Ga naar de mensen toe, dan is alles mogeli jk" Profeste GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld Weg lijkt vrij voor oplossing conflict PASTOOR STOLK: Contacten met rk instellingen versterken Protesten tegen bissschopsbenoeming in Zwitserland £eidóe6ouAa/nl° Politieke gevolgen cellenbraii; MANNENMODE weer CcidóeSouiant WOENSDAG 4 MEI 1988 PAGINA' Methodisten maken God onzijdig ST.LOUIS God is niet langer meer mannelijk voor de me thodisten, de op een na grootste protestantse denominatie in de VS. De United Methodist koos gisteren voor een aanpassing van het Godsbeeld in de hymnes en in sommige schilderingen van God zal zelfs in de toekomst over „zij" worden gesproken. Het nieuwe gezangenboek werd met een overweldigende meerderheid goedgekeurd. Alleen in de psalmen zal nog naar God worden verwezen met Hij. Ook wordt het woordgebruik geneutraliseerd en zal niet meer worden gezongen en gespro ken over 'mankind' maar over 'people' en over 'all' in plaats van 'men'. Dominee C. Rex Bevins uit Lincoln, Nebraska, sprak van een historisch moment toen de gedelegeerden van de 9,6 miljoen leden tellende kerk met 893 tegen 69 stemmen het nieuwe gezangenboek goedkeurden. Oliver North krijgt eredoctoraat van Falwell LYNCHBURG De Amerikaanse televisiepredikant Jerry Falwell heeft overste North, een van de hoofdpersonen in het Amerikaanse Irangate-schandaal, een eredoctoraat in de socia le wetenschappen verleend. Falwell, leider en stichter van de Liberty-universiteit in Lynchburg, Virginia, vergeleek de aan tijgingen tegen Falwell met de kruisiging van Christus. North werd ontslagen als medewerker van de Nationale Veiligheids raad, toen bekend was geworden dat hij de opbrengst van wa penverkopen aan Iran had doorgesluisd naar de contra's in Ni caragua. Tegenover studenten verklaarde North vervolgd te worden wegens zijn „inzet voor de vrijheid" in Nicaragua. Hij beschouwt de officiële aanklacht die enkele weken tegen hem is ingediend dan ook als een „eerbewijs". De omstandigheden spelen met de mens, ook wanneer de mens met de omstandigheden lijkt de te spelen. Lord Byron ROTTERDAM Met het ontslag dat de tijdelijke be stuurders van de Jeroenparo- chie, mr. J. van Nierop en mr. J. Maas, gistermiddag hebben aangeboden aan het bisdombestuur, lijkt de weg vrij voor een oplossing van het conflict in de Haagse Je- roenparochie. In hun brief aan het bisdom stellen zij dat het niet langer noodzakelijk is dat pastoor Stolk vertrekt. Aanvankelijk had het bis dombestuur in het conflict met pastoor Stolk gekozen voor de bestuurders. Het be stuur was door de bisschop gevraagd de lopende zaken van de parochie te blijven behartigen. „In het belang van de parochie" aldus mr. J. Maas, geloven wij nu dat het beter als wij ons uit het di recte bestuur van de parochie terugtrekken. Maar indien dat op prijs wordt gesteld, willen wij graag als adviseur aanblijven van een nieuw kerkbestuur, vooral met het oog op de verkoop van de kerk en de. bouw van een nieuwe kerkruimte". Maas zegt dat vicaris-gene raal J. Zuidgeest van het bis dom Rotterdam verheugd ge reageerd heeft op het aanbod. Zo spoedig mogelijk zal nu op initiatief van het bisdom een gesprek plaats hebben tussen alle belanghebbenden om een nieuw bestuur van de Je- roenparochie van de grond te tillen. Gesproken zal daarbij ook worden over verschillen in kerkvisie die tussen de verschillende geledingen be staan en mede de achter grond vormen van het gere zen conflict tussen pastoor en kerkbestuur. Daar zou meer tijd mee gemoeid zijn dan op het eerste gezicht hjkt, aldus een naast betrokkene. Mr. Maas bestrijdt desge vraagd dat het kerkbestuur de pastoor (en de parochie) de laatste maanden onder fi nanciële curatele zou hebben gezet. „Ik weet niet waar het bedrag van die zesenvijftig gulden vandaan komt waaro ver de pastoor verantwoor ding tegenover moest afleg gen bij gelegenheid van de kerstviering, zoals door som migen wordt verteld. Wij hebben voor die viering vijf duizend-beschikbaar gesteld. Ik weet niet welk ander kerkbestuur dat in de om standigheden waarin de pa rochie zich bevindt zou doen." Hij verwijst verder het ver haal van de „hutsspot en de kaviaar die niet met elkaar vermeng moeten worden" waarmee gedoeld wordt op de tegenstelling in sociale af komst tussen kerkbestuur en parochianen naar het rijk der fabelen. „Mijn wortels liggen dichter bij de Spoorwijk aan u vermoedt". PAUL VAN VELTHOVEN CHRISTEN VROUWENBOND: Beeld van vrouw in gezondheidszorg is vertekend UTRECHT "In de gezond heidszorg tref je veel vrou wen aan, die zich individueel sterk kunnen maken en wil len maken voor de ontwik keling van het beroep en de arbeidspositie. Door het ge mis aan bundeling van krachten blijft het effect hiervan echter klein. Een ge volg is ook, dat het traditio nele vertekende beeld, dat de samenleving heeft van vrou wen in de gezondheidszorg (met name van verpleegkun digen en ziekenverzorgen den) nauwelijks is veran derd". Dit zei gisteren in de Utrechtse Jaarbeurs me vrouw B. Eerland-van Vliet, bestuurder van de CFO (chr. vakbond voor onder meer werknemers in de gezond heidszorg), op de algemene vergadering van de NCVB (Nederlandse Christen-Vrou wenbond). Zij hield een inlei ding over 'Gezondheidszorg, gezonde zaak?' De waarde ring voor de vrouwen die werkzaam zijn in de gezond heidszorg is vooral van im materiële aard. Een 'zuster' bij voorbeeld, aldus mevrouw Eerland, is een hardwerken de, zichzelf wegcijferende vrouw. "Een vrouw in een wit uniform krijgt in een vol le bus misschien sneller een zitplaats aangeboden dan een bejaarde". DEN HAAG „Een storm in een glas water." Pastoor J. Stolk (56) van de Jeroenkerkparochie in de Haagse Spoorwijk begrijpt alle drukte rond zijn persoon niet. „Het enige wat ik heb gedaan, is naar de mensen in de wijk toe gaan en de gelo vigen in de kerk. duide lijk maken dat alleen in de kerk zitten geen zin heeft. Het geloof moet worden omgezet in da den." Na vijfentwintig jaar onder vooral havenarbeiders in Marseille te hebben gewerkt, zit Stolk nu een half jaar in Den Haag. In deze zes maan den is het kerkbezoek ver dubbeld, zijn goede contacten met de moslim- en hindoege meenschap in de wijk ont staan en zaten na vier maan den tijdens de themadag „Kleurrijk Den Haag" zowel moslims,christenen, hindoes als atheïsten gebroederlijk aan de koffie in de Jeroen- kerk. priesterschap is eenvoudig: „Gewoon naar de mensen toegaan. Dan is alles moge lijk. De kerk staat in de sa menleving. Al dat gepraat over de kerk en de samenle ving is het werk van studeer kamergeleerden." En daarom ging Stolk kennis maken met de imam in de wijk - nu een „goede vriend" -, bezocht een zieke actievoerster waar hij zich voorstelde als een nieu we buurtbewoner en wist hij de leerkrachten van de rk basisschool in de wijk weer te inspireren voor hun werk. Zijn tweede stelregel: „De mensen niet overvoeren met het geloof. De catechismus leren komt wel. Met kinde ren spelen op straat en ie in zetten voor verkeersdrem pels in de wijk behoort ook tot het evangelie". Stolk wijst op „Degene die de hele on derneming is begonnen. Hij heeft drie jaar op aarde rond gelopen en in al die tijd maar een keer een mis gevierd: het laatste avondmaal. Je naaste liefhebben als jezelf was zijn grote gebod". Wijkbewoners De gelovigen hebben zich volgens Stolk te weinig gere aliseerd dat ze behalve paro chianen ook wijkbewoners zijn. Al het buurtwerk lieten ze over aan hun niet-gelovige buren. De kerk moet tolerant zijn en anderen ruimte gun nen, vindt Stolk. Hij wil geen nieuw kleiner kerkgebouw in plaats van de grote Je- roenkerk, zoals het kerkbe stuur wil, maar een gemeen schappelijk wijkcentrum waar zowel de christelijke als de islamitische en hindoeïstir sche buurtbewoners eigen ruimten krijgen. En wat min der klokgelui in de Jeroen- kerk om de niet-gelovigen buurtbewoners hun rust te gunnen. Beide voorstellen van Stolk blijven voorlopig toekomstmuziek. Over het kerkbestuur zegt pastoor Stolk: „Het probleem zit 'm eigenlijk in twee heel verschillende culturen die niet met elkaar te verenigen zijn, zoals het kerkbestuur wil." Een voorbeeld: In de wijk was voorgesteld het 60- jarig bestaan van de Jeroen- kerk te vieren met wedstrij den jokeren, klaverjassen en bingo. Het tegenvoorstel van het kerkbestuur luidde: een film draaien over de Heilige Bernadette. „De leden van het kerkbestuur vergeten dat een fabrieksdirecteur anders handelt en denkt dan een fa brieksarbeider", aldus Stolk. „Beide hebben daar recht op en moeten ook op een andere manier benaderd worden." Stolk hekelt de mensen die zich met de kerk bezighou den als een „vrijetijdsbeste ding", daarbij verwijzend naar het kerkbestuur. „Vlooien in de sacristie die overal op vitten en over ie dereen roddelen. De pest voor de kerk." „Je ovèrtui- ging moet de basis zijn voor de inzet voor de kerk aldus Stolk. Het negeren van de bestaan de structuren is volgens het actiecomité dat zien sterk heeft gemaakt voor het aan blijven van de pastoor, de verklaring voor de conflicten met het kerkbestuur: „Stolk is niet bang voor heilige huis jes en hoge heren. Hij spreekt de taal van de mensen in de Spoorwijk, voelt ze haarfijn aan en staat niet boven ze, maar midden tussen hen." Oekraïnse primaat bij Reagan President Reagan had gisteren een ontmoeting met kardinaal Lubachivsky, primaat van de rooms-katholieke Oekraïnse kerk in ballingschap. De Oekraïnse rooms-katholieke kerk werd na de Tweede Wereldoorlog door Stalin verboden en moest zich aansluiten bij de Russisch- orthodoxe kerk. Reagan vertelde Lubachiovsky dat hij tijdens zijn komende bezoek aan Moskou ook een bezoek zal brengen aan een orthodox klooster. De kardinaal had Reagan gevraagd van dat bezoek af te zien en zich sterk te maken voor vrijheid voor zijn eigen kerk. DIOCESANE PASTORALE RAAD: tie. De kerkprovincie heeft met de PTT een kontrakt ge sloten om op het bericht van adreswijziging ook de paro chie op te nemen. Deze mo gelijkheid om in de nabije toekomst de mutaties door te krijgen is echter niet vol doende. Er zal een „flanke rend beleid" moeten worden ontwikkeld om de parochies te wijzen op de noodzaak zelf creatief aan de gang te gaan bij het verzamelen van muta ties en het volledig houden van de ledenbestanden. DELFT Alle niveaus bin nen het bisdom dienen een levende relatie te onderhou den met de rooms-katholieke instellingen, met name ver pleeg- en zorgtehuizen. Zij dienen te worden geholpen en gestimuleerd bij hun eigen pogingen om hun identiteit te versterken. Dit bleek deze week op de vergadering van de Diocesa ne Pastorale Raad van het bisdom Rotterdam. Opnieuw was de raad op ini tiatief van bisschop R. BSr gewijd aan de identiteit van rooms-katholieke instellin gen. Letten op de identiteit zou met name moeten gebeu ren bij de aanname en oplei ding van personeel, de aan stelling van functionarissen en bestuursleden, maar ook bij de uitvoering van veel noodzakelijke dingen die in een inrichting om de een of andere reden wel eens in het gedrang komen of onmoge lijk zijn, zo bleek uit de reac ties van de deelnemers. Uit de raad kwamen ook vele voorbeelden en suggesties naar voren over hoe ae ge loofgemeenschap in de prak tijk de diakonie kan beoefe nen: van vrijwilligers die zie ken en bejaarden naar een viering brengen, en gesprekspartners willen zijn enz. tot en met het aansporen en vormen van mensen die in het bestuur van een inrtel- ling kunnen werken. Met klem werd o.a. ook aange drongen, dat de besturen bin nen het bisdom op de bres staan voor het behouden van personeelsplaatsen in de pas torale sfeer. Naar aanleiding van de be noeming van de tweede vica ris-generaal W. van Paassen zei mgr. Bar dat de taakver deling binnen het bisdombe stuur nog zijn beslag moet krijgen, maar dat van deze vicaris die moraal-theoloog is, een gezagvolle inbreng in het bisdombestuur verwacht mag worden op het gebied van de ingewikkelde medi sche ethiek, zoals die in veel instellingen aan de orde is en daar nogal eens voor span ningen zorgt. Reglement Vicaris-generaal J.G.M. Zuidgeest behandelde het Al gemeen Reglement voor het bestuur van een parochie. Per 1 januari 1989 wordt dit van kracht nadat het door de bisschoppen zal zijn vastge steld met verwerking van de opmerkingen die in de afge lopen tijd in het land zijn ge maakt. Het is de bedoeling dat het reglement geleidelijk wordt ingevoerd en dat reke ning wordt gehouden met de bestuurlijke situatie in veel parochies. De tweede zaak die de vicaris behandelde be trof de kerkledenadministra- Amerikaan Ernst Lorge nieuwe rabbijn in DDR BERLIJN Ernst Lorge uit Chicago wordt de nieuwe rabbijn van de kleine joodse gemeenschap in Oostduits- land, zo hebben leden van deze gemeenschap gisteren bekend gemaakt. Zijn voor ganger, rabbijn Isaac Neu- man, is slechts acht maanden in functie geweest. Neuman liet zondag weten dat span ningen en conflicten met de joodse gemeenschap in Oost- berlijn hem hadden doen be sluiten zijn functie neer te leggen. De 66-jarige Lorge heeft al enige ervaring in Oostberlijn. Hij was daar in de periode 1984-1986 tijdens de belang rijkste joodse feestdagen werkzaam als gastrabbijn. Het Oostduitse persbureau ADN berichtte gisteren dat leiders van de joodse ge meenschap zich verbaasd en geïrriteerd hebben getoond over de omstandigheden rond het vertrek van Neu man. De 65-jarige Neuman, eveneens Amerikaan, werd op 23 september 1987 de eer ste rabbijn in de DDR sinds 21 jaar. Gereformeerden in 1986: record geldelijke bijdrage LEUSDEN De gemiddelde financiële bijdrage van leden van Gereformeerde Kerken voor kerkelijke doeleinden was in 1986_ met f 284,52 ho ger dan ooit tevoren. Dit blijkt uit de statistiek over dat jaar, die is opgenomen in het thans verschenen jaar boek 1988 van de Gerefor meerde Kerken in Neder land. Sinds 1975 gaat het ledental van de Gereformeerde Ker ken achteruit. De trend van af 1983, een verlies van onge veer 8000 leden (1 procent) per jaar, zette zich ook in 1987 voort. De financiële te ruggang als gevolg van dit le denverlies werd in 1986 voor de helft gecompenseerd wordt door de grotere offer bereidheid van de leden. Dat ondanks de interne span ningen het meeleven onder de leden van de Gerefor meerde Kerken groot is, moge ook blijken uit de be langstelling voor het jaar boek. Jaarlijks vindt dit bijna 600 bladzijden tellende hand boek een weg naar ruim 10.000 geïnteresseerden. ZÜRICH De Zwitsere ka tholieken kunnen zich niet verenigen met het besluit van paus Johannes Paulus II de uiterst conservatieve theo loog Wolfgang Haas tot hulp bisschop met recht van op volging van het bisdom Chur te benoemen. Tachtig procent van de geestelijken in het bisdom wijzen de benoeming af, zo blijkt uit een onder zoek. Onder de kerkelijke medewerkers in het bisdom circuleert een kettingbrief waarin ze mgr. Haas vragen af te zien van zijn recht de huidige bisschop op te vol gen. Motto voor deze actie is een uitspraak van paus Leo de Grote: „Die de leider van allen wordt, moet door allen verkozen zijn." Het kapittel (adviesorgaan) van het bisdom is niet bij de benoeming geraadpleegd. Dit is volstrekt ongebruikelijk in Zwitserland, waar de plaatse lijke kerk dit privilege heeft. Aan de vooravond van de wijding van Haas, die op Pinksterzondag zal plaats vinden, worden in het gehele bisdom herdenkingsdiensten gehouden voor de heilige Martinus, die door de gelovj- gen tot bisschop werd geko zen. Een vicaris uit het bis dom riep.de gelovigen op za terdagavond voor Pinksteren massaal in de kathedraal in Chur te blijven zitten, zodat er de volgende dag geen wij ding kan plaats vinden. Vijftig rk theologiestudenten uit Luzern, Freiburg en Chur hebben maandag uit protest tegen de benoeming een stille wake voor de kathedraal in Chur gehouden. Op spandoe-- ken droegen ze teksten met onder meer de spreuk .liever een basis zonder bisschop dan een bisschop zonder basis'. Verder hebben ruim 200 the ologiestudenten in een open brief mgr. Haas opgeroepen het zwijgen te verbreken en zijn opvattingen over leken en vrouwen in de kerk te verduidelijken. De 40-jarige Haas zou vol gens de kritici te conservatief zijn, de polarisatie in de kerk aanwakkeren en voorts nau welijks enige pastorale erva ring hebben. Hij is nu voor zitter van de kerkelijke rechtbank in Liechtenstein. Ook bisschop Johannes Von- derach van Chur, die op de benoeming van Haas zou hebben aangedrongen, heeft nog niet op de kritiek gerea geerd. Vonderach, die niet als erg progressed te boek staat, zal waarschijnlijk begin jaren '90 als bisschop aftre den. Chur is met 700.000 ge lovigen het op een na groot ste bisdom van het land. beroepingen Nederlands Hervormde Kerk Aangenomen naar Hasselt (deel- gem. De Baak) J. FolkertsfTla te Leeuwarden-Huizum; naar Wierden (toez.) J. Plomp te Barendrecht; naar Mastenbroek (toez.) D. van de Streek, kand. te Oldebroek, die be dankte voor Waspik (toez.) Gereformeerde Kerken Vrijge maakt Beroepen te Ferwerd-Hallum W.J. Christelijke Gereformeerde Ker* ken Bedankt voor 's-Gravenhage-Sche- veningen J. Veenendaal te Baren drecht. onbevredigend is het natuurlijk wel dat voor de ten die uiteindelijk tot de dood van vier mensen in het anjoii tantenhuis van de Haagse politie hebben geleid, niempij: wordt vervolgd of bestraft, zelfs niet wordt berispt. Wantw« is die Eerste Kerstdag wel degelijk geblunderd, zowel d$ bewaarders als surveillanten. Een grove nalatigheid no^* het eindrapport het niet-fouilleren van de 17-jarige arrestu. bij diens terugkeer in het arrestantencomplex. En dat is i keiharde conclusie. Zeker omdat in het arrestantenboek d?5 de wachtcommandant, die zich dit overigens allemaal ifl, meer zo goed kan herinneren, is geparafeerd dat de arrestu niet in het bezit zou zijn van verboden middelen. Y Strafrechtelijke vervolging is volgens de hoofdo^ cier van justitie uitgesloten omdat het directe verband tuss het niet fouilleren en de brandstichting ontbreekt. Maary er geen direct verband is te leggen, mogen arrestanten <f toch gewoon een aansteker of lucifers op zak hebben? zouden ze gewoon een sigaretje in hun cel mogen rok^ Waarom dan al die fouilleringsvoorschriften? De voorschi ten zijn toch juist bedoeld om brandstichting te voorkomjj'] en niet om arrestanten te. plagen door hun bewust het „jje not" van een sigaretje te onthouden. jk te ËR zijn echter ook andere blunders gemaakt. Die overtrta fen alle misverstanden tussen bewaarders en brandweer mensen tijdens de brand in het cellencomplex. Want het rpt den van levens blijft mensenwerk en de betrokkenen hén' ben, ploeterend in de zwarte rook, heldendaden verricpj Daarover geen enkel misverstand. Maar goede voorwaard*) om mensen te kunnen redden, ook in extreme situatijji' moeten aanwezig zijn. Zeker in een cellencomplex waar m> geheel afhankelijk is van hulp van buitenaf. Daarvoor hp6 de uitvoerende en bestuurlijk verantwoordelijke politiel^a ding moeten zorgen. In het arrestantenhuis was hiervan ly, melijk nauwelijks sprake. Er was geen ontruimingsplan, ge als de brandweer voorschrijft; ook plattegronden ontbrak) Het brandblusmateriaal deugde niet. Met andere woorden: leiding van de politie valt het nodige te verwijten. En dal geen kwestie van juridische, maar van politieke verantwo^g delijkheid. te: di HeT is dan ook aan de gemeenteraadsleden van Den Ha^ om zich nu over deze kwestie uit te spreken. Eenzelfde „erg€ stige toespraak" als de hoofdcommissaris tot de betrokkfe surveillanten en bewaarders heeft gericht, lijkt het minsst dat hun te doen staat. Daarmee wordt het leed voor de natf*£ staanden er niet minder op, maar wordt de verantwoord^ lijkheid voor de blunders rond de cellenbrand helderder daardoor de afloop toch iets bevredigender. bi °1 bi (ADVERTENTIE) Die blauwe bandplooi past erg goed bij" m'n nieuwe schoenen..." I .Jezou denken dat ze er voor gemaakt zijn.."1 PROVESTE MAAKT DE KEUS GEMAKKELIJK Haarlemmerstraat 149, Leiden Perioden met zon DE BILT (KNMI) De de pressie boven de Britse Eilan den en de Noordzee wordt langzaam verdrongen door een krachtige rug van hogedruk. Dit gebied zal zich naar Scan dinavië uitbreiden, en ons weer minstens tot en met za terdag in gunstige zin beïn vloeden. De temperaturen stij gen en er komt veel zon. In de komende nacht daalt het kwik tijdens opklaringen tot zo'n graad of 8. Morgen is het weer redelijk aangenaam. Er zijn dan perioden met zon en waarschijnlijk blijft het overal droog. De temperatuur loopt in de middag bij een matige zuid westenwind op tot rond 16 graden. Op vrijdag wordt de wind oost en stijgen de tempe raturen. Op zaterdag worden voor het eerst in dit jaar moge lijk temperaturen tot boven de 25 graden bereikt. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig voor morgen en vrijdag: Zuid-Scandinavië-. Wisselend bewolkt en vooral morgen af en toe een bui. Middagtemperatuur ongeveer 14 gra- Britse Eilanden: Perioden met zon en overwegend droog. Middagtempera tuur van 11 graden in noord-Schot land tot 16 graden in het zuiden. Denemarken, noord-Duitsland, Bene lux, noord-Frankrijk: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Middag- temperatuur ongeveer 18 graden. Midden- en zuid-Duitsland: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 22 gra den. Midden- en oost-FrankrijkBuien, mogelijk met onweer. Middagtempe ratuur rond 20 graden. Alpengebied: Perioden met zon eni het westelijk Alpengebied enke,; buien, mogelijk met onweer. Midda{ temperatuur rond 22 graden. Spanje, PortugalHalf tot zwaar b wolkt en enkele buien. Middagter peratuur van 16 graden in het nooit: westen tot 24 graden in zuidoos Franse Middellandse Zeekust Verai, derlijk bewolkt Enkele regen- of oi weersbuien. Middagtemperatui rond 24 graden. Amsterdam regen motregen 17 8 0.4 Vlissingen j Zd. Limburg j Aberdeen i Helsinki Klagenfurt Kopenhagen i Lissabon Londen i Luxemburg Mallorca Malta NiceChC" Oslo Romï Split6 Stockholm Warschau Wenen Zurich Cyprus Islanboel Las Palmas 21 9 0.3 19 10 0.2 18 JO 0.1 w.bew. 22 11 21 15 130 17 7 0 25 13 0.5

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2