Project Endegeest al jaar vertraagd vandalisme Tentoonstelling over slag om residentie ►ebouwing Oliemolen waarschijnlijk te duur SPORT AANNEMERS AZL BANG VOOR ZIEKENHUISAFVAL Waterdicht regenjack DINSDAG 3 MEI 1988 PAGINA 11 ontactlens niet ^;hadelijk Hoor oornvlies DEN Het dragen een contactlens is niet delijk voor het hoorn van het oog. Dat is de lusie van een onder- uitgevoerd door het ratorium van de oog- n--£lkundige kliniek van Academisch Zieken- Leiden (AZL). Vol- s de onderzoekers ont- in alleen problemen als N I lens niet goed past, als prake is van allergie contactlensvloeistof- als de lens niet goed t schoongehouden of tijdig wordt vervan- _jens het AZL-orgaan »ro werden gedurende half jaar 130 ogen on- pcht: 73 met lens en 57 der lens. Voor het on- toek werd een door het b ontwikkelde fluoro- imeter gebruikt. Op de n werd een fluoresce- de kleurstof aange- fcht waarna de door- baarheid van het rnvlies werd opgeme- Die bleek bij alle ogen eveer even groot te Het zou zelfs zo kun- zijn dat contactlenzen 3or zorgen dat het rnvlies minder snel ;n werken als een soort »rm. „Maar deze ideeën nog zeer speculatief", dt Cicero, onderzoekers stellen rigens dat zij niet heb- aangetoond dat het »en van een contact- i helemaal geen scha- jke gevolgen heeft, tactlenzen kunnen na- ijk, behalve op het rnvlies, op nog veel ir onderdelen van het invloed hebben, aldus mderzoekers. Collecteweek Astma Fonds LEIDEN Het AZL besteedt tijdens de collecteweek aandacht aan het Nederlands Astma Fonds. Aan de hand van tentoonstellingswanden, posterborden, folders en video's worden de activiteiten van het Fonds getoond. Deze activiteiten hebben plaats op 9, 10 en 11 mei van 10.00 tot 16.00 uur op het Leidse Plein, tweede etage, gebouw I (nieuwbouw). Ook bestaat er deze dagen de mogelijk heid om tussen 12.30 en 14.00 uur zich te laten testen op longfunctie en huisallergie. De cara-verpleegkundi- ge van de Provinciale Kruisvereni ging zal aanwezig zijn op 9 en 10 mei van 11.30 tot 13.30 uur en op 11 mei van 12.00 tot 14.00 uur om eventuele vragen te beantwoorden. Voor meer informatie over het Infocentrum, 071-262989. Kemp vervoert geen afval meer van AZL LEIDEN Het Hazerswoudse bedrijf Simon Kemp, hoofdver dachte van de giflozingen in Alphen, vervoert geen afval meer van het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL). Per 1 mei wordt al het vuil van het ziekenhuis verwerkt door de firma Zegwaard uit Delft. Volgens een woordvoerder van het AZL vonden de advoca ten van het ziekenhuis en van het Hazerswoudse bedrijf het beter als er „met gesloten beurzen" een einde zou komen aan het con tract tussen beide instellingen. Het AZL had in januari via een kort geding een einde willen ma ken aan de verbintenis met Kemp omdat dat bedrijf te hoge reke ningen zou indienen en omdat de naam Kemp in verband was ge bracht met illegale stort in België. Het AZL verloor dat kort ge ding, maar ging tegen de uitspraak van de rechter in hoger beroep. Dat hoger beroep zou eind augustus dienen. „De advocaten vonden het beter om zelf tot een schikking te komen", aldus de AZL- woordvoerder. Volgens hem kan het AZL er nu ook op toezien dat het afval van het ziekenhuis „daadwerkelijk wordt verbrand" via gegevens van de Afvalverwerking Rijnmond (AVR). „Voorheen kon daar mee worden gerommeld". De Cock verlaat AZL LEIDEN Projectdirecteur Au tomatisering G.J.M. de Cock heeft het Academisch Ziekenhuis Leiden verlaten. De Cock is met ingang van 1 mei benoemd tot fi nancieel directeur van het Zie kenfonds Amsterdam. Tot voor kort was De Cock Di recteur Beheer van het zieken huis. Voor hem werd echter een andere functie gezocht nadat een onderzoeksbureau eind 1986 een rapport had uitgebracht over de top van het ziekenhuis. In dat rapport werd getwijfeld aan de capaciteiten van De Cock. Voorts werd toen geadviseerd het aantal directeuren terug te brengen van vijf tot drie. Dat is inmiddels ge beurd. 48 ruiten vernield LEIDEN On bekenden heb ben het afgelo pen weekeinde 48 ruiten ver nield van het scholencomplex aan het Valken pad en Ekster pad. Alle ruiten van de gebou wen zijn met stenen inge gooid. Het scha debedrag is nog niet bekend. Onlangs werden 23 ruiten van het complex vernield. Kerende automobilist oorzaak aanrijding LEIDEN Een 47-jarige auto mobilist uit Leiden heeft giste ren een aanrijding veroorzaakt op de Beethovenlaan, waar hij zijn auto wilde keren. Een 17- jarige bromfietser uit Voorscho ten probeerde het voertuig te ontwijken. Dat lukte, maar de bromfietser kon niet voorko men dat hij tegen een gepar keerde auto aanreed. De brom fietser liep knieletsel op, een 16-jarige Leidenaar die bij hem achterop zat hield een been wond over aan de aanrijding. Beiden zijn overgebracht naar het AZL. Stroom afgetapt LEIDEN Twee Leidse families hebben illegaal stroom afgetapt. Agenten ontdekten gistermiddag na een tip dat de elektri- citeitsmeterkast in een. flat aan de Suriname- straat was opengebroken. Via de kast werd door twee bewoners elektrici teit illegaal afgenomen. Hoe lang de families stroom hebben gebruikt zonder te betalen, kon de politie vanmorgen nog niet zeggen. LEIDEN/OEGST- GEEST De start van het project Endegeest is al met een jaar ver traagd. Voor een be langrijk deel is dat te wijten aan de affaire rond het Leidse raadslid Hettinga. Bij de presen tatie van de „deal van de eeuw op het gebied van monumentenzorg" in september vorig jaar spraken de gemeenten Leiden en Oegstgeest de hoop uit dat het werk begin dit jaar kon begin nen. Volgens directeur H.H. van der Maas van het Leidse bouwbedrijf IBB Kondor zal het tot begin 1989 duren voor dat het werk kan aan vangen. Naar verwach ting neemt het project drie tot vier jaar in be slag. IBB Kondor heeft inmiddels de koopcontracten met de gemeente Leiden afgesloten, maar wacht nog op de beno digde bouw- en andere ver gunningen. Die moeten worden verleend door de ge meente Oegstgeest. Het psy chiatrisch ziekenhuis is ei gendom van de gemeente Leiden maar staat op het grondgebied van Oegstgeest. De besluitvorming in de Leidse gemeenteraad rond het project Endegeest liep rond de jaarwisseling ernsti ge vertraging op toen een aantal fracties hardop zijn twijfels uitsprak over de wij ze waarop de overeenkomst met IBB Kondor tot stand was gekomen. De vraag rees of het college geen aantrek kelijker aanbiedingen had laten lopen. Bovendien be schuldigde wethouder F. Kuijers (volksgezondheid) het CDA-raadslid W. Hettin ga indirect van belangenver strengeling in antwoord op schriftelijke vragen van het CDA over het contract met IBB Kondor. Hettinga is di recteur van het Leidse bouw- en aannemingsbedrijf Bekooy. Hij zou volgens Kuijers serieus interesse hebben getoond in het pro ject. Later trok de wethou der deze beschuldiging weer in. De overeenkomst tussen de gemeente Leiden en IBB Kondor is een zogenaamde „package deal'', een over eenkomst met gesloten beur zen. IBB Kondor koopt en restaureert het monumenta le kasteel Endegeest en de Jelgersmakliniek. In ruil daarvoor mag IBB Kondor 45 luxe woningen bouwen en appartementen in de Jel gersmakliniek. Ook koopt IBB Kondor vijf voormalige dienstwoningen op het ter rein van Endegeest. Los daarvan knapt de War- mondse architect Bob van Beek het koetshuis en de villa Rijnzicht op, die hij van de gemeente Leiden heeft gekocht. Passen en meten Past-ie wel of past-ie niet? Dat was vanochtend de grote vraag bij het installeren van de nieuwe Waaghoofdbrug. De steunen van de brug bleken tot op de centimeter nauwkeurig in de al geheide betonnen pij lers te passen. Reden voor de betrokken ingenieurs om op gelucht adem te halen: „We hebben eindeloos lopen me ten, maar je weet het natuurlijk maar nooit". De brug, vervaar digd in Deventer, werd giste ren met een grote oplegger naar Leiden gebracht. Vanoch tend tilde een 220 tons-hef- kraan het gevaarte op zijn plaats. Met het oog daarop was de Aalmarkt afgelopen nacht tot verboden gebied voor auto's verklaard. De poli tie moest niettemin enkele wa gens wegslepen, die tijdens de operatie in de weg stonden. De nieuwe voetgangersbrug, die de Stille Rijn met de Aalmarkt verbindt, kost ruim 500.000 gulden. Naar verwachting zal begin juni de officiële inge bruikneming plaats hebben. FOTO: TEJO RINGERS jtfLoob GEMEENTE POLITIE LEIDEN jjh alarm 14 44 44 info 25 88 88 Jr.1 Vandalisme-maand De Leidse politie wil in de maand mei extra aandacht be steden aan het bestrijdén van vandalisme. Een groep van ze ven agenten houdt zich deze maand speciaal bezig met het opsporen van daders. Ook wordt extra gesurveilleerd. De politie hoopt dat het publiek zijn medewerking verleent aan de actie door gevallen van vandalisme, zoals bijvoorbeeld graffity, te melden (tel. 071- 144444). Voorts heeft de poli tie 900 exemplaren verspreid van een door agent Ted van der Meer ontworpen affiche. De posters zijn gestuurd naar de scholen, naar gemeentelijke directies, naar ziekenhuizen, universiteit, sportverenigingen en buurt- en clubhuizen. Het is de eerste maal dat een derge lijke actie wordt gehouden. Dat gebeurt op aanbeveling van een ambtelijke werkgroep van dalismebestrijding. Jaarlijks wordt in Leiden voor tonnen vernield, juist in de maand mei werd de afgelopen jaren veel vandalisme gepleegd. JAARLIJKSE EXPOSITIE 5 MEI COMITÉ: LEIDEN „De meidagen 1940; de slag om de resi dentie" is de titel van een tentoonstelling van de Stichting 5 Mei Comité Leiden. De tentoonstelling wordt gehouden in het kader van de jaarlijkse herdenking en viering van de nationale bevrij dingsdag in het Waagge bouw (Aalmarkt 21). De officiële opening deed gis termiddag de schrijver van het boek over de slag om de residentie: E.H. Brongers. Ook burge meester C. Goekoop was aanwezig. De tentoonstel ling is tot en met 10 mei te bezichtigen. Brongers opende de tentoon stelling door te vertellen over de slag om de residentie. Een strijd die volgens de schrijver de bloedigste was van de hele oorlog. Volgens Brongers had den de Duitsers niet gerekend op zoveel tegenstand van het Nederlandse leger toen de zij als eerste aanval trachtten de vliegvelden Ypenburg, Ocken- burg en Valkenburg te bezet ten. Vandaar wilden ze op trekken naar Den Haag om de koningin en de regering ge vangen te nemen. De Neder landers hadden echter een tip gekregen dat de Duitsers door middel van parachutisten het land zouden binnenvallen. In tegenstelling tot wat de Duit- sters verwachtten, wisten de voorbereide Nederlanders eni ge tijd de drie vliegvelden in eigen handen te houden. „Dit bleek de enige nederlaag van betekenis die de Duitsers te genkwamen bij hun succesvol le slag om Nederland", zo ver telde Brongers. Door het bom bardement op Rotterdam, ca pituleerde Nederland uiteinde- Er wordt door middel van foto- en ander archiefmateri aal aandacht besteed aan deze slag om de residentie. Onder andere de evacuatie van het Koninklijk Huis, de regering, en de burgers en de nazorg wordt door middel van ar chiefmateriaal getoond. Ook zijn de verrichtingen van di verse krijgsmachtonderdelen en de gevolgen van de slag voor het verdere verloop van de Tweede Wereldoorlog be licht. De tentoonstelling is dagelijks gratis te bezichtigen van 10.00 tot 17.00 uur. Woensdag 4 mei van 10.00 tot 16.30, donderdag 5 mei van 10.00 tot 20.30 en zondag 8 mei van 13.00 tot 17.00 uur. DEN De kans dat a de Merenwijk een met 36 woningen It gebouwd aan de molen is klein. Dat gisteravond af te lei- uit commentaar van touder J. Peters itelijke ordening) op iran de zes bouwplan- in de Merenwijk in kader van de zoge- ïde Inbreidingsnota, )ebouwen van stukjes a in de stad. Ook de >t van twee torenflats het scholencomplex aan de Veluwemeerlaan is nog lang niet zeker. Aan de Oliemolen heeft het college van B -en W de bouw van 36 driekamerwoningen, verdeeld over zes verdiepin gen, in gedachten. Die moeten gebouwd worden op het par keerterrein langs de Ketel meerlaan. Omdat de gemeente wil dat dat geen parkeerplaat sen kost, moet er onder de wo ningen vervangende parkeer ruimte worden gecreëerd in de vorm van garages. „Dat is bij zonder kostbaar", aldus Peters. „De prijzen van de woningen gaan daardoor fors omhoog en het zou best eens kunnen dat ze dan te duur worden". De gemeente wil de sociale veilig heid van de mogelijk half on dergrondse garage vergroten door die op te splitsen en af sluitbaar te maken. Volgens voorzitter Van Kan van de winkeliersvereniging Kopermolen is er geen ruimte voor de flats. Wethouder Pe ters zei dat de gemeente in ge val van bebouwing de aanleg van een westelijke uitrit, in de richting van de Oesterbank, opnieuw zal overwegen om meer ruimte te scheppen. Wethouder D. Tesselaar (volkshuisvesting) toonde zich ingenomen met de alternatie ve suggestie van een oudere bewoner om aan de Oliemolen geen flat, maar ouderenwonin gen te bouwen. „Dicht bij de winkels, dat zou een aardige combinatie zijn", vond Tesse laar. De bouw van twee kleine to renflats van vier verdiepingen bij het scholencomplex aan de Veluwemeerlaan is ook nog uiterst onzeker. Op die plaats staan nu noodlokalen, die naar verwachting in augustus van dit jaar of 1989 gesloopt kun nen worden wegens gebrek aan leerlingen. „Maar als de lokalen op dat moment weer nodig zijn omdat er meer kin deren in de wijk ziin gekomen, gaat het niet dooraldus Pe ters. In de buurt worden op dit moment nog huizen gebouwd. Als de flats er komen, worden de flats bereikbaar via de Gooimeerlaan en niet via de Grassen en de Wieren, zoals nu in de plannen staat aange geven. Overigens is een alter natief voor de twee torenflats de komst van een buurthuis. Namens 33 bewoners van het Zijleiland wees een bewoner de bouw van een flat met veertien woningen af. „Er is geen ruimte voor, het groen wordt daar zeer veel voor re creatie gebruikt en het is in strijd met het gebod van de ge meente dat de huizen daar laag gebouwd moeten worden", luiden samengevat hun bezwaren. De woordvoer der noemde ook de schriftelij ke toezegging van de gemeen te uit 1976 aan een bewoner, om het stuk groen tegenover zijn huis niet te bebouwen. „Met zulke zakelijke rechten zullen we zeker rekening hou den", aldus Peters. De 150 bezoekers van de rustig verlopen inspraakavond had den geen bezwaar tegen twee lokaties: en flat van vijf ver diepingen met twintig drieka merwoningen op de plaats van het busstation aan de Gooi meerlaan en een flat van vier verdiepingen met veertien driekamerwoningen aan de bocht van de Gooimeerlaan met het Veenpolderpad, bij 'de spoorlijn Den Haag-Amster dam. Op een vraag van een bewoner antwoordde Peters dat bebouwing de komst van een geluidwerend scherm langs de spoorbaan vergroot. 'omotie op broekpoeper! )EN In vergelijking met bedplassen is over broekpoe- Veinig bekend. Toch blijken 1 tot 2 van de 1000 inwo- ouder dan drie jaar, aan deze klacht te lijden. Ook lijkt gedraging in de Westerse wereld nog steeds een taboe te Dit schrijft L. Ligthart die morgen aan de Leidse uni- teit promoveert tot doctor in de geneeskunde op het schrift „Encopresis, een exploratief onderzoek in en de huisartspraktijk". nit proefschrift is een historisch onderzoek opgenomen als een patiënt controle-onderzoek in elf praktijken in g irhout. Volgens Ligthart blijkt het voor huisartsen moei- 3 - zijn tot een goed beleid te komen ten aanzien van het °tpoepen. Daarbij is volgens hem sprake van het „ijs- fenomeen", waarbij maar 8 procent van de klachten te- komt bij de huisarts, 4 procent^bij de medisch specialist procent wordt opgenomen in liet ziekenhuis. LEIDEN Medewerkers van het Academisch Ziekenhuis Leiden mogen geen afval van de afdelingen meer deponeren in vuilcontainers van aanne mers die voor het ziekenhuis werken. Na de publiciteit rond de gifaffaire in Alphen, zijn de aannemers bang geworden dat zij in de toekomst aansprake lijk zullen worden gesteld voor illegale stort van „niet-tech- nischj of -bouwkundig afval". Dat frieldt hét mededelingen blad Cicero van het AZL. Zie- kenhuisafval mag in het ver volg door de aannemers uit hun containers worden ge haald. Daarom wordt het zie kenhuispersoneel opgeroepen het afval te deponeren in de daarvoor bestemde grijze con tainers op het terrein. Volgens een woordvoerder van het ziekenhuis werd „geen besmet afval" gedepo neerd^ in de containers van de aannemers. „Het ging meer om dozen en papier en derge lijke. Maar de aannemers wil len op geen enkele wijze de in druk wekken iets te maken te hebben met ziekenhuisafval". Laboratorium-afval, radio-ac tief afval en afval van opera tiekamers wordt zeer zorgvul dig weggewerkt, benadrukt de woordvoerder. „Het lijkt mij uitgesloten dat dat in de grijze containers op het terrein of in de containers van de aanne mers terechtkomt". ADVERTENTIE Dodenherdenking woensdag 4 mei a.s. te 19.00 uur in de Marekerk. Aansluitend Stille Tocht om 19.45 uur. Om 20.00 uur twee minuten-stilte bij het monument bij molen De Valk. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Dit regenjack beschermt u heel afdoende tegen elke regenbui. In een speciaal meeneemtasje, dat heel weinig ruimte vraagt, kunt u het altijd bij de hand hebben: als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noleer als nieuwe abonnee ingaande- Naam: I j Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen j maand automatisch betalen f 23,74 I kwartaal per acceptgiro f 70,93 J Stuur als dank het waterdichte regenjack naar: Naam: I I I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant. Antwoordnummer 998.2500 VD Den Haag JNZ I Adres: Postcode/plaats: ^eicLeSouxcuvt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11