De herwaardering van broer en zus MONDRIAAN HAAGSE SCHOOL pPatiënt moet tiondiger worden" Verklaring hooikoorts een stapje dichterbij Steenwijkers massaal aanhetontbijt vereniging gt beslag 31,9 min fan de staat ;chip uit Delft uren belaagd door Spaanse vissers IS pAcmfHNENLAND EeidacCou/uwt ZATERDAG 7 MEI 1988 PAGINA 3 )litie ontkent vastlopen van iderzoek naar IRA-aanslagen 'RMOND Het onderzoek jr de recente aanslagen op Brit- militairen in Nieuw-Bergen en ermond zit beslist niet muur- binnenl1 ^et onderzoeksteam is niet t is eeligjQ°^digd door hel feit dat na tenlang speuren nog geen spoor om jg baders van de IRA-aansla- isch gelf js gevonden. Dit verklaarde n als dïeravond adjudant L. Steens, van de lasnost' opeens!01 n. Die nen de i stuk de woordvoerders s ,Wij zijn heus wel et irderd. Het onderzoek n zware misdrijven vergt nu i maal meer tijd dan de buiten- sht wel eens denkt. Bovendien hoop op nieuwe getui gen en tips". Volgens Steens ko men getuigen in andere zaken ook pas na weken opdagen. Volgende week maandag zal bijvoorbeeld een heel belangrijke getuige in het Brits militair ziekenhuis in het Westduitse Wegberg worden ver hoord, de 19-jarige Ian Lewis. Hij werd zwaar gewond bij de beschie ting van de auto in Roermond. Wegens zijn toestand kon hij niet eerder worden gehoord. Mogelijk levert ook een eventuele beloning voor de zogenaamde gouden tip wat op. Of die uitgeloofd zal worden hangt van de minister van justitie af. Steenwijkers zijn buitengewoon gezonde eters. Dat bleek gisteren toen 6626 inwoners van dat stadje aan de 2047 meter lange tafel schoven en onvervaard 22.000 broodjes met beleg naar binnen werkten. Tweeduizend liter koffie zorgde voor de doorspoeling van het ontbijt. Daarentegen moet het voor de inwoners van Lichtenvoor de en Doesburg, die eerder com munaal aan de dis zaten, slecht te verteren zijn dat de Steenwijkers zich enthousiast naar de top „mas sa-ontbijten" in het Guinness Book of Records aten. FOTO: ANP Kamer wil protest tegen walvisvangst DEN HAAG De Tweede Kamer dringt er bij het kabinet op aan bij de Japanse regering te protesteren tegen het voort zetten van de walvisvangst onder valse voorwendsels. De vier grote fracties in de Kamer wijzen erop dat drie Japanse schepen onlangs tijdens een expeditie naar Antarctica 273 walvissen hebben ge vangen. Het zou gaan om een onderzoek, maar de Kamer vermoedt dat er sprake is van vangst voor commerciële doelein den. Japan is een van de ondertekenaars van een internationaal verdrag dat de walvisvangst tot 1990 verbiedt. Interna tionale milieugroeperingen verdenken de Japanners ervan dat zij nu al onder de overeenkomst willen uitkomen. JEK Het beslag door vereniging Geen Uit- iding Vliegveld Beek gelden van de Neder- 'jdse staat is gisteren d twaalf uur uitge- rd. Toen is door een jJjflrwaarder bij de Ne- landse Bank in Am- •dam op het exacte be- g beslag gelegd dat de eniging aan dwang- ïmen kan opeisen. Dit ift; de Heerlense advo- t mr. R. Bedaux mee- leeld. cht eei /aart is lie zeer zich zo die verst talinisl ijk de »e stagif chappe als Rossia, ieve So I N:h,e' /as op Ier bo; door j ondei^j en gepjbel d; Rossia an de iartijbo t is imi partij, ganger te ziji 'oorgai^n And gerechtshof in Den Haag ialde in 1986 dat de ge- ia soverlast wegens nacht- de omliggende lingen van vliegveld Beek it worden beperkt tot 55 >1 op straffe van een ngsom van 100.000 gulden De advocaat maakte berekening vanaf de dag het vonnis tot en met 4 en kwam uit op een be- van 31,9 miljoen gulden. ;n tot die hoogte is beslag ;d op gelden van de staat e Nederlandse Bank. het ooggat kan nu een kort ge- aanspannen om het be te laten opheffen, of te- jaan naar de rechter die de ngsommen heeft opgelegd, laatste beoogt de vereni- met het beslag. Ze wil dat aat de vonnissen van hun rechtscolleges nakomt. BUNNIK Sinds ene dr. Sigmund Freud een eeuw geleden de toon zette, was voor psychoanalytici en hun publiek duidelijk dat het gezin een broed plaats was van haat en nijd. Broertjes en zusjes werden meer gezien als vijanden .van elkaar dan als vrienden. Maar daar begint verandering in te komen. Op een symposium dat het Psychoanalytisch Instituut Utrecht vandaag organiseert wordt voor de verandering eens gewezen op de positieve invloed die kinderen in een gezin op elkaar hebben, tot in latere jaren toe. „Let maar eens op hoeveel mensen een partner kiezen die aspecten in zich bergt van een broer of zus", zegt dr. P.J.G. Mettrop, stafmedewerker van het insti tuut en één van de sprekers vandaag. Dat het imago van broers en zussen in vroeger dagen on der psycho-analytici niet al tijd even goed was, acht Met trop „heel begrijpelijk". „Freud zag dat zijn patiënten, die uit hele hechte gezinnen kwamen, toch neurotisch wa ren. Het viel hem daarbij nog al eens op dat de kinderen zo'n grote invloed op elkaar hadden. Ze vochten om de aandacht en liefde van hun ouders en ze raakten jaloers als er weer een nieüw broertje of zusje geboren werd. Maar die jaloezie en haat moesten ze verdringen, anders zouden ze de liefde van hun ouders VANDAAGi IN HET lEUWi verspelen. Daardoor werd de basis gelegd voor wat later neuroses zouden worden". Gezien deze Freudiaanse erfe nis is het geen wonder dat de psychologen zich grote zorgen maakten toen ze zagen dat de rol van de ouders in de gezin nen steeds meer afnam. Niet alleen verdween daarmee een gedeelte van de ouderliefde, bovendien werden de kinde ren aan elkaar overgelaten en dat beloofde weinig goeds. Mettrop: „We dachten dat ze het nu echt moeilijk zouden krijgen en dat was misschien ook wel zo, maar tegelijkertijd zagen we hoeveel steun de kinderen aan elkaar hadden, dat ging veel verder dan we gedacht hadden. Het bleek dat bij een leeftijdsverschil vanaf pakweg vijf jaar som mige oudere kinderen de ou- derrol op zich namen. En dat ongeveer even oude kinderen zich aan gingen vullen, zoals je dat bij tweelingen ook wel ziet". Jennen Waar zijn dan opeens die on genadig harde kinderen ge bleven die elkaar krabben, bijten, slaan en anderzins jen nen? Zijn die soms verdwenen nu de ouders zich om allerlei redenen (scheidingen, werk buitenshuis) minder in huise lijke sfeer ophouden? Welnee, zegt Mettrop, die zijn er nog steeds. Maar het is maar de helft van hun gezicht, de an dere is die van vriendschap en behulpzaamheid. Het ene moment slaan ze elkaar ver rot, het volgende ogenblik le ren ze elkaar hoe de telefoon voorbeeld te noemen. Met trop: „Die twee zaken staan naast elkaar. En het is heel belangrijk voor mensen om die twee tegengestelden te in tegreren. Om dat duidelijk te maken gebruik ik vaak het voorbeeld van de film „The deviant ones". Daarin worden twee gevangenen, een blanke en een zwarte, aan elkaar ge ketend omdat ze de meest on handelbare en agressieve exemplaren van de hele ge vangenis zijn. Met z'n tweeën weten ze te ontsnappen en dan zie je ze vechtend en scheldend door de woestijn rollen. Ze slaan elkaar beurte lings bewusteloos en komen dus niet erg veel verder. Tot ze dat in de gaten krijgen en besluiten elkaar niet meer las tig te vallen. Nee, hun haatge voelens zijn niet afgenomen, maar ze zetten ze niet meer om in daden. Op die basis ont staat vriendschap, liefde zelfs. Daar gaat het om". Die „be heersing van ambivalente ge voelens", zoals Mettrop het noemt, kan het prettige resul taat zijn van de invloed die broers en zussen op elkaar hebben. Vooral omdat het ge baseerd is op wederkerigheid en niet op afhankelijkheid, zoals nogal eens het geval is Dr. P.J.G. Mettrop: „Let maar eens op hoeveel mensen een partner kiezen die aspecten in zich bergt van een broer of ZUS". FOTO: PERS UNIE Partner „Voortbouwend op cfe gedach te van wederkerigheid", zegt Mettrop, „zie ik in de broer zus-relatie een hele goede oorloper van het huwelijk. de ander, dat zijn allemaal za ken die ook een rol spelen bij de relatie met een partner, evenals het kunnen omgaan met ambivalente gevoelens". Volgens Mettrop is hij niet de enige die een verband legt tussen relaties tussen broers en zussen en hun latere part nerkeuze. Het is hem opgeval len dat veel mensen, onge twijfeld zonder zich daar be wust van te zijn, gekozen heb ben voor een levensgezel of - gezellin die in niet geringe mate lijkt op een zus óf broer. Soms hebben ze zelfs dezelfde naam. Hoewel hij het niet met cijfers kan staven, weigert Mettrop te geloven dat hier het toeval telkens toeslaat. „Het toont maar weer eens aan dat we allemaal geneigd zijn te herhalen wat ons vroe ger zo vertrouwd was", zegt Mettrop. „Dat geldt niet al leen voor het soort mensen waarmee we ons omringen, maar kan evengoed inhouden dat we ons omgeven met kra tjes Heineken, omdat die er vroeger bij ons thuis ook altijd stonden". STEVO AKKERMAN rest vaDORZITTER PARKINSON PATIËNTEN VERENIGING: n met| ■tseïj iddagten ■THOVEN „Als je kunnen bereiken dat Parkinson-patiënt Jhdiger wordt, dan fit de behandeling van ziekte veel beter uit verf. Omdat bij deze te iedere patiënt zich jëiij r anders gedraagt is juist zo belangrijk dat informatie over de MÏtgang van dé ziekte kus regen lt". bij de arts over telt Ir. C. Schamhart (64), zitter van de Parkinson Vereniging. Deze m^'g'ng viert vandaag in ties, encht het tienjarig bestaan, n inpa ddoelstelling van de vere- is het bevorderen van :ten tussen mensen die e ziekte van Parkinson De vereniging telt on- Bazeer 3500 leden. Naar schal ie var tek ons land 25.000 tot arcl 0 patiënten. |i idigheid", dat is het the- Stadt en Haa loeld ma van de jubileumbijeen komst van vandaag. De vere niging heeft in de tien jaar van haar bestaan té vaak ge constateerd dat patiënten niet alle informatie over hun ziek te aan de arts durven door te geven. Ook vragen zij niet al tijd om uitleg. Spieren Simpel gezegd is de ziekte van Parkinson een ziekte van het zenuwstelsel die het moeilijk maakt de spieren onder con trole te houden. De ziekte kan zich uiten in sterk bevende ar men en benen, stijfheid van de spieren en trage bewegingen. In het laatste geval kun je bij voorbeeld moeilijk lopen om dat de spieren eenvoudig niet willen. Stoppen blijkt ook niet altijd even gemakkelijk. Rondom de ziekte van Parkin son heerst nog veel onduide lijkheid, zoals onze medische medewerker onlangs nog in zijn maandagse rubriek heeft uiteengezet. Sinds James Par kinson de ziekte in' 1817 voor Ir. C. Schamhart: „Er zijn veel misverstanden over de ziekte van Parkinson". FOTO: PERS UNIE het eerst beschreef, is er enorm veel onderzoek naar verricht. „De ware oorzaak is echter nog steeds niet gevon den", zo zegt Schamhart. Be kend is wel dat het zenuwstel- stel ineens slechter gaat func tioneren vanwege het afster ven van bepaalde hersencel len. In de afgelopen twintig jaar is met de ontwikkeling van medicijnen veel vooruit gang geboekt. En het onder zoek gaat verder. Neurologen zoeken naar medicijnen met minder bijwerkingen of die een langere werkingsduur nog Misverstand Volgens de voorzitter vereniging bestaat e steeds een verkeerd beeld Parkinson-patiënten. „Er zijn veel misverstanden over de ziekte. Het is ook wat vreemd als je als verzorger bij iemand komt die de ene dag wel kan strijken en de andere dag niet. Wij als vereniging wijzen erop wat er aan de hand is, dat de ziekte per dag anders naar buiten kan treden". Om de misverstanden weg te nemen geeft de vereniging niet alleen informatie aan de patiënt zelf, maar ook aan de verzorger, begeleider of part ner. Niet op de laatste plaats wil de vereniging de patiënt uit zijn isolement halen, waar- 'in hij door de ziekte meestal in terecht is gekomen. Zo durven velen zich door hun „afwijkin gen' niet meer in het sociale leven te begeven, met vereen zaming als gevolg. „Het geïso leerd zijn zit ingebakken in de lAO/DELFT Een erzoeksschip van Delft physical is midden week in de Golf van ;aje urenlang belaagd zestig Spaanse vis- Doten. Een aanvaring ternauwernood [?den voorkomen. Een roepen Spaanse mari- die na enige tijd plaatse was, kon niet noot, tegen de overmacht op en hield zich terzijde. De Spaanse vissers probeerden tijdens de piraten-actie de boot van het Delftse bedrijf te ente ren en beloofden in eerste in stantie de 14 opvarenden „een kopje kleiner te maken". Op zet was het onderzoeksschip te dwingen het haventje van Bermeo bij Bilbao in te laten varen. Om nog onverklaarbare de oorzaak van de sterk terug- met dat kleine scheepje niets lopende visstand in het gebied. beginnen". Het schip verrichtte in de Golf seismografisch onderzoek naar aanwezige olievelden. Aanlei ding voor het incident was het ongenoegen van de Spaanse vissers over de aanwezigheid van een boortoren voor de kust in de Golf van Biskaje, die eigendom is van een Spaanse oliemaatschappij. Vol gens de vissers is de boortoren „De bemanning voelde zich zwaar bedreigd. De vissers ge droegen zich verschrikkelijk agressief". Manager Karei Doorman van Delft Geophysi cal, heeft koortsachtig overleg gevoerd met de kapitein van het schip. „Het kwam neer op pure bedreiging, een echte pi raten-actie, en de Spaanse ma rine die was opgeroepen kon snel Besloten werd, in overleg de oliemaatschappij en thuishaven in Delft mogelijk naar Bilbao te varen en het contract te beëindigen. Doorman: „Het was niet ver antwoord om daar langer te blijven. Het schip is nu op weg naar de Middelandse zee, daar wordt het volgende onderzoek gestart". POLITEBOND VOELT WEL VOOR BEWAKINGSAMBTENAREN UTRECHT De bij het CNV aangesloten politievakbond ACP is wel te porren voor het idee om speciale ambtenaren aan te stellen voor het bewaken van bedrijfsterreinen. In Enschede start een experiment waarbij bewakers met de status van gemeente-ambte naar op industrieterreinen met veel criminaliteit een oogje in hèt zeil gaan houden. De bewakers krijgen geen wapens en geen op sporingsbevoegdheid. Ze zijn slechts „ogen en oren" van de poli tie. ACP-voorzitter G. Koffeman verklaarde gisteren het Ensche de project „een buitengewoon interessante ontwikkeling te vin den". De politiebonden zijn niet erg enthousiast over particuliere beveiligingsbedrijven die op commerciële basis opereren met niet de status van politieman hebben. Arts zoekt sponsors voor geleerden uit Derde Wereld AMSTERDAM „Een soort Foster Parents-plan, maar dan voor geleerden uit ontwikke lingslanden". Zo noemde de Amsterdamse huisarts L. £e- necke gisteren zijn initiatief om bedrijven te vragen geleer den uit de Derde Wereld te sponsoren die om financiële reden niet in staat zijn een; congres in Amsterdam bij te wonen. Het congres over tro pische geneeskunde en mala-' ria wordt in september gehou- den in de RAI. „Dat congres is een mammóet- bijeenkomst op het gebied van gezondheidszorg. Daarbij is het onderwerp van dien aard dat de aanwezigheid van geleer den uit juist landen in Afrika en India heel belangrijk is. Maar een aantal weken gele den bleek, dat het aantal af zeggingen van geleerden uit die gebieden massaal is. Zo'n', 150 genodigden lieten weten; graag te willen komen, maar' de reis niet te kunnen beta len". Benecke heeft uitgezocht uit welke landen de geleerden kwamen die het geld niet had den en schreef vervolgens Ne derlandse bedrijven aan waar van hij wist dat zij veel zaken doen met de desbetreffende landen. Wetenschappers uit Nigeria, Ghana, India en Chi na horen met name tot de groep die om financiële reden moeten afhaken. Benecke heeft 150 bedrijven benaderd waaronder Philips, AKZO, KLM, de grote pharmaceuti- sche bedrijven en enkele com puter-industrieën. Hij hoopt met zijn actie ruim een mil joen gulden bij elkaar te bren gen. Vrouw en baby dood bij familiedrama Amsterdammer J.G. teren zijn vrouw en een babv van „mogelijk enkele dagen om het leven gebracht. De man bracht eerst zijn vrouw om het leven met een scherp voorwerp. Vervolgens sprong hij met het kind in de arm aan de achterzijde van het huis naar beneden. Daardoor over leed het kind. De man zelf raakte licht gewond. De gealarmeerde politie hield de man op straat aan. Er loopt een onderzoek naar de motie ven en de toedracht van het drama. ONTDEKKING IN HAAGS ZIEKENHUIS DEN HAAG Mensen met hooikoorts hebben, tijdens het hooikoorts-sei zoen, meer zogenoemde „Langerhans"-cellen in hun neusslijmvliezen dan mensen zonder hooi koorts. Dat is in het Haag se ziekenhuis Leyenburg ontdekt door de artsen E. Rijntjes en W. Fokkens, die bij hun onderzoek werden geholpen door de pathaloog-anatoom T. Vroom van het Amster damse Slotervaart-zieken- huis. Volgens Rijntjes is de ontdek king maar een „klein radar" in het hele onderzoek naar de mogelijkheden om hooikoorts te bestrijden. Dat onderzoek zal nog vele jaren vergen. Het is nog niet duidelijk waar door er in de hooikoortsperio de meer Langerhanscellen in de neusslijmvliezen van de hooikoortspatiënten voorko men. Nog onduidelijker is hoe hun aantal kan worden terug gebracht en of terugbrengen van het aantal wel het ei van Columbus is in de bestrijding der alleen nog ontdekt dat de Langerhanscellen dienen als transporteurs van flora-deel tjes. Als die uit de lucht in de neus van een hooikoortspa tiënt komen, brengen de Lan gerhanscellen ze over naar an dere celsystemen die er aller gisch op reageren. Tot nog toe was het onduidelijk hoe die deeltjes binnenkwamen. Er was al langer een soort Langerhanscel bekend. Die werd door de geleerde Langer- hans aan het begin van dezè eeuw ontdekt, maar niemand wist tot nu toe dat hij ook in de luchtwegen voorkwam en wat hij daar uitvoerde. Tapijtmuseum in Genemuiden GENEMUIDEN De Genemuider tapijtindus trie, die zich een week geleden op Koninginne dag met een oranje „straatbedekking" zo op vallend presenteerde, overweegt de vestiging van een tapijtmuseum. In dit museum moet de ont wikkeling worden ge toond van de tapijtindus trie, die begon bij de bie zen mat en eindigt bij de productie van de huidige vloerbedekking met ex portmarkten in alle we relddelen. De geschiede nis van de tapijtindustrie in Genemuiden gaat te rug tót de zestiende eeuw. De Genemuider tapijtindustrie heeft in de afgelopen jaren een enor me vlucht genomen. In 1982 werd nog circa 23 miljoen vierkante meter tapijt geproduceerd, dit jaar naar schatting 60 miljoen vierkante meter. Genemuiden heeft daar mee 60 percent van de nationale markt in han den. (ADVERTENTIE) HAAGS GEMEENTEMUSEUM 20*- 29 VAN FIGURATIE NAAR ABSTRACTIE EN WERKEN UIT DE p SIDNEY JANIS FAMILY COLLECTIONS, N.Y. MET VELE GERESTAUREERDE SCHILDERIJEN 0bflm Anti's CcidócSomcmt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3