Britse pers hekelt rol Nederland •VI Schiphol oefent met groot alarm Bij Dijkzigt moest het vroeg of laat fout gaan ID 499r Arbeidsbureau gesloten op 6 en 13 mei DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB NNENLAND QeidóaQowuvnt DINSDAG 3 MEI 1988 PAGINA 5 tHIPHOL Blauwwit- rook onttrekt vrijwel gehele DC-9 aan het jht. Boven de vleugel laait de deur van een oduitgang open. Een in in zomerse kleding uipt de vleugel van het »stel op, zich er kenne- jc niet van bewust dat t pijpestelen regent, [elp! Help! Het brandt!", spt hij met overslaande lm.' Intussen arriveren eerste brandweerwa- ns met loeiende sirenes. In paar minuten later is het geknerp van mobi- [oons, vult de lucht zich pt ander geroep en ge- rijden ambulances af aan. ,eep Cool" hou het lm is de naam die de jhthaven Schiphol aan deze eerste groots opgezette ram poefening volgens nieuw re cept heeft gegeven. De DC-9 die volgens het draaibroek bij de landing gedeeltelijk brand heeft gevat, is in werkelijk heid ruim tevoren scheef op de landingsbaan neergezet. De brand (nu ja, rookpot) is door de brandweer zélf aangestoken en de man op de vleugel is een verdienstelijk acterend lid van de organisatie Lotus; de Landelijke Organisa tie voor de Uitbeelding van Slachtoffers. Startsein De rampoefening die gisteren ongeveer 250 mensen zeker een uur lang bezig hield en be slist door veel vertrekkende passagiers vanuit de lucht is waargenomen, was voor Schiphol tevens het startsein van een nieuwe alarmregeling die voortaan bij alle ongeval len gehanteerd wordt. Volgens deze nieuwe regeling wordt er een onderscheid gemaakt in de ernst van het ongeval dat zich voordoet en is er een onder verdeling naar het soort alarm; bij een vliegtuigonge luk, terreurdaad, ordeversto ring of algemeen ongeval, bij voorbeeld met de treinen die Schiphol aandoen. „Bij dè oude alarmregeling werd veel overgelaten aan het naar eigen inzicht optreden van onze mensen. Bovendien was die regeling helemaal toe- gensneden op luchtvaartonge vallen. Maar als luchthaven kun je met meedere soorten incidenten te maken krijgen", vertelt luchthavenmeester mr. J. Biemond. Hij verduidelijkt: „Elk soort incident vraagt zijn eigen benadering. Je reageert anders op een autobotsing dan op een aanslag van een moord commando op de balie van één ianding eist een ander optre den dan een uitslaande brand in één van de motoren". Bij de oefening van gisteren wilde Schiphol een „groot alarm" in de categorie vlieg tuigongevallen uittesten. Offi cieel wist vrijwel niemand dat de oefening er aan zat te ko men, maar tijdens de oefening bleek dat het nieuws wel dege lijk was gaan „rondzingen". Ambulancepersoneel had niet Airlines" met hulp van profes sionele dienstverleners, het slechte nieuws (10 doden, zo blijkt) kwam brengen. De kans op ongelukken is ove rigens niet zo groot. Sedert 1949 zijn bij drie ongevallen met kleinere vliegtuigjes zes inzittenden om het leven ge komen. Dat is niet veel, gere- altijd evenveel haast met de lateerd aan de miljoenen pas- ernstig gewonde patiënten, hoewel éen Lotus-medewerk ster zo realistisch een shock toestand nabootste dat een brandweerman even zijn zelf beheersing verloor en het op een lopen zette. Ook aan de familie die nor maal gesproken de veronge lukte toeristen zou ophalen, was gedacht. Ongeveer 25 Lo tus-medewerkers die in de aankomsthal ongeduldig op hun „familieleden" wachtten, werden via de intercom en in lichtingenbalie naar een spe ciale ontvangstruimte geloodst, waar de maatschappij „Cool In de overige categorieën ram pen (terreur, eet.) heeft de luchthaven méér meegemaakt. Recapitulerend: twee kapin gen, één blokkade van een startbaan door demonstranten, één ontploffing. De kans dat een terreurdaad realistisch wordt nagespeeld is evenwel niet zo groot, moest mr. Biemond erkennen. „Der gelijke oefeningen doen we, ook om de gang van zaken op de luchthaven niet te veel te verstoren, liever op papier". PAUL KOOPMAN Slachtoffers van de „ramp" die zich gisteren op Schiphol afspeelde. FOTO: LUCHTHAVEN SCHIPHOL ïieuw drama oor vriendin mgekomen Irit [EUW-BERGEN De imexplosie in Nieuw- frgen heeft indirect een irde dodelijke slachtof- r geëist, een plaatsge- >ot. De emoties zijn de instaande" schoonvader in één van de omgeko en Britse militairen te lel geworden. 53-jarige T. Franssen werd Steren getroffen door een irtaanval en stierf voordat en hem had gevonden. Een ibbel verlies voor zijn doch- r Petra, die zondag steeds 2er tegenover journalisten •er haar verkering met de ngekomen militair had oeten vertellen. Ter nage- ichtenis aan alle slachtoffers ndt er morgen een speciale frkdienst plaats in Nieuw- ïrgen. Nieuwe type elefooncel EN HAAG De inmiddels jna klassieke Nederlandse lefooncel gaat uit het straat geld verdwijnen. De PTT be nt in september met de aatsing van een nieuwe ge- ïratie telefooncellen, een riehoekig en een vierkant odel. De vervanging gaat ge ldelijk plaatsvinden. De euwe cellen zijn grotendeels jgebouwd uit aluminium pro- èlen. Vervanging van kapot- onderdelen kan snel en een- judig gebeuren. Dit is vol- ;ns de PTT belangrijk bij de 2strijding van vandalisme. In ederland staan 5.600 openba- telefooncellen. Volgens de TT bleek deze cel, ontwor- sn in de jaren dertig, in de ja- ;n tachtig niet meer te vol- oen. Het gebruik veranderde, ?t vandalisme nam toe en het nderhoud werd te duur. I Vrouwen Britse militairen kennen risico's Britse militairen uit West-Duitsland wordt bij de grensovergang Roermond geadviseerd Nederland niet te bezoeken. FOTO: ANP (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Diverse Britse kranten keken gisteren Nederland maar scheef aan. „De kroegen van Amsterdam liggen een heel stuk verwijderd van Belfasts (republi keins gezinde) wijk An- dersonstown. Maar de sympathieën voor de Iers-republikeinse zaak zijn er even sterk". Dat schreef het Londense dagblad Today onder de titel: „Nederlandse connectie die een onderkomen verschaft aan terreur". Today had het verder over ?,een regering die weigert politieke misda digers uit te leveren en een sterke extreem linkse jeugd cultuur" die van Holland een ideaal oord maken voor voortvluchtige IRA-leden. „De vervallen kraakpanden van Europa's meest cosmopo- litische hoofdstad zijn een ge bied geworden waarin de Ne derlandse politie zich prak tisch niet meer kan begeven. Voor de Europese terreur- benden is het daar volkomen veilig om elkaar te ontmoe ten", aldus Today. Volgens deze krant werkte de IRA in 1979 samen met de weinig bekende Nederlandse terreurgroep „Rode Hulp" om Groot-Brittanniës ambas sadeur Richard Sykes te kun nen vermoorden in Den Haag. Als oudste, rijkste en best uitgeruste terreur-orga- nisatie van Europa bevindt de IRA zich - steeds volgens Today - in een machtige po sitie om andere groepen be paalde taken op te leggen. Ook de Londense Daily Mail was er praktisch zeker van dat de IRA-moordenaars zich schuilhielden in Amsterdam, „de traditionele vluchthaven van de IRA". Volgens deze krant veronderstellen de on derzoekers dat de daders lid zijn van twee aparte cellen van slapende vennoten, die maanden en misschien zelfs jaren als bouwvakkers heb ben gewerkt in Nederland. De Daily Mail gelooft dat zij door hun opdrachtgevers in Ierland op het gepaste mo ment gemobiliseerd werden om zoveel mogelijk de aan dacht te trekken na de mis lukte bomaanslagen van Gi braltar en een serie vernede rende mislukkingen in Ulster en Engeland. Ook de Daily Mirror had het over de „Dutch Connection". Patrick Magee, het IRA-lid dat in de Engelse badplaats Brighton de geruchtmakende bomaanslag pleegde op het congreshotel van premier Thatcher, verbleef lange tijd als fabrieksarbeider in Hol land. Volgens de Guardian had de aantrekkingskracht van Ne derlandse kroegen en disco's tot gevolg dat de Engelse RAF-militairen een gemak kelijk doelwit werden vdor een aanval. „IRA-leden in actieve dienst kunnen vrij wel moeiteloos in Nederland komen", aldus The Guardian. „Er zijn omwegen mogelijk en de verwarring op de auto veerboten (wegens het P&O- geschil) heeft het risico van ontdekking wellicht nog ver kleind. Van alle Europese landen onderhoudt Neder land de sterkste banden met de republikeinse beweging in Belfast en Dublin. De Sinn Fein-partij cultiveert sinds 1979 vriendschappelijke be trekkingen met radicale groeperingen in Nederland, versterkt door een kleine ge meenschap van Ieren die in Holland wonen". Volgens de Daily Telegraph van Londen is de nieuwste opwelling van IRA-bedrijvig- heid in het buitenland afge lopen maart begonnen met de ontploffing van een auto bom in Rheindahlen, hoofd kwartier, van het Britse leger in West-Duitsland. Tien per sonen werden daarbij ge wond. Volgens deze krant waren de auto en het valse Ierse paspoort die voor deze aanslag werden gebruikt af komstig uit Amsterdam. Twee leden van de IRA, Bre- dan McFarlane en Gerard Kelly, in 1983 ontsnapt uit de Maze-gevangenis van Belfast, werden drie jaar later gear resteerd in een Amsterdamse flat, vanwaar zij de smokkel van wapens en munitie naar Ierland organiseerden. Zij werden na verloop van tijd door Nederland uitgeleverd aan Noord-Ierland. (Vervolg van de voorpagina) ROERMOND - De ver slagenheid na de aansla gen van de IRA is het grootst in de Roermond- se woonwijk Donder- berg. Hier wonen in de Planetenbuurt circa 130 Britse gezinnen. De man nen werken allen als be roepsmilitair op de RAF- bases in Brüggen/Elmpt of Rheindahlen. Het zijn voornamelijk gewone soldaten, korporaals en sergeants. Volgens de jaarcijfers van de ge meentepolitie over 1987 woonden op 31 december in Roermond 593 Britten. De militairen en hun ge zinnen wonen maximaal drie jaar in Roermond, zo lang zijn ze op de bases in West-Duitsland gesta tioneerd. In de Planetenbuurt is het opvallend rustig. Af en toe rijdt er een wagen van de RAF-Police door de straten want er wordt extra gesur veilleerd. Een paar Britse huisvrouwen wandelen met hun kinderen, een Engels man wast zijn wagen en een andere knipt het gras van zijn gazonnetje. De laatste wil wel met ons praten maar eerst moeten we ons legiti meren. „Nee, geen foto's en geen namen in de krant". Terwijl de jeugdige Brit on derstreept dat voor de Britse bases in de Bondsrepubliek de hoogste alarmfase geldt, vertelt zijn vrouw dat ze wel geschrokken is van de moordpartijen van de IRA maar dat ze niet bang is. „Het was een shock, natuur lijk, want zoiets is toch angst aanjagend? Maar bang? Nee, het leven gaat door en als echtgenote van een Engelse militair weet je dat je risico's loopt. Vroeger alleen in Noord-Ierland en Engeland zelf, maar nu ook op het Eu ropese vasteland. Dat zoiets kan gebeuren, zo vlak bij je woonhuis. This is horror, sir", en ze drukt haar zoontje stevig tegen zich aan. Een rijkelijk getatoeëerde Brit die z'n wagen staat te wassen zegt dat de legerlei ding hem verboden heeft commentaar te leveren. Drie Engelse vrouwen in de Oran jelaan vertellen dat ze niet in bars of cafés mogen komen. Dit advies geldt overigens niet alleen voor Roermond maar voor heel Nederland. Een Engelse moeder komt met haar baby op de arm uit het winkelcentrum Donder- berg. Zij zegt: „Hebt u er wel eens aan gedacht dat deze wijk misschien wel aan een ramp ontsnapt is? Die aansla gen hadden net zo goed hier op de Donderberg kunnen gebeuren? Want hier wonen al die Engelsen". HANS STRAUS ONZORGVULDIGE ORGANISATIE LEIDDE TOT GEELZUCHT-BESMETTING (ADVERTENTIE) DEN HAAG Directie en personeel van het Aca- Aansluitend op Bevrijdingsdag en Hemelvaartsdag zijn alle arbeidsbureaus en Centra voor (Administra tieve) Vakopleiding op vrijdag 6 mei cn vrijdag 13 mei de hele dag gesloten. De daarop volgende maandagen bent U weer van harte welkom. De Arbeidsbureaus demisch Ziekenhuis Dijk- zigt in Rotterdam, waar afgelopen najaar 177 vrou wen zijn besmet met he- patitis-B-virus, hebben voor de hand liggende voorzorgsmaatregelen en veiligheidsregels om een dergelijke besmetting te voorkomen, niet nage leefd. Wie voor wat verantwoorde lijk was, stond niet op schrift; afspraken werden niet nage komen, controle ontbrak en in deze tijd van aids hebben di rectie, medici en laboranten zich onvoldoende rekenschap gegeven van de risico's van het gebruik van menselijk se rum. Bovendien zijn interna tionale voorschriften om mon sters van het bloed te nemen, niet nageleefd. De besmet tingshaard is dan ook niet ach terhaald. „De onzorgvuldige organisatie bij Dijkzigt móest vroeg of laat tot ongelukken leiden, het was vragen om moeilijkheden", zo zei regionaal inspecteur volks gezondheid in Zuid-Holland H. van Osch gisteren. Met zijn De regionaal inspecteur van de volksgezondheid in Zuid-Holland, H. van Osch (links), en zijn plaatsvervanger, drs. G. Siemons, tij dens de persconferentie gisteren. FOTO: ANP plaatsvervanger G. Siemons ziekenhuis deelde mee dat 25 maakte hij de conclusies be- van de 177 besmette vrouwen kend van een externe commis- ziek zijn geweest; acht van hen sie die heeft onderzocht hoe de zijn zwanger geworden. In to- besmettingen konden plaats- taal zijn dertig besmette vrou- hebben. Het Dijkzigt ziekenhuis heeft gisteravond laten weten dat het de conclusies van de com missie onderschrijft. Het zal de aanbevelingen van de commis- sie uitvoeren en verwacht geen mededelingen, over vier tot zes weken de be handelingen met IVF te her vatten. Een woordvoerder van het wen zwanger geworden. Veer tien vrouwen hebben een schadeclaim ingediend. Geëist worden „relatief kleine bedra- Ben", aldus de woordvoerder, 'ver de hoogte ervan deed hij Het zeilschip De Vrijheid Het wordt een wedloop met de wolk. De schroeiende wind blaast iet zand als naalden in hun ruggen. „Dit is niet uit te houden", Duft Kapitein Rob. Hij is anders niet voor een klein geruchtje ver- /aard, maar nu snakt hij naar adem en denkt, dat zijn uren ge leld zijn. „Dit de gibli niet zijn", zegt Ali kalmpjes. „Die verderop /oorbij lopen. Daar niet levend van af komen op de vlakte". Ein delijk bereiken ze een groepje paSmen, waar ze wat meer be schutting vinden. Ze zien de zandstorm over de vlakte trekken en in wolken gehuld weer verdwijnen. Dan keren ze weer naar de oude route terug. „Ik zou weieens willen weten of die bandieten de dans ontsprongen zijn", vraagt Rob zich af. Ali wijst laconiek naar een paar roofvogels die in steeds lager kringen rondvliegen. „Die weten meer daarvan dan mensen". Zo leert onze Kapitein waer een lesje van de woestijn er fcij. De exacte gang van zaken, zo als de onderzoekscommissie die heeft kunnen achterhalen, is als volgt geweest. Het donorbloed voor het ver vaardigen van het serum, noodzakelijk voor de samen smelting van ei- en zaadcel, is gewoonlijk van de vrouw zelf werd gereorganiseerd, hield ook dat op. Het IVF-laborato- rium hoorde nooit meer iets en reageerde: „Geen bericht, goed bericht". 177 besmettingen wa ren het gevolg. Van Osch, ingehouden veront waardigd: „Toch is het schrif telijk vastleggen van verant woordelijkheden het eerste wat je doet bij dergelijke ge voelige kwesties". Siemons: „De bron van de besmetting is niet meer te achterhalen om dat het ziekenhuis nooit bloed monsters heeft genomen. Vol gens internationale voorschrif ten moeten van alle serums monsters worden genomen, bewaard en geregistreerd". Management De commissie heeft de eerst verantwoordelijke niet kun nen vinden. Siemons: „Wan neer de zaken niet schriftelijk zijn vastgelegd, ontstaat er een verdunning van verantwoor delijkheden, iedereen is een beetje verantwoordelijk". Van Osch: „Dan rolt de bal als het ware de trap op, met andere woorden, de directie is verant woordelijk". De inspecteur kondigde aan dat hij een ver volgonderzoek zal instellen óm te achterhalen wie nu pre cies verantwoordelijk is. „Maar niet in strafrechtelijke zin. U hoort mij ook niet zeg- spraken die meer veiligheid in de procedure en voor de me dewerkers moeten waarbor gen. Voordat Dijkzigt opnieuw met IVF start moet Van Osch ingelicht worden en enige tijd daarna zal hij nog een inspec tiebezoek brengen. Aanbevo len wordt onder meer dat Dijkzigt regelmatig bloed transfusiediensten inschakelt. Siemons: „Bedoeld wordt: Dijkzigt je mag nog wel zelf bloed controleren, maar laat op z'n tijd een externe expert van de bloedbanken in ie keu ken kijken. Wellicht dat het beter kan". In het onderzoek ziet Van Osch voor zijn collega's in an dere provincies alle aanleiding om ook daar de veiligheidsre gels op dit gebied eens tegen het licht te houden. „In een rapport aan de minister van volksgezondheid afgelopen na jaar heb ik nog mijn veront rusting uitgesproken over het ontbreken van aangepaste re gels voor IVF. De methode wordt namelijk steeds eenvou diger en kan in de nabije toe komst ook bij huisartsen worden toegepast". G. Siemons is goed thuis op het gebied van risico-manage- ment in de gezondheidszorg, dat wil zeggen het ontdekken wat de kwetsbare momenten zijn tijdens bijvoorbeeld een operatie of een bepaald gevoe lig proces. Hij heeft zo een goed algemeen beeld van het peil van het management en de organisatie in de Neder landse gezondheidszorg. Wat bij het Dijkzigt is voorgevallen acht hij in elk geval bepaald niet representatief voor de Ne derlandse gezondheidszorg. Misschien zelfs exceptioneel? „Ja". Heeft Dijkzigt geblunderd? Siemons knikt en zegt nadruk kelijk: „Wij waren verbijsterd dat dit bij Dijkzigt kon gebeu ren". HENK ENGELENBURG afkomstig, behalve als dat an- ff" da< het. management van tistoffen bevat tegen sperma. Dijkzigt niet deugt Dat betreft 1 procent van de vrouwen. In die gevallen werd °n ",,c "ra° in het Dijkzigt - na gegeven toestemming - donorbloed van vrouwen gebruikt die zich ge durende hun zwangerschap in de polikliniek verloskunde op besmettingen laten onderzoe ken. Een gedeelte van hun bloed ging naar het IVF-labo- ratorium. Ooit werd monde ling afgesproken dat de poli kliniek verloskunde het IVF- lab alle onderzoeks-uitslagen zou meedelen. In de praktijk gebeurde dat niet, omdat de mensen van de administratie daar nooit bericht van kregen. Toch kreeg het IVF-laborato- rium in '86 zes meldingen van besmet bloed. Van Osch: „Dat was een overijverige laboran- te. -Maar toen haar afdeling zaken, juist bij een dergelijk gerenommeerd ziekenhuis verklaarde Van Osch als volgt. „In een laboratorium van een academisch ziekenhuis staat men verder af van de patiënt dan in een gewoon ziekenhuis. Je ziet dat ook aan het feit dat het Dijkzigt de overgang van de reageerbuisbevruchting van experimentele fase naar alge mene medische toepassing, ui termate zorgvuldig heeft ge toetst aan ethische en medi sche aspecten, maar verzuimd heeft adviezen in te winnen over de veiligheidsaspecten". Bloedbank De onderzoekscommissie doet verscheidene aanbevelingen voor de hand liggende werkaf- (ADVERTENTIE) Vendomatic naaimachine 248 Lichtgewicht apparaat met vrije arm. 7 Basissteken, o.a. 3-traps knoopsgatautomaat, stretch-, zig-zag-, blindzoom-en overlocksteek. Retourknop en persvoetdrukregelaar. Compleet met accessoires en afdekhoes. wr.~ tl» VROOMS DREESMANN /VVP

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5