£eicUc Gowtamt Franse gijzelaars na drie jaar thuis detoeps Bon: Kaarten ^Specialisten maandag niet in ziekenhuizen 2 16 Duits konvooi op doden herdenking „smakeloos" Toch wwv-uitkering ivoor gehuwde vrouw Vijf doden bij lawine Pleidooi voor Frans als verplichte taal 3 13 14 15 17 Donderdag 5 mei 1988 79e jaargang no. 24106 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND i Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholl Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70,93, laarf. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6%BTW)f. 0,65 per mm, familieberichten f. 0,59 per mm. Telefax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur W.A.Buijteweg. Vannacht enkele mistbanken en een minimumtemperatuur van ongeveer 6 graden. Over dag flinke perioden met zon en droog. Middagtemperatuur rond 19 graden. Matige noord oostenwind. In het weekeinde warm en zonnig. Zon op: 6.01; onder: 21.13. Scheveningen hoog water: 6.34 en 19.03; laag water: 2.24 en 14.29 uur. Zaterdag 7 mei verschijnt bij deze krant de special J STAKINGSLEIDERS [POLEN AANGEHOUDEN I I WARSCHAU De Poolse veiligheidspolitie eeft vanmorgen vroeg een inval gedaan in de taalfabriek van Nowa Huta, bij Krakow in het luiden van Polen, en heeft alle leden van het iakingscomité gearresteerd. Dit heeft de na- tonale radio gemeld. Het besluit van de autori- liten is genomen om een einde te maken aan „grote verliezen" die de Poolse economie al jor de tien dagen durende staking heeft gele ien, aldus de radio. In de hoogovens van Nowa luta had de helft van de ruim 30.000 werkne- rs het werk neergelegd. De woordvoerder i de burgemeester van Krakow heeft beves- rgd dat de staking in de staalfabriek is afgelo- »n. „Ik denk niet dat ze uit zichzelf zijn ver- jokken," zei hij, „dus ik denk dat ze zijn ge- iplpen bij hun vertrek". 'na 7: R.-k kerk bemiddelt in arbeids- DEN HAAG Het VVD-kamerlid Ploeg vindt het „smakeloos en een schan daal" dat een Duits militair konvooi toestemming heeft gekregen op dodenher denking oud Duits oorlogsmaterieel op te halen dat in ons land stond opgeslagen. De Duitse militairen hebben de nacht van 3 op 4 mei doorgebracht in de Alexan- derkazerne aan de rand van de Waalsdorpervlakte in Den Haag waar jaarlijks in de oorlog omgekomen verzetsmensen en militairen worden herdacht. Ploeg wil over deze zaak vragen stellen aan minister Van Eekelen van defensie. Het trans port, dat bestond uit achttien diepladers, werd begeleid door de Koninklijke Ma- rechausse en had de uitdrukkelijke opdracht ons land gisteren voor zes uur, toen op tal van plaatsen herdenkingen begonnen, te verlaten. Daaraan hebben de Duitse militairen gehoor gegeven. Het oorlogsmaterieel dat zij ophaalden was in mei '45 op de Duitse bezettingstroepen buit gemaakt en kwam in opslagplaatsen i paar musea terecht. Er is echter geen plaats meer voor. Het materiaal een Du wordt nu gebruikt voor de inrichting van Duits Ruim 150 gewonden bij explosies fabriek VS HENDERSON Bij een reeks explosies in een fabriek voor raketbrandstof in de buurt van Las Vegas werden gisteren zeker negen mensen ge dood en liepen 150 mensen verwondingen op. Vanmorgen werd nog steeds gezocht naar ver miste personen op het terrein van het complex, dat bij de explosies geheel van de aardbodem is weggevaagd. Ook een aangrenzende marshmel- lowfabriek ging de lucht in. De ontploffingen deden gebouwen tot in Las Vegas op hun grond vesten schudden. Een groot gebied moest worden geëvacueerd in verband met een gif wolk van enkele vierkante kilometers die bij de brand vrijkwam. In de fabriek van Pacific En gineering and Production Company werd een component gemaakt van de brandstof voor de Amerikaanse Space Shuttle. Cruijff beurt miljoen dollar bij Barcelona (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA Na maandenlang aarzelen heeft Barcelona-voorzitter Josep Lluis Nu nez gisteren besloten om Johan Cruijff voor één seizoen te benoemen tot trainer van de Catalaanse miljoenenploeg. Cruijff beurt voor nauwelijks een jaar werk een miljoen dollar, 1,9 miljoen gulden. Hij heeft zijn as sistent bij Ajax, Tonnie Bruins Slot, opgeno men in de technische staf waarmee Cruijff in Barcelona gaat werken. De 41-jarige Vin- kevene'r voetbalde van 1973 tot 1978 bij Bar celona. Cruijff treedt met onmiddellijke in gang in dienst van Barcelona, als opvolger Siamese tweeling gescheiden pho Mathibela, die begin deze week in een ziekenhuis in Sowe- i van haar tweelingzusje Mphonyana werd gescheiden, heeft log een groot verband rond haar hoofd, maar haar toestand zou imiddels stabiel zijn. De kleinere en zwakkere Mphonyana werd isteren opnieuw aan haar hoofd, waarmee zij met haar zusje as vergroeit, geopereerd. Ook haar toestand zou kritiek, maar irjel zijn. De meisjes zaten bij de geboorte met een bloedvat elkaar vast. foto: ap (Van c parlementaire redactie) PEN HAAG Gehuwde vrouwen krijgen voortaan f toch een wwv-uitkering. Voorheen konden zij alleen (rechten op de uitkering doen gelden wanneer zij kost- jwinner waren. Het gaat in het bijzonder om de groep ►vrouwen die vóór 23 december 1984 nog tevergeefs om zo'n uitkering bij het ministerie van sociale zaken aan klopten. Na die datum zijn de rechten van vrouwen op een wwv-uitkering wel erkend. (Om de hiermee samenhangende stijging van de kosten in de so ciale zekerheid toch enigszins in de hand te houden, is het niet jonmogelijk dat sommige uitkeringen voor mannen, zoals uitke ringen bij arbeidsongeschiktheid, moeten dalen. Een en ander is van een besluit in het kabinet het VN-verdrag voor lijke behandeling niet op te zeggen. Op 23 december '84 werd lat verdrag opgenomen in een richtlijn van de Europese Ge- eenschap, waarvan Nederland samen met elf andere Westeu- ipese landen deel uitmaakt. inister De Koning heeft enige tijd geleden erop aangedrongen het VN-verdrag op te zeggen omdat een strikte doorvoering van het principe gelijke behandeling van mannen en vrouwen in de Isociale zekerheid op den duur zou leiden tot een uitgavenstijging !van maximaal zeven miljard gulden, waarvan circa twee miljard (jaarlijks zou terugkeren. Niettemin is De Koning onder druk van premier Lubbers op zijn voorstel teruggekomen. Dat voorlopig niet het volle bedrag van zeven miljard gulden op itafel behoeft te worden gelegd, komt omdat de gelijke behande- i* iiing van mannen en vrouwen nog niet in alle uitkeringen kan 'orden doorgevoerd. Zo bestaan er nog verschillen tussen man a vrouw in de wet Uitkering Vervolgingsslachtoffers en in de Jgemene Arbeidsongeschiktheidswet. Overigens zijn sommige rouwen hierover ook al rechtszaken begonnen, zodat te ver achten valt dat Nederland ook die wetten zal moeten aanpas- 7® )ntucht met kinderen in Alphen LPHEN AAN DEN RIJN Een Alphense moeder heeft »j de politie aangifte gedaan van het plegen van ontucht met laar kind. Volgens de vrouw zijn er nog veel meer kinderen «trokken bij de ontuchtzaak die volgens haar zeggen „veel jroter is dan Oude Pekela". De Alphense politie wil verder geen enkele mededeling over le zaak doen. De recherche stelt een onderzoek in. „Tot nu oe gaat het echter slechts om één aangifte. Er zijn nog geen fanwijzingen dat er meer mensen bij betrokken zijn", aldus fen woordvoerder. BEZORGDHEID OVER CONCESSIES AAN TERRORISTEN PARIJS/WASHINGTON „Geen blinddoeken en geen ke tenen meer. Wij zijn weliswaar niet uit het graf opgestaan. Maar ik voel mij herboren". Zo reageerde vanmorgen de Franse journalist Jean-Paul Kauffmann (42) bij terugkeer in Frankrijk. Kauff mann werd gisteren samen de Fran se diplomaten Marcel Carton (64) en - Marcel Fontaine (47) na een gijzeling van drie jaar door de pro-Iraanse terreurgroep Islamitische Jihad in Bayrut vrijgelaten. Op weg vanuit Libanon naar Parijs werden de drie Franse gijzelaars vanmorgen vroeg tijdens een tussen landing op Corsica met hun familie herenigd. Rond tien uur arriveerden zij op het Parijse vliegveld Orly, waar hen een uiterst emotioneel welkom ten deel viel. Het opgetogen, maar vermoeide en sterk vermager de drietal is inmiddels in een zieken huis opgenomen. Terwijl Frankrijk opgelucht adem haalt over de vrijlating van de laat ste drie Franse gijzelaars in Libanon, hebben zowel de Verenigde Staten als Groot-Brittannië behoedzaam ge reageerd. Washington en Londen maken zich grote zorgen dat de Franse regering van premier Chirac zo kort voor de tweede ronde van de presidentsverkiezingen concessies neeft gedaan aan de ontvoerders. Zoals bekend weigeren de VS en Groot-Brittannië enige toezegging te doen voor de vrijlating van hun gij zelaars in Libanon. Volgens onbe vestigde berichten zou de Franse re gering, net als bij eerdere gelegenhe den, voor de vrijlating van het drie tal toezeggingen hebben gedaan over wapenleverancies aan Iran. Ook zou een fors losgeld zijn betaald, dat via Iran wordt doorgesluisd naar de ont voerders in Libanon. De Franse au toriteiten weigeren antwoord te ge ven op vragen over de voorwaarden van de vrijlating. „Wij deden wat wij moesten doen. De drie zijn vrij, punt uit. Dat is alles", aldus minister van binnenlandse zaken Pasqua. Pagina 7: „Ik heb overleefd, nu ga ik leven". Politie bevrijdt gegijzelden op Nieuwcaledonië (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Commando's van de Franse rijkspolitie hebben vanochtend de 22 gendarmes en een magi straat bevrijd, die sinds twee weken in gijzeling werden gehouden door Ka naken in een grot op het Nieuwcaledonische eiland Ouvéa. Bij de actie zouden zeven tien Kanaken zijn gedood en één Franse agent. Twee agenten raakten gewond. Jean-Marie Tjibaou, de lei der van de Kanaakse onaf hankelijkheidsbeweging FLNKS beschuldigde de Franse regering ervan uit elektorale redenen te heb ben ingegrepen. „Met twaalf dode Kanaken kan meneer Chirac zeker zijn dat hij de stemmen van Jean-Marie Le Pen krijgt", aldus een bittere Tjibaou. Pagina 7: Gijzelaars speelbal in Franse verkie zingen. Gevallenen herdacht Op de Dam in Amsterdam is gisteravond de nationale dodenherdenking gehouden. De plechtigheid werd bijgewoond door koningin Beatrix en kroonprins Willem-Alexander, die voorafgaande aan de twee minuten stilte ter nagedachtenis aan de gevallenen, de eerste krans bij het nationale monu ment legden. De kroonprins verving prins Claus, die verstek moest laten gaan in verband met een sterfgeval in zijn familie. Het was dit jaar voor het eerst dat de nationale herdenking op de Dam samenviel met het tijdstip waarop overal in het land de doden werden herdacht: om acht uur 's a- VOndS. FOTO: anp LEIDERDORP/LEIDEN Een groot aantal vrijgevestigde ^>ecialisten uit Leiden en om- «eving zal maandagmiddag liet in de ziekenhuizen zijn. Dan wordtin Utrechteen ver- dering gehouden van de tndelijke Specialisten Vere- liging (LSV). Aan de orde ko nen de eventuele acties die de ipecialisten zullen houden „als de overheid zich niet houdt aan afspraken en adviezen over het norminkomen en de inschaling" van de specialis- Voorzitter H. Snijder van de afdeling Leiden van de LSV en van het district Zuid-Hol land zuid-west verwacht dat veel van zijn collegae uit de Leidse regio acte de présence zullen geven. „Totaal worden tussen de twee- a drieduizend specialisten verwacht, we den ken dat ongeveer de helft van de vrijgevestigde specialisten komt en ook nog een aantal collegae dat in dienstverband werkt". Snijder, neuroloog in het St. Elisabeth Ziekenhuis in Lei derdorp, denkt niet dat patiën ten de dupe worden van de vergadering. „Die stond al eni ge tijd gepland, dus ik denk dat er rekening mee gehouden is bij het maken van de afspra ken". Hij vermoedt dat de ac tiebereidheid in de Leidse re gio „bijzonder groot" is. De specialisten verwachten dat de overheid in mei of juni besluiten zal nemen. „Als dan blijkt dat de overheid zich niet aan afspraken houdt en advie zen negeert, zullen we direct in actie komen", gelooft Snij der. Over de vorm van de ac ties kan hij nog geen medede lingen doen: „Daar wordt maandag uitgebreid over ge sproken". boom afblazen Veroorzaakt paniek ÏENGELO In Hengelo is isteravond grote onrust ont- taan doordat er tussen 22.04 en 22.50 uur een geluid de stad klonk dat over eenkwam met dat van laag- (4iegende straaljagers. Het mgstaanjagende lawaai bleek worden veroorzaakt door "een technisch defect tijdens bet stoom afblazen bij Ako Zout Chemie (AZC). Verontruste Hengeloërs bel den zo massaal de politie dat «de telefooncentrale van het «bureau geblokkeerd raakte. Ook vir swartes Op het strand bij de Zuidafri- kaanse stad Port Elisabeth stond tot voor kort een bord „Slegs vir blankes", maar dat is nu op last van het Hooggerechtshof verwijderd. Ook zwarte Zuidafrikanen mogen vanaf gisteren in dit gebied pootjebaden, zonnen en een duik in zee nemen. Villiers Nikelo, Nancy Sobele, Christian Njokweni en Dorot hy Siguba (v.l.n.r.) waren er als eersten bij om gebruik te maken van hun nieuw ver worven recht. MALOJA In het Zwitserse kanton Graubünden zijn gisteren vijf skiers, onder wie een gids, door een lawine bedolven en om het leven gekomen. Hun nationaliteit is nog niet bekend. De skiers werden op een hoogte van 2.800 meter door de lawine verrast. Omdat ze uitgerust waren met speciale zendertjes kon de groep snel opgespoord worden. Het Zwitsers instituut voor sneeuw- en lawinegevaar had gisteravond nog gewaarschuwd voor lawines in het gebied. Op 1 april kwamen zes Nederlandse skiers in dezelfde streek bij een lawine om het leven. DEN HAAG In alle vakken van het voortge zet onderwijs moet het Europees perspectief tot zijn recht komen. De ken nis van Europa dient te worden vergroot. Het on derwijs in vreemde talen moet bijzondere aandacht krijgen. Naast Engels dient ook Frans een ver plichte vreemde taal te zijn; passieve beheersing van een derde vreemde taal is gewenst. Dit bepleit een werkgroep van de Europese Beweging in Ne derland (EBN) in een rapport dat gisteren is aangeboden aan minister Deetman (onderwijs). De werkgroep werd ingesteld om commentaar te geven op het wetsontwerp basisvorming in het voortgezet onderwijs in samenhang met de vorming van een Europa zonder gren zen in 1992. Kennis van Europa moet in de eindtermen van de basisvor ming worden opgenomen, wil een Europees bewustzijn en staatsburgerschap zich kunnen ontwikkelen, aldus de werk groep. Een apart vak „Europa" wordt hiervoor niet het ge schikte middel geacht. Europa moet binnen de voorgestelde vakken aan de orde komen. De werkgroep schrijft dat Ne derland steeds meer een regio zal worden binnen een Europa waarin de concurrentie scher per wordt. Wil de komende generatie zich op de arbeids markt kunnen handhaven dan moet het onderwijs op de ge volgen van de interne markt in 1992 vooruitlopen. De basis vorming zal hiervoor de nood zakelijke grondslagen moeten leggen en tevens de basis voor al het daarop volgende onder wijs, aldus de EBN-werkgroep. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK THEATER, RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA 24 PAGINA'S Paus stelt zich behoedzaam op tegenover onrust In Polen Kinderen op zoek naar de Canadees van Trees Espagnol dendert over Bayer Leverkusen heen 11 Sociale woningbouw in Leiden veilig CNV: Veel jongeren Intulnbouw worden onderbetaald Lisse moet twee koopavonden houden Peter van Noort favoriet voor Ter Specke-bokaal Zwakke teksten op Tiende Leids Cabaretfestival Soap-opera „Dallas" tien jaar ft a oud en nog M onversleten m\t geestelijk leven 2 opinie/weer 2 binnenland 3/5 buitenland 7 economie 9 auto 10 sport 11 leiden 13 kunst 6 omgeving 14/15 leiden sport 16 kunst 17/21 radio en televisie 23 We zijn ze kwijt. Vijf hele zeldzame zeekaarten, die nog gebruikt zijn door de Verenigde Oostindi- sche Compagnie. Ze hadden een bijzondere waarde, maar zijn gisteren toch verkocht voor 75.000 ordi naire Hollandse-guldens-van-vandaag. De koper is het Maritiem Museum van Sydney in Australië, dus de meesten van ons, mag je rekenen, zien ze nooit meer terug. Er was voor de kaarten anders wel veel belangstelling uit de hele wereld. Van één kaart was zelfs niet eens bekend wie de tekenaar was. Wel is duidelijk dat hij ook uit de eerste helft van de achttiende eeuw stamt. Dergelijke kaarten worden maar zelden verkocht. Vandaar dat het be richt dan ook vandaag in de Leidse Courant staaL We kaarten dat hier maar weer even aan. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters; Adres: Telefoon (vóór controle bezorging); In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B- Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1