Bedrijven in de rij voor milieu-keurmerk •ECONOMIE £ckLóe6owa/nt v Beurs van Amsterdam Verlies voor Brill VNU verwerft belang in Italiaanse uitgever Weinig animo bij lusteloze handel Oranjeboom brouwerij Rotterdam toch dicht ZATERDAG 7 MEI 1988 PAGIN Directe vliegverbinding Nederland met China Center Pares verwacht flinke groei winst Reorganisatie Alcatel kost 155 arbeidsplaatsen ABN in China Nieuw record in supergeleiding claimindo c 422.00 422.00 cred lyonn 49.00 49.00 cvg gb c dale* desseau* dordtse pf 207.00 206.80 dorp groep 410.00 410.00 econoslo 142.00 emba 132.00 enraf-non c 33.00 33.50 enksc 225.50 224 00 fumess 40.50 40.20 gamma hold 57.60 57.00 gamma h pr 6.40 6.50 gevekeeiec 110.00 108.00 gevek^gth) 204.00 190.008 129.70 LEIDEN Boekhandel en Drukkerij Brill heeft in 1987 verlies na belastingen geleden van 810.000. In 1986 was ei winst van 893.000. Voorgesteld wordt uit de algemene res een dividend van 4 procent uit te keren, aldus het bedrijf. 1986 is 14 procent dividend betaald, waarvan 4 procent in tanten en 10 procent naar keuze contant of in aandelen. Ir jaarverslag over 1986 waarschuwde Brill al dat de winst in nadelig zou worden beïnvloed door de invoering van een matiseringssyteem, waarop zwaar moet worden afgeschrt terwijl van een besparing op arbeidskosten in het eerste jaar geen sprake zou zijn. HAARLEM VNU heeft een belang van 49 procent verwo in Gruppo Editoriale Jackson te Milaan, de belangrijkste aanse uitgever op het gebied van technologie, waaronder ta uitgaven op het gebied van elektronica en computers. VNU iness Press Group en Jackson zullen nauw gaan samenwe op het gebied van technologische publicaties, zo heeft VNt teren bekendgemaakt. De deelneming in Jackson past in het streven om de belang Europa te versterken met het oog op de Europese eenwordi 1992. Jackson geeft 28 tijdschriften uit alsmede tal van daardwerken op het gebied van computerwetenschap en tronica. Het bedrijf telt 160 werknemers en de jaaromze draagt 50 miljoen. PEKING China wil een luchtvaarfverdrag met Nederland sluiten, dat de nationale luchtvaart maatschappijen van beide landen in staat stelt een directe verbinding tussen Amsterdam en Peking te onderhouden. Dit heeft de Nederlandse staatsse cretaris voor buitenlandse handel, mevrouw Van Rooy gisteren in Peking gezegd. Volgens de Ne derlandse ambassade in China moet het verdrag in de plaats komen van een akkoord uit 1979. Dat ak koord werd echter nooit bekrachtigd vanwege een geschil over de Nederlandse levering van twee duikboten aan China's buurland Taiwan, wat een bekoeling in de Nederlands-Chinese relaties tot ge volg had. Volgens mevrouw Van Rooy is de duik- botenkwestie tijdens haar bezoek niet ter sprake is gekomen. ROTTERDAM - Center Pares zal ook in het lopende jaar een bevredigende groei van omzet en nettowinst te zien geven. Die verwachting uit de raad van bestuur in het jaarverslag. Als alle lopende en voorgenomen projecten zijn uitgevoerd, zal de verhuurcapaciteit van deze recrea tieonderneming 70 procent groter zijn dan in 1986. Ongeveer de helft van de bunga lows zal dan buiten Nederland liggen. De totale omzet kwam op 371 miljoen gulden. Hoewel Center Pares fors heeft uitgebreid en aan het uitbreiden is in Engeland, Frankrijk en Duitsland bedroeg het eigen vermogen van 397,6 miljoen gulden (1986: 325 min.) eind 1987 toch 27 procent van het belanstotaal DEN HAAG De vestigingen van Alca tel Nederland NV in Den Haag en Hooge- veen, een producent van telecommunica- tie-apparatuur, moeten gaan reorganise ren. Daarbij vervallen tenminste 155 van de 1.000 arbeidsplaatsen. De reorganisatie is onder meer nodig omdat de lage dollar koers het concurreren bemoeilijkt in die landen waar „dollarcontracten" worden afgesloten. De directie van het bedrijf heeft daarover gisteren met de bonden ge sproken. Later die dag is het personeel in gelicht. Dat heeft bestuurder K. Benschop van de Industrie- en voedingsbond CNV meegedeeld. De CNV-bond hoopt in ver dere gesprekken met de directie gedwon gen ontslagen te kunnen voorkomen. AMSTERDAM - De ABN heeft weer voet aan de grond in China. Deze week werd een klein kantoortje met drie perso neelsleden geo pend in Peking, voorlopig een steunpunt. Sinds 1903 had de bank een vestiging in Shanghai, die in 1955 werd gesloten. ALBUQUERQUE Ameri kaanse onderzoekers hebben een nieuwe supergeleidende film gemaakt van een materi aal dat volgens hen van groot belang kan zijn voor toekom stige generaties computers en andere micro-elektronica. Da vid Ginley van de Sandia Na tional Laboratories, zei dat zijn afdeling met het nieuwe mate riaal „de jackpot heeft getrok ken". Het materiaal wordt su pergeleidend bij -176 graden Celsius. Dat is dertien graden warmer dan het vorige record bij een dunne film van super geleidende stof. DEN HAAG - Het bedrijfsleven krijgt het Spaans benauwd van de groeiende reeks milieu schandalen. Het risico van gifaffaires, schade claims en bijbehorende negatieve publiciteit is onderhand zo groot, dat nu al honderden onder nemingen proberen het predikaat „milieuvrien delijk" te verwerven. Ondernemingen over spoelen de accountants bureaus met opdrachten om hun milieubeleid te toetsen aan de wettelijke voorschriften en maat schappelijke normen. „Steeds meer mensen begin nen onrustig op hun stoel te schuiven. Commissarissen trekken aan de bel bij het be stuur. En de bestuurders zelf merken dat mensen vaker persoonlijk aansprakelijk ge steld worden voor een gif- schandaal", aldus dr. G.C. Molenkamp. Molenkamp, van huis uit chemicus, was gedurende elf jaar regionaal inspecteur voor het milieu in Zuid-Hol land. Begin jaren tachtig ver liet hij de ambtenarij en werd hoofd van het Haagse Vol der Co, vennoot van TRN Groep (nummer 3 op de ranglijst van accountants maatschappijen in Neder land). Volder Co is gespe cialiseerd in milieu-auditing: accountants die in plaats van het financiële beleid, het mi lieubeleid van de onderne ming tegen het licht houden en als dat in orde is, een ver klaring van goedkeuring af geven. Groeimarkt Volder Co is temidden van een stuk of vijftig concurren ten veruit marktleider in de milieu-auditing, zegt Molen kamp. Een sterke groeimarkt bovendien. „Tien jaar geleden, als in specteur, werd ik bij de be drijven zowat de kamer uit gekeken. Tegenwoordig heb ben de meeste managers wat meer gevoel voor het milieu; de instelling van de mensen is honderd procent veran derd. Milieuzorg is officieel erkend als onderdeel van de goede manier van zaken doen. Voor het doorlichten van het milieubeleid kregen we enkele jaren geleden nog slechts enige tientallen op drachten, nu zijn het er jaar lijks al honderden". Voor bedrijven die met mi lieu-onvriendelijke stoffen te maken hebben, kan dat ook moeilijk anders, verklaart Molenkamp. De milieuwet ten worden steeds zwaarder, verzekeraars eisen garanties om niet voor torenhoge scha declaims te moeten opdraai- Opwaardering Zeedijk Het exterieur van het ge restaureerde Barbizon Pa lace Hotel aan de Prins Hendrikkade op de hoek van de Zee dijk in Am sterdam. Het hotel, dat voor 80 mil joen gulden is verbouwd, opende gis teren de deu ren. Tot de verbouwing is besloten om de sterk verpauperde en door drugs ge plaagde buurt op te waarderen. FOTO: ANP Het milieubeleid van bedrijven laat nog veel te wensen over. Uit angst voor schadeclaims en slechte pu bliciteit, vragen steeds meer ondernemingen hun accountant om een milieu-keurmerk. FOTO: SP en, overheden doen moeilijk met vergunningen, contrac ten komen traag tot stand, werknemers klagen, actie groepen dreigen met een koop-boycot en zelfs tijdelij ke sluiting is niet uitgesloten. De affaire met Polysar in Arnhem heeft dat laten zien. Stempel Veel bedrijven hebben in de afgelopen jaren vergeefs ge probeerd de interne milieu zorg in de vingers te krijgen, zegt Molenkamp. Voor het management van met name grotere ondernemingen blijkt het te ver te gaan om het mi lieuhygiënisch functioneren van het complete bedrijf voortdurend te overzien. Ze bemerkten dat interne mi lieuzorg alle onderdelen van het bedrijf aangaat, zoals op leiding, onderhoud, techniek, financieel management. Bo vendien staan de tientallen, zeer ingewikkelde en tech nisch gedetailleerde milieu wetten, voorschriften en re gels ver van het bed van de meeste mensen. Molenkamp: „Voor ons is het al moeilijk om alles op een rij te hebben, laat staan voor al die leken in de bedrijven. Toch willen de managers niet het risico lopen dat gebreken in de werkwijzen en proce dures tot overtredingen van wetten leiden. Men wil con trole, een goedkeurend stem pel van een onafhankelijke expert, opdat het bedrijf ge dekt is als het naderhand op milieugebied een en ander wordt aangewreven". Graafwerk Een opdracht komt neer op het systematisch controleren in hoeverre het milieuhygië nische beleid van het bedrijf overeenstemt met de wet, de maatschappelijke normen, de regels van het bedrijf zelf en de vaktechnisch aanvaarde richtlijnen. Molenkamp: „Het is natuur lijk geen letterlijk spit- en graafwerk. Hoewel je weet dat olietanks in de grond soms gaan lekken, kun je moeilijk alle tanks gaan uit graven. Wij testen de meet- en administratieve procedu res binnen het bedrijf. Wij kijken hoe de organisatie in elkaar steekt, hoe de verant woordelijkheden geregeld zijn. Daartoe voeren we ge sprekken met het manage ment en met de medewer kers. We bezoeken locaties, nemen werkwijzen waar, gaan procedures na, bestude ren documenten en admini stratieve gegevens en verge lijken al die gegevens met de werkelijke resultaten. Zijn de tanks geregeld gekeurd? Zijn daar certificaten van? Zijn er nog andere bewijzen? Con troleert het bedrijf de bo dem? Om het controlesys teem zelf te toetsen, nemen we soms een steekproef. Dan nemen we een technisch bu reau in de arm om de tank uit te graven en de zaak let terlijk te controleren". Gifschandaal De vraag wat de mensen van Volder Co doen als ze bij de opdrachtgever op een re gelrechte gifaffaire stuiten, brengt de voormalige milieu- inspecteur heel even in ver legenheid. Hangen ze hun ontdekking aan de grote klok, stappen ze onmiddellijk naar justitie? Molenkamp: „Nee, we stap pen niet meteen naar de offi cier van justitie, behalve als de volksgezondheid direct gevaar zou lopen. In de meeste gevallen zullen we druk uitoefenen op de op drachtgever om de zaak zo snel mogelijk in het reine te brengen. Maar bij een echt gifschandaal? Eigenlijk weet ik niet goed hoe ik zou reage ren, heb het nog niet meege maakt. Vergeet niet dat de bedrijven die volkomen fout zitten, ons echt niet vragen om de zaak te bekijken". Verplichting Milieu-auditing is komen overwaaien uit de VS. We gens het vergiftigen van Moeder Natuur kregen be drijven daar eind jaren ze ventig voor miljarden dollars aan schadeclaims aan hun broek. Sindsdien is milieu- auditing, hoewel niet ver plicht, gemeengoed geworden in de VS. In ons land is het bedrijfsleven, welhaast van zelfsprekend in tegenstelling tot milieugroepen, faliekant tegen verplichte milieu-audi ting. De overheid kijkt de kat uit de boom en overweegt verplichting alleen voor de bedrijven die met zwaar ver vuilende stoffen werken. Mo lenkamp verwacht dat het kabinet volgend jaar een offi cieel standpunt zal innemen. Hij is zelf van mening dat nu de overheid taken afstoot, het bedrijfsleven ook meer eigen verantwoordelijkheid moet gaan dragen. Veelbete kenend in dat verband noemt hij de herkomst van het woord auditing. „Auditing komt van auditor, Latijns voor toehoorder. In het oude Romeinse rijk wer den beslissingen van de kei zer door volksomroepers be kend gemaakt. Omdat die mensen in de uithoeken van het rijk meer ten eigen bate spraken, werden er contro leurs, toehoorders, meege stuurd. Die mensen moesten dus in de gaten houden of de waarheid wel gesproken werd". Molenkamp voorziet meer specialismen in het accoun- tantsberoep. „De accountants moeten nog meer gaan sa menwerken met andere be roepsgroepen. Deze maat schappij wordt almaar inge wikkelder en de behoefte aan helderheid, waarheid, groeit evenredig". HENK ENGELENBURG AMSTERDAM Inspire rend was het Damrak de afgelopen week bepaald niet. De omzetten bleven beperkt en de stemming was lusteloos en slaapver wekkend. Ook op Wall Street was de animo ver te zoeken. Toch was er op het Damrak genoeg stof tot gesprek: de nieuwe staatslening van zes procent, het mislukken van een overeenkomst tussen de olieproducerende landen, de cijfers van Philips over het eerste kwartaal, het overne men van Tijl door Wegener en de op drijfzand rustende fusie- geruchten van andere onder nemingen. De olieprijs die tijdens de on derhandelingen tussen de OPEC-landen en een aantal andere olielanden was opgelo pen, zakte weer even hard te rug toen beide partijen het niet eens konden worden over een produktiebeperking. Voor ondernemingen die veel olie gebruiken gunstig, voor de Ne- erlandse staat minder gun stig, omdat die gebaat is bij een hoge gasprijs, die weer gekop peld is aan een hoge olieprijs. De dollar blijft overigens rondom de 1,88 schommelen. Open - marktbeleid Deze week werd bekend dat de minister van Financiën, Ruding, akkoord is gegaan met een uitgebreider open-markt- beleid in onze kapitaalmarkt door de Nederlandsche Bank. De bedoeling is dat de Neder- landsche Bank door koop of verkoop van staatsobligaties een matigende invloed op de groei van de totale geldcircula tie kan gaan uitoefenen. Daar voor moet de Nederlandsche Bank eerst een portefeuille met staatsobligaties opbouwen en dat bereikt zij door in de komende tijd voor circa 3 mil jard gulden in openbare emis sies van staatsleningen deel te nemen. Met andere woorden: de Nederlandsche Bank gaat een groot pakket staatsobliga ties in huis halen, waarmee zij op de kapitaalmarkt kan op treden om de totale geldcircu latie te regelen. De minister van Financiën houdt een vin ger in de pap, doordat inzet en omvang van de open-marktéc- tiviteiten in een regelmatig overleg met de directie van de Nederlandsche Bank voortdu rend besproken worden. De cijfers van Philips over het eerste kwartaal zijn redelijk goed ontvangen. De winst liep met zes procent op tot 217 mil joen gulden wat te danken is aan bepaalde valutavoordelen en aan een lagere belasting. De echte bedrijfsresultaten in het eerste kwartaal zijn echter met achttien procent gedaald. Uit de koers is de stemming niet op te maken; hij zakte ze ventig cent in vier dagen. Ook de andere internationale fond sen (Koninklijke Olie koml volgende week woensdag mei de cijfers over het eerste kwartaal) zakten wat weg. Concentratie De concentratie in de uitge verswereld gaat verder. Wege ner uit Apeldoorn, met een omzet vorig jaar van 303 mil joen gulden, wil Tijl uit Zwol le, met een omzet van 104 mil joen gulden, overnemen. Beide bedrijven willen minder af hankelijk van het advertentie volume in de regionale dagbla den worden en zij zoeken daarom uitbreiding op het ter rein van de professionele en vaktijdschriften en de electro- nische media. De beurs rea geerde donderdag met een koersdaling voor Wegener. Tijl wordt namelijk ten dele met aandelen betaald en dat betekent kapitaalsuitbreiding voor Wegener. Voorts kan een rol gespeeld hebben dat Wege ner nog andere krantenuitge vers in de regio zou willen overnemen en dus zelf geen fusiekandidaat meer is die door anderen wordt overgeno men. ROTTERDAM - De Oran jeboom brouwerij in Rot terdam, onderdeel van Al- lied Breweries Nederland, gaat definitief dicht. In to taal zullen er 250 arbeids plaatsen bij het concern vervallen, waarvan maxi maal 50 via gedwongen ontslag. Allerlei mogelijk heden om deze brouwerij open te houden zijn het afgelopen jaar onderzocht en niet haalbaar geble ken. Het is nu de bedoeling de bier- produktie te concentreren in de brouwerij in Breda, waar de komende tijd voor onge veer 200 miljoen gulden wordt geïnvesteerd. De bierproduk- tie in Breda zal hiermee onge veer worden verdubbeld. Vol gens G. Eissens, directeur soci ale en algemene zaken van Al- lied Breweries Nederland, moet de overbrenging van de produktie naar Breda onge veer in januari 1990 gereali seerd zijn. Bij de Industrie bond FNV in Rotterdam toon de bestuurder J. Duynhoven zich niet verrast door de aan kondiging van de directie van Allied Breweries. Duynhoven ziet wel mogelijkheden om vervangend werk te vinden voor de personeelsleden van Oranjeboom in de Rotterdam se regio. De Schiedamse botte larij Bottelo, waar Coca Cola wordt gebotteld, is bereid overtollig personeel van Oran jeboom in dienst te nemen.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 8