IcuiócSowuvnt Drie oktober optocht weer door Haarlemmerstraat STAD OMGEVING BINNENPRET '88 MENEER KAKTUS CENTERFOLD GERARD JOLING ONDANKS PROBLEMEN VAN VORIG JAAR: Personeel RZLA nu onder één dak BTWEEK "INDE GROENOORDHALLEN LEIDEN Slimme EHBO-kit ZATERDAG 7 MEI 1988 PAGINA 13 ind huldigt jilarissen )EN De afdeling Leiden van de -bond Druk en Papier heeft gister- d 37 jubilerende leden gehuldigd t Antonius Clubhuis aan de Lange a. Drie van hen J. Lammers, G. e en H. de Gunst zijn zeventig id. Zes anderen, C.J. van Bemmel, immer, J. Falleaux, J. Goeddraad, [ikkert en H. Redel, vieren hun jarig jubileum. De bondsleden en in het zonnetje gezet dooor Ibestuurder René Laenen. Vier ju- ssen kregen een gouden speld, elf ren jubilarissen een zilveren plaar, terwijl dertien anderen die veertigjarig lidmaatschap vieren rakantieweek kregen aangeboden. Discussie verzet kernproeven LEIDEN Het verzet tegen kern proeven en kernwapens in de Stille Oceaan is het thema van een discus sieavond dinsdag in het Gulden Vlies aan de Breestraat 125. De bijeen komst wordt georganiseerd door de landelijke Pacific Werkgroep, in sa menwerking met de Wereldwinkel Leiden en de gemeente Leiden. De thema-avond maakt deel uit van de manifestatie over de onderlinge af hankelijkheid van westeree landen en de Derde Wereld, een initiatief van de Raad van Europa. De activi- tiste Bernie Keldermans zal een in leiding houden over de recente ont wikkelingen op de Palau-eilanden in Micronesië. De bijeenkomst, die wordt voorgezeten door de Leidse wethouder J. de la Mar, begint om acht uur. Deense kunstenaars in Galerie Stelling LEIDEN De kunstenaarsgroep Frontal, bestaande uit acht jonge Deense kunstenaars, exposeert tot en met 28 mei bij Galerie Stel ling. De groep Frontal bestaat uit Elle-Mie Ej- drup-Hansen, Ginette Wien, Birthe Mëid- gaard, Michael Topp, Jens Ro Mer, Mette Rix en Hanne Toftdaftdahl en Frank Frantzen. De groep beschikt over twee grote werkplaat sen en enkele ateliers in Denemarken en zij exposeren veel samen. Stelling biedt deze groep Deense Kunstenaars als eerste een bui tenlandse expositie in hun nieuwe onderko men in de Burgsteeg 14. Zij maken onder an dere schilderijen, grote doeken bedrukte stof en driedimensionale objekten. De opening is gisteravond geopend door E. Ten Poorten, de culturele ataché van de Deense ambassade. Bijeenkomst van de PvdA LEIDEN In het kader van het rap port Schuivende Panelen wordt er op woensdag 11 mei een PvdA-dis- cussie-avond ge houden. Het thema is: Nederland en Europa, een nieu we economische orde? De bijeen komst wordt ge houden in Huis de Bijlen, Morsstraat 60. Aanvang 20.00 uur. Eerste paal voor muziekverzamelgebouw LEIDEN Aan de J.C. de Rijpstraat in de Waard wordt woensdag de eerste paal gesla gen voor het verzamelgebouw dat onderdak gaat bieden aan de muziekverenigingen Alle gro Vivace, De Burcht, Con Fuoco, Kunst en Genoegen en Werkmans Wilskracht. Die ver enigingen zullen gezamenlijk 1,1 miljoen gul den bijdragen aan de bouwkosten van in to taal tegen de drie miljoen gulden. De ge meente draagt ruim een miljoen gulden bij en het ministerie van WVC zeven ton. Die laat ste bijdrage maakt het mogelijk bij het project werkloze bouwvakkers te betrekken die in samenwerking met het arbeidsbureau worden geselecteerd. In het gebouw komen onder andere geluiddichte oefenruimtes voor de muziekverenigingen. De verwachting is dat de bouw ongeveer een jaar zal vergen. htervolging en ■nielingen uit ede over rijstijl )EN Een 20-iarige Lei- ar is gisteravond zo kwaad en medeweggebruiker ge en dat hij eerst geprobeerd diens auto te vernielen en daarna achtervolgde om liten van zijn woning in te n. Het incident ontstond negen uur op de Rijndijk, de Leidenaar zich kenne- evig ergerde aan de rijstijl zijn 25-jarige plaatsgenoot, rond zich zo op dat hij met ligen auto eerst probeerde roorganger van de weg te Toen dat niet lukte, hij uit en klom op het tran de wagen, die daarbij adigd raakte. De ander jaar zo bang van, dat hij hij dat kon gas gaf om naar zijn woning aan de ïnshofdreef te rijden. Zijn er gaf ook toen nog niet op ng hem achterna en ver- ede ruiten van de woning, hij hij een snijwond opliep, ndelijk bedaarde hij pas, de ander met een lucht- listool naar buiten kwam. rdenking IEN/VALKENBURG lond van Wapenbroeders nkt op Hemelvaartsdag 51 ten die tijdens de oorlog Deelnemers verzamelen negen uur op de hoek van oge Morsweg en de Sma- lan in Valkenburg. Van- rertrekt de stoet, voorafge- door tamboers en een blazer, naar het oorlogs- ment aan de Haagse wweg. Daar worden in en bloemen gelegd. Om uur begint een herden- lienst in de Ned. Her- [de kerk in Valkenburg. LEIDEN De optocht met 3 oktober gaat dit jaar opnieuw door de Haarlemmerstraat. Dit is gisteravond besloten tijdens de algemene leden vergadering van de 3 Octo ber Vereeniging. De proble men die zich vorig jaar Haarlemmerstraat voorde den, hebben de vereniging e niet van weerhouden vooi deze route te kiezen. Het budget van de optocht mag echter dit jaar niet meer dan tussen de één en twee ton be dragen. Dat in tegenstelling tot de 309.000 gulden die de optocht van 1987 heeft ge kost. Voorzitter P. den Os noemde dat bedrag „te bui tensporig". Het thema van de optocht 1988 wordt „Feest- Neuzen". Vorig jaar gaf de Haarlem merstraat problemen door de grote mensenmassa aldaar. Daardoor was vooral de bocht Hooigracht-Haarlem merstraat voor veel praalwa gens moeilijk te nemen. Ook bij de Blauwpoortbrug bleef de stoet steken. Het gevolg was dat de optocht versnip- EERSTE VROUW IN BESTUUR LEIDEN Mevrouw A.M. Koole-Heymans is be noemd tot lid van het bestuur van de 3 October Veree niging. Het is voor het eerst in het ruim honderdjarige bestaan van de vereniging dat er een vrouw als lid wordt gekozen. Gisteravond mocht mevrouw A. Koole- Heymans voor het eerst zitting nemen tussen de overi ge bestuursleden tijdens de algemene ledenvergade ring in „Den Leidschen Salon". Zij was de vrouw van de vorig jaar overleden penningmeester van de vereni ging A. Koole. Mevrouw Koole-Heymans deed al jaren de administratie van de vereniging en is na het overlij den van haar man toegetreden tot het bestuur. perd raakte. Een groot aantal mensen liep vervolgens tus sen de gaten in de optocht door, waardoor een chaos ontstond. „Hoewel de Haarlemmer straat wederom in de route is opgenomen, zal de route ech ter niet dezelfde zijn als vorig jaar", vertelde bestuurslid en lid van de optochtcommissie L. Heruer. „Toen trok de op tocht eerst door de Haarlem merstraat en vervolgens door de Breestraat. Door de grote drukte in de Haarlemmer straat ging het mis. Boven dien is de straat erg smal door de terassen en luifels. Dit jaar volgen we de oor spronkelijke route. Eerst gaat de optocht door de Breestraat en vervolgens door de Haar lemmerstraat", aldus Heruer. Dat heeft volgens hem het voordeel dat de stoet in de Breestraat geen problemen te verwerken krijgt. „De Bree straat is breed genoeg. Bo vendien zijn alle officiële gasten in de Breestraat aan wezig. Die zien dus een mooie en complete optocht. We nemen daarmee het ze kere voor het onzekere", al dus Heruer. Als daarna de Haarlemmer straat wordt aangedaan, geeft dat volgens de vereniging veel minder problemen dan vorig jaar. Heruer: „Ten eer ste zijn we er vrijwel zeker van dat het daar minder druk zal zijn dan vorig jaar. Vorig jaar werd de optocht immers op zaterdag gehou den. Een dag waarop grote drukte te verwachten is. Dit jaar valt 3 oktober op maan dag. Bovendien zijn we in onderhandeling met de Haar lemmerstraat-winkeliers om die dag zoveel mogelijk ob stakels, zoals luifels en teras sen, weg te halen. Ook zal er een strakkere begeleiding zijn voor de verschillende groepen". Hoewel gisteravond leden van de vereniging hun onge noegen uitten over de situatie in de Haarlemmerstraat, hield het bestuur toch vast aan de keus voor deze route. „Het is een hele gezellige straat. De Haarlemmerstraat is té belangrijk om uit de weg te gaan. Maar we realiseren ons dat het risico blijft dat daar juist iets mis kan gaan", aldus Heruer. Over het theam FeestNeuzen zegt Heruer: „We hebben daarvoor gekozen omdat we inderdaad hebben geneusd in een reeks typisch Nederland se feesten. In de optocht zul len verschillende feesten vertegenwoordigd zijn, inclu sief het 3 Oktoberfeest zelf, waardoor er een optocht in de optocht ontstaat, compleet met een „gepland gat". Ver der zijn vertegenwoordigd: het vissersfeest, reuzenfeest, Bruegheliaans oogstfeest en familiefeesten zoals trouwen, geboorte en verjaardagen. Op alle mogelijke manieren worden de verschillende as pecten van deze feesten uit gebeeld. Ook zal er een groot project voor de kinderen in Leiden worden opgezet. Een actie voor een goed doel. Maar die moet tot de dag zelf een verassing blijven", aldus Heruer. Met het hijsen van de vlag opende wethouder F. Kuijers van volksgezondheid het nieuwe kantoorgebouw van het zieken fonds. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Het Regionaal Ziekenfonds Leiden Alphen (RZLA) denkt de verzekerden een betere dienstverlening te kunnen bie den nu alle werknemers in een gebouw zijn gevestigd aan de Kanaalweg in Leiden. Dat pand werd gisteren officieel geopend door wethouder F. Kuijers van volksgezondheid. Tot voor kort was er sprake van twee lokaties: in Voorschoten en in Alphen aan den Rijn en dat was volgens het ziekenfonds geen ideale situatie. Verzekerden kunnen overigens behalve bij het gisteren geopende gebouw ook nog terecht bij de bijkantoren aan het Aarplein in Alphen aan den Rijn en aan de Voorstraat in Noord- wijk. Op zaterdag 18 juni houdt het RZLA een informatiedag, dan is er gelegenheid om het nieuwe kantoorgebouw te bezichti gen. Tijdens de openingsbijeenkomst toonde directeur J. Kool zich „gelukkig" met het nieuwe onderkomen. Hij herinnerde zijn gehoor eraan dat het Leidse ziekenfonds inmiddels vier fu sies achter de rug heeft. De laatste was die tussen de Zieken fondsen Leiden en Omstreken en Alphen en Omstreken. „In 1949 waren er 200 ziekenfondsen, nu 42 en er moeten er 15 overblijven. Er staat ons dus nog wat te wachten", zei Kool. Een gedeelte van het nieuwe pand wordt niet gebruikt omdat bij de bouw al rekening is gehouden met een mogelijke fusie tussen het RZLA en het Centraal Ziekenfonds Haarlemmermeer. bijdragei Bijl, Will •ijdragen van Paul van ijl, Willem Buijteweg, ik Buurman en Roza der Veer. tie van: iging. inter- e aan j door jnieke w Leidse Studentenbond ligt feitelijk op zijn gat, leidt de jongste uitgave het blad van de studen- kbond. Het enig overge- n bestuurslid Jeroen van lluijs roept daarin de 168 'ebleven leden op om op de toekomst te bera- Op 16 mei tijdens de al- le ledenvergadering blijken of er voor de log leven na Deetman is. jrootst mogelijke meer- iid van de leden van de levert momenteel alleen eldelijke bijdrage De enige die zich mo- leel nog inspant voor de ntenbeweging is Jeroen der Sluijs, totaalweige- anti-kernwapen- en cernenergieactivitist, en d en wijle hongerstaker, martelaar van de linkse ging meent dat er op termijn een actief bestuur moet komen, net een no-nonsensebe- het ledenbestand en de teiten van de LSb een 'e stimulans bezorgt, nieuw bestuur dat zich eerst maanden gaat be- n op theoretische koer- irh hipff herziening van de doel- figen, maar dat er voor zorgen dat de LSb weer tudentenbelangenorgani- wordt, en niet een groep ibutiebetalende perso- aldus Van der Sluijs. Taag is of een nieuw be schikt de slapende meute stu- in weer leven in kan bla- .ls een minister van on- js met een gigantisch ies de jonge intelligen- nauwelijks in beweging krijgen, dan is niet te [achten dat een nieuw be- van de LSb dat wel De LSb zal dus wel een .Jnj bestaan blijven lei- jqJ IS maar verstandiger is mis- om de bond gewoon op [en. Kan Van der Sluijs dijk ook op zijn gat lig- 5 te voor Doen voegzaam >ag straks heel wat meer lkemade, als enkele ou derwetse bepalingen uit. vde Algemene Plaatselijke Veror dening zijn geschrapt. De fri vole dorpsbewoners zullen echter nog even geduld moeten hebben tot het zover is. Zo is het officieel nog steeds verboden langs de openbare weg of langs het voetpad op de grond te zitten of daar te lopen in gezelschap van „iemand van de andere kunne". Of dat ook opgaat voor echtparen is niet duide lijk, maar zeker is dat zelfs de Islam-wetgeving in dit op zicht wat soepeler is. Inwo ners van Alkemade kunnen zich straks ook gaan uitleven in boten als een ander voor schrift komt te vervallen: de regel dat personen van bei derlei sekse, die niet tot één gezin behoren niet aan boord van één vaartuig mogen over nachten. De Alkemadese vrouwen mo gen nu eindelijk een broek gaan dragen, want ook de be paling dat het verboden is in de kleding van „de andere kunne" te lopen, wordt afge schaft. Het zal straks ook toe gestaan zijn in religieuze kle ding rond te lopen. Eindelijk kunnen priesters en nonnen zich dus op straat vertonen in hun vertrouwde kledij, tot nu toe moest dat kennelijk incog nito. En wie geen religieuze achtergrond, heeft, maar een pij gewoon lekker vindt, kan straks dus ook zijn of haar gang gaan. Ongekleed of in „onvoegza me" kleding zwemmen of zonnen is binnenkort toege staan in Alkemade. Het be gint er onderhand op te lijken dat de gemeenteraad wel wat erg lichtzinnig bepalingen uit de APV heeft geschrapt. Als de wat meer dartele dorpsbe woners hierin het voortouw gaan nemen, zou Alkemade wel eens een behoorlijk blote gemeente kunnen worden. Je ziet het al voor je: een zomer se gemeenteraad met burge meester en wethouders in netkousen, jarretels en kleuri ge coreetten, in vergadering met raadsleden die poedel naakt zijn of gehuld in habij ten. George Michael Het was een gerucht dat door de organisatie Gaaf '88 van het Leiderdorpse winkelcen trum Winkelhof zelf werd verspreid. „Er komt zondag middag een wereldster naar onze modeshow in Muzen- hof". En na enig aandringen: „Als u echt beloofd het ge heim te houden, dan wil ik wel zeggen dat het George Michael is". Nu lijkt zo'n melding wat ei genaardig. Vooral omdat zo juist het bericht in de media was verschenen, dat het sex- symbool van vele tienermeis Graffiti Als er ooit nog een plekje wordt ingeruimd in deze rubriek voor een serie 'Graffiti door de eeuwen heen', zal zeker blijken dat Leiden en de Leidenaren zich op dat punt niet onbetuigd hebben gelaten. In de grotten van Echternach (Luxemburg) valt dit aandenken te bewonderen van een bezoek van (jawel!) het koor van de Hartebrugkerk in 1939 toen een ondeugend koor lid op een onbewaakt ogenblik naar de spuitbus greep. foto: tejo ringers jes een aantal concerten in Australië had moeten afzeg gen wegens een defect aan ae stembanden. Maar het we reldje van glitter en glamour steekt zo gammel in elkaar, dat het verhaal van de Lei derdorpse organisatoren best zou kunnen kloppen. Ze meldden dat de ster ergens bij Aalsmeer een clip aan het op nemen was ter ondersteuning van zijn nieuwste single en dat een in het Winkelhof ge vestigde platenbaas de ster zo maar tegen het welgevormde lijf was gelopen. Met een licht gevoel van „we worden in het ootje genomen, maar je kan nooit weten", rukten diverse kranten afge lopen zondagmiddag uit naar het Leiderdorpse Muzenhof waar de happening plaats zou hebben. Het was even voor drie uur, toen een lokale poli- tiemobiel met luide sirenes en krijsende banden arriveerde, gevolgd door een rode bolide die eveneens alle snelheids barrières aan de laars had ge lapt. Uit dit voertuig stapten enkele potige knapen en een slecht geschoren jongen met spijkerbroek en zonnebril. In een wat paniekerige sfeer renden de jongelieden het ge bouw binnen, waar de ster het podium beklom om een handvol gesigneerde langspe- lere uit te delen. Of het de echte was? Natuur lijk niet. De dubbelganger was niet eens bijzonder goed gelijkend. Waarom die lieden van Gaaf '88 dit soort misselij ke grapjes uithalen, zal altijd wel een raadsel blijven. De modeshow die gepresenteerd werd was immers aantrekke lijk genoeg en had deze vorm van onderbroekenlol beslist niet nodig. Wat eigenlijk het meest verbaasd is het optre den van de Leiderdorpse poli tie. Ze hadden kennelijk niets beters te doen, terwijl we al7 tijd dachten dat het hun taak was om dieven te vangen, snelheidsovertreders op de bon te slingeren of desnoods foutparkeerders te bekeuren. Dieven Bewoners van nieuwbouwwij ken hebben de neiging een soort plaatselijk kleinschalig imperialisme te ontwikkelen. Zo worden in de nieuwbouw wijk, als de grenzen nog niet zo duidelijk afgebakend zijn, vaak achteloos stukken ge meentegrond bij de eigen tuin getrokken. Een andere veel voorkomende gewoonte is het inpikken van gemeentelijke bestratingsmaterialen. Klin kers en aanverwante artike len worden onder het mom van „dat is toch van ons alle maal" vaak in nachtelijke uren ontvreemd. Overdag, wordt daar dan doodgemoede reerd bijvoorbeeld 'de onei genlijk uitgebreide tuin mee bestraat. De gemeente Leider dorp wil paal en perk stellen aan deze activiteiten. De be woners van de nieuwe wijk Buitenhof-Midden/West heb ben een brief in de bus gekre gen waarin zij vriendelijk worden verzocht van de on beheerde gemeentelijke mate rialen in hun straat af te blij ven. Zij die reeds hun slag hebben geslagen worden ge maand de gestolen waar uit eigener beweging terug te ge ven. Enigszins dreigend voegt de gemeente er aan toe dat bestratingsmaterialen van de gemeente voor medewerkers van gemeentebedrijven heel goed herkenbaar zijn. Het is echter nog maar de vraag of de „proletarische be- strater", de bewoner die het niet zo nauw neemt met alge mene eigendommen dus, be reid is al de gestolen waar weer uit zijn tuin te graven, het boetekleed aan te trekken en het materiaal nederig aan gemeentebedrijven terug te geven. Daar zal dus wel weer een gemeentelijk controleur voor moeten worden aange steld, een soort „keienjager" die de dief grimmig op de ge merkte gemeentelijke stenen in zijn tuin wijst. De gemeen te zou ook eigenlijk beter moeten weten: alles wat onbe heerd op straat ligt, is immers de prooi van dieven en van dalen. Wil je daar iets tegen doen, dan moet je het het ach ter slot en grendel bewaren. Hypocriet „Het is jammer dat de Noord- wijkse verenigingen zo weinig belangstelling hebben getoond voor dit welzijnsplan", stelde VVD-er Koos Smit maandag avond tijdens de vergadering van de commissie welzijn. Wethouder Jaap Bedijn viel hem bij. „We hebben de vere nigingen alle mogelijke in spraak gegeven maar daar wordt geen gebruik van ge maakt", constateerde hij ver ongelijkt om vervolgens te be loven dat hij nog eens zou kij ken hoe dat komt. Hoe dat met die inspraak in de praktijk gaat bleek tijdens dezelfde vergadering. Toen een vertegenwoordiger van de Noordwijkse zwem- en wa- terpolovereniging na de be handeling van het agenda punt even probeerde het woord te krijgen, liep dat heel andere dan hij had verwacht. Hij kreeg weliswaar het woord van voorzitter Bedijn, die moest wel na het eerdere pleidooi dat verenigingen meer gebruik moeten maken van inspraak, maar werd na de eerste zin onmiddellijk af gekapt. De waterpoloman had toen niet veel meer gezegd dan dat er een „hele grote fout" in het welzijnsplan stond. Zijn vereniging kwam niet langzamerhand in de problemen door het te ondie pe Bollenbad maar zat al twee jaar in de moeilijkheden. Dit mocht hij al niet meer uit eenzetten. „Dat had u maar tijdens aangevraagd spreek recht moeten zeggen", bitste Bedijn de verbaasde man toe, die uitgenodigd was om even tueel zijn bezwaarschrift toe te lichten. „De commissie heeft geen vragen gesteld over uw bezwaarschrift en u kunt hier nu geen uiteenzet ting meer geven. Zo zijn de regels nu eenmaal". „De com missie wordt bedankt", sta melde de waterpolobestuurder nijdig die ongetwijfeld weinig vertrouwen meer heeft in de Noordwijkse manier van ip- spraak. Waarom de loco de waterpo loman geen kans gaf even zijn verhaal af te maken, is niet helemaal duidelijk. Misschien was Bedijn bang dat de verga dering daardoor te veel zou uitlopen. Hij kan dan echter beter optreden tegen politici die zichzelf en anderen her halen en zo wat meer tijd creëren voor de verenigingen. Dat zou zijn pleidooi voor meer inspraak in i^der geval een minder hypocriet onder toontje geven. (ADVERTENTIE) een groots spektakel voor jong en oud met doorlopend muziek tientallen attracties sport en spel frans café bierplein en... HEMELVAARTSDAG 12 MEI 10.00-17.00 uur toegangsprijs f 6,— kinderen f 3,— Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk -.«3.n onthaald: deze vrptvV"u'" krijgt de krant de eerste twee weken gratis. 'Noteer ais nieuwe abonnee ingaande- 'Naam: Adres: Postcode/plaals:_ 'Telefoon- (voor controle [Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per 1 maand automatisch betalen f23,74 kwartaal acceptgiro f70,93 i Stuur als dank de EHBO kit naar Naam:_

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13