WDM wil maatregelen tegen geweld in dienst nt Tijdstip uitzetting illegale Surinamers aangebroken Binnenschippers weggehouden bij transport Granaria 59r KORTE-VAN HEMEL: &BOEKJE MET AANBEVELINGEN Deetman stelt zich onverzettelijk op Deventer politie het schip in BINNENLAND CctdaeGoma/nt DINSDAG 3 MEI 1988 PAGINA 3 - noed •egee in e E'.'ike belei te v; koi of v< )u zi ideli (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Vere niging van Dienstplichti ge Militairen doet het ministerie van defensie een aantal aanbevelin gen om het (seksuele) ge weld in militaire dienst tegen te gaan. „Het is on aanvaardbaar dat een dienstplichtige een struc- tureeel risico loopt om gemolesteerd te worden," aldus Marcel Bullinga, eindredacteur van het boekje „Tegen geweld", dat de VVDM vanochtend aanbood aan staatssecretaris Van Hou- welingen. Het minste wat de overheid kan doen, aldus de VVDM. is haar werknemers een veilige werkplek te garanderen. Volgens Bullinga kan dit met betrekkelijk simpele maatre gelen bereikt worden. Aller eerst zou de mogelijkheid tot fysiek geweld zo gering mo gelijk gemaakt moeten worden. De dienstplichtige moet daarom zo dicht moge lijk bij zijn eigen huis ge plaatst worden. „Dat geeft hem de gelegenheid elke dag naar huis te gaan en zich aan de groepsdruk te ontrekken". Eén a twee weken na op komst (in de periode dat naar huis gaan nog niet geoorloofd is) zou iedere dienstplichtige de gelegenheid moeten krij gen om naar een andere zaal te verhuizen. „Dat voorkomt irritaties, conflicten en er ger". Voorts vindt de VVDM het heel belangrijk dat comman danten van kazernes anders beoordeeld worden. Nu zou het zo zijn dat een comman dant erop aangekeken wordt of hij een zaak nu slecht of goed behandeld heeft. „Dat is niet alleen belachelijk, het bevordert ook hét binnen- Een groep militairen tijdens een oefening. houden van de vuile was". De VVDM vindt dat com mandanten die wangedrag op een goede en snelle manier aan de kaak stellen en de slachtoffers ervan helpen, „publiekelijk" geprezen moeten worden. Anderzijds dient een commandant, van wie bekend raakt dat hij za ken probeert te verdoezelen, „te weten dat dat gevolgen heeft voor zijn carrière". Tenslotte vindt de VVDM dat leden van de krijgsmacht die zich schuldig maken aan geweld snel bestraft moeten worden. „De daders moeten een zware en vooral zichtba re straf krijgen, voor het front van de troepen zoge zegd. Niet maanden na uit- diensttreding zoals nu het ge val is". In het boekje „Tegen-ge- weld" van de VVDM heeft Klazien van Brandwijk-Wilt- jer, humanistisch raadsvrou we bij het Korps Mariniers, een aantal daders van sek sueel geweld anoniem geïn terviewd. Hieronder een deel van het gesprek met een 20- jarige jongen, die vanwege zijn wandaden de dienst is uitgezet. Waarom doe je zoiets? „Het is gewoon fun, hè. Ge woon een beetje treiteren en klieren. Weet je, als het ka der zo iemand de kans geeft of hem er niet uit durft te gooien, dan regelen wij dat toch gewoon even. Heel sim pel. Iemand die zich niet aanpast moet moven. Wij moeten keihard werken om de opleiding te halen. Je geeft alles. Dan is er zo'n doetje die alleen maar van de anderen profiteert. Dat pik ken we dus niet. Je moet er wel voor werken om door de opleiding te komen. Zo een voudig is dat". FOTO: SP Vlak voordat je opleiding was afgerond ben je eruit ge gooid, waarom? „Bij de opkomst was het al duidelijk dat een aantal men sen niet in dienst thuis hoor de. Sommigen vielen gelijk de eerste dagen al door de mand. Eigenlijk verdwenen die geruisloos. Er bleven ech ter twee in de groep achter, die er voortdurend de oor zaak van waren dat wij als klas dingen steeds weer moesten doen. Daar krijg je echt de balen van op den duur. Het kader riep die lui wel tot de orde, maar het wa ren echte drukkers. Om ze duidelijk te maken dat wij hen niet pruimden zijn we gewoon wat gaan zieken. Bed op z'n kop zetten, kast ver wisselen en meer van die on gein. We moesten natuurlijk wel uitkijken dat we niet ge pakt werden, want daar had Scholieren rennen miljoen bijeen ip"" HILVERSUM Leerlingen van zo'n vijfhonderd scholen in heel Nederland hebben dit 'oslaw weekeinde hardgelopen om in te zamelen voor de Af ghaanse vluchtelingen in Pa kistan. In totaal werd ruim' twee miljoen gulden bij elkaar N gerend; het bedrag is inmid- gtgfdels overhandigd aan het In- 3 ternationale Comité voor oHulpverlening (IRC). KONINKLIJK HUIS 4 mei Koningin Beatrix en prins Claus wonen, in het kader van de Natio nale Herdenking, de bij eenkomst bij in de Nieu we Kerk in Amsterdam. Zwaar verkeer vergeet eigen maximum-snelheid DRIEBERGEN Ook gisteren hebben de meeste automobilis ten op de Nederlandse snelwegen zich volgens de politie redelijk gehouden aan de nieuwe maximum-snelheid van 120 kilometer per uur. Zondag werd de „120" van kracht en ook toen was de politie redelijk tevreden. Men sloot echter niet uit dat er op een gewone werkdag weer meer gejakkerd zou worden. Die vrees werd niet bewaarheid. Veel vrachtwagenchauffeurs lijken te vergeten dat voor hen nog steeds de aloude maximum-snelheid van 80 kilometer geldt. Rond half zeven gisteravond waren 12.000 automobilisten gecon troleerd. Van hen reden er 497 te hard. Minstens 60 procent van de overtreders waren vrachtwagen- en buschauffeurs die vol gens de politie kennelijk vergeten waren dat voor hen de maxi mum-snelheid nog steeds 80 kilometer is. Ook zij gingen zonder pardon op de bon. (ADVERTENTIE) Mededeling van de Belastingdienst De kantoren van de Belastingdienst zijn vrijdag 6 en 13 mei gesloten. Dit geldt ook voor de BelastingTelefoon. ÓA Dit is een publikatie van de belastingdienst. LJ 'rouw met nieuwe iver wordt moeder }RONINGEN In het Acade- L jisch ziekenhuis in Groningen is jsteren de 27-jarige Harma Strij- er uit het Drentse Valthermond, ie dertien maanden geleden een Lubbfyertransplantatie onderging, indsnpvallen van een dochter. Het is om \ft eerste keer in Europa dat een. met een EetransP'anteeri*e j iTver moeder is geworden. Alleen i de VS is dat drie- keer eerder egrotijgbeurd, aldus een woordvoerder uitspian het Academisch ziekenhuis Ie m<» Groningen. Volgens de woord- ng he|oerc*er blijkt uit de geslaagde evalling dat iemand die een le iertransplantatie ondergaat te- jenwoordig normaal kan leven. Kamer wil soepeler regeling buitenlanders in bollensector DEN HAAG Minister De Koning (so ciale zaken) moet ervoor zorgen dat de Regeling Tewerkstelling Vreemdelin gen in de bloembollensector soepel wordt toegepast. De kamerleden De Leeuw (CDA), Linschoten (VVD) en Van der Vlies (SGP) hebben hierop schriftelijk bij de minister aangedron gen. Zij wijzen erop dat de werkgevers in de bloembollensector in de piekperio den een grote behoefte hebben aan ar beidskrachten. Daarom moeten de werkvergunningen voor buitenlandse werknemers snel verleend kunnen worden. De arbeidsbureaus in de bollen streek dienen bovendien de werkgevers tijdig en snel te informeren over de ver lening van de vergunningen. Onderzoek zaak-Heijn vandaag afgerond HAARLEM Het opsporingsonderzoek in de zaak-Heijn is vandaag afgerond. De behandelend officier van justitie mr. C. van der Veen gaat er nu van uit dat de verdachte in de zaak, de 45-jari- ge ir. F.E. uit Landsmeer, zijn plannen alleen heeft beraamd en uitgevoerd. Hij heeft dit zelf ook altijd beweerd. Het onderzoek heeft zich vol gens Bot met name toegespitst op het verifiëren van de juistheid van de door de verdachte afgeleg de verklaringen. Nu het onderzoek is afgerond heeft de procureur-generaal, mr. J. de Ruiter, het regionaal recherche-bijstandsteam ontbonden. Het team was de afgelopen periode al tot vijftien man ingekrompen. De nog resterende werkzaamheden zullen volgens Bot op het politiebureau in Bloe- mendaal worden afgewikkeld. De verdachte zal de komende weken een persoonsonderzoek onder gaan. Daarna zal definitief een zittingsdatum worden vastgesteld, aldus Bot. DEN HAAG Staatsse cretaris Korte-van Hemel (justitie) acht het tijdstip aangebroken om over te gaan tot geleidelijke uit zetting van illegaal in Ne derland verblijvende Suri namers. Zij schrijft dit in een brief aan de Tweede Kamer. De staatssecretaris acht de uit zetting gerechtvaardigd „gelet op de resultaten van het be zoek van de minister van bui tenlandse zaken aan Surina me". Al op 5 januari dit jaar kondigde de regering op schriftelijke vragen van de ka merleden Wiebenga en Weis glas aan dat „naarmate de po litieke situatie in Suriname verbetert, het reguliere vreemdelingentoezicht ten aanzien van Surinaamse on derdanen in toenemende mate wordt toegepast". tijdens een interpellatie in de Tweede Kamer dat daarbij sprake zal zijn van „geleide lijkheid". Het overleg inzake de binnenkomst en het verblijf van wederzijdse onderdanen tussen Nederland en Suriname zal worden hervat, zo heeft minister Van den Broek van buitenlandse zaken de kamer begin april laten weten. gen v| Dierenarts verdacht van malversaties BARNEVELD De gemeen tepolitie van Barneveld en de Algemene Inspectie Dienst van het ministerie van land bouw hebben gisteren een die renarts uit Barneveld aange houden en voor verhoor inge sloten. De man wordt ervan verdacht vaccins aan boeren te hebben gegeven zodat ze zelf hun koeien en varkens kon den inenten. Volgens de politie is het volgens bepalingen in de Entstoffenwet verboden om vaccins af te geven. Het vacci neren van dieren tegen allerlei ziekten mag een dierenarts al leen zelf doen. De dierenarts zou de entstoffen in zijn eigen administratie dusdanig hebben verantwoord, dat hem op grond daarvan nu valsheid in geschrifte ten laste wordt ge legd. Een duweenheid van Granaria, onder meer bemand met ME'ers, is op weg met onbekende be stemming. FOTO: ANP HAGESTEIN De poli tie is er vannacht in ge slaagd boze binnenschip pers weg te houden van een transport van duw bakken van de Rotter damse graanhandelaar Granaria. Op de Lek, bij de sluizen van Hagestein, trokken de binnenvaart schepen, die toen nog in de buurt waren, zich terug richting Rotterdam. Op de sluizen stonden drie pelo tons van de mobiele een heid. Onderweg moesten politiebo- ten de binnenvaartschepen met actievoerders weren door tussen hen en de Granaria- schepen in te varen. Er werd door de binnenschippers wel met allerlei voorwerpen ge gooid, waardoor scheepsruiten sneuvelden, maar de eveneens met ME'ers bemande duwbak ken wisten zij niet te bereiken. Volgens de politiewoordvoer der is tijdens het varen van een hard politie-optreden af gezien om het gevaar van overboord vallen in het don ker te voorkomen. In totaal hebben vijf binnenschepen het Granaria-transport achter volgd. (Vervolg van de voorpagina) VELDHOVEN/DEN HAAG Minister Deet man toonde zich weinig onder de indruk van Lub bers berisping. Hij blijft vooralsnog bij zijn mening over het „absurde" karak ter van een deel van het regeerakkoord en trekt zich ook van de kritiek van de VVD niets aan. „Ik heb de taaiheid en de le nigheid van een reptiel en de dikke huid van een oli fant," zei Deetman, ver wijzend naar een bezoek, aan Artis, waar hij 's mid dags een planetarium had geopend. Premier Lubbers heeft nog ongeveer een week de tijd om te zorgen dat Deetman weer op één lijn komt te zitten met de rest van het kabinet. Vol gende week wordt er in de Tweede Kamer een spoedde bat gehouden over de uitlatin gen van Deetman. Dat gebeurt op verzoek van de PvdA, maar heeft de volledige in stemming van de VVD. „In dat debat moet blijken, dat de regering één standpunt in neemt over het regeerak koord. Als coalitiepartner eist de VVD dat er eenheid is van kabinetsbeleid", aldus fractie leider Voorhoeve. Volgens hem heeft premier Lubbers zich bereid verklaard Deet man „indringend toe te spre ken". Ingewijden menen dat Lub bers daar de handen vol aan zal krijgen. Nu Deetman steun heeft gekregen van zijn eigen fractie naast De Vries toon de ook CDA-onderwijsspecia- list Hermes gisteren veel be grip voor de minister zou hij des temeer vast willen hou den aan zijn mening. Hij zou daarmee hopen te bereiken dat hij in de onderhandelingen met minister Ruding, over de onderwijsbegroting voor '89, wat meer geld loskrijgt dan tot dusver het geval is. Daarbij kan hij zich dan weer beroe pen op de uitspraak van Lub bers dat in sommige gevallen bezuinigingen ook op het ge heel van de rijksbegroting mo gen drukken. het kader ons voor gewaar schuwd. Bij die ene jongen leek het wel te helpen. Hij paste zich aan en zorgde dat wij 's avonds wat te drinken hadden. Dat was wel een ge schikte gozer. Die andere werd steeds dwarser. Nu wa ren er bij ons wat jongens die al dienstplichtig waren ge weest en daar de nodige geintjes hadden geleerd. Zo als iemand onder de douche zetten, helemaal met camouf- lagezwart insmeren enz. Dat gingen wij dus ook doen". Je spreekt over wij, met z'n hoevelen waren jullie? Eigenlijk waren we met een harde kern van vijf man. En de rest uit de klas deed vro lijk mee als het zo uitkwam. Bij een van die geintjes was zelfs een kaderlid. Kijk, het was natuurlijk puur fun, met elkaar". Ook voor de jongen die het onderging? „Nou niet echt natuurlijk, maar hij had niet zoveel keus hè! Een keer raakte hij hele maal over zijn toeren. Hij is toen jankend van de kazerne weggegaan. We dachten toen allemaal dat hij wel genezen zou zijn. Maar nee hoor, er veranderde niets". Kun je je voorstellen dat ik daar de lol niet van inzie? „Ach, vrouwen denken nu eenmaal anders over zulke zaken. Maar als je met een stel maten onder elkaar bent moet dit kunnen. Kijk en als hij een beetje vent was ge weest had hij natuurlijk als een gek om zich heen gesla gen. Het was echt een mietje. Ongelooflijk". Jullie werden toen ontdekt? Nee, toen nog niet. Dat was een paar avonden later. We waren toen met ons vijven en hebben hem op een echte mi litaire manier te grazen geno men. We hebben hem uitput tingsoefeningen laten doen, tot hij bijna kapot ging. Eén van de anderen ging toen uit z'n bol en ging hem schoppen en slaan. Dat was natuurlijk niet zo erg handig. Nou ja, en toen zijn we betrapt. En nu zijn wij de klos. Trouwens niet allemaal. Alleen mijn vriend en ik. De rest komt er met een krijgstuchtelijke straf af waarschijnlijk. We zijn eruit getrapt". De politie van Deventer eist meer personeel. DEVENTER „Nee, ik kan u nu niet doorverbinden. U moet na twee uur maar terug bellen..." De medewerkster van de meldkamer in het poli tiebureau van Deventer is één van de weinigen die gister middag tussen twaalf en twee uur op haar post was. Het handjevol politiemensen kwam alleen dan in actie als zich ernstige gevallen voorde den. De rest van het Deventer politiekorps had het werk neergelegd en zat uit protest tegen het chronische perso neelstekort op een boot aan de IJsselkade. „We gaan het schip in als Den Haag niet snel tot uitbreiding van het korps be sluit," zo lichtten zij deze voor de Nederlandse politie bijzon dere actie toe (ADVERTENTIE) DE KNOLLEN Badjas 100% Katoen. Ook in kimono model. In wit bleu. roze, l.aqua of geel. S-M-L

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3