ieger Israel opgerukt tot lak bij Syrische linies IRA-veteraan heeft geweld af gezworen jNfamibia herdenkt èi jn eigen doden Mitterrand: fluwelen handschoenen voor kiezers in het centrum [arcos mag begrafenis loeder niet bijwonen ■ÜITENLAND EeuióeSouoatit WOENSDAG 4 MEI 1988 PAGINA 7 [t-aanvalsverdrag tussen «kou en Peking in de maak JCYO China en de Sovjetunie zijn ^het geheim besprekingen begonnen Jr een nieuw niet-aanvalsverdrag, zo 'icht de Japanse krant Sankei Shim- i. Volgens de anti-communistische nt, die zich baseert op informatie i anonieme Oosteuropese diploma- 71 in Tokyo, is er regelmatig overlegd tloskou, Peking en Tokyo. Het later aar te ondertekenen verdrag zou de erzijdse bedreiging verminderen en 4 militaire uitgaven beperken. Maar een herstel van de nauwe militaire Senwerking, die indertijd was ge ld op het in 1950 gesloten vriend- ijapsverdrag kan geen sprake zijn, al- de zegslieden. Het verdrag strand- 21 in het begin van de jaren '60 op jjologische meningsverschillen. Saudies ontruimen Iraans consulaat NICOSIA Saudische veilig heidstroepen hebben gisteren het Iraanse consulaat in Jiddah be stormd en het personeel wegge voerd. Dit heeft Radio Teheran bekendgemaakt. Ar-Riyad heeft nog niet op de beschuldiging gere ageerd. Ooggetuigen meldden dat er om het gebouw een grote poli tiemacht was samengetrokken. Ook was de Iraanse vlag neerge haald. Het Iraanse ministerie van buitenlandse zaken heeft fel tegen de „brutale bestorming" gerea geerd. Saudi-Arabie verbrak 27 april de diplomatieke betrekkin gen met Iran en gaf het ambassa depersoneel een week de tijd om het land te verlaten. „Schuldbekentenis" Tjechische premier PRAAG Premier Lubomir Strougal van Tsjechoslowakije heeft gisteren in een toespraak tot het parlement erkend dat zijn regering fouten heeft ge maakt en er tot nu toe niet in is geslaagd de economie van het land te verbeteren. Tevens benadrukte hij dat het door Sovjet-leider Gorbatsjov geïni tieerde hervormingsbeleid ook van groot belang is voor Tsjechoslowakije. De regering heeft 1991 gekozen als streef datum voor een volledige her ziening van het bestaande eco nomische systeem, aldus de premier. Zeeliedenbond dreigt met algemene staking LONDEN De NUS, de Brit- se vakbond van zeelieden, heeft gedreigd met een alge mene staking op alle Britse schepen, nu de rechter beslag heeft laten leggen op de tegoe den van de bond. Reden vqor de beslaglegging was dat de bond, met 20.000 leden, de drie maanden oude staking bij de rederij P&O heeft laten over slaan naar andere bedrijven. Woordvoerders van de bond reageerden ziedend op het vonnis. „Britse schepen in de hele wereld zullen doelwit van acties worden", aldus vak bondsleider Sam McCluskie. Khadafy wil doodstraf afschaffen BAYRUT De Libische leider Khadafy heeft gisteren opgeroepen tot het afschaffen van de doodstraf. Ook aan dwangarbeid moet een einde komen, aldus Khadafy. Hij liet weten dat in Libië geen zwarte lijsten meer bestaan. Tot voor kort prijkten daarop de namen van Li biërs die in ballingschap in het bui tenland verbleven. Nu kunnen deze Libiërs naar huis terugkeren wanneer zij willen. „Wie naar Li bië terug wil komen, kan dat doen en is vrij te komen en te gaan". Dit geldt niet voor Libiërs die onder invloed staan van de Amerikaanse inlichtingendienst. Interview Jeltsin in Russische krant MOSKOU Boris Jeltsin, de in november ontslagen partijleider van Moskou, is voor het eerst weer aan het woord gelaten in de Sovjet-pers. In een interview met het dagblad Stroitelnaya Gazeta zei hij dat de Sovjet-leiders zich niet kunnen permitteren het ver trouwen van de Sovjet-burgers in de hervormingscampagne te be schamen. Jeltsin, die aan de kant werd gezet omdat hij een overent housiast hervormer was, stelt dat de met name door Sovjet-leider Michail Gorbatsjov gewekte hoop op hervormingen niet gefrus treerd mag worden. Europeanen ontvoerd in Colombia BOGOTA In Colombia hebben guerilla-organisaties gisteren vijf Eu ropeanen ontvoerd. De ontvoerden zijn twee Westduitse honorair-con- suls, een Franse ambassademedewer ker, en twee Zwitserse handelsfunc tionarissen. Twee andere diplomaten zijn aan ontvoering ontsnapt. Volgens de politie zijn de vijf Europeanen ontvoerd door het Nationaal Bevrij dingsleger en het Volksbevrijdingsle ger, die beide deel uitmaken van de Nationale Guerilla Coördinatie Orga nisatie. In de eerste drie maanden van dit jaar zijn in Colombia 16 bur gemeesters ontvoerd en 31 soldaten, 28 politieagenten en 80 burgers ge dood. XASHAYA Israëlische roepen en hun Libanese iondgenoten hebben nmorgen het dorp Mai- |oun in Zuid-Libanon in- Jenomen, op slechts en- cele kilometers van de Syrische frontlinies. De Jiname van het dorp is jinderdeel van de zoekac tie naar guerrillastrijders Zuid-Libanon, die aandagavond begon. Wj de actie zijn voorzover be- jend rond 2.000 mensen opge- [akt voor verhoor en is een ote hoeveelheid wapens in ïeslag genomen. Aan de be setting van Maidoun ging een ïevecht met pro-Iraanse strij- jers vooraf. Daarbij werden onder meer Israëlische ge vechtshelikopters, tanks en pantservoertuigen ingezet. Eerder waren andere dorpen in het gebied afgegrendeld ge weest en doorzocht op guerril lastrijders en wapens. De be volking werd gewaarschuwd niet met Palestijnse guerrilla's samen te werken. Een Syrische functionaris in de oostelijke Beka'a-vallei verklaarde vanmorgen dat Syrië de Israëlische troepen bewegingen nauwkeurig ga deslaat. De Syrische troepen in de Beka'a-vallei werden gisteren al in staat van pa raatheid gebracht. De Israëli sche premier Shamir bena drukte dat zijn troepen niet uit zijn op een confrontatie met de Syriërs. Het gebied waar Israel de zui veringsactie uitvoert stond vroeger bekend als „Fatah- land", naar de PLO-organisa- tie van Yasser Arafat. Bij de Israëlische invasie in Libanon van 1982 werd Fatah uit deze streek verdreven. Na de Is raëlische terugtrekking zijn duizenden bewoners naar de dorpen teruggekeerd en is het gebied, vooral de laatste we ken, opnieuw de uitvalsbasis geworden voor acties tegen Israel. Het waren juist deze infiltra ties, die Israel deden besluiten tot de zuiveringsactie. Pale stijnse verzetsbewegingen en de militieleden van de Liba nese Nationale Verzetsbewe ging hebben overigens geen vaste bases in het gebied, om dat die veel te kwetsbaar zijn voor de Israëlische lucht macht. Veel Palestijnen zou den de bui overigens al heb ben zien hangen en tijdig zijn vertrokken. In grotten in de heuvels zou wel veel munitie zijn aangetroffen. De actie van het Israëlische leger is de meest omvangrijke van de afgelopen twee jaar, maar Yitzhak Modai, een lid van het Israëlische kabinet, heeft op de legerradio ver klaard dat het leger zeker niet in Libanon zal blijven. Pre mier Shamir zei dat er geen enkele kans is dat Israel op nieuw langdurig betrokken zou raken bij gewelddadighe den in Libanon. Minister van buitenlandse zaken Peres ver zekerde dat de invasie een „routine-actie" is, die gericht is op het beveiligen van de nederzettingen langs de Israë lische noordgrens. In de kibbutz Kiryat Shmona in Noord-Israel zijn de bewo ners blij met de actie van het leger. De 15.000 kibbutzbewo- ners hebben na de recente in filtratiepogingen het idee ge kregen dat de dood overal op de loer kan liggen tussen de citroen- en vijgenbomen, de varens en het lage struikge was. Van verschillende kanten is de Israëlische actie veroor deeld. Zo hebben de VS hun bezorgdheid uitgesproken. Het Britse ministerie van bui tenlandse zaken heeft de ope ratie veroordeeld. Een woord voerder van het ministerie verklaarde dat de operatie „aantoonde hoe ondoelmatig de door Israel ingestelde vei ligheidszone op Libanees grondgebied is". Nostalgische posters Studenten van de kunstacademie in Parijs zijn begonnen aan een herdruk van posters uit 1968, om de ODStand" twintiq jaar geleden te herdenken. Op de pamfletten staat „de politie praat elke i-N n-o-Ktnliilsa cti iWontan-Homonetratipi; in mpi '£feN HAAG „Ook wij Herdenken de vierde mei, als jullie. Terwijl jullie .,il staan bij de slachtof fers van de nazi-terreur, ^rdenken wij op die dag tits&ze ongeveer achthon derd landgenoten, die tij- «Toeris een Zuidafrikaanse Jjjhval om het leven kwa- 46j*en". Het doet de evan gelisch lutherse dominee "nebs Heinrich Schwartz Ijn dat hij vandaag niet zijn vaderland Namibia HlHan zijn. dominee heeft tijdens zijn B®erblijf in Nederland al wel ilrnerkt dat maar bitter wei- mensen zich voor het lot Namibia interesseren, r Schwarz, die op uitnodi- Ing van de Wereldraad van ierken ons land bezoekt, valt e vergelijking tussen de situa- e in zijn land en de donkere feriode '40-'45 in ons land niet avaar. ISuidafrika houdt, net als de luitsers in de Tweede We- jïldoorlog dat in Nederland eden, Namibia bezet. Er is een strikte rassenscheiding, de oorspronkelijke bewoners worden achtergesteld op het gebied van scholing, werk en medische zorg en leger en po litie zorgen met hun handlan gers voor een terreur-regime". Dominee Schwarz verklaart zich openlijk voorstander van een totale isolatie van Zuid- afrika. Hij citeert een van de geestelijk, leiders in Namibia, bisschop Zephaniah Kameeta: „Het is gewelddadig en on menselijk voor de mensen die nu sterven te stellen dat het lijden verder zal toenemen door sancties. Al tijdens de Duitse kolonisatie werden we achtergesteld, sancties zijn dus niet nieuw voor ons. Alleen degene die ze ons nu oplegt is nieuw: Zuidafrika". Inlijving De Volkerenbond, de voorlo per van de Verenigde Naties, nam na de Eerste Wereldoor log Namibia als protectoraat onder zijn hoede. De regeling van de dagelijkse gang van za ken werd toebedeeld aan Zuidafrika, dat de opdracht kreeg „het materiële en more le welzijn van de Namibiërs Dominee Schwarz: „Zuidafrika houdt Namibia bezet, net als Duitsland Nederland in de Tweede Wereldoorlog bezet hield". FOTO: PERS UNIE tot het uiterste te bevorderen". Al in 1947 liet Zuidafrika de Verenigde Naties weten Nami bia te willen inlijven. De VN verzetten zich daartegen tot op de dag van vandaag. Schwarz: „Eén van de argu menten van Pretoria, maar ook van Washington en Lon den, is de Cubaanse aanwezig heid in ons buurland Angola". Zuidafrika is allerminst ge charmeerd van de Cubaanse bescherming van het marxis tisch georiënteerde Angolese bewind. Daardoor worden, volgens Pretoria, de Zuidafri kaanse anti-apartheidsorgani satie ANC en de Namibische verzetsbeweging Swapo in staat gesteld in Angola oplei dingskampen en uitvalsbases te beheren. Na een jarenlange patstelling van de laatste jaren lijkt enige hoop te gloren: de meest bij het conflict betrok ken partijen - Zuidafrika, An gola, Cuba en VS - zijn giste ren in Londen met elkaar be sprekingen begonnen. Na terugkeer uit Nederland verwacht Schwarz uitgebreide verhoren. Maar daar is hij naar zijn zeggen inmiddels aan gewend. Voor de inwoners van zijn dorp heeft hij echter plezierig nieuws: tijdens zijn verblijf hier bleek dat via de Wereldraad van Kerken een kleine duizend gulden van een Westduitse actiegroep naar hem onderweg is. „Daarmee kunnen wij de school weer voor een jaar draaiende hou den." JEAN-LOUIS MICHELS DE ECHO VAN LE PEN KLINKT DOOR IN CAMPAGNES 4 (Vervolg van de voorpagina) PARIJS Het licht gaat uit, de laserspots floepen aan. Stampende disco van Alan Parsons geeft de maat aan. De show van Jaques Chirac begint. Een juichkreet golft door de zaal als „Chichi" ver schijnt. Van rechts achter loopt hij met elegante pas een immens wit podium af, waaruit langzaam een spreekgestoelte oprijst. Van links komt op dat zelfde moment Raymond Barre, de in de eerste ron de uitgeschakelde libe raal. Zijn aanwezigheid hier moet het electorale verbond tussen de beide rechtse regeringspatijen onderstrepen. De organi satie is perfect en Bercy kookt. Drie dagen later en 350 kilo meter oostelijker scanderen 15.000 Elzassers en Lotharin- gers de naam van hun favo riet: „Mitterrand president". De stemming zit erin. De be minde leider trakteert zijn aanhangers eveneens op een clip, zij het niet van Chirac, maar eentje ter meerdere eer en glorie van zichzelf. Het zijn de bekende beelden: Mitter rand naast Kohl, Mitterrand in Moskou, in Washington, in Afrika en tenslotte op een Franse atoomonderzeeër. Toneelregisseur Jerome Sava- ry opent het spektakel en laat de menigte weten dat de ac teur Michel Picolli, voetballer Dominique Rocheteau en an dere beroemdheden naar Straatsburg zijn gekomen om de kandidaat hun steun te be tuigen en tegelijk hun afkeer van extreem-rechts waarmee de gaullisten zouden heulen. Het is de enige keer dat de te genstander direct wordt aan gevallen. In tegenstelling tot Chiracs speech die in feite één frontale aanval op het socialis me is, zal Mitterrand zijn op ponent hooghartig negeren. In fraaie volzinnen schets de president liever een vaag beeld van het Frankrijk van de toekomst, dat van „na 8 mei". De achterban veert jui chend op als hij voor meer so lidariteit pleit. Veel meer hoeft Mitterrand feitelijk niet te zeggen, want met in het voorprogramma optredens van de onverslijtbare Charles Tré- net („Douce France") en de su per populaire zanger Renaud was de avond bij voorbaat een succes. De tientalle artiesten die Mit terrand steunen staan in geen verhouding tot de paar zangers die zich achter Chirac hebben gesteld. De premier telt meer sporters in zijn rangen. Tot overmaat van ramp liet de mi crofoon van Nana Mouskouri het in Parijs afweten. Veiligheid De kandidaat-premier en de kandidaat-president tonen spe ciale aandacht voor een be paald gedeelte van het elekto- raat. Ieder charmeert op zijn eigen manier. In korte stacca to-zinnen hamert Jacques Chi rac op de veiligheid op straat en strijd tegen de illegale im migratie. Het zijn toevallig thema's van Jean-Marie Le Pen, die ongeveer één op de zeven Fransen achter zich kreeg. Mitterrand heeft een andere groep op het oog en houdt een wat meer literair betoog. Hij praat over de myti- sche Elzas met zijn bossen en rivieren. Het millieu moet veel beter worden beschermd in een regio waar de „Groene" presidentskandidaat Antoine Waechter tien dagen geleden een verrassende negen procent haalde. Mitterrand heeft de zieke bomen in de Vogezen gezien. Net als Chirac trekt hij overi gens fluwelen handschoenen aan voor de kiezers in het cen trum. Heel voorzichtig pro beert Mitterrand toekomstige openingen in die richting naar zijn achterban te verkopen. Omgekeerd heeft Chirac een soortgelijk probleem. Hij moet ervoor zorgen zich niet van datzelfde centrum te ver vreemden door al te opzichtig met Le Pen te flirten. lafANILA De vroegere Filipijnse dictator Ferdinand §ircos heeft uit veiligheidsoverwegingen geen toe- mming gekregen om de begrafenis van zijn moeder te wonen. 2 53^ 95-jarige Dona Josefa Edralin Marcos overleed woensdag in 4 50Fn ziekenhuis in Manila. Een dag eerder deed de familie een ringend beroep op president Aquino Marcos, die sinds zijn af- 'pHpn in 1986 in ballingschap op Hawaii woont, toe te staan de loeder op te zoeken. Een crisiscomité boog zich vandaag over e bewuste brief en beschikte afwijzend. 5USKE EN WISKE DE KRIMSON CRISIS (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weesp. DUBLIN Als ik het Tara Tower Hotel in Dublin binnenwandel, springt hij op uit zijn stoel, werpt zijn armen om me heen en roept en- housiast: „Comrade, my dear comrade, welcome". Voor Gerry Dunlop kan onze relatie niet meer stuk, sinds ons vier uur durend gesprek enkele dagen daarvoor in zijn woonplaats Belfast. Ze ventig jaar is de oude vechtjas en fanatiek lid van „de partij". Een IRA- veteraan. De partij, dat is de Workers Party. Ieder jaar komen de le den samen om in Dublin hun Ard Fheis te vieren, de partij conventie die plaatsvindt in de statige Royal Dublin Socie ty. De verzamelde kameraden zullen daar ook zaterdag weer hun handen blauw klappen als Tomas Mac Giolla een dra matische oproep doet aan de protestantse werkende klasse in Noord-Ierland om zich aan te sluiten bij de Workers Par ty. En diep in hun hart weten ze allemaal dat dat niet zo eenvoudig zal zijn: de partij komt rechtstreeks voort uit het verboden Ierse Republi keinse Leger, de IRA, en haar politieke vleugel, de Sinn Fein. En dat roept bij iedere protestant in Ulster de nodige achterdocht op. Haat „I hate the bastards". Gerry Dunlops haat fonkelt door zijn brilleglazen heen. Met de „bastaarden" bedoelt hij de Provisionele IRA, de geweld dadige groepering die zich be gin jaren zeventig afscheidde van de Officiële IRA en die de verantwoordelijkheid heeft opgeëist voor de recente aan slagen tegen Britse militairen in Nederland. „Ben jij gek?", spuwt hij als ik hem in Belfast vraag of hij genegen is tot on derhandelen met de Provo's. „De ene minuut praten ze met je, de andere minuut schieten ze je kop van je romp". Dunlop ooit tot honderd jaar gevangenisstraf veroor deeld voor terroristische IRA- activiteiten is nu fel ge kant tegen de moordpartijen van de Provisionele IRA. Hij vertelt: „Ik was zeven jaar toen ik in 1925 bij de jeugdbe weging van de Republikeinse beweging ging. Midden jaren dertig werd ik gerecruteerd voor het geheime Ierse Repu blikeinse Leger. Ik heb vóór de wereldoorlog uitbrak zelfs verschillende bomaanslagen in Engeland gepleegd. In 1939 werd ik daarvoor opgepakt en tot honderd jaar gevangenis straf veroordeeld. Maar ter wijl ik achter de tralies zat ra dicaliseerde de IRA". Ene Dominic Adams nam het initiatief voor wat hij noemde „harde terreur". Het tijdme- chanisme van de bom die in Gerry Dunlop met zijn hondje „Honey". een winkelstraat in Coventry om twee uur 's nachts zou ontploffen, werd door hem op twee uur 's middags inge steld. „Het is gedaan met de fluwelen handschoenen", Na de oorlog bleek er niet veel meer over van „de bewe ging". De ene groep tendeerde naar het socialisme, de andere groep verwachtte alles van het nazisme en de derde trok zich terug in de bestudering van de Keltische cultuur. Midden jaren vijftig probeer de de IRA met een nieuwe bommencampagne „de bewe ging" nieuw leven in te bla zen, maar die campagne liep op niets uit en werd dan ook in 1964 definitief afgeblazen. Het restantje IRA-getrouwen dat nog over was zette uitein delijk een moeizame koerswij ziging in. Geen geweld meer, maar politiek. Gary Dunlop, inmiddels vrijgelaten, deed mee. „Niet dat ik alles goed door dacht had", zegt hij, „Maar ik zag geen heil meer in het idee van opnieuw een Ierse op stand en wéér een glorieuze nederlaag. Eind jaren zestig waren veel van de IRA-ge trouwen dan ook terug te vin den in de rijen van de Civil Rights Movement, de bewe ging die met haar protestmar sen de wraak van extreme protestanten over zich zou af roepen. En uiteindelijk ook die van de Provo's. De Civil Rights Movement was grotendeels katholiek. Het waren met name de ka tholieke arbeidersbuurten die het het zwaarst te verduren hadden onder het aristocra tisch protestantse bewind dat zo'n halve eeuw lang onbe dreigd had geheerst in Noord- Ierland. De protestantse reac tie is bekend. In oktober 1968 werd de eerste Civil Rights mars in Londonderry in el kaar geslagen. In augustus 1969 waren de spanningen in Noord-Ierland zo hoog opge lopen dat het Britse leger naar Noord-Ierland kwam om de katholieken te beschermen tegen het ontketende prote stantse geweld. In diezelfde maand splitste de IRA zich in twee. „Het feit dat de Civil Rights Movement ijverde voor Britse burgerrechten was al reden genoeg voor de latere Provo's om er niet aan mee te doen", meent Gerry Dunlop. Gerry Dunlop heeft intussen afstand gedaan van zijn oude haatgevoelens; „want haat is destructief". Dan vertelt hij van zijn huis in Noord-Bel- fast, dat ten prooi viel aan de protestantse woede. Hij ver telt over zijn hondje, waarvan slechts een ashoopje overbleef na de brand. Hij vertelt over de trouwfoto's van zijn doch ter, over haar trouwjurk, alle maal as. Hij vertelt hoe hij be gin jaren zeventig geïnter neerd werd in Long Kesh. Hij vertelt over de bloedige strijd om de macht in de katholieke wijken tussen Provo's en Of- ficiëlen: „Ik stond ook op de dodenlijst, maar ze hadden het lef niet". En dan: „Weet je: ooit zal de dag komen dat de protestantse arbeiders en de katholieke arbeiders in zullen zien dat ze samen de meerderheid in dit land vor men. De democratische meer derheid". ED VAN DE KERKHOF

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7