Beatrix, Koningin T De prinsen CcidócSomotit1 er gelegenheid van haar .A. vijftigste veijaardag is koningin Beatrix door de schrijfster Hella Haasse geïnterviewd. De NOS heeft dit uitgebreide vraaggesprek twee keer op het scherm gebracht: gisteren en vandaag. Gisteren gingen we er al uitgebreid op in. De opnamen werden gemaakt op het IJsselmeer, in paleis Het Loo, Huis ten Bosch en, om te beginnen in het werkpaleis Noordeinde. Daar pakken wij het gesprek op. Hieronder een uitgebreide samenvatting. In cursieve letters de vragen van mevrouw Haasse. V DEN HAAG - Paleis Noordeinde, het werkpaleis vah koningin Bea trix en prins Claus. „Het wordt echt veel gebruikt. Daarom kunnen we het niet openstellen voor het publiek. Maar misschien is het leuk om dan nu iets van het huis te la ten zien". Een van de vertrekken waarlangs de bezichtiging leidt, is de grote balzaal. „Voor grote di ners, maar hier geven we ook con certen. Het Koninginneconcert wordt hier gehouden". Bent u opgegroeid met muziek? „Er was wel muziek altijd, maar niet echt met klassieke muziek of iets derge lijks. Ja, mijn blokfluitlessen. Maar ik moet eerlijk zeggen dat ik een hopeloze, hopeloze leerling was. Voor pianoles was de ik ook niet geschikt. Ik ben na de eerste les naar huis gestuurd. Ik ben pas vrij laat muziek echt gaan waarderen en met name ook de klassieke muziek. Door mijn man heb ik heel veel geleerd". Gaat u vaak er zo eens op uit, op verken ning of om werk v'an kunstenaars te be kijken? „Ik heb gewoon te weinig tijd. Het is ontzettend jammer, want ik zou het heerlijk vinden. Vroeger als ik mezelf iets cadeau gaf, dan was het een dag kunst kijken. Dat lukt me helaas niet meer". Leest u veel? „Ja, ik lees veel, maar ik denk niet dat dat is wat u bedoelt. Ik moet zo ontzet tend veel stukken lezen en ik krijg zo- j veel gedrukte informatie te verwerken dat voor de literatuur heel weinig tijd [overblijft. Het interesseert me beslist wel, maar een echt goed boek lezen is meestal iets voor de vakantie". En opera en ballet, komt u daar wel aan toe? „Gelukkig worden we vaak uitgenodigd, en dat is altijd een goede reden om te gaan. Maar echt zelf voor mijn eigen plezier een avond naar de schouwburg of het ballet, dat lukt me misschien maar een paar keer per jaar". En hoe doet u dat dan? Gaat u dan in stilte, stiekem? „Ik probeer dat wel zo stil en onopval lend mogelijk te doen, maar het is me wel eens overkomen dat ik echt dacht dat ik heel voorzichtig een paar kaartjes had gekocht. Ik ging heel stil naar bin nen en toen stond iedereen op en ap- plaudiseerde. Wat ontzettend lief en har telijk was, maar dan voel je je een klein beetje opgelaten". De koningin heeft een overvolle agenda, zo zal later uit het gesprek blijken. Waardoor veel werkzaamheden niet kunnen worden gedaan binnen de nor male kantooruren. De koningin: „Het voorbereiden van bezoeken, van het werk of gesprekken die ik moet voeren met mensen die bij mij komen, dat ge beurt een beetje in, ja, de vroege o tend of de late avond". Heel laat, heb ik gehoord. „Ja, helaas wel. Ik heb gewoon overdag geen tijd. Alle meer persoonlijke ge sprekken, dus audiënties met de minis ters, staatssecretarissen, commissarissen van de koningin, burgemeesters van de grote steden, andere Nederlanders die een bepaalde functie bekleden, komen bijna altijd op Huis ten Bosch, gewoon op mijn werkkamer daar". De koningin spreekt elke week met de minister-president, ze overlegt met mi nisters en ander ambtsdragers. Maar, zo zegt zij: „Ik had er ontzettend veel be hoefte aan ook zelf erop uit te gaan en te zien waar mensen het moeilijk hebben. Of juist om iets te zien wat heel goed ge beurt, waar iemand trots op kan zijn. Er functioneren in onze samenleving aller lei mensen van wie ik zou willen zeggen: als die er niet waren dan zou het niet gaan, maar we beseffen dat niet. Mensen die misschien ook niet altijd waardering krijgen voor wat ze doen. Iedereen vindt het vanzelfsprekend. Eigenlijk ben ik vanuit die gedachte ertoe gekomen de bewindslieden te vragen een programma voor mij op te zetten. Ik doe elk jaar, of elk seizoen een ministerie. Om een voor beeld te geven: ik ben indertijd begon nen bij landbouw. Eigenlijk was mijn idee te zien hoe de beslissingen die in Brussel genomen worden, doorwerken in de gezinnen die werken in de kassen, op de bollenvelden, bij de bieten, op de veehouderij. Van de gesprekken met die gezinnen heb ik ontzettend veel geleerd. En ik heb ook, moet ik zeggen, een enor me sympathie gekregen voor deze men sen en voor het harde werken dat zij doen". Prins Claus: „Ze heeft een perfectionisme dat niet altijd even makkelijk is voor de mensen die met haar werken en die misschien minder perfectionistisch zijn. Ze wil alles graag precies zo hebben als zij het bedacht heeft". Constantijn: „Het is inderdaad soms voor andere mensen heel moeilijk, maar soms is het ook heel makkelijk, want alles is al geregeld en alles, nou ja, heeft zijn voordelen". Prins Claus: „Maar je kan er over praten met haar". Constantijn: „Ja, maar het duurt wel ontzettend lang voordat ze overtuigd is dat niet alles altijd honderd procent perfect hoeft te zijn". Willem-Alexander: „Maar als je een redelijk argument hebt, dan wil ze altijd wel luisteren". Constantijn: „Luisteren en dan toch het andere doen". Prins Claus: „Als ze van iets overtuigd is dat het goed is, dan gaat ze gewoon doorzetten. Maar er zijn nog andere kanten". Friso: „Ze denkt altijd aan anderen. Zo kreeg ik een Sinterklaaspakket opgestuurd, maar daarbij had ze niet vergeten dat ik kamergenoten had en schreef ze vier gedichten in het Engels en ze stuurde ze allemaal een klein geschenkje. En dat maakt op mij een diepe indruk". Prins Claus: „Vooral in de tijd voor Sinterklaas en Kerstmis waar zij als zij bezig is met de cadeautjes voor iedereen. Je kunt het niet bedenken of ze denkt er aan. En die gaan de hele wereld op, die cadeaus. Niet alleen naar de kinderen toe, maar naar de kleinkinderen van vriendinnetjes en van mijn familie. Ze is daar nachten mee bezig. Het is onvoorstelbaar. Ze heeft een energie en een werkkracht, een werklust ook voor dit soort dingen". Willem-Alexander: „Daarnaast ook nog het werk dat erbij komt. Diezelfde avond nog nadat ze heeft zit inpakken". Prins Claus: „Ja, dan zit ze lange nachten. Ik zeg soms wel: moet je dat echt allemaal lezen? Een minister leest dat niet. Ik bedoel, dat is toch niet nodig en je vergeet het ook weer. Je kunt het niet allemaal onthouden. Maar ja, het plichtbesef is enorm sterk uitgebeeld". Constantijn: „Een paar honderd procent voorbereiden ook. Ik bedoel, ieder gesprek wordt bij wijze van spreken voorbereid. Bij een ambassadeur wordt het land ook bestudeerd. Ik zou het niet op kunnen brengen". Willem-Alexander: „En dat gaat gewoon onvermoeid door en dan de volgende ochtend vroeg opstaan". Constantijn: „Dat is het probleem, de volgend ochtend. Want dan moet de hele familie ook opstaan en als we dan 's avonds lang wakker willen blijven dan is het: naar bed, naar bed. De jeugd wil toch liever wat later naar bed en wat later opstaan. Maar moeder is altijd, ook in de vakanties, om zeven uur eruit en dan wil ze ook meteen gaan tennissen. Tot elf uur is er dan niemand te vinden die dat met haar doet tot haar grote woede". Prins Claus: „Ik weet nog toen ze erg ziek was de laatste zomer in Frankrijk Ze lag in het ziekenhuis en toen had ze heel hoge koorts, ze was echt heel ziek. En toen zei ze: denken jullie aan de tennisleraar morgenochtend, dat die afgezegd wordt?". Constantijn: „Het kan soms heel vermoeiend zijn, want als iets niet klopt en zeker als ze zich gaat bemoeien met onze kamers, wat dan ook wel eens gebeurt: dat is waarschijnlijk het vermoeiendst". Friso: „En blijven lachen, altijd maar blijven lachen. Hoe grotere hoofdpijn, hoe grotere lach is het meestal. Soms gaat ze echt ergens naar toe met de grootste hoofdpijn en dan presteert ze het nog om te lachen. Nou, dat zou ik niet kunnen". Prins Claus: „Ze is enorm hard tegen zichzelf'. Willem Alexander „Veel te hard soms". Prins Claus: ?,Soms lukt het ons met zijn vieren niet haar van gedachten te doen veranderen. Ik denk dat we kunnen zeggen dat ze een heel goede moeder is, ze heeft de jongens door de school geloodst, echt, ik heb daar niets aan gedaan. Zij is altijd naar de schoolvergadering gegaan, de ouderavonden en heeft met de onderwijzers en leraren gepraat en ook dat was allemaal precies georganiseerd natuurlijk. Maar zij is de kern van het 'gezin. Een heel goed voorbeeld voor de toekomstige Willem-Alexander „Ja, ik vind het eigenlijk bijna benauwend als je ziet hoe een goed voorbeeld zij is. Om het überhaupt proberen te evenaren zal al een heel karwei worden". Constantijn: „Dan moetje een andere methode bedenken". Prins Claus: „Je hebt nog een hele tijd voor je, denk ik, hoop ik ZATERDAG 30 APRIL 1988 PAGINA 25 De koningin en kroonprins Willem Alexander op het IJsselmeer. Dus op die manier heeft u eigenlijk een enorm scala van indrukken gekregen over het Nederlandse volk? „Ja. Ik heb ook bijvoorbeeld een aantal maanden allerlei verschillende minder heidsgroepen in Nederland bezocht". De koningin somt het op: vluchtelingen, Molukkers, Turkse en Marokkaanse vrouwen. „Volkshuisvesting is ook zo'n project dat ik een heel jaar heb gedaan. Restauraties in kleinere steden, maar ook de stadsvernieuwing. Ik heb door de wijken gelopen en hier en daar aange beld en met de mensen gepraat. Dat wa ren enige ervaringen". Zoals de volgende gebeurtenis: „Er kwam een keer iemand uit een kroeg, lichtelijk aangeschoten en die stormde op mij af. Voordat iemand van de ver bazing bekomen was, had hij mijn hand al te pakken. Daar werd heel hard aan geschud en ik werd bedankt voor wat ik voor zijn ouders had gedaan. Ik moest echt even heel hard nadenken. Maar ik herinnerde me dat ik eens bij mensen thuis was geweest die in een allerakelig ste eenkamerwoning moesten wonen. De nood was er echt heel erg groot. Blijk baar hadden die ouders na mijn bezoek een nieuwe woning gekregen. Ik denk dat ze ook zonder mijn bezoek die wo ning wel gekregen zouden hebben, want ze waren er echt erg aan toe. Maar ik ge loof dat die zoon echt heeft gedacht dat ik hen dat nieuwe huis had bezorgd. Daar kwam hij me midden op straat voor bedanken. Ik vond het enig, hoewel het misverstand dat ik voor nieuwe hui zen kan zorgen natuurlijk niet bevestigd zou moeten worden met zo'n anekdote". Agressie Zijn mensen wel een agressief tegen u? „De enige keer dat ik echt agressiviteit heb gevoeld, was van iemand die niet wist wie ik was. Het gebeurde toen ik meeging met de Sociaal Psychiatrische Dienst. Het was een heel kwetsbaar ie mand die het vreselijk vervelend vond dat daar opeens een vreemde vrouw, aangekondigd als stagiaire, meeliep. Hij werd vreselijk agressief tegen dat vreem de element waar hij niet van gediend was. Dat kon ik me heel goed voorstel len. Ik ben toen weggegaan. Als'je wer kelijk wilt proberen te begrijpen wat mensen doen of waar de knelpunten zit ten, dan moet je dat heel bescheiden en heel stil doen. Zeker als het om kwetsba re mensen gaat. Die hebben het heus al moeilijk genoeg en die zitten er niet om te vragen ook nog in de publiciteit te ko men met hun problemen. Ik heb daarom altijd geprobeerd dat werk heel stil te houden. Maar het volgen van het werk van de mensen bij bijvoorbeeld de SOS- telefoondienst, het gewoon maatschap pelijk werk, het streetcorner-work, het Leger des Heils, de Sociaal Psychologi sche Dienst of de MOB's haalt je wel uit de ivoren toren die mijn werk natuurlijk kan zijn. Dat gevaar zit er altijd in". „Ook is èr een serie bezoeken geweest aan wat voor mij een heel nieuw gebied was. Ik noem dat „de vuilbezoeken". Dat was alles wat met vuilverwerking te maken heeft. Van de stadsreiniging in Amsterdam tot het nucleaire afval in Petten. De gifwijken, vreselijke bodem verontreinigingen, de VAM, de vuilver werking in Rotterdam tot en met de de structor. Nou, daar komt ook niet ieder een. Maar het was bijzonder interes sant". Koningin Beatrix is een hartstochtelijk beeldhouwster. Op het ogenblik is zij bezig met portretten van haar zoons. Een beetje vies, denk ik? Nou de lucht was even wennen. Ik was daar geloof ik op de warmste dag van het jaar, dus dat is me wel even bijgeble- Is het niet frustrerend voor u om van al les zo goed op de hoogte te zijn en dan toch met die kennis en dat inzicht niets te kunnen doen? Ja, dat is soms erg frustrerend en soms ook moeilijk te accepteren dat mijn rol nu eenmaal een andere is. Je moet het concrete werk, het concreet aanpakken van problemen, eigenlijk aan anderen overlaten. Je kunt het signaleren, je kunt aandacht vragen voor dingen. En daar voor is het belangrijk de problemen zo goed mogelijk te kennen en zo goed mo gelijk te begrijpen waarom iets misgaat of in de knel komt of waarom mensen iets als een probleem ervaren". Ik stel me voor dat u een heel dichtbe schreven agenda hebt. „Ja, het is niet alleen van dag tot dag vol. Maar wat ik wel eens een probleem vind, is dat het al zo lang van tevoren vastligt. Ik weet nu al precies wat ik vol gend jaar april van dag tot dag doe. Wat dan inderdaad, een groot probleem is, is bijvoorbeeld als je ergens graag naar toe wilt. Mijn man heeft een keertje beloofd me een land te laten zien waar hij erg dol op was en waarvan hij het leuk zou vinden als ik het ook zag. Nou, zoiets moet je bijna drie jaar van te voren vastleggen in de hoop dat het je zal luk ken om over drie jaar daar dan inder daad samen naar toe te kunnen gaan". Benauwend Om een paar dagen daar heen te kun nen. „Ja. Het benauwt me wel eens, hoor, om zover van te voren alles al zo vast te moeten leggen. Maar aan de andere kant, het kan haast niet anders". Maar heeft u dan voor uzelf een speciale routine ontwikkeld, een soort eigen sy- steem ontwikkeld om dat allemaal aan te kunnen? „Een systeem? Nee, ik kan niet zeggen een systeem. Ik heb een paar dingen ge vonden waardoor ik een evenwicht kan vinden tussen 'dit alles. En dat is gewoon door een beetje ruimte voor mezelf te re serveren op een vaste dag, alsof het ook een onderdeel van de agenda is. Dat is dan mijn tijd. En dat is eigenlijk de eni ge manier. Anders dan slibt het echt he lemaal dicht". „Ik ben op het ogenblik bezig portretten te maken van onze drie zoons. Ik heb ze gemaakt toen ze klein waren en ik vond het ontzettend leuk om 't nog een keer te doen waar ze tussen man en kind zijn. Dat vind ik een ongelooflijk spannende overgang in ieder kind, in ieder mens. En dat heb ik geprobeerd in onze jon gens vast te leggen. Alleen omdat Alexander op school in Engeland was, kwam het er niet van. En toen was hij bij de marine en kon hij nooit poseren. Hij heeft zich altijd aardig gedrukt. Maar nu moet hij er ook aan geloven". Het moet wel buitengewoon moeilijk zijn om in openbaarheid, in een glazen paleis te leven en aan de andere kant het privé- leven veilig te stellen. „Wat wij, mijn man en ik proberen te doen is inderdaad ons privé-leven met ons gezin heel erg te beschermen. Som mige mensen zeggen wel eens: een beetje te zeer. Het kan ook misschien in de ogen van buitenstaanders wel eens wat krampachtig overkomen, maar het is een kostbaar goed en wij zijn daar zeer op gesteld en we houden het erg graag voor onszelf'. Opstandig Het gesprek komt op het verschil tussen, nu en de tijd waarin het jonge gezinnetje op Drakesteyn woonde. Hebben zij, en met name de kinderen, het er moeilijk plee gehad, zo vraagt Hella Haasse. „Uiteindelijk hebben de kinderen het veel makkelijker gedaan dan wij. Ze hebben zich veel sneller aangepast. Wij hebben daar veel en veel langer over moeten doen". Zij hebben natuurlijk ook een totaal an dere jeugd gehad, misschien toch wel iets meer in het bewustzijn van de omstan digheden, denk ik, dan u en uw zusters. „Ja, absoluut. Ik heb toen ik jong was, misschien wel begrijpelijk, nogal opstan dige gevoelens gehad ten opzichte van mijn eigen toekomst. Het idee dat je dat moest doen en de druk die het op ie mand legt, is toch een enorme verant woordelijkheid. Ik vond het ook niet he lemaal eerlijk, ik wel en mijn zusters minder, hoewel ze natuurlijk op hun manier ook allemaal een deel van de verantwoordelijkheid te dragen hebben. Maar vroeger had ik het gevoel dat ik er alleen voor stond. En ik geloof dat het langzaam gegroeid is in zekere zin, maar er was wel een moment dat ik opeens het idee had: nu moet ik kiezen of ik het uiteindelijk doe of niet doe. En dat mo ment herinner ik me echt wel als een ce suur in mijn leven, dat het opeens in ze kere zin ook een innerlijke acceptatie is geweest, waarop ik voor mezelf heb ge zegd: nou, ik aanvaard dit en ik zal mijn best er voor doen". Wanneer is dat precies geweest? „Dat was eigenlijk na mijn studenten tijd, dat ik voor mezelf vrede heb gevon den met mijn eigen toekomst". Prins claus Pratend over de rol van prins Claus in haar functioneren als koningin zegt de vorstin: „Mijn man en ik hebben gepro beerd samen de verantwoordelijkheid te delen door samen de dingen te bespre ken. We hebben natuurlijk gedeelde functies, in die zin dat mijn man zijn ei gen taak heeft en zijn eigen belangstel ling en ook gelukkig zijn eigen werk. En ik mijn werk. Maar we overleggen veel samen want het moet wel op elkaar aan sluiten. Het is mijn man die mij heel erg steunt met zijn adviezen en zijn vaak heel goede ideeën. Hij is degene die mij, laten we zeggen, coacht. Hij geeft de lei ding en denkt ook heel erg goed na over de inhoud van mijn werk. Hij helpt me daar enorm bij. Je moet het samen doen. Ik geloof niet dat dit een taak is die je alleen kunt doen. En ik ben dus erg gelukkig dat ik mijn leven deel met iemand die bereid is dit ook op zich te nemen". Het allermoeilijkste punt om met u aan te roeren is natuurlijk: de mensen willen u zien achter uw koninklijke verschijning als een gewoon mens, een mens zoals ie dereen is. En nu is mijn vraag: kan dat? „Dat is een moeilijke vraag. Ik geloof het niet. Ik geloof dat hoe gewoon ik mijzelf ook voel, in die zin: hoezeer ik ook probeer ontspannen mijzelf te zijn in mijn tegemoettreden van andere men sen, er altijd iets zal zijn waardoor de anderen je nooit als volledig gewoon zien. Dus hoe innerlijk ontspannen wij ook onszelf mogen voelen, zo vertaal ik dan maar even het woord „gewoon", er is altijd die barrière. Het moet van twee kanten komen. En dat is niet^van ons uit te overwinnen. Ik denk wel dat je voor jezelf het gevoel kunt hebben van: ik ben mezelf, ik ben gewoon. Ik probeer ook |mij in te leven in wat bij anderen echt leeft en in die zin dicht bij de waarheid ;te komen, maar dat is niet wat u met het woord gewoon bedoelt, denk ik. Nee, het 'is niet mogelijk in onze functie „ge woon1' te zijn. Maar dat ligt niet altijd 'aan ons.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 25