/lichtreclame mikt op hoge kijkciifers DeSaabdieu zoekt staat dit weekend niet in de krant. .OTSELINGE GOLF BOETES RECLAME-VLIEGTUIGEN Specialisten zien met angst en beven besluit De Koning tegemoet KONINKLIJK HUIS y//'*ST Kamerdebat over kwestie-Deetman GENLAND CeidócSouoant DINSDAG 10 MEI 1988 PAGINA 3 bers: verdubbeling XCferbij slag te fors AG Premier Lubbers is het er- j dat in de volgende kabinetsperio- ;inderbijslag in aanzienlijke mate moet worden naar een verdubbe len CDA-partijvoorzitter Wim van heeft bepleit. „Dat lijkt me een tikje •retaril aldus Rubbers. De premier sloot I bij partijgenoot De Koning, de mi- een fipn sociale zaken. Deze zei het afge- °P hetfgekeinde dat een eventuele verho- om da de kinderbijslag niet ten laste mag makenvan het financieringstekort. Het geld vorderf1 maatregel moet komen van econo- ï-Jgroei of van bezuinigingen elders, ecian»' honing vindt overigens dat een and vhg van de kinderbijslag „past in de annenjpunten van het CDA". enj osten j Moordenaar van Kerwin Duinmei jer weer aangehouden AMSTERDAM De jongen die in 1983 de be ruchte racistische moord op Kerwin Duinmeijer (15) pleegde, is in februari van dit jaar door de po litie aangehouden omdat hij zwaaiend met gaspis tool door Amsterdam liep, zo is eerst nu bekend geworden. Tegen de nu 20-jarige jongeman, die op het punt stond te gaan schieten, werd proces-ver baal opgemaakt; daarna werd hij heengezonden. Het openbaar ministerie in de hoofdstad kon van ochtend niet zeggen of er vervolging is ingesteld. De jongen werd in 1984 veroordeeld tot jeugd-tbr. De rechter bepaalde toen dat hij minimaal tot zijn 21e in een rijksinrichting moest worden behan deld en dat daarna verder over zijn lot zou worden beslist. Blijkbaar heeft die beslissing eerder plaatsgehad en geleid tot vrijlating. Behandeling van aids-patiënt kost 40 mille AMSTERDAM De behandeling van aids-patiën- ten in het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam heeft dat ziekenhuis vorig jaar 5,5 mil joen gulden gekost. In dat jaar werden totaal 130 aids-patiënten behandeld. Dit komt neer op een bedrag van gemiddeld veertigduizend gulden per patiënt. Daarmee behoren aids-patiënten tot de kostbaarste patiëntencategorieën. Veel homoseksu ele mannen die sero-positief zijn, zien niet af van anaal seksueel contact met losse partners. Dat blijkt uit een onderzoek van G. van Griensven van de Amsterdamse GG GD. Opnieuw blijkt dat seksuele gedragsverandering bij sero-positieven zich voornamelijk voltrekt in de vorm van het verminderen van het aantal seksuele partners. 230 gedetineerden per jaar proberen zelfmoord te plegen LEIDEN Ieder jaar komen gemiddeld zes gedetineerden om het leven door zelf moord. Het aantal pogingen tot zelfmoord in hui zen van bewaring en gevangenissen is daar een veelvoud van: jaarlijks proberen 230 in- geslotenen zich van het leven te beroven. Onder hen zijn relatief veel buitenlanders en mensen die verdacht worden van zware geweldsmisdrijven of daar een lange straf voor hebben gekregen. Deze cijfers komen uit een onderzoek van de Leidse Universi teit en het ministerie van justitie. Aanlei ding tot suïcide is een opeenhoping van problemen op allerlei gebieden. han lelin^ 1 door! lebbet gril te zett» TERDAM Jaar- worden slechts en- in oeel tientallen boetes uit- ge eld aan vliegers die lompn tomen v reclamevluchten egels niet nakomen, fe u lopen zondag vielen 5; i één keer achttien nf!f toen de rijkspoli- p ienst luchtvaart van en eigen vliegtuig de mesportvliegtuigjes j t n de Amsterdam ma- e ~j"on volgde. „Een op- D >nd hoge score", al- woordvoerder adju- ïe aanj jjifS pat gevoegd ie noodlanding in het- gev$e weekeinde van een pat£mevliegtuig in de gelijk) bij Scheveningen }gt deze branche an- moetej publiciteit dan hun rachtgevers met hun pteksten hadden be- Zij mikken met __clame alleen op kijkcijfers. lat eens wat van je horen", |de de gecrashte PTT-slo- _1 Maar juist dat horen is t mensen er toe brengt te jen over vliegtuigjes. De [ete toestellen in Amster- vlogen vroeger, later, Ier of lager dan boven een grote stad op zondag is «staan. En dat stoorde Amsterdammers. De te- on bij de Stichting Geluid- Ier stond roodgloeiend, r Arie van der Meer, pi eten general-manager van Light Aviation Rotterdam (LAR) op de Luchthaven Rot terdam (het aloude Zestienho ven), wil desgevraagd ook wel wat van de kant van zijn branche laten horen. „Andere jaren werden ook wel eens boetes uitgedeeld, maar de ge maakte processen-verbaal werden meestal weer wegge gooid. Luchtreclame is een dankbaar object voor de rijks politie dienst luchtvaart. Het is een politie-apparaat met een waterhoofd. Ze moeten af en toe de publiciteit halen om te bewijzen dat het geld aan hen nuttig besteed is. Die dienst is opgezet toen men dacht dat het luchtruim al snel vol sportvliegtuigen zou zitten, maar jaren later be draagt het aantal mensen met een vliegbrevet - amateurs en beroeps - nog altijd maar een paar duizend". Niemand weet nog welke pi loten een boete te wachten staat. „Over twee weken komt er een ambtenaar in burger in het logboek van de diverse operators kijken wie er gevlogen hebben in de toe stellen die zij menen betrapt te hebben", weet de 37-jarige Van der Meer, die met zijn vrouw Ali en een vaste ploeg free-lance piloten twee eigen vliegtuigen jaarlijks („vooral in het voorjaar en najaar en tijdens strandweer") duizend uur in de lucht heeft voor re clame-vluchten. Piloot en general-manager Arie van der Meer van Light Aviation Rotterdam op Luchthaven Rot terdam (het oude Zestienhoven) voor één van zijn twee eigen vliegtuigen, een Cessna uit 1979. Het andere toestel - niet zichtbaar - is een Piper Cub uit 1954. Onverantwoord Technische storingen bij re clamevliegtuigen komen bijna niet meer voor. Onreglemen tair vliegen of ongelukken zijn volgens yan der Meer meestal de schuld van onge schikte operators die hun pi loten, die aan het simpelste beroepsbrevet B3 voldoende hebben, niet goed verder op leiden en hun vervolgens on verantwoorde opdrachten ge ven. „Helaas is het zo dat iedereen die een toestel kan kopen vrij is met luchtreclame te begin nen. Aan dat manco wijt ik ook de twee ongelukken die ik me van de afgelopen vijf jaar kan herinneren waarbij de kist total loss raakte. Op zich is vliegen met zo'n recla me-sleep heel veilig. Het eni ge „kritieke" punt is het mo ment van starten. Want het toestel komt in beweging ter wijl de sleep die het moet „op pikken" nog stil ligt. Eenmaal in de lucht zorgt die sleep voor stabilisatie waardoor het toestel bij lage snelheden niet kan gaan spinnen. En die snelheid is lager dan normaal, want bij luchtreclame hoef je geen afstand af te leggen, al leen maar tijd te vullen. We hoeven alleen maar in de lucht te blijven. Het is leuk als een toestel bijvoorbeeld een snelheid van 45 knopen heeft en er is een tegenwind van 45 knopen. De kist hangt dan stil in de lucht en de mensen beneden snappen dan niet dat deze niet valt. Dan blijven ze kijken en dat is na tuurlijk ook onze bedoeling". Geen daglimiet Vrachtwagenchauffeurs die te lang rijden, worden bekeurd volgens het rijtijdenbesluit. Bij - onder anderen - de re clamevliegers geldt geen dag limiet, maar een week- en jaarlimiet. Zij mogen maxi maal 60 uur per week vliegen en 1000 uur per jaar. In prin cipe zouden ze aan het begin van een week legaal door kunnen vliegen tot ze er uit vermoeidheid letterlijk bij neervallen. Maar iedereen past wel op. Van der Meer: „Het is een klein wereldje. Er zijn in Ne derland zo'n dertien echte luchtreclame-operators, ieder met een paar vliegtuigen. Tij dens de marathon van Rotter dam hadden 42 toestellen ont heffing gekregen voor lucht reclame boven de Maasstad. Dat is krankzinnig, maar het ging gelukkig perfect. Er was zoals altijd open contact met de verkeerstoren en van daaruit waren er van tevoren afspraken gemaakt over de te gebruiken frequentie, de tijd en het gedrag". „Vroeger was luchtreclame toegestaan vanaf minimaal 1200 voet hoogte, ruim 400 meter. Na te veel klachten over geluidshinder ging de grens nog eens 200 voet om hoog. De reclameboodschap wordt daardoor iets moeilijker leesbaar, want het aantal vierkante meters toegestane tekst is beperkt. Als je voor een grotere letter kiest, kun je al geen slogan meer kwijt. Meestal gaat het om maxi maal 24 letters. Alleen voor de kust, ten minste 100 meter voor de vloedlijn, mogen we op 500 voet hoogte vliegen. Alle bochten nemen we link som, dan is de tekst pas lees baar. En vanuit het toestel kunnen we alles op de grond goed zien, zowel mensenmas sa's als het slaan van de eerste paal. Ook een bruidsstoet vol gen gaat makkelijk. Stuntvlie- gen is nooit toegestaan. For matie vliegen wel. Als je op een rijtje vliegt geldt: vleugels vier meter uit elkaar, toestel len vijf meter achter elkaar en drie meter onder elkaar. En iedereen volgt de leider". Crematorium LAR-baas Arie van der Meer is trots op zijn free-lance pilo ten, onder wie een directeur van een crematorium, een he- licopterpiloot, een verzeke ringsmakelaar en enkele stu denten. Sommigen vliegen of vlogen beroepshalve bij de luchtmacht of bijvoorbeeld KLM. Een student uit Delft die in 1984 door Arie van der Meer werd opgeleid, vliegt nu op een Airbus. Tot slot: accepteert LAR alle aangeboden reclameteksten? Van der Meer: „Nee hoor, en racistische helemaal niet. Maar „Marijke, ik hou van jou" bijvoorbeeld doen we wel. Een keer had een man een liefdesverklaring laten rondvliegen boven zijn huis. Zijn vrouw belde toen naar ons en vroeg wie daar achter zat. Toen ze hoorde dat het haar eigen man was, leek ze een beetje teleurgesteld...". HERMAN JANSEN grad? (Vervolg van de voorpagina) UTRECHT De specia listen willen in de eerste plaats heel snel met mi nister De "Koning rond de tafel gaan zitten. De be windsman heeft bij herha ling laten weten dat hij het norminkomen voor de specialisten wil verlagen van" 181.500 naar 148.000 gulden. Dat verschillende adviescolleges zich daar negatief over hebben uit gesproken (het norminko men zou eerder omhoog moeten; tot twee ton) heeft de bewindsman tot nu toe niet van zijn stuk kunnen brengen. Ook de uitspraak van de rechter dat de bewindsman zijn eigen onderzoek naar de financiële situatie van de specialisten (dat volgde op een eerder onderzoek naar hun functiewaardering) moest stoppen, lijkt De Ko ning niet te deren. De specia listen zien met angst en be ven de beslissing van de mi nister tegemoet en willen hem voor het zover is „met kracht van argumenten" van zijn plannen afbrengen. LSV-voorzitter Piasmans: „De Koning zal eind mei, be gin juni zijn besluit nemen en die tijd komt nu wel bij zonder dreigend dichtbij. We moeten dus op korte termijn met hem praten. Gelukkig staat deze minister in elk ge val open voor gesprekken, is hij aanspreekbaar. Als je belt, dan is hij er". Dat is volgens Piasmans met staatssecretaris Dees wel an ders. Die is er nooit. En dat terwijl de specialisten zoveel met hem te bepraten hebben. Want Dees is de man die straks, op grond van de voor stellen van het Centraal Or gaan Tarieven Gezondheids zorg (COTG), moet beslissen over de vergoeding van de praktijkkosten van de specia listen. Die liggen daarover al sinds vorig jaar in de clinch met de ziekenfondsen. Vol gens de specialisten moet de praktijkvergoeding van 130.000 gulden per jaar ge handhaafd blijven, volgens de ziekenfondsen kan ruim de helft ervan af. Vanwege dit meningsverschil hebben veel specialisten hun con tract met de ziekenfondsen en moeten de pa tiënten hun rekening eerst zelf betalen en vervolgens bij hun fonds declareren. Splitsing Het COTG wil een einde ma ken aan deze strijd door een heel nieuw systeem op poten te zetten waarin de praktijk- kosten niet meer ten laste komen van de specialisten, maar van de ziekenhuizen. Die betalen dan voortaan de kosten (voor de secretaresse en de behuizing bijvoor beeld) en krijgen dus ook de vergoeding. Voor de specia listen zou dan een klein ge deelte (maximaal 26.000 gul den) overblijven, waarvan zij hun persoonlijke lasten, zoals apparatuur thuis en vaklite ratuur, moet bekostigen. Deze splitsing tussen zieken huiskosten en privé-kosten is de specialisten in het ver keerde keelgat geschoten. Ze zien er helemaal niets in. Niet alleen omdat de prak tijkvergoeding voor sommi gen van hen meer betekent dan een reële tegemoetko ming in hun kosten (dan is het verkapt inkomen), maar ook omdat de keuzevrijheid van de specialist er door wordt aangetast. „De specia list zal maar moeten afwach ten wat het ziekenhuis hem aan personeel en anderszins ter beschikking stelt. Dat is natuurlijk lijnrecht in strijd met het karakter van het vrije beroep", aldus de spe cialisten in een verklaring. Met lede ogen zien ze aan hoe Dees het COTG geen strobreed in de weg legt. Eind juni wordt de richtlijn van het orgaan verwacht en dan duurt het wellicht tot na het zomerreces voordat Dees zich erover buigt, maar dat is voor de specialisten toch akelig vroeg. LSV-directeur H. Overbeek: „Dees zou een brief aan het COTG kunnen schrijven dat hij niets voelt voor hun plannen, dat zou niet voor het eerst zijn. Bo vendien zou hij het orgaan kunnen laten weten dat hij een richtlijn in de richting van een splitsing van de praktijkkosten niet zou goed keuren". Maar de staatssecretaris zei gisteravond bij monde van zijn woordvoerder al dat der gelijke stappen niet van hem verwacht hoeven te worden. Over een gesprek met de specialisten was Dees ook niet zo enthousiast: „Alles is toch al gezegd". STEVO AKKERMAN gal :ld zonodig met dwangbevel AAG De minister- leeft minister Deetman en wetenschap- lP volle ruimte gegeven gradrfgeld van studenten in te :n zonder tussenkomst i rechter. Het betreft een Mrs'huiN °P ,de Les- en Cur- iwet die Deetman de ikheid biedt om in geval Cr'e%t tijdig voldoen van M'ddagj d00r middel van een vel, zonder tussen- EDENM^van een rechter, het les- log te innen. mei ses Juliana is in Haar- aanwezig bij de feeste- eden ter gelegenheid het 75-jarig bestaan het Frans Hals Mu- im. ns Bernhard neemt in Airborn Museum te Bierbeek het eerste mplaar in ontvangst het boek „De oogst 10 jaar", een samen- ling van authentieke jboeken en foto's ver ven sedert de opening het museum. (ADVERTENTIE) Op 13,14 en 15 mei a.s. presenteren de Saab dealers weer zo'n 150 Saab Select Occasions bij de Saab impor teur in Vianen, Lange Dreef 28. (A27, afslag Vianen/Hagestein) Ruim baan voor STER-reclame DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren ingestemd met het voorstel van minister Brinkman (media) om de STER-reclame „substantieel" te verhogen. Premier Lubbers gaf na afloop van het kabinetsberaad te kennen dat het percentage beduidend bo ven de vijf procent kan komen te liggen, het maximum zoals dat nu is neergelegd in de mediawet. Momenteel bedraagt het per centage reclame op radio en televisie ongeveer 4,7. Het percentage dat uiteindelijk uit de bus zal rollen is volgens Lubbers op dit moment nog niet te voorzien. Brinkman heeft volgens hem „ruime machtiging gekregen" om de zaak in de Tweede Kamer aan te kaarten. Van de kant van de omroepen is in eerste instantie positief gere ageerd op het kabinetsbesluit. VARA-voorzitter Van Dam noemde het besluit een steun in de rug voor het behoud van het publieke bestel. NCRV-voorzitter Jansen wil over de hoogte van de uitbreiding nog wel een degelijke discussie voeren. Volgens Veronica-directeur Out speelt verhoging van de STER-reclame het streven naar commerciële omroep in de kaart. Kamerleden van PvdA en VVD reageerden positief. KNOLLEN Nee IK HeB I/anauond CffiJ 2.1 N IW CLUie et VËCHrpftCTiJEN- Ronald Naar gaat Himalaya afvliegen DEN HAAG Een groep van dertien Neder landers begint over een maand aan de beklim ming van de 8.035 meter hoge Gasherblum II, in de oostelijke uitlopers van het Himalaya-ge- bergte in China. Twee van hen, expeditieleider Ronald Naar (33) uit Den Haag en Hans van der Meulen (35) uit Ulven- hout, dalen na de be klimming een gedeelte vliegend per zogenoemde parapente af. Een parapente is een val schermachtige constructie, waarmee net als met een zeilvleugel zweefvluchten kunnen worden gemaakt. De afdaling gaat naar een §letsjer. Van daaruit wordt e beklimming van de 8.068 meter hoge Gasher blum I, ook wel Hidden Peak genoemd, onderno men. De Gasherblum I ligt noordwestelijk van zijn naamgenoot. Beklimmin gen en afdalingen worden op film vastgelegd. Expeditie-arts Lucy Pod- zemek (31) uit Leiderdorp wordt waarschijnlijk de eerste Nederlandse vrouw die de beruchte acht-kilo- metergrens overschrijdt. Overigens maken van de expeditie nog twee vrou wen deel uit. Op Naar en Van der Meulen na ^ijn al len amateur-alpinisten. Cameraman Eddy Cheva lier (31) uit Utrecht heeft zelfs helemaal geen kli- mervaring. De groep ver trekt zaterdag naar Isla mabad en keert op 9 juli terug in Nederland. De kosten van de „Baltoro- Gasherblum-expeditie" bedragen ongeveer twee honderdduizend gulden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Twee de Kamer wijdt morgen een debat aan de kwestie- Deetman. Dat gebeurt op verzoek van PvdA-leider Wim Kok, die de beant woording van zijn vragen over deze zaak door pre mier Lubbers „niet bevre digend" acht. Kok wil dat zowel Lubbers als minis ter Deetman (onderwijs) in de Kamer verschijnen. VVD-voorman Joris Voorhoe ve heeft geen bezwaar tegen een debat. Premier Lubbers zou er in zijn ogen goed aan doen als hij duidelijker maakte dat kritiek zoals (CDA-)minis- ter Deetman heeft gespuid op het regeerakkoord echt niet door de beugel kan. Deetman heeft in een inter view met het dagblad Trouw onder meer gezegd dat er spra ke is van een „slecht en on werkbaar" regeerakkoord. Dat had vooral betrekking op de regel dat iedere ministers zelf moet opdraaien voor financië le tegenvallers op zijn departe ment. Lubbers omschrijft de kritiek van Deetman „als een tikje overdreven en het risico in zich bergend misverstanden te wekken Lubbers voegt eraan toe: ,Ook de minister van on derwijs kan zich hierin vinden en erkent dat de gekozen for muleringen niet op alle punten even gelukkig waren". Pre mier Lubbers besprak zijn ant woorden gisteren in het kabi net en kreeg vervolgens „de instemming van alle minis ters". De PvdA leidt hieruit af dat Deetman „volledig door de knieën is". Maar de sociaal-de mocraten willen dan wel graag dat de minister of Lubbers dit ook „met zoveel woorden" in het openbaar erkent. Tevens moet Deetman dan maar eens uitleggen waarom hij nu „we derom zo hoog heeft ingezet om wederom zo laag uit te ko men". Bij de VVD constateert men dat Lubbers de kritiek van Deetman „met de mantel der liefde" bedekt. De liberalen zijn daarover niet erg te spre ken. Lubbers had gewoon moeten zeggen dat de uitspra ken van Deetman „niet in overeenstemming zijn met de opvatting van de regering", al dus een VVD'er. In het CDA wordt de kwestie- Deetman als afgedaan be schouwd, nu de betreffende minister „spijt heeft betuigd". Daarmee wil men overigens niet zeggen dat er nu geen problemen meer te verwach ten zijn over de onderwijsbe groting. „Het zal er vanaf han gen in hoeverre Lubbers en Ruding tegemoet gekomen zijn aan de financiële verlangens van Deetman. Maar dat mer ken we dus een Pittbuls gescheiden In Amsterdam zijn gisteren twee aan één lijn meegevoerde plt-bullterriërs elkaar te lijf gegaan. De twee heftig bloedende vechtjassen moesten met een houten schot worden gescheiden. Een agent hield de dieren vervolgens met een hondestok onder controle. FOTO. ANP Nep-advertentie meldt overlijden leraar Frans ZWOLLE Met „diepe ver ontwaardiging' hebben do centen en leerlingen van het Carolus Clusius College (CCC) te Zwolle kennis ge nomen van een gefingeerde overlijdensadvertentie in Tijls Bladen van W.P.M Wolters te Wijhe, leraai Frans aan het CCC. De advertentie is waarschijn lijk geplaatst door één leer ling van de scholengemeen schap. „Een volstrekt misplaatste er respectloze advertentie', al dus rector drs. J. Breugem De school kreeg veel tele foontjes te verwerken var oud-leerlingen en ouders dit vroegen wanneer de begrafe nis plaatsvond. Allen kregen, tot hun op luchting, te horen dat d< heer Wolters springlevend ii en gewoon les geeft

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3