Engeland blikt terug op overwinning op Armada Spelniveau Imperium wisselend „Ik hoop dat deze muziek ook waardevol is voor CeidMOowumt chaotisch bezoek voor Brigitte Kaandorp VERZAMELAAR KOOPT MANUSCRIPT BEETHOVEN bioscopen Ayckbourn goede keus van De Timdelerclub GINA CUNST ZATERDAG 7 MEI 1988 PAGINA 17 ig. tefgitte Kaandorp met „Kouwe 9nd. Herhalingen: Vanavond ei, eloede 5.-/gramu Kort landen jaagt men al achter artjes aan om het optreden n Brigitte Kaandorp bij te men. Diligentia tot de nok Auld en een aantal wachten- op de stoep. Ongekende •reien die elke artiest zich nst. Kaandorp treft dat de te tijd steeds meer aan. gevaar schuilt er in dat zo'n verwende artieste zich baadt in weelde en creatief op de oude voet voortsuddert. Brigitte Kaandorp heeft echter het oude japonnetje aan de wilgen gehangen en zich fris en totaal anders op deze show voorbereid. De spraakwater vallen worden steeds meer on derbroken door kunstig uitge dachte gekte en haar ukelele is vervangen door de piano of weelderige orchestraties op de band. Brigitte is een artieste die men aanbidt of verguisd. Haar hu mor treft je of laat je steen koud. Kaandorp is er bij „Kouwe drukte' van uit ge gaan dat het vreselijk is om al leen achter te blijven na een voorstelling, dus blijft zij maar op het toneel slapen. Een bloe- mige bank kan derhalve om getoverd worden tot een riant bed aan het einde van de voorstelling. Haar creatieve geest zorgt steeds voor veras sende intermezzi. Als een elas- tieke pop huppelt zij over het toneel, maar eerst dient er stof te worden gezogen. Zij ver went haar stofzuiger door hem ook voor motorfiets te laten spelen. Met wapperende kle ding lijkt zij daadwerkelijk op snelheid te komen. De liedjes in de voorstelling zijn allen van een simpele eenvoud, maar de manier van uitvoeren doen de kwaliteit ver boven het gemiddelde stijgen. Een te lang uitgesponnen bedscène waarschuwt even voor de overmoed van deze cabaretiè re, maar even later herstelt zich het programma en blijft de snelheid gehandhaafd. Kaandorp is uniek en zal door voortdurende vernieuwing hoog aan de top blijven. ROB VAN DER MIJL LONDEN Een particuliere verzamelaar heeft gisteren bij So theby's in Londen 330.000 gulden 000 pond betaald voor een re- pent gevonden manuscript van Beethoven met wijzigingen, cor rectie een aanpassingen voor de negende symfonie, het laatste stuk van de componist. De verzamelaar, die anoniem wilde blij ven, zei uitsluitend voor het manuscript naar de veiling te zijn gekomen en tevreden te zijn over de prijs die hij moest betalen. De koper wilde alleen met de term „overzees" worden aange duid. De drie ondertekende vellen bladmuziek bevatten 27 ma ten met wijzigingen in de instrumentatie van de „Ode an die Freude", het slotkoor van de Negende. Sotheby's zei dat het ma nuscript onmiskenbaar van Beethoven was, met zijn „gebruike lijke slordige stijl: de wijzigingen ziin niet in een bepaalde volg orde aangegeven, maar lijken willekeurig te ziin neergepend, naar voren en naar achteren van deel naar deel, soms zelfs in potlood toegevoegd aan eerdere instructies." S 6x gt massief an Ruit» nburg ij CTÏËF Tel. 0» >ARD F2: 17-2746 iennale la presenteert ederlandse eeldhouwers INETIE Nederland isenteert zich niet MODORichts in Venetië op de nnale, maar timmert tegelijktijdig aan de g met „Scultura dei esi Bassi" in het monu- ntale Palazzo Sagredo het centrum van de ffd- 9 W exposeren voor de ken de internationale _;e beeldende srijke oènst zeven Nederlandse 05762-1! ?ldhouwers, die represen- ief zijn d01 in de jaren tachtig ing. groti t hun werk al internatio- 50.- p.wje erkenning beginnen te jgen. Met steun van WVC Philips Italia is de afzon- lijke en omvangrijke lepstentoonstelling buiten terrein van de Biennale Venetië te zien van 22 tot 15 september. Er zijn ïlan'dTa|ia dertig, nogal grote i te zien van Ger van Elk, duo Fortuijn/O'Brien, en,®> "fek Kemps, Pieter Laurens Peer Veneman, Henk h en Harald Vlugt. In de Nartjfte centrale zaal van het komt van alle deel- Jhers een vroeg werk te £^2 m, terwijl van ieder 3 pen 1 °°k werk in aparte zalen +_sept„/Jat. t de Rijkdienst Beeldende prist, die de expositie orga- seerf, voor beeldhouw- nst heeft gekozen is mede feegeven door de overwe- Sg dat deze onvoldoende de internationale kaart musea voor heden- >gse kunst voorkomt. „Wij len het beste wat er is van van wie gezegd kan Jrden dat ze al een oeuvre afgeleverd", aldus ËK-woordvoerder Gijs van ■ijl. Op de Biennale zelf is land vertegenwoordigd t werk van Henk Visch, «kunstenaar en beeld- |iwer Christiaan Bastiaans, duo Fortuijn/O'Brien, tldhouwer Tom Puckey, lilder Rob Scholte en foto- Ifisch kunstenaar Ton van LONDEN De Britse kroonprins Charles open de persoonlijk in het Na tionale Maritieme Mu seum van Greenwich een grote tentoonstelling ge wijd aan de mislukte Spaanse poging van 1588 om Engeland te overrom pelen. Spanjes zwaar gewapende in- vasievloot die toen door Ma drid naar de Britse eilanden was gestuurd, werd de Armada genoemd. Dat is ook de naam van deze merkwaardige expo sitie die in het Zuidoostlonden- se Greenwich toegankelijk blijft tot 4 september. Er wordt minstens een half miljoen bin nen- en buitenlandse bezoe kers verwacht. 1588 is een van de belangrijk ste data uit de Britse geschie denis. Engeland steunde in die tijd de Nederlandse Verenigde Provincies, die niet opnieuw onder Spaanse heerschappij wilden vallen. Deze hulp was uiteraard niet naar de zin van koning Filip II van Spanje. Hij besloot Engeland te veroveren, het weer rooms-katholiek te maken en zo de weerstand van de Nederlandse republiek te breken. Filip II werkte vele jaren aan de voorbereiding van zijn En gelse invasie. Hij verzamelde een „onoverwinnelijke" Arma da van 150 oorlogsschepen, be wapend met 240Ö kanonnen. Deze vloot, lichtte op 29 mei 1588 het anker in Lissabon dat toen Spaans bezit was. De Ar mada-schepen hadden 30.000 soldaten en matrozen aan boord. Zij stonden onder het bevel van een uitgelezen scha re Spaanse edellieden. Al van kort na haar vertrek kreeg de Armada af te reke nen met woeste stormen. Zij ontmoette Engelands Navy pas op 29 juli 1588 in het Kanaal. Alle Britse schoolkinderen wordt het mythologische ver haal aangeleerd dat de Engelse vice-admiraal Sir Francis Dra ke (door de Spanjaarden „El Draco" genoemd) in Plymouth eerst zijn partijtje „boules" uit- Op de Armada-tentoonstelling kan een fraaie maquette worden bewonderd van een Spaans schip op zee. Het vaartuig, daterend uit 1588, is weergegeven op een vierde van zijn normale grootte. Bijpassende geluiden verhogen de overweldigende indruk. foto: pr Noordfranse Gravelines. De ten gevolge van ziekten, af- Engelsen beschikten toen over slachting en gebrek aan ver- 50 schepen meer dan de Span- zorging van hun kwetsuren, jaarden. Zij verdreven hun vij and, die op de vlucht sloeg en noodgedwongen een poging ondernam om via Schotland en Ierland terug te keren naar zijn eigen land. Ter hoogte van de Ierse kust kregen de Span jaarden die septembermaand af speelde alvorens hij zich aar boord begaf van zijn oorlogsbo dem HMS Revenge om de nu meriek sterkere vijand glorie rijk te gaan verslaan. Britse legenden schilderen Sir Francis af als een kleine David die de reus Goliath onschade lijk maakte. In werkelijkheid werd de Spaanse invasievloot te pletter geslagen door vrese lijke stormen. Deze hadden on der meer tot gevolg dat de Ar mada geen gezamenlijke lan dingsoperatie kon beginnen met het invasieleger van de hertog van Parma, bestaande uit 19.500 Walen, Duitsers, Spanjaarden, Italianen en Ie ren. Een deel van Parma's troepen moest inschepen in Brugge; de rest hield zich ge reed in Duinkerke. Grevelingen De enige belangrijke zeeslag die door de Engelsen en de Spanjaarden werd geleverd, speelde zich af ter hoogte van Grevelingen, het huidige Al deze 400 jaar oude oorlogs feiten worden bijzonder boei end toegelicht op de Armada tentoonstelling in Londen. Verschillende buitenlandse hebben voorwerpen rekenen met een vreselijke leend. Het Haagse Mauritshuis orkaan. Verscheidene Spaanse heeft een portret van Willem Nassau, prins van Oranje, vermoedelijk geschilderd door de Adriaen Thomasz, naar Green- lar- wich gestuurd. Het gemeente-' het bestuur van Arnemuiden leen- een de een portret van Maurits van an- Nassau, van de hand van Da- averij had opgelo- niel van den Queborne. Uit het gevolge van een explo- stedelijke museum De Laken- "2m hal van Leiden is op de Arma- de da-tentoonstelling onder meer groot wijnglas te zien, da- oorlogsschepen verdwenen de woeste golven. De Engelsen maakten v hele Armada maar twee tuigen buit. Een ervan w slachtoffer geweest var dubbele botsing, terwijl het dere pen te sie. Eén Spaanse oorlogsbodem werd door de Engelsen kelder gestuurd Geen enkel Engels schip ging terend uit 1626. Het is fraai verloren, maar de Engelsen be- versierd met gravures waarop treurden wel het verlies de helft van hun 16.000 man schappen. De Spaanse verloren naar schatting 13.000 man, van wie de meesten omkwamen de zeeslag van Grevelingen wordt gekoppeld aan een ande re grote protestantse overwin ning: het ontzet van Leiden in 1574. HALF MILJOEN BEZOEKERS VERWACHT OP HERDENKINGS EXPOSITIE De catalogus van de Armada- tentoonstelling wijst in dit ver band op het feit dat de oorlog tussen de Nederlandse Vere nigde Provincies en Spanje herbegon in 1621. Vlootvoogd Piet Hein, die ten tijde van de Armada nog maar 10 jaar oud was, veroverde pas in 1628 de Spaanse Zilvervloot. Engeland en Spanje beëindigden hun vij andelijkheden, die bijna 20 jaar hadden geduurd, in 1604. Andere zeldzame schilderijen, prenten en kostbare voorwer pen werden voor de gelegen heid door het Nationale Mari tieme Museum van Greenwich in leen genomen van het Ne derlandse Scheepvaart Mu seum van Amsterdam, van het Amsterdamse Rijksmuseum en van het stedelijke museum Het Prinsenhof in Delft. Op deze expositie is ook een boeiende en natuurgetrouwe afbeelding te zien van de En gelse vorstin Elizabeth I op haar kasteel in haar geboorte plaats Greenwich en van de Spaanse koning Filip II, die in zijn werkkamer op het Estoril in Madrid zijn invasieplannen voorbereidt. Filip II staat afge beeld op diverse Spaanse schil derijen, waarvan sommige voor deze speciale gelegenheid door Spanje werden geleend aan het Maritieme Museum van Greenwich. Op de Armada-expositie in Londen zijn ook vele gouden juwelen en merkwaardige ver siersels tentoongesteld, afkom stig uit een Spaans wrak, dat werd ontdekt ter hoogte van de Ierse kust. Het heeft bijna 1 miljoen pond gekost om deze expositie op het getouw te kun nen zetten. Ze blijft tot 4 sep tember 1988 geopend, alle weekdagen van 10 tot 6 uur en 's zondags van 2 tot 6 uur. Het entreegeld bedraagt 2,20 pond voor volwassenen en 1,10 pond voor kinderen en bejaarden. Groepen van 10 of meer perso nen krijgen 10 procent korting. Voor de duur van deze ten toonstelling rijdt vanuit de Londense binnenstad (Regent Street en Haymarket) geregeld een speciale expressebus (lijn 400) rechtstreeks naar het Na tionale Maritieme Museum in Greenwich. ROGER SIMONS Fo. Regie: Bart Vieveen. op 6 mei (première) in het rotheater, Oude Vest 33e. Daar dit Ie ilwassen orgasme be- it uit drie monologen waar- /rouwen zich uitlaten over |U°P uwzijn in een mannen- zondt itschappij. Het zijn geen tieke verhandelingen, eerder fantasieën, mij- zij hun eigen werkelijkheid af zetten tegen hoe het zou moeten of kunnen. Clara Smit zorgt voor een ij- zersterke opening, met haar sprookje over een vuilbekken de lappenpop die haar meeste res van een onderdrukkende echtgenoot afhelpt. Deze scène is prachtig "gechoreografeerd" met veelvoudige wisselingen van spelritme en van rollen. Smit glijdt moeiteloos van de ene in de andere rol, zorgt daarbij voor goede contrasten, en maakt er iets uiterst geniet baars van. Daartegen steekt Ellen de Jong mager af, met het op zich bijzonder geestige verhaal van de vrouw die, door al haar handelingen van de vorige dag na te lopen, zich probeert të herinneren waar ze haar sleu tels gelaten heeft. Veel regie vondsten in dit stuk kwamen door niet adekwate timing en tekstbehandeling onvoldoende naar voren. De clou van de sleutels ging volledig de mist in. De Jong speelde haar tekst niet uit; haar voornaamste be zigheid leek gericht op het zich herinneren en opgelucht uitspreken van de tekst. Manita van den Berg speelt een vrouw die zich bij het woord "orgasme" slechts een gewelddadig, aapachtig beest kan voorstellen, dat achter tralies hoort. Haar verhaal vertelt van de meest duidelijke onderdrukking, door slaag en opsluiting. Maar wel is de vrouw omringd door moderne apparatuur, zodat ze aan het eind van haar verhaal tot de conclusie komt dat ze gelukkig is, "echt gelukkig". Van den Berg mist nog enige trefzeker heid bil het uitspreken van haar teksten. Wat meer con trast tussen haar meegaand heid en haar boosheid zou de scène verlevendigen ker maken. ster- JACQUELINE MAHIEU Voor een uitgebreide agenda, ook voor de komende da gen, raadplege men ,,UIT", de gratis wekelijkse bijlage van deze krant. 13.30, zo ook 13.30 en 16.30. EUROCINEMA II: Suspect (al); dag 18.30 en 21.15, do en za ook 13.30, zo ook 13.30 en 16.30. EUROCINEMA III: Last emperor (al); dag 20.15, zo ook 14.30. Jun- glebook (al); do, za en zo 14.00. EUROCINEMA IV: Amsterdam- ned (12); dag 18.45 en 21.30, do en za ook 13.45, zo ook 13.45 en LEIDEN LUXOR (Stationsweg 19, tel. 071-121239): Someone to watch over me (12); dag 19.00 en 21.15. Junglebook (al); za, zo. wo 14.30. a LIDO en STUDIO (Steen- straat 39, tel. 124130): Cry Free dom (al); dag 20.00, zo ook 14.30. Three men and a baby (al); No way out (al); Moonstruck (al); Fatal attraction (12); dag 14.30. 19.00 en 21.15. TRIANON (Breestraat 31. tel. 123875): Dirty dancing (al); dag 14.30, 19.00 en 21.15. REX (Haarlemmerstraat 52. tel. 071- 12800): Amsterdamned (12); Dirty Dancing (al); dag 14.45 19 00, do. vr en za ook 21.15. Nuts (al); zo. ma en di 21.15. CITY THEATER II: Amsterdamned (12); dag 19.00, to watch over me (12); 14.00. 18.45. 21.30. zo. 15.00. 18.45, 21.30. BABYLON 2: Fatal attrac tion (al); 14.00. 18.45, 21.30. zo. 13.30. 16.00, 18.45, 21.30. BA- 13.15. 16.00. 18.45, 21.30. CINEAC 2: Dirty dancing (al); 14.00. 18.45. 21.30. zo. 13.15, 16 00, 18.45. 21.30. CINEAC 3: A Clockwork orange (al); 18.45, 21.30. do. vr. ma. dl. ook 14.00. METROPOLE 1 (Carnegielaan. 4.00, 20.30. Fiddler on the roof zo. 11.00. METROPOLE 3: Cry freedom (al); 14.00. 20.15. wo. 14.00, 20.30. METROPOLE 4: Baby boom (al); (12); 13.45, 18.45. 21.30. zo. 13.30, 16.00. 18 45. 21.30. ODEON 2: Amsterdamned (12); 13.45, 18.45, 21.30. zo. 13.30, 16.00. 18.45. 21.30. ODEON 3: Death wish 4 (16); 13.45. 18.45, 21.30. zo. 13.30, (12); dag 21.15. Speur- 21.3 01717-4354): Dirty dancing (12); do. t/m zo. 19.00, 21.15. ma. en dl. 20.15. vr. t/m di. 15.45. De aanslag (al); vr. za. ma. en di. 20.30. La fa- miglia (al); do. zo. 19.30, 21.30. Amsterdamned (12); 19.00, 21.15. KINDERVOORSTELLING De reddertjes; vr. t/m wo. 14.00, 15.45. Gullivers reizen vr. t/m wo. 14.15. 13.30, 16.00, 19.00, 21.30. ASTA 2: Moonstruck (al); 14.00, 19.00, 21.30. zo. 13.30, 16.00, 19.00, 21.30. ASTA 3: Wall street (al); 1400. 18.45. 21.30. ZO. 13.15, 14.00, 16.15. Zaal 2: Brief Encoun ters en Arabesken 19.30, zo. 15.45, 14.00. Angelheart 21.45. a». 16.15. Zaal 3: doT Ran; vr. M.A.S.H; notte di San Lorenzo; zo. L'Armee des ombres; ma. Gunfight at the o.k. corral; di. La bataille du rail; wo. De overval. NACHTVOORSTELLINGEN CINEAC 1: The running 9V. Weeks (16); za. 00.15. KINDERVOORSTELLINGEN CINEAC 3: Jungle book; za. wo. 14.00. zo. 13.15, 16.00. METRO- POLE 5: Jungle book; za. wo 14.00. zo. 13.15. 16.00. STUDIO 3: E.T. zo. wo. 14.30. 'De Timdelerclub blijft op zoek naar boeiende toneelstukken en gaat uitdagingen niet uit de weg', vertelt het programmaboekje. Dat klinkt als muziek in de oren. De groep heeft de kwaliteiten om verder te komen dan in de kast-uit de kast-onder het bed- kluchten, en kennelijk ook de ambitie. Die kwaliteiten liggen wel op het komische vlak, en daarom denk ik dat de keus van de groep voor een schrijver als Ayck bourn een goede is: wel humor, maar op een wat eigentijdsere en eigenwijzere manier in een stuk verpakt dan in de meeste amateurtoneelblijspelen. 'Verwarringen' bestaat uit vijf eenakters die los van elkaar staan, maar gemeen hebben dat de conventies van de dagelijkse communicatie erin worden doorbroken. De titel is eigenlijk mis plaatst; de mensen in de stukken begrijpen elkaar meestal uitste kend, maar worden vaak onaangenaam getroffen door onplezie rige mededelingen en een verkeerde beopordeling van eikaars karakter. De verzamelnaam had beter 'Verrassingen' kunnen zijn. In de vijf korte stukken komt een flink deel van de tableau de la Timdelertroupe aan bod. Een volledige bespreking moet u dan ook niet verwachten. Het spel was weer onderhoudend, de ervaring die veel spelers inmiddels hebben, laat zijn sporen na. Enkele rollen moet ik noemen zonder de andere acteurs tekort te doen. De eerste eenakter, 'Moederfiguur' vond ik als tekst het meest geslaagd. De gestoorde moeder en echtgenote Jeanne den Hoed-Buys zette haar buren, Auke Krispijn, die daar dankbaar gebruik van maakte, en Ernst Jan van Heijningen, in de hoek alsof het kleuters waren. De laatste, eerst een gewone jongen, maakte een knappe overgang naar de geaffecteerde carrièreja ger in het derde deel, een prima rol. Daarin zette Tjeerd van Wijk zijn botte baas sterk neer. Robert Emmen schitterde als kleffe, onstuitbaar ouwehoerende versierder. 'Een praatje in het park' was een veel minder stuk, omdat de structuur erg voorspelbaar was en het samenspel af wezig. Het laatste uit de hand gelopen 'Weldadigheidsfeest' was daarentegen een lekkere afsluiter. Riet Krispijn-de Wolf, die sa men met Nico van Leeuwen ook zorgdroeg voor een verzorgde regie, was weer goed gebekt als conservatief gemeenteraadslid, die onder andere aan de wandel moest met de seniele dominee Henk van der Reijden. De Timdelerclub blijft onmiskenbaar plezier hebben in het spelen, en dat werpt zijn vruchten af. DICK VAN TEYLINGEN DEN HAAG Vier jaar heeft het geduurd voor Bram Ver meulen zijn vijfde solo-elpee het licht deed zien: „Rode wijn". Die lange p^uze was on gebruikelijk: vanaf het moment dat zijn twaalf jaar durende sa menwerking met Freek de Jon ge in „Neerlands Hoop in Ban ge Dagen" werd afgebroken, maakte Vermeulen immers met de regelmaat van een kalender na jaar een plaat. Vermeu- zelf vindt niet dat hij heeft stilgezeten: hij is al die tijd im mers druk geweest. Met toneel spelen, met muziekschrijven, met ontwerpen. De noodzaak voor een nieuwe plaat ontstond pas toen hem erom gevraagd werd. „Je moet je dan wel eerst afvragen of het wel nodig is, een nieuwe plaat. En voor wie dan wel. Ik heb er lang over nagedacht, erover gepraat met mensen, en dan groeit er toch weer iets van een gevoel dat het wel weer tijd is". Volgens zijn platenmaatschap- pij(tje) heeft Bram Vermeulen al zijn werkzaamheden (televi sie, toneel, schrijven, vormge ven) opzij gezet om zich te kun- concentreren op datgene waarvoor hij in de wieg is ge legd: zingen. Dat resulteerde in zijn vijfde elpee: „Rode wijn". Is deze plaat een „opname" van zijn artistieke positie, of heeft hij er een boodschap mee? „O PLAAT BRAM VERMEULEN „MOMENTOPNAME" wel, inderdaad, een soort momentopname. Van hoe ik denk, van wie ik ben, van wat ik wil". Het lijkt er een beetje op dat Vermeulen wat introverter be zig is. Uit zijn vroegere platen sprak al wel een persoonlijke emotie, maar meer beschou wend, meer over zaken buiten hemzelf. Nu bekijkt hij meer zichzelf. „Klopt helemaal. Dat is ook een van de redenen om deze plaat te maken - je wil iets vastleggen van iezelf, ook een beetje voor jezelf". Maar wie moeten hem dan ko pen? „Nou, ik hoop dat veel mensen ervoor naar de winkel gaan (grijnst). Maar inderdaad, dat is natuurlijk altijd een beet je het dilemma van dit soort firodukties. Ik maak hem eigen- ijk voor de meeluisteraars, de meekijkers". Wie zijn dat nu weer? „Ik speel geregeld thuis op de piano en dan zing ik lied jes, nieuwe en oude, en dan zijn er vaak mensen bij. De meel uisteraars. M'n moeder - jon gen, moet dat nou? -, vrienden, kinderen, Shireen (Strooker, de actrice, Vermeulens partner). En dan merk je gauw genoeg of iets goed genoeg is voor andere mensen dan jezelf; het echte wordt dan razendsnel geschei den van namaak". Keuze De produktie van de plaat is ge daan door Boudewijn de Groot. Vanwaar die keuze? „Dat is niet precies aan te geven. Ik ken Boudewijn natuurlijk al heel lang, twintig jaar geleden ontmoetten we elkaar al gere geld als er ergens wat te protes teren was, zo ging dat toen. Maar de laatste tijd leek zijn naam me op een of andere ma nier te achtervolgen. Ik was in Amerika, en ik werd rondgere den door Monique van de Ven, en die zei: daar woont Boude wijn de Groot. Thuis vertelde Shireens dochter over een be zoek aan Celebes, en daar was ze op een feest en iedereen moest een liedje zingen en het enige dat ze uit haar hoofd ken de was iets van Boudewijn. Na een voorstelling ging ik met ie mand iets drinken in een café waar ik anders nóóit kom, en daar ontmoette ik Boudewijn. Van die dingen. Of het zo moest zijn". Veel liedjes op „Rode wijn" gaan over hemzelf, lijkt het: mislukt huwelijk, gescheiden man, onzekerheid, onmacht, nieuwe relatie. „Klopt. Uiter aard heb ik niet alles precies zo meegemaakt en ervaren als ik het in de liedjes heb neergezet, maar qua sfeer en emotie ligt de plaat heel dicht bij mezelf. Ik heb ook geprobeerd een zangstijl te vinden die daarmee te maken heeft, die dit soort Waardevol „De plaat gaat over mijn leven, en ik hoop dat ik het zo heb op geschreven en uitgevoerd dat deze muziek ook waardevol is voor andere mensen. Het lijkt er wel op, want ik heb al een briefje gekregen van iemand die zei dat-ie zelf niet geschei den was, maar dat hij na het horen van deze plaat een goed idee had gekregen van hoe zo iets aanvoelt". Heeft Vermeulen plannen om met dit materiaal nog meer te doen dan alleen een plaat ma ken? „Jawel. Ik ga misschien iets doen met het zigeuneror kest dat op de plaat in één lied je meespeelt. Dat is zo echt, zo puur, zulke complete muziek, dat ontroerde me al tot tranen bij de repetities. En wat ik ook graag wil, dat zijn we nu aan het voorbereiden, is ermee het land in, in kleine theaters, al leen met de .piano. In het con tract vragen om een „gestemde piano", je weet wel, verder niks. Een tourneetje, waarin ik gewoon als zanger Die ervaring is niet gering. Vermeulen was eerst en vooral twaalf jaar lang partner van Freek de Jonge, en samen heb ben ze het gezicht van de Ne derlandse Kleinkunst veran derd. Bram was in hun samen werking de aangever en vooral ook de muzikale genius. Het is opmerkelijk dat Freek, na een aantal volstrekt originele shows, de laatste jaren weer te ruggrijpt op Neerlands Hoop- materiaal; zo zong hij in „Het Damestasje" (onlang op tv te zien) het liedje over de Wad den: muziek Bram Vermeulen. „Ja", grimast Bram, „Dat heb ik gezien, keurig met mijn naam in de „credits". Echt leuk vind ik het niet, trouwens. Toen we uit elkaar gingen heb ben we afgesproken dat we in onze aparte loopbanen geen materiaal van Neerlands Hoop meer zouden gebruiken, en nu doet-ie het toch. Ook in zijn nieuwe theaterprogramma grijpt hij terug op iets dat we toen ook al deden". RENÉ DE COCQ

Leidse Courant | 1988 | | pagina 17