frtidbeSowumt Leidse Hogeschool groeit door fusie Fraaie reiswekker STAD OMGEVING Leidenaar gevaar voor zijn omgeving ALLER LEI(DS) Cursussen golf en kajakvaren SAMENWERKING MET KATHOLIEKE PEDAGOGISCHE HOGESCHOOL weidse mimegroep in ;inale Grand Prix „Vrouwen in Verzet" terug in Stevenshof j Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: j Postcode/plaats: Telefoon j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. WOENSDAG 4 MEI 1988 PAGINA 11 iraken in Merenwijk )EN Inbrekers hebben nacht van maandag op lag toegeslagen in de „Da- in de Merenwijk. Zeven werd de schuifpui aan de erzijde een stukje geopend, •na de lat die voor de kering moet zorgen werd ;etikt. Eén keer bleef het •en poging. Volgens een iewoordvoerder doen ?r verstandig aan de or de blokkering van chuifpui stevig vast te ma- Bij de inbraken in Fuch- al, Ambrosiadal, Begonia- Gloxiniadal en Lobeliadal den contant geld, girobe- kaarten, pasjes, een fotoca- i horloge en een vide buit gemaakt. Fietser gewond bij botsing LEIDEN Een 49-jarige fietser uit Leiden is gister avond rond kwart over tien gewond geraakt bij een aan rijding op de hoek van de Churchilllaan en de Noach- straat. De man reed op het fietspad langs de Churchill laan tegen de rijrichting in. Een 35-jarige Leidse automo biliste die uit de Noachstraat kwam, zag de man over het hoofd. Bij de botsing liep de fietser rugletsel op. Hij is naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden gebracht. CD's gestolen LEIDEN Het warenhuis V&D aan de Aalmarkt heeft bij de Leidse politie aangifte gedaan i diefstal 70 CD's De plaatjes lagen de la van een toonbank en zijn tussen zaterdag en dinsdag ont vreemd. De winkelwaarde van de buit be draagt 1.600 gul den. Verkeersexamens LEIDEN Bijna 1000 leerlingen van 52 basis scholen die de afgelo pen maanden hebben meegedaan aan het ver- keersexamen onder au spiciën van de Leidse politie zijn voor het praktische gedeelte ge slaagd. Van de 1014 deelnemers slaagden 967. Van 47 waren de resultaten onvoldoende. Van de 1065 deelnemers aan het schriftelijk ge deelte slaagden er 866. Bijna 20 procent, 199 leerlingen, wist niet ge noeg van de verkeers regels om te slagen. LEIDEN De Directie Sport en Recreatie Leiden houdt in samenwerking met driving range „De Grunerie" een cursus golf voor beginners en gevorderden. De cursus wordt gehou den op maandag, woensdag en vrijdag op verschillende tijd stippen tussen 14.00 uur en 20.00 uur. De cursus start in de week van 9 mei en wordt gehouden in het sportpark UDO (Van Houdringenlaan Oegstgeest). In samenwerking met de Gerco Jongejans Kanopromotie houdt de Directie Sport en Recreatie Leiden een cursus ka jakvaren. Deze cursus wordt gehouden in het Valkenburgs- meer (Voorschoterweg). De cursus bestaat uit vier keer een uur varen van 18.00 tot 19.00 uur of van 19.15 tot 20.15 uur op dinsdag 17 en 24 mei en donderdag 19 en 26 mei. Het kost in totaal veertig gulden per persoon, inclusief het gebruik van de kajak. Voor meer informatie over beide cursussen: Aad van der Luit, 071-315601. Voorwaardelijke straf voor steekpartij LEIDERDORP/HAZERSWOUDE Een 32*-jari- ge Leiderdorpse is gisteren door de Haagse recht bank veroordeeld tot een voorwaardelijke gevan genisstraf van zes maanden met een proeftijd van twee jaar. De vrouw stak op 11 mei 1986 haar echt genoot met een mes in de rug. De man liep daar door een ingeklapte long op. Het echtpaar had hu welijksmoeilijkheden en is inmiddels gescheiden. Het vonnis is conform de eis van de officier van justitie. Het mes is verbeurd verklaard. De rechtbank veroordeelde een 41-jarige inwoner van Hazerswoude-dorp eveneens conform de eis van de officier. De man kreeg 300 dagen gevange nisstraf waarvan 231 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De man heeft van 1984 tot 1987 zijn mindeijarige stiefdochter sexueel mis bruikt. LEIDEN De Leidse Hogeschool voor Be roepsonderwijs wil fuse ren met de Katholieke Pedagogische Hoge school West-Nederland in Den Haag. Verwacht wordt dat beide stichtin gen halverwege deze maand een intentiever klaring tot fusie zullen tekenen en dat die in 1991 een feit zal zijn. De Pedagogische Hoge school telt tussen de 500 en 600 studenten en heeft dependances in Rotterdam en Heemste de. Na de fusie zal de Hogeschool ongeveer 2500 leerlingen tellen. De sectoren zullen voor alsnog in verschillende gemeenten gevestigd blijven. „Op den duur moeten we misschien se rieus gaan bekijken of om financiële rede nen niet allemaal op één plaats moeten zitten, maar dat is in eerste in stantie nog niet aan de orde", aldus T. Ouwer- kerk, voorzitter van het college van bestuur van de Leidse Hogeschool. Volgens Ouwerkerk beston den er jaren geleden al con tacten tussen beide instellin gen. „Toen hebben we elk onze eigen fusieprocessen doorgemaakt". De gesprek ken die nu gaande zijn, zijn volgens hem niet uit nood geboren. „De scholen vol doen op dit moment wat be treft leerlingenaantallen ruimschoots aan de normen van de minister. Maar aan de andere kant lijkt het er wel op dat een hogeschool pas meetelt als er 2500 leer lingen zijn. Dan kom je als school eerder in aanmerking voor nieuwe taken, voor overheidssteun voor ontwik kelingsprojecten", aldus Ou werkerk. „Door de fusie ho pen wij die mogelijkheden ook binnen te halen". De Leidse Hogeschool omvat de sectoren gezondheidszor gonderwijs (in Leiden), soci aal-agogisch onderwijs (in Den Haag) en laboratoriu monderwijs (in Leiderdorp). Het was volgens Ouwerkerk altijd al een wens van de Leidse Hogeschool om een pedagogische opleiding bin nen de poorten te halen. „Pedagogisch en sociaaJ-ago- gisch onderwijs beïnvloeden elkaar positief. Bovendien heeft pedagogisch onderwijs ook raakvlakken met delen van het gezondheidszorgon derwijs", vindt de voorzitter van de Leidse Hogeschool. Mestgeur De identiteit van de Katho lieke Pedagogische Hoge school zal volgens hem blij ven bestaan. „Die pedagogi sche academie leidt heel spe cifiek op ten behoeve van het katholieke basisonder wijs. De grondslag van de school moet op die manier worden geformuleerd, dat ook naar de toekomst toe die vorm van onderwijs kan blijven voortbestaan", zegt Ouwerkerk. „Maar", voegt kere overeenkomst in de mestgeur van beide instel lingen. De Leidse Hoge school is interconfessioneel, de fusiepartners waren van origine katholiek of protes tant-christelijk". Ouwerkerk is ervan over tuigd dat de fusie geen ba nen kost. „Bij de Leidse Ho geschool zal niemand hoe ven afvloeien. Door de fusie zullen er misschien wel nieuwe banen kunnen worden geschapen". De Leidse Hogeschool wil overigens met minister W. Deetman van onderwijs en wetenschappen praten over het behoud van de logope- die-opleiding. De opleiding zou moeten worden afge bouwd omdat anders in het jaar 2000 een overschot aan logopedisten bestaat. De Leidse Hogeschool meent echter goede argumenten te hebben voor het behoud van de afdeling. „De minister heeft onlangs besloten een logopedie-opleiding in Eind hoven met 25 studenten in het leven te roepen. In het kader van de rechtsgelijk heid nemen wij aan dat onze opleiding met 120 studenten ook behouden kan blijven", zegt Ouwerkerk. Twee jaar geleden kreeg de Leidse Ho geschool toestemming om te beginnen met een onderwijs aan toekomstige logopedis ten. Eind vorig jaar, juist op het moment dat de eerste paal werd geslagen voor uit breiding van het gebouw aan de Endegeesterwatering ten behoeve van logopedie, werd bekend dat deze afde ling in Leiden moest ver dwijnen. Fysiotherapie Verder moet een van de twee opleidingen voor fysio therapie in Leiden en Den Haag veranderen. Ouwer kerk: „Ik zie dat niet zo somber in". Er is met het be stuur van de Haagse Hoge school overleg over een mo gelijke oplossing. „Aan het eind van het jaar moeten we de minister meedelen wat daarvan de uitslag is. De Haagse Hogeschool ziet mo gelijkheden om beide oplei dingen te behouden", aldus Ouwerkerk. Een fusie tussen de Leidse en Haagse Hogescholen zit er niet in, zegt Ouwerkerk. „De Leidse Hogeschool wil zelfstandig blijven. Je kunt je afVragen wat het voordeel is van een fusie met de Haagse Hogeschool. Er ont staat dan een heel groot in stituut en ik vraag me af of zo'n instelling nog beheers baar is. Bovendien past de interconfessionele identiteit niet direct bij de openbare Haagse Hogeschool", aldus Ouwerkerk. _jlDEN De Léidse mimegroep Gruppo Trutto Dramatico elt op donderdag 12 mei in het Amsterdamse theater De Ba- 1 aan het Kleine Gartmanplantsoen het stuk Quarter Quote. I. |t gebeurt in het kader van de finale van de Grand Prix du eatre. De opzet van die prijs is te vergelijken met die van de bte Prijs van Nederland voor popmuziek. Na een aantal voor des wordt de beste produktie van het lopende seizoen geko- I. De prijs is bedoeld voor professionele, maar niet gesubsi- lerde theatergroepen die een duidelijke band hebben met to- t\. Voor deelname aan de Grand Prix meldden zich dit jaar 60 iepen, waarvan er zeven voor de finale zijn geselecteerd, juppo Trutto Dramatico ziet de deelname als een enorme op- ker omdat, naar ze zegt, het zeer moeilijk is in Leiden enige penning te krijgen. Hier wordt de groep door de gemeente on- r de amateurs gerangschikt, terwijl naar eigen zeggen, de tlname aan de finale betekent dat ze wordt beschouwd tot de p 7 van het derde professionele circuit'. abelnet in Leidse regio uitgevallen IDEN/OEGSTGEEST De kabeltelevisie in de Leidse regio vanmorgen omstreeks 9.20 uur uit. Vermoedelijk was er een ring in het kopstation bij de mast in Oegstgeest. Het probleem binnen een half uur verholpen. fmposium over perbelasting van jchterlijke macht IIDEN Het staatsrechte- dispuut Res Publica van Leidse universiteit houdt ïsdag 10 mei een symposi- i over de overbelasting n de rechterlijke macht en daaruit voortvloeiende rmindering van de rechts- jcherming. Een en ander udt verband met het 50-ja- bestaan van het dispuut. t woord wordt gevoerd nr. P.J.G. Kapteyn •orzitter afdeling recht- •aak Raad van State), mr. Koopmans (rechter Hof n Justitie van de EG) en J.A.M. van Angeren (mi- iterie van Justitie). Het jrnposium heeft plaats in t Academiegebouw aan het ipenburg om 14.00 uur. de Stevenshof, aan de Van Al kemadestraat. Gisteren plaat sten medewerkers van de ge meente daar een nieuw exem plaar van het bronzen beeld, dat eind vorig jaar werd weg gehaald omdat het op instor ten stond. Het vorige beeld was niet goed gegoten en vertoonde enkele jaren na de plaatsing in 1984 al scheuren en roestvorming. Er brak een stuk van af. Het dreigde van zijn fundering af te breken omdat het niet met roestvrij staal was vastgezet. Het beeld was gegoten door een kunstgieter buiten Leiden, die was uitgekozen door de kunstenares Truus Menger. De gemeente besloot het beeld opnieuw te laten gieten en koos daarvoor de Rijnlandsche Kunstgieterij uit Leiden uit. De kosten van het nieuwe beeld bedragen 20.000 gulden. Die zijn evenredig verdeeld over de gieter van het eerste beeld, dé kunstenares, de ge meente Leiden en het verzets- comité dat het initiatief tot plaatsing van het beeld nam. Volgens A. van der Ree (cultu rele zaken) staat het nieuwe beeld wel goed verankerd öp de fundering, een betonnen blok bedekt met natuursteen. „Het ziet er ook veel mooier uit dan het vorige beeld". FOTO: TEJO RINGERS Vrouwen Tegen Sexueel Geweld wordt opgeheven LEIDEN De stichting Vrouwen Tegen Sexueel Geweld heft zich op. Ge meente en andere instel lingen die verantwoorde lijkheid dragen en over fi nanciële middelen be schikken moeten nu het beleid verder ontwikke len, zo geeft de stichting te kennen in De Krant, het blad van Links Lei den. De stichting werd in mei 1982 opgericht en heeft sindsdien regelmatig de aandacht van de Leidse bevolking gevraagd voor de bestrijding van sek sueel geweld. Zo werd gewe zen op seksueel geweld van de kant van bekenden en onbe kenden. Ook is geijverd voor betere opvang van slachtoffers door hulpverleners en politie. Van die kant kwam ook een inbreng in het Samenwer kingsverband tegen Sexueel Geweld dat op initiatief van de stichting eind 1982 werd opgericht. De stichting consta teert dat de afgelopen zes jaar de hulpverlening sterk is ver beterd, maar dat de 'achter ban' van instellingen daar niet altijd van op de hoogte is. Aan de verbetering van de opvang droeg ook bij de oprichting van de vrouwentelefoon en het meldpunt voor ongewenste intimiteiten. Open Dag Kankercentrum trekt enige tientallen bezoekers De Open Dag bij het Integraal Kankercentrum West (IKW) aan de Opaalstraat werd gisteren bezocht door „tussen de dertig en vijftig" belangstellenden. Zij konden uitgebreid worden geïn formeerd over de ziekte kanker, de bestrijding ervan en de hulp verlening aan patiënten en hun omgeving. Volgens een woord voerster van het IKW werd de Open Dag bezocht door „hulp verleners, publiek en patiën ten". De Open Dag werd gehouden in het kader van de Europese Week tegen Kanker. Het was de tweede keer dat een dergelijk evenement in Leiden werd geor ganiseerd. „Toen het centrum werd geopend, een jaar of vijf geleden, was er ook een Open Dag", aldus de voorlichtster. Volgend jaar wil het IKW „meer en grotere evenementen" hou den omdat 1989 is uitgeroepen tot het Europees Jaar van de Kankerbestrijding. Wat die acti viteiten precies inhouden, wordt nog niet bekend gemaakt. FOTO: TEJO RINGERS OFFICIER EIST TWAALF MAANDEN LEIDEN/DEN HAAG „Voor de politie bent u zo'n bedreigende figuur dat zij soms kogelvrije vesten moet dragen om u tegemoet te tre den". Dat zei de vice-president mr S. Kootte van de Haagse arrondissementsrechtbank gis teren tegen een 32-jarige Lei denaar. De man stond terecht voor een aantal bedreigingen, mishandelingen en doorrijden na een ongeluk. De officier van justitie, I. Klopper, eiste 12 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, met vijf maanden voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar. De Leidenaar stond terecht vooronder meer het mishan delen van ziekenhuisperso neel. Toen hij zijn ex-vrouw, die hij ook mishandeld zou hebben, wilde opzoeken in het ziekenhuis werd hem de toegang geweigerd. Daarop sloeg hij een verpleegster en een arts. Verder moest de man voorkomen wegens het bedrei gen van een hoofdagent met de dood. De man zou tegen de agent gezegd hebben: „Ik ken jou wel. Als ik je ooit in.de stad tegenkom dan rijd ik' je plat. En anders je vrouw en kinderen wel". De verdachte ontkende dit stellig. „Ik heb alleen maar gezegd: jij komt nog wel. Ik doelde op het feit dat ik een klacht bij mijn ad vocaat zou indienen omdat de agent mij had geslagen. Vol gens de officier was'dit echter zo dreigend overgekomen dat er wel degelijk sprake was be dreiging met de dood. Verder zou de man met een agent hebben gevochten die hem sommeerde het politiebureau te verlaten en een deur heb ben kapotgegooid op het bu reau. Ook zou hij twee agenten met een pistool hebben be laagd toen deze hem beletten zijn kind op te halen bii zijn ex-vrouw. „Ik was bang dat zij mijn kind zouden afpakken", verdedigde de verdachte zich. Bij alle geweldadigheden en bedreigingen had de Leide naar gedronken. „De proble men ontstonden toen ik mijn vrouw met een anfler betrapte. Ik heb dat nooit goed kunnen verwerken. Ik zie nu wel in dat drank niet de oplossing is. Het zal voortaan op een ande re manier moeten gaan". De president was het daar mee eens. „U berokkent naast uzelf ook anderen veel schade. Dat blijkt wel uit het feit dat u hier weer zit. Dat kan zo niet doorgaan". De verdachte ont kende te zijn doorgereden na dat hij tegen een paaltje was gereden. Ondanks deze aanklachten pleitte zijn verdediger, mevr. Brink, toch voor vrijspraak. De raadsvrouw vond de ver schillende verklaringen die agenten hadden afgelegd niet objectief. „Verschillende pro cessen-verbaal zijn door de agent opgenomen die ook be dreigd werd door de verdach te. We kunnen dan niet meer spreken over het objectief ver krijgen van bewijsmateriaal. Ten tweede is de agent de eni ge getuige, en u weet: één ge tuige is geen getuige. De agent die de wacht hield, heeft niks van de bedreigingen gehoord", aldus de raadsvrouw. De offi cier was hier niet van onder de indruk en wees Brink op het feit dat agenten een ambts eed hebben afgelegd. „Als zij zouden liegen, zou flat zeer nare gevolgen voor hen heb ben", aldus de officier. Ook vroeg de raadsvrouw de recht bank om de verdachte meteen vrij te laten. „Zijn vriendin is zwangèr en leeft onder zulke spanningen dat ze graag wil dat hij thuis is. De verdachte is bang dat anders de geboorte misgaat". De rechtbank willig de dit verzoek niet in. De rechtbank doet uitspraak over veertien dagen. Herbestrating LEIDEN De rijweg van de Pakschuitwerf en de Schok- kerwerf worden herbestraat. Met de werkzaamheden wordt maandag 9 mei begonnen. Tij dens het werk zal het niet mo gelijk zijn om langs deze we gen te parkeren. Het herbe- straten van de Pakschuitwerf zal ongeveer een week en van de Schokkerwerf twee weken Puzzeltocht Tijdens een wandel-puz zel tocht kunnen kinderen van 10 tot en met 12 jaar morgen kennismaken met het het polderpark Cro- nesteyn dat nu vijf jaar be staat. Start tussen 9.00 en 10.30 uur op het parkeer terrein bij het tuincomplex aan het einde van de Vrouwen weg. tegenover het voormalige klooster. Er wordt een routebe schrijving uitgereikt, de kinderen ontvangen na af loop een diploma. Ouders en begeleiders kunnen in een kantine op de kinde ren wachten. Zij kunnen meedoen aan een fotowed strijd die het park of de wandeling als onderwerp heeft. Turkije „Democratie en mensen rechten in Turkije". Dat is het onderwerp van de in formatie-avond die don derdag wordt gehouden in buurthuis (Apothekers- )Dijk 33. Inleiders zijn Ah med Hulusi Ozturan van de Turkse Arbeiderspartij, Talat Ulusoy, vertegen woordiger van de Kom- munistische Partij van Turkije in Nederland en Anne de Boer, die eind vo rig jaar een Turkse delega tie begeleidde op de terug reis naar Turkije. De bij eenkomst begint om 20.00 uur en wordt georgani seerd door PvdA, CPN, PPR, PSP, HTIB en Lei den tegen Fascisme. Ruilclub Ruilclub Koningskerk houdt vrijdagavond de laatste ruilavond van het seizoen. De bijeenkomst wordt gehouden voor ver zamelaars van postzegels, munten, prentbriefkaar ten, suikerzakjes, lucifer- merken en sigarenbandjes. De avond in buurthuis 't Spoortje (Bernardkade 40) begint om 19.00 en duurt tot 22.00 uur. Entree voor niet-leden is 1,50 gul den, jeugd tot en met 15 jaar betaalt 1 gulden. Voor meer inlichtingen:146772. Opbrengst De opbrengst van de col lecte van het Nationaal Fonds Sport Gehandicap ten heeft in Leiden 14.516,55 gulden opge bracht. Dat is exclusief de giften en donaties van be drijven en sportverenigin gen. Collecte Deze week wordt in Lei den huis-aan-huis gecol lecteerd voor het bevrij dingsfront Chili. De- op brengst is bestemd voor projecten in Chili op het gebied van gezondheids zorg, voedselhulp, onder wijs, vorming van organi saties van politieke gevan genen, juridische steun aan gevangenen en voor de ondergrondse pers en radio. 0eze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. i Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 23,74 I kwartaal per acceptgiro f 70,93 (voor controle bezorging) Stuur als dank de reiswekker naar Postcode/plaats: j Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11