Actieplan om voortbestaan I ijnoord te garanderen Eerste Bijna Thuishuis voor terminale patiënten BIBLIOTHEEK NOORDWIJKERHOUT DEFINITIEF OPEN OP ZATERDAG Sollenrit door In het Gareel ig id :IDEN OMGEVING ütidM®owumt ZATERDAG 30 APRIL 1988 PAGINA 15. K'jnsburgse handel derwerp expositie SBURG Minister van landbouw en serij G. Braks opent woensdag 1 juni in nsburg de tentoonstelling „Nederland in Irijf-Handel in Rijnsburg". Deze tentoon- ling wordt georganiserd in het kader van Ierland Museumland 1988. De Rijnsburgse idel is het onderwerp van de tentoonstel- hen, Heden en verleden van de handel in de emen en groente door Rijnsburgers wordt 'fifliir middel van fotomateriaal belicht. De toonstelling wordt georganiseerd door het nootschap Oud Rijnsburg en door Bloe nveiling Flora en vindt plaats op twee lo- les: het Museum Oud Rijnsburg, Oude tweg.6 in Rijnsburg erj de bezoekersgale- ran van Bloemenveiling Flora, Laan van Ver- sch( 3 in Rijnsburg. De tentoonstelling loopt sir tot februari 1989 VOORSCHOTEN IETS VEILIGER VOORSCHOTEN De verkeersveiligheid in de gemeente Voorschoten is in de afgelopen iaren iets verbeterd. Dat blijkt uit een onderzoek van de ver- keersafdeling van de ANWB in het kader van de uitreiking van de Ver- keersveiligheidsprijzen. Voorschoten eindigde in 1987 ii) de klasse gemeen ten van 20.000 tot 50.000 inwoners nog op de laatste plaats en was daarmee de onveiligste gemeente. Nu is de gemeente op plaats 66 uitgekomen van de 114 be trokken gemeenten. Nieuwe kleedkamers SJC NOORDWIJK De voetbalvereniging SJC krijgt nieuwe kleedkamers. De gemeente Noordwijk is be reid hiervoor 65.000 gulden beschikbaar te stellen. Het resterende bedrag van tweeënhalve ton wordt door SJC opgebracht. In 1976 heeft de gemeente Noordwijk het sportpark overgenomen van de voetbalbalvereniging SJC. Om bezuinigingsredenen heeft Noordwijk besloten be paalde gemeentelijke taken over te dragen aan de sportverenigingen. SJC wilde de kleedkamers echter niet onder zijn beheer nemen voordat de gemeente achterstallig onderhoud had verricht. Voor het op knappen van de kleedruimten zou een een halve ton moeten worden uitgetrokken. Gezien de staat van de kleedruimten vindt zowel SJC als de gemeente Noordwijk dat weggegooid geld. SJC heeft inmiddels een bouwplan vastgesteld. Het college van B en W is hiermee akkoord gegaan en wil 65.000 gulden bijdra gen. De commissie welzijn vergadert hier maandag over. NOORDWIJKERHOUT De Noordwijkerhoutse bibliotheek mag definitief open blijven op zaterdagmorgen. Dat vindt het college van B en W. Het colle ge stelt voor om de bibliotheek dit jaar achtduizend gulden extra subsidie te geven. Dit is nodig omdat de openstelling op zaterdagmorgen de biblio theek duizend gulden per maand extra kost. In september 1987 is begonnen met een proef om de Noord wijkerhoutse bibliotheek op zaterdagmorgen open te stel len. Het was de bedoeling dat dit geen extra geld zou kosten want de bibliotheek zou, als de proef slaagde, op een ander tijdstip gesloten worden. Na acht maanden blijkt dat de bi bliotheek er meer leden heeft bijgekregen en meer boeken uitleent. Ook op de tijdstippen buiten de zaterdagmorgen is het aantal uitleningen geste- de za terdagopenstelling te dekken zou de bibliotheek de contri butie kunnen verhogen. In een brief aan het college van B en W wijst de Stichting Open bare Bibliotheek Noordwijker- hout dit plan af. De stichting verwijst naar de bibliotheek in Lisse waar een contributiever hoging desastreuze gevolgen had voor het aantal leden. De stichting denkt een deel van de kosten van de zaterdago penstelling terug te kunnen verdienen via extra inkomsten van een groter aantal leden en hogere boetegelden voor het te laat terubezorgen van de boe ken. Het is nog niet bekend hoeveel geld de bibliotheek daarmee denkt binnen te ha len. De commissie welzijn van de gemeente Noordwijkerhout vergadert op maandag 9 mei over de 12.000 gulden extra subsidie die de bibliotheek jaarlijks nodig heeft voor de zaterdagopenstelling. a; AAN DEN suj IIJN Een nieuwe poli- v;adiniek die eind 1989 raillaar moet zijn, verbou wing van de operatieka mers en nog dit jaar een Iieuwe afdeling voor pa- ënten die intensieve ïrpleging of hartbewa- ing nodig hebben. Dat .n aat in het plan dat het pestuur van het Zieken huis Rijnoórd in Alphen Q isteren heeft gepresen- za. eieerd. Het plan moet het tu '°orfbestaan van het met kampende iekenhuis garanderen. L«£en ziekenhuis in Alphen is volgens het bestuur noodzakelijk, al is het al leen maar op basis van de bevolkingsaantallen in Alphen en de regio. Vol gens de normen van het Rijk zou het ziekenhuis zelfs uitgebreid moeten worden van 150 naar 200 bedden. De inwoners van de Alphense regio heb ben recht op een bereik bare ziekenhuiszorg, vindt het bestuur. Het Rijnoordbestuur is wel van mening dat er in het Al phens ziekenhuis het een en ander moet veranderen. Die veranderingen zijn onderge bracht in plannen op korte, middellange en lange termijn. Op heel korte termijn begint de bouw van een afdeling voor patiënten die intensieve verpleging of hartbewaking nodig hebben. Aan het eind van dit jaar zal Rijnoord hier over kunnen beschikken. Daarnaast wordt gepleit voor verbouwing van de operatie kamers zodat er een aparte sterilisatie-afdeling kan ko men en een goede airconditio ning om temperatuur en luchtvochtigheid optimaal te kunnen beheersen. Verder worden plannen voor de nieuwbouw van de polikli niek ingediend. Het bestuur hoopt in 1989 met de bouw daarvan te kunnen beginnen, zodat de nieuwe polikliniek voor het einde van dat jaar gereed is. Dan zal het moge lijk zijn slachtoffers van onge vallen op een adequate ma nier op te vangen en te be handelen. Ook wordt het mi nisterie van WVC gevraagd om toestemming voor de bouw van een afdeling voor dagbehandeling. Naast de verbouwingsplannen wil Rijnoord ook de samen werking met het AZL ver sterken door meer consulent schappen te creëren, met name voor cardiologie, otho- paedie en urologie. Nu al is er overleg over een derde chi rurg (met speciale ervaring voor ongevalspatiënten), een tweede kinderarts en een tweede anaesthesist. Ook het ziekenhuismanagment zou op bepaalde onderdelen onder de invloedssfeer van het AZL kunnen worden gebracht. Op deze manier heeft Rijnoord de kans om een goed functione rend ziekenhuis te worden en te blijven en op alle fronten te voldoen aan de eisen die aan een basisziekenhuis worden gesteld, aldus het bestuur. Voor 1 november 1988 zal het bestuur een beslissing nemen over de invulling van de functie van algemeen direc teur. NIEUWKOOP Ongeveer 70 procent van de ongeneeslijke zieke mensen sterft in zieken huis of verpleeghuis. Voor de stervende mens is dat in de re gel een onprettige situatie, om dat in ziekenhuis en verpleeg huis geen tijd, en dus ook geen aandacht kan worden besteed aan deze vergeten groep, voor wie in die instellingen eigen lijk ook geen plaats is. Het is „aangenamer" om thuis te sterven, maar dat is lang niet altijd mogelijk. Dat is het idee achter het fenomeen „Bijna Thuishuis", dat in het leven is geroepen. In Nieuwkoop werd gistermiddag officieus het eer ste huis met die benaming in Nederland in gebruik geno- Burgemeester T.R. Seinstra stak voor die gelegenheid een vlag uit en liet duiven vliegen. Het Bijna Thuishuis is een ini tiatief van de Stichting Neder landse Hospice Groep. Die heeft zich tot doel gesteld in het jaar 2000 het merendeel van de terminale patiënten thuis te laten sterven. Een si tuatie die vroeger eigenlijk ook al bestond. De Nieuw- koopse huisarts Pieter Sluis, voorzitter van de Stichting, is de gangmaker achter het Bijna Thuishuis. In Nieuwkoop zijn daarvoor in de nieuwbouw twee premie C-woningen be schikbaar gesteld. Ze zijn be taald door middel van een le gaat dat de Stichting heeft ge kregen. In de twee woningen staan vijf kamers ter beschik king van de terminale thuis zorg. Afgesproken is dat twee kamers voor Nieuwkopers zijn bestemd, de rest voor mensen uit de wijde regio. Het thuis verzorgen van een ongeneeslijk zieke gedurende 24 uur per etmaal, is voor partner of familielid vaak nauwelijks op te brengen. Soms zijn die ook niet beschik baar. In het Bijna Thuishuis is ondersteuning door arts, fysio therapeut, wijkverpleging of bijvoorbeeld Tafeltje Dekje be schikbaar. Verder worden vrijwilligers ingeschakeld die een gedeelte van de taak van de familie overnemen. Die vrijwilligers hebben daarvoor een speciale cursus gevolgd. Bijkomend voordeel voor fa milieleden is dat zij niet conti nu met de stervende mens worden geconfronteerd. Zij kunnen zich zo nu en dan te rugtrekken. Het idee voor het Bijna Thuishuis ia afkomstig uit Engeland, waar dergelijke huizen al 20 jaar bestaan. Over twee maanden wordt een tweede Bijna Thuishuis in Haarlem geopend. Als de eer ste twee huizen blijken te voorzien in een behoefte zal de rest van Nederland spoedig volgen. Dan zal ook subsidie voor het project worden aan gevraagd. Door de inzet van de vrijwilligers zijn de kosten overigens niet hoger dan in de huidige situatie. Op dit moment is het Bijna Thuishuis nog niet echt als zo danig in gebruik. Eerst worden open middagen voor artsen en hulpverleners geor ganiseerd om de mensen met het idee vertrouwd te maken. In de Nieuwkoopse huizen zijn verder schilderijen opgehan gen van Nieuwkoopse kunste naars die het sterfproces heb ben .trachten uit te beelden. warrende mop te vertellen over „de weduwnaar Valen- tijn Schmit en zijn zoon die op denzelfden dag twee zusters trouwden" en hoe iedereen z'n eigen schoonvader, zwa ger, schoonzuster en moeder alias stiefmoeder en wat alle maal nog meer werd. Wegens succes geprolongeerd denk ik. Inmiddels zijn we beland op bladzijde 8, met de kolommen vol Scherts: „Leepstra: „Ik dacht dat u een vegetariër was en nu zie ik u een bief stuk eten". Koreman: „Ik ben wel vegetariër, maar indirect; ik eet alleen het vleesch van plantenetende dieren!" „Ritmeester (die van zijn paard geworpen is en een been gebroken heeft) tot zijn oppasser: „Wat scheelt je ke rel, om mij te feliciteeren!" Oppasser: „Maar ritmeester, u had immers even goed den hals kunnen breken!" „Een beroemd dokter werd bij een adellijke dame ontbo den en vroeg haar deelne mend: „Wel, wat scheelt er aan, waarde Mevrouw?" „Ik ben barones", zei de dame vinnig. „Van die ziekte kan ik u niet genezen", antwoordde de dokter en ging bedaard heen". „Dominee: „Nu, Janssen, ik ben blij dat die feestdagen weer voorbij zijn: driemaal achter elkaar te preeken is geen kleinigheid!" Janssen: „Maar om ze driemaal aan te hooren, dat is een kunststuk, dominee!" „Hij: „Ik kom u vaarwel zeg gen, juffrouw, nu u mij toch niet tot man wilt hebben". Zij (min of meer aangedaan): „Maar ge zult toch nog wel eens schrijven, nietwaar?" Hij (opverend): „Ik heb niet dur ven vragen, of ik dat doen mocht. Mag ik mij dan nog met eenige hoop vleien?" Zij: „Neen, neen, dat niet! Maar het is om die mooie buiten- landsche postzegels, weet u!" d-Hol -1418 ÜL LLENSTREEK De vere- ing van aangespannen paar- In het Gareel uit Rijnsburg mstreken rijdt morgen door Drdwijk, Noordwijkerhout en se. De vereniging houdt deze lenrit voor de zevende maal. dit keer zullen verschillen- rijtuigtypes te bewonderen zoals een postkoets, lan dauers, jachtwagens, een Leidse kaasbrik, tilbury's en een Frie se sjees. De tocht begint om tien uur 's morgens op het Wantveld in Noordwijk. Daarna wordt er een 25 kilometer lange rit ge maakt naar Noordwijkerhout en Lisse. De wagens arriveren om kwart voor een bij Keuken hof en pauzeren van twee tot drie uur bij het sociaal-cultureel centrum De Schelft in Noord wijkerhout. Om half vijf zijn de wagens óp de Koningin Wilhel- minaboulevard in Noordwijk waar ze met inzittenden wórden voorgesteld. Daarna gaat de tocht verder naar het Wantveld waar de stoet wordt ontbonden. Beekbrugkinderen in actie voor Hongarije LISSE Vijfentwintig leerlingen van groep zeven van de Beek- brugschool in Lisse hebben donderdag een postpakket gemaakt voor kinderen in Hongarije. Daarin zaten wetenswaardigheden over de Beekbrugschool, de Bollenstreek en ook een mini-moza'iek. Gister ochtend werd door de kinderen een echt zesdelig mozaïek gelegd met als thema „Informatiewisseling met Hongarije". Van het mozaï- ekleggen zijn opnamen gemaakt door NOT/NOS schooltelevisie. DeZe beelden worden in het najaar uitgezonden in Nederland en in Hongarije. De Beekbrugkinderen ontvingen vorige week donderdag al een uitwisselingspakket uit Hongarije. Daarin zaten handwerk- produkten als blokfluiten, hoofdbanden, viltkleedjes en t-shirts. S)e£eicbclie Sou^cmt Onder redactie van Ton Bieters. Vreemd genoeg besteedde het 'Geïllustreerd Zondagsblad" zaterdag 1 mei 1926 geen egel aandacht aan de moeder kods, ofschoon toen toch de Vip Maria-maand begonnen was. De wegen van het zeer room se Zondagsblad waren soms onnaspeurlijk. Wel was er wat prietpraat over „den ouden „Broertje: „Kijk Elsje, nou kan je zien, hoe hard pappie moet ,n<Jwerken om ons aan kost en kleeren te helpen!" Frits" en over een paar „eti- kette"-zaken. Aangaande de oude Frits dan: „In den tijd van Frederik den Groote reeds was het den Duitschen officier streng verboden bur- gerkleeding te dragen. Een luitenant, die het zoo nauw niet nam, maakte zich eens schuldig aan overtreding van dit verbod. Hij ging met zijn verloofde in Sanssoucie wan delen, droeg bij die gelegen heid politiek en had toch zijn degen aangegord in het bewustzijn der zekerheid dat de Koning in Potsdam was. Toen hij, met zijn verloofde dus, een zijlaantje insloeg stond hij plotseling voor den Koning. Verwonderd staarde deze naar den merkwaardi- gen sabeldrager en vroeg: „Wie bent u?" Ontsteld was de officier blij ven staan, maar had toch de tegenwoordigheid van geest te antwoorden: „Ik ben officier, maar ik ben incognito hier!" Deze handige verontschuldi ging beviel den Koning, die gaarne zag, dat 't zijn officie ren in hachlijke oogenblikken niet aan tegenwoordigheid van geest ontbrak, 'n Slag vaardig antwoord placht hij dan ook steeds dienovereen komstig te beantwoorden. De oude Frits zeide tot den offi cier: „Zoo, dan mag je wel op passen, dat de koning je niet ziet!" En ging verder". Was die officier met z'n verloofde even mooi door het oog van de naald gekropen. Ja toch? Het volgende onderwerp. „De stijfheid aan het tegenwoordi ge Engelsche hof is algemeen bekend, maar van minder be kendheid is waarschijnlijk de gestrengheid waarmede in vroeger tijden de hofetiquette werd toegepast. Wanneer de zusters van Koning Edward VI, zoon van wijlen Koningin Victoria, met hem dineerden (koning Edward de Zesde was een smulpaap, ja een ver maard epicurist, moet u we ten; hij kon menig chefkok nog het een en "ander leren, T.P.), „dan mochten de prin sessen niet op stoelen zitten, maar moesten zich vergenoe gen met een bank, die zoover van de koninklijke zitplaats stond, dat de schaduw van den troonhemel er niet op kon vallen. Op een diner aan het hof van Karei II maakte de koning den Franschen ridder Gra- mont er opmerkzaam op, dat hij een der weinige Europee- sche vorsten was, die door hun hovelingen knielend be diend werden. „Ik dank uwe majesteit voor deze ophelde ring", antwoordde Gramont, „ik dacht eigenlijk, dat de die naren u om vergeving smeek ten, dat de gerechten niet smakelijker waren toebereid!" Kijk, met dit soort quasi-his- torische voorvallen was het Zondagsblad steeds erg in z'n nopjes, en je kon er donder op zeggen, dat onze ouders, groot- en overgrootouders 62 jaar geleden er dolle pret aan beleefden. De redactie van het familieblad ging vervol gens even behoorlijk in de fout door nogmaals die ver- VAN ROEY: „Te Mechelen werd Mgr.Van Roey, de opvolger van kardinaal Mercier, tot bisschop gewijd. We zien hier den prelaat (X) met zijn gevolg van hooge geestelijken". PORTRET: „G.E.Lessing (1729-1781), die in de geschiedenis bekend staat als hervormer der Duitsche letterkunde, baan breker op het gebied van Duitsche dichtkunst, aesthetica en taalkunde". Surfvestiging Vlietland opengesurfd KINDERWERELD: „Jeugdige amateur-fotografen in de bloembollenvelden te Noordwijkerhout". Peter van Heemst r de Zuidhollandse gedepu teerde voor recreatie, natuur en landschap, opende gistermorgen de definitieve surfvesti ging in het provinciaal recreatiegebied Vliet land in Leidschendam- /Zoeterwoude op ludie ke wijze. Dat ging na melijk door middel van een „surftandem", een surfplank die plaats biedt aan meerdere sur fers. De gedeputeerde werd tijdens zijn natte avontuur bijgestaan door enkele topsurf- sters. De surfsportfacili- teit is èèn van de toeris- tisch-recreatieve voor zieningen die het Recre atiecentrum Vlietland tot stand heeft ge bracht. ^prp loopt uit voor zusjes Velzeboer Oud Ade liep gisteravond uit voor de huldiging van short- Jcksters Simone (links op de koets) en Monique Velzeboer. Als nk van waardering voor de succesvolle prestaties die de zusjes '.igelopen winter op de schaats hebben geleverd, werd hen L® teren een rondrit door het dorp en een receptie in het Dorps- XUs aangeboden door IJsclub Oud Ade. De huldiging is enige - anden uitgesteld in verband met de blessure van Simone Vel- ioer. Ze is nog niet helemaal hersteld, maar knapt goed op. Le eral in het dorp hingen de vlaggen uit. De burg die de verbin- ii'. 01 g vormt tussen de Leidseweg en de Zwarteweg was versierd t de Olympische ringen en met een grote schaats (foto). Na de -getocht was er gelegenheid tot feliciteren in het Dorpshuis. Ka n die gelegenheid maakten velen gebruik, onder wie mgr. Bar, iiooti bisschop van Rotterdam. Bar was toevallig in de buurt omdat bi. 01 eerder op de avond het vormsel had toegediend aan kinderen Apot Rjjpwetering. k burgemeester A.H Meerburg, wethouder W. Nugteren, ge- entesecretaris J. van Elk en oud-pastoor Schrama drukten de tel. (nes de hand. Velzeboer werd het afgelopen seizoen Europees kam- Le,dJen short-track en behaalde tijdens de Olympische Spelen een yuden, zilveren en bronzen medaille. Simone Velzeboer werd Borde tijdens de Europese Kampioenschappen en behaalde tij- Gez is de Wereldkampioenschappen de zesde plaats. antw FOTO: WIM VAN NOORT 1621

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15