden bezwaar gemaakt. De heer F. L. M. Hoek, die het ter rein voor de garages in de jaren 1982 tot en met 1986 van de gemeente Alkema de mocht huren voor ge bruik als tuin, vindt dat hij als naastwonende en huurder het eerste recht van koop zou moeten heb ben. Hij heeft het perceel een" paar jaar geleden met toe stemming van het gemeente: bestuur voorzien van een vrij solide erfafscheiding met toegangspoort en een loop pad naar zijn erf. Hij maakt bezwaar tegen het feit dat hij slechts als medegegadigde voor het terrein in aanmer king kwam en dat er de ver plichting op rustte om het kavel binnen een jaar na aankoop met een garage te bebouwen. Volgens een in terne nota van het Alkema- dese gemeentebestuur wist de heer Hoek echter al vanaf het begin van de huurter mijn dat het perceel was be stemd om in de behoefte aan garages te voorzien. Omdat Hoek niet van plan was een garage 'te bouwen, is de grond uiteindelijk verkocht aan een tweetal gegadigden die dat wel van plan zijn. Een andere bezwaarmaker gisteravond was de heer L. C. M. van Emmerik. Hij werd vertegenwoordigd door zijn schoionvader. In krach tige bewoordingen maakte deze duidelijk dat de woning van Van Emmerik in waarde zal dalen als het uitzicht op een groe tuin verandert in een zicht op een „ontsierend" bouwsel. ZOETERWOUDE De verbreding van de Rijks weg A4 moet gebeuren aan de Leidse kant. Op dit standpunt heeft de ge meente Zoeterwoude zich gesteld. Volgens rijkswa terstaat moet de weg'ech ter richting Zoeterwoude worden verbreed en komt de rijksweg pal tegen de kade van de Meerburge watering aan te liggen. Als deze plannen door gaan, dan wil Zoeterwou de dat er voor de kern van Zoeterwoude een ge luidsscherm wordt aange legd. De verbreding van rijksweg A4 tot twee maal drie rijstro ken heeft voor Zoeterwoude nogal wat consequenties. Het huidige viaduct over de A4 zal worden gesloopt om plaats te maken voor een nieuw via duct dat meer in de richting van Leidschendam zal komen en twee maal zo breed zal zijn als het huidige. Rijkswaterstaat heeft laten weten dat de verbreding van rijksweg A4 geen grote schade zal aanrichten aan flora en fauna. De gemeente Zoeter woude is het daarmee niet eens. Verbreding aan de oost zijde (tegen de Meerburgerwa- tering) is voor Zoeterwoude uit landschappelijk oogpunt niet te accepteren. De Meer burgerwatering en het dijkli- chaam worden gekwalificeerd als typisch Hollands polder landschap. Het Papemeer (in de volksmond beter bekend als Balkengat) heeft de be stemming beschermd natuur gebied. Langs de randen van dat Papemeer is een waarde volle oevervegetatie aanwezig. terwijl in die omgeving enkele opvallende vogelsoorten voor komen. Het gebied is zowel uit een oogpunt van de aanwezige vogels als planten van belang. Voorts is de Grote Westeind- sche Polder, waarvan het ge bied nabij het Papemeer deel uit maakt, een aandachtsge bied dat bescherming behoeft. Ook het Streekplan Zuid-Hol land West maakt daar melding van. Knelpunten Tien jaar geleden toen was er al sprake van verbreding van rijksweg A4 heeft de gemeenteraad van Zoeterwou de al gesteld dat de „ingeval lossing van het knelpunt bij Leidschendam is nadien wel gekomen door middel van het Prins Clausplein, maar de on dertunneling bij Leiderdorp is er nooit gekomen. Mede door de explosieve groei van het verkeer (in 1981 nog 53.000 voertuigen per dag, thans ruim 75.000 per dag en naar ver wachting in het jaar 2000 zo'n 90.000 per dag) is wel duideijk geworden dat aan verbreding van de A4 niet valt te ontko men. Zoeterwoude bepleit een apar te fietsstrook op het nieuw aan te leggen viaduct over de A4. Voorts zal Zoeterwoude op nieuw pleiten voor een fiets- verbinding vanaf de West van verbreding van rijksweg eindseweg, via de Hofweg (de 4, dient deze in elk geval aan weg naar de Molen Zelden van de westzijde (Leidse kant) te worden gerealiseerd". De ge meenteraad achtte de verbre ding op dat moment niet op portuun in afwachting van de oplossing van bestaande knel punten op de rijksweg. De op- Passe) naar de Vlietlanden. Er zal dan tevens een tunnel on der de A4 moeten worden aan gelegd. De heer ir. P. Dorhout Mees, hoofd „Nieuwe werken van de directie Zuid-Holland" heeft vorig jaar september al laten weten dat dat een dure aangelegenheid zal worden. Begonnen Met de verbreding van de A4 is tussen Zoeterwoude-dorp en de Hoge Rijndijk al be gonnen. Hoewel de weg twee maal drie rijstroken zal krij gen zullen de aardebaan en de kunstwerken worden gedi mensioneerd voor een weg met twee maal vier rijstroken. Volgend jaar hoopt rijkswater staat „echt" met het werk te beginnen dat in 1995 gereed zal zijn. Er is dan sprake van een verbreding van de A4 tus sen Leidschendam en Hoog- made. Dat is een lengte van circa 12,5 kilometer. Daarvan ligt slechts 250 meter op Zoe- terwouds grondgebied. De to tale kosten zijn becijferd op 150 miljoen gulden. Vanavond vergadert de com missie ruimtelijke ordening vanaf zeven uur over deze ma terie. LEIDERDORP De ge- meenteraad van Leider dorp heeft inconsequent en eenzijdig gehandeld bij de behandeling van de subsidie-aanvraag van de Stichting Leefbaar Lei derdorp. Bij de weigering van de subsidie en de toe kenning van subsidies aan Leiderdorpse welzijnsor ganisatie is geen sprake geweest van een redelijke en zorgvuldige afweging. Tot deze beschuldiging komt de voorzitter van de stichting mevrouw H.J. Dekkers-van Stijn. Zij heeft het middel van een bezwaarschrift aangegre pen om te proberen de ge meenteraad op andere ge dachten te brengen. De Leiderdorpse raad heeft er tot nu toe geen onduidelijk heid over laten bestaan, dat hij niet bereid is ook maar een cent aan de stichting toe te spelen. Hoewel daar in officië le stukken nooit gewag van wordt gemaakt is het geen ge heim, dat men de acties van Leefbaar Leiderdorp meer dan zat is. Met name de ambtelijke en bestuurlijke capaciteit die aan de behandeling van de reeds bezwaar- en beroepspro cedures moet worden besteed baart het gemeentebestuur zorgen. Mevrouw Dekkers beklaagt zich overigens in haar be zwaarschrift over de negatieve houding van het college van B en W ten opzichte van de Leefbaar Leiderdorp, „zowel voor wat betreft haar doelen als haar activiteiten". De ge meenteraad van Leiderdorp heeft zich bij zijn beslissing *in december 1987 het verzoek om een financiële bijdrage van 50.000 gulden af te wijzen ge baseerd op de formele criteria van het welzijnsplan. De be langrijkste factor voor de raad was het feit, dat de stichting Leefbaar Leiderdorp geen ac tiviteiten ontplooit die onder het hoofdstuk „educatie" en „recreatie" kunnen worden gerangschikt. De stichting meent daarente gen, „dat de diverse aspecten van milieuzorg zoals omschre ven in onze statuten die nage streefd worden door middel van een groot aantal feitelijke werkzaamheden, juist goed passen in een gemeentelijk welzijnsbeleid, temeer daar in het algemeen milieuzorg om schreven zou kunnen worden als een specifiek facet van het gehele welzijnsgebied". ALPHEN AAN DEN RIJN Vanaf september vorig jaar was de Alphe- naar Piet Kamphuis bezig met het samenstellen van de tentoonstelling, die te zien is tijdens het staatsbe zoek dat Koningin Beatrix deze week aan Canada brengt. Onder de naam „The Sweetest Spring" opende de Koningin deze tentoonstelling gisteren in Ottawa. Zij doopte daarbij een speciaal gekweekte tulp die aangeboden werd door het Internationaal Bloembollen Centrum te Hillegom. De tulp zal eveneens de naam „The Sweetest Spring" krijgen. Centraal in de tentoonstelling die is georganiseerd door het Canadian War Museum in Ot tawa en het Koninklijk Neder lands Leger- en Wapen mu seum in Delft, staan de jaren 1944-1946. Dat waren de jaren waarin voor de Nederlanders einde van de oorlog in zicht was en zij naar huis konden terugkeren. Een aantal Cana dezen bleef na de bevrijding nog een jaar lang om de Ne derlanders te helpen bij de voedselvoorziening, gezond heidszorg en en het weer op bouwen van het wegen- en waternet. Er ontstond een sterke band, ook al omdat prinses Juliana met haar kinderen in de oor logsjaren in Ottawa onderdak vond. Prinses Margriet is daar geboren en zij dankt het aan het feit dat de kraamkamer voor die gelegenheid tot Ne derlands gebied werd ver klaard, dat zij nu niet met een Canadees paspoort rondloopt. In de jaren na de oorlog emi greerden veel Nederlandse ge zinnen naar Canada om daar een nieuw bestaan op te bou wen. „Ook dat schept een be langrijke band", aldus Piet Kamphuis die daar nog aan toevoegt dat de samenwerking op economisch, politiek, mili tair en cultureel gebied nog steeds aanwezig is. De tentoonstelling, die uit een grote hoofdtentoonstelling en een tweetal kleinere exposities bestaat, laat vooral aan de tweede generatie Canadezen van na de oorlog zien hoe het er ruim veertig jaar geleden in Europa aan toe ging. „Daar zijn veel kinderen van emi granten en Nederlandse moe ders bij. Zij hebben nooit oor log gekend en zien nu wat een ellende het voor de vorige ge neratie was om onderdrukt, vervolgd en uitgehongerd te zijn", aldus Piet Kamphuis. Vervoer De organisatoren hebben veel aandacht aan de tentoonstel ling besteed. „Het was dan ook een gigantische operatie om alle materialen naar Canada te transporteren". Ruim negen maanden is hij als project-ma nager bezig geweest met over leg, het samenstellen van ma teriaal en het regelen van ver voer, deels per schip en deels per vliegtuig. Het resultaat is een tentoonstelling die een compleet beeld van de oorlog geeft met de hongerwinter, de doorgestoken dijken, de ge vechten, de kapotgeschoten huizen, bruggen en wegen maar ook de bevrijding. Vide o's, foto's, voorwerpen, film, diorama's, archiefmateriaal en posters geven een indringend beeld van ons land in die tijd. De kleinere exposities bestaan uit een War-art tentoonstelling waarbij voor het eerst in de geschiedenis de Canadese kunst die gemaakt is over de oorlog op Nederlands gebied geëxposeerd wordt. Daarbij zit ook werk van Marianne van den Bergh uit Amsterdam die met haar pastels de herinne ringen van haar ouders uit de concentratiekampen laat zien. Het derde deel van de ten toonstelling bevat oude schil derijen en voorwerpen die te maken hebben met het huis van Oranje. Daarmee wil men aantonen dat het huis van Oranje, dat in Canada heel be kend is, verbonden is met de Nederlandse onafhankelijkeh- jeid. Zo zijn er schilderijen van Willem van Oranje vanuit het Prinsenhof te Delft te zien, schilderijen uit het privebezit van de Koningin en voorwer pen vanuit de Stichting histo rische verzamelingen Konink lijk huis en het Koninklijk ar chief. Naast de twee oorlogmusea hebben de Koninklijke Lucht macht en het ministerie van Defensie meegewerkt aan deze tentoonstelling. Piet Kamphuis is plaatsvervangend hoofd van de Sectie Militaire Gechiede- nis van de Koninklijke Land macht en als zodanig is hij tot projectmanager van deze ten toonstelling benoemd. Hij heeft heel wat overleg gevoerd en is verschillewnde malen naar Canada gereisd, om te zorgen dat de mensen daar vanaf 10 mei tot en met 1 maart 1989 een goed en waar heidsgetrouw beeld krijgen van de oorlog, de bevrijding en de na-oorlogse jaren waar bij Canada zo nauw betrokken was. HANNEKE GUNTHER Zomerfeest Winkelhof LEIDERDORP Winkelcen trum Winkelhof Leiderdorp or ganiseert van zaterdag 28 mei tot en met zaterdag 4 juni een zomerfeest. Er zijn activiteiten zoals een puzzelrit op de fiets en en viswedstrijd. Verder oude ambachten, dames in kleder dracht en muziek, met een draaiorgel, boerenkapel, straat muzikanten en een dixielandor- kest. Voorts is er een knutsel - wedstrijd met als thema „Daar bij die molen". Voor 27 mei kunnen molenwerkstukken, in wat voor vorm dan ook, worden ingeleverd bij Dormaël Slaapka mers. Die werkstukken worden daar ook in de etalage tentoon gesteld tijdens het zomerfeest, nadat op 28 mei de prijswin naars bekend zijn gemaakt. Er kan worden deelgenomen in de leeftijdsgroepen 2 tot 6 jaar, 7 tot 12 jaar en vanaf 13 jaar. In formatie: telefoon 071-896600. Pastoor W.J. Wortel van Sint Petrus Banden in Roelofar veen viert met pinksteren zijn veertigjarig priesterjubili FOTO. FOTO ROELOFARENDSVEEN e*lra feesteüjk te gedenl Pastoor Wortel toont al ren een niet aflatende voor zijn parochianen in Pastoor W.J. Wortel van de rooms-katholieke voor zyn parochianen in g1 parochie Sint Petrus de en kwade dagen, bij r< 1 Banden in „de oude en trouw, in vreugde en vn Veen" viert op eerste driet. Hij bewerkstelligde11 pinksterdag zijn veertig- de afgelopen jaren veel li fl •- ,"u;ibeteringen en onderhoud jarig priesterjubileum. ^et kerkgebouw en de co vi graafplaats. Met het oog De nu 68-jange jubilaris de toKekomst van de g werd veertig jaar geleden waarbjj rekening m door mgr. J.P. Huibers tot worden gehouden met priester gewijd in de kathe- verdere dali van het aa, drale kerk van Sint Bavo in priesters, heeft pastoor W Haarlem Wortel is geboren tel gestTeetd „aar nog in het Gooi, in Hilversum, actieve zorg door de pai Hij komt uit een gezin met anen zdf Hij stimul( twaalf kinderen. In de loop dat diverse keJrkelijke i van zijn jeugd verhuisde het door vrijwilligers worde gezin naar Wormerveer. daan Hiermie bereikU, toegenomen betrokkj heid van de kerkgangen verlichting van de wei bezocht Wortel het „klein" seminarie Hageveld Heemstede en het „groot" se- d^ük van'de pastoor n1 minarie m Warmond Na zijn dit alles heef, de jubj,ariJ priesterwijding volgde hij dagelijkse zorg voor de bei een benoeming in Zoeter- ners van HuiJe Sim Jacol mtor' ,Wtar Van T eigenlijk een klein paroch 1950 als kapelaan werkte. In ie6binj!,en de parochie 1950 maakt hij voor de eerste Petrus BandenP", z0 keer kennis met de parochie merkt het comité 2ijn Sint Petrus Banden in Roelo- ter J r farendsveen, toen hij daar tot kapelaan werd benoemd. De dankbaarheid van de Van 1952 tot 1957 werkte de rochianen zal onder meer jubilaris in Den Haag en uiting komen in het daarna tot 1963 in Rotterdam, gramma van zondag 22 i Zijn benoeming tot rector De feestelijkheden beginn van de Bisschoppelijke Nij- om 11.00 uur met een plecl verheidsschool (BNS) in ge Hoogmis in de paroch Voorhout volgde in 1963. kerk. Hierna volgt een k Vanaf 1972 was de jubilaris fietafel in Huize Sint Jacol rector van het Bejaardencen- voor familie en genodigd trum Nieuw-Schoonoord en 's Middags vindt vanaf Huize Sint Agnes in Voor- drie een officiële recep hout. In maart 1975 volgde voor genodigden plaats in zijn laatste benoeming tot nu parochiekerk. Vanaf vier i toe en werd hij pastoor van tot half zes is er gelegenhf de parochie Sint Petrus Ban- voor parochianen en an<' den in Roelofarendsveen. belangstellenden om de j In totaal is pastoor Wortel t laris de hand te schudi ruim een derde gedeelte van Deze receptie vindt even» zijn priesterjaren in Roelofa- plaats in de parochiekerk a rendsveen werkzaam ge- het Noordeinde. De weest. Dat feit vinden de pa- wordt besloten met een fe rochianen en een speciaal op- telijk diner voor de jubila gericht jubileumcomité een en zijn familie in Huize j goede reden om het jubileum Jacobus. J ALKEMADE Diverse om wonenden van Handelsonder neming Fitline B.V. aan de Po pulierenstraat in Roelofarends veen maakten gisteravond be zwaar tegen een uitbreiding van het bedrijfspand. Volgens de buren J. Pouw en R. van de Weteringh zullen hun tuinen straks helemaal verstoken blij ven van direct zonlicht. Voorts vrezen zij voor een toename van de parkeerproblematiek in hun deel van de straat. Ook achterbuurman C.P. Bocxe heeft geen behoefte aan verde re uitbreiding van het bedrijfs pand. Hij vreest voornamelijk voor een verdere aantasting van zijn privacy. Maar ook hij noemde een verergering van de parkeerproblematiek in de om geving een bezwaar. De be zwaarden werden gisteravond gesteund door bestuur en direc tie van Woningbouwvereniging Alkemade. Deze lieten weten dat een vergroting van het Fit- line-gebouw schade toe zal brengen aan de woonomgeving. „De grootte van het pand staat al lang niet meer in verhouding tot de naastliggende woningen. Bovendien leent de verkeerssi tuatie ter plaatse zich niet voor meer autobewegingen. De vere niging liet voorts weten dat de verhuurbaarheid van de bewus te woningen in het geding komt als de huurders uitzicht krijgen op een negen meter lange muur die ook nog 6.20 meter hoog is. Eigenaar J. Lek van Fitline B.V. liet de leden van de raads commissie ruimtelijke ordening gisteravond weten dat de uit breiding minder groot wordt dan de omwonenden veronder stellen. Volgens de heer Lek is de aangekaarte parkeerproble matiek in dit verband niet rele vant, omdat die overlast wordt veroorzaakt door de nabijheid van het politiebureau. „Fitline gebruikt dagelijks twee tot hooguit vijf parkeerplaatsen", aldus de eigenaar van het be drijf. De bezwaren van Woning- bouwvereniging Alkemade jaar geïnvesteerd in ons noemde hij „grof en brutaal", aan de Populierenstraat el „Het is de Woningbouwvereni ging zelf die debet is aan het feit dat wij nog steeds in de Po pulierenstraat zitten. Toen de jaren geleden grond op he dustrieterrein verkocht Zwet-Ruiten, had ons bedri samen met een tweetal ar een optie op de desbetrefi grond. Een dag voordat dii tie afliep had de Woningb vereniging de grond verl aan een andere gegadigde melijk Zwet-Ruiten". Het i mént van onverhuurbaai van de naastgelegen w< aan de Populierenstraat n de Lek gisteravond „or „Ik ben al jaren bezig het te huren na een eventueel trek van de huidige huui Zowel bestuur als directie de Woningbouwvereniging ten echter weten dat vei van de bewuste woning vi niet mogelijk zal zijn. Lé dat „men" probeert zijn re tabele bedrijf omver te sell len. „Wij hebben meer dan Woningbouwvereniging enige Lek. ien het daarom niet zomaa geven. Wij hebben een sc bedrijf, waar de buurt bes mee mag zijn", aldus de

Leidse Courant | 1988 | | pagina 14