Omvang aids-epidemie in Afrika zwaar overdreven Mitterrand op punten winnaar Frans tv-debat Washington dringt niet langer aan op uitlevering Noriega Ligatsjov opnieuw in gedrang AMERIKAANSE HOOGLERAAR KOMT MET OPVALLENDE VISIE: IAPANSE MINISTER VERDEDIGT WERELDOORLOG BUITENLAND £eicUc<Bomcvnt VRIJDAG 29 APRIL 1988 PAGINA S Iritten mogen inger drinken )NDEN Britten mogen in toekomst zondags een uur iger drinken. Het Lagerhuis sloot gisteren dat de pubs op ndag tot 15.00 uur mogen enblijven in plaats van 14.00 r. Hierna moeten de Britten 16.30 uur wachten om weer volgende glas te kunnen ffen. Door de week zullen Bttertijd de pubs de hele dag enblijven. Tegenstanders ggen dat de nieuwe wet de igd zal aanzetten tot over- itig drankgebruik en zal lei- n tot meer verkeersongeluk- n en een stijging van de sdaad. PLO-kantoren naar Damascus DAMASCUS Een van de vooraanstaande leiders van de Palestijnse Bevrijdingsorgani satie PLO heeft verklaard dat de meeste PLO-kantoren spoedig zullen worden over- feplaatst van Tunis naar de yrische hoofdstad Damascus. Deze stap zou volgen op de recente verzoening tussen PLO-leider Arafat en de Syri sche president Hafiz al-Assad. Damascus wordt de „natuur lijke plaats" van de PLO ge noemd. Na de verdrijving van de PLO uit Libanon vestigde de organisatie zich in Tunsu- sië. Cubanen schieten eigen toestel neer HAVANA In Angola zijn 26 Cubaanse militairen omgekomen, toen hun vliegtuig naar beneden werd gehaald door Cubaanse mi litairen. De luchtafweer was in staat van paraatheid gebracht omdat in het gebied vijandelijke (lees: Zuida- frikaanse) vliegtuigen waren ge signaleerd. Onder de slachtoffers bevindt zich Francisco Cruz Bourzac, plaatsvervangend minister van bewapening en technologie. Sinds 1975 zijn Cubaanse militai ren gelegerd in Angola om het marxistische bewind van Angole se regering te ondersteunen. MOSKOU Een artikel in het Sovjetpartij blad Pravda heeft nieuw voedsel gegeven aan de geruchten dat Jegor Ligatsjov, de tweede man in de Sovjetleiding, een deel van zijn functies is kwijtgeraakt. Uit het bericht in de Pravda blijkt dat Ligatsjov, die in het partijse cretariaat verantwoordelijk voor ideologische aangelegenheden, ontbrak op twee belangrijke bijeenkomsten waarop gesproken werd over het hervormingsbeleid en ideologische vraag stukken. De afwezigheid van Ligatsjov wordt door sommige waarnemers gezien als een be vestiging van de geruchten dat hij het onder spit heeft moeten delven in een machtsstrijd met de voorstanders van het hervormingsbe leid van Gorbatsjov. Ligatsjov wordt be schouwd als een vertegenwoordiger van de be houdende vleugel in de partij. In plaats van Ligatsjov verscheeen op de bijeenkomsten het Politburolid Aleksandr Jakovlev, die bekend staat als een van de vurigste aanhangers van de door Gorbatsjov nagestreefde „perestrojka" en „glasnost". Waarnemers vermoeden dat de positie van Ligatsjov pas duidelijk zal worden op de bijzondere partijconferentie die voor juni op het programma staat. Volgens hen zal Gor batsjov die bijeenkomst gebruiken om het Cen traal Comité, waarin de behoudende stroming nog vrij sterk is. te ontdoen van tegenstanders van zijn hervormingsbeleid. Opvallend was gisteren een uitvoerig inter view in een Russische weekblad met de dissi dente historicus Roj Medvedev. Het is voor het eerst dat deze dissidente marxistische histori cus, die in het Westen een groot aantal belang rijke publikaties over Stalin op zijn naam heeft staan, in de officiële pers aan het woord wordt gelaten. Tientallen landen zijn in staat a-bom te maken BONN Tussen de 35 en 40 landen in de wereld zijn tech nisch in staat atoomwapens te maken. Dit heeft David Fischer, voor malig plaatsvervangend secre taris-generaal van het in We nen gevestigde Internationale Agentschap voor Atoomener gie (IAEA), gisteren verklaard. Hij zei dat de lijst met landen die zowel de technische kennis als de wetenschappelijke uit rusting hebben om kernwa pens te maken de afgelopen ja ren gestadig is toegenomen. het fle- DEN HAAG De om vang van de verspreiding van aids in Afrika wordt zwaar overdreven. Van een epidemie is geen sprake en het is een fa beltje dat aids vooral een Afrikaanse ziekte is. Kij kend naar de versprei ding en het aantal pa tiënten in de VS, zou je eerder van een Ameri kaanse ziekte moeten spreken. Bovendien drei gen westerse hulporgani saties bij de bestrijding van aids in Afrika het paard achter de wagen te spannen. jöeze visie ontvouwde giste- iersjren de Amerikaanse hoogle- ke-raar openbare gezondheids- enjzorg, dr. Meredeth Turshen, in een lezing voor het Haagse yjgplnstitute of Social Studies |(ISS). Een controversiële vi- sie, want gezaghebbende in- zoals de Wereldge- dé zondheidsorganisatie (WHO), ■ge-schatten het aantal met aids besmette mensen in Afrika en op tussen de een en twee mil joen. Allerwegen wordt ge- enwaarschuwd voor een explo- ieve verspreiding van de an- liekte op het armste conti- ient van de wereld. Maar uit literatuuronderzoek conclu deert dr. Turshen dat de epi demiologen te hard van sta- noetpel lopen, uur Aids wordt ook van moeder op kind overgedragen. Voor dit jonge patiëntje is er nog redelijke medische zorg, maar omdat het geld voor de verpleging van terminale patiënten in Afrika ont breekt, beperkt de behandeling van aidspatienten zich doorgaans tot de verstrekking van wat aspirientjes. Mythes .Publicaties over de ver fje spreiding van aids in Afrika staan bol van de mythes, vooroordelen en door racis me geïnspireerde conclusies", vertelt ze, na afloop van de ezing. „Het heeft me werke- ijk verbaasd. Soms lees je ?en onderzoek dat de gege- .pr-Wns over het voorkomen het van het HIV-virus in bloed ig monsters uit 1984 onbetrouw- baar zijn. En een alinea ver ton jder worden dan diezelfde ge- gebruikt als basis een schatting van het besmette mensen op jzo'n beetje het hele conti- mgt nent. Die schattingen varië- jren van een tot dertig mil joen seropositieven! Dan [vraag ik me af: is dat niet rat overdreven als je ziet dat in heel Afrika nog geen 9.000 patiënten bekend zijn?". De redenering van dr. Turs hen is als volgt: aids is ook in Afrika vooral een ziekte die in de grote steden voorkomt en in Afrika wo- ,nen de meeste mensen (75 procent) nog altijd op het dunbevolkte platteland. Aids is geen ziekte van het hele continent: de besmetting con centreert zich vooral in Tan zania, Uganda, Kenya, Zam bia en Rwanda (67 procent van de patiënten komt uit dit gebied). Er zijn (nog) geen aanwijzingen dat aids zich in Afrika sneller verspreidt dan in bijvoorbeeld de VS. Ten slotte: als het aantal aids- slachtoffers vergeleken wordt met andere besmette lijke ziekten in de regio, komt het als medisch pro bleem nog niet bij de eerste tien. Turshen: „Op een bevolking van circa 450 miljoen mensen kun je met 8.500 geregistreer de aids-patiënten toch nau welijks van een epidemie spreken. Zeker niet als je dit cijfer vergelijkt met de 240.000 kinderen die elk jaar sterven als gevolg van ver waarloosde tetanusinfecties en circa 80 miljoen besmet tingen met malaria elk jaar. Ik wil maar zeggen dat, hoe bedreigend aids ook voor Afrika kan zijn: in vergelij king met de overige gezond heidsproblemen is het nog niet iets om echt over in pa niek te raken". Gevaar Volgens dr. Turshen zijn de gezondheidsorganisaties in het Westen niettemin de laat ste jaren behoorlijk zenuw achtig geworden. Volgens haar is het gevaar levens groot aanwezig dat hulpor ganisaties en overheden de komende jaren bij de medi sche projecten in Afrika vrij wel al hun aandacht zullen richten op aidspreventie. Turshen: „Gezien de kleine budgetten die voor Afrika beschikbaar zijn, zou dat een ramp betekenen. Andere ge zondheidsproblemen in Afri ka zullen ondergesneeuwd raken; de aandacht daarvoor zal wegvallen. Terwijl ziektes zoals tetanus, cholera, mala ria en lepra, véél méér slachtoffers maken". In haar lezing legde dr. Turs hen een rechtstreeks verband tussen aids en de economi- FOTO: MEMISA sche omstandigheden in Afri ka. Het feit dat miljoenen ar beiders gedwongen worden te emigreren om een baan te vinden (met achterlating van vrouw en kinderen) werkt het bezoek aan prostituées in de hand. Vrouwen die finan cieel niet rond kunnen ko men hebben vaak geen ander alternatief dan seksuele dien sten aan te bieden om het huishoudbudget rond te krij gen. Er zijn aanwijzingen dat mensen met een geslachts ziekte of verzwakt afweer systeem (bijvoorbeeld door het onoordeelkundig gebruik van antibiotica) vatbaarder zijn voor aidsbesmetting. Vooroordelen Volgens dr. Turshen wordt het Westerse beeld van het aidsprobleem in Afrika voor een groot deel vertekend door allerlei dubieuze senti menten. Turshen: „Men vindt nu eenmaal dat Afrika primitief en achterlijk is. Dus wordt de zondebok daar ge zocht. Verhalen dat aids in de wereld is gekomen door seksuele gemeenschap van zwarten met apen, zijn teke nend daarvoor. Ook de my the dat Afrikanen het min der nauw nemen met de sek suele moraal dan wij in het Westen. Ik kan dat niet an ders dan racistisch noemen, regelrechte onzin". In rapporten over aids in Afrika zijn ook seksistische tendendenzen te ontdekken, aldus de hoogleraar. Zo worden Afrikaanse vrouwen vaak ten onrechte gekarakte riseerd als prostituées, terwijl Afrikaanse mannen met aids doorgaans omschreven worden als behorend tot de elite, die oor een vroegtijdige dood de economie ernstig schade kan berokkenen. Turshen: „Alsof het aidsvirus zou discrimineren tussen de sociale status van mannen en vrouwen. Het verloren gaan van produktieve levensjaren is betrekkelijk in landen waar de gemiddelde levens verwachting nog niet boven de vijftig jaar ligt". Volgens dr Turshen is het tijd dat het Westen ernst maakt met de economische ontwikkeling van Afrika en de algemene gezondheidszorg aanzienlijk versterkt. Veel besmettingen met het aidsvi rus zijn in Afrika nog te wij ten aan makkelijk vermijd bare oorzaken zoals het her gebruik van naalden en transfusies met besmet bloed. Door een breed integraal hulpprogramma kan aids be ter bestreden worden dan door de medische zorg louter te versmallen tot het ver strekken van condooms en het geven van seksuele voor lichting. Turshen: „Ik ver denk hulporganisaties en re geringen in Afrika ervan dat ze het aidsprobleem aangrij pen om een ander doel te be reiken: terugdringing van het geboortencijfer en meer controle op de seksuele ge dragingen van bevolkings groepen". Financiële instellingen zoals het IMF en de Wereldbank zouden Afrikaanse regerin gen niet moeten aansporen te bezuinigen op de volksge zondheid, aldus Turshen. „Want een zieke bevolking die vanwege de buikloop en malaria te zwak is om de oogst binnen te halen, is schadelijker voor de econo mie dan een budgetover schrijding bij het ministerie van volksgezondheid". PAUL KOOPMAN bKIO Volgens de Japanse recteur van het nationale reau voor landbeheer Seisu- Okuno, was zijn land niet agressor in de Tweede We- ldoorlog. Volgens Okuno frdedigde Japan zich alleen H een tijd dat het blanke ras n Azië een kolonie had ge lakt". directeur deed zijn uit spraak bij het Yasukine-heilig- dom, waar Japanse oorlogs slachtoffers en -misdadigers begraven liggen. In een aantal Aziatische landen is geschokt gereageerd op de uitlatingen van Okuno. China noemde^de opmerking „verbijsterend". .Ook in Singapore en Noordko- rea en Zuidkorea hebben Oku- no's uitlatingen tot scherpe re acties geleid. Toch zal de Ja panse minister van buiten landse zaken, Sosuke Uno, tij dens zijn bezoek aan de landen in Zuidoostazië geen veront schuldigingen aanbieden voor de uitspraak van de directeur. Een woordvoerder van het mi nisterie liet weten dat de woorden niet het officiële re geringsstandpunt vertegen woordigen, maar een mening van een lid van het kabinet. Okuno betreurt dat zijn op merking voor zoveel opschud ding heeft gezorgd in de pers. Nog immer proberen sommige Japanners het oorlogsverleden „goed te praten". De filmdis tributeur die „The Last Empe ror" van Bernardo Bertolucci verspreidde, had uit de film de beelden van de Japanse wreedheden in Nanking ge knipt. Op last van Berfolucci werden zij echter weer inge last. Keizer Hirohito noemde giste ren de oorlog „de onplezierig ste gebeurtenis" in zijn leven. Hij wilde echter niet aangeven waarom Japan de oorlog be gonnen was. IUSKE EN WISKE DE KRIMSON CRISIS (c) Standaard Ultgavarl). Antwarpan-Weesp. Het beeld dat 25 miljoen Fransen en miljoenen anderen, vooral in Franssprekend Afrika, gisteravond kregen voorgeschoteld. Mijnheer de premier (links) en Mijnheer de president (rechts) in debat' FOTO: AP (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Miljoenen Fransen hebben gister avond het televisiedebat gevolgd tussen de presi dentskandidaten Francois Mitterrand en Jacques Chirac. Volgens de eerste onderzoeken was titelver dediger Mitterrand de duidelijke winnaar van het gevecht. Politieke waarnemers oordeelden dat het debat onbeslist was geëindigd. Beide kandidaten verdedigden hun bekende standpunten op de al even bekende wijze. De commentatoren gaven Mitter rand het voordeel op Euro pees- en sociaal gebied, terwijl Chirac beter was op het ter rein van de economie en de veiligheid. Voor de kijkers speelde Mit terrand (71) veelal de rol van de wijze staatsman, die zijn jonge rivaal Chirac (55) uitleg de dat het erop aankomt de Fransen te verenigen. Chirac op zijn beurt sprak Mitterrand toe op de toon van een zoon die zijn bejaarde vader gedul dig uitlegt wat er in de wereld omgaat. Chirac zei consequent „Mijn heer Mitterrand". Toen Mit terrand hem erop wees dat hij Chirac juist steeds beleefd met „Mijnheer de premier" aan sprak, zei Chirac: „In dit debat ben ik niet de premier en u niet president. Wij zijn twee kandidaten op gelijk niveau die het vonnis van het Franse volk afwachten". „Zoals u wilt, meneer de premier", rea geerde Mitterrand spottend. Tijdens het debat gaf Chirac Mitterrand de schuld van de opkomst van uiterst rechts in Frankrijk. Chirac verweet zijn socialistische voorgangers en Mitterrand dat zij de werk loosheid sterk hadden laten oplopen en het probleem van de illegale immmigratie had den verwaarloosd. Mitterrand waarschuwde Chirac niet toe te geven aan het Nationale Front van Jean-Marie Le Pen. De twee kandidaten gaven el kaar de schuld van de onlus ten in het Franse overzeese gebiedsdeel Nieuwcaledonië. Het was een uniek debat, om dat nog nooit eerder een Fran se president op de buis met zijn premier in de slag ging. Om elke partijdigheid in de tv-registratie te vermijden hadden beide kandidaten een eigen regisseur aangewezen. Die mocht over de schouder van een door beiden aanvaar de programmaleider heenkij ken bij de keuze van de uit te zenden tv-beelden. Commandant Armeens leger vermoord PARIJS Agop Agopjan, op richter en chef van ASALA, het Armeense geheime leger voor de bevrijding van Arme nië, is gisteren in Athene doodgeschoten. Hij zou om het leven zijn gebracht door een rivaliserende Armeense orga nisatie. Agopjan staat in Tur kije bovenaan de lijst van meest gezochte terroristen. In 1983 pleegde het ASALA in Orly een aanslag op de balie van de Turkse luchtvaart maatschappij waarbij 8 doden vielen en 56 mensen gewond FOTO: AP raakten. WASHINGTON De Verenigde Staten willen dat generaal Manuel An tonio Noriega, de sterke man van Panama, afstand doet van de macht. Maar Washington is niet langer per se uit op de uitleve ring en berechting van Noriega. Dat bleek giste ren uit een verklaring van de woordvoerder van het Witte Huis, Marlin Fit- zwater. De laatste weken was in toe nemende mate sprake van „versoepeling" van de Ame rikaanse eisén. Kort geleden heeft, naar Noriega zelf be weerde, een geheime ont moeting plaatsgevonden tus sen hem en een „hoge Ame rikaanse functionaris", waar schijnlijk Michael Kozak van het ministerie van buiten landse zaken. Kozak zou gis teren voor een tweede maal naar Panama Stad zijn afge reisd voor overleg met No riega. „Het is ons beleid dat gene raal Noriega dient te ver trekken, dat wil zeggen af stand moet doen van de macht", aldus Fitzwater gis teren. „We hebben gezegd dat we hem het liefst uit Pa nama zien vertrekken, maar het beleid dat nu aan de orde is, is afstand doen van de macht en het opnieuw instal leren van president Delval- le". Hij voegde daar aan toe dat Amerikaanse functiona rissen „voortdurend" in con tact staan met Panama's ster ke man. „Het Witte Huis is bereid te luisteren naar No riega's ideeën en plannen". In de VS is Noriega in staat van beschuldiging gesteld wegens handel in verdoven de middelen. De Amerikaan se krant The Washington Post berichtte woensdag dat de Amerikaanse regering, nu gebleken is dat de economi sche sancties tegen Panama niet werken, haar gezicht tracht te redden door met Noriega tot een overeen komst te komen. door Jo Wijnen MR. WIDZJNEN WASHINGTON In Amerika moet, althans tussen half zeven en negen uur 's avonds, elk gerinkel van dg telefoon als een commerciële hinderlaag worden beschouwd. In die periode neem ik de hoorn dan ook mét grote achterdocht van de haak. En vrijwel altijd hoor ik aan de andere kant een opgewekte stem die vraagt: "Mister Widzjnen?". Dat is de manier waarop de gemiddelde Amerikaan mijn naam uitspreekt. De lange „ij" is hem onbekend en de ,j" spreekt hij derhalve uit zoals hij dat op school heeft geleerd. Soms probeer ik de persoon aan de andere kant duidelijk te maken dat ik eigenlijk Wainen heet, maar dat heeft toch geen zin. De persoon aan gene zijde wil graag mijn financiële positie even bespreken. Hij zegt dat ik mijn geld veel beter zou kunnen beleggen in waardevaste aandelen bij de beleggingsfirma die hij vertegenwoordigt. Dan volgen reeksen aanlokkelijke percentages. Ik kan in tien jaar rijk worden. Waar wacht Mister Widzjnen dan eigenlijk nog op? Tijdens de uiteenzetting bedenkt ik mijn smoes. Als de persoon is uitgesproken zeg ik dat ik een Nederlander ben, dat de soliditeit van het Nederlandse bank- en geldwezen spreekwoordelijk is. Dat mijn geld derhalve in handen is van vaderlandse bankiers die het, zeer tot mijn bevrediging, stelselmatig vermeerderen. Zonder het te zeggen geef ik de indruk dat Mister Widzjnen een welgesteld, om niet te zeggen rijk man is. Dat is namelijk de enige smoes waarmee de persoon aan de andere kant tot overgave kan worden gedwongen. Het zijn trouwens niet altijd de beleggingsfirma's die tussen half zeven en negen uur hun telefonische verkoopcampagnes op mij richten. In deze tijd van het jaar wordt Mister Widzjnen regelmatig gebeld door bedrijven die zijn gazon aan een onderzoek hebben onderworpen, en die tot de conclusie zijn gekomen dat slechts hun exclusieve Akx- 12 wortelbehandeling" zijn fras nog kan redden. Dat etekent in feite dat iemand mijn gazon gedurende een kwartier met een verschrikkelijk vergif komt bespuiten. Dan zijn er de makelaarskantoren die zeggen dat ze mijn huis tegen een ongewoon hoge winst kunnen verkopen, vooral als ik door hun bemiddeling een nieuw huis koop. Ik moet de persoon aan de andere kant meestal onderbreken met de mededeling dat ik geen eigenaar, maar slechts huurder ben. Die mededeling slaat in als de bliksem, waarna de persoon aan de andere kant haastig ophangt, want met een verachtelijk huurder als Mister Widzjnen vallen geen zaken te doen. Maar er is niets opgewassen tegen de liefdadigheidsinstellingen die mij tussen half zeven en negen uur bellen. Verenigingen van rolstoelpatiënten, arme kindertjes, minderheden, gehandicapten en armlastige bejaarden vragen of Mister Widzjnen bereid is even 25 dollar over te maken. Zeg dan maar eens dat al die armen en lijdenden je gestolen kunnen worden. Hier wordt Mister Widzjnen echter in de rol van de harteloze schurk gedrongen. Hij kucht even, onderdrukt zijn emoties en zegt dat hij tot zijn spijt en zijn droefenis deze keer niet kan bijdragen want..en dan volgt een lange, van iedere logica gespeende smoes, die aan de andere kant terecht als een grove leugen wordt ervaren. In heel Amerika heeft Mister Widzjnen zich dan ook de reputatie verworven van een ziekelijk leugenaar en een bedenker van infame smoezen. Gelukkig heeft nog nooit iemand gebeld die mijn naam 3p de juiste wijze uitsprak. In at geval zou ik mij waarschijnlijk zo gevleid voelen, dat ik meteen bereid zou zijn over geld te praten dal ik niet heb, mijn gazon te la tea vergiftigen, het huis te verkopen waarvan ik geen eigenaar ben en alle liefdadigheidsinstellingen 25 dollar te beloven die ik niet rijk ben. Gelukkig dus, dat ik mij nog steeds achter niemand minder dan Mister Widzjnen zelf kan verschuilen Hij is mijn lengen, mijn smoes en mijn beste excuus.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5