>e politieke dood van ben dorpsburgemeester Onderzoek Iran-affaire loopt vast op juridische obstakels Geschiedenis verzwijgt grote rol van vrouwen VERSCHIJNINGSVERBOD PALESTIJNS WEEKBLAD -Stakingen verscherpen sociale onrust Polen LONDEN De neolitische man was een jager die zijn fa milie van voedsel voorzag? Onzin. De bestorming van de Bastille werd door mannen georganiseerd? Vergeet het maar. Florence Nightingale was een vrome dame met een lamp? Gewauwel! De wereld geschiedenis moet worden herschreven, omdat de rol van de vrouwen verdraaid wordt weergegeven of zelfs helemaal niet vermeld. In Leeds en Londen worden deze maand twee conferenties gehouden waarbij het aandeel van de vrouw in de geschie denis opnieuw wordt onder zocht. Zo stond bijvoorbeeld Floren ce Nigtingale tijdens de Krim- oorlog niet bekend als „de Dame met de Lamp". In wer kelijkheid werd ze „de Dame met de Hamer" genoemd, om dat ze een keer een voorraad kast had opengebroken om aan de noodzakelijke medica- vrouwen een rol van beteke- Stille Zuidzee, China, Iraq, Leeds en Londen vindt dat menten en spullen te komen nis hebben gespeeld wordt die de bevelhebbende officier meestal genegeerd. Wie kent haar niet wilde geven. Het bij voorbeeld Théroigne de beeld dat van haar geschetst Méricourt, een operazangeres wordt als een soort heilige die de bestorming van de Bas- klopt evenmin. Rosalind Miles, van wie bin nenkort het boek „De Vrou wengeschiedenis van de We reld verschijnt, zegt dat het tille leidde in 1789? Of Mariya Botsjkareva, een bolsjewiek, die een vrijwilli gerskorps van tweeduizend sterk organiseerde een mythe is dat de holenman tijdens de Russische revolutie de belangrijkste voedselver- in 1917, dat het „Vrouwen Ba- schaffer van zijn familie was. taljon van de Dood" genoemd Uit anthropologische onder- werd? En van Salyam Bint zoeken en uit fossielen is ge- Malham, die met haar zwan- bleken dat tachtig procent gere lichaam één van de be- van het voedsel verzameld langrijkste soldaten van de is- werd door de vrouwen en niet lamitische profeet Mohammed door de jagers. was, heeft ook haast niemand gehoord. Ook veel vrouwelijke natuur kundigen en ontdekkingsrei- i ge- het Revoluties De prestaties van vrouwen in oorlogen en revoluties worden immer in de schaduw gesteld door de mannelijke le gendes, zoals die van Hanni bal of Che Guevara. Dat eerste vrouwelijke lid van het Britse Aardrijkskundige Ge nootschap, verkende eind ne gentiende eeuw Australië, de Tibet en het Wilde Westen, een radicale bewerking van Ze verrijkte het genootschap de historie op z'n plaats is. met kisten vol monsters, be- „De rol van vrouwen in de schrijvingen en landkaarten, geschiedenis wordt nog steeds Ada Byron Lovelace, die leef- verwaarloosd. Maar wij zijn de van 1815 tot 1852, vond een vastbesloten om hier verande- manier uit om te communice- ring in te brengen", ren met behulp van een soort Rosalind Miles voegt daar aan rekenmachine. Sommige his- toe: „De vrouwengeschiedenis torici voeren aan dat dit een is de geschiedenis van het voorloper was van een com- overgrote deel van de mens- puter. heid, omdat vrouwen altijd in de meerderheid zijn geweest Als je hun geschiedenis ver zwijgt, ontken je de werke lijkheid". De gevestigde historici, man nen uiteraard, verzetten zich echter tegen deze campagne. Norman Stone, professor in de moderne geschiedenis aan de universiteit van Oxford, ontkent dat er in de geschie denisboeken geen aandacht wordt geschonken aan be langrijke vrouwen. RICHARD ELLIS (c) The Times, Londen Verwaarlozing Vrouwelijke heersers worden .in de geschiedenisboeken eveneens meestal overgesla gen. In de periode van 962 tot 1582 zijn er ten minste zestien vrouwelijke staatshoofden ge weest in diverse landen, waaronder Italië en Angola. Dr. Gillian Darcy, de organi satrice van de conferenties in Sovjetunie wil hulp YS bij kerncentrales WASHINGTON De Sovjetunie voert momenteel onderhandelin gen met de Amerikaanse onderne ming GA Technologies over een mogelijke samenwerking bij de bouw van nieuwe kerncentrales. Vorige week legde het Ameri kaans-Russische comité voor vreedzaam gebruik van atoome nergie een bezoek af bij het bedrijf in Californië. GA Technologies heeft de enige in werking zijnde gasgekoelde reactor in de VS ge bouwd. Tijdens een bijeenkomst in Washington zei het Russische co mitélid dat de vooruitzichten voor samenwerking met GA Technolo gies goed zijn. Kanaken weigeren ruil gegijzelden NOUMEA Militante separatis ten op Nieuwcaledonië hebben gisteren een aanbod afgewezen van drie rechtse politici die de plaats in wildeh nemen van twintig gegijzelde politiemannen. De drie parlementsleden zijn al len lid van de RPR van de con servatieve Fransp premier Chi- rac.Tien dagen geleden overvie len Kanaken een politiepost op het eiland Ouvea en namen 27 gendarmes gevangen. Twaalf gij zelaars werden vrijgelaten, maar er werden weer acht anderen ge vangen genomen, onder wie het hoofd van een anti-terreureen- heid en een onderofficier van justitie. JERUZALEM Het weekblad Al Awda, dat in het Engels en het Arabisch in Oost-Jeruzalem uitkomt, heeft gisteren een verschijningsverbod gekregen. Vol gens een woordvoerder van het Israëlische ministerie van binnenlandse zaken wordt het blad „door terroristische organisaties gefinancierd en behartigt het hun belangen". Het blad is van dezelfde eigenaars als die van het Palestijnse persbureau PPS, dat op last van de autoriteiten tot september gesloten is. Het persbureau was een belangrijke bron van betrouwbare informatie voor de vele buitenlandse journalisten die vanuit Jeruzalem de onrust in de door Israel be zette gebieden verslaan. De Europese Gemeenschap dient zich actiever op te stellen en kan een bemiddelingsrol spelen tussen de supermogendheden om het vredesproces in het Midden-Oosten nieuw leven in te blazen. Erkenning van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO zou invloed hebben op het denken binnen de Amerikaanse regering over een regeling van het Palestijnse pro bleem. Dit verklaarde de Egyptische minister van staat van buitenlandse za ken, Boutros Ghali, gisteravond tijdens een bijeenkomst van het Genootschap voor Internationale Zaken in Den Haag. DINSDAG 3 MEI 1988 PAGINA 7 „Export" terrorisme door Iran mislukt KUWAYT Iran heeft gepro beerd via zijn ambassade in Ar- Riyad agenten te recruteren en wa pens het land binnen te smokkelen om de binnenlandse veiligheid van Saudiarabie te ondermijnen, zo heeft de Saudische minister van binnenlandse zaken verklaard. Dit gebeuren zou de aanleiding zijn ge weest voor het verbreken van de diplomatieke banden met Teheran. De minister zei dat Iran heeft ge probeerd „terrorisme te exporte ren" maar dat het land daarin niet is geslaagd. Saudiarabië blijft bij zijn weigering meer dan 45.000 Iraanse pelgrims in Mekka toe te laten in plaats van de gebruikelijke 150.000. Smartegeld voor besmette veteranen WASHINGTON Het Ameri- kaanse Huis van Afgevaardig den heeft gisteren na de Senaat zijn fiat gegeven aan een wet die Amerikaanse radioactief besmette veteranen met kan ker in aanmerking laat komen voor een schadeloosstelling van de overheid. Het gaat om vete ranen die van augustus 1945 tot juli 1946 bij de Amerikaanse bezettingsmacht in de gebom bardeerde Japanse steden Hi roshima of Nagasaki dienden ,of die na de Tweede Wereld oorlog in dienstverband wer den blootgesteld aan radioactie ve straling bij Amerikaanse wapentesten. Volgende week nieuw kabinet voor België BRUSSEL België heeft begin volgende week, vijf maanden na de verkiezin gen, een nieuw kabinet. De partners in het nieuwe centrum-linkse kabinet hebben het voorlopige re geerakkoord gisteren on dertekend. De Vlaamse en Waalse socialisten en christen-democraten en de Vlaamsnationale Volk sunie moeten met het ak koord nog naar hun ach terban. Maar behalve bij de Franstalige socialisten, waar een minderheid woedend is over de toege vingen in de Voerkwestie, worden nergens proble men verwacht. De nieuwe eerste-minister wordt waarschijnlijk demissio nair premier Wilfried Martens. (Van onze correspondent Frans Boogaard) BRUSSEL Aan politie ke troetelnaampjes heeft het José Happart nooit ontbroken: „De bekend ste Belg na koning Bou- dewijn" en „De beroemd ste burgemeester van België". Toch lijkt de rol van de 41-jarige fruit kweker en waarnemend burgemeester van Voeren met de vorming van het nieuwe rooms-rode kabi net te zijn uitgespeeld. De man onder wiens leiding het gekoloniseerde Vlaamse Voeren weer zou worden te- ruggeloodst naar Wallonië, is geofferd aan de hogere waarden van het socialisme. Dat wilde in België na zes jaar volstrekte afwezigheid ook wel weer eens mee-re- geren. Het tijdperk-Happart heeft daarmee op de kop af tien jaar geduurd. De taal- José Happart. foto: ap strijd in België, die in 1963 na 133 jaar Vlaamse ver drukking en Waalse supe rioriteit begraven leek, 'is dank zij hem actueler dan ooit. Als geen ander hee^t hij de belangen van de Franstaligen verdedigd. Met weinig tact en veel ge weld streden Happart en zijn makkers sinds 1978 voor de „Retour Liège" van de zes nietige dorpjes onder Maastricht, die samen Voe ren vormen. Voeren groeide uit tot nationaal symbool van de Vlaams/Waalse te genstellingen. In '82 kwam Happart in de gemeente raad, het jaar daarop volgde zijn benoeming tot eerste schepen en waarnemend burgemeester. Zijn benoe ming tot burgemeester, be gin '84, gaf aan de Voer kwestie een nationale di mensie. Door te weigeren zijn Nederlandstalige onder danen in het Nederlands te woord te staan, overtrad Happart welbewust de taal wetten. Zo werkte hij zich op tot spil van de Vlaams- Waalse tegenstellingen, in welke positie hij, en hij al léén, elke nationale regering ten val kon brengen. Hij bleef onverstoorbaar zijn eigen gang gaan. Steunend op een solide meerderheid in de gemeenteraad, lapte hij wetteksten en overheids besluiten aan zijn laars. Tot dat Wilfried Martens, suc cesvol premier van zes kabi netten, vorig jaar zomer be sloot dat het nu maar eens gedaan moest zijn met die politieke kermis. Happart zou moeten vertrekken. Maar in plaats dat het kabi net hem ontsloeg, stuurde hij het kabinet naar huis. Om vervolgens de Fransta lige socialisten aan een his torische verkiezingsover winning te helpen. Het doel van Happart, de re tour Liège, leek dichterbij dan ooit. Was de Parti Soci- aliste immers niet dank zij Happart zo groot geworden? Maar de Voerense burge meester besefte niet, hoe machtsbelust zijn partij was na zes jaar oppositie. Toen Happart daar midden vorige week achterkwam, was het te laat. Voeren blijft liggen waar het ligt: in Belgisch Limburg. En Happart, met dank voor bewezen dien sten, mag gaan. Koninklijk publiek Lady Diana, de Britse prinses van Wales helpt haar oudste zoon William in zijn jasje. Moeder en zoon volgden gisteren de ver richtingen van prins Charles, die meedeed aan de openings- wedstrijd van het nieuwe polo seizoen in Windsor. foto: ap NORTH EN POINDEXTER DREIGEN PROCES TE ONTLOPEN EN WISKE DE KRIMSON CRISIS cussie over pvolging Kader gj'DAPEST De Hongaarse com- J(jnistische partij zal eind deze aand de positie van partijleider Ja- 6 Kadar aan de orde stellen. Vol* is premier Grosz, zelf een van de ididaten voor de opvolging van pdar, is het aan de „afgevaardigden matt te beslissen of zij Kadar nog lan- 37* als partijleider wensen". Kadar' "'kat aari het hoofd van de partij js de opstand in 1956. In de hoofd- j Budapest kwamen gisteren zo'n »ehonderd dissidenten bijeen voor jprichting van de eerste onafhan- .jke, politieke, ecologische en reli- iuze organisatie in het land. De or- sojnisatie krijgt de naam „Netwerk 27ta Vrije Initiatieven". (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON De aan klachten tegen de hoofdrol spelers in de Iran-Contra-af- faire liegen er niet om: sa menzwering, diefstal en fraude. Toch is de kans groot dat luitenant-kolonel Oliver North, admiraal John Poin- dexter, generaal Richard Se- cord en wapenhandelaar Al- bert Hakim een veroordeling ontlopen. De speciale aanklager in deze affaire, Lawrence Walsh, kampt met grote juri dische moeilijkheden, die worden opgestapeld door die Amerikanen, die North, Poindexter, Secord en Ha- kim als een soort nationale helden zien. Het is niet ge heel onwaarschijnlijk dat de rechtszaak hierdoor vroegtij dig vastloopt. Een groot probleem voor Walsh is de „gedeeltelijke immuniteit" die aan North en Poindexter is verleend door de congrescommissies, die vorige zomer de Iran- Contra-affaire onderzochten. Walsh kan North en Poin- Oliver North. foto.- ap dexter niet aanklagen op grond van de mededelingen die ze aan de commissies hebben gedaan. Hij is daar om gedwongen niet aan de commissies bekend bewijs materiaal aan de rechter voor te leggen, om zijn aan klacht kracht bij te zetten. Het tweede probleem waar Walsh mee worstelt is dat hij nog minstens 300.000 docu menten te pakken moet zien te krijgen, die door de rege ring angstvallig worden vast gehouden omdat ze zeer ge heime informatie zouden be vatten. Dubbelzinnig De Reagan-regering bevindt zich hiermee in een hoogst dubbelzinnige situatie. Presi dent Reagan zelf heeft des tijds aangekondigd dat in de Iran-Contra-affaire de on derste steen boven gebracht moet worden. Maar zonder de documenten is de rechts zaak vrijwel uitgesloten. Daar komt nog eens bij, dat de Reagan-regering de fi guur van de speciale aankla ger in strijd acht met de Amerikaanse constitutie. Tot het benoemen van een spe ciale aanklager kan worden besloten als het doen en la ten van hoge regeringsfunc tionarissen op strafrechtelij ke aspecten moet worden on derzocht. Opmerkelijk is nu dat president Reagan welis waar een speciale aanklager benoemde om het Iran-Con- tra-schandaal te onderzoe ken. Maar tegelijkertijd is hij naar het Hooggerechtshof gestapt om gedaan te krijgen dat de wet, die voorziet in het optreden van zo'n aan klager, ongedaan wordt ge maakt. Het is niet zonder betekenis dat de Reagan-regering juist door het optreden van spe ciale aanklagers talloze ma len in discrediet is gebracht. Zo werd Reagans boezem vriend en topadviseur Mi chael Deaver na zijn vertrek uit het Witte Huis veroor deeld wegens meineed. Ook tegen minister van justitie Edwin Meese heeft een spe ciale aanklager een onder zoek lopen. Bij een snelle afschaffing de speciale aanklager zouden1 North en Poindexter aan een veroordeling kunnen ont snappen. Dat zou president Reagan weer verlossen van de vraag of hij de twee gratie moet verlenen, zoals hij zelf graag wil. Maar gratie-verle ning nu, zou een verwoes tend effect kunnen hebben op de presidentscampagne van George Bush. GJ imoosm ui innam wn l'n GLRS LRU»BIER. uil Hit biljart is ooh al »e(, er speelt Hoe is't (e) Standaard Uitgeverij. Antwerpen-WoeJp. Walesa, leider van het verboden vakverbond Solidariteit praat met een jonge staker op de Leninwerf in Gdansk. foto: ap 3» .TERK LENIN-WERF GDANSK LIGT PLAT; OOK PAUS BEZORGD: /ARSCHAU In tal van fa- gen aan de stakende staalar- ,8)-ieken in Polen zijn gisteren beiders in Nowa Huta. jakingen uigebroken en korte Bij de Lenin-scheepswerven, 12i werkonderbrekingen gehou- waar het vrije vakverbond So- issen. De sociale onrust in het lidariteit in 1980 werd opge- 36tnd lijkt daarmee steeds meer richt, werken ongeveer *jjj>e te nemen. Ook bij de Le- twaalfduizend arbeiders. Vol zin-scheepswerf in Gdansk is gens zegslieden ter plaatse 39jisteren een staking uitgebro- zouden zo'n drieduizend arbei- 523en, nadat leider Lech Walesa ders hun werk in de steek 57 tan Solidariteit een dag eerder hebben gelaten. Ooggetuigen ad opgeroepen tot „een dag vertelden dat een menigte ar- actie" om steun te betui- beiders zich aan weerzijden van het hek bij de ingang van de scheepswerven verzamelde, terwijl zij „Solidariteit" en „Lech Walesa" scandeerden. De stakers eisen onder meer een minimumloon van 290 gulden per maand en het op nieuw in dienst nemen van ar beiders, die wegens hun vak bondsactiviteiten werden ont slagen. Paus Johannes Paulus riep gas teren in een reactie op de on rust in zijn geboorteland, di rectie en werknemers op we gen te vinden om het werk „menselijker" te maken. Ove rigens heerst in de staalfabriek Nowa Huta in het zuiden van Polen nog steeds een patstel ling, omdat de directie weigert met de stakers te praten. De stakers eisen hervormingen van het management, een schonere technologie en loons verhoging.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7