n Baan vinden: je moet er wat voor doen ,Van een oudere werknemer heb je meer rendement" teidóc (Sowiant >or Ie p uit VOORUITZICHTEN SCHOOLVERLATERS NIET ONGUNSTIG Li\ 1 UKUrt 7 ME De schoolverlater heeft goede kansen in sectoren als de detailhandel en de horeca. iep kiezen, t je al jong n soms tot de ing te komen an iemand opleiding jlfieii zijn. En ineen nieuw Banenmarkt in congresgebouw beroep géftoz worden. Dat zeker niet me mensen ttiew hebben gbkdj waarmee jén bouw terecKï (foto). Daalo over tal vanti aspecten vart vinden van ee baat deze bijl ten moet geldt ervoor tn vak jDEN HAAG - Het klimaat voor ide Haagse schoolverlaters is niet i ongunstig. Het merendeel van de nieuwkomers dat nu in de start- Iblokken staat om zich massaal op [de arbeidsmarkt te storten, zal de nog altijd hoge werkloosheidscijfers ten spijt, een baan vinden. Zo luidt althans de voorspelling van de heer B.J. Kambeel, staffunctionaris van de directie van het Haagse Gewes telijk Arbeidsbureau (GAB). Kam beel baseert zijn stelling op gege vens uit het verleden, cijfers voor dit jaar zijn nog niet voorhanden. J Het GAB verwacht de grote toestroming Jvan vacatures voor schoolverlaters eind J deze maand en begin juni met uitlopers ji in juli en augustus. Dit is ook de penode Jdat de meeste schoolverlaters zich als J werkzoekende aanmelden. Een terugblik J op het vorig jaar leert dat er van de ze- j venduizend schoolverlaters die zich toen Jbij het GAB lieten registreren als werk- zoekende er nu nog 1500 geen baan heb- I ben gevonden. Het merendeel van deze „achterblijvers" is gezakt voor het eind- ij examen van het lbo, de mavo, de havo of het vwo. Kambeel: „En zonder eind- diploma is het heel moeilijk werk te krij- ggen. Je bent dan feitelijk ongeschoold. Bovendien heb je dat papiertje dikwijls nodig voor verdere studie, bijvoorbeeld via het leerlingenstelsel. De mavo, havo len het vwo zijn algemeen vormende op- leidingen. Ik vergelijk ze wel eens met (heipalen, waarop nog een huis gebouwd noet worden. Je wordt pas voor een werkgever interessant als je aan de bouw |van dat huis begint. Heipalen op zich bieden geen onderdak". ■Motivatie (Onder de 1500 achterblijvers zijn ook schoolverlaters die weliswaar een be- I roepsopleiding hebben afgerond, maar S niet in hun beroepsrichting aan de slag I willen. Kambeel: „En dan -heeft een di ploma van zo'n opleiding veelal geen en kele waarde. Iemand met bijvoorbeeld een timmerdiploma, die een administra tieve functie ambieert, heeft niets aan zijn papiertje. Er zijn mensen onder die schoolverlaters, die minder gemotiveerd zijn. Het komt nog wel eens voor dat een schoolverlater zich bij ons aanmeldt met de mededeling: Hier ben ik, zeg maar welke werkgever mij wil hebben. Met zo'n houding kom je niet ver. Je zult als schoolverlater toch de nodige moeite moeten doen om bij een werkge ver onderdak te komen. Iemand die te hoge eisen stelt, kan het wel vergeten. Het is overigens in het belang van de schoolverlater dat hij zich tijdig bij ons als werkzoekende laat inschrijven. Als hij eerst uitgebreid vakantie houdt, zijn de meeste vacatures al weer weg. Dan vist hij achter het net. Ik raad de school verlater aan om tevens zelf tijdig op zoek te gaan naar een baan. Hij kan bij voorbeeld brieven schrijven aan bedrij ven, of via vakantiewerk of tijdens een stageperiode contacten leggen met werk gevers". De schoolverlater heeft in Den Haag en regio de meeste kansen in de administra tieve sector, de gezondheidszorg, de de tailhandel en in de horeca. „Dat zijn ook zo'n beetje de pijlers van de Haagse ar beidsmarkt", zegt Kambeel. „In de ad ministratieve sector gaat het met name om het bank- en het verzekeringswezen. Van de ministeries hebben we in deze tijd van bezuinigingen niet zoveel meer te verwachten. De banken en verzeke ringsmaatschappijen zijn vooral geïnte resseerd in mensen met een havo-, meao- of vwo-diploma. Mavo'ers heb ben minder kansen. In vergelijking tot de mavo'er zijn er zelfs voor de school verlater van de leao meer plaatsingsmo gelijkheden. Dit komt doordat de leao (lager economisch administratief onder wijs) een gerichte opleiding is. In zo'n leao-diploma zit ook typen en financiële administratie. De mavo is een veel alge menere opleiding; met alléén mavo doe je dan ook niet veel. Een mavo'er kan wel proberen in het leerlingenstelsel van de Ecabo (Economische Administratieve Beroepen) terecht te komen. Hij wordt dan opgeleid tot vakman in de admini stratieve sector". Gezondheidszorg Wie een verzorgend beroep wil uitoefe nen, vindt in Den Haag een scala aan mogelijkheden in de gezondheidszorg en bejaardenzorg. Kambeel: „Er is een enorme vraag naar verpleegkundigen, ziekenverzorgers en bejaardenhelpers. Door negatieve publiciteit in het verle- Het Haagse Gewestelijk Arbeidsbureau (GAB) houdt op vrijdag 17 en zaterdag 18 juni een ;rote banenmarkt in de nieuwe itatenhal van het Nederlands Congresgebouw. Zo'n 150 bedrijven en opleidingsinstituten zullen zich op deze markt presenteren. De markt is niet alleen bestemd voor schoolverlaters, maar voor alle werkzoekenden in de Haagse regio. Het GAB heeft minister De Koning (sociale zaken) gevraagd de markt te openen. De openingstijden van de markt zijn: vrijdag van 12 uur 's middags tot 9 uur 's avonds en zaterdag van 10 uur 's morgens tot vier uur 's middags. den (onder meer verhalen over leerling- verpleegkundigen die na hun opleiding in een ziekenhuis weer werden ontsla gen, omdat zij te duur werden) is de aanwas van leerling-verpleegkundigen en -ziekenverzorgers een tijdlang zeer laag geweest. Niemand wilde meer in de ge zondheidszorg gaan werken. Dat ver klaart nu die enorme vraag naar arbeids krachten. Er zijn in die sector permanent vacatures. Negatieve publiciteit heeft overigens ook een rol gespeeld in de bouw. Berichten over werkloosheid in de bouw hebben ertoe geleid dat het aantal jongeren dat op de lts voor een bouwrichting koos, drastisch is gedaald. Het gevolg hiervan is dat er nu ook slechts weinig jongeren met een bouwopleiding (timmeren, met selen of schilderen) van de lts komen. Zij zullen dan ook wel een baan in hun vakrichting vinden. Als hun aantal gro ter was geweest, zou dat minder makke lijk zijn, want het aantal vacatures voor schoolverlaters is in de bouw niet erg groot. Verder is er voor schoolverlaters ook wel emplooi te vinden in de metaal sector, de autobranche en niet te verge ten in de tuinbouw. In het Westland zijn honderden vacatures". Al met al is de boodschap van Kambeel voor schoolverlaters vrij positief, al moeten zij er wel wat voor doen om een baan te vinden. Motivatie en inzet zijn hiervoor de sleutelwoorden. GÉ ANSEMS ROTTERDAM - „Ik kan geen na delen noemen van het in dienst ne men van ouderen". Dat zegt Gerda Wirtz, leidster van een vestiging voor ouderen van het ASB-uit- zendbureau in Rotterdam. Mensen vanaf 35 jaar kunnen hier terecht voor een baan. Het is één van de positieve geluiden die de laatste tijd te beluisteren zijn als het gaat om de niet meer zo piepjonge werkzoe kenden. Is deze bevolkingsgroep bezig met het plegen van een cou pe? Het lijkt er wel op. De come-back van de oudere is een feit. Stereotieperingen als: snel ziek, veel wis selen van baan en minder produktief verdwijnen als sneeuw voor de zon. Veel imr bedrijven blijven echter vinden dat her intreders te duur zijn. „Onzin", aldus Wirtz. „De ervaring die deze groep met zich meedraagt voegt een extra waarde toe aan hun werk. En het bruto-verschil Wij is te verwaarlozen". Bedrijven moeten wennen aan het idee dat zij straks veel oudere werknemers in dienst moeten nemen. De demografische ontwikkeling toont aan dat het aantal jongere werknemers sterk aan het terug lopen is. Volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) daalt het aantal 15- tot 29-jarigen binnen de beroepsbevolking van 38 procent in 1985 naar 28 procent in 2000. Dit pro ces wordt „ontgroening" genoemd. Daarentegen stijgt het aantal 50- tot 64- jarigen van 21 procent in 1985 tot 26 procent in 2000: de vergrijzing. Een ont wikkeling waar degelijk rekening mee ge houden moet worden. „Wij willen zelf deze demografische toe komst verkennen. Daarnaast willen wij bedrijven op de toekomst wijzen. Ze kunnen er straks niet meer onderuit. En wij natuurlijk ook niet". Ook minister Brinkman (welzijn, volks gezondheid en cultuur) heeft inmiddels gewaarschuwd voor het bovenstaande feit. „Bij het afnemende aantal jongeren hebben bedrijfsleven en overheid de ou dere werknemer hard nodig. De eerste tekenen uit ondernemersland waar men de dure vut wil afschaffen en vervangen door een systeem van flexibele pensione ring wijzen daar al op", aldus de minis ter. Voordelen „Er zijn genoeg voordelen te noemen voor het in dienst nemen van ouderen. Ze zijn snel ingewerkt, ze kunnen snel meedenken bij beleidsvraagstukken. Ou dere werknemers hebben een bepaalde handelwijze waardoor zij sneller kunnen werken", aldus Wirtz. Het blijkt ook in de praktijk dat ouderen langer op dezelf de plek blijven zitten dan jongeren. Ze zijn blij dat ze werk hebben en zullen dus niet zo snel van baan veranderen. Jongeren blijven meestal niet langer dan twee, drie jaar. Het bedrijfsleven echter huivert als het erom gaat ouderen in dienst te nemen. Zij (en dan met name de zogenaamde herintreders, de mensen dus die een, tijd niet gewerkt hebben) zouden niet op de hoogte zijn van de nieuwste ontwikke lingen. En ondanks de oproep van Brinkman, is het ook de overheid zelf die de vooroordelen ten opzichte van ouderen in leven houdt. Volgens Gerda Wirtz heeft iemand, die ouder is dan 35 jaar bij het arbeidsbu reau geen mogelijkheid meer tot bij- of omscholing. Volgens een woordvoerder van het Haagse GAB bestaat die moge lijkheid wel, maar hij kan niet aantonen dat het inderdaad gebeurt. In de praktijk lijkt het er op neer te komen dat zij steeds weer buiten de boot vallen.omdat bij het arbeidsbureau zoveel jongeren staan ingeschreven die voor her- en bij scholing in aanmerking komen. „Wat kan een arbeidsbureau nou nog doen voor oudere werklozen", vraagt Gerda Wirtz zich af. Volgens haar hebben de GAB's veel arbeidsbemiddelaars afgesto ten, dus kan er weinig hulp worden ge boden bij het zoeken van een baan". Ar beidsbemiddeling voor ouderen is dus een gat in de markt, en daar is ASB inge sprongen. Alhoewel de ASB-vestiging voor oude ren zich nog in een experimentele fase bevindt, is het succes erg groot. „We werken ook al buiten de regio. Dat komt ook doordat we intern veel promotie maken". Ouderen schijnen namelijk ook bij het uitzendbureau een hogere drem pel tegen te komen dan jongeren. „Daar om willen wij dat andere vestigingen een afspraak met zulke mensen maken. Ze hebben natuurlijk ook iets meer te ver tellen dan alleen maar: „Ik heb die en die diploma's". Er zit meestal een heel verhaal achter", aldus Wirtz. Opwaardering De waardering voor oudere werknemers neerpt toe. Maar voorlopig alleen op pa pier. Want de bonden, zo blijkt bij na vraag, zijn bijvoorbeeld niet van plan te pleiten voor het langer in dienst houden van werknemers. De FNV piekert er niet over de vut-regeling binnenkort anders in te richten of om voorstellen in die richting te doen. En CNV-voorzitter Henk Hofstede kwam onlangs in een toespraak niet veel verder dan dat oude re werknemers het moeilijk hebben. Toch speelt het bedrijfsleven een vreemd spelletje. Aan de ene kant wil zij geen oudere werknemers in dienst ne men, want die zijn te duur. Aan de an dere kant eist het van jongeren mini maal vijf jaar ervaring. En wat de oude ren in dit geval wel hebben, hebben die jongeren dus niet. Gerda Wirtz: „Een oudere in dienst nemen levert meer ren dement op. Je hoeft hem niet te begelei den, een jongere wel". Het bedrijfsleven kan niet langer om de ouderen heen en gezien de demografi sche prognoses moet de oudere weer aan het werk, of hij wil of niet. „Ze zullen beiden aan het idee moeten wennen, het bedrijfsleven en de oudere. Maar wat dat betreft ben ik optimistisch, dat zal wel lukken", aldus Gerda Wirtz. WIM VAN DE LAAK

Leidse Courant | 1988 | | pagina 29