DE ITALIANEN BU SIOUTENBEEK Telefonade levert CDA niet veel leden op Deetmans ideale school kan eigen beleid voeren Wereldoorlog en tulpen smeden band met Canada Nijpels bepleit klimaatverdrag •tsnderzoek ispoort Jet steeds jenbaar rsi NOTA „SCHOOL OP WEG NAAR 2000' IE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB stoutenbeek [NENLAND/BUITENLAND Eaidó&Qowiard DINSDAG 10 MO 1988 PAGINA 5 lister Israel kHooekt '■Asterdamse politie TERDAM De Israëlische mi ff van politie Chaim Bar-Lev is feoek in Nederland om ervarin- f het politiewerk uit te wisselen. bestudeerde gisteren in Am- ,.i vooral de uitrusting van de I'landse bereden politie. De Is- ]fche bewindsman, voormalig op- Welhebber van het Israëlische I bezocht in Amsterdam oplei- centra van de gemeente- en (ölitie en liet zich uitvoerig op jogte stellen van de vormen van ibestrijding waarover de Neder- t politie beschikt. Vandaag had ,ev een onderhoud met minister jstitie Korthals Altes. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - „Magertjes, zeer magertjes", zo luidde de reactie van Bert de Vries na afloop van de telefonade die het CDA gisteren had georga niseerd. Op de, via de televi sie gedane oproep om te bel len - en lid te worden - rea geerden zeer weinig mensen. „De mensen hier wijten het aan het feit dat de uitzendin gen voor politieke partijen verhuisd zijn naar Nederland 3", aldus de fractievoorzitter. De meeste aanwezige kamerleden wijzen de verhuizing inderdaad aan als oorzaak. En daaraan ge koppeld de uitzending van het journaal die eigenlijk direct na die van de politieke partijen begint. De Partij van de Arbeid kampte enkele weken geleden met hetzelf de probleem. Gedurende de uitzending van het CDA blijft het telefoonnummer in beeld. Direct beginnen mensen te bellen. Maar na goed vijftien mi nuten stopt de kakafonie van rin kelende telefoons. „Wat is het in één keer rustig", aldus een van de aanwezigen. Dat blijft het de rest van de avond. Lid worden Voor de start van de telefonade krijgen de aanwezige kamerleden nog even op het hart gedrukt dat het in eerste instantie gaat om het noteren van leden. Op de tafels ligt dan ook een uitgebreid infor matiepakket en een instructie. „Vraag direct of iemand lid wil worden"; „hoor andere telefoontjes kort aan, en probeer ze zoveel mo gelijk af te handelen"; „blijf altijd beleefd, doch kordaat en duidelijk, want dat is het CDA", valt te lezen in de instructie. Hoewel de meeste mensen die bel len daadwerkelijk lid willen worden, bellen er ook enkelen met problemen of met opmerkingen. Iemand belt om te vragen of ze bij het CDA „helemaal gek zijn ge worden om de kinderbijslag te verdubbelen met al die buiten landse kinderen. Straks hebben ze er allemaal acht-en-twintig rond lopen". Een uitkeringsgerechtigde uit Rot terdam is helemaal ten einde raad. Bij de sociale dienst vergissen ze zich met zijn uitkering. Of het ge achte kamerlid daar niks aan kan doen. „Het is vaak een kwestie van mensen doorverwijzen. Ze we ten meestal niet welke stap te ne men. Deze man bijvoorbeeld, heb ik doorverwezen naar de ombuds vrouw in Rotterdam", vertelt het kamerlid dat het telefoontje kort en vriendelijk afhandelde. Iedereen is teleurgesteld over de geringe respons. „Ik herinner me nog dat we dit ook een keer op het partijbureau hebben georgani seerd. Toen stonden de telefoons roodgloeiend. En nu, niks", aldus een kamerlid. De voorlichter van het CDA gaat zelf maar bellen. Hij krijgt staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting) aan de telefoon. Die heeft echter na een tijdje in de gaten dat het om een grap gaat. WIM VAN DE LAAK EEKELEN OOK RAPPORT" (Van onze jarlementaire redactie) HAAG De kans is dat sommige ge- ;ken, die de nog in te i speciale onder- :ommissie inzake de ort-affaire met een ,jt aantal betrokkenen Voeren, achter gesloten ren blijven. Dat houdt nd met het feit dat ieke beveiligingen iet paspoort en ande- edrijfsgeheimen van jort-producent KEP ter sprake kunnen ko- ;rlid Engwirda (D66), lid werkgroep die het in- van de onderzoekscom- heeft voorbereid, zegt ivraagd dat ook andere van de werkgroep daar halve gelukkig mee zijn it het aantal besloten zit- tot een minimum moet •n beperkt. Naar het zich zal de Kamer de rzoekscommissie morgen llen. commissie zal ook minis- fan Eekelen van defensie apport" roepen. Van Eek- destijds als staatssecre- i IB van buitenlandse zaken van de hoofdrolspelers ge it bij het opstellen van het ract dat zijn ministerie on- zijn verantwoordelijkheid KEP gesloten heeft. De kamerleden tellende r .groep stelt in een brief de vaste kamercommissies binnenlandse zaken en buitenlandse zaken voor „laNe andere (oud-) be- ©fldslieden, ook (voormalige) lerleden, KEP-functiona- i, ambtenaren van Bin- en van Buitenlandse Za- en medewerkers van de tsdrukkerij uit te nodigen een „gesprek" met de on- oekscommissie. Verder in externe deskundigen bij onderzoek betrokken :n. Basis is het lijvige on- ïksrapport dat de Alge- 1e Rekenkamer op 10 de- BCfi vorig jaar al over de schreef. «wurtvankelijk lag het in de be- W wling dat de leden van de kamercommissies voor ïenlandse en buitenlandse :n zelf een paspoortcom- zouden vormen. Dat strandde omdat beide issies te nauw bij de pas- t-affaire betrokken zijn. rom gaat de voorkeur nu naar een commissie uit de Eile Kamer, een zogenaam- bijzondere kamercommis- te vergelijken met de des- in het leven geroepen pissie die de affaire-Aan- onder de loep nam. onderzoek moet met in be- van de gesprekken eind afgerond zijn, zodat vol- nde tijd overblijft voor het rijven van een rapport. Dat et er medio augustus zijn, dat minister Van den Broek buitenlandse zaken KEP september een allerlaatste is gegeven' heeft te probe- alsnog met een onberispe- en nagenoeg geheel frau- itendig paspoort te ko- DEN HAAG - Deetmans ideale school voor het basis- en voortgezet on derwijs zal al in de jaren negentig kunnen be schikken over een eigen budget en zal in het jaar 2000 volledig verant woordelijk zijn voor het eigen reilen en zeilen. Zo'n „autonome" school moet worden geleid door een professionele direc tie, die goed thuis is in managementtechnieken, onderwijskundige ont wikkelingen, personeels beleid en financieel en materieel beheer. Gezien de pijlsnelle technolo gische ontwikkelingen en de toenemende gevarieerdheid van onze samenleveing is het volgens minister Wim Deet- man en staatssecretaris me vrouw Nel Ginjaar-Maas (on derwijs en wetenschappen) absoluut noodzakelijk dat de scholen over een eigen bud get en beleidsruimte gaan be schikken. Dit betekent niet dat de scholen zich aan geen enkele regel zullen behoeven te storen of niet binnen alge meen geldende kaders zullen moeten opereren. „Maar het betekent wel dat de scholen de meeste beslissingen die nodig zijn voor een optimale inzet van middelen en het bereiken van een maximaal onderwijsresultaat zelf kun nen nemen', aldus Deetman en Ginjaar-Maas. Dat nieuwe, op een kwalita tief beter onderwijs gericht toekomstbeeld van de scho len wordt door de beide be windslieden geschetst in hun gisteren verschenen nota „De school op weg naar het jaar 2000". De bewindslieden wil len dat de scholen zowel een budget voor materiële kosten als voor personeelskosten krijgen. Maximaal een tiende van de personeelsvergoeding is bestemd voor materiële za ken en ten hoogste tien pro cent van de exploitatiever goeding zal worden uitgege ven voor personeel. Deetman en Ginjaar-Maas praten in juni met de onderwijsorgani saties en willen nog tijdens deze kabinetsperiode (liefst voor 1 januari 1990) dat toe komstbeeld vastleggen in een wetsvoorstel. Gezonde wedijver Thans is de aanstelling van leraren tot in de details door de rijksoverheid geregeld. Als de bewindslieden hun zin krijgen kunnen de scholen zelf gaan bepalen welke do centen ze voor welke taken inzetten en op welke punten ze zich in gezonde wedijver met elkaar willen profileren. In het personeelsbudget worden straks ook bedragen opgenomen voor andere le- raarstaken, zoals arbeidstijd verkorting (atv) en vervan ging bij ziekte. Ook krijgen de scholen geld om ontsla guitkeringen te financieren. Hoe groter de school hoe gro ter het deel van de ontsla guitkeringen dat de instelling zelf betaalt. Het resterende deel wordt door het rijk ver goed. Tegelijkkertijd met de nota presenteerden de bewindslie den gisteren hun notitie „Na scholing in het primair en het voortgezet onderwijs". Nascholing van het onderwij zend personeel wordt ook di rect aan de scholen vergoed en niet meer geregeld via de lerarenopleidingen. De scho len kunnen jaarlijks minsten één op de vijf docenten veer tig uur laten nascholen. De consequentie van de eigen beleidsruimte die de scholen krijgen is dat leraren in het voortgezet onderwijs geen aanstelling meer krijgen voor een aantal uren, maar voor een hele of gedeeltelijke werkweek. De scholen bepa len zelf hoeveel uur een do cent voor de klas staat, zodat men in staat is het begrip functiedifferentiatie toe te passen. Kwaliteit bewaken Minister Deetman, die giste ren een ontspannen indruk maakte en in het geheel niet leek te zijn aangeslagen door het conflict met het kabinet en de regeringsfracties over zijn gewraakte uitlatingen over de onwerkbaarheid van het regeerakkoord en de hui dige afspraken over begro tingsoverschrijdingen, noemt de toekomstige autonome school een uitdaging voor elk bevoegd gezag. „Het moet een uitdaging zijn voor elk team dat gelooft in zijn on derwijstaak en over voldoen de zelfbewustzijn beschikt om dat geloof in daden om te zetten", aldus de bewinds man. „De school krijgt de voor het zelfbestuur noodza kelijke beleidsinstrumenten, waarmee de leiding een ei gen, doordacht alternatief kan bieden voor het onder wijs aan naburige, gelijksoor tige instellingen. Op die wijze moet elke school, gebruik makend van zijn eigen, ken merkende sterke punten, als het ware concurreren met andere scholen op basis van het meest wezenlijke uit gangspunt: de kwaliteit van het onderwijs". Volgens de bewindslieden gaat het bij de door hen voor gestelde aanpak om de kwa liteit van het door de scholen aangeboden onderwijs. Deet man is er van overtuigd dat het thans met de kwaliteit van het onderwijs niet slecht gesteld is. Maar Ginjaar-Maas en hij willen dat de schoollei ding en het schoolbestuur nog beter op kwaliteit sturen dan thans. Veel minder dan nu het ge val is zal de kwaliteit van het onderwijs aan de autonome school door voorschriften vooraf worden bewaakt. „Veel meer komt het zwaar tepunt te liggen op een toet sing achteraf", aldus Deet man en diens topambtenaren P.E. van Staveren en drs. G.H.H. Maas. „De overheid kan dan als financierende in stantie vaststellen of en in welke mate er ook voor de toekomst een basis is voor voortgaande financiering. De overheid blijft dan ook toe zien op de kwaliteit van het onderwijs. Daarbij let men op het niveau van de leerling en de docenten. Ook zijn er pe riodieke peilingen en is er beïnvloeding via het nascho lingsbeleid". „Maar", waarschuwen Deet man en Ginjaar-Maas alvast, „zo'n kwaliteisbewaking heeft natuurlijk pas zin wan neer er consequenties kun nen worden verbonden aan situaties op scholen waar de kwaliteit te wensen over laat". Als de inspectie bepaal de misstanden signaleert zal er eerst een gesprek volgen om te komen tot afspraken over verbeteringen binnen een bepaalde periode. Daarna is er weer een gesprek, waar bij gezamenlijk wordt beke ken of er resultaten zijn ge boekt. Wanneer dan onver hoopt zou blijken dat de school nog steeds ernstig te kort schiet, zouden er vol gens de bewindslieden sanc ties in de financiële sfeer (be kostiging) overwogen kun nen worden. Kortom, het mi nisterie in Zoetermeer wil wel dereguleren en een stap je terug doen, maar houdt toch wel degelijk een vinger in de onderwijspap. ALEX SNELLEMAN In stralend lenteweer inspecteert koningin Beatrix de ere-wacht van de Mounted Police bij haar aankomst in de Canadese hoofdstad Ottawa. FOTO: ANP (Vervolg van de voorpagina) OTTAWA In haar toe spraak tijdens het staatsdi- ner besteedde de koningin gisteravond ruim aan dacht aan de banden tus sen Canada en Nederland tijdens de laatste wereld oorlog. „Dat op dit mo ment en op deze plaats mijn gedachten teruggaan naar die periode en dus ook naar de Tweede We reldoorlog is niet meer dan vanzelfsprekend", al dus de vorstin. „Het waren ongelukkige om standigheden die ons naar Ca nada voerden, maar wij heb ben hier de gelukkigste tijd doorgebracht", zo hield Bea trix haar gehoor voor De ko ningin memoreerde voorts de 5700 Canadezen die in Neder land tijdens de oorlog sneuvel den; het feit dat ruim tweedui zend „oorlogsbruiden" de Ca nadese bevrijders terugvolg den en de emigratiestroom van zo'n half miljoen Neder landers naar Canada. Koningin en prins verbleven sinds vrijdag al in Kingston voor een privébezoek aan Bea trix' jeugdvriendin Renée Noëll, met wie zij tijdens de oorlog in Canada opgroeide. De officiële ontvangst in Otta wa vond gistermorgen niet plaats op het vliegveld, zoals aanvankelijk de bedoeling was, maar in de tuin van de residentie van de Canadese gouverneur-generaal, me vrouw Jeanne Sauvé. Deze wijziging was een idee van mevrouw Sauvé, de vertegen woordigster van de Britse ko ningin en ingegeven door het mooie weer in Ottawa van de afgelopen dagen. Hierdoor stonden de duizenden Neder landse tulpen in de tuin van de residentie in volle bloei, „een magnifiek symbool voor onze voortdurende vriend schap en de historische banden tussen onze beide landen", al dus de gouveneur-generaal in haar welkomstwoord tot het Nederlandse koninklijk paar. Het zeilschip De Vrijheid 10* een plaats waar de bomen wat scha- w en het rietgewas hun aanwezigheid bergt, smeden ze een plan om de vij- d te verrassen. „Die schurken houden ar misschien een heel leger op de en", zegt Yoessof. „Touareggs vreselij- vijanden zijn", zegt Ali bezorgd. Maar "land is natuurlijk echt bang en ais de Kapitein zegt; „Wij zijn drie gewapende mannen, plus een hond. in de aanval, dat wil zeggen, tienmaal zo sterk als een vij and die op niets verdacht is", voelen ze al lemaal dat ze door de ware heldenmoed worden bezield. „Wij zwemmen over", be sluit Rob. „Er is geen andere manier om ze te pakken te krijgen". Er fladderen wat vogels uit het riet als het stoere drietal te water gaat. Skip zwemt voorop. Hij zou wel blaffen van plezier als hij niet begreep, dat er ernstiger dingen aan de orde waren. Gelijk met het dappere troepje glijden en kele vervaarlijke krokodillen, die als boomstammen in het riet lagen, het water OTTAWA Er moet een wereldomvattend klimaat verdrag komen om de toename van concentraties scha delijke stoffen die het klimaat verstoren, een halt toe te roepen. Dat kan alleen als het probleem internatio nale erkenning krijgt. Zweden, Oostenrijk, de Bondsre publiek en Zwitserland zijn bereid aan een klimaatver drag mee te werken. Een conferentie over dit onderwerp vindt in juni in Toronto (Canada) plaats. Een en ander werd gisteren in Ottawa ver teld door minister Nijpels van VROM, die op de eerste dag van het staatsbezoek van koningin Beatrix en prins Claus aanwezig was voor de ondertekening van een milieu-over eenkomst tussen Nederland en Canada. Met name de stijging van de temperatuur, het broeikaseffect dat onstaat door de uitstoot van schadelijke stoffen, baart grote zorgen. De geïndustrialiseerde landen dragen in be langrijke mate bij aan het broeikaseffect, maar de gevolgen van klimaatverandering treffen veelal landen die toch al in een moeilijke positie verkeren, zoals de stijging van de zees piegel in Bangladesh. Ook de strijd tegen de aantasting van de ozonlaag dient in ternationaal te worden aangepakt, aldus Nijpels. De gevolgen voor het milieu van de uitstoot van schadelijke stoffen zijn weliswaar nog lang niet duidelijk, maar vaststaat dat het za ken zijn waar nu al op moet worden ingespeeld, anders is het te laat. Volgens Nijpels zal in de toekomst veel meer geld no dig zijn om verdere aantasting van het milieu in Nederland te voorkomen. (ADVERTENTIE) Tutti Nuovo enTutti Classico.Oud en nieuw, naast elkaar. Creaties van de grote klassieken naast creaties van vandaag. Door Stoutenbeek bijeengebracht Onder één dak geëxposeerd in een scala van oogstrelende, kompleet ingerichte interieurs. De mooiste ontwerpen,de beste merken. Schitterende staaltjes Italiaanse vormgeving van sa lontafels, verlichting, eetkamers, banken, tapijten, gordijnen en vaste vloerbedekking. Natuurlijk kunt u hier en daarwat Italiaan se creaties bezichtigen, maar nergens in Nederland vindt u zoveel Italië onder één dak Daarvoor moet u de reis naar Stoutenbeek Leiderdorp maken. Misschien een beetje uit uw buurtMaar alleszins een om weg waard. Arrivederci dus! B&B Italia heelt de ontwerpen van Paolo Plva wereld beroemd gemaakt Deze Alanda Is één van de vele voorbeelden. Elgen«)dse vormgeving gecombineerd met klassiek dtcomtort NET'N TIKKELTJE EIGENZINNIGER

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5