Van onderwijs voor elite kot moderne stadsschool ALLER LEI(DS) ^forkeerregeling terrein n iZL opnieuw aangepast „LUCAS VAN LEYDEN" VIERT 125-JARIG BESTAAN immmi IIOU KLEI] „In de Pieterswijk wonen te veel studenten" 'AGINi '.EIDEN OMGEVING CeidóaQowicvnt DINSDAG 3 MEI 1988 PAGINA 13 5VEEN EIDEN De parkeerregeling op het AZL-terrein is opnieuw ingepast. De tijdelijke maatregelen die enige maanden geleden terden genomen, bleken niet te voldoen. Om de verkeerspro- lemen te verhelpen is de rijroute op het terrein per 1 mei ver- nderd. op^erder kan nog deze maand gebruik worden gemaakt van de tie- Er^rkeerplaatsen op de plek van het voormalige gebouw 30. Na ijkant j» zomer moet dat terrein helemaal gereed zijn. Het is de bedoe- nbrek^g dat dan het parkeerterrein op de Helihaven ook bereikbaar ondenj via de Plesmanlaan, en dat zal leiden tot rrtinder files voor de nd te tigang aan de Wassenaarseweg, zo wordt verwacht, m de laatste tijd ontstonden er volgens het informatieblad Cicero t omspel files op het ziekenhuisterrein doordat de slagboom niet merkte of doordat mensen verkeerd omgingen met de appara- iiur. Ze deponeerden bijvoorbeeld munten in de magneetkaart- *zer, die daar niet tegen bestand bleek. Gehandicapten watersportdag LEIDEN Roeivereniging Asopos de Vliet, kanovereni ging Levitas en zeilvereni ging De Blauwe Schuit hou den zaterdag 21 mei een wa tersportdag voor gehandicap ten. Lichamelijk-, zintuige- lijk- en verstandelijk gehan dicapten kunnen aan deze sportdag deelnemen. Er zul len instructeurs van de ver schillende verenigingen aan wezig zijn. Opgave van deel nemers bij M. Boerman, 071- 133281, H. Smits-Smit, 071- 146385 of A. Donker, 071- 143667. HULP BIJ AANVRAGEN HUURSUBSIDIE ■LEIDEN De Leidse Rechts winkel helpt tot 1 juli mensen die huursubsidie willen aan vragen en nog geen belasting aangifte hebben gedaan. Men kan in die periode bellen naar de Rechtswinkel om een af spraak te maken: 071-130775 op maandag tot en met vrijdag van vier tot vijf uur en op dinsdag van acht tot negen uur. Benodigd zijn bewijzen •van gemaakte bijzondere kos ten (bijvoorbeeld ziektekosten die niet vergoed worden door de verzekering) en en een jaaropgave over 1987. Contactgroep voor slechtzienden LEIDEN De Leidse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Blin den en Slechtzienden (NVBS) wil binnenkort beginnen met huiskamer- contactgroepen voor mensen uit Lei den en omgeving, de Bollenstreek en de Rijnstreek. Een contactgroep be staat uit maximaal tien personen, die regelmatig bij elkaar komen in de huiskamer van één van hen. In de groepen kunnen mensen met dezelf de of met een vergelijkbare handicap elkaar ontmoeten en kunnen erva ringen en gegevens uitgewisseld worden. Voor meer informatie over en aanmelding voor de contactgroe pen kan men terecht bij: P. van Bree- men, Warmond, 01711-10106. INFORMATIEAVOND OVER BURCHTHEUVEL LEIDEN Over de situatie op en rond de Burchtheuvel wordt dinsdag 10 mei een in formatieavond gehouden in de grote zaal van de Burchtsocië teit. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Tijdens de informa tieavond zal C. Jochemsen, hoofd van de directie Groen een onderzoeksrapport over de situatie van de Burchtheuvel toelichten. Het is de bedoeling om na de bijeenkomst zo spoe dig mogelijk in een vergade ring van de commissie cultuur, volksgezondheid en groen voorzieningen, de nodige' maatregelen voor te stellen om de situatie van de Burchtheu vel te verbeteren. Hongerdoek in De Regenboog LEIDEN In het kerkelijk centrum De Regenboog (Watermolen 1) in de Merenwijk hangt sinds kort een groot wanddoek, dat de komende maanden voor het publiek te bezichtigen is. Het is een zoge naamd hongerdoek, geschilderd door de kunstenaar Jacques Chéry uit Haïti. Chéry is een van de vele kunstenaars uit de derde wereld die op verzoek van de „westerse kerk" een meditatiedoek maakten over het lijden van Jezus. In de middeleeuwen was een hongerdoek een van de voornaamste symbolen van de vastentijd. De samenwerkende kerken in de Merenwijk hebben dit jaar de keus laten vallen op een hongerdoek uit Haïti, omdat dat goed aansloot bij het vastenproject Haïti. Het doek heeft reeds eni ge tijd in de kerk in de Merenwijk dienst gedaan als 'spraakmaker' tijdens de kerkdiensten. Het is nu. voor onbepaalde tijd opgehangen in het Stiltecen trum van de kerk. klaj LEIDEN „Een school .om trots op te zijn" is de OniJtitel van de tentoontel- ling die naar aanleiding RIAan het 125-jarig bestaan de Lucas van Ley- •g gdenschool (De Vliet) in het iet gemeentearchief n weivordt gehouden. „Die ti- is niet gekozen omdat w°r(jde school zo lang bestaat, dJWe zijn juist trots omdat met de school telkens weer, gegaina elke fusie en verande- ring, zo mee gaat met de _tijd. Nu is de school bij- y3voorbeeld zeer goed bezig a/met vernieuwingen op hoo^het gebied van emancipa- '^"Hie en anti-discriminatie", - Vertelt A. Jaffe, lid van 00 J|de ouderraad en druk doende om de tentoon- stelling in te richten. lize I WO emancipatie was in 1857, van .oen de lager onderwijswet in «leven werd geroepen, nog j-.geen sprake. De invoering van de wet betekende dat ge- ccn meenten in Nederland vanaf „.fch'e tijd verplicht voldoende .lager onderwijs moesten ver- r;-^fzorgerf. Voor die tijd liet het onderwijs nogal wat te wen- sen over. Naar aanleiding van loor n*euwe wet werd een groot De oudst nog bestaande lagere school van Leiden. aantal scholen in het leven n jj. geroepen. Die scholen ver schilden onderling echter heel 'veel van elkaar. Zo onstonden er in die tijd het stapdenon- derwiis met 'klompenscholen' en 'schoenenscholen'. De klompen- en schoenen- y0® scholen voor-arme en iets 'er"f minder arme mensen, naast e VJ'het eerste klasse-onderwijs je gegoede stand. Tot neSbegin van deze eeuw bestond >r? dit stelsel. Zo werd in 1863 de voorloper van de Lucas van Leydenschool opgericht voor de 'elite' in de stad. Het oude mannenhuis aan de Aalmarkt werd daarvoor ingericht. Naar deze school 'van meer uitgebreid lager onderwijs der eerste klasse voor jongens', kwamen voornamelijk kinde ren van professoren, fabrieks directeuren en onderwijzers. Openbaar „Deze eerste klasse-school werd met opzet opgericht, omdat anders veel leerlingen naar particuliere scholen ge stuurd zouden worden. Veel ouders zagen hun kinderen liever naar een openbare school als deze gaan", aldus Jaffe. Er was in die tijd veel ver schil met 'de andere lagere scholen. Zo betaalde men voor de eerste klasse-school vijftien gulden schoolgeld per drie maanden. Een tweede klasse- school kostte vier gulden per drie maanden en zo liep dat omlaag naar een cent per dag voor de minder gefortuneerde bevolkingslaag. Ook hadden de leerlingen van de eerste klasse-school een week langer vakantie. „Pas in 1922 werden ook meisjes op de school toegela ten en werd de eerste Leidse Schoolvereniging (ELS) opge richt. Eerder zaten de jongens" aan de Aalmarkt en was er een meisjesschool aan de Boommarkt. Die werden sa men ondergebracht in het ge bouw aan de Aalmarkt en het gebouw aan de Boommarkt werd een dependance. De to plaag, de elite van de elite noem ik het maar, verdween naar een gebouw aan het Noordeinde. Die school heette toen dë ELS", aldus Jaffe. De school aan de Aalmarkt groeide snel. In die tijd werd de naam: mulo eerste klasse voor jongens omgezet in oplei dingsschool voor gymnasium en 'hbs voor jongens en meis jes. „Toen was de school al druk doende met emancipa tiezaken, ook al realiseerde men zich dat niet echt", ver telt Jaffe. „Natuurlijk was de school vooruitstrevend door meisjes en jongens in één ge bouw onder te brengen. Maar ook was men onderling zeer soepel in het accepteren van eikaars gedachtengang en eventueel geloof". Pas in 1958 werd de opleidingsschool om gedoopt in 'lagere school' en vernoemd naar Lucas van Leyden. Stadsschool De Lucas van Leydenschool telt nu zo'n 180 leerlingen en wordt nog steeds gezien als een zeer vooruitstrevende school. „Het is een echte stadsschool. En dat vooruit strevende is zeker waar. Om een voorbeeld te geven: op de Lucas van Leydenschool wordt niet gesproken over anti-discrimatie. Het wordt gewoon in de praktijk ge bracht. Zo zitten er kinderen op school uit Zuid-Afrika, Amerika, Suriname, Antillen, China, Japan en Polen. Er be staat een volledig respect voor elkaar. Er is binnen de school ook niet één ideologisch on derwijssysteem maar men staat open voor vernieuwin gen", aldus Jaffe. In de jaren 1983-1984 werd de wet op de basisschool inge steld. De school is toen gefu seerd met de kleuterscholen de Boterbloem en de Drie Oc- toberschool. Zoals elke basis school kent ook de Lucas van Leyden het probleem van de integratie van kleuter- en ba sisonderwijs. Jaffe: „We pro beren op een zo goed mogelij ke manier de kleuters op het juiste niveau „les" te geven. Voor leraren die een basis school-opleiding hebben geno ten, geen gemakkelijke klus". De school verhuisde in okto ber 1986 van de Aalmarkt naar De Vliet waar nu een prachtig wit gebouw staat, ontworpen door Haarlems stadsarchitect Wiek Röling. Het is een heel ander gebouw dan dat aan de Aalmarkt van 1861. Dat gebouw werd ont worpen door architekt Salo mon van der Paauw. In 1974 werd er naar ontwerp van Jan Willem Schaap een twee de verdieping opgezet. Het is inmiddels het domein van Muziekvereniging De Burcht. Toch is er nog veel van de oude school bewaard geble ven. Niet alleen foto's en ver halen van oud leerlingen die tijdens de vorig jaar gehouden reünie te zien en te horen wa ren, maar vooral de sfeer rond de Lucas van Leyden school is gebleven. „Die straalt iets uit van 'de school mag niet achteruit gaan'. Dat was vroeger al zo toen men vooral de elitaire stand wilde behouden. Nu streeft men naar een zo goed en zo open mogelijke vorm van onder wijs", aldus Jaffe. Wethouder H. Van Dongen (onderwijs) opent vrijdag 6 mei de tentoonstelling in het gemeentearchief (Vliet 45) die dan tot en met 19 mei bezich tigd kan worden (Elke dag van 11.30 tot 16.00/niet op zondag en op hemelvaartdag). Er zijn onder andere veel oude prenten te zien. Ook verschijnt er een boekje waar in de geschiedenis van de school de revu passeert. JULIA VAN BOHEMEN De Lucas van Leydenschool tussen 1863 en 1907 onder de strenge leiding van hoofdmeester G. Japikse. Op de eerste klasse-school van Leiden werden in de vorige eeuw slechts jongens toegelaten. FOTO'S: GEMEENTEARCHIEF VOORZITTER WIJKVERENIGING VAN CRUIJSEN: m Leiden is vrijwel volgebouwd. Sinds de eerste bewoners zich rond 300 voor Christus op Leids grondgebied vestig den, heeft de stad zich langzaam maar zeker uitgebreid. Met name de laatste honderd jaar was de groei buiten de sin gels explosief. Met het uitdijen van de stad en het toene men van het aantal inwoners, ontston den ook de wijken. De woonbuurten met hun eigen voor zieningen als ker ken, scholen en win kels. Elk met zijn typisch eigen sfeer die wordt bepaald door de aard en hoe veelheid bewoners en gebruikers, be bouwing, verkeer en groen. Meer dan vijftig leefgemeen schappen telt Lei den op dit moment. Uitwijken brengt die Leidse wijken in kaart en laat zien hoe de mensen er le ven: aan rustige la nen waar je de vo gels kunt horen fluiten, maar ook in straten met toren flats, waar plant soentjes dreigen te worden bebouwd. LEIDEN Het huis van R. van Cruijsen aan het Rapenburg straalt zowel van buiten als van bin nen een historische sfeer uit. Van Cruijsen is voor zitter van de buurtvereni ging van de Pieterswijk. Langs het Rapenburg staat een groot aantal huizen die het verleden doet herleven. Het rijke verleden van Leiden dat tot genoegen van velen bewaard is gebleven. „We moeten er zuinig op zijn", vertelt Van Cruij sen. „Wie hier woont, moet zich bewust zijn van al het moois dat dit stukje Leiden te bieden heeft. Helaas realiseren vooral studenten zich dat niet. Pas later, als ze afgestu deerd zijn en Leiden heb ben verlaten, gaan ze het waarderen". De Pieterswijk is de oudste wijk die rond 1200 de stad Leiden vormde. Begrensd door de Rijn in het noorden, de Nieuwe Rijn in het oosten, het Gangetje in het zuid-oos ten, het Steenschuur in het zuiden, het Rapenburg in het zuiden en het westen en het Kort Rapenburg in het noord westen. Een grote verandering in de toenmalige stad was het gra ven van een stadsgracht. Deze werd voornamelijk gegraven om de vijanden op afstand te houden. Eeuwenlang heette deze gracht „de Vest". Nu be ter bekend als Rapenburg en Steenschuur. Een ingrijpende wijziging van het stadsbeeld was ook de verbreding van de Breestraat aan het einde van de dertien de eeuw. Al deze veranderin gen hadden plaats in het oud ste en meest oorspronkelijke stukje Leiden dat ook nu nog getuigt van zijn historische in houd. Dit wordt onderstreept door onder andere de vele monumentale gebouwen zoals de Pieterskerk, de Academie gebouwen en de statige hui zen die bijna allemaal onder het kopje „monument" ge plaatst zijn of kunnen worden. Om verpaupering van dit oude deel van de bin nenstad tegen te gaan, is de wijk waar mogelijk gerestau reerd. Voor velen is de Pie terswijk nu het mooiste stukje Leiden. Van Cruijsen, inmiddels al negen jaar voorzitter van de wijkvereniging, kent de Pie terswijk en haar bewoners op zijn duimpje. „Dit komt na tuurlijk doordat ik mij direct bij de vereniging heb aange sloten toen ik hier aan het Rapenburg kwam wonen. Binnen de kortste keren was ik voorzitter. Een boeiende bezigheid weliswaar, want de vereniging is zeker geen ge zelligheidsclubje", aldus Van Cruijsen. In de de bijna 12,5 jaar dat de vereniging bestaat, zijn al veel „wijkproblemen" aan de orde geweest. „Zo heb ben we kunnen tegenhouden dat in de Kaiserstraat op nieuw een studentenhuis zou komen. Ik begrijp dat studen tenhuisvesting de studeren den ergens moet onderbren gen. Maar er wonen al zoveel studenten in de Pieterswijk. Volgens een statistiek van de gemeentelijke rekenkamer zijn de leeftijdsgroepen in deze wijk uit balans. Er wo nen steeds minder gezinnen met kinderen. Er is weinig speelruimte en groen voor kinderen. Gezinnen trekken weg met als gevolg dat er in de leeggekomen panden, stu denten worden onderge Het Rapenburg is een sfeervol rustpunt in de Pieterswijk. bracht", zegt Van Cruijsen. „Ik heb niets tegen studenten, hoewel ze soms flink kabaal kunnen maken, maar toch zou ik graag wat meer gezin nen en kinderen in de wijk zien. Ik moet toegeven dat het wat moeilijk ligt. Denk maar eens aan het idee om op het plein bij de Pieterskerk een speelplaats te maken. Dat past natuurlijk helemaal niet in de sfeer van het plein". Ook vroeger maakte men zich al druk over de invulling van dit statige wijkje. Toen was het verboden huizen rond de Pieterskerk te bouwen. Ten noorden en westen van de kerk stonden gebouwen van de grafelijke residentie, een boomgaard en een soort toer- nooiveld. Ten zuiden van de kerk kregen de begijnen hun hof en kwam de Commande rij (aan een klooster toebeho rend huis) van de Duitse Orde. De Commanderijpoort in de Herensteeg en de oude ingang van het Begijnhof aan het Rapenburg zijn hier nog van bewaard gebleven. De huizen die in de Breestraat werden gebouwd, waren in de meeste gevallen van rijke Leidenaars. Zij bouwden rond 1389 geen houten huizen meer maar stenen woningen met stenen gewelfkelders. Behal ve deze panden waren slechts de monumentale gebouwen van steen zoals het voormali ge huis van de graven van Holland: Gravensteen en het huis Lokhorst, een ziekenzaal en de kapel van het Cathari- nagasthuis in de Breestraat. En natuurlijk het stadhuis. Spoedig kwapi hier echter verandering in en werden de huizen die later toch rond de kerk werden gebouwd uit steen opgemetseld. De Latijnse school op de hoek van de Lokhorststraat en de Schoolsteeg trok in de zestien de eeuw veel scholieren. Maar de stad ging zich pas serieus met studeren bemoeien toen Leiden in 1575, als eerste stad in de Noordelijke Nederlan den een universiteit kreeg. De komst van de professoren en studenten veranderden veel aan het stadse en vooral Leid se leven. Dit was zeker in de Pieterswijk merkbaar. Zes jaar na de opening van de universiteit woonden 255 stu denten in de stad. Aan het Rapenburg en het Pieters kerkhof woonden er alleen al 143. Anderen hadden een ka mer in de Breestraat. Er wonen nog altijd veel stu denten in en rond de Bree straat, maar de problemen spitsen zich nu toe op de ver keerssituatie van deze straat. De vereniging houdt zich op het ogenblik eveneens het meest bezig met de problema tiek van die Breestraat. „De mensen storen zich eraan. Ik vindt het idee van een geslo ten Breestraat zo gek nog niet. Maar de gemeente moet niet van die ad hoe veranderinge tjes instellen. Ze moeten con sequent zijn en rigoreus het aantal bussen verminderen. Daaromheen moet dan een goed verkeerscirculatieplan komen dat een groot gebied bestrijkt. Maatregelen, slechts toegespitst op de Breestraat, die werken volgens mij niet", aldus Van Cruijsen. JULIA VAN BOHEMEN Verzet Wijkcomité Plan Noord houdt een verzets-tentoon stelling met de titel „Het verhaal op de plek zelf". De expositie wordt vandaag om 16.00 uur geopend door A. Fels, voorzitster van het Auschwitzcomité. De exposi tie is tot en met 12 mei te zien in het dienstencentrum aan de Van Hogendorpstraat 36, dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur. Graffiti In en voor de soos-ruimte van buurthuis Op Eigen Wieken in de Merenwijk (Valkenpad 2) wordt morgen een graffiti wedstrijd gehou den. De wedstrijd begint om 14.00 uur. 's Avonds om 19.00 uur worden de ge maakte stukken beoordeeld door een jury en worden de prijswinnaars bekroond. De mooiste werkstukken worden een week lang ten toongesteld in de hal van het stadhuis. Voor verder inlich tingen: 071-212893. Jongerenkamp Het jongerenwerk van de stichting De Zevensprong gaat van maandag 11 juli tot en met 15 juli op kamp. Er is op Terschelling een boerde rij gehuurd waar plaats is voor zo'n twintig deelne mers. Jongeren in de leeftijd van 12 tot 20 jaar kunnen zich opgeven voor een be drag van 75 gulden. De reis, overnachtingen en maaltij den zijn bij de prijs inbegre pen. Voor inlichtingen: 071- 7216136. Bevrijdingsbal Alle zalen van de Stadsge hoorzaal worden donderdag avond gebruikt bij het be vrijdingsbal. Ook dit jaar valt er weer een prijs te winnen door de persoon of groep die zich het best in de stijl van 1945 uitdost. Ter ge legenheid van het bal is de Sanders Parkeergarage tot 02.00 uur geopend. Ook blij ven enkele NZH-lijnen na 01.00 uur rijden. Kaarten voor het bal kunnen telefo nisch worden gereserveerd en voor zover voorradig 's avonds aan de kassa worden gekocht Aanvang 20.00 uur. Inlichtingen: 071-765317. Open dag K&O Volksuni versiteit K&O (Oude Vest 45) houdt zaterdag 14 mei van 10.00 to 15.00 uur open dag. Er zullen vaardigheids-en creativiteitscur- sussen worden gepresenteerd. Zoveel mogelijk docenten zijn aanwezig om informatie te ge ven over de cursussen van het seizoen 1988-1989. In verschil lende ruimten is werk van cur sisten tentoongesteld. Iedere ge ïnteresseerde kan zich tijdens de open dag opgeven voor de cur sussen die beginnen in de week van 12 september. Op zaterdag 27 augustus wordt er ook een in formatiedag gehouden met de monstraties en introductielessen. Deze dag valt samen met de Taalinformatie-inschrijfdag. Voor de taalcursussen kan men ook op maandag 29 augustus tus sen 19.00 en 21.00 uur en zater dag 3 september tussen 10.00 en 15.00 uur terecht. Voor meer in formatie: tel. 141141.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13