Kees Bos laat natuur van 15.000 jaar oud herleven final SEIZOEN VAN DAGTOCHTJES De victorie die bij Naarden begon ZATERDAG 7 MEI 1988 PAGINA Met Hemelvaartsdag en Pinksteren voor de deur, breekt het seizoen van de daglochties weer aan. Bewoners van de oostelijke provincies komen naar de kust, om zoute zeelucht te snuiven. Inwoners van de Randstad trekken onder meer naar het oosten van het land; naar de rustgevende stilte van bossen, heide en heuvels. Een bekende toeristische attractie in Overijssel is de Sallandse Heuvelrug met de Holterberg, tussen Holten en Hellendoorn. Het aan Holterbergweg 12 gelegen Museum Bos Dierenwereld is open tol en met de herfstvakantie, dagelijks van 09.00 tot 18.00 uur en op zondag van 11.00 tot 18.00 uur. De entreeprijs bedraagt vijf gulden voor volwassenen, met Kortingen voor kinderen en houders van de Seniorenpas, de CJP-kaart en de Museum Jaarkaart. Bos' Dierenwereld is te bereiken met het eigen vervoer (met de auto ruim anderhalf uur rijden) of per trein. Voor meer informatie: 05483- 61979. •Aspergeroutes door Limburg De maanden mei en juni vormen het seizoen van de asperges. De regio's Noord- en Midden-Lim burg zijn dan zeer in trek bij de liefhebbers. In een folder van de streek-VVV staan twee asperge-auto- routes beschreven. De as pergeroute Noord-Lim burg begint in Venlo, ter wijl de Middenlimburgse route in Roermond start. Verder staan in de folder de adressen van 'dertig restaurants vermeld, die in deze periode hun me nukaart aan de asperge hebben aangepast. In de aspergefolder is ook een lijst opgenomen van alle asperge-feesten in Lim burg, inclusief plaatsen en data. Het Venlose mu seum Van Bommel- Van Dam organiseert van 12 mei tot en met 26 juni zelfs een internationale tentoonstelling rond het thema asperge. De asper ge-folder is gratis ver krijgbaar bij de s'treek- VVV Noord- en Midden limburg, tel. 077- 54.38.00. •Boek vol over Oberösterreich grote, bonte ballon op naar de vakantiehemel van Oberösterreich en no digt de toerist symbolisch uit in te stappen en niee te reizen door de 32 pagi na's van het nieuwe „Va kantiejournaal" van Obe rösterreich. In deze bro chure worden alle evene menten, sportieve en cul turele activiteiten van he den en verleden, de culi naire specialiteiten en an dere informatie aan de vakantiegast aangeboden. Tabellen en panorama- kaarten completeren het geheel. De brochure kan aangevraagd worden bij het Oostenrijks Verkeers bureau, Singel 464, 1017 A W Amsterdam. •„Camp-klaar- kamperen" Op buitenlandse cam pings zijn huurtenten een vertrouwde verschijning geworden. Organisaties als Eurocamp zullen ook dit seizoen weer voor vele tienduizenden gezinnen de vakanties regelen in landen als Frankrijk, Spanje en Italië. De for mule is simpel: de Lam peerplaats is gereserveerd, de tent is opgezet, de uit rusting compleet en me dewerkers staan klaar om de kampeerders met raad en daad terzijde te staan. Onder de naam „Camp- klaar-kamperen introdu ceert Libéma Vrij et ijd- sparken dit systeem van de geheel verzorgde kam- peervakanties nu ook op drie van zijn kampeerter reinen in Nederland: Vin- keloord in de buurt van Libéma's Autotron in Rosmalen, Elfenmeer in het Noordlimburgse Her kenbosch en Beekse Ber gen, aan de rand van het gelijknamige strandpark in Hilvarenbeek. Op deze drie campings worden zespersoons tenten met elk drie slaapvertrekken en een complete inventa ris voor kortere of langere tijd verhuurd. In het hoogseizoen kost dat 490 gulden per week voor een overnachtingen) 184 gul den berekend. Libéma verwacht vooral belang stelling van jonge gezin nen waarvan de ouders hun „kampeerverleden" weer eens een weekend willen ophalen. Daar naast wordt met het „camp-klaar-kamperen gemikt op mensen die van plan zijn een kam peeruitrusting aan te schaffen, maar eerst eens uitgebreid willen „proef kamperen" om te zien hoe een en ander bevalt. Binnenvaart in Rotterdam Wie geïnteresseerd is in de binnenvaart kan het hele jaar terecht in het Maritiem Museum Prins Hendrik in Rotterdam. De tentoonstelling „Klaar om te wenden, binnen vaart onder zeil" toont de bezoeker veel modellen van de vroegere zeilende vrachtvaart, scheepsteke- ningen en echte werktui gen. En wie het allemaal in het echt wil zien kan aan boord gaan van de hasselteraak „Annigje" die naast het museum ligt afgemeerd. Het museum is op dinsdag tot en met zaterdag geopend van 10 tot 17 uur en op zon- en feestdagen van 11 tot 17 uur. •Kastelen in Nederland In de nieuwe gids „Kaste len in Nederland" staan ongeveer tachtig kastelen die voor het publiek zijn opengesteld. Er zijn enke le ruïnes bij, terwijl ook kastelen in eigendom van het koninkrijk zijn opge nomen, evenals elf open gestelde historische hui zen die particulier bezit zijn. De gids vermeldt be halve openingstijden en toegangsprijzen in het kort ook enkele bijzon derheden. De uitgave van de Nederlandse Kastelen stichting is verkrijgbaar bij VVV- en ANWB-kan- toren. •Openlucht-gids Nu het Nederlands Open luchtmuseum in Arnhem niet langer een Rijksmu seum is, maar op eigen benen staat, is ook de museumgids in een ande re jasje gestoken. De 176 pagina's tellende gids is niet alleen bedoeld als wegwijzer, maar ook als blijvende herinnering en naslagwerkje over het Ne derlands erfgoed. Het met veel kleurenfoto's en teke ningen geillustreerde boekje kost tien gulden en is ook te koop bij alle VVV's in Nederland. Kuurweken in Leukerbad Leuker bad in Zwitser land staat al honderden jaren bekend als bad- en klimaatkuuroord. De af gelopen tijd zijn in deze plaats steeds meer instel lingen gekomen, waar de vakantieganger terecht kan om zijn lichamelijke of geestelijke conditie weer op peil te brengen. Er worden speciale bad- weken georganiseerd. Deze 7-dagen arrange menten bestaan uit 7 overnachtingen met half- pension, welkomstdrankje in het hotel en 6 thermal- baden in het Thermalba- decenter of het St. j renzbad. Dit 7-dagen rangement in een 3-s, ren hotel in de peru van 9 april tot 9 juli k plm. f 750 (2-persoi kamer). Een volledige i van artsen staat ae 5 tijdens de kuur terzij De kuur wordt aan iea deelnemer aangepast. Stenen en goud De Oostenrijkse Regi Hermagor (Karinlhië) ganiseert deze zomer net zuiden van Karn een actie onder de nat Wo Steine zu Gold w den". Vakantiegang die aan dit spel mee m len doen, hoeven alle maar wat' rond te want len in de Karnische 1 pen, en uit dit gebied e steen mee te brengen, i gast kan de steen op laatste vakantiedag bij VVV met een afdruk 1 gouden zegellak van Karnische Region lat bestempelen. Tegelijk tijd kan de gast ook zi gastenkaart afgeve waardoor hij automatic in de herfst aan een grc verloting meedoet. 1 deelnemers maakt ka\ op gouden dukaten, mu ten en andere priize Met de actie wordt de n druk gelegd op de geol gische waarde van t Karnische Alpen, wat nog steeds veel fossiel] gevonden worden. Betuwe is nu op z'n mooist Het landschap van de B tuwe is nu op z'n mooi Wie zich dezer dagen p auto in het Gelders Rivi rengebied begeeft, hei de keus uit vier ritten: 1 kersenroute, de perenro te, de aardbei-route en t appelroute. Elk van 1 tochten voert door een ai der deel van de Betuwe. De kersenroute door 1 West-Betuwe, een rit va maar liefst 123 kilomet tussen Gorinchem e Tiel, voert langs prachtig stadjes als Culembor Buren, Tricht, Buurma sen en Rhenoy. De perenroute (lengte 01 geveer 100 kilomete voert naar het Land va Maas en Waal. Dei streek is de laatste jare voor een belangrijk det herverkaveld en oogt wei heel anders dan de Wes Betuwe. De rit leidt lam B oven-Leeuw en, Puiflij Druten, Bergharen, Bt tenburg 'één van de om ste stadjes van Geldt land, in elk geval c kleinste) Maasbommel Dreumel. De aardbei-route laat iet van de Bommelerwaai zien. Daar waar Maas Waal samenkomen li[ het slot Loevestein (bt kend van de ontsnappin van Hugo de Groot), ligt het keerpunt in d aardbei-route (lengte on geveer 65 kilometer). De langste (140 kilome ter) bloesemrit is de ap pelroute, die door d Oost-Betuwe voert. Begin nend in Ochten voert dt rit langs Dodewaard, An deist, Oosterhout, Door nenburg, Anger en, Elden, Driel, Eist, Heteren en Opheusden, over dijkenj langs zandstranden, cam', pings en boomgaarden. Wie meer informatie ovei de routes wil kan contact opnemen met de streek- VVV Gelders Rivi er enge] bied in Tiel, telefoot\ 03440-15834. In het kader van „Nederland Museumland" belichten we in deze rubriek welke week een minder bekend museum. In mei staat Noord-Holland centraal. Vandaag aandacht voor het vestingmuseum in Naarden. Waarom naar het vestingmuseum Naar den? Uit overwegingen van piëteit aller eerst. De aandrang van de bedevaart. 1 december 1572. Don Frederik, een Spaanse veldheer van het kaliber Alva, heeft zijn kamp opgeslagen nabij het Gooise stedeke, vastbesloten het voor zijn koning te heroveren. De burgers zien een belegering met lede ogen tege moet en besluiten het met de Spanjolen op een akkoordje te gooien. De poorten worden geopend en de dienstdoende compagniescommandant Juliano Rome ro krijgt ten stadhuize zelfs een maaltijd aangeboden. Nadat deze zijn mond heeft afgeveegd, laat hij alle inwoners van Naarden met tromgeroffel bij elkaar roe pen. Spaanse krijgsknechten stormen van diverse kanten het plein op en be ginnen in het wilde weg te schieten, te steken of te houwen. Een ijselijke slachting werd het. Nog steeds leeft het verhaal voort van de smid Huibert Willemsz van de Eyken die zich met een zwaard in de ene en een driepoot in de andere hand voor zijn deurpost opstelde en hevig strijd lever de. „Op het laatst greep hij twee zwaar den tegelijk van zijn aanvallers, maar die trokken hun wapens terug, zodoende Huiberts vingers afsnijdend. Vervolgens deden de Spanjaarden zich in zijn huis aan de voorraad eten en drinken te goed, waarna ze de smid voor de ogen van zijn dochter met zijn eigen bijl beide be nen afhakten. Andere Naarders werden met een ponjaard in de rug gestoken. Een der burgemeesters werd in zijn wo ning opgehangen. Sommigen zagen zich gedwongen hun bezittingen naar het Spaanse legerkamp te dragen en werden daar vermoord. Ter afronding van het bestiale bloedbad staken de Spanjaarden heel de stad in brand. Men telde uitein delijk achthonderd lijken, buiten die welke onder puin bedolven lagen". Maar nu de keerzijde van de medaille. Van deze furie op de hoogte gebracht, wenste geen stad in Nederland meer zijn oor te lenen aan de mooie praatjes van de Spanjaarden. Voortaan zou elke bedreig de veste zich tot de laatste man verdedi gen. 1573, bij Alkmaar begint de victo rie. 1574, het Leidens ontzet. Zonder het gruwzame lot van Naarden zouden deze wapenfeiten ongeschreven zijn gebleven en is het zeer de vraag of Nederland de Tachtigjarige Oorlog wel zegevierend had kunnen afsluiten. Daarom naar het vestingmuseum Naarden dus. Een plek van bezinning, op waardige wijze en Rechts: Elke derde zondag van de maand worden er op de wallen van Naarden authentieke schuttersdemonstraties gegeven. goeddeels in authentieke stijl voor het nageslacht behouden. Maar tegelijk een allervriendelijkste plek. In het welige grastapijt waarmee de wallen gestoffeerd zijn, staat menige picknicktafel tussen de vervaarlijke twaalfponders in geschutop- stelling anno 1688, en nergens galmen de kinderstemmen zo opgetogen na als in de holle gewelven van het bastion „Turf- poort" waarin het museum gevestigd is. Hoezeer het links en rechts ook wemelt van Coehoommortieren en vuursteen pistolen, peerhelmen, hellebaarden en hartsvangers, de verschrikkingen van het krijgsbedrijf lijken in de kloosterlijk wit gekalkte ruimten verder weg dan ooit, en op elke derde zondag van de maand wanneer er tussen twee en vier uur de monstraties gegeven worden door schut- tersploegen in historische uniformen, compleet met een nasleep van marke tentsters, poorters en poorteressen, mag. het op de zogenaamde „lage flank" van het museum zelfs een dolle boel heten. Charmant, zo laat zich vreemd genoeg dit vestingmuseum het best kenmerken. De ondergrondse wereld van doodlopen de gangen, kanonkelders en mortiemis sen heeft niets schrikaanjagends, terwij het in het uitgestrekte openluchtgedeelti ronduit aangenaam toeven blijkt. Eei speciale aanbeveling verdient het saillan van het voormalige bastion, zijnde eei uitzichtspunt met een schitterend panoj rama van grachten, wallen en ravelijnen De vesting Naarden, moet men weten, ij de enige in Europa met een dubbele gor del van verdedigingswerken. Ze zijn vrij wel geheel intact gebleven. Men kan e dus niet alleen ronddolen door het mysj terieuze inwendige van voormalige kaze! matten, maar wordt ook in staat gestelc de samenhang van het geheel te oveij zien. Leerzaam. De kinderen ondertusj sen kunnen zich verlustigen in het klau' teren over de vele stukken geschut dar wel in de aanblik van de verschillend! diorama's, voorstellende een bomvriji kruitkamer, een gamizoenshospitaal, eer slaapplaats voor vier veldofïïciereiv Maar ook een punt van kritiek. De toe lichting bij het uitgestalde historisch! materiaal is nogal summier. „Sappeursj bijl", staat er bij een antiek werktuij vermeld. Hoeveel bezoekers echter zuH len weten dat sappeurs de manschappec waren die een bres in een wal trachtteii te slaan door hem te ondertunnelen tot; dat gedeeltelijke instorting volgdej „Oorbom" leest men elders bij een onj duidelijke bonk ijzer. Maar wat is een, oorbom? Jammer, dit missertje, voor hel museum dat in alle andere opzichten zo'n op en top verzorgde indruk nalaat PIET SNOEREN Vestingmuseum Naarden, Westwalstraal 6, Naarden, 02159-45459. Geopeni maandag t/m vrijdag 10-16.30 uur, in het weekeinde 12-17 uur. Volwassenen 3,-; 65+ f 2,50, kinderen f 2,-. Na 31 oktober gesloten. Openbaar vervoer: Bui Centraal Nederland vanaf station Naai den-Bussum. HOLTEN - De Sallandse Heu velrug heeft als recreatiegebied landelijke be kendheid. Het is er in weekeinden en de vakantie- tijd veelal zo druk, dat de au to's bumper aan bumper rijden op de enige ver harde weg die zich over de heu vels slingert. Ter rassen van de vele horecabe drijven puilen dan uit, honden rennen zich moe op de zandwegen en kinderen voetballen in zandkuilen. Het op de heuvel rug gevestigde Mu seum Bos Dieren wereld heeft zich ter gelegenheid van z'n 50-jarige be staan afgevraagd hoe dit deel Neder land er 15.000 jaar geleden uitzag. „Het was een toen dra. een oneindig lijkende vlakte met tal van grassen en mossen, hier en daar een kruipwilg of poolberk en de rendieren als de meest opvallende bewoners", vertelt Kees Bos (47). Hij heeft voor het mu seum een groot dio rama 'gemaakt van die toendra. Het diorama toont op de voorgrond twee imposante rendieren, zo le vensecht alsof ze elk moment weg zullen lopen. Achter een grote steen ligt een man die van plan is de beesten met pijl en boog neer te schieten. Om zich te camoufleren heeft de jager zich gehuld in rendiervacht en draagt hij een gewei op zijn hoofd. De echte mossen gaan nauwelijks merkbaar over in de ge schilderde achtergrond. Geen einde Omdat het diorama rond loopt, lijkt er geen einde te komen aan de toendra. Een uitgekiende belichting maakt het landschap extra „koud". Het is de eerste keer in Nederland dat in een diorama zowel mens als dier voorkomen, laat Bos niet zonder trots weten. Hij is bijna twee jaar bezig geweest met de voorbe reiding en het vervaardigen ervan. Voor het vergaren van kennis over het na te bootsen landschap won hij onder meer adviezen in bij het Drents museum in Assen. Ook verdiepte hij zich in de cultuur van de Lappen. De voor het dio rama benodigde mossen haalde hij uit Finland. „Toen ik als kind met m'n va der over de heuvelrug trok, groeiden die mossen hier nog volop. Door de verzu ring zijn ze verdwenen". De rendieren huiden voor zijn beesten kocht Bos op een markt in Finland. „Die zijn daar heel gemakkelijk te krijgen". Bos is er van overtuigd dat de beesten er exact hetzelfde uitzien als de dieren die 15.000 jaar geleden op de Sallandse Heuvelrug leefden. Tijdrovend Het prepareren van beesten - zoals de rendieren in het toendra-landschap - is specialistisch en tijdrovend werk. Bos: „Je moet eerst weten in welke houding je een dier wilt uitbeelden; moet-ie lig gen, staan of rennen. Staat dit vast, dan neem ik de maten van de huid. Van een plank maak ik een doorsnee van het dier. Daar bevestig ik het skelet van de poten aan. Dat is het enige onderdeel van het skelet dat ik gebruik, omdat je poten op zoveel manieren kunt toepas sen. Die zijn moeilijk na te maken". Om „het frame" boetseert Kees Bos met klei het model dat hem voor ogen staat. Is de klei hard, dan gaat er gips of een vloeibare kunststof omheen. Zodra dit hard is, worden klei en het skelet van de poten verwijderd. Wat rest is een licht model waar de huid strak om wordt ge spannen. De omgeving van het dier, de biotoop wordt even zorgvuldig nage bootst, zonodig met echte bomen of struiken en grassen. De verre van eenvoudige techniek om achtergronden van diorama's te schilde ren beheerst Kees Bos eveneens: „Dat schilderen luistert nauwgezet. Omdat het diorama - ten behoeve van de diepte werking - rond loopt, moet je bijvoor beeld alles wat optisch recht staat schuin schilderen. Ja, dat is een hele klus". Bos wordt voor het schilderen van dio rama's gevraagd in binnen- en buiten land. Zo maakte hij achtergronden voor een museum in de Ardêche en op uitno diging van de universiteit in Helsinki. Als een waar hoogstandje geldt z'n gan zen-diorama in het Holtense museum in Holten. Het laat vliegende ganzen .zien in het besneeuwde IJssellandschap. Dichter bij mens Piet Bos, de vader van Kees Bos, stichtte het museum op de Holterberg om „de natuur dichter bij de mens te brengen". Bos was een groot kenner van de natuur. Deze kennis benutte hij voor het natuur getrouw prepareren van dieren. Als het maar even kon was het museum open en leidde Bos de bezoekers zelf rond. Zijn uitleg sprak zo aan, dat hij overal in het land werd gevraagd lezingen te houden. De uitbreiding van het museum betaalde hij uit eigen zak. Eén van de herten in het Veluws landschap werd het laatste werkstuk van de in 1963 overleden Piet Bos. Kees nam het museum van z'n vader over. Omdat het prepareren van dieren zich moeilijk liet combineren met het exploiteren van het museum verkocht hij het complex in 1978 aan Cees Bot, een natuurliefhebber uit Gorssel. Inmid dels is het aantal diorama's van het on gesubsidieerde museum gegroeid tot tien. Directeur Bot: „We hebben volop ideeën; we denken aan diorama's waar je onder door of doorheen kunt lopen, iets spectaculairs. We blijven ons beperken tot Europese dieren. Die zijn voor men sen herkenbaar". Jaarlijks bezoeken zo'n kleine honderd duizend mensen het museum Bos Die renwereld. Hoe verklaart Bot die grote belangstelling? „Die heeft vooral te ma ken met de levensechtheid, de kwaliteit van de diorama's. Het komt niet zelden voor dat een kind vraagt of de dieren nog leven. Daarom is het museum ook in trek bij mensen die studie maken van de natuur. Een goed diorama van reeën geeft een betere indruk van hoe deze die ren leven dan bijvoorbeeld een dieren tuin". £eidóc6ou*a/nt'

Leidse Courant | 1988 | | pagina 24