Walesa vreest voor bloedige revolutie etlji I 2 Koningin Beatrix in „haat-clip Chirac Argumenten 17 11 12 13 14 Moederdag tips Fouten bij celbrand blijven ongestraft Bom ontdekt op Britse basis Zuid-Holland: noodklok over zwakzinnigenzorg MEI 19j CcicUc 0omatvt Woensdag 4 mei 1988 79e jaargang no. 24105 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND r Uitgave Westerpers, behorende tot SijthoH Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand t. 23,74 (aut. betaling), kwartaal I. 70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag l/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) 1.0,65 per mm, familieberichten f. 0,59 per mm. Telefax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur W.A. Buijteweg HET WEER II "Tc 1 1 pagina 10 Perioden met zon en vrijwel overal droog. Minimumtempe ratuur ongeveer 8 graden. Middagtemperatuur rond 16 graden. Matige zuidwesten wind. Stijgende temperatuur tot rond 25 graden op zaterdag. Zon op: 6.05; onder: 21.10. Scheveningen hoog water: 5.57 en 18.20; laag water: 1.46 en 13.55 uur. Terrein Zilverfabriek nogelijk grote gifbelt 'OORSCHOTEN Er zijn zeer sterke anwijzingen dat zich op het terrein van e voormalige Zilverfabriek aan de Leid- jweg te Voorschoten een grote gifbelt be- jndt. Deze stortplaats zou zijn ontstaan in e 150 jaar dat de Koninklijke Van Kern en en Begeer er gevestigd was. Ie verontreiniging is ontdekt door de ge beente Voorschoten, die ter plaatse in oed overleg met de kledingfirma Mexx, huidige eigenaar van het gebouw, di- prse grondboringen heeft verricht en öarbij op de verontreinigde grond is ge tuit. De gemeente Voorschoten verwacht blgende week het onderzoek te hebben fgerond en opening van zaken te kunnen ven. evei B DEN HAAG De brand in het cellencomplex van het Haagse hoofdbureau van poli tie op Eerste Kerstdag, waarbij twee brandweermannen en twee arrestanten omkwamen, was het gevolg van menselijk falen en van een bijzondere samenloop van omstandighe den. Er is geen reden om ie mand anders dan de brand stichter, een 17-jarige Hage naar, strafrechtelijk te vervol gen. Deze conclusies staan in het onderzoeksrapport, dat gis teren openbaar is gemaakt. Niemand van de betrokken politieambtenaren hoeft uit zijn functie te worden gezet. Ook voldeed het materiaal waarmee de cellen zijn ge bouwd aan alle eisen van brandveiligheid. „Er was geen direct verband tussen de ge maakte fouten en de brand. Van opzet was geen sprake en er zijn geen grove nalatighe den geconstateerd", merkte hoofdofficier Van Randwijck op in zijn toelichting. „Sommi ge handelingen waren wel stom, zoals het niet fouilleren van de arrestant, maar die hebben niet direct tot de brandstichting geleid". De rijksrecherche, de Inspectie voor het Brandweerwezen en het gerechtelijk laboratorium hebben, samen met de Haagse politie en brandweer, ruim vier maanden nodig gehad om de omstandigheden van de brand te onderzoeken. Hun conclusies bevatten een opeen stapeling van „kleine" fouten en nalatigheden. Zo waren de voorschriften bij het fouilleren niet op elkaar afgestemd en werden deze bovendien niet toegepast. Hierdoor kon de 17- jarige arrestant een aansteker in zijn cel meesmokkelen, waarmee hij later de brand sti-hUe Koudwatervrees EG bij erkenning diploma's BRUSSEL Als het overleg verloopt zoals staatsse cretaris Van der Linden van Europese Zaken dat wil, worden over twee jaar universitaire diploma's binnen de hele EG erkend. Maar de Nederlandse staatssecretaris signaleert bij zijn Europese partners nog wel het nodige koudwatervrees. Met name Groot-Brittannië en Ierland willen de mogelijkheid houden om academici uit andere EG-landen die zich op de Britse eilanden willen vestigen een speciale proeve van bekwaamheid te laten afleggen. Volgens Van der Linden zijn de ministers het erover eens dat de landen bepaalde eisen mogen stellen aan academi ci die hun beroep in een ander EG- land willen gaan uitoefenen. Voor de meeste medische beroepen en voor architecten zijn de opleidingen in de EG al zo ver geharmoniseerd, dat de behaalde diploma's door andere lidstaten worden erkend. De nieuwe regeling is bedoeld voor alle andere beroepen waarvoor een universitaire opleiding is vereist. Franse professor wijst geldprijs af STOCKHOLM Een Franse wiskundeprofessor heeft een wetenschappelijke prijs van 130.000 dollar afgewezen om dat hij het geld niet nodig heeft. Dit heeft de Koninklijke Zweedse Academie van We tenschap die de onderschei ding verleent enigszins verbouwereerd meegedeeld. De 60-jarige professor Alexan dre Grothendieck schreef dat hij, „vereerd als ik ben", de Crafoord-prijs van 1988 niet kan aannemen' „Ik kan van mijn salaris goed rondkomen. Als je een hoop geeft aan één persoon, ontneem je het tege lijk aan een ander", aldus Gro thendieck. POLITIE GRENDELT LENIN-WERF AF: WARSCHAU Lech Walesa, lei der van het verboden vakverbond Solidariteit heeft gisteren op de Le- nin-scheepswerf in Gdansk de rege ring van zijn land gewaarschuwd voor een „bloedige revolutie" als zij geen economische hervormingen doorvoert. De werf waar ongeveer zeven- van de twaalfduizend werknemers in staking zijn, is door oproerpolitie hermetisch afge grendeld. Een deel van de stakers heeft de nacht op het terrein doorgebracht, ter wijl sympatisanten de hekken met bloe men en portretten van de paus versier den. Enkele uren nadat het werk was neergelegd kwam Walesa de stakers zijn steun betuigen. Hij hield zijn gehoor even wel voor dat hij geen stakingsleider meer is: „Jullie moeten Walesa nu vervangen. Ik ben moe". De man, die zich nu op de Leninwerf als stakingsleider heeft opgeworpen is de 62- jarige Alojzy Szablewski. Hij noemde de staking een steunbetuiging aan de staalar- beiders van Nowa Huta, die vorige week dinsdag het werk neerlegden. Szablewski, die ook deel uitmaakte van het stakings comité in 1980 die tot de oprichting van Solidariteit leidde, zei dat de stakers vast besloten zijn hun actie voort te zetten tot de regering hun eisen inwilligt. Behalve loonsverhoging eisen de stakers officiële erkenning voor Solidariteit. De Poolse regering heeft bij monde van woordvoerder Jerzy Urban laten weten onder geen beding te praten met de sta kers. Hun acties brengen de economische en politieke hervormingen van de rege ring in gevaar, maar „vormen geen be dreiging voor de socialistische staat", al- dbs Urban. In tal van andere plaatsen in Polen zijn stakingen aan de gang en worden werkonderbrekingen gehouden. Fluitje voor bejaarden in nood DEN BOSCH -De zeventig bejaarde bewoners van het Erasmushuis, een verzorgingstehuis in Den Bosch, hebben een fluitje gekregen om alarm te kunnen slaan. Geen fluitje van een cent, maar één van zeven gulden. In het huis is er wel een elektronische alarminstallatie, maar de knoppen daarvan zitten op vaste punten. Directeur Hendriks: „Als een bewoner 's nachts op weg naar de WC een been breekt dan moet hij of zij wachten tot er toevallig iemand komt. Nu kan de bejaarde door middel van het fluitje nog zijn buren waarschuwen". Hendriks is er zich van bewust dat de men sen misschien niet altijd in staat zijn te blazen, ook al is er niet veel kracht voor nodig. Wraakzuchtige tijgers DHAKA Bengaalse ko ningstijgers hebben in de voor bije vier maanden in een man- grovebos in Bangladesh min stens vijftig - houthakkers en vissers gedood. Volgens de au toriteiten van Bangladesh heb ben stropers de naar schatting zeshonderd tijgers in het ge bied steeds agressiever ge maakt. Vacuüm- eend Stakingen dreigen in Noordelijke zuivel BEILEN Werknemers van de DOMO-fabriek in Beilen, onderdeel van het zuivelcon cern Noord-Nederland, gaan staken als de werkgevers in de zuivel de vakbondseisen voor een nieuwe cao niet willen ac cepteren. De werknemers be sloten dat gisteravond op een bijeenkomst van de Voedings bond FNV in Beilen. Actie bijeenkomsten die deze en vol gende week nog worden ge houden moeten duidelijk ma ken hoeveel andere zuivelbe drijven in het Noorden het voorbeeld van Beilen zullen volgen. De bonden willen 2 procent meer loon, minder in schakeling van flexibele ar beidskrachten alsmede verla ging van de vut van 60 naar 59 iaar. De werkgevers wijzen beide eisen van de hand. De stakingsdreiging vloeit ook voort uit nieuwe reorganisaties die binnen de Noordelijke zui velindustrie op stapel staan en waarbij volgens de FNV 2000 banen op de tocht staan. DETMOLD Op een ba sis van het Britse leger in het Westduitse Bielefeld is gisteren een bom gevon den en onschadelijk ge maakt. De bom was bevestigd in een auto op een parkeerplaats op de Ripponkazerne. De bom werd gevonden twee dagen nadat bij twee aanslagen in Limburg drie Britse militairen werden gedood en drie ernstig werden gewond. Het verboden Ierse republikeinse leger, de IRA, heeft de verantwoorde lijkheid opgeëist voor de aan slagen. Het team dat de aanslagen on derzoekt heeft nog geen spoor van mogelijke daders. Nadruk kelijk wordt ontkend dat Westduitse politiemannen bij het onderzoek zijn betrokken, hoewel er van Duitse zijde wel wordt gemeld dat men „een spoor" heeft ontdekt dat kan leiden naar de dader(s). Inmiddels is bekend dat bij de beschieting in Roermond mu nitie van het kaliber 7.62 tot 7.65 is gebruikt, maar volgens adjudant Clabbers van de rijkspolitie staat nog niet vast met welk wapen. Bij de explo sie in Nieuw-Bergen zouden geïmproviseerde explosieven gebruikt zijn, geen knutsel werk volgens Clabbers, maar het was in elk geval ook geen kant en klare bom. Pagina 5: Rijkspolitie ont kent jacht op IRA-man An thony McAllister. Acht arrestaties bij FC Den Haag- Feyenoord DEN HAAG De laatste thuiswedstrijd van FC Den Haag in de eredivisie is gister avond gepaard gegaan met acht arrestaties. Het inhaal- duel tegen Feyenoord moest als gevolg van een op het veld ontplofte vuurwerkbom een half uur worden gestaakt. Tij dens deze onderbreking werd een 18-jarige Schiedammer aangehouden op verdenking van hei gooien van de bom. Een 17-jarige Rotterdammer, die zich tegen de aanhouding verzette, werd eveneens gear resteerd. Na afloop van de voetbalwedstrijd werd een 15- jarige Haagse supporter inge rekend omdat hij in de begin fase van FC Den Haag - Feye noord eveneens een bom zou hebben gegooid. Bij een charge van de ME werden later op het Veluweplein nog vijf ar restaties verricht. De charge werd uitgevoerd omdat met stenen in de richting van de politie werd gegooid. 18 PAGINA'S Oplossing conflict in Haagse Jeroenparochie lijkt in zicht IRA-veteraan wm heeft geweld afgezworen f Theater op het kerkhof Leidse Hogeschool groeit door fusie Alkemade voert hondepenning in Oegstgeest wil geen verkeer door De Grunerie Rijnsburger helpt Quick Boys 8 PAGINA'S GEESTELIJK LEVEN OPINIE/WEER BINNENLAND ECONOMIE BUITENLAND SPORT LEIDEN OMGEVING KUNST RADIO EN TELEVISIE Voetbal op tv België Nederlands 2 en Duitsland 1, 20.10 uur: UEFA-Cup-finale Espag- nol-Bayer Leverkusen. DEN HAAG De provincie Zuid-Holland wil dat er een structurele oplossing komt voor het. tekort aan plaatsen in de zwakzinnigenzorg. De provincie wil dat staatssecretaris Dees (Volksgezondheid) de provincies opdraagt plannen te maken om in de behoefte aan zwakzinnigenzorg te voorzien. Dat schrijft het provin- ciebestuur in een „brandbrief" aan de vaste Kamer commissie voor het gehandicaptenbeleid. In het hele land staan 6.000 mensen op de wachtlijst voor een plaats in een zwakzinnigeninrichting of een gezinsvervan gend tehuis, van wie 1.500 in Zuid-Holland. Het beleid van _Jde staatssecretaris biedt volgens Zuid-Holland geen enkel uitzicht op een oplossing. Weliswaar komen er in de komen de drie jaar een kleine 1.000 plaatsen in zwakzinnigeninrich- tingen bij, waarvan 300 in Zuid-Holland, maar de provincie vindt dat volstrekt onvoldoende. Thuis Van de 1.500 geestelijk gehandicapten die wachten op een plaats in een internaat of gezinsvervangend tehuis, woont ongeveer de helft thuis. De situatie is daar, volgens de pro vincie, „niet zelden onhoudbaar". De andere helft van de wachtenden is tijdelijk onder dak gebracht, bij voorbeeld in 13p een psychiatrisch ziekenhuis. De meest dringende gevallen 5 moeten gebruik maken van zogenaamde „noodbedden". Dat zijn plaatsen die de inrichtingen voor dit doel vrij houden. Iemand mag echter maar zes weken van zo'n noodbed ge bruik maken en moet dan, als er nog geen definitieve plaats beschikbaar is, gedwongen doorschuiven naar het volgende fe noodbed. In de zwakzinnigenzorg heet dit verschijnsel al het „noodbeddencarrousel", aldus het Zuidhollandse provincie- I bestuur. Zuid-Holland wil in ieder geval zo snel mogelijk nieuwe voorzieningen bouwen in de regio's Gouda en Rijnmond, om dat daar de nood het hoogst is. De plannen hiervoor liggen al klaar, maar het is nog de vraag of het ministerie van WVC Ceze zal goedkeuren. Met graaf machine in actie tegen sloop STOMPWIJK Een 52- jarige Leidenaar trachtte gisteren met alle mogelijke manieren te verhinderen dat de opstallen, onder an dere twee loodsen, op zijn land aan de dr. Van Noort- straat afgebroken zouden worden. Volgens de ge meente Stompwijk had de man de twee loodsen zon der vergunning gebouwd. De Leidenaar beschikt over een weiland in Stompwijk waar hij als hobby enkele stuks vee houdt. Hij bouwde er zon der toestemming enkele loodsen. Al tien jaar laat de gemeente weten, dat hij de opstallen moet afbreken. De man bleef echter bij zijn weigering. Gisteren was de politie op zijn land aanwezig om de Leidenaar duidelijk te maken dat er nu toch stappen onderno men zouden worden. De man stapte echter in een graafmachine en reed daar voortdurend mee in het rond. Doordat het mecha nisme van de machine draaide, kon de politie de man niet in de kraag vat ten. Ook een auto die vol gens de Leidenaar in de weg stond, pakte hij met behulp van de machine op. Toen de man bedaard was, is hij meegenomen naar het bureau. Nadat de Lei denaar met zijn advocaat had gesproken, werd hij naar huis gestuurd. Enig resultaat heeft de man wel bereikt: de voor gisteren geplande sloop werd tijde lijk uitgesteld. CAMPAGNE DOET DENKEN AAN ORWELLS 1984 (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS/STRAATSBURG Jacques Chirac en Francois Mitterrand zijn bezig aan hun laatste serie meetings voor het beslis sende duel om het Franse presidentschap, aanstaan de zondag. Francois Mitterrand. FOTO: AP triomfantelijke overwinning voor Mitterrand voorspellen tracht Chirac met een fenome naal offensief het tij nog te ke ren. Het begin van Chiracs grote\ verkiezingsshow in het Parijse sportcentrum Bercy is uitge sproken agressief en doet den ken aan de „Twee Minuten Haat" van George Orwell in diens beroemde boek „1984". Om zijn aanhangers op de juis te temperatuur te brengen laat Jacques Chirac zijn toespraak voorafgaan door een korte vi deoclip over Francois Mitter rand, zijn tegenstander. De „Haat-clip" mist zijn uit werking niet. Zo'n 20.000 fans krijgen een waasvoor ogen wanneer „Tonton" in beeld verschijnt. Ze schreeuwen, fluiten en schelden. In het korte filmpje heeft de presi dent de rol gekregen van Darth Vader, de sinistere schurk uit „Star Wars". Het rechtse publiek joelt dubbel hard wanneer hij Khadaffi de hand schudt of Jaruzelski ont vangt. Opmerkelijk is dat ook koningin Beatrix een moment in de clip figureert. De mili tanten fluiten als ze naast Mit terrand te zien is. „Maar dat moet alstublieft niet verkeerd opvatten", zegt een mede werkster van het campagne bureau van Chirac als om uit leg wordt gevraagd. „Het gaat natuurlijk om Mitterrand. Uw koningin staat toevallig op het archiefmateriaal dat we heb ben gebruikt. Tegen haar heb ben we absoluut niets, in te gendeel". Pagina 7: Mitterrand ge bruikt fluwelen handschoe nen. Ze hebben er alles aan gedaan. Maar toch blijven ze de stoepen van de stad bevuilen, de stadsduiven, die de Australische stad Adelaide teisteren. Men overweegt de dieren nu de pil te geven. Nadat er eerst is geprobeerd ze af te schieten, ze te kalme ren en er houten roofvogels op af te sturen. Maar daar sloten ze zelfs vriendschap mee. Een val die op het dak van het stadhuis werd gezet, met leven de duiven als lokaas, werkte averechts. Geen duif liet zich verleiden, wel de stadhuiskat die de vogels opvrat. Nieuwe abonnees moet je ook niet vangen door de mensen ertoe te verleiden. Dat moet met kracht van argumenten gebeuren. Maar ja, daar luistert u natuurlijk wel naar - dat merken we als u de bon instuurt - maar dat helpt natuurlijk niets tegen die stomme dieren. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: STAAT LEENT WEER TEGEN 6 PROCENT AMSTERDAM - Minister Ru- ding van financiën gaat over tot de uitgifte van een staatsle ning met een vaste looptijd van zes jaar tegen een rente van 6 procent. De inschrijving geschiedt zoals gebruikelijk volgens het tendersysteem. Dit houdt in, dat de hoogte van de uitgiftekoers en de omvang van de lening worden vastge steld aan de hand van de in schrijvingen door beleggers. De looptijd van deze staatsle ning is korter dan de voor gaande leningen, die looptij den hadden van respectieve lijk zeven en acht jaar. De ren te bedroeg ook 6 procent. De lening die nu wordt uitgege ven, is de zesde waarvan de opbrengst bestemd is voor het dekken van de financierings behoefte van het rijk in 1988. Die behoefte wordt geraamd op 40 miljard gulden en daar van is inmiddels 18,7 miljard gulden gedekt uit openbare le ningen. De inschrijving is op 10 mei. De stortingsdatum is 15 juni. Vervroegde aflossing is niet toegestaan. Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar dc Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daürtoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1