naie :SM Bloemen- I fi ZATERDAG 30 APRIL 198S Nico Bouwman legt bij zijn geverfde chrysanten in geuren en kleuren uit, wat hij allemaal met bloemen kan uithalen. Ver weg, verscholen in goed afgesloten maar toch goed geventileerde cabines, verrichten de ververs hun kleurrijke werk. FOTO'S: MILAN KONVAUNKA NAALDWIJK - Houden mensen nog van deze bloemen: een zwarte tulp met glitters die ruikt naar een roos? Of een groene anjer met ap- pelgeur? Een amaryllis die het ne gen dagen zonder water kan stellen of een roos die zich wel drie weken lang zonder teken van verval in een vaas weet te handhaven? Een chrysant met de parfumgeur van uw vrouw? Nico Bouwman houdt er in elk ge val niet van. „Ik vind dat walgelijk. Die komen bij mij het huis niet in". Toch is deze zelfde Nico Bouwman degene, die de doos van Pandora lijkt te hebben geopend. Begin april opende hij op Bloe menveiling Westland in Honselers- dijk zijn tweede vestiging: G. Boom Co., specialist in kleurbe- handelde bloemen en bladmateria- len. Nico Bouwman is „Co." en G. Boom zijn overleden schoonvader, oprichter van het bedrijf. Met de vestiging op de Verenigde Bloe menveiling Aalsmeer (VBA) is zijn „G. Boom Co." nu het grootste op dit gebied gespecialiseerde be drijf tér wereld. ,Het is een levensgevaarlijke han del. Bloemen moeten uitkomen en weer doodgaan. Als een bos een paar maanden staat is dat natuur lijk slecht voor de handel. Boven dien is zo'n bos zo dood als een pier. Desondanks kan ik bloemen dusdanig conserveren dat ze weken lang goed blijven. Dat is bijvoor beeld interessant voor de export naar landen waar bijvoorbeeld een roos normaal binnen een dag dood zou gaan. Nu exporteren we daar niet heen, maar met mijn procédé ligt die markt wel open". Nico Bouwman, bloemenverver van professie. In het voorjaar van 1985 kreeg hij bij de bloemenvei ling Aalsmeer de gelegenheid om er een eigen verfcabine neer te zetten. Daarmee was een officieel einde gekomen aan het uit 1963 dateren de voorschrift van de veilingen dat er geen geverfde handel mocht plaatsvinden. Sinds dat jaar ging het Nico Bouwman meer dan voor de wind. Op dit ogenblik heeft hij in Aalsmeer vijftien man in dienst en begint hij in Honselersdijk met elf man. „Maar let op mijn woorden: als je volgend jaar terug komt lopen'er hier vijfentwintig". Geheim 't. Het procédé is eenvoudig genoeg: de bloemen heel even in een bak verf onderdompelen en vervolgens krachtig afslaan. De verf blijft wel aan de bloemen, maar niet aan de bladeren hangen. Aardige bijkom stigheid is dat bloemen die op deze manier worden behandeld veel lan ger goed blijven, doordat de verf stoffen een remmende werking hebben op het verdampingsproces. Het geheim van de smid zit hem echter in de samenstelling van de verf. „Het is het resultaat van ja renlang rommelen, uitproberen, zoeken naar de juiste verhoudin gen. Zo heb ik een proces ontwik keld, waarvan de mogelijkheden nog in de kinderschoenen staan. Onlangs heb ik iets gevonden om bloembladeren te behandelen. E>ie kan ik nu zó laten glimmen dat je je haar erin kunt kammen. Het lijkt wel een spiegel. De bladeren krijgen een herfstbruine kleur die ik in 90 graden warm water op kleurvastheid heb getest. Ik heb op 5 november een plant op die ma nier behandeld en hij staat er nog steeds. Hoe meer aandacht ik eraan besteed, des te meer tijd gaat er zit ten in het intensiveren van het pro ces. Je moet van tijd tot tijd name lijk met nieuwe dingen komen. Wat te denken van een bos witte anjers die ik voor een nationale feestdag per anjer in de kleuren rood, wit en blauw kan verven? Of seringen. Die bestaan zoals bekend uit vier koppen. Elke kop kan ik een andere kleur geven, in één be handeling. Ik heb daar maar een paar exemplaren van gemaakt. Het duurt nog zeker een paar jaar voor dat ik met dergelijke dingen op de markt kom. Het zou een puinhoop worden als dat nu al gebeurde. De hele business waar ik nu mee bezig ben is zo verwarrend en onover zichtelijk dat ik nog niet precies weet welke kant het zal opgaan". Erkenning Nico Bouwman weet dat er voor geverfde bloemen nog steeds wei nig erkenning is. Ten onrechte, meent hij, want als het goed ge beurt, kun je de ongeverfde niet van geverfde bloemen onderschei den. In een tijd bijvoorbeeld, waar in gele chrysanten schaars zijn en er bijna alleen maar witte zijn, zien de kopers op de veilingen er geen been in óm de witte te laten verven en ze voor heel wat meer geld aan de man te brengen. Desondanks heeft hij een uitge sproken afkeer van geverfde bloe men. „Ik vind het een schande dat met het rijke scala aan verschillen de soorten en kleuren bloemen dat er op dit ogenblik is, er toch men sen zijn die weer andere dingen moeten hebben. Het is doodzonde om zo'n prachtige bos witte anjers te verven. En seringen ook, die moeten gewoon wit blijven. Het is niet te geloven hoeveel bloemen we in Aalsmeer moeten glitteren. Moet je je voorstellen: een geglit- terde, geverfde tulp". Nico Bouw- Vijftig jaar werd koningin Beatrix dit jaar. En dat wordt vandaag uitbundig gevierd. Ter gelegenheid van dit kroonjaar heeft de NOS een vraaggesprek met de vorstin en andere leden van de koninklijke familie opgenomen. Gisteren werd dat uitgezonden en vandaag om 12.15 uur herhaald. Een uitgebreide samenvatting van dit gesprek elders in Finale. man praat erover alsof hij nog da gelijks zelf versteld staat van de wensen van zijn klanten. „Maar ja, ik verdien er mijn boterham mee en het slaat zo aan, dat ik wel eens zeg dat ik er eigenlijk dertig jaar geleden mee had moeten beginnen. Tijdens vakbeurzen merk ik echt dat langzaam maar zeker de erken ning begint te komen. Op een vak beurs in 1984 hoorde ik overwe gend: „Bah, wat vies" en op de laatste beurs kwam 'het nog maar twee keer per dag voor dat iemand een dergelijke opmerking maakte". Over een jaar of twee hoopt Nico Bouwman met een milieutechnisch minder gevaarlijk procédé te ko men. „Begrijp me goed, we hebben nu alle milieu- en hinderwetver gunningen, maar ik hoop dat we met een kleurproces kunnen ko men op natuurlijke basis. Dat de kleurstoffen als het ware via de steel worden opgetrokken. Dat geeft uiteindelijk het natuurlijkste effect". Conserveren Het succes van de ververij heeft Nico Bouwman aan het denken ge zet. Als de bloemen al langer houd baar zijn door de verf, is het ook goed mogelijk conserveermiddelen toe te voegen. Dan kun je nog ver der gaan. door bloemen die van nature slechts een matig geurtje hebben, een handje te helpen. En kele druppels geurstoffen in de verf, en de bloemen ruiken weken lang naar willekeurig welke bloem. Een chrysant met een fresiageur is dan geen enkel probleem. „Maar alles wat ik van plan ben, bespreek ik eerst met het veilingbestuur", al dus de Aalsmeerse bloemenverver. Ir. H. de Boon, directeur van Bloe menveiling Westland: „Wij ont vangen de ververij met open armen en dat komt door een verandering van de opvattingen over de afzet van sierteeltprodukten. Vroeger gingen we ervan uit dat de klanten maar moesten slikken wat wij te bieden hadden. Nu weten we dat je zo geen optimale afzet haalt, dat je moet leveren wat de markt vraagt. Wij als bloemenveiling schatten de toekomst van de bloemenververij, gebaseerd op de nog steeds stijgen de vraag, zonnig in. Je kunt je wel afvragen of geverfde bloemen mooi zijn, of het nog iets te maken heeft met het levende materiaal dat door onze telers wordt gekweekt. Maar als we alleen konden verkopen wat we zelf mooi vinden, was ons pak ket heel wat smaller. Onze kopers houden zich ook niet bezig met de vraag wat nu eigenlijk mooi is. Die bieden waar de markt om vraagt. Als veiling hebben we geen andere keus dan hierop in te spelen". „Het is in elk geval geen rage meer, als je de groei sinds 1985 ziet", zegt Nico Bouwman. „Binnenkort hoop ik een contract met Kenya te slui ten voor de import van 25 miljoen bloemen uit dat tand, bestemd voor de ververij. Dat is onder meer Statice, een soort die je hier in de winter niet hebt. Van de zomer zal ik nog wel vaker op reis gaan om handel voor de ververij te verwer ven". LUUD VAN DER HAM 'CcidócSouaatit'

Leidse Courant | 1988 | | pagina 23