Juinen overdragen ian Staatsbosbeheer STAD OMGEVING He ALLER LEI(DS) Noodhandlamp Feidóe Sou/temt 'oze fiscus legt beslag op privébezit taxibaas n festarv 1 tbull -terriërs niet muilkorven Ruzie over benoeming Leidse ambtenaren DINSDAG 10 MEI 1988 PAGINA 13 ANDomité vraagt college bouwnota in te trekken >k hebb iaat* !üi— De Stichting Wijkcomité De ïndi'ah!tat het colle6e van B en W de n ptr ren *n bestaande wijken" in- n wjnH) dit niet gebeurt, stelt het wijk- W de besluitvorming in de 10oo>issie tot na het zomerreces op n Het wijkcomité schrijft dit in *rnidrtdaan het colleSe' net de stuurgroep Bewoners en ties, de volkstuinvereniging en de Vereniging van Flatei- hrnrhTorant'jstraat> ziïn WÜ er van Arhol'dat de uitvoering van deze nota r Leidse belangen schaadt dan I I staat in de brief. Volgens het zal de nota een verdere verla- OKFÖRjde woonbezetting stimuleren 14 oplossen van echte woningnood resö, 2* het comité dit dure bouwpro- tmiddel gramma een onzichtbare druppel op een gloeiende plaat. Ook is het comité van mening dat de groennorm van de Ste venshof naar willekeur wordt toegepast en dat de gestelde norm ook volkomen voorbij gaat aan de diversiteit en de ver keersproblematiek van de oude wijken ten opzichte van de moderne Stevenshof. Het comité vindt dat de verschillende lo- katies tegen elkaar worden uitgespeeld volgens de procedure van het recht van de sterkste. „Wethouder Peters bevestigt dit door te stellen dat alleen de sterkste argumenten gelden. In de wijken Noord en de Kooi leven veel mensen nog steeds in de overtuiging dat juist uw college an dere maatstaven bij de afweging van de belangen hanteert", aldus het wijkcomité. Interpellatie vertrek Peters LEIDEN Het CDA zal het college van B en W binnenkort interpelleren over het aangekondigde vertrek van wethouder J. Peters en de onwenselijk heid opnieuw een zevende wethouder te benoemen. Die aankondiging deed CDA-fractievoorzitter J. Walenkamp gisteravond tijdens de vergadering van de gemeenteraad. Walenkamp wil eerst de officiële aankondiging van het ver trek door Peters afwachten. De wet houder heeft die nog niet gedaan. Pe ters vertrekt in augustus naar het mi nisterie van VROM. Het CDA wil dat Peters politiek belangrijke zaken als de afsluiting van de Breestraat en het be bouwen van stukjes groen verder laat rusten. CDA, VVD en D66 vinden het vanwege de hoge kosten niet nodig om een plaatsvervanger te benoemen. Geen problemen door acties van specialisten LEIDEN/LEIDERDORP De demonstratieve vergade ring van de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) heeft gisteren niet voor problemen gezorgd in de Leidse ziekenhuizen. Volgens een woordvoerder van het Acade misch Ziekenhuis Leiden zijn daar nauwelijks specialis ten lid van de LSV en was gisteren vrijwel iedereen ge woon aanwezig. Wel waren enige specialisten van het Leiderdorpse Elisabeth-ziekenhuis naar de vergadering in Utrecht gegaan. Volgens waarnemend medisch-direc- teur A.J.P. Boesten gaf dat echter geen problemen. „Een aantal specialisten is weg en zij hebben hun werk zo ge regeld dat dit kon. Al het gewone werk gaat door, alle normale opvang is er". De LSV had haar leden eerder opgeroepen demonstratief, massaal naar de vergadering in Utrecht te gaan. De vereniging verwachtte dat als ge volg daarvan in veel ziekenhuizen zondagsdiensten zou den moeten worden doorgevoerd, waarbij hulpverlening beperkt blijft tot noodgevallen. Man loopt door glazen deur LEIDEN Een 46-jarige Haarlemmer is gisteren gewond geraakt toen hij door een glazen deur heen liep. Dat gebeurde bij een bedrijf aan de Admiraal Banc- kertweg waar hij aan het werk was. De man liep twee diepe wonden op aan zijn rechterbeen, die hij in het Academisch Ziekenhuis moest laten hechten. Leraar Bona promoveert LEIDEN Leraar klassieke talen J.F.M. Arends aan het Bonaventuracol- lege, hoopt morgen aan de Leidse uni versiteit te promoveren op het proef schrift 'Die Einheit der Polis. E ie Stu die iiber Platons Staat'. Zijn promotor is prof. dr. C.J.M.J. Sicking. Opening meidenopvanghuis LEIDEN Het meidenopvang huis wordt woensdag 18 mei geo pend. Het opvanghuis biedt onder dak en begeleiding aan meisjes in de leeftijd van 12 tot 21 jaar die li chamelijk, geestelijk of seksueel mishandeld zijn. In het meidenop vanghuis hebben zij een veilig on derkomen. In een periode van maximaal twee maanden kunnen de vrouwen tot rust komen en een vervolgoplossing zoeken. Hierbij worden ze geholpen door twee vaste begeleidsters van het meide nopvanghuis en één hulpverlenen de instantie van buitenaf zoals het JAC. In eerste instantie kunnen er vier meiden terecht. Later wordt dit uitgebreid tot acht plaatsen (tel. 071-161132). GGESTIE IN ZWARTBOEK OVER 'RAMPZALIGE ACTIVITEITEN' LDM: •port 1 j DEN/KATWIJK ;nte sctj^idsche Duinwater ^"'Sbappy <L™> .g4i Xhet beheer van de leien. Ken waarin water fit gewonnen over- pn aan Staatsbosbe- /m s (SBB). De LDM het beheer sterk 3'kiein( a3iT^oos^ waardoor >2258™ latuur onnodig zeer '8. me ige schade is toege- ,ot it. Er moeten snel len worden ge- 8- aul it voor herstel. Dit 3®'sl in de nota Berkhei- j Rampgebied, een )?-!'ftboek van de Stich- Duinbehoud en de kgroep Berkheide Ide gevolgen van de -Z77—kzaamheden van de L A en anderen van 1986 tot 1988 voor het duingebied tussen Kat wijk en Wassenaar. De LDM voert voor het tweede achtereenvolgende jaar omvangrijke werkzaam heden uit in de duinen ten behoeve van de uitbreiding van de waterwinning. Vol gens de Stichting Duinbe houd is de LDM niet bereid of in staat die werkzaamhe den goed te begeleiden. „Dat is echter wel heel hard nodig, omdat er overal aannemers bezig zijn, die geen benul hebben van de aanwezige na tuurwaarden", aldus de nota. „De gevolgen voor planten groei en dierenleven zijn bui tengewoon ernstig. Daarom ziet Staatsbosbeheer zich ver plicht om de controle en be geleiding te verzorgen". Van wege een gebrek aan man kracht is er nu onvoldoende toezicht. De nota spreekt van „een beheersprobleem van de eerste orde" en „dweilen met de (LDM)kraan open". Reservaat Om de teloorgang van de na tuur een halt toe te roepen pleiten de schrijvers van de nota voor de oprichting van een Zuidhollands Duinreser vaat, waarin alle eigenaren van duinterreinen tussen Monster en Noordwijk parti ciperen. De LDM moet haar gronden overdragen aan Staatsbosbeheer en moet maatregelen ter voorkoming van „verdere onnodige scha de" betalen. De Stichting Duinbehoud beschuldigt de LDM van stelselmatige ver storing van het broedseizoen die veel vogels dupeert. Enerzijds door het uitvoeren van werkzaamheden ten be hoeve van de waterwinning, anderzijds door het toestaan van jacht op eksters en vos- Volgens de nota kunnen de „rampzalige toestanden" in Berkheide primair voortdu ren door het wanbeleid van de LDM tot medio 1986. De LDM „die het economische belang jarenlang heeft laten prevaleren boven het natuur- belang". Berkheide is „een uiterst belangrijk" natuurge bied met een omvang van 900 hectare. Er zijn 700 plan tensoorten en ruim 250 soor ten vogels geteld. De grootste eigenaar/beheerder is Staats bosbeheer. De provincie Zuid-Holland was het in 1985 eens met de conclusie van een stuurgroep dat de water winning in dit gebied met 15 procent kon worden beperkt. Naast de werkzaamheden van de LDM noemt de nota andere oorzaken voor de schade aan de natuur: de bouw van munitiebunkers in de Kom en jacht op gebied dat eigendom is van de SBB. Nieuwe bedreigingen vor men onder meer de bouw van een beheerderswoning in het duin bij de Soefitempel in Katwijk, de aanleg van een zevende voetbalveld van Quick Boys en de aanleg van 400 meter nieuw smalsppor tussen de Vrieze Wei en Kat wijk. Directeur van de Leidse Duinwater Maatschappij J. Haijkens wilde vanmorgen nog geen commentaar geven op het zwartboek. Hilariteit alom bij wethouder Van Dongen (midden) en haar deskundige begeleiders tijdens het slaan van de eerste paal. foto. tejo ringers Tweede openbare school in Stevenshof jespolder LEIDEN Wethouder H. van Dongen-Van der Linden (on derwijs, samenlevingsopbouw en emancipatie) gaf gisteren het startsein voor de bouw van een tweede scholencomplex in de Stevenshof. De wethouder sloeg de eerste paal van deze openbare basisschool aan de toekomstige Zuster Meiboom- straat. De naam van de school is nog niet bekend en wordt nog enige tijd gemakshalve „Stevenshof 2" genoemd. De school zal bestaan uit vijf permanente lokalen en vijf noodlokalen. Ook wordt er een gymnastieklokaal ge bouwd. De vijf noodlokalen moeten dit jaar rond augustus klaar zijn. De andere lokalen zullen echter pas in het daar opvolgend schooljaar in ge bruik worden genomen. Het scholencomplex wordt om ringd door een waterpartij en een park. De totale bouwkos ten van het schoolgebouw en het gymnastieklokaal komen op zo n drie miljoen gulden. Het schoolgebouw is ontwor pen door de vrouwelijke archi- tecte: J. E. Barth. Zij ontwierp een schoolgebouw met een dak in de vorm van een boog. Gis termiddag werd aan de hand van een maquette duidelijk ge maakt aan de toekomstige schoolkinderen en hun ouders hoe de school eruit zal gaan zien. Het schoolhoofd J. van Haasteren vertelde gistermid dag dat het totale complex in augustus 1989 in gebruik kan worden genomen. In de Stevenshof rees eerder het complex Stevenshof 1 dat bestaat uit: de R.K. basisschool Het Klankbord, de Protestant» Christelijke basisschool De Zwaluw en de openbare basis school De Stevenshof. Dit scholencomplex is gevestigd aan de Antoinette Kleijnstraat. qde ballonvaart a een week eerder het Vweer roet in het eten ^joid, vertrokken gis- tegen acht uur alsnog Iballonnen van het van Oranje Groen Boshuizerkade, waar taflven een blik in een wierpen (foto). Het Tnt was een onderdeel fiering van het 95-jarig van de Leidse jonge- liging Augustinus. De pnnen zijn het eigen- f n hobbyisten uit heel Eén van de ballon- sprak na afloop van ilaagde vlucht". Op |te van niet meer dan (ruim 300 meter) Ie luchtreis naar Zoe- waar na een half uur il te veel problemen iland in een weiland, v illon voer door naar ten. Slechts een klein I van de Leidse bevol- eft de ballonnen over men. Dat kwam door de lesten wind. Gerekend wind vanuit de zuid- westhoek. Genodigde burge meester C. Goekoop moest met spijt in het hart afzeggen voor de tocht. Hij moest een vergadering van de gemeente raad voorzitten. Een van de ballonnen heeft gisteravond rond half negen voor enige op- waarschuwen, landde de bal schudding gezorgd. Het ge- Ion op een weiland achter de vaarte kwam dicht in de buurt Pastoor Thomasstraat in Oud van de aanvliegroutes van Ade. Daar hielp een boer met Schiphol. Maar juist toen de een trekker het ballonteam rijkspolitie in Alkemade de naar de openbare weg. Rijksluchtvaartdienst wilde foto: wim van noort ENBESCHERMING: .Dei :ijn 'mz!N Pitbull-ter- }ingfioch andere rassen in W moeten worden on korfd. Dat schrijft iling Leiden van de andse Vereniging scherming van Die een brief aan de ]|<t li gemeenteraad. commissievergadering. Jilangs dat een meerder- TI6T1^ de raad hier voorstan- jp fff is. Het voorstel om ei- ux van pitbull-terriërs en 'II [gevaarlijke honden te hten hun huisdier te muilkorven is afkomstig van W. van der Pluym (PvdA). Hij zei gisteravond zich te verbazen dat de Dierenbescherming niet eerder op zijn voorstel heeft ge reageerd. „In principe zijn wij tegen het muilkorven van iedere hond. Als mensen dan toch besluiten de honden muilkorven op tei geven, zien wij dat slechts als een tijdelijke oplossing. Als er verder niets ondernomen wordt om het fokken van de honden voor de vechtlust tegen te gaan, dan heeft muilkorven geen zin. Dan verander je niets aan het probleem met de pitbulls", ver telt de voorzitster van de Ne derlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren (afdeling Leiden) T. Menken. Volgens Menken is er anderhalf jaar ge leden in een brief aan de in spectie en het ministerie ken baar gemaakt dat het beste middel om de agressiviteit van de honden tegen te gaan, het registreren van de fokkers en eigenaren van de honden is. „Je moet het probleem bij de kern aanpakken", zegt Men ken. Tot nu toe is er nog geen officiële toestemming door jus titie en het ministerie gegeven. Wel zijn er door de inspectie mensen beschikbaar gesteld die de registratie moeten gaan ver zorgen. „Als er geen registratie plicht komt dan blijft het pro bleem. De pitpulls zijn van zichzelf niet agressief. Het zijn de fokkers die de dieren zo ma ken. En daar moet iets aan ge daan worden", aldus Menken. In de brief zegt de Dierenbe scherming dat zij graag aan de raad wil uitleggen waarom het muilkorven van de honden zo weinig zin heeft. Het voorstel van Van der Pluym kon gister avond overigens door tijdge brek niet worden behandeld. LEIDEN Wat al een tijdje m politieke kringen sudderde, is gisteravond tijdens de vergade ring van de gemeenteraad tot uitbarsting gekomen: de vraag of bij de benoeming van ambte naren in Leiden hun politieke voorkeur een rol speelt. CDA- fractievoorzitter J. Walenkamp is daarvan overtuigd, het colle ge van B en W bestreed dat gis teravond fel en kondigde bij monde van wethouder D. Tes- selaar aan zich te beraden over een gepaste reactie op deze be schuldiging. De beschuldiging van het CDA is niet nieuw. Het CDA meent dat de samenstelling van het ambtenarenkorps in Leiden geen afspiegeling is van de Leidse bevolking (de gemeente raad) en vindt dat dat wel zo moet zijn. „De politieke voor keur speelt bij benoemingen wel degelijk een rol. Zowel op hoge posten als in het alge meen", beweerde Walenkamp en kwam op de proppen met een lijst van twaalf functies waarop de afgelopen jaren uit sluitend mensen van linkse sig natuur zijn benoemd. „De grens tussen bestuurders en politici aan de ene kant en ambtenaren aan de andere kant wordt daardoor te vaag. Ambte naren worden aangenomen om dat ze goed kunnen helpen bij de verdediging van college voorstellen en niet in dienst van het algemeen belang. Ik kan het niet uitstaan dat het college doet alsof dat geen rol speelt. Mij bereiken signalen dat mensen niet in Leiden solli citeren omdat ze niet tot een partij behoren die favoriet is bij het college", aldus Walenkamp. Hij vindt dat de raad een grote re invloed moet kunnen uitoe fenen op de benoemingen. Namens het college reageerden de wethouders H. de la Mar en D. Tesselaar furieus. De la Mar was woedend omdat Walen kamp geen concrete voorbeel den wilde noemen. „U hoort helemaal geen geruchten, u verspreidt ze zelf", vond hij. Walenkamp toonde zich bereid een lijst met concrete namen en functies op te stellen. Wethou der H. van Dongen zei dat een overzicht van ambtenaren die de laatste jaren zijn aangeno men „wel eens een tegenover gesteld beeld zou kunnen ge ven". Zij wil die in een besloten vergadering bespreken. Tesselaar tenslotte noemde de aanpak van Walenkamp „half slachtig" en vergeleek die met de kwestie Endegeest. „U sug gereert wel namen, alleen noemt u ze niet. Deze kwestie moet tot op de bodem worden uitgesproken". Het college van Ben W heeft zich vandaag over de vraag gebogen hoe zij zal re ageren op de beschuldiging van Walenkamp. De discussie over het benoemingenbeleid in Lei den ontstond overigens na een uitlating van wethouder P. Bor- dewijk dat het CDA een partij is die de politieke baantjes na de kerk verdeelt. Op zijn beurt was Walenkamp daar niet over te spreken. Pedicure In samenwerking met het verzorgingshuis Van der Wil ligen hof houdt de Stichting Dienstencentrum voor Ge coördineerd Bejaardenwerk een pedicurespreekuur in één van de ruimtes van het huis. Deze voorziening is be doeld voor wijkbewoners vanaf 55 jaar. Het spreekuur wordt gehouden op maan dag- en dinsdagmorgen vanaf 9.00 uur in Verzorgingshuis Van der Willigenhof (Apollo- laan 264). Ouderen die niet naar het verzorgingshuis kunnen komen, kunnen thuis worden behandeld. Voor een behandeling in het verzorgingshuis kan telefo nisch een afspraak worden gemaakt met de pedicure. Voor meer informatie en voor afspraken: tel. 071- 220286. Bezoektijden De bezoektijden voor de jon gerenafdeling in het Diaco- nessenhuis in Leiden zijn ge wijzigd. Het bezoekuur is nu elke dag van 14.30 tot 15.30 uur en van 18.30 tot 19.30 uur. Voor de afdeling inten sieve zorg gelden de volgen de tijden: van 10.30 tot 11.00 uur en van 19.00 tot 19.30 uur. De kinderafdeling kan worden bezocht van 10.30 tot 19.00 uur. De overige afdelin gen kennen de normale be zoektijden: van 16.00 tot 17.00 uur en van 18.30 tot 19.30 uur. IN Ook de fiscus kan I jn. Dat bleek gistermor- I pl tijdens een kort ge- j I het Paleis van Justitie v len Haag. Directeur I .M, Koot van het on- tailliet verklaarde Leid- j bedrijf Kerkhof had het 1 aangespannen tegen de hgdienst omdat deze be- Bd gelegd op zijn prive- figen. Namens de belas- tnst beschuldigde lands- J »at Hermans Koot van Is en smoezen. Achter- I van het geding is wel- 1 ®et faillissement van het urijf. De fiscus was de 4e schuldeiser, maar niet nagenoeg lege han- Bchter. Directeur Koot niet, want die wist het taxibe drijf uit de failliete boedel te kopen, uiteraard tegen een aanpaste en aantrekkelijke prijs. Tijdens het kort geding dat de heer Koot naar aanleiding van het beslag had aangespannen, bleek dat de advocaat van Koot op 14 maart een overeen komst had gesloten met de be lastingdienst. Die houdt in dat de fiscus vooralsnog niet over gaat tot gedwongen verkoop van Koots bezittingen als deze maandelijks 5.000 gulden be taalt en de financiële overzich ten over de jaren '80 tot en met '87 ter beschikking stelt. Hoewel volgens landsadvocaat Hermans de belastingaansla gen tot en met 1986 onherroe pelijk zijn, omdat Koot daar te laat bezwaar tegen heeft ge maakt, wil de inspecteur der belastingen die toch nog eens onderzoeken op hun juistheid. Zelfs nu Koot reeds meer dan een maand te laat is met de betaling van de eerste 5.000 gulden. Hermans noemde Koot „geen gemakkelijke klant. Hij heeft formeel nooit één aangifte ge daan. Daarom is hij vanaf 1978 ambtshalve aangeslagen". Er staat een bedrag van ruim 347.000 gulden open aan belas tinggeld. Volgens Koots advo caat mr. Nieuwenhuis heeft de directeur reeds 143.000 gulden betaald en moet hij daarvan 20.000 gulden terug ontvan gen. Nieuwenhuis noemde het beslag op het onroerend goed „onrechtmatig, onredelijk en onbillijk". „Zolang de aansla gen nog niet zijn afgehandeld en geen uitspraak is gedaan over de bezwaarschriften die mijn cliënt daartegen heeft in gediend, is beslag niet op zijn plaats", vond hij. Hij eiste een dwangsom van 100.000 gulden voor elk beslag van de belas tingdienst. Nieuwenhuis wees ook op een pijnlijke fout van de belasting dienst. Eén dag na de overeen komst tussen de advocaten over het opnieuw bekijken van de aanslagen ontving Koot pas de schriftelijke me dedeling van het beslag. „Een betreurenswaardige vergis sing. De deurwaarder had het beslag al zes weken in zijn tas zitten", erkende landsadvocaat Hermans. Nieuwenhuis maak te zich ook boos over een uitla ting in een brief van de belas tingdienst, waarin wordt ge steld dat Koot „niet de juiste persoon is om het taxibedrijf over te nemen". Koot nam de inboedel over uit het faillisse ment van taxibedrijf Kerkhof dat begin dit jaar werd uitge sproken. De NMB heeft de ze-- Hermans beschuldigde Koot van „leugens en smoezen" bij het invullen van zijn aangifte biljet. „De eerste indruk is dat de aangiften uit de duim zijn gezogen. Dat de inspecteur toch nog eens naar de aansla gen wil kijken, is een gunst. Rechten kan Koot daaraan niet ontlenen". Hermans wees erop dat het leggen van beslag in verreweg de meeste geval len niet betekent dat het ook wordt uitgevoerd. Het beslag is gelegd op een pand in Wasse naar. De belastingdienst stelt de aanslagen op 1 augustus de finitief vast Geld gestolen uit bureaula LEIDEN Uit een bureau in het Kamerlingh Onneslabora- torium is gistermiddag tussen 12.00 en 13.00 uur 2.800 gulden gestolen. De la was afgesloten en de dief of insluiper zou voor de diefstal gebruik hebben gemaakt van een valse sleu tel. Dat is nog eens handig: een handlamp met houder die u b.v. in de meterkast kunt ophangen. Zodra u de lamp uit de houder neemt gaat hij branden. Hij is voor u als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Batterijen worden bijgeleverd. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 23,74 kwartaal per acceptgiro f 70,93 Stuur als dank de noodhandlamp naar Naam: Adres: Postcode/plaats: I (voor controle bezorging) I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar a ^Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. V CcicLeSouocmt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13