]o Adriaanse volgt fan de Meent op als ;rainer FC Den Haag sg arathon Amsterdam laatste herkansing voor Gerard Nijboer latthieu Hermans heeft ^rste etappezege binnen lië in de greep van iper Napoli-AC Milan Lugdunum uit bekerstrijd RT CcidóöSou/ttMlt VRIJDAG 29 APRIL 1988 PAGINA 9 de. JOZ Matthieu Hermans heeft •n de vierde etappe in de Ronde ianje, van Alcala del Rio naar Ba- over 210,2 kilometer, op zijn naam :ht. Het was de eerste ritzege in de in zijn loopbaan. De renner uit de van Perurena versloeg in de mas- it de Spanjaard Dominguez met inddikte. Het was Hermans' elfde nning dit seizoen, de te kloppen man", hijgde Hermans it vormde in de rit toch een zware belas ting. Ik voelde me de hele dag absoluut geen honderd procent. Maar deze overwinning be vrijdt me van veel kopzorgen, ik kan mij nu een stuk rustiger richten op de komende da gen". Hermans werd in de laatste kilometers door ploeg- en landgenoot René Beuker voor beeldig naar de streep gebracht. Beuker voerde het tempo van het peloton zo hoog op, dat ont snappingen in de nauwe straten van Badajoz onmogelijk waren. Wel waren er vele valpartij en, waardoor de eerste drie in het algemeen klassement kostbare seconden verloren, leider Cubino en nummer twee Pino zeven seconden, Mujika, nummer drie, achttien seconden. SSRS Becker te sterk voor Tom Nijssen HAMBURG Bij een temperatuur van slechts zeven graden heeft Tom Nijssen gisteren in de achtste finales van de open Westduitse tenniskampioenschap pen tegen favoriet Boris Becker niet voor een verrassing kunnen zorgen. De Limburger hield het voor ruim 10.000 toeschouwers een uur en 39 minuten uit en stond toen met een nederlaag van 6- 2, 6-4 aan de kant. Nijssen had de derde ronde in Hamburg bereikt door de Fransman Thierry Tulasne en de Zweed Jan Gunnarsson te verslaan. Tom Nijssen neemt er even z'n gemak van. FOTO: AP India een jaar uit Davis Cup PARIJS -•- De Internationale Tennis Federatie heeft India voor een jaar uitgesloten van deelneming aan het toernooi om de Davis Cup. Deze maat regel is genomen omdat India in de nu nog lopende editie weigerde tegen Israël uit te komen. Een jaar eerder, toen India de finale haalde, had de Indiase regering nog bij wijze van uitzondering de Israëli sche ploeg toegelaten, ditmaal stond men echter niet toe dat de eigen spelers naar Israël reisden. Er bestaan geen diplo matieke betrekkingen tussen beide landen. Feyenoord polst Metgod en Smolarek DEN HAAG Feyenoord roert zich ook na de drie aankopen Van Geel. Krommendijk en Nortan nog danig op de transfermarkt. Algemeen directeur Hans Kraay had deze week informatieve gesprekken met zowel John Metgod (Tottenham Hotspur) als de Pool se international Wlodzimierz Smolarek (Eintracht Frankfurt). Stan Valckx heeft gisteren een contract voor twee jaar getekend bij PSV. Met de overgang van de 24-jarige Limburger, die nog een doorlopend contract bij VVV had van één jaar, is een bedrag van een half miljoen gulden gemoeid. Eerste-divisieclub SC Heracles moet op zoek naar een nieuw bestuurslid technische zaken. Hennie Hollink, de vroegere trai ner die een jaar geleden een bestuursfunctie aan vaardde en sinds die tijd als een soort manager fun geerde, heeft om persoonlijke reden zijn functie be schikbaar gesteld en is met onmiddellijke ingang op gestapt. EN HAAG Voor het t degradatie naar de ste divisie bedreigde Den Haag viel giste- haast tegelijkertijd aantal belangrijke Wissingen. Allereerst lakte voorzitter Stoop kend dat Co Adriaanse Jkomstig van PEC polle) de opvolger irdt van de ontslagen Jiner Pim van de •ent. Dé Stoop onthul- verder dat hij op 1 juli voorzittershamer zal ^rdragen aan Hans. draven, een volslagen' [lekende in de voet wereld. 1 beroepscommissie van de VB heeft een belangrijk 1 van de straf tegen FC i Haag (een wedstrijd zon- f publiek en 7500 boete) |teravond kwijtgescholden, ti onlangs door de tucht- nmissie opgelegde straf he iende dat aanstaande zon dag bij FC Den Haag - FC Groningen de poorten geslo ten dienden te bliiven. Door de uitspraak van de beroeps commissie is dit nu van de baan. De boete werd ver laagd tot 2500, maar daar-. naast kreeg FC Den Haag een proeftijd van zes maan den opgelegd. Overigens begint het duel in het Zuiderpark zondag pas om 19.00 uur. De Stoomgroep West won gistermiddag een tegen de KNVB aangespan nen kort geding waarin een verbod van het duel was ge ëist. Dit in verband met een door de Stoomgroep georga niseerd evenement op het naast het Zuiderpark-stadion gelegen terrein. De organisa tie was bang voor ordeversto ringen van Haagse suppor ters. De rechter bepaalde dat de wedstrijd niet eerder dan 18.45 uur mag beginnen. Competitieleider Huybregts zegt de beslissing van de rechter te betreuren. Hij wijst op de competitievervalsing, die ontstaat omdat de andere degradatiekandidaten om 14.30 uur aftrappen. Co Adriaanse is de komende twee seizoenen trainer van FC Den Haag. Adriaanse, die in januari met ruzie vertrok bij PEC Zwolle, stond ook in de belangstelling bij RKC, AZ en het Turkse Fenerbah- ce. Adriaanse volgt interim- trainer Piet de Zoete op, die op zijn beurt een maand gele den voor de ontslagen Pim van de Meent in de plaats kwam. FC Den Haag presenteerde gisteren ook de nieuwe voor zitter. De 43-jarige Hans Wal raven uit Haastrecht volgt Dé Stoop op. Stoop was vier jaar eerste man van FC Den Haag en blijft als adviseur aan de club verbonden. Ook blijft hij FC Den Haag finan cieel steunen. De afgelopen vier jaar bracht zijn bedrijf drie miljoen gulden in. „Van dat bedrag lig ik niet wak ker", aldus Stoop. Ere- of eerste divisie, FC Den Haag heeft zijn begro ting voor het volgend seizoen vastgesteld op 1,9 miljoen gulden. Stoop noemt het uniek voor Nederland dat 1,3 miljoen gedekt wordt door gelden uit het bedrijfsleven. De recettes worden geschat op zes ton. Walraven speelt in Haas trecht 6, maar heeft verder weinig affiniteit met de voet ballerij. Hij komt uit de bouwwereld en voldeed aan de Haagse profielschets: in de leeftijd van veertig tot vijftig jaar, fris van geest, niet onbe middeld en moedig. Sportie ve bestuurservaring deed hij - zoals het een inwoner van het dorp van Vergeer en Vis ser betaamt - vooral op in de schaatswereld en dan met name bij het leiden van rei zen. Co Adriaanse kwam enkele weken geleden al tot een ak koord met Stoop. Als ano niem toeschouwer volgde hij in de afgelopen weken de uitduels van FC Den Haag bij Willem II, Haarlem en For- tuna S. Hoewel zijn contract Eas op 1 juli ingaat, is het de edoeling dat hij eerder be gint. FC Den Haag doet na melijk mee aan de intertoto- competitie, die op 26 juni be gint met de uitwedstrijd te gen Hannover '96. In de ko mende weken moet hij bepa len met welke spelers hij verder wil. Contracten van basisspelers als Boere, Stam, Bouwens en Lems lopen niet door. Stoop benadrukte dat het dit seizoen bij Den Haag heeft ontbroken aan team verband. „De spelersgroep zal zich in de toekomst beter moeten presenteren dan de huidige achttien jongens die de rit in de eredivisie niet hebben kunnen volbrengen", zei hij. JLTE In de hal Ie woonboerderij van ld Nijboer in Uffeite Tientallen loopschoe- Aeurig geordend. De. Je oud, maar nog niet Saai versleten. Af en jeft de oud-Europees. |oen en winnaar van bmpisch zilver op de hon in Moskou 1980 kar weg. Aan vrien- klussers aan de al ar n staat van ver- ig verkerende stulp rand van de Drent- Binnen dreigt de wereldkampioene i Withbread vanaf lender een speer de n in te gooien. Vlak t hangt een aanden- in de marathon van Gerard Nijboer iDaar is hij ook het |„Ik ben een huis mus". Bij voorkeur loopt hij ook in de bossen rond Uffelte. Maar daarvan daan loopt geen weg naar Seoul. Daarvoor moet Nij boer zondag in de mara thon van Amsterdam aan treden. En de 42 kilome ter en 195 meter binnen 2 uur en 12 minuten lopen. De marathonloper, juist bin nen van een avondtraining, verorbert tussendoor een flin ke kom stevige maaltijdsoep, een portie warm eten voor twee, twee koppen koffie en een homp slagroomgebak. Aan de keukenbar: Wim Verhoorn, bondscoach van de Nederland se lange afstandlopers, gele genheidsmasseur en vriend van Gerard Nijboer. De mara thon in de hoofdstad wordt een herkansing, de laatste: Nij boer had op 14 februari in To kio al willen slagen voor het olympisch toelatingsexamen. Maar met 2.16,50 eindigde hij bijna vijf minuten boven de door het NOC gestelde limiet. Het ging volgens zijn analyse mis door een terugslag op de overbrugging van het tijdsver schil, door leverproblemen die eind januari hadden gespeeld en omdat het Japanse eten slecht viel. „Alles was te vet. Ik heb meerdere hotels aange daan, maar het eten was over al even slecht". Die tegenvaller is inmiddels verwerkt. Net als de noodge dwongen afwezigheid bij het WK atletiek vorige zomer. Door een voetblessure moest Nijboer toen voor het eerst sinds 1980 een grote titelstrijd laten schieten. Hii weet nog steeds „zeker" dat hij in Rome goed had gepresteerd. „Ik voelde me toen prima. En het was juist lullig omdat ik in het voorseizoen bewust veel had laten schieten, om maar zo weinig mogelijk energie te verbruiken. Dat maakte de frustratie nog groter. Ik ben er geen weken kapot van ge weest, maar je mist een kans om je te bewijzen. Je wilt als atleet altijd dat alles er uit komt wat je er aan training en energie in stopt. Dat geeft vol doening als sportman Na Tokio is er wel iets veran derd. Niiboer ging terug naar zijn oude voedingsgewoonte. Naast rijst kwamen er ook weer aardappels op het bord. En voedingspreparaten voor de meervoudige suikers en koolhydraten worden zorgvul diger gebruikt. De zak met glucosepoeder gaat nu weer overal mee naar toe. „Vroeger was uithoudingsvermogen juist mijn grote kracht. Maar de laatste tijd merkte ik dat ik het eerste stuk goed kon draai en, maar in het tweede deel leek ik er doorheen te zitten. Dat kan twee oorzaken heb ben: koolhydraten die op zijn, of ouderdom". Ouderdom De ouderdom was het (nog) niet, gelooft de 32-jarige Drent. „In de lange duurlopen zit ik weer beter dan een half jaartje terug. Natuurlijk zijn het sinds Tokio alleen nog maar testjes geweest. Of ik in derdaad ook beter ben, moet in Amsterdam blijken". Het lijf heeft bij Gerard Nijboer al tijd centraal gestaan. Hij zal de „te zware marathonloper" blij ven. Voor de goede orde: Ge rard Nijboer is 72 kilo en 1 meter 83. „Misschien is dat iets zwaarder dan normaal, maar dat zegt niets". In Amsterdam willen ze Nij boer zo graag over de streep trekken dat hij als ruggesteun- tje startnummer twaalf heeft gekregen, het nummer dat hij ook in 1980 droeg. „Ik zou wat makkelijker lopen als ik wat kleiner en lichter was geweest. Maar frustraties heb ik er nooit van gekregen. Ik vind het juist prachtig dat iemand de beperkingen die hij van moeder natuur heeft meege kregen kan overwinnen door andere krachten van het li chaam te gebruiken. Maar daar komt wel enorm veel training bij kijken". „Maar mensen die hetzelfde programma volgen als ik en betere lichamelijke eigen schappen bezitten, moeten al tijd beter worden dan ik. Ik denk dat ik door mijn erva ring het hoofd nog een beetje boven water kan houden. In principe ben ik nog wel even sterk als in de beginjaren tach tig, maar de concurrentie is veel sterker geworden. En ie dere marathon laat toch een litteken achter. Als je mij ziet lopen, denk je: die heeft wel wat in zich, mar meer dan een nationale topper zal hij nooit worden. En dat is acht jaar ge leden natuurlijk wel anders geweest". Te vroeg „Misschien kwamen de succes sen wel wat te vroeg. De inter nationale top was ook nog niet zo breed. Ik heb de tijd meege maakt dat marathonlopers dwazen werden genoemd, mensen die een andere tak van de atletiek niet konden. Maar nu is het de meest bedre ven sport in Nederland, want volgens de cijfers zijn er twee miljoen Nederlanders die drie keer per week een stuk lo pen". „Wat me wel tegenvalt, is dat uit die grote groep zo weinig boven komt drijven. Maar dat is niet alleen in Nederland zo. Amerika barst ook van het ta lent, maar daar breekt ook maar af en toe een loper door. Ik denk dat vooral de Afri kaanse lopers de komende ja ren een enorme sprong vooruit zullen maken. Dat zie je aan de ontwikkelingen bij de in ternationale crossen en het WK. Die jongens hebben van nature al veel gevoel voor lo pen en als ze goed begeleid worden, zijn ze superieur. Ik denk dat wij als kind teveel in de watten worden gelegd. Wij zullen fietsers blijven, zij lo pers. Tenzij wij onze kinderen nog meer in de watten gaan leggen en ze met de auto in plaats van met de fiets naar school gaan sturen. Dan krij gen we in de toekomst mis schien goede coureurs. Zij lo pen tien kilometer naar school, onze kinderen fietsen". Zondag is 2.12 Nijboer's enige leidraad. „Desnoods zal ik ie dereen die harder gaat laten gaan. Bij wijze van spreken word ik veertigste met 2.11, maar dan ben ik wel in Seoul. Maar het zou natuurlijk veel leuker en maatgevender zijn als werd uitgegaan van een goede klassering in een stevig bezette internationale mara thon. Dat zegt veel meer dan een tijd, die altijd afhankelijk is van het weer en de plaatse lijke omstandigheden". Voor één keer wordt de gokker Nij boer een behoedzaam reke naar. „Ik denk dat de kans dat het in Amsterdam redelijk gaat groter is dan anders, om dat ik geen risico's ga nemen en puur op tijd ga lopen. Een bijzondere prestatie zit er ook niet in. Dat hoeft ook niet. Dat moet in Korea pas en ik ga er nog steeds vanuit dat ik daar naar toe ga". RENE VAN HATTUM RONTATIE MARADONA-GULLIT |IST KAMPIOENSCHAP nze correspondent Ge rard Kessels) Kan het nog tischer, spannender, oneler? De Italiaan- rtpers komt superla- tekort aan de voor van de voetbalwed- Napoli-AC Milan, slissend wordt voor ipioenschap. De tntatie tussen beide verdicht zich le Italianen tot een ieting tussen de iste voetballers ter Diego Maradona d Gullit. De zenu- irlog is in volle vna: „Wij winnen, dat ïfast. Als Gullit zegt dat Jiog kans heeft komt dat nij nog nooit in ons San itadion gespeeld heeft inegentigduizend man. zal het een zee van kleuren zijn, ik wil n roodzwarte band van zien". Dat AC Milan Btekend spel afgelopen zondag in de derby Inter met 2-0 aan de kant zette, maakt geen enkele indruk op de Ar gentijn. „Milan heeft gewon nen ja, maar tegen wie? Tegen niemand? Inter heeft niet ge speeld als een elftal uit de eer ste divisie". Door Gullit en zijn makkers wordt vrij rustig gereageerd. Pierpaolo Virdis, vorig jaar topscorer van de Italiaanse competitie, is momenteel weer in topvorm. Zijn goede presta ties belemmeren ook de alge hele terugkeer van Marco van Basten. De ex-Ajacied, die meer dan vijf maanden gebles seerd was, vindt dat hij inmid dels weer in staat is om negen tig minuten te spelen. Dat Van Basten zondag de gehele wed strijd van de partij is, lijkt ech ter weinig waarschijnlijk. Aangenomen wordt dat trai ner Arrigo Sacchi zonder Van Basten begint en het af zal la ten hangen van het spelver- loop of en zo ja, wanneer hij de Nederlander binnen de lij nen brengt. Italië's grootste sportkrant, de „Gazzetta dello Sport", publi ceert elke dag de resultaten van een uitvoerige opinie-pei ling. Daar valt onder meer uit af te lezen dat van de mensen Marco van Basten (links) en Ruud Gullit tijdens de training van AC Milan. FOTO: ANP die 60 jaar en ouder zijn 50 houdt. De jeugd heeft meer procent in een zege van Napoli vertrouwen in de ploeg van gelooft en 34 in een overwin- Gullit. Veertig procent ziet Mi ning van AC Milan, terwijl 16 lan winnen, tegenover 37 pro procent het op een gelijkspel cent Napoli. LEIDEN Lugdunum heeft gisteravond de zesde ronde van de bekercom petitie van District West 2 niet „overleefd". De Lei- denaars hielden op Oost Voorne weliswaar knap stand tegen OVV (2-2), maar namen de noodzake lijk geworden strafschop pen iets minder secuur. Nadat de thuisclub de leiding had genomen, kwam Lugdu num goed terug. Eerst was het Edwin Verhoogt die een voor zet van Hans van As doeltref fend afrondde, terwijl Ted van Berkel na de pauze voor een 1- omdat Verhoogt daarna offi cieel niet verder kwam dan een bijna-doelpunt, kon OVV vlak voor tijd nog tot 2-2 te rugkomen. In de strafschop- Dames penreeks die het duel besloot, miste Ton de Rooy de beslis sende elfmetertrap. derde ronde van de strijd om de afdelingsbeker, tegen SVLV zondag, nauwelijks ge motiveerd. De Voorschotense tegenstander profiteerde van dié mindere instelling door er na de pauze nog een echte wedstrijd van te maken. Ver der dan de 2-1 van John van Veen kwam SVLV echter niet. Voor rust hadden de te ruggekeerde Martin de Louw en Rob Gillissen namens Rijnsburgse Boys gescoord. Rijnsburgse Boys komt nu in de kwartfinales (op 10 mei) uit tegen mede-eersteklasser ARC. De resterende drie duels zijn Noord wijk - LDWS, ASC - Quick Boys en LFC - VTL/Lugdunum. De winnaar van dat laatste treffen ontmoet op 19 mei in de halve eind strijd de winnaar van Rijns burgse Boys - ARC. Afdelingsbeker Rijnsburgse Boys bleek in de De dames van SJZ waren in het hoofdklasseduel met De Sleutels de iets betere ploeg. Pieternel van der Poel maakte dat met een score direct na rust ook duidelijk. sportuitslagen PAARDESPORT Koersen van Wolvega Eerste koers, 2240 meter: 1. Crazy Lover (Ao. de Wrede) 3.10,4 - 1.25.0, 2. Blackflash V, 3. Clip Parade. Toto: winnend 1,50, plaats 1,40 3,70, kop pel 9,30, trio 18,60. Tweede koers, 1900 meter: 1. Aloheh Topfok (Ao. de Wrede) 2.36,7 - 1.22,5, 2. Barwoud N, 3. Carllewis Ju weel. Toto: winnend 2,00, plaats 1,30 1,50 2,20, koppel 5,30, trio 63,40. Derde koers, 1900 meter: 1. Anneke L (A. Mollema) 2.38,1 - 1.23,2, 2. Ar jan Morgan, 3. Ace Hanover. Toto: winnend 5,90, plaats 1,40 4,20 3,40, koppel 17,40, trio 498,80. Vierde koers, 1900 meter: 1. Bajonai- re Veha (J. Bot) 2.39,6 - 1.24,0, 2. Carla T. 3. Crack Boshoeve. Toto: winnend 2,30, plaats 1,30 2,80 2,70, kopel 13,10, trio 127,70. Vijfde koers, 1900 meter 1. Atletlco (Mej. M. Neelen) 2.37.7 - 1.23,0, 2. Zico van Shadow. 3. Alida van Imca. Niet gestart: Baily Dean. Toto: win nend 3,20, plaats 2,30 1,90, koppel 6,90, trio 30,80 Zesde koers, 2600 meter: 1. Arjan G (Ao. de Wrede) 3 36,1 - 1.23,1, 2. Beta Belwin, 3. Amice. Toto: winnend 1,40, plaats 1,20 1,50, koppel 1,70, trio 7,20. Zevende koers, 2240 meter: 1. Zera Neyenrode (F. de Zoete) 3.07,7 - 1.23,8, 2. Zoon van Jensen. 3. Zoef Uithuizen. Toto: winnend 14,00, plaats 2,10 1,80 1,50, koppel 23,00, trio 246.60. Achtste koers, 1900 meter 1. Be Quick (T. Smeding) 2.35,1 - 1.21.6. 2. Zerry de Sota, 3 Ankatranss R. Niet gestart: Aras de la Vesta. Toto: win nend 2.00, plaats 1,20 1,50 1,80, kop pel 5,60, trio 25,90 Negende koers, 1900 meter: 1 Yckxs di Robles (Ao: de Wrede) 2.32,5 - 1,20,3, 2. Yena di Robles, 3. Wanja O. Toto: winnend 2.40, plaats 1,60 2,30 1,80, koppel 25,60, trio 181,90. Tiende koers, 1900 meter: 1. All American (H. Hamming) 2.35,2 - 1.21,7, 2. Zetor D. 3. Bastille. Toto: winnend 3,80, plaats 1.90 3,00 1,80, koppel 42,70, trio 177,50 Omzet totalisator: 271.995,00. CHIO in Rome Landenwedstrijd: 1. Groot-Brittannlë 4 strafpunten; 2. Nederland 12,25; 3. West Duitsland 17,25; 4. Frankrijk 20,0; 5. Zwitserland 24.0; 6. België 36,25; 7. Colombia 72,0; 8. Brazilië' 80,50. VOETBAL Kwartfinale districtsbeker West II: DSO (zo)-Alphense Boys 0-2; OVV- Lugdunum 2-2, OVV wint na straf schoppen; Papendrecht-SVW 0-0, SVV w.n.s.; Westlandia-Unitas 0-2. Zondag KNVB, 4e klasse B: Celeri- tas-Duindorp SV 2-1; H W-RA VA 2-3. WIELRENNEN Ronde van Spanje 4e etappe: 1. Hermans (Ned) 210.2 km in 5.27.10, 2. Dominguez (Spa). 3. Elliott (Gbr), 4. Gutierrez (Spa). 5. Ouevedo (Spa). 6. Chesini (Ita). 7. Kelly (Ier), 8. Ilegems (Bel). 9. Carrera (Spa). 10. Pastorelll (Ita), 11. Van Haerens (Bel). 12. Gianelli (Ita). 13 Rossignoli (Ita), 14. Peeters (Bel). 15. De Jonckheere (Bel). 40 Beuker (Ned) op 0.07, 86 Suykerbuyk (Ned) op 0.23, 145. Nijboer (Ned) Alge meen klassement: 1. Cubino (Spa) 11.57.07, 2 Pino (Spa) op 1.38, 3. Dietzen (Wdl) op 1.42, 4. Mujika (Spa) op 1 50. 5. J. Gorospe (Spa) op 2.12, 6. Aja (Spa) op 2.14, 7. Gaston (Spa) op 2.19, 8. Fuerte (Spa) op 2.23, 9. Kelly op 2.27, 10. Blanco-Villar (Spa). 11. Lejarreta (Spa) op 2.28, 12 Pe- dersen (Den). 13 Millar (Gbr) op 2.32, 14. Cordoba (Spa) op 2.47. 15 Ar royo (Spa) op 2 48, 77. Suykerbuyk op 7.01. 122. Beuker op 12.41, 150. Hermans op 24.00, 152. Nijboer op 24.31. Profronde van Ruddervoorde (Bel): 1. Verplancke (Bel) 163 km In 3.51.00. 2. Redant (Bel). 3. Deneut (Bel). 5. Capiot (Bel). 8 Arras (Bel). 11. Man dors (Ned), 20. Van der Velde (Ned).

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9