We houden vast aan onze eigen koers GEESTELIJK LEVEN/OPINIE Ceidóe Somant S Opgang kerk en wereld „Perestrojka monument voor Russische kerk" beroepingen Bezoek paus aan Paraguay „testcase" voor kerk £eidóc(S<MMa/n[ Kritiek in het Kremlin >weer brieuen ZATERDAG 7 MEI 1988 PAGIN] door Morinui «in der Berg Er zijn, globaal gezegd, twee wijzen van kijken naar ouder dom. Er is een wijze van kij ken die je kunt beschrijven als „opgang" en een wijze van kijken die je kunt be schrijven als „neergang". In de publieke opinie wordt er bij ouder worden vooral ge dacht aan minder worden, aan aftakeling, hulpbehoe vendheid. In heel veel opzich ten is dit een verkeerd beeld. Er zijn veel ouder wordende mensen die de ouderdom als een uitdaging blijven zien om op gang te blijven en niet langs de kant te gaan zitten. In een wenskaartenrek in een winkel vond ik eens een kaart die je kunt sturen aan iemand die met pensioen gaat. Op de kaart zat een man verscholen in het riet te vissen. Zo'n kaart kan beter uit de handel worden genomen om niet lan ger de indruk te verspreiden dat ouderen zich maar het beste kunnen verschuilen in het riet en zich maar het bes te kunnen terugtrekken uit het leven. Het blijkt voor de lichamelijke en geestelijke gezondheid van groot belang te zijn om juist op gang te blijven. Over ouderdom bestaan in de leer over het ouder wordén twee theorieën. De ene theo rie belicht vooral de kant van het loslaten, zich terugtrek ken. De andere theorie be licht vooral het hervinden van een nieuwe levensfase. De ouderdom als de tweede jeugd. Beide theorieën heb ben hun wortels in de werke lijkheid. Volgens de Neder landse wet hoort men vanaf 65 jaar tot de ouderdom en heeft men recht op WAO. Je kunt echter zeggen dat de ouderdom zich vervroegd heeft. Je kunt ook zeggen dat de ouderdom zelf ouder is geworden en op latere leeftijd ingaat. Wie zegt dat de ou derdom zich vervroegd heeft, kan wijzen op de vervroegde uittredingen. Je kunt wijzen op de oudere werkloze van rond de vijftig jaar die aan merkelijk minder kans op het hervinden van werk maakt. In deze benadering laat ik het ouder worden ongeveer gelijk op lopen met het terugtreden uit het arbeidsproces. Ik kan het ouder worden ook duiden aan de hand van lichamelijke veranderingen. De over gangsjaren die in het leven van een vrouw duidelijker lij ken dan bij de man. De licha melijke veranderingen, zoals eerder moe, langzamer worden, een leesbril nodig hebben en iets meer moeten opschrijven, duiden op ouder worden. Ook het uit huis gaan van kinderen kan als ouder worden, weer met z'n tweeën zijn of nu helemaal al leen, ervaren worden. Ouder worden is een betrekkelijk begrip. In personeelsadver tenties is regelmatig te vin den: „niet ouder dan veertig of niet ouder dan dertig". Ook dit duidt op een vervroe ging van de ouderdom. Er zijn echter heel wat mensen die liever spreken over een „verlating" van de ouderdom. Zij duiden dan op de hoge ouderdom. „Oud ben je als je in een hoekje gaat zitten en niets meer doet en je nergens meer voor interesseert", zei een 87-jarige dame eens in een gespreksgroep. Zij woon de in een verpleeghuis, was in veel opzichten afhankelijk, maar ging niet in een hoekje zitten en probeerde nog aan zoveel mogelijk activiteiten deel te nemen, zoals de ge spreksgroep. Sommige men sen willen pas vdn ouderdom spreken, als het gaat om de ouderdom die met gebreken komt. Sinds een aantal jaren spre ken we liever over ouderen dan over bejaarden. In navol ging van de Amerikanen spreken weer anderen over „senioren". Senior-citizens. Het klinkt vriendelijk. Je kunt je afvragen of al die pogingen om vriendelijke woorden te vinden geen camouflage zijn voor de angst om ouder te worden en voor ouder te worden aangezien. Die angst zegt iets over onze cultuur die bij ouderdom te gauw denkt aan neergang en aan gebreken. In de komende tijd wil ik onder de titel „opgang" van tijd tot tijd stilstaan bij ervaringen van ouderen en ouder-worden. Wanneer u zin hebt om mij te schrijven hoe u het ouder worden van u zelf of van uw ouders of grootou ders beleeft, dan is uw brief van harte welkom. Ik hoop dat het zo een boeiende serie kpn worden. Na zestig jaar weer klokgelui in Sovjetunie MOSKOU Na zestig jaar zullen in de Sovjet unie binnenkort weer kerkklokken te horen zijn. In de jongste uitgave van 'Moscow News' meldt aartsbisschop Method van Moskou dat het „wederrechtelijke verbod" op klokgelui is opgeheven. De talrijke deelnemers aan de vie ring van het millennium van de Russisch-Or- thodoxe Kerk worden begin juni dan ook ver welkomd met feestelijke gebeier van de klok ken van het pas gerestaureerde Danilowkloos- ter in Moskou. Vlak na de Oktober revolutie verboden de nieuwe machthebbers het luiden van klokken voor „contrarevolutionaire doel einden". In de daarop volgende periode wercl elk klokgelui verboden op grond van bepalin gen die nooit zijn bekendgemaakt. In 1928 werd duidelijk gemaakt dat het luiden van klokken niet het belang van de arbeiders dien de. De verboden stuitten op onbegrip en afwij zing van de bevolking. Steeds vaker wordt de laatste tijd in kerkelijke kringen ook geklaagd over het feit dat in Moskou nog slechts 47 ker ken - in 1917 nog 540 - over klokken beschik ken. Vele zijn verwoest of omgesmolten in de afgelopen zestig jaar. Ledigheid is de slaap van de geest VOORZITTER ACHT MEI BEWEGING, WIES STAEL MERKX: UTRECHT Net als vorig jaar in Zwolle is ook vanmor gen de Acht Mei-manifestatie, de vierde in successie inmid dels en ditmaal in de Utrecht se Veemarkthallen, in stra lend weer begonnen. Op grond daarvan heeft de op- bouwploeg - honderdvijftig man sterk en allemaal vrij willigers die de hele nacht hebben doorgewerkt om alles rond te krijgen - gisteren be sloten een deel van het gebeu ren buiten te laten plaats heb ben. Niet alleen het weer, ook het lopende gesprek met de bisschoppen al zijn ze welis waar afwezig, lijkt er voor te zorgen dat nog nooit eerder een Acht Mei-manifestatie onder zo'n gunstig gesternte is gehouden. Toch zijn er rim pels. Prof. F. Haarsma, promi nent lid van de bij de Acht mei-beweging aangesloten Mariënburgvereniging, heeft zich openlijk afgevraagd waarom de organisatoren vasthouden aan het door de bisschoppen afgewezen eucharistisch gebed van Huub Oosterhuis Gii die Weet dat twee terug leidde tot het openlijk desavoueren van abt Baeten en voor een diepte punt zorgde in de relaties met de bisschoppen. Vraag aan Acht-mei-voorzitter mevrouw Wies Stael-Merkx: riskeert u niet dat er voortijdig een eind komt aan die gesprekken? „We hebben heel lang over deze kwestie gepraat in het bestuur en uiteraard ook met de liturgiecommissie die deze tekst heeft uitgezocht. We hebben tenslotte heel bewust voor die tekst gekozen. Acht Mei vindt zijn reden van be staan nu eenmaal in het pro beren levenservaringen en geloofservaringen met elkaar te verbinden en in eigentijdse taal uit te drukken. Dat ge beurt nu juist zo goed in die tekst van Oosterhuis. De li- turgist prof. Aufdermauer die naar aanleiding van de pro blemen twee jaar geleden de tekst heeft geanalyseerd, con cludeert dat we hier te maken hebben met een zeldzaam goede tekst die geworteld is in de oeroude traditie van de eu charistie. Hij vindt hem daar om zo waardevol omdat hij uitgaat van de huidige ge loofservaring en deze ver bindt met de wezenlijke in houd van de eucharistie". „Bovendien moet je bedenken dat deze tekst al jaren lang in een groot aantal parochies wordt gebruikt zonder dat dit ooit problemen heeft gegeven. Ik geloof niet dat het goed is als we onze manifestatie gaan bouwen op de angsten van de bisschoppen. We houden vast aan onze eigen koers. Ze zul len er niet gelukkig mee zijn, maar dat het gesprek nou op grond daarvan zal afbreken, dat geloof ik niet. Dat is het ons ook helemaal niet waard, we hebben niet voor niets zo lang moeite gedaan met el kaar in gesprek te komen." Welke doelstelling streeft Acht Mei na? „We willen als beweging blij ven bestaan, mensen die vechten voor vernieuwing willen we binden en zichtbaar maken. De manifestaties zijn daar bij uitstek voor. Voor ons zijn ze steeds weer een manier om ons te bezinnen over de vraag waar we mee bezig zijn. We zijn een platform voor vernieuwing in kerk en sa menleving. De vraag waar we intern de komende tijd mee aan de slag willen is: wat ver sta je nu eigenlijk onder ver nieuwing? En hoe kun je die vervolgens uiten in geloofs- taal? Dat verband tussen ge loof en leven dat vroeger zo vanzelfsprekend leek, is nu heel problematisch" Soms lijkt het erop dat de ge spannen verhouding met de bisschoppen de vitaliteit be paalt van de Acht Mei bewe ging. „Die spanning zal niet echt weg vallen. Dat onze gesprek ken met de bisschoppen tot overeenstemming zullen lei den, dat geloof ik niet echt, dat lijkt me een illusie. Dat hoeft ook niet. Het zou al mooi zijn als we jaarlijks een paar gesprekken zouden heb ben. Zo'n tafelgebed, daar moet je achter blijven staan, daarin komt onze koers, onze identiteit tot uiting". Vorig jaar is aangekondigd dat er werk gemaakt zou worden van het thema men senrechten in de kerk. Hoe staat het daar mee? „Dat de kerk opkomt voor mensenrechten, maar ze in ei gen boezem niet respecteert, dat gaat natuurlijk niet. Maar het is een probleem dat wij niet in ons eentje kunnen op lossen. Het speelt uiteraard niet alleen bij ons, in de Vere nigde Staten, in Zwitserland en Oostenrijk zijn ze er mee bezig. We hebben ons gebogen over een rapport van de Vlaamse Justitia et Pax over mensenrechten. Tot concrete voorstellen komen de opstel lers niet. Toch zou het moge lijk moeten worden dat men sen die in de kerk voor een taak of functie afgewezen worden een beroepsmogelijk heid hebben. Zo iets zou in het kerkelijk recht moeten worden ingebouwd". Welk advies zou u geven aan mensen die wantrouwig staan tegenover uw manifestatie? „Kom gewoon eens kijken en volg alles met kritische ogen. We zijn niet bang voor kri tiek. Kom er maar mee voor de dag. We zullen er zeker nota van nemen". PAUL VAN VELTHOVEN UTRECHT De pere strojka (vernieuwing) en glasnost (openheid) in de Sovjetunie zijn „monu menten" voor de Russisch Orthodoxe Kerk, die dit jaar haar duizendjarig be staan viert. Deze opmer kelijke uitspraak deed de Russische aartsbisschop Kyrill uit Smolensk giste ren in Utrecht. Hij sprak tijdens een symposium ter gelegenheid van het mil lenniumfeest van de Or thodoxe Kerk. Kyrill betoogde dat de kerk haar invloed op het Russi sche leven heeft behouden, ook toen haar rol in het openbare leven minder was geworden. Met name de Russische schrijvers hebben de morele en ethische waar den die de Russische kerk sinds eeuwen heeft verkon digd, steeds uitgedragen en zo het leven in de Sovjetu nie beinvloed; ook de poli tiek. Langs die lijn zijn pere strojka en glasnost „monu menten voor de jarige kerk", aldus Cyrill, die het Patriarchaat van Moskou vertegenwoordigde op deze r.k.-viering van het dui zendjarig bestaan van de Russische Kerk. Het sympo sium was georganiseerd door Pax Christi, het r.k.- apostolaat voor het Oosten en de Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving. Prof. Mulder, voorzitter van de Raad van Kerken, naast de de Russisch-orthodoxe aartsbisschop Kyrill van Smolensk. FOTO: ANP Diverse sprekers belichtten voorzitter van de Raad van Ernst van Breda, aaartsbis- met name historische aspec- Kerken. De dag werd beslo- schop Cyrill en ds. W. van ten; onder hen was de prote- ten door een gebedsdienst der Zee, secretaris van de stantse dr. D.C. Mulder, met onder anderen bisschop Raad van Kerken. Ds. Blei op de bres voor Aziatische raad van kerken BRUSSEL Dr. K. Blei, se- cretaris-generaal van de Né- derlandse Hervormde Kerk en dr. G.J. van Butselaar, se cretaris van de Nederlandse Zendingsraad hebben het gis teren bij de ambassadeur van Singapore in Brussel opgeno men voor de Aziatische Raad van Kerken. Volgens ambas sadeur Yeo Teng Yang is deze raad uit Singapore gezet om de stabiliteit van het land te waarborgen. Het is zeker geen aantasting van de godsdienst vrijheid, aldus de ambassa deur. Volgens Blei en Butselaar, die namens de Nederlandse ker ken spraken, is de actie van de regering er een „zonder weerga" en betekent ze een slag in het gezicht in het ge zicht van de kerken in Zuid- Oost Azië, maar ook daarbui ten. De beschuldigingen van com munisme en steun aan bevrij dingsbewegingen, waar Azia tische raad van kerken van is beschuldigd, zijn volgens hen ongegrond. Gereformeerd* Kerken Beroepen te Franeker drs.G.J. Kars- senberg te Hengelo (Ov) - Nederlands Hervormde Kerk Beroepen te Nijeveen R.H.L. Fech- ner, kand. te Lelden - Bedankt voor Nunspeet F. van Roest te Groot-Ammers - ASUNCION „De be- trekkingen tussen kerk en staat zijn permanent gespannen. Dat neemt toe door onze activiteiten ter verdediging van de men senrechten en tegen het geweld dat hier in de mode is". Zo karakteriseert aartsbis schop Ismael Bias Rolón Sil- vero van Asunción, de hoofd stad van Paraguay, de hou ding van de RK Kerk in dat lana tegenover de dictatuur van generaal Alfredo Stroes- sner. Het bezoek aan Para pausreis, die vandaag begint en tot 19 mei duurt. Tijdens zijn negende bezoek aan La- tijns-Amerika zal paus Johan nes Paulus II Uruguay, Boli via, Peru en Paraguay bezoe ken. Net als vorig jaar in Chili zal de paus in het laatste land worden geconfronteerd met een dictator die een slechte relatie onderhoudt met de RK Kerk in zijn land, maar er al les aan zal doen om zijde bij het bezoek van de paus te spinnen. De oppositie, waar van de kerk de belangrijkste woordvoerder is, hoopt dat het bezoek bijdraagt aan de val van de 75-jarige Stroes- sner, die al sinds 1954 aan de macht is en in februari voor de achtste keer als president werd herkozen. Coulissen Katholieke leken vrezen dat de paus niet de gelegenheid krijgt achter de coulissen te kijken. „De paus moet de waarheid horen. Hij moet we ten dat deze regering, waar van de leden zich katholiek noemen, dezelfde regering is die de nationale dialoog wei gert en die achttien priesters wegens ondermijnende propa ganda het land heeft uitge zet", aldus de leken in een pu blieke verklaring. De RK Kerk heeft aanvanke lijk weinig kritiek op de dic tatuur van Stroessner geuit. Dat veranderde in de jaren '60, toen door heel de kerk van Latijns-Amerika een an dere wind ging waaien, zoals bleek tijdens de conferentie van de Latijnsamerikaanse bisschoppenconferentie in 1968 in Medellin (Colombia). De RK Kerk in Paraguay sti muleerde in die tijd de landlo ze boeren tot het oprichten van coöperaties. In 1969 wa ren daarbij meer dan 20.000 boeren aangesloten. Het suc ces van de coöperaties leidde tot een zware repressie van de kant van de militaire rege ring. In 1975/1976 werden vijftig leiders vermoord, wer den 5.000 boeren gevangen genomen en vluchtten hon derden naar het buitenland. De kerk keerde zich steeds meer tegen de regering. Tallo ze malen drong de politie ker ken binnen, mishandelde priesters en joeg op geweldda dige wijze kerkelijke bijeen komsten uiteen. Ook in het buitenland hebben de bisschoppen de dictatuur van Stroessner bekritiseerd. Bisschop Mario Melanio, die als de voornaamste woord voerder van de bisschoppen conferentie geldt, zei in New York dat Stroessner zich zo lang kan handhaven als ge volg van het gebrek aan ken nis in West-Europa en de Verenigde Staten over de si tuatie in Paraguay. Sinds twee jaar pleiten de bis schoppen voor een 'nationale dialoog' tussen alle partijen en belangengroepen in Paraguay, die in vrije verkiezingen zou moeten uitmonden. Stroessner heeft echter geen enkel be hoefte aan zo'n dialoog die ongetwijfeld ertoe zou leiden dat hij en zijn medestanders het veld moeten ruimen. In zijn kritiek op de kerk komt Stroessner met een oude truc voor de dag: zijn val zou on vermijdelijk leiden tot een' marxistische dictatuur. Hij be ticht de kerk ervan dat zij door het marxisme is geïnfil treerd en als handlanger van Moskou en Havana opereert. Woede De paus verblijft drie dagen in Paraguay. Hij heeft 16 mei in Asunción een ontmoeting met Stroessner. Twee dagen later brengt hij een bezoek aan Encarnación, de geboorte plaats van de dictator. Dat laatste heeft de boosheid van de bisschoppen gewekt. Oor spronkelijk zou de paus een bezoek brengen aan Concep- ción in het verpauperde noordoosten van het land. De bisschop van Concepción, Anibal Maricevich Fleitas, heeft zijn woede niet voor zich gehouden. „De regering wil dat de paus zich alleen naar de rijke gebieden van het land begeeft en wil hem de arme gebieden onthouden. Ziehier een land dat leeft van leugens en vermommingen", aldus mgr. Maricevich. Met enige regelmaat zijn er aanwijzingen dat binnen)1 Kremlin de machtsstrijd rond Gorbatsjov nog niet is gelii11 Hij en zijn medestanders moeten in actie blijven om vejj£ tegen zijn politiek van hervormingen op economisch gel) de „perestrojka", tijdig de kop in te drukken. En als d« hun kraam te pas komt maken de voorstanders van de I Gorbatsjov daarbij dankbaar gebruik van de „glasnost'?1 openheid, waardoor de pers in de Sovjetunie zich opeens^ merkelijke vrijheden blijkt te kunnen veroorloven. Die §r nost is duidelijk een wapen in de machtsstrijd binnen de ren van het Kremlin. De tegenstanders van perestrojka II ten er overigens ook handig gebruik van te maken. EjEN voorbeeld van de onderlinge pennestrijd kwam tob ting in een lezersbrief in de Pravda van een zekere Sel nov, een „ambtenaar op het ministerie van luchtvaart". K de Pravda het orgaan van de communistische partij va£ Sovjetunie en Michail Gorbatsjov is secretaris-generaal j die partij. Via het „medium" Selivanov lanceert de Pra- een in westerse ogen wat omzichtige aanval. Selival neemt Stalin op de korrel, de man die zo stelt de br schrijver op dictatoriale wijze de communistische pf heeft doen ontaarden. Het is hoogst onwaarschijnljk dat Selivanov echt een^ staande ambtenaar van het ministerie van luchtvaart is zogenaamde brief van een verontruste burger, die zeer!1 trokken is bij het wel en wee van de partij en zich zoji maakt over haar toekomst, past precies in de strijd die (F batsjov voert om de macht in het Kremlin te behouden.!' de ingezonden brief geeft Gorbatsjovs Pravda te verst?1 dat de partij nog steeds doordrenkt is van de stalinist# geest en de stalinistische praktijk en dat uiteindelijk de dfJ tuur uit die tijd verantwoordelijk is voor de hucfige stagif' in en het verval van het economische en maatschappetë Sovjet-systeem. f De „lezersbrief" in de Pravda kan gezien worden alsjj antwoord op een brief eveneens van een bezorgde L ger die onlangs verscheen in de Sovjetskaja Rossia.f orgaan van de regering van de Russische Federatieve Soj republiek. Die brief, die een regelrechte aanval was op c batsjovs perestrojka, werd en dat kan niet zonder boz£ doeling zijn gebeurd letterlijk overgenomen door NF Deutschland, het orgaan van de Oostduitse partij ondert, ding van Erich Honecker. De brief werd bovendien gepjj ceerd terwijl Gorbatsjov op bezoek was in Hongarije! land waar de perestrojka in zekere zin al is uitgeprobe Na Gorbatsjovs terugkeer voelde de Sovjetskaja Rossia overigens genoopt de juistheid tegen te spreken van de ij „lezfersbrief" ingenomen standpunten. L DEZE staaltjes van „openheid" in de Sovjetskaja Rossig de Pravda vormen een aanwijzing dat voor- en tegensta»' van Gorbatsjov hun stellingen al innemen, met het oojg het partijcongres dat volgende maand in de Sovjetunie w); gehouden. Naar het zich laat aanzien zullen de partijbon er moeilijk omheen kunnen partij te kiezen. Het is imip wel duidelijk "dat Gorbatsjov van plan is heel de partij,r boven tot onder, om te woelen. Zoals al zijn voorganger! Gorbatsjov zijn eigen partij creëren om in staat te zijnh eigen politiek te voeren. Bij sommigen van zijn voorgaf is dat gelukt. Stalin is daarvan een triest voorbeeld. AndT Chroestjov bijvoorbeeld, zijn daar niet in geslaagd. Dr" mende weken staat er voor de Sovjetunie en de rest vaj wereld veel op het spel rond Gorbatsjovs plannen met nost en perestrojka. Zonnig en warm DE BILT (KNMI) Ook van daag wordt het zonnig en warm. Het wordt zelfs nog een paar graden warmer dan giste ren. Middagtemperaturen tot 25 graden zijn op enkele plaat sen niet uitgesloten. De oos tenwind gaat toenemen en wordt matig of vrij krachtig. Aan het eind van de dag kan in het zuiden van het land wat hoge sluierbewolking zicht baar worden. Die hangt samen met een onweersdepressie die boven Frankrijk tot ontwikke ling gaat komen. Pas na van daag kan dit druksysteem in vloed op het weer in ons land gaan uitoefenen. het KNMI, geldig voor morge maandag: Denemarken, Benelux, midden-Duitsland en noord-I rijk: Vrijwel overal zonnig, middag kans op een lokale regi onweersbui. Middagtemperatuu 20 graden in het noorden tot 2 den in midden-Duitsland. Zuid-Duitsland: Zonnig, later bewolking en mogelijk een reg< onweersbui. Middagtemperatuu1 geveer 25 graden. Midden en zuid-Frankrijk: V derlijk bewolkt en plaatselijk e gen- of onweersbui. Middagten 1 tuur 22 tot 25 graden. Alpengebied: Vrij zonnig, zaak in de west-Alpen mo,_ weer. Temperatuur in de dalen i graden. Spanje en PortugalVerandt bewolking en enkele buien. Mi temperatuur van 17 graden i noordwesten tot 24 graden ii Italië en de Joegoslavische kus zonnig. Van het westen uit me wolking en plaatselijk regen weer. Middagtemperatuur 29 graden. Stadhuisplan Naar verluidt is tachtig pro cent van de meedenkende Haagse bevolking gekant te gen het plan aan het Spui een stadhuis naar ontwerp van Ri chard Meier op te trekken. Deze verhouding weerspiegelt zich niet in de gemeenteraad en nog minder in het college van burgemeester en wethou ders. Op grond van deze wanver houding concludeer ik dat de democratie in de stad in het gedrang is gekomen. Op zichzelf is het een teken van wanbeleid dat een plan dat zoveel weerstand oproept toch wordt doorgezet. Het pro pageren van zo'n plan duidt reeds op verkeerd begrepen taakopvatting. Dat geldt met name de heren Havermans en Duivesteijn, die ik het meest verantwoordelijk acht voor het project. Laatstgenoemde omdat hij begonnen is en van geen ophouden weet; de eerst genoemde omdat hij geen en kele moeite lijkt te doen het tegen te houden, integendeel. Wat verder van Den Haag weg en ook in het buitenland kunnen zij flink furore mr door hun noge posities, en eventueel ook laten inpa door allerhande op geld, nl en aanzien beluste pers1 en organisaties. Een vai1 begeleidende teksten bijn tentoonstelling in Baze maart over het werk var groep Rotterdamse arcl ten, o.a. Rem Koolhaas, li1 „Das Theater ist schlus; lich am Fusse der Stadt im Zentrum von Den Haa baut worden". Bedoeld muziek- en danstheater het Spui, dat „aan de voet de stadshal in het centrun Den Haag gebouwd is". E stadhuis (in dit geval naai werp van Rem Koolhaas) deze tekst al helemaal aa Spui geprojecteerd! Onlangs mocht ik een werpen in de Stopera te sterdam. Ik voelde mij 1 ren in de grote kille voof talen, en kon een gevoe vervreemding niet van m zetten. Vervreemding vaic in de gemeenschap gewoi j cultuur, die op 30 april Vrijmarkt te Amsterdar' rijkelijk over mij heen vl in de vorm van echt en taan theater op straat, mi. ren in de open lucht en handel. Cultuur wordt gel en leeft, maar zelden waar de heren hebber pland. Het zou zo mooi zijn als d tenaars zouden zeggen: topera-debacle? Niet bij En daar aan gingen staar is nog niet voldoende b« hoeveel verborgen krac in de Hagenaar schuilt! Janneke Trap) DEN HAAG.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2