m Bukman laat „zakken met geld voor Suriname nog even thuis :W\si Gijzelaars ibanon zijn Ilen in leven" Frankrijk op kookpunt na eindsprint Chirac Mogelijk EG-subsidies door fraude naar IRA JITENLAND CcidócSommil ZATERDAG 7 MEI 1988 PAGINA? 3 I taties anks rS: Afghaans verzet iag regering vormen w YORK De Verenigde Staten len de formatie van een voorlopige e'ring door het Afghaanse verzet jnen mits aan een aantal voorwaar- i wordt voldaan. Dit 2ei een top- btenaar van het Amer.kaanse mi- tjterie van buitenlandse zaken giste- in de New York Times. De over- gsregering moet de instemming goeeben van het Afghaanse volk, de ca- nlcel iteit en de wil tonen om internatio- alte e verplichtingen na te komen en er eichikken over een ambtelijk appa- Oo t dat kan regeren. Waarnemers 'achten dat bij het vertrek van de 'wjets uit Afghanistan, de regering dbullah snel zal vallen. sche vi te passergil Bondsdag handhaaft sterilisatie-wet BONN De wet van 14 juli 1933 over „de bescherming tegen erfelijke ziek ten", die de wettelijke basis vormde voor de nationaalsocialisten van het Derde Rijk om tussen de drie- en vier honderdduizend „gedegenereerde" Duitsers te steriliseren, blijft in de Bondsrepubliek van kracht. Een meer derheid van de Bondsdag heeft gisteren een voorstel van de Groenen verworpen om de wet af te schaffen. De argumen ten om de wet te handhaven waren dat de Bondsrepubliek „historisch een voortzetting van het Derde rijk" is en dat de wet geen echte „nazi-wet" zou zijn. De laatste jaren is de gedwongen sterilisatie toegepast bij verkrachters. Rechter inspecteert Duitse kolonie Chili PARRAL Een Chileense rechter heeft een inspectie van twee dagen uitgevoerd bij de geheimzinnige Duitse kolonie Dig- nidad in het zuiden van Chili. Volgens een advocaat van Amnesty International is gebleken dat er mensen in de kolonie waren gemarteld. Woordvoerders van de kolonie ontkenden dat; de rechter zelf, die op verzoek van een rechtbank in Bonn de inspectie uitvoerde, had geen commentaar. Er wonen ongeveer drie honderd mensen in de kolonie, van wie de meesten de Westduitse nationaliteit hebben. Volgens Amnesty hebben getui gen verklaard dat zij zijn gemarteld, kort na de machtsovername door generaal Pi nochet. Geen geheimhouding Iran-Contrastukken WASHINGTON De rechter die de zaak behandelt tegen de ver dachten in de Iran-Contraschan- daal wil dat de geheime documen ten over deze zaak zo snel moge lijk openbaar worden gemaakt ten gunste van de verdediging van de vier verdachten, Oliver North, John Poindexter, Richard Secord en Albert Hakim. Als dit niet ge beurt dan ziet de rechter zich ge noodzaakt de aanklacht tegen de vier te laten vallen, zo heeft hij de Amerikaanse regering gisteren la ten weten. Het gaat om een pakket documenten van 105.000 pagina's. BEVOEGDHEDEN EUROPARLEMENT „ONWAARDIG" DEN HAAG De Westduitse bondspresident Ri chard von Weizsacker meent dat een Europese Unie niet langer genoegen kan nemen met een parlement wiens bevoegdheden nauwelijks die naam waardig zijn. Von Weizsacker sprak giste ren bij het begin van het tweedaagse congres van de Europese Beweging in de Haagse Ridderzaal. Volgens de Bondspresident moet bij het streven naar opheffing van de binnengrenzen tussen de landen van de Europese Gemeenschap meer aan dacht moet worden besteed aan bestrijding van de werkloosheid. De conferentie van de Europese Be weging wordt vandaag afgesloten door de Franse president Mitterrand. Koerden bundelen strijdkrachten NICOSIA Zes Koerdische politie ke groeperingen hebben hun krach ten gebundeld in de strijd voor een autonoom thuisland in het noorden van Iraq. In Iraq wonen naar schat ting 3,5 miljoen Koerden; in Turkije^ 10 miljoen Koerden en in Iran 5,5 miljoen. In alle drie de landen zijn de Koerdische separisten actief. Iraq wordt er van beschuldigd gifgas in te zetten tegen de Koerdische troepen, waardoor onlangs duizenden man nen, vrouwen en kinderen werden gedood. Iran steunt de Koerdische beweging. In Turkije hebben Koerdi sche rebellen eerder Turkse gemeen schappen aangevallen en gedood. U CDA-KAMERLID AARTS: GEEN GROOTSCHALIGE PROJECTEN t het dsbeslu niet rliggem enten )den bij helikopterongeluk 'li-een Britse helikopter bleef gisteren niets over, toen het tij- jhs een internationale luchfchow in Hannover bij het opstijgen laadplatform raakte en explodeerde. Het toestel, een Shi 's van Amerikaanse makëij, had vijf inzittenden aan boord, rvan drie de ramp overleefden. De Britse luchtmacht heeft b onderzoek ingesteld naar de precieze toedracht van het on- ;n daar! S Alle westerse a élaars in Libanon zijn in leven. Dat hebben SftoNfttitvoerders verteld te- de drie Fransen, die rJe week na drie jaar gij- werden vrijgelaten, us de echtgenote van van hen, Jean-Paul jfmann. vrijgelaten diplomaat Mar- Carton verklaarde na aai- ist in Parijs dat hij zijp g?- genschap deelde met de erikaanse AP-journalist ry Anderson. Onder ce Ierse gijzelaars in Bayrut tien Amerikanen en ook Britse tv-journalist John !arthy en Terry Waite, de int van de Anglicaanse sbisschop Robert Runcie, januari 1987 in Bayru: Iween toen hij trachtte gij- vrij te krijgen, lann zelf zei gisteren in interview dat sommigen zijn cipiers zeer labiel en i pervers waren en dat naai een namaakexecutie uitgevoerd. „Ze probeer- ons te breken. Ze namen alles af, zelfs onze voorna- :ei hij. De drie Fransen nieuwe namen, Habib, ?n Labib. Kauffmann Labib. Hij vertelde dat hij e drie jaar van zijn gevan- chap achttien keer was ilaatst. Zijn ergste herinne- afgezien van de dood van e-gijzelaar Michel Seurat, was toen de Syriërs begin 1987 West-Bayrut innamen. Hij vertelde dat hij met stroken stof werd ingepakt als een mummie en in een soort dood kist onder een vrachtwagen werd gehangen. „De hitte van het metaal was zo groot dat ik licht verbrand de aan mijn benen. De lucht van de uitlaatgassen was ver stikkend. Ze zeiden: ,Als je blijft schreeuwen, schieten we je dood.' Ik antwoordde: ,Dood me, dood me, het kan me niet schelen.' Dat was de enige keer dat mijn leven me echt niet meer interesseerde." Na elke verhuizing moesten de gijzelaars opnieuw over elk klein privilege onderhandelen. „De kleinste verandering had een enorm effect op ons be staan en onze moraal. Een kop koffie was echt feest. Een fles Pepsi-Cola, een drank die ik mijn kinderen had verboden en die ze ons twee- of drie maal per maand aanboden, was een godsgeschenk". Tijdens de laatste twee maan den was het eten goed en zelfs overvloedig, „maar er waren nog 33 andere maanden". Kauffmann zei dat hij dag en nacht met een arm en een been vast had gezeten, een beetje Arabisch had geleerd en veel domino had gespeeld. Per dag kregen de gijzelaars twee of drie sigaretten, maar ook dat „immense privilege" werd hen geregeld ontzegd. DEN HAAG Wanneer minister voor ontwikke lingssamenwerking Piet Bukman morgenavond op de Surinaamse luchthaven Zanderij uit het vliegtuig stapt, zal met meer dan normale belangstelling naar zijn bagage worden gekeken. Heeft-ie ze wel of heeft-ie ze niet bij zich: de zakken met geld waar op veel Surinamers hopen, nu Nederland heeft beslo ten de ontwikkelingshulp aan Suriname te hervat ten. „Als ze dat hopen, is dat tegen beter weten in", zegt CDA-ka- merlid Harry Aarts, voorzitter van de vaste kamercommissie voor ontwikkelingssamenwer king. „We hebben weliswaar de politieke beslissing geno men de hulp aan Suriname te hervatten, maar nu moeten we het nog eens zien te worden op welke manier. De hulpstroom pas echt op gang komen als er een reeël ontwikkelingsplan ligt. Daar zal Bukman naar mijn idee eerst over moeten praten: op wat voor projecten richten we ons en aan welke voorwaarden móeten die vol doen". Van Surinaamse kant lijkt een duidelijk voorkeur te bestaan voor grootschalige projecten, zoals het volkomen mislukte ontwikkelingsplan voor West- Suriname, met zijn spoorlijn van niets naar nergens. Is dat inderdaad de aangewezen weg om de problemen van Surina me aan te pakken? Aarts: „Nee, dat is bepaald niet de manier. We moeten niet op nieuw op de grootschalige toer gaan. Veelomvattende projec ten als de ontwikkeling van West-Suriname kosten ontzet tend veel geld, terwijl het bij zonder lang duurt eer zij iets opleveren. Misschien dat we in een later stadium kunnen be kijken of er nog onderdelen zijn die wèl de moeite waard zijn. Ik wil dat niet bij voor baat uitsluiten. Maar de aan dacht moet zich in eerste in stantie richten op kleinschali ge agrarische projecten, waar door de Surinamers weer kun nen verdienen, weer brood op de plank krijgen; waarmee de Surinaamse- economie weer op gang komt. Daar zijn twee re denen voor. Op de eerste plaats is er de directe nood, zo als de tekorten in de winkels en het tekort aan autobanden, die opgelost moet worden. Door daar iets aan te doen versterkt je tegelijkertijd de positie van de democratisch gekozen regering. Ik geef een voorbeeld: als wij door de le verantie van autobanden er voor kunnen zorgen dat de bus van Paramaribo naar Moengo weer in bedrijf komt, zal dat toch vooral gezien worden als een prestatie van de Suri naamse regering. Prima! De huidige regering moet met de blote handen proberen het vertrouwen van de bevolking te behouden. Want als dat ver trouwen verdwijnt, ontstaat op den duur het gevaar dat de macht toch weer in andere handen komt". Bij nogal wat mensen bestaat de vrees dat de Nederlandse hulp ongewild toch bij het Su rinaamse leger terecht zal ko men. Wat kan Nederland daartegen doen, zonder be schuldigd te worden van neo kolonialisme? Aarts: „Ik wil er op wijzen dat de positie van het Surinaamse leger in de Surinaamse grond wet is vastgelegd als „ontwikr kelingsleger". Wat wij Neder landers daarvan vinden doet dus niet zoveel terzake. Je ziet trouwens in meerdere landen dat militairen nauw zijn be trokken bij de uitvoering van ontwikkelingsprojecten. Ze kunnen beter bruggen bouwen dan een geweer vasthouden. Wel word ik wat huiverig, als het leger zou gaan beslissen over de uit te voeren projec ten. Ik vind dat minister Buk man daarover duidelijk moet zijn. Nee, ik ben niet zo ach terdochtig dat ik denk dat de militairen beslag willen leggen op ontwikkelingsgeld. Zo dom -zijn ze niet. Trouwens, Neder land stuurt helemaal geen geld naar Suriname: wij betalen re keningen". Is er geen groot risico dat der gelijke produkten binnen kor te tijd op de zwarte markt worden verhandeld? Aarts: „Dat risico kan worden vermeden, als met de Suri naamse regering duidelijke af spraken worden gemaakt". Alle voorwaarden die u nu noemt, zullen u door de mees te Surinaamse politici niet in dank worden afgenomen. Zij spreken immers over „hun" geld? Aarts: „Lachmon mag zeggen dat Suriname recht heeft op nog 1,6 miljard gulden uit Ne derland. Maar het blijft ons geld, waarop weliswaar de verplichting rust het aan Suri name te besteden. Er zijn ove rigens npg meer vuistregels waar minister Bukman tijdens zijn gesprekken aan zal moeten vasthouden. Zo zal de hulp, als die eenmaal weer op gang komt, aan alle bevol kingsgroepen en alle regio's ten goede moeten komen. Aangezien de bosnegers en In dianen van oudsher een groot wantrouwen koesteren jegens de overheid in Paramaribo, kunnen Nederlandse particu liere hulporganisaties op dat terrein een grote rol spelen. Nee, niet de Novib. Die weet niet eens waar Suriname ligt. Maar confessionele organisa ties zoals die van de Hernhut ters en Icco, Cebemo en de kerken zelf. Bent u niet bang met al die voorwaarden en vuistregels de indruk te wekken, dat Neder- CDA-kamerlid Harry Aarts FOTO: DIJKSTRA land Suriname wel even zal vertellen wat goed voor het land is? Aarts: „Nee. Ik heb al gezegd dat de gesprekken met Surina me niet gemakkelijk zullen zijn. Maar nu we ons opnieuw in dit avontuur storten, moeten we niet dezelfde fou ten maken als in 1975, bij de Surinaamse onafhankelijk heid. Nederland kan zich bo vendien beroepen op het ver drag uit 1975, waarin al die voorwaarden al staan. Ik wil bepaald niet de indruk wek ken dat wij Nederlanders het beste weten wat er in Surina me moet gebeuren. Maar het is zaak dat eerst wordt aange pakt. VVD en PvdA hebben in de Tweede Kamer vooral geha merd op de relatie tussen hulp en mensenrechten. Het CDA bleef wat afstandelijk. Zijn de mensenrechten niet zo belang rijk meer? Aarts: „Natuurlijk zijn de mensenrechten van het groot ste belang. Maar het gaat om de manier waarop je deze pro blematiek aan de orde stelt. Ik kan mij voorstellen dat er in Suriname irritatie ontstaat over het gemak waarmee in Nederland uitspraken worden gedaan over Suriname, zeker nu in Paramaribo een regering zetelt die handhaving van de mensenrechten juist tot een van cle hoofdpunten van haar beleid heeft gemaakt. De rege ring van Suriname weet welke waarde wij hechten aan de na leving van de mensenrechten. Het heeft dus geen zin om steeds het vingertje te heffen, alsof wij het in Suriname voor het zeggen hebben. Natuurlijk moet Bukman in zijn gesprek ken de mensenrechten ter; sprake brengen. Als vrienden moet je elkaar immers de waarheid vertellen. Maar laten we dat, zolang het niet nodig is, niet steeds zo hard en in de openbaarheid doen". JOS TIMMERS Tranen ontlopen Een klein meisje en andere voetgangers in Seoul zetten het op een lopen, wanneer wolken traan gas door de straten drijven. De oproerpolitie schoot gisteren traangas af om een demonstratie van studenten uiteen te jagen. FOTO: AP ISKE EN WISKE DE KRIMSON CRISIS (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Weesp. BRUSSEL Landbouwcommissaris Frans Andriessen acht het niet geheel uitgesloten dat frauduleus verkre gen Europese landbouwsubsidies in het verleden zijn terechtgekomen bij het verboden Ierse republikeinse leger IRA. Hij heeft dat meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Nederlandse lid van het Europees parlement, Alman Metten. Die stelde zijn vragen overigens al twee jaar geleden, en wel naar aanleiding van het in het Verenigd Koninkrijk verschenen boek „The financing of Terror". James Adams, de auteur van dat boek, stelde daarin dat de EG, via de sub sidiëring van de landbouw, ongewild het IRA financieel zou steunen. De fraude vindt plaats met runderen en varkens, die vanuit Ierland naar Groot-Brittannië worden doorver kocht. Daarvoor ontvangen de exporteurs, sympatisanten van de IRA, landbouwrestitutie. Vervolgens worden de die ren weer teruggesmokkeld. Andriessen gaf toe dat bij bedrij ven die aan weerszijden van de grens tussen Ierland en Noord-Ierland liggen, gesmokkeld en gefraudeerd kan zijn. Volgens de landbouwcommissaris hebben de EG-lidstaten tot dusver geweigerd een scherpere controle op fraude in te stel len en hogere straffen uit te delen. PARIJS De verkie zingscampagne voor het Franse presidentschap is afgelopen nacht beëin digd. De socialistische kandidaat-president Mit terrand hield gisteravond een laatste bijeenkomst in Toulouse, terwijl zijn gaul listische uitdager, premier Jacques Chirac op de val reep nog drie etappes af werkte. In Clermont-Ferrand ver scheen Chirac op het podium samen met oud-president Gis- card. Bezorgd over de ver wachte herverkiezing van Mitterrand hielden 40.000 gaullisten eveneens een grote manifestatie in Parijs. Zo saai als deze campagne begon, zo opwindend is ze geëindigd. Bijna alle Franse journalisten zijn buiten adem door de ener gieke eindsprint van Chirac. In drie dagen tijd regelde de premier met Iran de vrijlating van de drie Franse gijzelaars in Libanon; de ontzetting van 22 gendarmes en een magi straat die sinds tien dagen door een groep Kanaken op Nieuwcaledonië werden vast gehouden; de terugkeer naar Frankrijk van de zwangere geheim agente Dominique Prieur (één van de plegers van de aanslag op het Greenpeace- schip) en als laatste, de grote samenkomst van „republikei nen" op de Place de la Concor de. Omelette De politieke commentator van Le Monde had echter de in druk dat Jacques Chirac met een formidabele pokerpartij bezig was, met het Elysée als inzet. „De premier schijnt te denken dat de geschiedenis zich laat samenvatten in één datum, 8 mei". Wat er daarna allemaal kon gebeuren en wat de mogelijke consequenties konden zijn van het marchan deren in het Midden-Oosten en het bloedbad op Nieuwcale donië, daar had de ploeg Chi rac geen moment bij stilge staan, aldus de commentator. In een vertwijfelde poging de populaire „Tonton" Mitterrand van zijn troon te stoten is Jac ques Chirac er zeker niet met de achterkant van de lepel te genaan gegaan, zoals dat in het Frans zo fraai heet. Of, om met de woorden van Chiracs rechterhand en campagnelei der Charles Pasqua te spreken je moet eieren breken om een omelette te kunnen bakken". Pasqua deed de uitspraak na bedenkingen van de liberale Raymond Barre over de brute manier waarop op Nieuwcale donië was gehandeld. De ope ratie kostte namelijk 25 Kana ken en twee Franse comman do's het leven. Een volgende climax in de Stille Zuidzee lijkt onvermijdelijk nu bittere Kanaken-leiders hebben opge roepen vandaag een „actieve rouwdag" te houden. De Fran se militairen op het eiland zijn in verhoogde staat van paraat heid gebracht. Het is duidelijk dat het duo Chirac-Pasqua (de laatste wordt overigens steeds vaker genoemd als nieuwe leider van de gaullistische partij als Chi rac door Mitterrand zou worden verslagen) gokt op een nationale hoera-stemming en een „golf van sympathie". Verontwaardiging Een woordvoerder van Chi racs campagnebureau windt er nauwelijks doekjes om. „Men moet ook eens blij kunnen zijn over de goede afloop van al deze zaken, waar de socialisten ons mee hebben opgezadeld". Omdat het elektoraal gezien niet zonder risico's was de be vrijders van de verschillende gijzelaars en van de „ongeluk kige heldin" Dominique Prieur aan te vallen zeggen de meeste socialisten hun kritiek tot maandag te bewaren. Maar partijleider Lionel Jos pin vond wel dat het rege ringsapparaat door premier Chirac voor elektorale doel einden was misbruikt. „De Fransen zijn echter volwassen, ze zullen zich laten afleiden door spektakel-politiek", zo hoopte de socialistische ex-cul- tuurminister Jack Lang. Tijdens de bijeenkomst in Agen bevestigde Jacques Chi rac gisteren dat de bij het op blazen van de „Rainbow War rior" betrokken DGSE-agente Dominique Prieur in verwach- ting was en om die reden mocht worden gerepatrieerd „zoals met Nieuw-Zeeland was afgesproken". „Ik houd me aan de afspraken", bezwoor Chirac. De Nieuwzeelandse premier Lange heeft echter „zeer verontwaardigd" gerea-, - geerd en Greenpeace heeft in-.': middels een onderzoek geëist__ naar de gang van zaken. Chi-_. rac bracht gisteravond echter een hommage aan kapitein" Prieur en haar collega, com-^ mendant Alain Mafart, die reeds eerder naar Parijs werd gehaald wegens „maagklach ten". Boemerang Op het" succes van Chirac werd echter met gemengde ge- i voelens gereageerd bij de libe-*J rale coalitiepartner. Een aantaU liberale voormannen vindt dat bepaalde principes overboord zijn gegooid en wenst de sa menwerking met Chirac te verbreken „vanaf 9 mei". Vooral Bernard Stasi en Simo- ne Veil hebben zich mateloos geergerd aan de opzichtige po gingen van Charles Pasqua het elektoraat van de extreem rechtse Jean-Marie Le Pen te verleiden. Daarbij verklaarde de minister zich solidair met de „waarden" van Le Pen. Grote vraag is uiteraard hoe de 38 miljoen Franse kiezers op dit alles zullen reageren. Politieke experts houden zich toch wat meer op de vlakte en menen dat zowel de favoriet als de uitdager van de recente ontwikkelingen kunnen profi teren. Francois Mitterrand zou het dan moeten hebben van een „boemerang-effect". De kandidaat die gedoodverfd is zichzelf op te volgen lijkt nau weliiks uit zijn evenwicht ge bracht. Op een locale Parijse radio verklaarde Mitterrand gisteren dat hij binnen vijf da gen een nieuwe premier zou benoemen. Als een van de ge gadigden wordt de liberale Si- mone Veil genoemd. I

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7