Dekker Tennis op weg naar prolongatie van de titel L Petanque is meer dan een „spel voor oude mensen" LEIDEN - Met een halve en een hele overwinning in de knip en de op papier zwakste tegenstander nog te bestrijden lijkt Dekker Tennis hard op weg naar prolongatie van de titel in de eerste klasse. Ook de reserves staan aan de vooravond van het kampioenschap, al wacht morgen een pittige strijd tegen Competitie-Combinatie Zeeland II. Het Leidse Unicum zal voor het behoud van de kampioenskansen in een uitwedstrijd in Amster dam moeten proberen weer een maximale score te bewerkstelligen. Hille- gomse TC, De Munnik en De Merenwijk doen met zowel hoofdmacht als tweede team een greep naar de hoogste plaats. Afgaande op de resultaten van de eerste twee speelzondagen is het eerste team van Dekker Tennis de duidelijke favoriet voor de titel. De 6-2 winst op de nu op de tweede plaats staande Bosheim-reserves werd voorafgegaan door een met een 4-2 voorsprong afgebroken wedstrijd tegen Pellikaan Tennis III. Deze Goirlese vereniging speelde gelijk tegen de komende opponent van Dekker I, het Arnhemse Beekhuizen. Trainer Carel de Bruyn verwacht dat de afgebroken wedstrijd tegen Pellikaan op Koninginnedag tenminste 5-3 winst zal opleveren, en ziet zijn hoofdmacht met tenminste dezelfde cijfers het bezoeken de Beekhuizen kloppen. Met Jacky En gelaar en William Eibers heeft Beekhui zen twee top BI-heren in huis, waar Freek Tanis en Stephan Faas nog het no dige mee te stellen kunnen hebben, de dames van Dekker Heieen van den Berg en Birgit Pardoel moeten evenwel supe rieur geacht worden aan Beekhuizen- speelsters Sandra Akkerman en Moni que Hammink. Bepalend Ook de reserves van Dekker Tennis spe len een wedstrijd bepalend voor het kampioenschap. Het betreft net als bij het eerste team een thuiswedstrijd, zodat De Bruyn zowel team I kan coachen als in team II kan spelen. De opstelling van de bezoekende C.C. Zeeland II is niet geheel bekend. Als derde speelster naast Annemarie Verrijzer en Marjolein Cij- souw wordt ook Martine van Maarle- veld genoemd, terwijl coach Hans Felius bij de mannen de beschikking heeft over Remco Maandag, Jaap Moerland en jeugdtopper Manfred de Kok. Carel de Bruyn houdt het op 5-3 voor zijn reser ves. Speler Michael van den Berg rekent persoonlijk op een punt meer, want zijn medespelers Astrid Bouw, Madelij n Da- men en Mark Fleischeuer zijn goed in vorm. Coach Hans Felius, bekend van het Nieuw Vennep toernooi en thans ook begeleider van de nationale jeugd- teams, denkt liever aan een gelijkspel om in de laatste beslissende wedstrijd in Middelburg te kunnen toeslaan. Veel zal morgen bij de wedstrijden afhangen van de komst van publiek. „Het wordt meer", zeggen De Bruyn en Van den Berg, al merkt Dekker-manager Philip van der Kwast op, „dat het clubleven in traditionele verenigingen beter verzorgd is, maar dat Dekker op de competitieda- gen toch meer faciliteiten kan bieden. En daar kun je dan ook voor kiezen." Unicum Over publieke belangstelling behoeft Unicum I zich geen zorgen te maken. In de moeilijke uitwedstrijd tegen Leeu wenberg afgelopen zondag werden de terrassen bevolkt door de Leidse aan hang. Ook op het gebied van aankleding, Noorlander en ASICS, ligt de Leidse Programma Hoofdklasse: Joy Mozaiek 1 - Unicum 1; Eerste klasse: Dekker 1 - Beekhuizen 1; Overgangs A: Topspinners 2 - Unicum 2, Mar- kendaal 1 - Hillegom 1; Over gangs B: Amstelland 2 - Nieuw Vennep 1, BTCI 1 - Leidse Hout 1, Racketeers 2 - Boekhorst 1, Stobblek 1 - Lisse 1Thor RW 3 - Unicum 3, OLTC 1 - Soest 1, Z'67 3 - Hillegom 2, Merenwijk 1 - Heerenduin 1, Frisselstein 3 - De Munnik 1, Dekker 2 - CC Zeeland 2, De Munnik 2 - Lunteren 1, Ca sino 1 - Theseus 1; Tweede klasse: Aemstelspelers 4 - TEAN 1, Roomburg 1 - Merlenhove 3, Kontakt I - Forescate I, Zoeter- woude 1 - Waddinxveen 1; Derde klasse: Sassenheim 1 - Lucky Stri ke 1, Zee en Duin 1 - ABC 1, Ha zerswoude 1 - Merenwijk 2, Mon ster/Mas 2 - Voorhout 1, Oranje TC 6 - Katwijk 1; Heren eerste klasse: Unicum 1 - Frisselstein 1. Heieen van den Berg en Stephan Faas: twee Warmondse troeven die Dekker mede aan een nieuwe titel in de eerste klasse moeten helpen. FOTO: ANDRE VAN HAASTEREN HILLEGOM: HANDHAVEN OF KAMPIOENSCHAP? hoofdmacht een streepje voor op de con currentie. In de uitwedstrijd tegen het Amsterdamse Joy-Mozaïek zijn deze fac toren mede bepalend voor een ruime, bij voorkeur maximale uitslag. Eveline Ha mers en Margot van Overloop krijgen te maken met de vroegere jeugdtopper Su zanne Gadroen en Yvonne Nijhuis, vo rig seizoen enkelspelwinst voor Joy Mo zaïek II in de promotiewedstrijd tegen Unicum. Interessant zullen de confron taties zijn tussen Jan Siemerink en Jaeco Eltingh en hun opponenten, Frank Bitter en een blessure-vrije ex-Unicummer, Frans Grimbergen. De twee laatsten zijn ervaren dubbelaars, die wel eens roet in het eten zouden kunnen gooien in hef streven naar de meest ruime overwin ning. Frank Bitter meldt, „dat hij blij is met elk punt, want nog een keer met 8-0 verliezen, zoals tegen Leeuwenberg, dat kan echt niet. Tegen hen hebben we in herendubbel en eerste mixed match points gehad, aan de andere kant hebben ELPC „HELEBOULE" HEEFT NU EIGEN SPEELGELEGENHEID LEIDEN - De Franse sport petan que wordt in Leiden meer dan ge middeld bedreven. In de landelijke competitie speelt het beste Leidse triplette in de hoogste klasse een aardige partij mee, ondanks een pas sinds kort geopende speelgele- genheid en ondanks de wat mislei dende naam van de Eerste Leidse Petanque Club: „Heleboule". Dat petanque meer is dan een spelletje voor oudere mensen bewijst het Leidse triplette Annelies van Gastel (pointeur), Ben de Jong (tireur) en Henk Metz (middenman) in hun competitiewedstrij den. De hoofdklasse wordt beheerst door triplettes (zeg nooit trio's) van het Delft- se Midi, maar dat is niet verwonderlijk volgens petanque promoter Tim Com- meren: „Zelfs in het petanque wordt er al geld geboden voor goede spelers. Toe vallig zit er in Delft iemand met wat centen achter de hand, die ook nog het spel met de ballen leuk vindt en zo is Midi de sterkste club van Nederland ge worden". Dat er in Leiden zo goed gespeeld wordt, is eigenlijk een beetje verwonderlijk. Commeren weer: „De club bestaat maar uit zo'n tien, vijftien leden die ooit eens uit Frankrijk de bacil van het spel heb ben meegenomen en een perkje in de buurt hebben gezocht. Nu hebben we een eigen veldje, dus het aantal leden zal wel stijgen". Dat veldje is begin april ge opend op het Arsenaalplein. „Daar spe len we nu twee keer per week (dinsdag avond en zaterdagmiddag) en voor nieu welingen is er atijd wel iemand die uitleg wil en kan geven. Het is een beetje jam mer dat het niet de status van sportter rein heeft, want iedereen kan en mag er op en wij mogen er natuurlijk de men sen niet af jagen". Deze beleefdheid is typerend voor het spel. Concentratie en beheersing zijn ook de belangrijkste eigenschappen voor een goede petanque speler. „Toch zeuren nog te veel mensen hier in Nederland over een uitslag, maar dat zal wel ty pisch Nederlands zijn", typeert Comme ren sommige van zijn concurrenten. Het spel Twee teams van drie spelers met ieder twee ballen (boules dus, aangezien Frankrijk al enkele eeuwen op kop gaat in deze spelsoorten), of twee teams van twee spelers (dan met ieder drie boules), loten om het werpen van de de cochon- net (dat kleine rode balletje dat als mik punt dient en ook wel „but" wordt ge noemd). Het but wordt door de eerste partij tussen de zes en tien meter wegge worpen waarna gepoogd wordt de eigen boule daar zo dicht mogelijk bij in de 1IIB fH fA, WE3ÊL m Petanque op het Leidse Arsenaalplein. „Het is een beetje jammer dat het niet de status van sportterrein heeft, want iedereen kan en mag er op en wij mogen er natuurlijk de buurt te krijgen. De tegenpartij doet dit ook en dan mag het team dat het verst bij het but vandaan ligt, opnieuw wer pen. Net zolang tot ale ballen op zijn, dan wordt gekeken wie het dichtst bij de cochonnet ligt en dat levert per bal een punt op. Per werpronde dus minimaal 1 en maximaal 6 punten. De wedstrijd gaat normaal over 13 punten. „Het leukst om te spelen zijn natuurlijk de 13-11 en de 13-12 uitslagen, dan speel je echt op het scherp van de snede. Een 13-0 overwinning is niet echt leuk of het zou weer moeten gaan als in een grijs en lichtzinnig verleden. Tijdens een zekere wedstrijd, zo gaat het verhaal, werd na een 13-0 de broek van het achterste van een publieke vrouw, Fanny genaamd, ge trokken, waarna de verliezer de billen van Fanny moest kussen. In die traditie heet een 13-0 nederlaag nog steeds een Fanny", verduidelijkt Commeren een stukje spelvreugde. Triplette Het meest voorkomende speltype is dat van de triplettes: teams van dne mensen (mannen en vrouwen gemengd en ook jong en oud door elkaar) die volgens vaste taakverdelingen te werk gaan. De pointeur weet de boule dicht bij de co chonnet te leggen, een tireur is een meester in het wegschieten van of het but of de bal van de tegenstander om daarmee de eigen ballen weer op winst te leggen, of om de pointeur de kans te geven weer te scoren. De derde persoon in het triplette beheerst vaak beide tech nieken, of kan de wat onduidelijke situa ties aan: de alleskunner dus. „Het belangrijkste in een triplette is de goede afspraak: wie wat doet en wan neer. Bij een beetje spannende wedstrijd zie je vaak dat het hele triplette eerst even overlegt, voordat er geworpen wordt en zo komt er ook een flinke dosis taktiek in dit boeiende spel naar voren". Tijdens de eerste competitieronde (mor gen), mogen Commeren en zijn mede spelers van Heleboule dat weer eens er varen. Waarna zij twee en vier weken la ter de schade mogen herstellen, dan wel de voorsprong kunnen uitbouwen. GERT VELTHUIZEN ZATERDAG 30 APRIL 1988 PAGINA 29 Onder redactie van Gert-Jan Klasse Het kan toch ongelijk verdeeld zijn in en op deze wereld. Zelf door een gescheurde binnenste kruisband van de rechterknie veroor deeld zijn tot krukken, een extra stoel en dus de dug-out, terwijl je bloedeigen broer namens de „vijand" superieur heerst; het is bepaald geen prettige situ atie. En als je bloedeigen ploegje dan ook nog eens onderuit gaat in een waarschijnlijk titel- en seizoenbepalen- de burentwist, dan kunnen Wij van Hutspofrjt ons helemaal best voorstellen dat Gert Aandewiel het zaterdag op het Rijnsburgse Middelmors van broer Huug niet echt naar zijn zin had. Wij waarderen het daarom des te meer dat Gert zaterdag toch nog een poging tot een lach tevoorschijn toverde op het moment dat onze fotograaf zich voor aanvang bij zijn dug-out meldde. Maar ja, wat wil je ook. Pure klasse verloochent zich nu eenmaal niet. Met, of zonder krukken... Toekomst Uit de Leidse Courant van maandag: „Ik heb nu definitief afstand genomen van het veld. Ik ga nu een nieuwe fase van mijn voetballeven in". Zou Hans Kraay dat nu zelf echt gelo ven? Compliment Zesenvijflig jaar vertoefden de mannen uit Lisserbroek betrekkelijk „naam loos" in de Leidsche Voetbal Bond, al enige tijd de KNVB Afdeling Leiden ge naamd. Zesenvijftig jaar vol van pogingen die LVB nu eindelijk eens te ontstijgen. Vijfenvijftig jaar lang mislukten die po gingen. Maar nu, in dat zesenvijftigste jaar, kwam het er dus wel van. Kagia naar de „grote KNVB". Als dat niet nog een foto èn een compliment van deze rubr'ieksredactie waard is, weten Wij van Hutspo(r)t het echt niet meer. Bij deze dus. Ongepast Goed, het is allemaal best verklaarbaar. Het kampioenschap is al veilig gesteld. De landelijke beker werd in een eerder stadium van het seizoen al veroverd. De laatste potjes gaan, door de getoonde superioriteit daarvoor, slechts om des Keizers natte baard. Maar toch. Het staat niet. Het is anders gezegd, gewoon ongepast: VZC - AZC 10-3. En, nog er ger: AZC - HZC De Robben 5-15. Hoop De bij de streekderby tussen Rijnsburg se Boys en Quick Boys aanwezige sport journalisten spraken slechts lof. Maar, er konden in Rijnsburg ook andere me- we tegen Cream Crackers wel alle heren- partijen verloren. We hebben dus iets goed te maken". Unicum is gewaar schuwd. Het tweede team kan met een maximale score tegen Topspinners II weer op gelijke voet komen met de con currenten voor de eerste plaats, Noor derlicht en VEGO. Twee fronten Coach Harry Verdegaal ziet voor zijn hoofdmacht de beste kansen in de he renpartijen. De mannen van Marken- daal hebben vrijwel geen pot gewonnen, de vrouwen zijn echter bijzonder sterk. De Hillegomse dames lijken weinig kans te hebben tegen A2-speelster Ilonka Ley- ten en de Masters-kampioene van Ne derland in t/m 16 jaar, Kristie Boogert. Marcel Vink en Marco van Trigt moeten toch minstens één mixed kunnen bin nenslepen om tenminste een gelijkspel aan deze uitwedstrijd over te houden. De Hillegomse TC strijdt op twee fron ten, want ook het tweede team wacht een zware strijd om de eerste plaats, in de uitwedstrijd tegen Z'67 zijn de Rot terdammers echter wel licht favoriet. Een dubbele strijd ook voor de twee hoogste teams van De Munnik. Team I met coach Koos Schuilenburg moet weer een royale overwinning boeken om con current Volley II voor te blijven. Na de tweede zondag bedraagt de voorsprong 2 punten, een 7-1 winst tegen Frisselstein III - handhaven is hier het parool - en het blijft een voorsprong. „Never change a winning team", geldt voor het tweede team. Thomas Koemans lijkt de compe titie te kunnen vergeten en de sterk ope rerende Henk Janssen zal de honneurs blijven waarnemen. Doorstromen vanuit het derde team lijkt met de ontmoeting tegen titel-concurrent Lunteren I voor de boeg niet aan te bevelen. De mannen van team II zullen het morgen moeten maken, de dames van Lunteren, Hennie Slotboom, eens een concurrente van Lei- dens A2-speelster Margot van Overloop, en Marjan Vleeschouwer zijn als sterk te omschrijven. Derby Ook De Merenwijk strijdt nog op twee fronten, al loopt team I zo'n 5 punten achter op de bezoekende koploper Heer enduin I. Herman van der Capellen re kent tenminste op 3 zeges van broer Freek en op winst in de 2e mixed. Stellig worden de damespartijen, het minste deel van de opponent, cruciaal. De derby van de week is die tussen De Meren wij k-reserves en het op kop gaan de Hazerswoude. Het verschil van drie punten moet volgens Jurgen Peters vol doende zijn om de HTC op die eerste stek te houden. Peters ontmoet in De Merenwijk II zijn vroegere Roomburg teamgenote Josje van der Hoeven en de ongeslagen jeugdspeelster Nathalie van der Voort. Met vrouw Anita, Karin van Reeuwijk en Richard Zevenhoven lijkt Hazerswoude in de thuisstrijd licht favo riet voor de zege. PETER KLEIN Onvlee en Erik Huisman ningen worden vernomen. Het optreden van 26-jarige scheidsrechter Jan Wege- reef had kortom de tongen knap losge maakt. Niet zo vreemd natuurlijk. Zo vaak gebeurt het nu ook niet aat een scheidsrechter tijdens één duel tien boe kingen uitdeelt. Zoiets vraagt om reac ties. Zeker als het een ontmoeting be treft die niet direct onder de term „ordi naire schoppartij" kan worden gerang schikt. Wij van Hutspofrjt - zie voorgaande - behoorden zaterdag dus meer aan over tuigend tot de voorstanders van het op treden van Wegereef. Akkoord, zoals het een goed mens betaamt, maakte ook de leidsman uit Den Briel zaterdag fouten. Maar veel waren dat er zeker niet. En echt belangrijk voor ons oor deel evenmin. Wij van Hutspofrjt, en met ons gelukkig nog vele anderen, ge noten met name van de door Wegereef zo consequent aangehouden lijn. Een lijn waarin voor wegwuiven geen plaats is. Een lijn die wil aat er geboekt wordt op de momenten dat er geboekt moet worden. Zonder aanziens des persoons, zoals Rijnsburger Fred Bodaan bij zijn tweede boeking binnen dertig minuten tot zijn schrik kon constateren... Hoop (2) Dit alles neemt overigens niet weg dat er geen begrip zou zijn voor de tegen standers van het optreden van Wege-- reef. Voor die veelaf clubgebonden men sen die via een simpele optelsom („Hij deelt er tien uit, normaal geeft een scheidsrechter er misschien viér, dus zijn wij gepakt") aangeven dat hun club op zo'n zaterdag duidelijk wordt bena deeld. Zij hebben zelfs feitelijk gelijk. Maar verder gaat dat gelijk ook niet. Want het kan en mag natuurlijk nooit zo zijn dat een scheidsrechter die de spelregels correct hanteert, doet wat hij moet doen, zich moet gaan aanpassen aan al die mannen die wél wekelijks marchanderen met de regels. „Man nen" die er op die manier mede voor hebben gezorgd dat het voetbalspel zo sterk is verloederd dat „professioneel neernalenmeer als een deugd dan als een fout wordt gezien. Nee. Wij van Hutspofrjt blijven blij met scheidsrech ters als Wegereef. En wij vinden het daarbij heel geruststellend dat een toch als star bekend staand lichaam als de Koninklijke Nederlandsche Voetbal Bond dat blijkbaar ook is. Anders word je als 26-jarige fluitist echt niet op een zonnige zaterdagmiddag naar Rijns burg gestuurd om daar Rijnsburgse Boys en Quick Boys te begeleiden. Nee, er is zelfs voor het zelf regelmatig voet- balvervuilende en in ieder geval maar zelden positief optredende Zeist nog hoop. En dat moet voor iedere oprechte voetballiefhebber toch een prettige we tenschap zijn. Ongelijk Katwijk: kampioen. Quick Boys: weer niet? We stelden het al eerder in deze ru briek. Het kan bepaald ongelijk verdeeld zijn in en op deze werela...

Leidse Courant | 1988 | | pagina 29