Qowuvnt ,Ik zal de ïuidige koers voortzetten STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) LC v- Proef met afsluiten Burcht Stijlvolle start van muziekverzamelgebouw Koele flessetas WOENSDAG 11 MEI 1988 PAGINA ld i,Ljmaa» ~engt zich in vechtpartij Een flinke vechtpartij waarbij een brokken was, had vannacht rond één \»s op dc Beestenmarkt. Een 24-jarige |r verzocht enkele jongens in de leef- 53 en 24 jaar van zijn auto af te gaan. hs zaten op de auto of leunden er tegen h de jongens daar geen gehoor aan ga- i Rond er een duw- trek- en vechtpartij. -ier mengde zich tussen de vechtende en beet plotseling een 24-jarige ojr in zijn dijbeen, lies en onderarm. |g°deze man een vuistslag in zijn ge- n andere 24-jarige jongen die aan de [de ontkomen, sprong over een auto hierdoor werd beschadigd. De vier Leidénaars zijn voor verhoor naar gebracht, maar even later weer naar nden. Waar de hond vandaan kwam is -end. Speelautomaten verwijderd LEIDEN Bij drie horecagelegenhe den zijn gistermiddag de speelautoma ten verwijderd omdat de eigenaren niet in het bezit waren van een vergunning. Sinds 1 april zijn deze vergunningen verplicht. Twaalf eigenaren van horeca gelegenheden in de stad hebben zo'n vergunning niet aangevraagd. Gister middag werden bij een controle twee speelautomaten verwijderd uit koffies hop Intermezzo in de Haarlemmer straat, twee werden er verwijderd uit Mazada aan het Steenschuur en even eens werden twee automaten verwij derd uit The Duke aan de Oude Singel. De andere negen ondernemers staat hetzelfde te wachten als ze niet snel een vergunning aanvragen. Kritiek Links Leiden op fusie nutsbedrijven LEIDEN Links Leiden is het niet eens met de manier waarop de nutsbedrijven in Zuid-Holland Noord fuseren. De groepering heeft er bezwaar te gen dat de gemeenten in het verzorgingsgebied winstuitkeringen van het bedrijf blijven ontvan gen. De winst moet na de fusie in het hele werk gebied ten goede komen aan de consument, een standpunt dat tot nu toe al door Leiden werd ge huldigd. Links Leiden vindt ook dat na de fusie directe controle moet worden uitgeoefend op de gang van zaken door vertegenwoordigers van de gemeente raden in het verzorgingsgebied. Energie- en water voorziening zijn te belangrijk om niet alleen be drijfsmatige overwegingen te laten bepalen wat er gebeurt, aldus Links Leiden. Het heeft een te gro te invloed op de tariefstelling, cliëntenbeleid en incassoprocedures voor de bevolking. Schoenenmaniak heeft dit keer wel succes LEIDEN De schoenenfetis- jist heeft gisteravond rond half twaalf op de Stadspolder- weg de schoenen van een Leidse vrouw gestolen. De vrouw wandelde in de buurt van de brandweerkazerne. Nadat zij had gemeld dat een man op een bromfiets haar had gedwongen haar schoe nen af te geven, heeft de poli tie de hele omgeving uitge kamd. De man is echter niet aangetroffen. Volgens de poli tie is dit ongeveer de vijftien de keer dat de fetisjist in Lei den en omliggende gemeenten actief is geweest. Cursus zelfverdediging voor meisjes op school LEIDEN Meisjes vanaf 15 jaar oud krijgen op school een basiscursus zelfverdediging van zes lessen. De cursus wordt tijdens gymnastieklessen gegeven door de gymleraren in het openbaar en bijzonder voortgezet onderwijs. Komende maandag worden certificaten „cursus zelfverdediging voor meisjes" aan gymleraren uitgereikt. De gymleraren moeten na het behalen van dat certificaat op hun school het geleer de in de praktijk brengen. Het doel van de lessen is meisjes te leren adequaat te reageren op seksueel ge weld. De zes lessen zijn een soort basiscursus als ken nismaking met een aantal verschillende vechtsporten. Opzet is dat meisjes lichamelijk bedreigende situaties herkerinen en vermijden. Ook leren zij tijdens de cur sus omgaan met bedreigende situaties door de behan deling van ontsnappingsmogelijkheden en door het aanleren van een handelingen die tot doel hebben de aanvaller mentaal of fysiek uit evenwicht te brengen. Ouders willen speeltoestellen in Koppenhinksteeg LEIDEN Ouders uit Pancras-West hebben zich nogmaals tot het col lege van B en W gericht met het dringende ver zoek om een aantal speeltoestellen in hun wijk te plaatsen. Zij zien in de oude speelplaats bij het voormalige schoolge bouw aan de Koppen hinksteeg een goede lo- katie voor meerdere toe stellen voor hun kinde- EUWE WETHOUDER M. VAN DER MOLEN: 55 rvolg van voorpagina) DEN ,,De mooiste ctie die ik in de poli kan krijgen" en eer, maar ook een ging", zijn reacties 4. van der Molen op j feit dat zij gister- Jnd door de PvdA- Itie als opvolger naar ten is geschoven voor Sin augustus vertrek- |de j. Peters. Maar di- 1 laat zij er op volgen I zij er alles aan zal om de koers van |ers voort te zetten, koers die, denk aan afsluiting van de straat en de plannen plekken groen vol te wen, geen populaire [bij een groot aantal pdenaars. it zijn gevoelige kwesties, ar dat weet je als je ruim- 'ce ordening en verkeer portefeuille hebt zitten: trek je veel aandacht", It Van der Molen. .dt Het is dan ook niet om die reden dat Van der Molen hoopt dat zij „onbelast" aan het wethouderschap kan be ginnen. Daarmee bedoelt zij dat kwesties als de Breestraat en de inbreidingsnota zijn af gehandeld zodra zij plaats neemt op de zetel van Peters. Want bang voor kritiek is Van der Molen niet. „Maar omdat je naam meteen wordt gekoppeld aan de Breestraat en de inbreidingsplannen, wordt een schone start een stuk lastiger". Wat de Leidse raad betreft zal die start vrijwel vlekke loos verlopen. CDA en D66 willen de zevende wethouder weliswaar afschaffen, de gro te meerderheid van de raad wil dat niet. De unanieme mening over Van der Molen is dat zij een zeer goede op volger is van Peters. Peters zelf, maar ook wethouder D. Tesselaar, kunnen zich „geen punten op het gebied van ruimtelijke orde herinneren waarop wij van mening ver schillen. De continuïteit van het huidige beleid is dus ge waarborgd". Van der Molen was van 1971 tot 1975 gemeenteraadslid in Leiderdorp. Van 1974 tot 1982 was zij lid van de Pro vinciale Staten, in 1982 trad zij toe tot de Leidse raad, waar zij vanaf het begin frac tievoorzitter is geweest. Zij heeft zich steeds bezig gehou den met ruimtelijke orde ning. Zo was zij in 1978 nauw betrokken bij de totstandko ming van het strèekplan. Van der Molen begint met veel vertrouwen aan haar nieuwe functie, waarvoor zij haar baan aan de Leidse uni versiteit zal opzeggen. „Al zal het aan de andere kant van de tafel heel anders zijn", weet Van der Molen, die ver wacht als wethouder „dezelf de voetangels en klemmen" aan te treffen in confronta ties met de raad als in de functie van fractievoorzitter. Wat de samenwerking bin nen het college betreft, bena drukt zij de noodzaak van collegiaal bestuur. „In Leiden heerst het zogenaamde non interventiebeginsel: de wet houders bemoeien zich in de M. van der Molen eerste plaats met hun eigen portefeuille en vooral niet te veel met elkaar. Ik zal mij wat dat betreft niet anders opstellen, maar vind wel dat het belangrijk is om over die scheidslijnen heen te kijken. Je bestuurt met elkaar, draagt gezamenlijk verant woording. Misschien kan ik een soort bijgevoel creëren: je hebt als wethouder wel je po litieke bindingen, maar gaat uit van een gazamenlijk be- Breestraat Om die reden is Van der Mo len het niet eens met de op vatting van CDA-fractie- voorzitter J. Walenkamp dat Peters zaken als de Bree straat verder moet laten lig gen. „Het is geen persoon die verantwoordig is verschul digd aan de raad, maar het gehele college", stelt Van der Molen. De aanstaande wethouder „Formeel staat mijn komst nog niet vast, maar er kan weinig meer misgaan" be titelt het college als „een soort monsterverbond. Met de komst van Links Leiden is het een diverse club ge worden. Die functioneert denk ik wel aardig, maar de samenwerking verloopt niet zo soepel als voor de komst van Links Leiden. Toch moet het allemaal wel lukken". Van der Molen is door de PvdA-fractie kandidaat ge steld omdat M. Boot afviel. Zij gaf voorrang aan haar baan. Het afhaken van Boot was aanleiding voor H. van Dongen, nu wethouder van onderwijs, om haar kandida tuur in te trekken. Zij vond de continuïteit van het on derwijsbeleid niet gewaar borgd als iemand anders dan Boot haar portefeuille zou overnemen. CDA en D66 zijn alleen be reid de kandidatuur van Van der Molen te steunen als er een andere wethouder ver trekt. Dat dat niet zal gebeu ren, wordt echter door beide partijen erkend. en pleit meer gelijkheden Jtelijke Indheidszorg !N Een uitbrei- van kleinschalige lijke gezondheids in de regio Leiden >t ï$k en wenselijk. In [werking met instel- .tatty-als RIAGG, Ende- De Schakel en Maria wil de ge- .OOQte Leiden de ontwik- daarvan stimule- itovi »t Vl ij moet gedacht n aan een uitbreiding igbehandeling van psy- Hsche patiënten, de i van 'sociowoningen' Joor patiënten binnen el Rijken kunnen worden [ebracht en de bouw in hostel met zestien waar patiënten be ltinnen wonen. lijkt uit een notitie die 19peente Leiden in over giet de instellingen heeft Inleid. Daarin wordt ge- ïteerd dat het nagenoeg |ken van dit soort leningen in Leiden en Ving al jaren een steen Wnstoots is. Inmiddels is Ige duidelijkheid ^>ver de manier waarop zaken gerealiseerd fcn worden, gekoppeld ten evenredigè vermin- van bedden in de psy- fische ziekenhuizen. imeente wil nu dat er adviescommissie wordt feld om het beleid van :pid en instellingen op r af te stemmen. De no- >ver kleinschalige voor- tóen in de geestelijke Jdheidszorg komt van- aan de orde in een (tiering van de raads- pissie volksgezondheid. a De Burcht Het jeugdkorps van mu ziekvereniging De Burcht Leiden neemt zaterdag deel aan een concours in Kudel- staart. Het concours wordt gehouden ter gelegenheid van het 750-jarig bestaan van de plaats. In totaal doen er 22 korpsen mee aan het concours. Het complete korps van De Burcht Lei den loopt direct daaraan voorafgaand mee in een grote optocht in de Franse plaats Wervicq. Donderdag vertrekt het korps naar Frankrijk. Herintreden Het doel van de cursus Vrouwen ondersteunen op weg naar betaald werk'" van de Vrouw en Werk winkel is volgens de cursis ten die de vorige maand examen hebben gedaan, ge slaagd. De cursus is onder deel van de derde opleiding Arbeids- en Beroepenoriën- tatie voor herintredende vrouwen, die nog niet pre cies weten wat ze willen gaan doen. Van de vrouwen die aan de cursus meededen heeft inmiddels een aantal een baan, anderen gaan zich bijscholen of een be roepsopleiding volgen. Concert Het Javier Escanes Quartet speelt zaterdag in de Burch tsociëtei t Burgsteeg 14). Het kwartet bestaat uit de saxofonist Javier Esca ped, pianist Michiel Borst lap, bassist Peter Bergman en slagwerker Stephan van der Meijden. Het concert begint om 22.00 uur. Koor Het Leids Gregoriaans Koor voert ter gelegenheid van haar lustrum enkele Vespers op. Het koor zal op donderdag 12 mei volgens een moderne interpretatie de gezangen opvoeren in de Lodewijkskerk aan het Steenschuur. Het concert begint om 16.30 uur. TEGEN OVERLAST EN GRAFFITY LEIDEN De Burcht- ring, en wellicht ook de heuvel zelf, zal deze zo mer 's avonds worden af gesloten. Dat gebeurt als proef om na te gaan of op die manier overlast voor de buurt en schade door graffity kan worden ver minderd. Een voorstel daartoe zal de komende maand al aan de gemeen teraad worden voorge legd. Dat bleek gisteren tijdens een informatie avond voor de omwonen den van de Burcht. Daar werd ook gesproken over het afkalven van de Burchtheuvel. Uit onder zoek is gebleken dat die op korte termijn niet be dreigend is. De bestrijding ervan brengt echter hoge kosten met zich mee. Op het afsluiten van de Burcht- is al geruime tijd door bewo ners aangedrongen. Zij hebben vooral last van jongeren die 's avonds en 's nachts feesten en drinken en ook rommel ach terlaten. Omwonenden voelen zich daardoor ook niet veilig. Voor de gemeente is afsluiting van belang om de hoeveelheid graffity op het historische ge bouw te beperken. Het verwij deren daarvan kost jaarlijks 15- tot 20.000 gulden, nog afge zien van de grote schade die wordt aangericht aan de zeer zachte steen van het bouw werk. C. Jochemseri, hoofd van de directie groen van de gemeen te probeerde gisteren steun van de bewoners te krijgen voor een proef met een vrij uitvoerige afsluiting met hek ken. Daardoor is na elf uur 's avonds de hele heuvel afgeslo ten. Mocht de proef slagen, dan kan volgend jaar een vast hek worden aangebracht, waarbij eventueel ook het hele Van der Sterrepad wordt be trokken. Een bewoonster had er gisteren bezwaar tegen op die manier te worden 'opgeslo ten'. Een deel van de bezoe kers van de informatie-avond suggereerde alleen het afslui ten van de eigenlijke Burcht. Uiteindelijk waren de bezoe kers daarover bijna gelijkelijk verdeeld. Erosie Uit een eerste onderzoek van Grondmechanica Delft is ge bleken dat de erosie van de Burchtheuvel op korte termijn geen grote gevaren met zich meebrengt. Het bureau heeft een vervolgopdracht gekregen om na te gaan welke maatre gelen moeten worden geno men. Verwacht wordt dat rondom de heuvel een zandke- rende muur moet komen. Dat vergt een investering die in de tonnen en mogelijk zelfs in de miljoenen zal lopen. Jochem- sen hoopt dat Leiden erin slaagt voor het project een er kenning te krijgen als leerpro ject, zodat het met rijkssubsi die kan worden aangepakt De uitvoering ervan moet in nauw overleg met de bewo ners gebeuren. De muur komt weliswaar grotendeels over ge meentegrond te lopen, maar in de loop der eeuwen zijn de grenzen daarvan in 90 procent van de gevallen vervaagd en is gemeentegrond bij tuinen ge trokken. Tegelijk met de bouw van de muur wil de gemeente daar een regeling voor treffen. Met de bewoners moet dan ook over de kosten worden ge sproken. Jochemsen: „Als een schutting wordt gebouwd, moeten buren ook ieder de helft betalen". De erosie die vooral de laatste* tientallen jaren is toegenomen werd gisteren toegeschreven aan beplanting, de druk van boomwortels, het beheer en aan de restauratie in de jaren zeventig. De aanleg van enke le paden waardoor de heu vel steiler is geworden zou volgens Jochemsen iets te veel van het goede geweest kunnen zijn. De Burcht gaat deze zomer 's nachts op slot. FOTO: WIM VAN NOORT BETALINGSREGELING NOG NIET ROND LEIDEN Op muzikale wijze wordt vanavond de eerste aanzet gegeven voor de bouw van een muziekverzamelgebouw in de Waard. Hoewel na lange maanden van over leg nog geen overeen stemming is bereikt over de uiteindelijke bekosti ging van het centrum, wordt toch begonnen. „We moeten nü bouwen, anders lopen we de subsi die van het ministerie van WVC mis. En zonder die subsidie kunnen we het wel vergeten", vertelt W. van Stigt van de afdeling ruimtelijke ordening en stadsbeheer. Vanavond om 19.00 uur wordt de eerste handeling uitgevoerd als teken dat het 1690 vierkan te meter grote gebouw aan de J.C. de Rijpstraat er komt. Alle vijf betrokken muziek korpsen zullen spelen en en kele leerling-tamboers geven samen met de betrokken wet houders met een enorme mu- zieksleutel en een klap op een grote trom de eerste aanzet tot de bouw. Het nieuwe pand gaat onderdak bieden aan de viif Leidse muziekverenigin gen: Allegro Vivace, De Burcht, Con Fuoco, Kunst en Genoegen en Werkmans Wils kracht. Als alles volgens plan verloopt zullen de verenigin gen over een jaar het gebouw betrekken. H-vorm petitie- en instructieruimtes kantines. De 'geluidrijke' ruimtes komen in een geïso leerde kern. De 'geluidarme' gedeeltes, zoals bergingen, sa nitair- en administratieve ruimtes, zijn in twee blokken daaromheen gesitueerd en fungeren zo als een extra buf fer. In de oefenruimten ko men akoestische plafonds aan gebracht. De totale kosten van het muziekverzamelgebouw bedragen ongeveer drie mil joen gulden. Daaraan draagt het ministerie ruim zeven ton bij, de gemeente geeft 1,2 mil joen subsidie en de verenigin gen moeten zelf bijna 1,1 mil joen gulden bijdragen. Zij kun nen dat van de gemeente le nen tegen een rente van zeven procent. Over de manier waar op dat moet worden afgelost, is nog geen overeenstemming. „De mogelijkheid is nog open of de verenigingen het gebouw later zelf kopen of huren. Ook wordt nog gesproken over een huurkoopregeling. In het ge heel speelt daarnaast de erf pacht nog een rol. Daar wordt tijdens de bouw nog over on derhandeld", vertelt H. Deur hof van de gemeentelijke ge bouwendienst. Verdeling Wél is al bekend hoe de ruim ten in het gebouw worden verdeeld. K&G krijgt 730 vier kante meter ter beschikking, bina de helft van het gebouw. De Burcht krijgt 290 vierkante meter, Con Fuoco 206 vierkan te meter. Allegro Vivace 191 vierkante meter en Werkmans Wilskracht 101 vierkante me ter. Het muziekverzamelgebouw moet een einde maken aan de huisvestingproblemen van de verenigingen. De onderko mens waar de verenigingen nu hun oefenruimten hebben, aan de Berlagestraat, in de Aal- marktschool, in de Dr. van Voorthuysenschool, in de Oos- terstraatschool, zijn oud en vervallen. Ook moeten de ver enigingen veelal panden ver laten omdat huurcontracten aflopen. In 1986 bestond een plan om een muziekcentrum te bouwen op het terrein van de Groe- noordhallen aan de Willem de Zwijgerlaan. Dat ging op het laatste moment niet door om dat het te veel ruimte kostte. Een tweede plan voor een cen trum in de Waard werd te duur omdat het door de lig ging bij een woonwijk veel be ter geïsoleerd zou moeten zijn. Hoge huur Vorig jaar november dreigde ook het huidige plan op het in dustrieterrein De Waard niet door te gaan. De vijf vereni gingen konden de huur 27,50 gulden per vierkante meter exclusief onderhoud niet opbrengen. „De vereni gingen kunnen maximaal 20 gulden op tafel leggen. Een andere mogelijkheid is het ge bouw te kopen voor bijna twee ton. Maar dat is uitgesloten", was toen het commentaar van J. Reijken van muziekvereni ging De Burcht. In overleg met wethouder F. Kuijers (cultuur) werd in de cember 1987 afgesproken dat de gemeente zou nagaan of het niet goedkoper kon. Ook zou den de vijf verenigingen een actie- sponsorplan opzetten. Maar dat leidde evenmin tot een oplossing. In januari wer den de verenigingen voor de keus gesteld het pand te ko pen. Ze zouden dan goedkoper uit zijn. Volgens A. Bekooij, secretaris van Kunst en Ge noegen zou het om enkele ton nen gaan. De gemeente had inmiddels haast gekregen omdat er een rijkssubsidie van 735.000 gul den in het vooruitzicht was ge steld. Die was aan tijd gebon den, bedoeld als ze was ter sti mulering van werkgelegen heid. Eind januari volgde een nieu we raming. Het gebouw zou 3,5 miljoen gulden kosten. Daarvan zou 1,65 miljoen van de gemeente komen. Na veref fening met subsidies resteerde een gat van 1,15 miljoen gul den dat de muziekverenigin gen naar rato van het ledental moesten opbrengen. Wethou der Tesselaar (volkshuisves ting) stelde toen huurkoop in het vooruitzicht. Uiteindelijk werd de prijs toch nog terug- bezuinigd tot 3 miljoen gulden. De woordvoerder namens alle verenigingen, H.J. Vlaming, was in januari al van mening dat de verenigingen toch de knoop door moesten hakken, ondanks hoge kosten. „Als we nu geen ja zeggen, kan het nog jaren duren voor zich weer een kans voordoet", was zijn mening. De plannen zijn nu dan toch doorgezet. Om aan de finan ciële verplichtingen te vol doen, moeten de verenigingen nu jaarlijks minimaal 70.000 gulden opbrengen. Geprobeerd wordt dat te drukken met bij- vorbeeld sponsoracties. Deze koeltas kan één fles bevatten en is uiterst draagbaar. Hij is voor u als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. j Noteer als nieuwe abonnee ingaande-- Naam: Postcode/plaats: Telefoon: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand automatisch betalen f 23,74 I kwartaal per acceptgiro f 70,93 i i; -1 (voor controle bezorging) Stuur als dank de koele flessetas naar I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant. Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag 1JNZ L__J CcidócSoiucmt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13