Communisme heeft van Polen bedelaar Europa gemaakt Thatcher woedend over Gibraltar-reportage fredesgesprek iver Angola bij regeer akkoord Duizenden Sudanezen slaan op de vlucht voor oorlog Belgische partijen Veel bombarie rondom stemadvies van Le Pen UITENLAND CcidócSomafit ZATERDAG 30 APRIL 1988 PAGINA 7 JNDEN Vertegenwoordigers van Verenigde Staten, Cuba, Zuidafrika Angola zullen volgende week in inden een tweedaagse conferentie uden over een troepenaftocht uit An- ,1a en onafhankelijkheid voor Nami- i, Dat heeft het Britse ministerie van Itenlandse zaken gisteren bekend ge takt. De Amerikaanse delegatie zal orden geleid door onderminister van litenlandse zaken Chester Crocker, de imen van de overige deelnemers zijn iet bekend gemaakt. .De regering in retoria weigert tot dusverre haar mili- iren uit het gebied terug te trekken, ilang Cuba militaire steun verleent n Angola. PLO: nieuwe acties na verzoening met Syrië DAMASCUS/NICOSIA De leider van het Palestijnse Bevrijdingsfront, Talaat Yaqoub, heeft gisteren gezegd dat de Palestijnse organisaties de strijd tegen Israël zullen opvoeren nu Syrië en de PLO zich hebben verzoend. Yaqoub verwees naar de ontmoeting die PLO-leider Yasir Arafat en de Sy rische president Hafez al-Assad begin deze week hadden en waarin zij hun vijf jaar oude vete bijlegden. „Deze verzoening is een belangrijk motief voor ons en andere PLO-groepen om de militaire acties tegen Israël op te voeren", aldus Yaqoub. De leider van het Bevrijdingsfront hield zijn gehoor voor dat „onze strategie is gebaseerd op gewapende strijd totdat heel Pales tina is bevrijd". Brits-Russische actie tegen Afghaanse hasj LONDEN In een nooit eerder vertoonde samenwer king met de Sovjet-autoriteiten heeft de Britse douane beslag kunnen leggen op 3,5 ton Ag- haanse hasj. Volgens een Britse regeringswoordvoerder werden de drugs over land uit Afgha nistan naar de Sovjetunie ge smokkeld. „De Russen hebben erin toegestemd de vijf smokke laars te volgen en naar Groot- Brittannië te laten vertrekken, zodat zij hier konden worden opgepakt", aldus de woordvoer der. De samenwerking vloeide voort uit afspraken tussen Sov jet-partijleider Gorbatsjov en de Britse premier Thatcher. In 1990 Duitse heffing voor vrachtverkeer BONN In de Bondsrepubliek zal vanaf 1 januari 1990 alle vrachtverkeer een heffing moeten betalen voor het ge bruik van het Westduitse we gennet. Dit is gisteren door het Westduitse ministerie van ver keer bekend gemaakt. De hef fing was al enige malen aange kondigd door minister Jurgen Warnke en was aanleiding voor officiële protesten uit omliggen de landen, waaronder Neder land. De heffing zal overigens niet voor personenauto's gel den. FRANSE KOLONIST IN NIEUWCALEDONIE DOODGESCHOTEN NOUMEA In de Franse ko lonie Nieuwcaledonie, waar opstandige Kanaken strijden voor afscheiding van de Fran se republiek, is gisteren een boer van Franse afkomst doodgeschoten. De 31-jarige Jose Lapetite was het zevende slachtoffer het eerste onder de kolonistenbevolking van de laatste uitbarsting van ge weld dat 22 april begon met een overval op een politiebu reau. Jose Lapetite stond in 1984 terecht in verband met een moordaanslag op tien Me- lanesische seperatisten en was in oktober vrijgesproken. Geheimzinnigheid over „akkoord" met Noriega WASHINGTON Het Witte Huis heeft gisteren niet willen bevestigen dat er een akkoord is bereikt met de sterke man van Panama, generaal Manuel Noriega, over diens aftreden als bevelhebber van de Pa namese strijdkrachten. Ook in Panama werd tegengesproken dat Noriega bereid zou zijn afstand te doen van zijn macht. Een anonieme Amerikaartse regeringsfunc tionaris had dergelijke berichten in de Washington Post eerder wel bevestigd. De bron zei dat er een akkoord was bereikt maar dat dit „verre van ideaal" was en dat het probleem-Noriega niet helemaal is op- Huis VS tegen terugtrekking troepen uit Europa WASHINGTON Het Ame- rikaanse Huis van Afgevaar digden heeft zich gisteren met een duidelijke meerderheid uitgesproken tegen twee voor stellen die voorzagen in een vermindering van de Ameri kaanse troepen in Europa. In plaats daarvan sprak het Huis zijn steun uit voor de pogingen van de regering om in overleg met de bondgenoten tot een betere verdeling van de defen- sielasten te komen.In West- Europa bevinden zich circa 325.000 Amerikaanse militai- OGGETUIGEN VERTELLEN OVER „EXECUTIE" IRA-LEDEN ONDEN De Britse remier Margaret That- her heeft woedend gere geerd op de uitzending oor Thames Television an de documentaire Death on the Rock". De trekking van het pro- ramma is dat Britse com- lando's eerder dit jaar in ïibraltar drie leden van et Iers Republiekeins ■eger (IRA) in koelen bede hebben vermoord. )e Britse regering, die egt een onderzoek te lebben ingesteld naar de aedracht van de dood an de drie, had geeist dat 'hames Television het rogramma niet zou uit enden. 'Iremier Thatcher zei in Lon- i in in een interview met een ipanse verslaggever: „De rijheid van een volk staat of WASHINGTON Kuwayt éeft de vliegtuigkapers van e Boeing, die zich vorige 'eek in Algiers na 15 dagen valt met een eerlijk rechtsstel sel. Op de dag dat een proces 'op televisie wordt gevoerd, of dat schuld louter door beschul diging wordt vastgesteld, is de vrijheid gestorven". De Britse minister van buiten landse zaken Sir Geoffrey Howe zei dat de uitzending to taal misplaatst was; hij wees erop dat het programma via de satelliet in Gibraltar was uit gezonden, waar het mogelijk van invloed kan zijn op de jury die zich over de zaak moet uitspreken. Tom King, de Britse minister voor Noord- ierland, had soortgelijk com mentaar in het Lagerhuis. Gerry Adams, de voorzitter van de nationalistische Ierse partij Sinn Fein, zei in een verklaring dat de documentai re duidelijk aantoonde dat Mairead Farrell (31), Daniel McCann (30) en Sean Savage (24) standrechtelijk waren ge- executeerd. In de documentai re liet Thames Television een ooggetuige aan het woord, de vertaalster Carmen Próetta, overgaven, toegezegd dat een aantal Shi'itische gevangenen in Kuwayt zou worden vrijge laten. Amerikaanse functiona- die vertelde dat zij de schiet partij vanuit haar woning ga desloeg. Ze vertelde dat drie gewapen de mannen in burger uit een politiewagen stapten, over een stalen afzetting in de weg sprongen en het vuur openden op twee van de IRA-leden, Farrell en McCann. „Toen zij (de IRA-leden) zagen dat die mannen vuurwapens hadden, staken ze alleen hun armen omhoog. Het leek of de man het meisje beschermde, want hij ging voor haar staan, maar ze hadden geen kans. Ik be doel, ze lagen direct op de grond, ze vielen", aldus de ge- De vrouw vertelde dat een blonde agent nog na het eerste salvo was doorgegaan met schieten op de twee lichamen die op de grond lagen. Andere ooggetuigen, onder wie de Britse advocaat Stephen Bul lock, vertelden hoe Savage in de rug werd geschoten terwijl hij probeerde te vluchten. rissen hebben dit gisteren ver klaard. De kapers zouden zich na die belofte hebben overge geven. De belofte is echter nog niet nagekomen. De kapqrs bevinden zich volgens deze bronnen nog in Algerije en niet in Libanon. Cuwayt beloofde vrijlating Shi'iten iUSKE EN WISKE DE KRIMSON CRISIS (Van onze correspondent) BRUSSEL De vijf par tijen die in Brussel onder handelen over de vorming van een nieuwe regering zijn zeer dicht bij een ak koord. Politieke waarne mers verwachten dat het regeerakkoord volgende week maandag kan worden voorgelegd aan de partijcongressen. Als die met het programma in stemmen kan de zittende rooms-liberale coalitie na een formatie van meer dan hon derd dagen worden afgelost door een rooms-rode combina tie met een vlaams-nationalis- tisch randje. De CVP-er Wil- fried Martens wordt naar alle waarschijnlijkheid opnieuw premier, tot grote ergernis van de liberalen. De onderhandelaars van de Vlaamse en Waalse socialisten en christen-democraten en van de Vlaamsnationale Volk sunie bereikten gisteren een akkoord over de supersnelle trein, één van de laatste onop geloste punten. Beslissingen over het tracé van de super snelle trein moeten worden goedgekeurd door de gewes ten. Dat betekent bijna zeker dat de trein in Vlaanderen over de bestaande sporen moet rijden. Nederland blijft op die manier verstoken van een di recte aansluiting op het super snelle spoorwegnet. ADDIS ABEBA Per maand arriveren duizen den tot op het bot verma gerde jonge Sudanezen in vluchtelingenkampen in het westen van Etiopië; zij komen bij de 250.000 vluchtelingen die al in de kampen woonden. De Su danezen zijn op de vlucht voor het geweld en de wreedheden van het Su danese leger in het zuiden van Sudan, waar al jaren een burgeroorlog woedt. Veel vluchtelingen hebben een voetreis van vier maanden achter de rug, waarbij ze zich in leven hebben gehouden met ac<$cia-bladeren. Volgens ver tegenwoordigers van de Hoge Commissaris voor de Vluchte lingen van de Verenigde Na ties (UNHCR) sterft 20 procent van de vluchtelingen onder weg van honger en uitputting. In de kampen sterven er nog eens honderden, zij het dat het sterftecijfer nu iets is gedaald in vergelijking met enige maanden geleden, toen de noodhulp niet voldoende bleek om de stroom vluchtelingen op te vangen. Hoewel alle kampen op één na over de weg bereikbaar zijn, doen vrachtauto's er nog zes dagen over om het voedsel van de haven van Assab aan de Rode Zee bij de vluchtelin gen te krijgen. Bovendien vormt de Etiopische burger oorlog een ernstige belemme ring voor de hulpverlening, omdat de regering veel vrachtauto's vordert voor troe pentransport. Volgens Ayodele Fowjer, het hoofd van de afdeling Etiopie van het hoofdkantoor van de UNHCR in Geneve, is er drin gend behoefte aan meer vrachtauto's om de hulpgoede ren naar de kampen te bren gen. Volgens Fowler wordt de behoefte aan graan ruim schoots gedekt door een toe zegging ter waarde van 8 mil joen dollar van het Wereld Voedsel Programma van de VN; er is echter nog 32.000 ton aan aanvullend voedsel en medicamenten nodig om het leven van de vluchtelingen te redden. Een westerse diplomaat, die in maart een bezoek heeft ge bracht aan de kampen Itang en Fugnido, heeft gezegd dat veel vluchtelingen er vergele ken bij de foto's van slachtof fers van de Duitse concentra tiekampen nog slecht uitzien en dat de taferelen die hij heeft aanschouwd even erg oi erger zijn als tijdens de grote hongerramp van 1984- tot 1986. Tuberculose is een van de meest voorkomende ziekten in de kampen. Sinds november zijn in Itang, een kamp dat al langer be stond, en in de nieuwe kam pen Dimma, Fugnido en Asso- sa per maand tussen de 8.000 en de 10.000 vluchtelingen aangekomen. Het gaat meren deels om 10- tot 15-jarige jon gens en meisjes van de Dinka- en Nuer-stam, die allen zeggen dat ze zijn gevlucht voor de dienstplicht en voor de wreed heden van het leger in Zuid- Sudan, waar christelijke en animistische rebellen strijd le veren tegen het leger van de islamitische regering. Een veelgehoord relaas is dat het leger de dorpen binnen trekt, de mannen en jongens doodt, en de vrouwen en meis jes verkracht, waarna ze als slaven worden verkocht. De vluchtelingen die erin slagen de kampen te bereiken hebben dergelijke aanvallen ofwel overleefd, of zijn tijdig ge vlucht. De pogingen van de UNHCR om eind vorig jaar al aandacht te vragen voor dit nieuwe vluchtelingenprobleem werden overschaduwd door de massale inspanning om 7 mil joen mensen te redden van de gevolgen van de droogte. Het auto-transportschip „Diwy Kattegat" maakt zwaar slagzij in de haven van Bremerhaven nadat het door nog onbekende oorzaak tegen een reparatiedok was opgevaren. De 21 opvarenden kon den met boten en helikopters ongedeerd van boord gehaald worden. FOTO: EPA Taak marine VS in Golf uitgebreid WASHINGTON De Verenigde Staten hebben hun militaire rol in de Golf uitgebreid. Amerikaanse oorlogsbodems krijgen toestemming behalve onder Amerikaanse vlag varende schepen, ook schepen uit neutrale landen te beschermen. Dit heeft minis ter van defensie Frank Carlucci gisteren bekendgemaakt. Tot voor kort beperkte de marine van de VS, die in de Golf onge veer 30 oorlogsbodems telt, haar activiteit tot het escorteren van schepen die onder Amerikaanse vlag varen. WEINIG KANS OP TGV VOOR NEDERLAND Uniek treffen Een tamelijk uniek treffen: de primaat van de Russisch-or- thodoxe kerk Pimen poseerde gisteren samen met partijlei der Gorbatsjov voor de fotograaf na een ontmoeting in Mos kou. Gorbatsjov en Pimen voerden be sprekingen naar aanleiding van het duizendjarig be staan van de Rus- sisch-orthodoxe kerk. Bij deze gele genheid verklaarde Gorbatsjov dat de autoriteiten werken aan een nieuwe wet over de vrijheid van het geweten. Fouten uit het verleden zouden worden rechtgezet, aldus Gorbatsjov. FOTO: TASS (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Tussen de 50.000 en 100.000 Fransen. Zoveel aanhangers van Jean-Marie Le Pen ver wacht een woordvoerdster van het Front National morgen in Parijs voor de viering van het feest van de arbeid en nog veel belangrijker voor ex treem-rechts de dag van Jeanne d'Arc. Uit electorale overwegingen is dat laatste evenement een week vervroegd. Jean-Marie Le Pen wenst morgen zijn stemadvies te ge ven voor ae tweede ronde van de Franse presidentsverkiezin gen, 8 mei. De verwachting is evenwel dat Le Pen een slag om de arm houdt. Zo zal hij hoogstwaarschijnlijk oproepen tegen Mitterrand te stemmen, zonder Chirac expliciet te steunen. De nuance is van belang wan neer de rechtse presidentskan didaat en dat is de algeme ne verwachting door Mit terrand wordt verslagen. Bin nen het Nationale Front zijn overigens ook stemmen opge gaan voor een „revolutionaire stem", dat wil zeggen stemmen op Mitterrand. Dit om later beter te kunnen profiteren van de verzwakking van de klassiek rechtse partijen. Jean-Marie Le Pen begint de dag met een kranslegging bij het ruiterbeeld aan de Place des Pyramides van de door hem aanbeden Jeanne d'Arc. Graag mag Le Pen haar „god delijke missie" vergelijken met de zijne, dat wil zeggen: de buitenlanders verjagen. De Engelsen van Jeanne zijn in kringen van het Nationale Front de Noordafrikanen van Jean-Marie. Na de kransleg ging en een openlucht-mis, komt om drie uur 's middags het hoge woord eruit en zal Le Pen zijn stemadvies wereld kundig maken. Aangezien diverse mensen rechtenorganisaties voor de zelfde dag tegenmanifestaties hebben aangekondigd en ook de bonden „op straat" zijn voor hun traditionele 1 Mei- viering brengt de Parijse poli tie extra manschappen op de been om eventuele botsingen te voorkomen. (Vervolg van de voorpagina) GDANSK Lech Wale sa voorspelde gisteren dat de onrust in het land zal toenemen. De arbeiders botsen met een commu nistische systeem dat het land tot de „bedelaar van Europa" heeft gemaakt. Polen bevindt zich in een diepere crisis dan tijdens de onrust die in 1980 leid de tot de oprichting van Solidariteit, aldus Walesa. Eind 1981 kondigde par tijleider Wojziech Jaru- zelski de staat van beleg af en de vakbond werd verboden. „Wij willen niet staken. Nie mand heeft zijn broodtrom mel ooit gevuld met een sta king. Maar de regering geeft ons geen alternatief om te vechten voor onze rechten", zei Walesa in het Westduitse blad Bild, dat vandaag ver schijnt. Solidariteit wil een pluralis tisch economisch, politiek en sociaal systeem. „Wij zullen elke stap in die richting steu- pen", aldus de oprichter van de verboden vakbond. „Acht onderhandelen, praten over programma's. Dat is vandaag de echte taak van Solidari teit". Walesa zei dat loonsver hoging niet genoeg is. De ver andering moet structureel zijn. Over de arrestaties binnen de oppositie zei hij alleen: „Het bewind viert 1 Mei op zijn ei gen manier". Activisten van Solidariteit lei den de staking in de drie be langrijke industriële centra. In de Lenin-staalfabriek in Nowa Huta werken in totaal 32.000 mensen, in de machi nefabriek Stalowa Wola, waar sedert gisteren gestaakt wordt, werken 18.000 mensen en in Bochnia 3.000. Walesa dreigde gisteren dat Solidari teit in Gansk zal oproepen tot stakingen als de politie actie mocht ondernemen tegen de stakers in Nowa Huta. Ook het ontslag van werknemers in Stalowa Wola, waarmee de directie gisteren dreigde, kan het startpunt voor verdere ac- ties zijn, aldus Walesa. De Werknemers van de Nowa Huta-staalfabriek posten In een kantoortje van het complex, in af- scheepswerven in Gdansk wachting van de dingen die komen gaan. hebben momenteel zo'n 14.000 mensen in dienst. Hier begon FOTO: AP in de zomer 1980 de arbei- jaar lang heeft de regering nomie is er slechter aan toe miljoenen Polen dat meteen dersstrijd in Polen die leidde geen gebruik gemaakt van de en onze schulden zijn zelfs op- moest worden begonnen met tot de oprichting van Solidari- haar geboden kansen. De eco- gelopen. In 1980 geloofden hervormingen. Nu willen wij teit.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7