Rijkspolitie ontkent jacht op IRA- topman ,Uw huis in Spanje" voorkomt een miskoop BRITSE MILITAIREN EXTRA BEWAAKT BIJ DODENHERDENKINGEN >E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB VI Pleidooi voor verbod brandvertragers De Graaf acht bodem pakket in bijstand niet gewenst Lp 4 MEI JNNENLAND QeidóaQounard WOENSDAG 4 MEI 1988 PAGINA S Jeroep tegen vrijspraak n Chinese moordzaak cr. OTTERDAM - Het openbaar ministerie heeft ho- beroep aangetekend tegen het vonnis van de ;terdamse rechtbank, waarin de 29-jarige T.Y.K. Harderwijk werd vrijgesproken van de vier- idige moord op het Chinese gezin Tang in sep- (ïïber vorig jaar. Zowel tegen T. als tegen de tenoude C.L.W. had de officier levenslange ge- jenisstraf geëist. T.t die steeds heeft ontkend Je zaak betrokken te zijn geweest, werd twee ;en geleden vrijgesproken. In de zaak tegen C. pi. 6x oibrde de rechtbank gisteren een getuige, „de man bct 3x de hond" die 's nachts regelmatig met zijn f.i4,6<nd door „de wijken" surveilleert en aan de poli- meldt wanneer hij iets verdachts ziet. De advo- it van C. acht het niet uitgesloten dat deze getui- fantaseert. f. 14.6 f. 14,6 f. 17,5 f.21,9 f20.3 f.30,7 f.35. II f.39,5 f43.8 f.48.21 f.52.6 Rapport VVDM Staatssecretaris Van Houwe- lingen van defensie (rechts) neemt het rapport van de VVDM in ontvangst waarin wordt aangedrongen op be strijding van geweld binnen het leger. Veel aanbevelingen in het gisteren gepresenteerde rapport komen overeen met gedachten binnen de defensie leiding, aldus Van Houwelin- gen. Hij kondigde aan medio juni met concrete aanbevelin gen te komen. Het terugdrin gen van het alcoholgebruik en het bestrijden van verveling tij dens en buiten diensttijd zullen daar zeker onderdeel van zijn, aldus de staatssecretaris. FOTO: ANP PHILIPS EN SHELL BESCHULDIGEN SMIT-KROES VAN „PURE BLUF" DEN HAAG - De financiële De Kort (Shell), dat er een veel te veel onzekerheden laat risico's verbonden aan het vertraging van minimaal een bestaan over de ontwikkeling bouwen van vijf toltunnels in half tot een vol jaar zal optre- van het autoverkeer, de prijs de Randstad zijn voor beleg- den. Bovendien ergeren de die de automobilist zal moeten gingsinstellingen onaanvaard- Nederlandse beleggers zich betalen voor het gebruik van baar hoog. Volgens de pensi- aan het „hautaine gedrag" op een tunnel, en over een onge- oenfondsen van Philips en het ministerie van verkeer en compliceerde uitvoering van Shell is het „pure bluf" van waterstaat, dat volgens Van de projecten. Minister Smit zal minister Smit-Kroes geweest Riel en De Kort „uitermate spoedig de namen bekend ma- toen zij verklaarde dat medio amateuristisch te werk gaat" ken van de vier combinaties dit jaar met de aanleg van de bij de werving van financiers van beleggers en bouwbedrij- eerste tunnel wordt begonnen, voor de tunnels. De brochure ven met wie zij verder wil on- In het gisteren verschenen die het ministerie belangstel- derhandelen over de aanleg weekblad van het Verbond lende beleggers heeft toege- van een tunnel onder de van Nederlandse Onderne- stuurd over de projecten bevat Noord bij Alblasserdam. Daar- mingen (VNO) stellen de di- volgens hen geen enkele zin- voor hebben zich achttien recteuren van beide pensioen- nige informatie. Philips en combinaties aangemeld, fondsen, Van Riel ((Philips) en Shell vinden dat minister Smit •etere plaats oor opslag idioactief val Borsele f570t)RSELE - Er blijkt wel f.61,^gelijk in Borsele een f.65.8idere, betere, plaats te staan om radioactief af- op te slaan dan tot nu werd aangenomen. Zo ijkt uit een rapport van Werkgroep Plaatsbepa- ig Covra, dat gisteren n burgemeester en wet- »uders van Borsele is ingeboden. iree maanden geleden wees gemeenteraad van Borsele der sterke druk vanuit de irolking de plaats af waar de ivra, de Centrale Organisatie ■or Radioactief Afval, in de (komst alle radioactief afval n Nederland wilde opslaan: n terrein van dertig hecta- ji bij de kerncentrale en he- 'lsbreed op een afstand van 5 meter van de dorpskern irssele. B en W gaven daarop a werkgroep van deskundi- n opdracht binnen de ge- ïente een nieuwe plaats voor Covra te zoeken. commissie heeft nu acht lo- ties onderzocht. Daar zijn er leindelijk twee van over ge- ïven die vlak bij elkaar lig- n en voldoen aan alle veilig- ids- en stralingséisen. Die latsen liggen 2200 meter van dorpskern verwijderd. De rpsraad heeft daarop tevre- n gereageerd. ^erk- elegenheids- voor luchtelingen EN HAAG - Minister an Dijk (binnenlandse ken) heeft 172.000 gul- in op jaarbasis beschik- lar gesteld om (erkende) uchtelingen aan werk te ïlpen. K>r scholing en bemiddeling n onder anderen „captains industry" moeten minimaal 4 vluchtelingen per jaar aan »rk worden geholpen. Van i 15.600 erkende vluchtelin- n in ons land is momenteel procent werkloos. rinkman ontvangt Antisemitisme be er wat tegen" EN HAAG - Het Cen- um voor Informatie en icumentatie Israel en de nne Frank Stichting sbben minister Brink- an van WVC vanmiddag In brochure overhandigd gen antisemitisme, brochure „Antisemitisme er wat tegen" heeft vooral t doel om iedereen die zelf is tegen antisemitisme wil idernemen, wegwijs te ma in. De brochure definieert •t begrip antisemitisme, geeft ér voorbeelden, verklaart it mensen er tegen kunnen jen, beschrijft het effect van échten en vermeld een lite- tuur- en adreslijst. De bro- !ure zal verspreid worden |der instellingen van maat- happelijke dienstverlening, politie, openbare bibliothe- ;n, het onderwijs, voetbal- !ibs, kerken en de punten aar klachten over discrimi- Itie gemeld kunnen worden. (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN Adjudant Harry Clabbers, zegsman van de rijkspolitie, heeft gisteren in een interview met de BBC het gerucht tegengesproken, dat men naar aanleiding van de moord op drie jonge Brit se militairen in Neder land speciaal het IRA-lid Anthony McAllister (30) tracht op te sporen. McAllister ontsnapte vijf jaar geleden met 37 an dere republikeinse acti visten uit de beruchte Maze-gevangenis van het Noordierse Belfast. De Britten menen te weten dat hij zich momenteel op houdt in Nederland. Hij zou daar een gemakkelijke schuilplaats hebben gevon den onder studenten met Iers-republikeinse sympat hieën. Ondertussen houdt hij zich bezig met de organisatie en voorbereiding van IRA- aanvallen op continentale Britse doelwitten, waaronder militaire bases in West-Duits- land. Maar volgens adjudant Clab bers hebben de Britten dit verhaal uit hun duim gezo gen. „Wij weten niet door hoeveel personen beide aan slagen werden gepleegd", zei hij in het interview. „Wij be schikken over geen enkel signalement en kunnen dus geen namen van verdachten De voortvluchtige Anthony McAllister zou IRA's topman op het Europese vasteland zijn. Britse militairen in West-Duitsland gebruiken spiegels om de onderkant van auto's te inspecteren op de aanwezigheid van bommen. noemen, laat staan iemands opsporing aankondigen". Clabbers leek wel hoopvol dat de schuldige(n) zou(den) worden gepakt. Hij sprak zijn wensende verwachting uit op grond van het feit aat een zeer groot aantal politiemen-. sen zich met deze zaak bezig houdt en dat zij zich hard in spannen. Het vermoeden van de Brit ten dat Anthony McAllister achter beide aanslagen zit, steunt op de wetenschap dat hij na zijn sensationele ont snapping uit de Maze-gevan genis met Brendan McFarla- ne, een leidende IRA-figuur, naar Nederland is gevlucht. McFarlane werd daar twee jaar geleden in hechtenis ge nomen en uitgeleverd aan Noord-Ierland. McAllister is nu de belangrijkste IRA-man op het Europese vasteland. Zeven andere leden van het illegale Iers-republikeinse le ger die in september 1983 ontsnapten uit de Maze, zijn nog net zoals McAllister steeds voortvluchtig. Deze laatste had levenslang gekregen wegens moord op een Britse soldaat. Als kind woonde hij met zijn ouders naast Bobby Sands, die later in de Maze-gevangenis de hongerdood zou sterven voor de republikeinse zaak. Van McAllister wordt gezegd dat hij bij de IRA is gegaan nadat zijn ouders en hun gezin door brutale „loyale" protestantse extremisten waren verdre ven uit hun huis in Rath- DEN HAAG Hoge Britse militairen die vanavond de dodenherdenkingen in ons land bijwonen staan onder bij zondere bescherming. Binnenlandse Zaken geeft toe dat sprake is van een „verhoogde paraatheid" rond de Britse gasten die op verschillende militaire begraafplaatsen de dodenherdenking zullen meemaken. In dit soort beveili- gingsgevallen zorgt, volgens een woordvoerder van de al gemeen inspecteur van de rijkspolitie, het ministerie voor de coördinatie. Primair blijft de openbare orde en veilig heid een taak van de betrokken burgemeester, die assis tentie kan vragen. In dit geval zouden dan niet de men sen van de rijkspolitie maar speciale niet-gëUniformeerde eenheden van de marechaussee de beveiliging Qp zich ne men. Volgens de Amsterdamse gemeentepolitie komen bij de herdenking op de Dam geen Britse militairen en is daar dan ook geen sprake van een verhoogde paraatheid. Het ministerie van defensie zegt niet hoeveel en waar hoge Britse militairen in ons land de dodenherdenking zullen bijwonen. coole, een randgemeente van Belfast. In Londen wordt gezegd dat McAllister communistische connecties heeft en dat hij in het verleden vaak naar Oost- Duitsland reisde. Maar de Oostduitsers zouden niets te maken hebben gehad met de aanslagen in Nederland. De wapens, explosieven en in formatie die daarvoor nodig waren, werden volgens het Londense dagblad Today ge leverd door de Westduitse Rote Armee Fraktion. „Dynamische lichtbalk" P. van Vollenho ven, voorzitter van de Raad voor Verkeersveilig heid, wandelt met zijn fiets aan de hand onder de zogeheten dy namische licht balk die hij daar mee officieel in gebruik stelde. De „dynamische lichtbalk" In het Friese Nij Beets, is een nieuwtje dat nog maar op twee plaatsen in Nederland is ge ïntroduceerd. De balk, een .ver- keersportaal met knipperlichten, verhoogt de ver keersveiligheid van overstekende fietsers en voet gangers. FOTO: ANP Het zeilschip De Vrijheid f A^, tss, apitein Rob kan zich geen betere reisgenoten wensen dan Ali, Dessof en Sidi, want zij kennen alle geheimen van de grote fndvlakte. Als Ali belooft de karavaan naar een volgende oase i brengen is hij vol vertrouwen en voelt wat minder de warmte i de dorst. Erg veel aardigheid hebben onze zeeman en zijn smeraad toch niet aan al dat zand. Die arme Skip krijgt zijn intsoen soms met druppels toebedeeld. Nee, een reis door de igoestijn is helemaal niet zo'n eentonig grapje als je zou denken. Minstens één keer per dag is je leven in gevaar. En dan overko men je de wonderlijkste avonturen. Tegen het warmste uur van de dag doemt er een rijke Oosterse stad op aan de horizon. „Is dat je oase, Ali?", vraagt Kapitein Rob verbaasd. Ali helpt hem echter snel uit de droom. „Fata Morgana", verklaart hij kortaf. De sprookjesachtige luchtspiegeling doet ze nog meer verlangen naar water en schaduw. En de oase blijft almaar uit.... Door de zandstorm schijnt de bron bedolven te zijn. UTRECHT De Stich ting Natuur en Milieu (SNM) heeft gisteren mi nister Nijpels (VRÖM) als verantwoordelijke be windsman van milieube heer gevraagd om een aantal brandvertragers in kunststoffen te verbieden. In een onderzoek komt de stichting tot de conclusie dat de zeer giftige chemische ver bindingen zich kunnen opho pen in voedselketens met ge vaarlijke gevolgen voor het milieu. Bij verbranding van die kunst stoffen ontstaan er bovendien de voor mens en milieu uiterst schadelijke dioxinen en fura- nen. Brandvertragers komen voor in kunststoffen maar ook in textiel, verf, hout en hy draulische vloeistoffen. De meeste brandvertragers worden vermengd in kunst stoffen voor elektrische en elektronische toepassingen en voor de bouw, aldus SNM. DEN HAAG - Een bo dempakket van voorzie ningen voor mensen met een bijstandsuitkering (ABW) is volgens staatsse cretaris De Graaf niet ge wenst en niet noodzake lijk. Hij verklaarde dit gis teren in een reactie op een advies van de Harmonisa- tieraad Welzijnsbeleid die zo'n bodempakket had voorgesteld omdat voor de mensen met bijstand de problemen zich opstape len en de weg om eruit te komen lang en zwaar is. De wet heeft te weinig samen hang tussen financiële en im materiële zorg en geeft niet genoeg mogelijkheden voor fi nanciële hulp voor het indivi du. Kortom de wet is weinig effectief, vindt de raad. De Graaf vraagt zich af of het plan van de raad wel zoveel voordelen biedt. Hij twijfelt eraan of de situatie voor men sen met een minimum-uitke ring daardoor wel verbetert De Graaf is bovendien niet overtuigd van de voordelen van een koppeling van voor zieningen als kinderbijslag, studiefinanciering, huursubsi die, gezinszorg en maatregelen voor de arbeidsvoorziening aan de bijstandswet. Studiefi nanciering en huursubsidie zijn al afhankelijk van het in komen. Opnemen van de kin derbijslag in het pakket bete kent dat die afhankelijk wordt van het inkomen en dat wil het kabinet niet Hij is het in principe wel eens met de raad dat er meer ver band komt tussen het bij- standsbeleid en het beleid in de arbeidsvoorziening. Ook geeft De Graaf toe dat de hui dige bijstandswet niet altijd even goed werkt Op het mi nisterie wordt aan de wet ge sleuteld om hem beter op de toekomst te richten en de re gels eenvoudiger en duidelij ker te maken. 200 PAGINA'S VOL ADVIEZEN DEN HAAG - Ooit kocht iemand een vakantiewo ning in Spanje en de ge meentelijke verordening liet slechts een waterge bruik toe van 3 m2 per maand. Een hulpbehoe vende dame zonder ken nis van de Spaanse taal kocht een gezellig appar tement in een compleet Nederlandse gemeen schap, maar terwijl de an deren alleen met de va kanties kwamen, woonde zij er de rest van het jaar in spookachtige eenzaam heid. Geen buren, zwem bad dicht, restaurant dicht, alles. Weer anderen die nooit om advies hadden gevraagd wa ren zelfs verbaasd dat het zo warm kon zijn in Spanje. Voor al deze mensen komt het giste ren in Den Haag gepresenteer de boek „Uw huis in Spanje" helaas te laat. Maar voor de nieuwe investerende Spanje- gangers bieden deze bijna 200 bladzijden van de Stichting Spaans Dienstencentrum zo goed als alle informatie om niet meer onderuit te gaan bij de aankoop van onroerend goed. En Spanje heeft als traditio neel vakantieland en als nieuw EG-land een uitstekend investeringsklimaat, reden waarom reeds 1 miljoen Spaanse huizen aan buitenlan ders toebehoren. Liefst 300.000 Nederlanders hebben een huis in Spanje gekocht - hoe zuide lijker hóe beter - maar tien procent van hen kampt met problemen. VVD-Europarlementariër Jes sica Larive, die gisteren onder het genot van sangria en tapas in het Haagse restaurant Anto nio het eerste exemplaar van „Uw huis in Spanje" („ik heb er zelf geen huis, hoor") kreeg aangeboden, benadrukte de ernst van de situatie: „Als ik geen goed liberaal zou zijn, zou ik zeggen dat dit boek ver plichte literatuur hoort te zijn voor aanstaande kopeft. Zeker driekwart van de ruim drie honderd schrijnende gevallen van gedupeerden die alleen al aan mij zijn voorgelegd, had immers voorkomen kunnen worden als de aanwijzingen in dit boek waren opgevolgd: be taling van onroerend-goedbe- lasting, beschikking over een bankcertificaat, zekerheid over bouwvergunningen, wa ter, elektriciteit, telefoon, toe gangswegen, registratie van het perceel enzovoort. En vooral: waakzaamheid ten aanzien van mogelijke fraudu leuze projectontwikkelaars (vaak buitenlanders, red.), ma kelaars, architecten en traag werkende ambtelijke molens. De Spaanse wet op de consu mentenbescherming uit 1984 zal binnenkort mogelijk ook op buitenlanders worden toe gepast". Prijsstijging De prijzen van onroerend goed in Spanje stijgen de laatste tijd flink, hetgeen de populariteit ervan alleen maar bevestigt. Ing. Marco Heule en mr. G.J. Neuman-Goltz, respectievelijk voorzitter en directeur van de Stichting Spaans Dienstencen trum, wezen erop dat hun boek oorpronkelijk van de Noor Svensson is, die directeur is van de vereniging van bui tenlandse onroerend-goedeige- naren in Spanje; maar het meeste is herschreven en aan gepast aan de Nederlandse si tuatie. Daar zijn twee jaar on derzoek aan voorafgegaan. Wat voor het dienstencentrum nu vaak eenvoudige antwoor den zijn, slaat op problemen die menig Nederlander in Spanje failliet heeft doen gaan of aan de valium verslaafd heeft gemaakt. Mogelijk zal de telefoon minder rinkelen als huizenkopers het nieuwe boek raadplegen. Er staan voorbeel den in van allerlei contracten, tips over. kopen, huren, trou wen, erven, de landstreken, het eten, het milieu, het kli maat, de bereikbaarheid, de opbouw van de overheden, de voor- en nadelen van bestaan de bouw en nieuwbouw enzo voort. Grond kopen en iets laten bouwen wordt voor de mees ten te duur. Gok al vanwege de spectaculair gestegen crimi naliteit verkiezen veel kopers een woning in een bungalow park. Maar dan zit je weer middenin een groep opgeslo ten, zal de individualist den ken. Zo moet er veel gewikt en gewogen worden alvorens een geldig koopcontract van een geschikt droomhuis kan worden opgemaakt. Bij de stichting heeft men voor onwetende of eigenwijze ko pers het advies: „Een eerlijk koper kan het zich veroorlo ven zijn contract te laten con troleren". HERMAN JANSEN „Uw huis in Spanje" 32,50) is alleen verkrijgbaar bij de Stichting Spaans Dienstencen trum, postbus 97794, 2509 GD Den Haag. Telefoon: 070 - 280466.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5