Z Bukman is niet bereid tot betaling achteraf Omega Sedan 2.0i met 3-weg-katalysator. Slechts750 eksemplarenuit voorraad leverbaai MOTIVATIE STAKERS LENINWERF GROEIT Stinken^ gifschip'' zwerft af; jaar ovej; wereldzijj BUITENLAND EcidaeSouoant DINSDAG 10 Me 1988 PI Dat de Opel Omega de harten van auto rijdend Nederland heeft gestolen, is intus sen genoeg bekend. (Hij was vorig jaar trouwens ook niet voor niets Auto van het Jaar!) Ook van de Omega 5-deurs Caravan is een gelimiteerde KlJ kt U maar eens „Plus"- serie gebouwd. Daarvan zijn er 250 uit voorraad leverbaar, dan op de weg. Vele, vele duizenden automobi listen vonden dat zij zich deze verantwoorde luxe mochten permitteren. Een uiterst betaalbare luxe, overigens. Tbch weten wij dat er liefhebbers zijn voor nog iets méér de standaard Omega-luxe. Daarom hebben wij een geli miteerde serie Omega's Sedan gebouwd, cfie wij aanzienlijk meer „Plus" hebben meegegeven. Wat heeft die Plus zoal méér? Om te beginnen is het een 4-deurs Omega Sedan LS 2.0 i met 3-weg-katalysator. Waarvan mensen die alles weten van milieu-eisen, zeggen dat dat de top is. Verder heeft-ie rondom getint glas. Links en rechts elektrisch verstelbare spii gels. Metallic-lak. En centrale portierve grendeling met anti-diefstalsysteem Er is, helaas, alleen één klein probleer We hebben er maar 750 gemaakt Daaroi lijkt het ons niet onverstandig als u u belangstelling meteen even kenbaar maal aan de Opel-dealer. Opel Omega Sedan „Plus": f42.264, GDANSK Op de Leninwerf in Gdansk hebben de ongeveer zevenhonderd werknemers na een toespraak van Lech Walesa besloten hun actie voor de tweede week voort te zetten en een aanbod van de directie af te wijzen. De stakers blijven bij hun eis voor de toelating van een vrije vakbond, de erkenning voor Solidariteit. De directie had eerder aangeboden loonsverhoging te geven in ruil voor loslating van die eis. Na de toespraak van Walesa, die zei dat hij „nog een paar prachtige kaarten" in han den had die hij nog niet had uitgespeeld, barstten de stakers uit in een gescandeerd „We zullen winnen." Volgens Walesa is de deprimerende stemming op de werf weer aan het omslaan en keren stakers die de werf hadden verlaten weer terug. De leider van het stakingscomité, Alojzy Szablewski, zei gisteravond dat de bisschop van Gdansk, Tadeusz Goclowski, pogingen in het werk stelt om het overleg weer op gang te krijgen, maar er zijn geen tekenen dat dit ook inderdaad gebeurt. ROME Een ding zwaar gif ruim een jaar ov reldzeeën op z een haven waa land mag word Het schip met d den lading aan „Zanoobia", een onwelriekeF en de achttien ki lende bemannii over huiduitslag lijkheid. Oppositie Sovjetunie komt opnieuw bijeen MOSKOU De nieuwe oppositiepartij die dit weekeinde in de Sovjetunie werd opgericht, is er gisteren in geslaagd weer bijeen te komen ondanks pogingen van de politie dit te verhinderen. De Democratische Unie besloot te gaan streven naar een parlementaire demo cratie met meer partijen; een nieuwe grondwet; het toestaan van onafhanke lijke vakbonden en de terugtrekking van alle Sovjettroepen uit Oosteuropa, de westelijke Oekraïne en de Oostzees- taten (Estland, Letland, Litouwen). Par tijleider Gorbatsjov heeft eerder ver klaard dat „pluralisme" alleen binnen de communistische partij gestalte moet krijgen. Activist Awad mag blijven: in cel JERUZALEM Het Israe- lisch hooggerechtshof heeft gisteren beslist dat Mubarak Awad, de Israelisch-Ameri- kaanse activist voor geweld loos verzet, de uitspraak in het beroep tegen zijn uitwijzing in Israel mag afwachten. Awad moet tot die tijd echter wel in de gevangenis blijven, omdat hij volgens de Israëlische pre mier Yitzhak Shamir een ge vaar is voor de binnenlandse veiligheid. Awad wordt ervan beschuldigd één van de leiders te ziin van de Palestijnse op stand. De zaak dient 23 mei. Hoger beroep Demjanjuk dient pas in december JERUZALEM Het Israëlische Hoog gerechtshof zal pas in december het beroep behandelen dat John Demjan juk heeft aangetekend tegen de dood straf, die hij heeft gekregen na zijn ver oordeling wegens oorlogsmisdaden. Demjanjuk heeft officieel nog geen beroep aangetekend tegen het vonnis, maar zijn advocaat heeft wel aange kondigd dat hij in beroep gaat. De zaak zal worden behandeld door vijf opper rechters en de behandeling zal drie da gen in beslag nemen waarna nog eens drie dagen beraadslagingen zullen vol gen. Bush had geen bewijzen van drugshandel Noriega WASHINGTON De Amerikaanse vice- president George Bush kende al geruime tijd de geruchten over de betrokkenheid van de Panamese sterke man Noriega bij de drugs handel, maar had geen harde bewijzen. Dit is gisteren gezegd door een campagnewoord voerder van Bush, Pete Teeley. De New York Times had eerder gemeld dat de voor malige Amerikaanse ambassadeur in Pana ma, Everett Briggs, Bush al in 1985 op de hoogte had gebracht van de beschuldigingen die over Noriega de ronde deden. Maar kei harde bewijzen heeft hij, zo verklaarde hij gisteren, inderdaad niet geleverd. De ondui delijkheid over de positie van Bush wordt momenteel tegen hem gebruikt door zijn De mocratische tegenstanders in de race om het Witte Huis. SURINAME WIL GELD VOOR TOCH AFGEMAAKTE PROJECTEN De gifboot, geladei misch afval van een Milaan, ligt mome anker op de rede va aanse Carrara. V; Noorditaliaanse hav gon meer dan een j« de spookreis van h|\ inmiddels aan boorcc schepen is geweest] wil het hebben. Omdat enige vaten! gescheurd, wordt di"| aan boord onhoudtyj de bemanning mag boord. Italiaanse a| begonnen met eeit, onderzoek er zijn ml nomen van de giftl Volgens de eerste I van het laboratoril zoek heeft de „Zani. terst gevaarlijk chey teriaal aan boord. VA 2100 vaten in zee telj den komen, zou het |j grote milieu-ramp L zijn. F Niemand weet waarf' naar toe moet. Hettë bedrijf Jelly Wax", gespecialiseerd te zij verwerking van chtL val, heeft de ladingi geleden op transpd Volgens Jelly Wax1 gifvaten al een keerp zuela aan land gewec i r PARAMARIBO Minis ter voor ontwikkelingssa menwerking Piet Bukman heeft op de eerste dag van zijn gesprekken in Surina me duidelijk gemaakt, dat hij niet bereid is tot „beta ling achteraf". Het gaat daarbij om de kosten van ontwikkelingsprojecten die Suriname met eigen middelen heeft voltooid, nadat Nederland eind 1982 de hulp aan Surina me had gestaakt. Volgens de Surinaamse rege ring gaat het om een bedrag van ongeveer 260 miljoen gulden. Surinaamse minis ters hebben verklaard dat Nederland het geld hiervoor op tafel moet leggen, omdat de projecten waren goedge keurd voordat de hulp werd opgeschort. Maar minister Bukman heeft van de Twee de Kamer de opdracht mee gekregen in elk geval niet aan deze Surinaamse eis toe te geven. Hij beroept zich daarbij ook op „de interna tionale goedkeuring die Ne derland kreeg voor de op schorting van het verdrag". Op grond van het in 1975 ge sloten verdrag zou Suriname nog recht hebben op een be drag van 1,6 miljard gulden ontwikkelingsgeld. Maar vol gens de Surinaamse minister van buitenlandse zaken Se- doc moet reeël bekeken worden of dat bedrag nog. wel klopt. „Voor 1,6 miljard' in 1982 kon je meer doen dan voor hetzelfde bedrag in 1988", aldus verwoordde hij de suggestie, dat het bedrag zou moeten worden ver hoogd. Een van de weinige punten waarover beide partijen het wel eens zijn geworden, is de verlenging van de looptijd van het ontwikkelingsver drag. De oorspronkelijke einddatum van 1990 is ver schoven met de periode waarin het verdrag opge schort is geweest: vijf en een half jaar. Het ontwikkelings verdrag tussen Nederland en Suriname zal nu doorlopen tot 1996. De Surinaamse regering is verder verontrust over de plannen van staatssecretaris van justitie, Korte-Van He mel, om vierduizend Suri naamse asielzoekers in Ne derland uit te wijzen. Surina me heeft het voornemen via de pers moeten vernemen. Premier Arron noemt dat „zeer, zeer ongelukkig". In een brief aan de Nederlandse ambassadeur in Paramaribo, Hoekman, wijst hij Neder land op indertijd gemaakte afspraken dat er van uitwij zing geen sprake kan zijn, zonder dat daarover tussen beide landen overleg is ge pleegd. Het is niet bekend of deze kwestie ook met minis ter Bukman zal worden aan gesneden. Voor de Surinaamse vluchte lingen dreigt uitwijzing om dat naar het oordeel van de Nederlandse regering de de mocratie in Suriname vol doende is hersteld en hun veiligheid gegarandeerd. Voor Suriname gelden voor namelijk sociale bezwaren tegen de massale terugkeer van asielzoekers. In het land heerst grote werkloosheid. Bovendien zijn veel van de vluchtelingen afkomstig uit de oorlogsgebieden, waar men nog maar net is begon nen met de wederopbouw. Minister Bukman en zijn Surinaamse gastheer, minister van financiën Munga, voor een van hun gesprekken op weg naar het gebouw van de Nationale Assemblé. pQTQ ^Np

Leidse Courant | 1988 | | pagina 8