Twee geloven op één kussen Circustheater haalt in lente de winter binnen De afschuwelijke moorden van het afgelopen weekeinde in Limburg, opgeëist door het verboden Ierse Revolutionaire Leger (IRA), werpen opnieuw een schril licht op de Noordierse kwestie. Verslaggever Ed van de Kerkhof zwierf twee weken lang door Noord-Ierland. Over wat hij zag en hoorde bericht hij in een serie artikelen. BELFAST - Alles went. Zelfs Bel fast. De eerste keer breekt het zweet me uit als een in gevechtskle- ding gestoken soldaat achteloos zijn ultramoderne machinegeweer op m'n maag richt. De man - wat man, een jongen nog, jeugdpuistjes heeft-ie - controleerde alleen maar of zijn vizier schoon was. Lente in Belfast, de zon speelt duizenden spelletjes in duizenden rollen prik keldraad. Het is vreemd gesteld met deze stad. Tot de tanden gewapende militairen en poli tieagenten patrouilleren door de straten; steeds weer opnieuw duiken traag rijden de loodgrijze pantserwagens op met op het dak schietklaar wapentuig, en daar tussendoor laveren moeders met kinder wagens, sloffen oude baasjes naar hun stamcafé, stallen groenteboeren hun kis tjes sinaasappelen op de stoep en doet iedereen zijn uiterste best om net te doen of het leven in een politiestaat heel normaal is. 's Avonds puilen de honderden eethui zen van Belfasts centrum uit. Maar als de taxi me dan 's avonds naar het hotel rijdt, worden we onveranderlijk aange houden bij de gesloten massieve poort voor de parkeerplaats van het hotel. De inhoud van de kofferbak van elke auto wordt hier gecontroleerd. Het hotel is nog herstellende van de laatste bomaan slag. Verderop in de straat staan de ge blakerde resten van een ander hotel. Ook getroffen door een IRA-bom. Na twintig jaar sektarisch geweld en enkele duizenden doden snakt het gros van de inwoners van Belfast naar vrede en rust en vooral naar een normaal leven. Neem nou Moya O'Hara. Zesendertig is ze, met geblondeerde haren en een fi guurtje dat menig bouwvakker de lippen doet tuiten. Moya is lid van een darts club, een keer per week komt ze met haar vriendinnen bijeen om pijltjes te gooien, 's Zondags gaat ze trouw naar de kerk. Ze heeft een baantje van twee uur per dag als poetsvrouw, en dat is al heel wat voor een vrouw die in een ka tholieke wijk woont waar het werkloos heidspercentage tussen de zestig en de tachtig schommelt. Prikkeldraad Moya woont in Seaforde Street in de wijk Short Strand, een katholieke werk- mansbuurt in het protestantse Oost-Bel- fast. De huizen staan er saai in rijtjes, de overheersende geur is die van steenkool- rook en boven de daken torenen de gele kranen van de scheepswerf Harland Wolff. De wijk is een getto, afgegrensd door eën brede autoweg aan de ene kant en door een hoge muur aan de andere kant. Peacewall, zo noemen ze die muur. Vredesmuur. Moya is geboren in Short Strand. Al haar familie woont daar. En Moya weet zich nog de tijd te herinneren van voor 1968, toen ze nog protestantse vriendjes en vriendinnetjes had; toen er nog geen muur was opgetrokken om de wijk en toen de katholieke school en de katholie ke kerk nog niet beschermd werden door een haag van prikkeldraad. Toen Moya vijftien werd ging ze uit werken in een confectie-atelier en 's za terdags ging ze uit dansen. En zoals dat gaat met zo'n meid: ze werd smoorver liefd. En zoals dat ging met smoorver liefde meiden uit een werkmansbuurt in Het straatbeeld in het Noordierse Belfast wordt sedert twintig jaar bepaald door uitgebrande autowrakken en leuzen op de muren. FOTO: AP TWINTIG JAAR SEKTARISCHE GEWELD IN NOORD-IERLAND: de jaren zestig: Moya werd zwanger en moest trouwen. Met Tom Berry, zeven tien was hij. En protestant. Daarmee begonnen de moeilijkheden. De ouders van Moya wilden niks van Tom weten, want Tom was protestant. De ouders van Tom wilden niks van Moya weten, want Moya was katholiek. Dus kochten de twee een goedkoop huis je in een gemengde buurt, waarin beide geloofssoorten in pais en vree bijeen woonden. Toen nog wel, in 1968 kon dat nog in Belfast. Het jaar daarop* brak de hel los in Bel fast. Protestanten en katholieken be stookten elkaar met brandbommen en kogelregens, barricades werden opgericht en het leven in een gemengde wijk was niet meer mogelijk. Moya, toen zeven- tien, moeder van Deborah en opnieuw zwanger herinnert zich hoe drie gemas kerde en gewapende mannen het huis binnendrongen en hoe scheldende buurt bewoners het gezinnetje voor „katholiek tuig" uitmaakten. Ze herinnert zich hoe onder politiebe scherming haar spulletjes op een vracht wagen werden gekwakt en hoe ze onder gejoel en gejouw haar huis moest verla ten. Ze hadden al driehonderd Engelse ponden afbetaald op het huisje en ze kregen er nog honderd voor terug en „daar waren we toen blij mee, de mees ten kregen helemaal niets". Het gezinnetje verhuisde naar een flat in Belfast en daar werd Thomas geboren in 1970, een „barricade-kid", zoals alle kin deren die dat jaar werden geboren barri cade-kinderen werden genoemd. Maar ook de flat bleek uiteindelijk taboe voor Moya, Tom en de kinderen. De ruiten werden herhaaldelijk aan diggelen ge gooid, er werd gedreigd met brandbom men: geen katholieke vrouw in een protestantse wijk! En weer moest er verhuisd worden. Uit eindelijk werd Moya ziek, ze moest op genomen worden in een rusthuis op het platteland. Tom vertrok naar Schotland, op zoek naar een baantje. In 1975 wordt het gezin herenigd. En leeft in de Short Strand. De weerzin van Moya's ouders en buren tegen Tom is geluw'd en Moya is vastbesloten om zich nooit meer te la ten verjagen uit de buurt. Het is per slot van rekening ook haar geboortegrond. Geweerlopen En Tom is geaccepteerd door de buurt, hij is rustig en vriendelijk, hij komt in de buurtkroeg, hij is zelfs lid geworden van de Officiële IRA, een club die geen heil meer ziet in geweerlopen, maar des te meer in het bedrijven van politiek. Socialistische politiek, gericht op de be- langen van zowel protestantse als katho lieke arbeiders. De wijk Short Strand vormt een van de bolwerken van de par tij (die zich inmiddels de naam Workers Party heeft aangemeten). De Provisionele IRA - tuk op de abso lute alleenheerschappij in de katholieke getto's - acht in oktober 1975 de tijd Dagje Noord-Ierland Er moeten op een spectaculaire manier doden vallen wil het Noordierse geweld nog de Nederlandse kranten halen. Voor Ie kranten is dat anders. Een greep uit kranten van zomaar een dag: Dessie O'Hare veroordeeld tot veertig jaar cel voor de ontvoering een tandarts uit Dublin. O'Hare sn twee pinken van de tandarts af. Di ontvoering was bedoeld om geld bijeen te krijgen voor de financieri van de „Irish Revolutiary Brigade' een splintergroepje dat een „bloedi oorlog met de Britten" wil. Twee politiemannen lopen in eei hinderlaag in de buurt van Armagl Ze worden beschoten vanuit twee woonhuizen die door terroristen bc zijn. Een van de huiseigenaren woi gewapenderhand gedwongen de vluchtauto te besturen. Geen dode In West-Belfast wordt een legerpatrouille onder vuur genomei Geen doden. In een park in Londonderry woi een op scherp gestelde bom gevoni en onklaar gemaakt. Geen doden. In een lege bunker worden tien Tsjechische granaten gevonden. De weduwe van een protestants! politieagent krijgt - een week na c moord op haar man - een scheldbi ondertekend door de IRA. Tekst: „1 vuile smeerlap Willy is netjes opgeruimd. De duivel hale jullie allemaal". rijp voor een bloedige afrekening mei concurrerende officials. Op de avi van 29 oktober worden in Belfast ze aanslagen gepleegd op leden van de C ciële IRA. De volgende twee avonden veren opnieuw een golf van aansla op. Tom Berry verlaat op de avond van oktober het café waar hij heeft zit drinken met een paar vrienden, straat ziet hij enkele mannen mét ge ren. Tom snelt terug naar de ingang i het café. Een ingang die hij niét m haalt. Hij wordt geveld door vijf scho| in de rug, afkomstig uit twee verschil} de geweerlopen. Moya O'Hara is 21 jaar als ze wedi wordt. De kleren van Tom Berry hi ze verbrand. Met bitterheid in haar st zegt ze: „Het waren mensen uit buurt. Het waren mijn eigen mensen Tom vermoordden". Glazenwasser Moya is intussen hertrouwd. Ze is i van de stamgasten in „The Rosebu een besloten club van de Workers Pi gehuisvest in een krot zonder ramen de Seaforde Street. De club dient buurtcafé, de achterdeur is altijd op zelfs op tijden dat dat niet mag. De 1 deren uit de buurt kennen alle mer pistolen, alle merken geweren, alle ge den van projectielen, zoals ze bij onr merken kennen van auto's. Niemand van de stamgasten van Rosebud die geen verhaal van bloec dood of brandbommen weet te vertell Neem Peter Steele. Gebogen en schuwe blik in de ogen zwabbert Pe< (zoals hij genoemd wordt) elke mot) de vloer van The Rosebud. Na elke h halen met de zwabber wordt hij over len door een rochelende hoestbui zoekt hij verlichting in een teug b Ooit had hij een bloeiend glazenwassi bedrijf, maar zijn protestantse vro hield het niet meer uit in het katholi getto en nam de benen. En Peters bi blies zichzelf op met een zelfgemaa bom. Diens foto prijkt tussen honden andere foto's in „The Belfast Grave het officiële Boek der Martelaren dat gegeven werd door de Provisionals, foto van Tom Berry staat niet in boek ED VAN DE KERKH WITTE KERSTMIS IN BRITSE HOT ICE SHOW DEN HAAG - Volgens de annalen van het Nederlands theaterwezen is het de laatste keer gebeurd in 1905. Een zekere Albert Schumann zorg de in het Scheveningse circus voor een wereldprimeur: in de piste werd een ijslaag aangebracht, waar een groep mensen op schaatsen ge stalte gaf aan wat zij verstonden onder „Een reis naar het Hoogen Noorden". Het Scheveningse circus ruikt allang niet meer naar de paarden die er hun wereld beroemde dressuurnummers toonden aan het hooggeëerd publiek. Het oude circus is nu een theater, met een podium in plaats van een piste. Maar bij de me dewerkers van het Circustheater bleef dat opzienbarende gebeuren uit 1905 toch ergens in het achterhoofd hangen. IJsshows in de Houtrusthallen, de Jaap Edenhal in Amsterdam of de ijshal in Zoetermeer, dat was heel normaal, maar op het podium van het Circustheater? Schumann had aangetoond dat het kon in een ruimte die niet speciaal gebouwd was voor ijselijke evenementen, maar hoe regel je zoiets? Het idee bleef liggen totdat vorig jaar de posterijen de directie van het theater een videoband bezorgden. Afkomstig van Blackpool Pleasure Beach, een soort stichting Scheveningen-Bad, maar dan in Engeland. Of de collega's van het Cir custheater in Scheveningen misschien belangstelling hadden voor een ijsshow? Dat hadden ze. Graag zelfs. Al was het alleen maar om die indrukwekkende prestatie van Schumann te evenaren. Medewerkers van het Circustheater to gen naar Birmingham, waar de Hot Ice Show, zoals de show was gedoopt, in een vergelijkbaar theater werd opgevoerd. En daar ging een wereld voor hen open. Niet alleen sloeg de show volgens hen al les wat eerder aan ijsshows naar ons land was gereisd, maar bleek hij zich te vens te hebben ontdaan van het wat va- riété-achtige karakter en de bevroren glimlachen die dergelijke ijsrevues meestal kenmerken. En dat was precies wat het theater zocht. Eric Kroes, directeur van het Circusthea ter, waar vanaf komende woensdag tot en met zaterdag 28 mei maar liefst 28 voorstellingen van de Hot Icè Show worden gebracht, is nog steeds enthou siast over wat hij heeft gezien. „De Hot Ice Show ademt iets van het Lido in Pa rijs. Het is de volmaakte mix van zang, dans en muziek, een complete revue, waarbij het feit dat het zich allemaal op ijs afspeelt, gewoon op ons toneel, het nog allemaal extra aantrekkelijk maakt. Dat is natuurlijk uniek. Het maken van ijs is al zo oud als de weg naar Rome, maar dat je het op een toneel brengt is vrijwel nooit vertoond. En al helemaal niet midden in de lente". Een paar mensen hebben hem al enigs zins verontrust gevraagd of dat eigenlijk wel kan, schaatsen op het podium. Kroes klinkt redelijk vertrouwenwek kend, als hij verzekert dat de kans dat er iemand het toneel afrijdt en in de or kestbak dondert miniem moet worden geacht. Agenda's Ice Show al meer dan vijftig jaar rond reist in het niet eens zo ijsrijke Engeland zonder dat dat blijkbaar eerder opviel bij de show-programmeurs in ons land. Blijkbaar heerst hier de gedachte dat die Britten even goed kunstschaatsen als hardrijden, slecht dus. Volgens Kroes moet de reden echter eerder worden ge zocht in de volle agenda van het Circus theater dan in wantrouwen jegens de kwaliteit van de show. Die volle agenda komt er op neer dat er vaak al anderhalf seizoen van tevoren geboekt moet worden. Kroes: „Je bent al zo lang van tevoren bezig dat het vaak moeilijk is om zo'n show er in te passen. Ook hun agenda is op een paar weken per jaar na vol, en de lege plekken daarin moeten dan precies overeenkomen. Dit keer hadden we geluk". Al moet daaraan toe gevoegd worden dat voor echt grote pro- dukties desnoods een gat in de agenda wordt gemaakt: getuige de miljoenpro- duktie „Barnum", die in september zijn Europese première beleeft in het Circus theater, en „The Cotton Club", waar 1IL* .jj. De medewerkers van de Hot Ice Show, die een stunt uit 1905 gaan herhalen: een ijsrevue in het Scheveningse circustheater. voor ook nog wel een plaatsje kon worden ingeruimd. Wat kunnen de mensen die de Hot Ice Show willen zien nu verwachten? Kroes: „Zoals ik al 'zei, een beetje een Lido- achtig gebeuren. Veel lichteffecten, prachtige kostuums, veel dans en zangEen revue, kortom. Er zit een nummer in dat helemaal is gebaseerd op Kerstmis. White Christmas, winterland schappen, Jingle Bells, de hele kerstsfeer wordt nagebootst, wat natuurlijk toch een beetje gek is in de maand mei. Zoals het ook gek is dat het die maand echt zal sneeuwen in het Circustheater: dat heb ben we hier zelfs in de wintermaanden nog nooit gehad". Omgekeerd vinden er zaken plaats op het ijs die nimmer in verband zullen worden gebracht met die weerstoestand. Ooit een Afrikaans ballet op de ijsvloer gezien, of een Chinees Nieuwjaar? De cast van de show bestaat uit ijsdan- sers die allemaal reeds lang hun sporen verdiend hebben in soortgelijke produk- ties bij het in het Engels programmablad steevast als „Europese" omschreven Ho liday on Ice. Of ze hebben jaren aan ijs hockey gedaan, en wat aanvullende al tiek om bij de vele slapstick-numnï niet al te hard neer te komen. Kij heeft gezien tot wat voor verbijsteren staaltjes ze sindsdien in staat zj Kroes: „Dat is nou juist het leuke i zo'n show: je brengt ijs altijd in verba met kou, maar de acrobatiek die l| wordt uitgehaald zorgt dat de vlamnf er van af sjaan. Het mag hier dan vi zen in mei, koud zal niemand het ij krijgen". KOOS VAN W! a£eicUe Sowtant

Leidse Courant | 1988 | | pagina 28