foiuóc(2oma/rit"~^ stad omgeving Eerste huizen Morsweg in de zomer tegen de vlakte WEEK EINDE Slimme EHBO-kit rbeidsbureau en gemeente moeten niet concurreren A ZATERDAG 30 APRIL 1988 PAGINA 13 iet bijdragen van Paul der Bijl, Frank uurman, Pieter Eve- in en Roza van der asseien Rijksstraatweg in Wasse- lar is één van de gevaarlijk- wegen van Nederland. Do- n vallen er met de regel- /an een klok. Na de atste slachting wordt er nu ht over het verbeteren van verkeersveiligheid van de eg nagedacht en inmiddels de maximumsnelheid al tot kilometer per uur terugge- acht. Aangedragen oplossin- de aanleg van een mid- .inberm en de aanleg van dere autowegen om de jksstraatweg te ontlasten. Echte Nederlandse Fiet- rs Bond (ENFB) is er niet ,epj lukkig mee. Voor een mid- i nberm moet de weg worden rbreed en sneuvelen het itspad en een groot aantal nen. Andere wegen gaan i koste van nog meer lap- n natuur, aldus de bond. )e Rijksstraatweg is er op maakt om een zo hoog mo- ^^ilijke snelheid te ontwikke- o. Straks zal er nog harder innen worden gereden. Het |t veel meer voor de hand .1 maatregelen te nemen om q i snelheid af te remmen, -zo- bijvoorbeeld een kasseien- strating", aldus de ENFB. s deze wens van de echte elrijderbond wordt ingewil- [d heeft Nederland straks de schikking over een prachti- ondergrond voor een nieu- 1 ruige wielerklassieker: de el van Wassenaar. Die naam overigens nu toch ook al n toepassing op het moord- dige racecircuit dat Rijks- aatweg heet. 1 rfenis i nou burgemeester orden, een andere leuke lan krijgen of gewoon geen o meer hebben: een wethou- ■T die zijn zetel verlaat voor- I 't zijn vierjarige ambtster mijn is afgerond, is altijd goed I ior leven in de brouwerij. I atuurlijk omdat hij er voor- jidig de brui aangeeft en Jparmee zijn collega's min of Leidse brandstichter wordt psychiatrisch onderzocht DEN HAAG/LEIDEN Een 34-jarige Leidenaar die verschil lende auto's in brand heeft gestoken wordt onderzocht door het Pieter Baancentrum. Pas nadat deze psychiatrische observatiek liniek een rapport heeft uitgebracht, wordt de zaak verder be-' handeld door de Haagse rechtbank. De man werd in januari opgepakt toen hij benzine uit een brom mer in brand stak. De brommer stond tegen de muur van een rotancentrum aan de Nieuwe Beestenmarkt.-Voorbijgangers za gen het vuur en grepen de man. Die bekende later ook enige bestelauto's van een garagebedrijf aan de Sint Aagtenstraat in brand te hebben gestoken. In totaal heeft hij tien brandstichtin gen bekend. Hij verrichtte die steeds als hij onder invloed was van alcohol. De man is al eerder veroordeeld wegens brand stichting. Officier van justitie mr. D. van den Broek achtte de feiten bewe zen. „Tien jaar geleden is de man hier ook al voor gestraft. Nu blijkt hij weer minstens tien keer brand te hebben gesticht. Ik acht niet uitgesloten dat de man ter beschikking moet worden gesteld aan de regering". De advocaat van de Leidenaar, mr. G.C. Haulussy, stond helemaal achter het idee van de officier om de man te laten onderzoeken in het Pieter Baancentrum. De zaak is voorlopig geschorst tot eind juli. Eis: 18 maanden cel voor diefstal en bedreiging DEN HAAG/LEIDEN Officier van justitie mr. D. van den Broek heeft gisteren 18 maanden cel geëist tegen een 21-jarige Amsterdammer die in januari twee inbraken heeft gepleegd in Leiden. Bij een daarvan werd de bewoner van het pand be dreigd met onder andere een mes. De man liep daarbii drie schrammen op. Bij die inbraak waren nog twee andere daders betrokken. De Amsterdammer pleegde de inbraken om aan geld te komen zodat hij in zijn behoefte aan cocaïne kon voorzien. Hij is al vièr jaar verslaafd en is al vaker veroordeeld wegens inbraken. „De afgelopen jaren heeft u meer dagen vastgezeten dan dat u op vrije voeten was", constateerde president mr. R. van Rossum van de Haagse rechtbank. De jongeman betoogde zijn leven te willen veranderen. „Ik ben gaan nadenken en heb met mensen gepraat. Ik wil nu weieens uit de sfeer van gevangenis en cocaïne komen. Ik wil daarom graag naar een afkickcentrum". De officier van justitie vond echter dat dat na de gevangenis straf moest gebeuren. „Dan zal blijken of hij echt goed gemoti- vieerd is". De rechtbank doet uitspraak op 13 mei. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk -SS* onthaald: deze N krijgt de krant de eerste twee weken gratis. i Noteer als nieuwe abonnee ingaande_ Naam: 'Telefoon(voor controle [Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, i Daama wordt het abonnementsgeld betaald per '□maand automatisch betalen f23,74 u kwartaal acceptgiro f 70,93 Y i Stuur als dank de EHBO kit naar O 'Naam: [Adres:J i Postcode/plaats: I Sluur deze bon in een open envelop - postzegel niel nodig - naar I Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag TSjbA, CcidócSomant Leidse markt tot vier uur LEIDEN De markt in de Leidse binnen stad duurt vandaag tot vier uur, en niet tot vijf uur zoals op andere zaterdagen. Dit in verband met Koninginnedag. De markt, zo als gebruikelijk op de Nieuwe Rijn, de Bo termarkt en de Vismarkt, zal volgens een medewerker van de gemeentelijke directie Reiniging, Havens en Warenmarkten wel de gebruikelijke omvang hebben. „Er heb ben een paar van de 117 mensen afgezegd, maar op zo'n dag zijn er altijd een paar meelopers. Het zal dus niet te merken zijn". Bij de winkeliersverenigingen in de binnen stad bestaat de indruk dat vrijwel alle win kels morgen open zijn. De winkeliers zijn wel vrij om zelf hun openingstijden te kie zen. Enkele winkels gaan daarom wat later open. Zo ging het V&D-filiaal aan de Aal markt niet om negen uur maar om tien uur open. Viering dag van de arbeid LEIDEN Het 1-mei comité, dat bestaat uit PvdA, PSP, CPN, PPR, HTIB en FNV, houdt morgenmiddag een de monstratie op de Kaasmarkt en een feestmarkt in het Volkshuis aan de Apothekers- dijk. Daar is 's avonds een feestelijke bijeenkomst. Tij dens de demonstratie die om twee uur begint zullen Harold Naayer van de jongerenbewe ging FNV, Abdullkadir Kuscu van de HTIB en PvdA-raads- lid E. Kerkhoffs als sprekers optreden. De demonstratie wordt om kwart voor vier af gesloten op de Apothekersdijk. Seminar werpt vruchten af LEIDEN Honderd contacten en mo gelijk voor tien miljoen aan contracten. Dat is het resultaat van het High-Tech Seminar dat de de Kamers van Koop handel van Den Haag, Leiden en Delft deze week samen met de City of Otta wa hebben gehouden. Zestien Canadese bedrijven uit de sectoren informatie technologie, telecommunicatie, elektro nica en medische apparatuur deden de afgelopen vier dagen aan het seminar mee. Volgens drs. Chr. W.L. de Bouter, algemeen secretaris van de Kamer van Koophandel in Den Haag, „dragen de eerste verkennende contacten de po tentie in zich om tot overeenkomsten te leiden": zakelijke transacties in de orde van grootte van tien miljoen gulden. Lintjesregen Ze waren met elf mannen en één vrouw, de gelukki gen die gisteroch tend uit handen van burgemeester C. Goekoop een ko ninklijke onder scheiding ontvin gen. De uitreiking had plaats in de burgerzaal van het stadhuis. FOTO: TEJO RINGERS uderen positief er nieuwe LEIDEN NOG IN DE CLINCH MET TIEN BEWONERS ningtoewijzing DEN Het Ouderenbe- een overlegorgaan met egenwoordigers van ge- nte en ouderenorganisa- heeft gisteren positief ge- eerd op het nieuwe wo- toewijzingssysteem voor ^ljCjj ren. In dat nieuwe sy- n kunnen ouderen boven i5 jaar wekelijks op een geselecteerde woningen hrijven. De oudste belang ende krijgt de woning ;eboden. De ouderen von- wel dat de 1244 woningen voor dit systeem apart den gehouden niet genoeg in. Wethouder D. Tesse- beaamde dat, maar ver- naar de algehele schaar- ian woningen in Leiden, verzoek om bredere be iheid te geven aan de wo- en die beschikbaar zijn, te volgens hem op finan- bezwaren. De woningen :n in de gemeentelijke ad- ntie in een op zondag :hijnend advertentie- Ije staan. LEIDEN De 26 woningen aan de oneven zijde van Morsweg IV gaan komende zomer tegen de grond. De gemeente is inmiddels eige naar geworden van alle hui zen langs de spoorlijn Lei- den-Den Haag en heeft de benodigde vergunningen van de provincie en het rijk binnen. Bewoners van de huizen met de even num mers hebben nog diverse mogelijkheden om de sloop te verhinderen of te vertra gen, maar gemeentelijk ju rist J. Vellekoop acht de kans dat zij daarin zullen slagen „niet heel groot". Enerzijds omdat de vergun ningen zijn verleend, ander zijds omdat de gemeenteraad zich ook akkoord heeft ver klaard met de sloop. Nu de huizen in de zomer, of kort daarna, tegen de vlakte gaan, kan de Stichting Leid se Studentenhuisvesting daar geen gebruik meer van maken voor tijdelijke huis vesting van studenten en jongeren. De beworiers van de huizen aan de onevenzij de kunnen vanaf juni te recht in nieuwe woningen in de Stevenshof. De huizen aan de Morsweg IV worden voor een bedrag van zo'n 7 miljoen gulden gesloopt omdat de gemeente de situatie daar „onleefbaar" acht. De huizen liggen inge sloten tussen de spoorlijn Leiden-Den Haag die wordt verdubbeld, de drukke Dr. Lelylaan en het terrein van Wernink. Het is de bedoe ling dat er een bedrijventer rein wordt gevestigd. Dat kan pas als ook de huizen aan de even zijde zijn ge sloopt. Tien bewoners weige ren hun huis echter te ver kopen aan de gemeente en hebben de gemeente aan sprakelijk gesteld voor scha de die eventueel voortvloeit uit de sloop van de wonin gen aan de oneven zijde. De betrokken bewoners vinden dat de woonsituatie hele maal niet onleefbaar is. Hun woningen liggen namelijk niet direct langs de spoorlijn Leiden-Den Haag, zoals de woningen met oneven num mers die binnenkort ge sloopt worden. De gemeente blijft proberen met de bewo ners tot overeenstemming te komen. RECTEUR KLEIJNE VAN GSD: DEN Er moet een einde n aan de competentie- tussen de arbeidsbureaus de sociale diensten. Dat directeur J. Kleijne van Gemeentelijke Sociale ist (GSD) in Leiden als re de discussie die nsda'gavond werd gevoerd wethouder P. Bordewijk directeur C. Tibbe van het estelijk Arbeidsbureau 5k /0(|ien. Bordewijk vindt dat gemeenten meer invloed en hebben öp de arbeids bemiddeling omdat dat wat ar beidsbureaus doen niet genoeg is, terwijl Tibbe stelt dat het doelgroepenbeleid van de ge meente Leiden niet voldoet. Volgens Kleijne bewijst het succes van de Tijdelijke Voor ziening Jeugdwerkgarantie plan (in Leiden konden in een half jaar tijd ongeveer hon derd jongeren aan de slag) dat samenwerking tussen GSD en GAB mogelijk is. „Het is al leen jammer dat die samen werking in Leiden soms zo moeizaam verloopt, er is altijd zoveel overleg voor nodig", zegt wethouder H. de la Mar van sociale zaken. „De samen werking moet vlekkeloos kun nen verlopen, tenslotte streef je allebei naar hetzelfde doel: het aantal uitkeringsgerechtig den verminderen", meent De la Mar. De wethouder vindt het vol komen terecht dat een ge meente zich meer met arbeids bemiddeling gaat bezighouden. Zo wil de gemeente Leiden een samenwerkingsovereen komst sluiten met uitzendbu reaus, opdat die langdurig werklozen met voorrang zul len gaan behandelen. De la Mar vindt niet dat de gemeen te met dit plan in het straatje komt van het GAB. „Het ar beidsbureau heeft het al druk genoeg. Bovendien zijn er mensen die niet eens meer in de kaartenbakken van het GAB terecht komen, omdat ze niet meer verplicht zijn om te solliciteren". De overeenkomst met de uit zendbureaus is een van de ac tiepunten die de gemeente heeft opgesteld om de minima tegemoet te komen. „De maat regelen leveren soms maar een paar tientjes op", beseft De la Mar. „Het is dan ook frustre rend dat er aan de andere kant door het kabinet maatre gelen worden genomen waar door mensen soms wel 400 gul den per maand moeten inleve ren". Record Een record-aantal deelnemers deed mee aan de Singelloop die gisteravond werd gehou den. Op sommige punten zoals op de Haagweg (foto), was het wel dringen geblazen, maar dat kon de pret niet drukken. Volgens een politiewoordvoer der legden zo'n 3500 mensen de zeven kilometer lange route af, ongeveer 500 meer dan vo rig jaar. „Er waren helemaal geen problemen", aldus de po litiewoordvoerder, die sprak van een „supergezellige hap pening". Volgens hem stond er gisteravond ook meer publiek langs de kant dan andere ja ren, „maar dat lag misschien aan het mooie weer". FOTO: TEJO RINGERS meer in de steek laat, maar ook omdat zo'n aankondiging steevast een collectieve duik in het verleden van die man of vrouw veroorzaakt. De speurtocht naar wat hij voor de stad heeft betekend. Meestal zijn daarin twee ten- denzen te bespeuren: een po sitieve en een negatieve. Dat is niet verwonderlijk gezien het karakter dat de politiek wordt toegedicht: daarin kan alles positief of negatief worden uitgelegd, al naar ge lang het de politici uitkomt. Zo ook in het geval van Jit Peters, die in augustus naar het ministerie van VROM gaat. Zijn collega-raadsleden noemen hem zonder uitzonde ring „een krachtdadig figuur binnen het college", „een man die nadrukkelijk zijn stempel op het Leidse gebeuren drukt" of „een man met dui delijke visie". Over de gevolgen van die kracht, die nadruk en die dui delijkheid lopen de meningen vanzelfsprekend uiteen. Maar hoe verschillend men mis schien over alle gevolgen van zijn krachtige, nadrukkelijke en duidelijke houding mag denken, over één ding zal ie dereen het eens zijn: ook ge voel voor understatement kan Jit niet worden ontzegd. „Ik vertrek met een onbevre digd gevoel", liet de afgelopen week weten. „Er is nog meer dan genoeg te doen". Wat heet? Waar de Leidse bevol king en masse te hoop loopt tegen zijn plannen om stukjes groen in Leiden vol te bou wen, springen de duizenden woningzoekenden een gat in de lucht. En waar fietsers zich sinds jaren minder frequent met de dood bedreigd voelen in de autoloze Breestraat, is de Witte Singel bijkans te klein om alle spandoeken tegen de toegenomen verkeersoverlast te herbergen. Als je zelf zulke problemen in het leven roept maar ze niet kunt oplossen, dan vertrek je niet met een onbevredigd gevoel. Dan heb je gewoon je karwei niet afge maakt en zadel je de achter- blijvenden op met een erfenis, die in geen testamant valt te beschrijven. Traditie Tradities zijn er om in ere te houden. Dat veel mensen er zo over denken blijkt wel op Koninginnedag als in bijna elke gemeente in Nederland in de vroege ochtenduren een aubade wordt gehouden. Een mooie gewoonte die zeker niet moet worden afgeschaft. Toch gaan sommige gemeen ten wel heel ver in het hand haven van oude gewoonten. De Rijksstraatweg in Wassenaar in 1900, ter hoogte van café Den Deyl. Volgens de Echte Neder landse Fietsers Bond (ENFB) zou de huidige Rijksstraatweg er zou mogen uitzien (zie Kasseien). FOTO: PR Zo herleeft op Koninginnedag in Noordwijk even de oude vete tussen de „Zeeërs en de Binders". Behalve dat Noord- wijk twee oranjeverenigingen kent, een voor Zee en een voor Binnen, organiseren ze ook nog eens twee aubades. Eerst is er een aubade in het Gat van Palace in Noordwijk aan Zee, daarna in Noord- wijk-Binnen voor het raad huis. Loco-burgemeester Jaap Bedijn moet van de ene auba de naar de andere racen want op alle twee de plaatsen moet hij een speech houden. Voor de Noordwijkers is de zaak inmiddels redelijk ver warrend. Was er vroeger sprake van een duidelijke scheiding tussen de twee dor pen, tegenwoordig verbinden honderden woningen Noord wijk aan Zee en Noordwijk Binnen. Waar de bewoners van dit niemandsland naar toe moeten als ze de plaats vervanger van de koningin willen gaan toezingen is on duidelijk. Een derde aubade is wellicht de beste oplossing. Die zou dan, om de „strijden de" partijen niet voor het het hoofd te stoten, bij het cen traal gelegen beeld van de Ziekzoeker aan de Haagwinde uitgevoerd kunnen worden. „El Loco" Bedijn kan dan kie zen: of hij verordonneert dat hij voortaan maar aan één au bade bij het gemeentehuis meewerkt, of hij haalt het Guinness Book of Records als zijnde de man die de meeste aubades ter wereld in de kortst mogelijke tijd kan af werken. Humeurig Het humeur van Groenoord- hallendirecteur André de Jong was woensdagavond rond een uur of half tien ruimschoots beneden NAP. De Jong diende zich die avond te vervoegen bij de vergadering van de Leidse raadscommissie economische aangelegenheden in het Gul den Vlies aan de Breestraat. Het beheer van de Groe- noordhallen en de Stadsge hoorzaal zijn bij die commissie ondergebracht, en De Jong houdt de raadsleden bij die vergaderingen op de hoogte van het reilen en zeilen van de beide hallen. Nu is De Jong iemand die van aanpakken houdt. Hij sjouwt zich een breuk om de Groe- noordhallen voortdurend vol te krijgen, dreigt op te stap pen als de gemeente de Stads gehoorzaal niet serieus wil ne men en is en passant ook nog bestuurslid van de 3 October Vereeniging. Met het muffige gemeentelijke vergadercul- tuurtje heeft hij dan ook over het algemeen weinig op. Niettemin stond De Jong vo rig jaar niet echt te juichen toen de inmiddels verdwenen CDA'er Wim Bleijie met het plan kwam om de Groenoord- hallen te privatiseren. De Jong zou dan wel die gemeen telijke bemoeienis kwijt zijn, maar ook de zekere geldschie ter in de magere jaren die de Groenoordhallen vooral uit het verleden nog wel kennen. Woensdagavond had De Jong echter weer eens duidelijk zijn buik vol van de politiek. Toen hij even na acht uur binnen kwam, was directeur Tibbe van het gewestelijk ar beidsbureau aan het woord. Die was dat anderhalf uur la ter nog, want het jaarverslag 1987 en het beleidsplan 1988 zijn belangrijke zaken waar agendapunt 7 (begrotingswij ziging Groenoordhallen) bij in het niet valt. De Jong zat on dertussen op hete kolen, want elders in de stad vergaderde het bestuur van de 3 October Vereeniging. En die bijeen komst vond De Jong bedui dend belangwekkender. Toen directeur Tibbe over hall tien klaar was met de be antwoording van het eerste vragenrondje, had wethouder Paul Bordewijk (reservewet houder economische zaken) de tegenwoordigheid van geest te vragen of agendapunt 7 misschien tussendoor even behandeld kon worden. Van behandelen was echter weinig sprake, want geen van de aanwezigen had De Jong iets te vragen. Die pakte vervol gens driftig zijn koffer en liep met een van woede vertrok ken gezicht richting uitgang, terwijl Bordewijk wat onge makkelijk op zijn stoel zat te schuiven. Die zag de bui waarschijnlijk al aankomen: een voorstel van De Jong om niet de Groenoordhallen maar de raadscommissie economi sche zaken te privatiseren. Voor de broodnodige doelma tigheid. Promotie Politici zijn soms heel vin dingrijk. Niet alleen waar het de inhoud van hun betogen betreft, maar ook als het gaat om de uitleg die ze aan een woord geven. Een mooi voorbeeld daarvan is Theo van der Nat, fractie voorzitter van de VVD in Leiden en werkzaam bij een grote bank in Amsterdam. Gezien de vele uren die hij daar aan kwijt is, kwam het bericht van zijn promotie tot doctor in de wiskunde en na tuurwetenschappen als een verrassing. „Ach, ik was ooit aan mijn proefschrift begonnen en ik vond het wel leuk om het af te maken", motiveert de Leid se politicus, die in 1976 de stu dies natuurkunde en wiskun de afrondde en vier jaar later het kandidaats-examen Ne derlands Recht met succes af legde. En hij benadrukt dat het niets te maken heeft met een poging om door te stoten naar de top van de internatio nale bankierswereld. '„O nee, o nee, ik heb het hier uitste kend naar mijn zin". Nog even afgezien van het feit dat sinds deze week on omstotelijk vast staat dat dat helemaal geen garantie is voor het aanblijven van een politicus, rijst de vraag waar om iemand die het meer dan druk heeft in zijn schaarse vrije tijd een 147 pagina's lan ge, in het Engels geschreven verhandeling schrijft over de efficiëntie van computerpro gramma's. Totdat, verscholen tussen al die pagina's vol wiskundige formules, het traditionele pa piertje met stellingen bij de tekst opduikt. Beweringen waarvan men aanneemt dat ze kloppen, omdat anders van een promotie geen sprake kan zijn. Toch slim gezien van Theo, om de betekenis van het woord promotie op dat pa piertje uit te breiden tot zijn politieke loopbaan. Want is de stelling „Nu het bankwezen steeds meer automaten instal leert die het publiek in staat stellen 24 uur per dag geld op te nemen, dienen er ook meer mogelijkheden te komen dit geld 24 uur per dag uit te ge ven" geen pleidooi voor het instellen van avondwinkels?

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13