Vandeloo en Meinkema d\ijven zich herhalen j Willem van Toorn blijft boeien in Leeg Landschap Juweeltje lok humor heeft rijn begrenzingen Trojaanse oorlog door vrouwenogen Praatjes vullen gaatjes DEKEN CekLe Sou/tout ZATERDAG 30 APRIL 1988 PAGINA 1? erugblikken op een der jaar oud verleden met in huwelijk dat twintig r standhield, levert ris meer pijn dan ple- r op. Dat verwoordt llem van Toorn in zijn man „Een leeg land- hap" met woede, treu- gheid en ironie, afstan- ïlijk, sober en op de juis- plaatsen met het gevoel Dor humor dat zijn vaste allang van hem innen. In deze roman keert de schrij ver Erik Leeman naar Am sterdam terug, waar na al die jaren natuurlijk alles is veran derd: zijn dochter is groot, ge leerd en volwassen geworden, vrienden en vriendinnen zijn verhuisd of dood. En er deugt meer niet: zijn recente schei ding, het moeizaam en af wachtend zoeken naar een re latie die er niet is, zou het le zen tot een treurige zaak heb ben gemaakt, als Van Toorn zijn gevoel voor humor en re lativiteit niet bij de hand zou hebben gehad. Bovendien neemt zijn hoofdfiguur zoveel afstand van wat hem eigenlijk diep zou moeten raken, dat ook de lezer het gevoel krijgt dat het allemaal toch wel mee valt. De inleiding van „Een leeg landschap" bestaat uit een wat wrang peinzende terugblik op de gebeurtenissen van de afge lopen dertig jaar, „over een af stand die je in drie kwartier wandelt". Maar ook met een aanzet tot een hoopgevende toekomst: een boek moet af, oude vrienden blijven toch wel komen, dochter Liesbeth is vriendin geworden en de voormalige echtgenote toont vriendschappelijke belangstel ling. In dat overzicht straalt zoveel zon, worden de laatste gebeur tenissen zo helder en beeldend beschreven, dat het moeite kost terug te moeten naar een ordentelijk romanbegin, de be schrijving van de afgelopen twintig jaren die gewoon be ginnen met het huwelijk van Erik Leeman, de hoofdfiguur. Een stap terug, lijkt het en dat is natuurlijk ook zo. Maar als Willem van Toorn eenmaal is begonnen en de lezer daarin mee wil gaan, komt er leven in de geschiedenis, waaruit overigens niet blijkt waarom het huwelijk op een scheiding moest uitdraaien. De overige gebeurtenissen zijn echter boeiend genoeg, sfeer vol en ingeleefd opgetekend. Van Toom geeft veel weer in dialoogvorm, met voldoende commentaar daarop, waardoor achter de uitgesproken woorden gevoel en spanning tastbaar worden en de roman figuren levende mensen worden. Tot een fatsoenlijke boodschap komt Van Toorn niet, wel tot een gevoel van licht onbeha gen over veranderende tijden waarop de individu geen greep heeft, de voortschrijdende werkzaamheden van plaatse lijke en grotere overheden, waar de individu zelfs groeps gewijs machteloos tegenover staat. En daarbinnen de verba zing over het gedrag van de medemens, waarover iedereen met een beetje mensenkennis zich eeuwig zal blijven verba zen. FRITS BROMBERG Willem van Toorn: Een leeg landschap. Uitg. Querido, prijs 29,90. FOTO DIJKSTRA Nieuwe boeken zijn niet altijd zo nieuw als ze lij ken. Schrijvers komen vaak terug met hetzelfde. Soms gaat dat erg ver. Van Jos Vandeloo vind je in de boekhandel een nieuw boek: „Fantastische verhalen", dat de onderti tel blijkt van een verha len bundel die „Observa torium" heet. Enig bladeren door het boek leidt al snel tot de bevindingen dat het niets nieuws bevat. De vijftien erin opgenomen ver halen zijn stuk voor stuk af komstig uit vroeger bundels, van 1958 („De muur") tot 1985 („Les Hollandais sont la"). Het gaat om een keuze van verha len die een beeld moeten ge ven van het „surrealistische"1 of beter, het „magisch realis me" in het werk van Vande loo. In herhalingen vervalt in he vige mate ook de schrijfster Hannes Meinkema, die in haar nieuwe verhalenboek „Het kind en de rekening" weer alle oude frustraties, ellende en rampen waar kinderen van ouders aan blootgesteld zijn breedvoerig uitmeet. Verstoor de ouder-kind relaties, incest, abortus, en dat alles in die naargeestige verteltrant, die Hannes Meinkema sinds jaar en dag bezigt. Ooit heb ik mij voorgenomen me er nimmer meer over op te winden, van daar dat ik het bij deze sobere berichtgeving over „Het kind en de rekening" laat. Hannes Meinkema is nog steeds in de weer met haar oude thema's en op haar oude manier. Bar en boos. Nare recycling dus. JAN VERSTAPPEN Jos Vandeloo: „Het observa torium" - fantastische verhalen. Uitgave Meulen- hoff. Prijs ƒ32,50. Hannes Meinkema: „Het kind en de rekening" nieue verhalen. Uitgave Contact. Prijs ƒ22,90. Een van de illustraties uit het boekje ILLUSTRATIE: PR „Daar komt de tijger", gechreven door Hans en Monique Hagen en getekend door Marit Törnqvist, is een juweeltje van een boekje. Dit prentenboekje met grappige gedichtjes is bedoeld voor peuters en kleuters en het sluit heel goed aan bij hun denk en belevingswereld. De kostelijke zwart-wit-tekeningen maken de gedichtjes op schitterende wijze aanschouwelijk. Geheid een boek dat bij de kleintjes goed zal aanslaan. Overigens: Hans en Monique Hagen werken mee aan kinderprogramma's op radio en televisie, waaronder Sesamstraat. Monique Hagen is presen tatrice van het NOS-kinderprogramma Het Klokhuis. LEO HENNNY Hans en Monique Hagen: Daar komt de tijger; uitgeverij: Van Goor, Amsterdam; illustraties: Marit Törnqvist; ca. 60 blz, gebonden; prijs: 19,50. leeds weer proberen uit levers met bundels te ko len, waarin „humor" de bodschap is. Gedichten, terhalen, teksten van al- prlei oorsprong, die voor- 'amelijk bedoeld zijn om |e lezer te vermaken. Tel- ens blijkt dat het hier iet om een gemakkelijk pnre gaat. Zo is er de se- te „Licht letterland", aarvan het vierde deel ïlangs is verschenen. Sa- lensteller Robert-Henk uidinga bracht een groot intal min of meer ver- lakelijke tekstjes bijeen (4) Pieter Winsemius: Speel nooit een uitwedstrijd (Sijthoff, ƒ34.90) (5) Maya Angelou: Ik weet waarom gekooide vogels zingen (de Geus, ƒ29.50) 1) Simon Schama: Overvloed en onbehagen (Contact, 59.90) (-) Liesbeth den Uijl: Ik ben wel gek maar niet goed (Veen, 19.50) (-) J. W. Bezemer: Een geschiedenis van Rusland (Van Oörschot, 65,- ing., 85,-geb.) jemene Boekhandel Cou vee tan Hoytemastraat 66 s596 ES Den Haag el. 070-247930 boekhandel H. Hoonhoud van Meerdervoort 213 563 AA Den Haag el. 070-600903 boekhandel Houtschild ^apestraat 13 !513 AV Den Haag el. 070-467949 boekhandel Paagman rederik Hendriklaan 217 I582 CB Den Haag el. 070-512041 boekhandel J. B. van Seters heresiastraat 123 !593 AE Den Haag 'el. 070-856908 'an Stockum lellnfante Coebergh loekverkopers 'enestraat 11 1511 AR Den Haag fel. 070-656808 voor dit kloeke boek werk. Oudere en nieuwe auteurs spelen daarbij een rol: Bomans komt er met maar liefst vier stukjes in voor, van Carmiggelt zijn drie Kronkeltjes opgeno- Er is meer „oud" humoristisch werk in dit nieuwe „Licht let terland". Van Albert Mol is er zowaar zelfs een stukje uit „Wat zien ik" opgenomen: het beroemde verslag van het be zoekje aan Parijs door Blonde Greet en „haar van boven". Van meer eigentijdse auteurs vonden vooral columns een plaats: A. L. Boom, Yvonne Kroonenberg, Johan Anthie- rens, Renate Dorrestein. En dat blijven vaak toch stukjes van de dag, die wel eens beter snel vergeten kunnen zijn. Daaruit blijkt dat het niet ge makkelijk is zo'n reeks boeken als „Licht letterland" in ver volg op elkaar uit te brengen. Al vrij gauw is de voorraad uitgeput en wordt het materi aal al te mager. De samenstel ler heeft vorig jaar geprobeerd zijn mogelijkheden te vergro ten, door elders op zoek te gaan naar bronnen. Dat leidde tot „Indisch letterland", waar bij Zuidinga het woord „Licht" uit de titel van de serie met bekwame spoed geheel onder tafel werkte. Dergelijke problemen zijn er ook te zien in het totaal van het boekje dat Peter Cuijpers over de limerick schreef: „Er was eens een boer in Tim- boektoe", waarin zijn opgeno men „tips voor de doe-het-zel- ver". „De limerick als plezier- vers" laat in een tiental hoofd stukken, elk gelardeerd met vele voorbeelden van lime ricks en andere korte, puntige komische versjes, zien wat die limerick nu eigenlijk is en was in het verleden. „De norm van de vorm" is de aardige titel van een van die hoofdstukken, want in een versje als de lime rick is die heel specifieke vorm natuurlijk tegelijk een belemmering en een inspiratie voor de dichter. Maar een zekere vermoeidheid treedt bij lezen van deze tien hoofdstukken onmiskenbaar op. Al die toelichting, die meer dan eens overbodig is, de vele limericks die steeds meer op elkaar gaan lijken, het wijst er opnieuw op, dat in het genre van de „lichte letteren" zorg vuldigheid en zelfbeperking geboden is. JAN VERSTAPPEN „Licht letterland 4" - samen- gesteld en ingeleid door Ro- ert-Henk Zuidinga. Uitgave Sijthoff. Prijs ƒ25.-. „Er was eens een boer in Timboektoe" - door Peter Cuijpers. Uitgave Van Hol- kema Warendorf. Prijs ƒ14,90. Het Griekse verhaal van de oorlog om Troje zien we meestal vanuit een mannenstandpunt: het gaat om giganten als Hec tor en Achilles, die in de strijd hun spierkracht eta leren, en om koningen als Priamus en Agamemnon, die steeds meer gebied in hun macht proberen te krijgen. In haar boek „Stormen over Troje" laat de schrijf ster Marion Bradley de le zer daarentegen kijken door de ogen van de jonge priesteres Cassandra. Deze vrouw is helderziende en voorspelt de ondergang van Troje. De zonnegod Apollo zorgt er echter voor dat zij door niemand wordt geloofd. Als Cas sandra's tweelingbroer Paris in opdracht van de godin Aphrodite de „on voorstelbaar schone" Griekse koningin Helena schaakt, stijgt de spanning tussen Troje en de Grie ken, wat uitloopt op een oorlog. Gezien door de ogen van Cassandra worden de mythologische helden echter tot mense lijke proporties terugge bracht. De schijnwerpers staan daardoor in dit fan tasievolle boek niet zozeer op hun wapenfeiten, maar wel op hun doordeweekse gedrag. Zo wordt bijvoor beeld Achilles beschreven als een kinderlijke oor- logsgek en Odysseus als een vriendelijke opa. Ma rion Bradley is in Neder land vooral bekend ge worden door haar boek „Nevelen van Avalon". PETRA DE VRIES Stormen over Troje; Ma rion Bradley; vertaald door Ingrid Klijnveld; 576 bladzijden; uitgever: De Boekerij; prijs: ƒ39,90. Sprookje van Thea Beekman Thea Beekman, bekend van haar voortreffelijke histori sche jeugdromans, heeft nu eens een heel ander boek ge schreven: „Een bos vol spo ken". Dit boek, bestemd voor de wat jongere lezertjes, is een met verve geschreven grappig sprookjesachtig verhaal, waar in een klein meisje, Juultje ge naamd, de hoofdrol speelt. Juultje krijgt op zekere dag bezoek van het vreemde man netje Troekel, een soort ka bouter, wiens poes Senta door de vierarmige prins is gesto len. Juultje moet hem helpen het beest terug te krijgen. Het wordt een vreemd avontuur met een verrassend einde. Echt een prima kinderboek, door Ingrid en Dieter Schu bert voorzien van mooie zwart-wit-illustraties. LEO HENNY Thea Beekman: Een bos vol spoken; uitgeverij: Lemnis- caat, Rotterdam; omslag en illustraties: Ingrid en Dieter Schubert; 74 blz., gebonden; prijs: 17,50. OVERTUIGEND DEBUUT VAN HANNY ALDERS Dramatisch verhaal over de ondergang der Tempeliers „In de Tempel waart een geest rond. Vorig jaar, op de dag waarop de orde werd opgeheven, verscheen het fantoom. Het was van top tot teen bewapend en droeg het rode kruis op zijn mantel. De mensen hebben het gehoord toen het in de gewelven riep: Wie zal het Hei lige Graf bevrijden? En de echo van de stem in de ge welven antwoordde: Niemand, de Tempel is vernie tigd!". Het is maart 1314 als tempelridder Richard de Bastaard de poor ten van Parijs bereikt en dit verhaal hoort, vlakbij de vesting poort van de Tempelridders. In welgeteld zeven jaar heeft de Franse koning Philips de Schone deze rijkste en machtigste reli gieuze orde van het Christendom vernietigd. Uit hebzucht. De Nederlandse schrijfster Hanny Alders vertelt in haar debuu troman 'Non nobis' het dramatische verhaal van de ondergang der Tempeliers. Zij gebruikt daarvoor de spannende avonturen van een gefingeerde tempelridder, Richard de Bastaard. Deze dappere Tempelier verlaat in 1307 onder mysterieuze om standigheden Londen om zich naar Frankrijk te begeven. Daar beschuldigt de gewetenloze Franse koning Philips de Schone de tempelorde van ketterij. Richard probeert uit alle macht de orde te redden: tevergeefs. De in 1946 in Rotterdam geboren Hanny Alders heeft met haar literaire debuut in de roos geschoten. Haar drijfveer was het verhaal van de ondergang van de Tempel in een zodanige vorm te gieten dat het voor een breed publiek bereikbaar zou worden. Aiders is daarin uitstekend geslaagd. Haar verteltrant is boeiend en overtuigend. „Non nobis" is een historische roman die de le zer geen minuut 'verveelt. EDDIE DE PAEPE Hanny Alders: Non nobis. Uitgeverij Conserve, Schoorl. Prijs: 34,50. Iedereen heeft er wel mee te maken: onderhandelen. Het begint al in de keu ken; wie doet de afwas, wie droogt af? Maar het onderhandelen kan zich ook uitstrekken tot wapenakkoorden en mil jardencontracten. Het is dan van het grootste be lang zorgvuldig op te tre den; een concessie te veel of te weinig kan leiden tot het faillissement van de achterban of een ernstige verstoring van het machtsevenwicht. In de VS is het onderhandelen uitgegroeid tot een volwassen vak en schakelen bedrijven steeds vaker professionele on derhandelaars in. Dat je met praatjes tóch gaatjes kunt vul len heeft wetenschappelijk on derzoek onomstotelijk aange toond. Getrainde „negotiators" bereiken blijkens een aantal onderzoeken inderdaad ge middeld betere resultaten aan „doe het zeivers". Hoewel professioneel onder handelen in Nederland nog niet zo ingeburgerd is als in de VS komt één van de autoritei ten in Amerika op dit gebied uitgerekend uit onze lage lan den. Zijn naam is Samfrits Le Poole en voor uitgever „Ko- gan Page ltd" in Londen heeft hij de onderhandelgids „Never take no for an answer" samen gesteld. Samen met de semi nars en trainingen die Poole ook in Nederland als gastdo cent van de Erasmusuniversi- teit geeft, moet het boek adspi- rant-onderhandelaars wape nen tegen zelfs de taaiste te genstander. „Wat bindt ons en wat scheidt ons" en „wat wil ik geven en nemen" zijn maar twee van de vragen die een onderhande laar voor ogen moet houden, aldus Poole. Het boekje biedt zeer praktijkgerichte informa tie voor de onderhandelingsta fel, die evengoed in een kan toor als in een goed restaurant kan staan. Kort en krachtig; waarbij een systematische be nadering wordt aangeboden. Een ideale onderhandelaar moet overigens nogal wat moeilijke verenigbare eigen schappen in zich verenigen, zo blijkt uit de profielschets die Poole heeft opgesteld. Zo moet hij of zij snel kunnen denken, maar ook een onbegrensd ge duld hebben, moet kunnen misleiden zonder te liegen, vertrouwenwekkend zijn zon der anderen te vertrouwen en kunnen verleiden zonder zelf verleid te worden. PAUL KOOPMAN „Never take no for an ans wer, a guide to succesful ne gotiation". Kogan Page ltd, Londe. 28,50. Tina Turner Als je acht tot negen tientjes moet neertellen voor een stukje muziek, blijkt de com pactdisc ook minder prettige kanten te hebben. Maar nu EMI de dubbel-cd Tina Live in Europe (CDP 7901262) op de markt heeft gebracht, is die financiële drempel mis schien wat gemakkelijker te nemen. Het kleinood bevat een boeiende, ruim twee uur durende registratie van de 'Break every rule-toernee' en geeft bovendien een be hoorlijk beeld van Turners carrière. Vanaf de begintijd met Ike en het hitsige da mestrio The Ikettes tot en met Robert Palmer's Addic ted to Love, dat verleden maand op single verscheen. Alsof dat nog niet leuk ge noeg is, zingt 'miss Dynami te' en passant ook nog een paar alleraardigste duetjes met Robert Gray, Eric Clap ton, Bryan Adams en David Bowie. Aangenaam zijn ook de vier extra tracks op de cd (Overnight Sensation; River deep, mountain high; Girls; Back where you started). Voeg daarbij de relatief hoge leeftijd van de artieste en het moet duidelijk zijn dat Tina Live in Europe een mooie plek krijgt tussen m'n cd-verzameling. 48 jaar is ze nu, Annie Mae Bullock uit Nutbush, Tennessee. Ik zou gek worden van zo'n oma. Maar wel prettig gestoord. AP VAN DEN BERG Emerson, Lake en Palmer Met Pictures of an exhibi tion namen Emerson, Lake en Palmer afscheid van het grote publiek. Keith Emer son, de virtuoze toetsenist, heeft dat kennelijk niet kun nen verkroppen. Twee jaar geleden resulteerde diens onvermogen om het verle den te vergeten in een schijf van Emerson, Lake en Po well. Ondanks deze flop en het definitieve vertrek van Greg Lake, gaf Emerson de moed niet op. Kortelings strikte hij zijn oude makker Carl Palmer en de talentvol le Robert Berry. Samen met hen maakte hij To the power of three (Geffen 924 181-2). De muziek op de nieuwe cd is herkenbaar bombastisch, maar de inventiviteit van eertijds is zoek. De release is eigenlijk oervervelend, niet in de laatste plaats door de mislukte cover van Eight miles high en het Vera Lynn-achtige On my way home. Een ezel stoot zich in het algemeen, niet twee keer aan dezelfde steen. De grondlegger van 3 doet dat ondanks zijn ruime muzikale ervaring toch. AP VAN DEN BERG Dutch Swing Swing van een geheel ande re orde staat ook aan de ba sis van de nieuwste cd van het Dutch Swing College (Digital Date-Philips 834 087-2—62 minuten). Maar liefst een half dozijn origi nals temidden van afgeklo ven dixielandstandards als That's A Plenty, South Ram part Street Parade en India na; alhoewel deze laatste een feature is voor trombonist Bert Boeren, die er een bra- vourestukje van maakt. Nog nooit hebben er zoveel aan op een gestaan, het zou aanbeveling verdienen als deze trend zich voortzet. Zowel Somew here Somehow (Bob Kaper) en Kaper's Up (Fred Mur ray) mogen er wezen, maar het indrukwekkendst is Schilperoorts hommage aan Johnny Hodges: I Remem ber Johnny, voorbeeldig ge blazen door Bob Kaper op altsax. HENK KLEINHOUT Miles Davis De Miles Davis CD Siësta (Warner Bros-925655-2—37 minuten) zal vermoedelijk zijn weg wel weer vinden naar de liefhebbers; toch be vat deze oorspronkelijk op analoge apparatuur opgeno men muziek voor de gelijk namige Mary Lambert film weinig om over naar huis te schrijven. Naast een paar saillanté gitaarpassages van John Scofield bieden deze Spaanse georiënteerde, door Marcus Miller gecomponeer de stukken niets dat in het gemoed beklijft. Maar de magische klaroenstoten van Miles Davis blijken steeds weer voldoende om het volk in extase te brengen; tot hoe lang dat duurt? De tijd zal het leren. Miles die momen teel inactief is als gevolg van een beeninfectie droeg deze cd op aan de onlangs overle den Gil Evans, the Master. Hm! HENK KLEINHOUT Screamin' Jay Haw kins Waarschijnlijk omdat Screa min' Jay Hawkins eind deze maand in Nederland langs komt, heeft het in ouwe trouwe R&B een R&R gros sierende Edsellabel een goedkope- dubbelelpee van de rhythm blues-schreeu wer uitgebracht. Onlangs verklaarde deze met voodoo en angstaanjagende relik wieën verbonden zanger voor de Nederlandse tv, hoe z'n wereldnummer I Put A Spell On You tot stand was gekomen. Een optreden van de man (30//4 in Utrecht) is zeker een aparte belevenis als je tenminste tegen doods koppen en vreemdbezwe- renae gebaren en attributen bestand bent. Die dubbelel pee, Feast For The Mau Mau, bestaat uit twee elpees die in 1969//70 door Philips onder de titels What That Is! en Screamin' Jay Hawkins werden uitgebracht. Alle vier elpee-kanten kennen stuk voor stuk een aantal sterke nummers in de moe rassige (New Orleans-ach- tige) bluesstijl, waar S.J.H. zijn eigen onnavolgbare shout-gorgel doorheen mengt. Zeker een aanrader voor niet-kenners, die C.C.R. wel leuk vonden en nooit een hekel aan R&B ge had hebben. Voor diegenen die bijvoorbeeld S.J.H.'s el pee Frenzy (ook Edsel) in bezit hebben, zal het aantal herhalingsoefeningen mis schien een beetje storend zijn. Nog niet bekend is of de plaat al dan niet op cd wordt uitgebracht. BEREND ONGENA

Leidse Courant | 1988 | | pagina 17