Monarchie sterk en jcwetsbaar iegelijk finale Zelfkruiden kweken NA 22! van het\ onderl ukkerij q 9 ZATERDAG 7 MEI 1988 PAGINA 23 laat bereik zijn ion, I waartN HAAG - De moDarchie in s land staat als een huis. Het vo- ine je week op televisie uitgezonden, fenhartige vraaggesprek van de [rijfster Hella S. Haasse met ko- f:ne agin Beatrix heeft de populariteit in eenP de monarchie zelfs versterkt. ie inder uitslagen van enquetes van k. Vo$perzoekbureaus als het Nipo zijn oorter, k de meest verstokte republikei- m een n daarvan overtuigd. Ook al mag n? WisAmsterdamse vrouw, die breed- plu 0/Mhen(j via de televisie liet weten valt 1 ze "tot ëisteren" republikeins is, maar nu was omgeturnd, ook ?us o/wFr n2et model worden gesteld ag or alle republikeinen. Maar het ar dat cces van het onverwachte bezoek o de koninklijke familie aan de had nsterdamse Jordaan wordt toch e. een bewijs gezien van de toege- te men populariteit. - Niet in de ltste plaats door de veelbespro- de P» hartelijke kus die een enthou- itAan ste Jordaner de koningin gaf en zij spontaan beantwoordde. ten in geen waar Fs 'iet PSP-kamerlid Andrée van Es fl j ocs! later in een televisie-interview er- ~j kintn dat haar warme pleidooien voor peaing, repUbliek los gezien moeten worden j' ze n de energieke inzet die koningin Bea- d- ic „als persoon" ten toon spreidt. Ze k uur jent daarmee, dat de positie van de boze marchie onaantastbaarder is dan ooit voren. Republikeinen roeren zich dan tidde |c niet. Of het moeten de FNV-jonge- zijn die weigerden kroonprins Wil- Nou, i-Alexander te ontmoeten. Maar die op de rden nota bene door VARA-ster Son- Barend venijnig afgestraft. tatrix heeft een grondiger opleiding la£f voor haar taak dan welke presi- van der we'k gekroond staatshoofd in de rae/rtigste eeuw 00^" kon ^at 00'c Z2en ide persconferentie die ze tijdens haar ioek aan de Verenigde Staten gaf. Je iet wel van heel goeden huize komen i op een dergelijke wijze te kunnen (reden. Dat is met die twee televisie- gneia ien(jingen nu ook het grote publiek vay delijk geworden. Zij is in staat twee volit lang voor dat grote publiek boeiend uw »lijven. Dat zie ik de Belgische koning laagt udewijn en de Engelse koningin Eliza- maarh haar niet nadoen", zegt prof. dr. lletje Manning, die aan de Nijmeegse aar zz'/tversiteit nieuwste geschiedenis do rt. Wat koning Boudewijn betreft: dat irode? Ikt niet alleen prof. Manning. Ook in t de gië zelf is men die mening toegedaan. ij een 1 bleek deze week tijdens het BRT- toch gramma Argus, waar een konings- Plm skenner kwam vertellen'waarom een irtgelijk interview met koning Boude- n volstrekt onmogelijk is. „De Belgi- e koning is veel gereserveerder dan /lingin Beatrix. Bovendien wordt hij |l meer afgeschermd, grotendeels ook leigen verzoek. Ik heb hem een keer Iraagd waarom hij zo moeilijk bereik- (r is. Want in Laken moet je eerst 2 er ir een hoge muur zien te komen en als je daarin bent geslaagd kom je nog tussen dikke rookgordijnen terecht. Maar de koning antwoordde dat hij en zijn vrouw weinig tijd voor zichzelf heb ben en dat zij die weinige tijd dan ook echt voor zichzelf willen houden". Vol gens de deskundige, die vele boeken over het Belgisch koningshuis heeft ge schreven, heeft de koning (die doorgaat voor een saaie, stijve man) zeker gevoel voor humor. Hij verhaalde van een ka binetsformateur, die bij de koning werd geroepen. „Bent u niet verbaasd dat u als formateur bent aangezocht?", vroeg de vorst hem. „Nee", antwoordde de man. Een wat onbescheiden reactie, en de formateur haastte zich dan ook een nadere verklaring te geven: „Mijn eerste kind was geboren en de dag daarop werd ik benoemd tot voorzitter van onze ge meenteraadsfractie. Mijn tweede kind was geboren en de dag daarop werd ik benoemd tot voorzitter van mijn partij. Mijn derde kind is nu drie dagen oud, en ik had nog niets vernomen". Waarop de koning antwoordde: „Alstublieft geen vierde kind, want ik zou graag mijn plaats behouden". Principieel gedoe Terug echter naar de Nederlandse mo narchie. Had die het nodig opgepoetst te worden? Immers, tijdens het huwelijk van Beatrix en Claus werd er met rook bommen gestrooid in plaats van bloe men en ook de Lockheed-affaire heeft het koningshuis geen goed gedaan. Maar volgens mr. J.J. Vis, voorzitter van de D66-fractie in de Eerste Kamer en be kend om zijn praktische en heldere uit leg van ons staatsbestel, valt dat alle maal wel mee. „Het huwelijk van Beatrix en Claus viel in die roerige jaren zestig. Er was op al lerlei fronten veel principieel gedoe en daarin moest de monarchie het ook ont gelden. Er was een gepassioneerde min derheid die zich luid uitte en daardoor veel in de publiciteit kwam. Maar dat gaf een vertekend beeld. Ik denk dat die roerige jaren de populariteit van het vor stenhuis juist bij de zwijgende meerder heid heeft versterkt. Zelfs de Lockheed- affaire heeft een gunstige invloed gehad omdat er bij tal van mensen gevoelens van medelijden met de toenmalige ko ningin Juliana werden opgeroepen. In feite is de populariteit van ons vorsten huis altijd sterk gebleven", zegt mr. Vis. Volgens hem is het niet juist van de ver onderstelling uit te gaan dat de populari teit slechts het gevolg is van een handig uitgekiend public relationsbeleid. „De mensen hebben over het algemeen heel gauw in de gaten wanneer iets dat bij voortduring en daardoor enigszins gefor ceerd onder hun aandacht wordt ge bracht, niet goed is. Het is ook niet zo dat de populariteit van de monarchie be staat omdat de media er steeds over be richten; het is eerder andersom. Dat be zoek aan de Jordaan was een uitdaging, want Beatrix ging het hol van de leeuw binnen. Dat wist ze; kennelijk houdt ze van uitdagingen. Als ze dat bezoek niet had gewild, was het niet gebeurd, ook al had de Rijks Voorlichtings Dienst er uit Niet alleen het televisieportret, maar ook het onverwachte bezoek dat de koninklijke familie aan de Amsterdamse Vrijmarkt bracht, is in den lande bijzonder op prijs gesteld. overwegingen van public relations heel krachtig op aangedrongen. Iedereen is intens tevreden met de wijze waarop Beatrix haar werk doet. En de proble men die er zijn geweest, zijn vergeten". Raar land Volgens mr. Vis is Nederland in dit op zicht een raar land: „Bij de inhuldiging heerste de sfeer van eèn volksopstand en nu die kus. Maar het zijn alleen emoties: de koningin is er en zij is leuk of niet leuk. Dat soort dingen speelt de hoofd rol. Rationele overwegingen zijn er niet. En dat maakt de monarchie tegelijk zo kwetsbaar. Zou de koningin het slecht doen, dan zou het snel afgelopen zijn, want gevoelens van sympathie kunnen snel omslaan. Maar benader je het be staan van de monarchie rationeel, wars van emoties, dan zou je in het geval dat je een minder goed staatshoofd aan het bewind krijgt, iemand anders van de fa milie kunnen vragen. Klaar! Maar zo gaat het niet. Veel hangt daarom af van het gedrag van de monarch. Dat is de bestaansgrond van de Nederlandse mo narchie". Zouden er wellicht daarom positieve kanten kunnen zitten aan de gedachte de populariteit van de koningin wat minder subjectief en wat meer objectief te ma ken door niet zo geheimzinnig over haar werk te doen? In dat geval zou meer be kend zijn van wat de vorstin precies doet met de enorme hoeveelheid infor matie die zij verwerft. Vis heeft daar een uitgesproken mening over. „Het geheim van Huis ten Bosch moet een geheim blijven. Zodra zichtbaar is hoe en in welke mate de koningin zich met allerlei zaken zou bemoeien, kan ze politiek omstreden worden. De populari teit van de monarchie in ons land be staat bij de gratie van de strikte neutrali teit van het staatshoofd. Daarom blijft in ons land de rol van het staatshoofd beperkt tot een symbolische functie, die iedereen naar eigen bevinden kan in kleuren. Maar de koningin zei in het in terview met Hella Haasse iets heel inte ressants, toen ze vertelde over haar werkbezoeken met bewindslieden aan al lerlei uithoeken van het land en over de problemen die ze dan aantreffen. Ze zei: Jan kunnen we er samen over praten. 3at was een intrigerende opmerking; vant mensen die samen praten hebben nvloed op elkaar. Dan is de koningin even geen symbool meer maar vervult voor de betrokken minister een soort ge wetensfunctie door aandacht te vragen voor iets wat haar bezighoudt". „Heel, frappant vind ik hoe de Antillen de koningin zien. Daar vervult ze ook een symboolfunctie maar van een heel andere inhoud dan in Nederland. Ze ge niet daar een enorm prestige omdat zij borg staat voor veiligheid en geborgen heid. Want een klein stukje verderop ligt een heel groot land: Venezuela. En dat land zou Curacao, Aruba en Bonaire bij voorbeeld best eens kunnen en willen opslokken. Maar Beatrix bracht behalve een bezoek aan die eilanden onlangs ook een opvallend staatsbezoek aan Vene zuela waarmee ze het land duidelijk te verstaan gaf: van die eilandjes blijven jullie af. Dat speelde op de achtergrond vast en zeker een grote rol, ook al hoor je niemand er iets over zeggen. Trou wens sowieso denk ik dat Beatrix door de manier waarop ze haar staatsbezoe ken doet (ze bereidt die bezoeken zeer intensief voor) Nederland bijvoorbeeld van het drugs-imago afhelpt. Ze mag dan slechts een symboolfunctie hebben, zij is in elk geval een actief symbool". Overwicht Maar ook tijdens kabinetsformaties blijft de rol van het staatshoofd verborgen. Vis kenschetst die rol als één van „pro cesbegeleiding", waarin de koningin ei gen ideeën aandraagt maar zich geen keuzes laat opdringen. Hij spreekt van een uiterst subtiele relatie met de politie ke partijen. Want enerzijds is de invloed van de vorst al sinds Thorbecke almaar verder ingesnoerd, maar aan de andere kant is er sprake van aanvaarding. Tot op de dag van vandaag, zowel links als rechts. Vis: „De politieke ervaring van de ko ningin heeft nu nog voornamelijk be trekking op centrum-rechtse kabinetten. De PvdA heeft sinds zij koningin is maar heel kort van de regering deel uit gemaakt. Maar dat kan allemaal veran deren. Ook komt er een moment dat zij steeds meer ervaring en ook overwicht kan krijgen. Want zij zit er het langst! Dan kan in crisissituaties een erfelijk staatshoofd heel belangrijk zijn. Kijken we even in de historie terug, dan zie je dat het Huis van Oranje bij de opmars van de democratie heel goed begrepen heeft waarom het boven de partijen moet staan. Anders ben je weg! Zo een voudig is dat! In de andere Westeurope- se koninkrijken is dat ook zo. De landen rondom de Noordzee behoren niet voor niets tot de meest betrouwbare democra tieën ter wereld". „Het koninklijk huis weet zich gebonden aan een zeer ingewikkeld stelsel van re laties en sympathieën. De manier waar op dat nu uitwerkt heeft te maken met de tijd waarin we leven en met het ka rakter van deze vorstin. Ze begrijpt de geest van deze tijd heel goed. Je kunt dat ook merken aan haar artistieke belang stelling. Ik heb tijdens die opnames van het boetseren met was en van het beeld houwen heel goed naar haar handen ge keken. Die waren groot en krachtig en plaatsten de was trefzeker daar waar het moest zitten. Ik herkende daarin iets van no nonsense. Aanpakken. Doorzet ten. Dat past bij de jaren tachtig. Ze laat zich toch ook majesteit noemen? Dat is ze ook. Valt daar iemand over? We le ven in een tijd dat de baas weer een beetje baas mag zijn". „Hartverwarmend" LEIDEN/DEN HAAG - Het televisie portret van koningin Beatrix heeft alge meen veel waardering geoogst. Niet dat overtuigde republikeinen nu opeens mo narchist zijn geworden, maar hun me ning over de koningin als persoon is er toch wel een beetje door beïnvloed. En de koningsgezinden? Wel, voor hen was oranje toch al de mooiste kleur ter we reld en die heeft nu nog meer glans ge kregen. Dat bleek uit de antwoorden van een aantal mensen uit-deze omgeving die wij om een reactie vroegen. Het Leidse raadslid mevrouw M. Kerck- hoffs bijvoorbeeld (lid van de PvdA, een partij waarin het koningschap een om streden kwestie is) is vooral getroffen door de sociale bewogenheid die bleek uit het portret van de koningin. „Je leert haar van een heel andere kant kennen. Het sprak me aan dat ze het zo belang rijk vond dat ministers meegaan op werkbezoek. Dat ze kijken naar de uit werking van het beleid. Misschien dat ze het niet zo direct kan uitspreken, maar wie goed kan luisteren, weet dan hoe ze daarover denkt. Dat vind ik hartverwar mend". Mevrouw Hammink uit de Den Haag vindt de koningin „allerliefst". Maar ze was altijd al koningsgezind. „Het is toch geweldig hoe zij gezoend werd door die man in Amsterdam. Dat zul je met an dere vorsten nooit meemaken". Haar stadgenoot Jonker deelt deze mening. „Ik heb overigens de koningin altijd al symphatiek gevonden". Maar mevrouw Wigman uit Voorburg vindt dat de be wuste Amsterdammer te ver ging door de vorstin te zoenen. „Ik zou het zelf tenminste niet leuk vinden om op straat door een wildvreemde man gezoend te worden. Ik ben overigens altijd al ko ningsgezind geweest. En ik vond het ge weldig hoe de koningin de televisiekij- kers het paleis 't Loo en Paleis Noord einde liet zien. Dat zie ik de koningin van Engeland nog niet zo gauw doen". De heer Van Zeyl uit de Residentie is al evenmin te spreken over de zoenende hoofdstedeling. „Er moet een zekere af stand blijven", vindt hij. D. Graveland, voorlichter van de Leidse politie, zag maar „een gering deel" van de televisieprogramma's. „Maar het gaf hetzelfde warme en positieve beeld als andere jaren". Vooral de reactie van de Amsterdamse bevolking op het onver wachte bezoek van de koningin noemt hij „spontaan en hartelijk". „Ik denk", zegt hij, „dat Amsterdam zijn ware ge zicht heeft laten zien". Over de monar chie zegt Graveland: „Ik denk dat het het beste systeem is. Koningin Beatrix verricht haar moeilijke taak op een heel spontane en hartelijke wijze. Mensen die tussen wal en schip raken en haar een brief schrijven, zullen zeker een ant woord krijgen. Het is een goede zaak dat er in uiterste nood altijd nog een beroep op haar gedaan kan worden". Ronald te Boekhorst, ook uit Leiden, heeft het portret van de koningin niet gezien. „Dat kon ook niet, want ik liep voor de koningin, met het muziekkorps K en G waar ik in speel". Hij komt on verhuld uit voor zijn enthousiasme voor het Oranjehuis. „Ik vind de koningin een goed mens". René Verlinden (39) loopt niet zo weg met hét koningshuis. „Laat ik er vooral niet over beginnen", zegt hij gevraagd naar zijn gedachten over het konings huis. „Ik moet er niets van hebben. Maar ja, die mensen zelf kunnen er ook niets aan doen dat ze daar zitten. Het viel me in elk geval wel mee dat Beatrix zo naar Amsterdam is gegaan. Eigenlijk vond ik dat gewoon leuk van haar", zegt hij over het koninklijk bezoek aan de Vrijmarkt. Ook mevrouw L. Koek uit Roelofa- rendsveen zegt het televisieportret van koningin Beatrix heel indrukwekkend te hebben gevonden. „Ze had altijd al mijn sympathie en dat hierdoor nog eens be vestigd. Dat ze het verschrikkelijk druk heeft met al haar werkzaamheden had ik ook wel verwacht". Een uitgesproken republikein, zoals de Haagse PPR'er Ben Baks, vindt het ko ningshuis nog altijd „volkomea uit de tijd" en hij blijft dus voorstander van een gekozen president. „Maar ik heb wel de indruk dat Beatrix een heel kundige mevrouw is, die goed gebruik maakt van de ruimte die haar als koningin geboden wordt. En zij geeft er ook blijk van dat zij haar functie kan relativeren. Zij zou dus best president mogen worden, maar niet omdat zij toevallig lid is van het ko ninklijk huis". Ook Janine Molier, fractievoorzitter van Links Den Haag, blijft een overtuigde republikein. Maar over de koningin zegt zij: „Wel is tijdens dat televisie-inter view gebleken dat haar imago een stugge persoonlijkheid te zijn, niet klopt met de werkelijkheid. Zij kwam mij niet on- symphatiek over". En dat was bij de 71- jarige mevrouw M. van der Veer uit Sas- senheim oók het geval. Zij vond het por tret van koningin Beatrix „mooi". „De koningin is een innemende vrouw en ik vind dat ze een hele zware taak heeft voor zo'n jonge vrouw. Ze heeft waarde ring voor iedereen, luistert goed en gaat leuk met haar kinderen om. Ze is echt in mijn achting gestegen". k heel binnen de perken Dan hoor Als je Er is alle aanleiding om zelf kruiden te kweken en ze in de keuken te gebruiken. Kruiden maken het voedsel smakelijker, ze zijn in de meeste gevallen goed voor de gezondheid en ze zijn uiterst eenvou dig te kweken. Omdat het nu de tijd is voor de aanleg van een kruidentuin dit keer iets meer over deze vaak nietige maar even dikwijls zo nuttige gewassen. Zo lang er mensen zijn worden er krui den gebruikt. In de buurt van de resten van paalwoningen uit de jongste ijstijd hebben archeologen sporen gevonden van papaver en karwij. Vele soorten wa ren bekend bij de oude Chinezen, langs de Nijl werden ver voor onze jaartelling kruiden gekweekt door de Egyptenaren, terwijl de Grieken en Romeinen veel kennis over kruiden naar Europa brach ten. In 812 maakte Karei de Grote een veror dening waarin precies omschreven was welke planten er op zijn landerijen ver bouwd moesten worden. In die verorde ning vinden we onder meer de kruiden salie, peterselie, anijs, lavas, selderij en kervel. Alle kloosters in die tijd hadden uitgebreide kruidentuinen. De produk- ten daarvan werden gebruikt in de keu ken maar ook voor geneeskundige pre paraten. De uitvinding van de boekdrukkunst bracht veel kennis over kruiden onder het bereik van de gewone man. Er zijn veel en prachtige kruidenboeken gedrukt waaronder het beroemde werk van Le- onhart Fuchs uit de zestiende eeuw. Het kwam van de pers van een drukker in Bazel. •Wie nu dus een eigen kruidentuin aan legt doet daarmee geen pionierswerk. In duizenden voorgaande jaren is hetzelfde werk al vele malen eerder ter hand geno men. In al die tijd heeft het belang van kruiderij echter niet aan waarde inge boet. Omdat de kruiden het meest in de keu ken gebruikt zullen worden is het logisch een plek in de tuin te kiezen die niet te ver van de keukendeur verwijderd is. De meeste kruiden houden van zon en zijn er dankbaar voor als ze kunnen gedijen in de beschutting van een heg of een muur. Zorg voor schone grond. Onkruid heeft ook zijn charme maar niet in de kruidentuin omdat ze daar zon en voed sel van de kleinere soorten kunnen weg nemen en dus schade berokkenen aan óns kweeksel. Kruiden vragen niet veel. Kunstmest is volkomen overbodig maar een laagje compost in het bovenste laagje grond verwerkt zorgt voor de structuurverbete ring waarop kruiden lustig kunnen groei en. Er zijn talloze vormen waarin een krui dentuin aangelegd kan worden. Zoals vroeger wel bij kloosters gebeurde in een vorm van een groot wagenwiel waarbij de verschillende soorten van elkaar ge scheiden werden met behulp van spaken die bestonden uit paadjes van grint of stenen. Maar het kan ook veel kleiner in de vorm van een doolhofje of gewoon op een of twee vierkante meter om te beginnen. Kruiden misstaan ook niet in de border, willen ook goed hun best doen in bakken op het balkon of in pot ten op een tuinterras. Zelfs in een lichte keuken kunnen heel goed kruiden ge kweekt worden. Welke vorm ook gekozen wordt; belang rijk is dat de soorten van elkaar geschei den blijven om de zwakkeren niet het onderspit te laten delven. Die scheiding kan met tegels of bakstenen, grint of spoorbielzen. En let er bij de aanleg ook op dat sommige soorten als lavas en munt erg groot kunnen groeien. Ze mo gen in de loop van de zomer niet al het zonlicht van de laaggroeiende soorten wegnemen. Begin met een aantal soorten die gere geld nodig zijn voor dagelijks gebruik. Dan werpt het tuintje meteen zijn nut af en dat maakt het werk dat we eraan be steed hebben de moeite waard. De meeste soorten kunnen gekweekt worden uit zaad maar makkelijker is het om plantjes te kopen en die te poten. We weten dan van begin af aan hoeveel ruimte we voor elke soorten moeten uit trekken. Daarentegen zijn er enkele krui den die niet bestand zijn tegen onze win terkou. Baziel bijvoorbeeld. Die kunnen beter als eenjarigen gezaaid worden. Kruiden die een ruime toepassing in de keuken hebben zijn bijvoorbeeld peter selie, selderij, bieslook, lavas, kervel en thym. Ze zijn bruikbaar en smakelijk in soepen, sauzen, salades, stoofschotels en ragouts. Ook de kervel kan geweldig uit dijen dus geef hem die ruimte. Wie eenmaal de smaak te pakken heeft kan de verzameling kruiden uitbreiden met bijvoorbeeld citroenmelisse (lekker bij vis), pepermunt (voor opwekkende thee en muntsaus bij lamsvlees), marjo lein (waarvan de keukennaam oregano is, het pizza-kruid bij uitstek) en roze marijn (heel goed passend op ommelet en gebakken aardappeltjes en lekker geu rend in een barbecue-vuur). En dan blijven er nog vele tientallen soorten over voor de echt uitgebreide kruidentuin. Soorten die gebruikt kun- ben worden in geneeskrachtige aftrek sels, thee en andere preparaten en ande re die een goede invloed hebben op de huid en dus als grondstof kunnen dienen voor cosmetica. Verschillende kruidensoorten zoals thym en rozemarijn voelen zich prima thuis in een rotstuin. Wie tussen de kruiden een paar polletjes kleine bosaardbeitjes en wat oostindische kers plant, zal merken dat een kruidentuin niet alleen nuttig is maar ook een aanwinst voor het oog be tekent. De kruiden zijn het lekkerst als ze vers geoogst worden. Dus vlak voor het ge bruik even uit de tuin plukken. Wie een voorraadje wil aanleggen voor de winter maanden kan de kruiden drogen. In de zon op een tochtige plaats de bosjes op hangen met de steeltjes naar boven. Be waren in goed gesloten potten op een donkere plaats. Invriezen is een andere methode waar door de kruiden meer aroma behouden. Wie bepaalde kruiden vaak in dezelfde combinatie gebruikt, kan ze in die sa menstelling tegelijk invriezen. Voor een pittige bouillon is daarvoor bijvoorbeeld de combinatie van een deel kervel, een deel lavas en twee delen bieslook en pe terselie zeer geschikt. JAN VAN KOOTEN CcidócGomant"

Leidse Courant | 1988 | | pagina 23