Bolkestein: „Opzien tegen een minister? Niks daarvan!!" Zware averij voor Van der Linden f\ Duyn definitief CDA-kamerlid af Bukman: verbreding hulp aan Suriname democratisch belang Ook weinig goedkope huizen door tekort aan duurdere BINNENLAND QowuvntVRIJDAG 29 APRIL 1988 PAGINA 4 r^AVO: waar nodig irjtbderniseren BRUSSEL De ministers van defen sieman de NAVO-landen hebben twee dagwi van besprekingen afgesloten met de (Kspraak hun kernwapens „waar no- digwte moderniseren. In een slotver- klaSng stelden de ministers dat hand- halgig van een nucleaire afschrikking no<8zakelijk is, gezien de doorlopende insfj&nningen van de Sovjetunie haar keójfwapens te moderniseren. Specifieke moderniseringsplannen zijn meegemaakt. Minister Van Eekelen zei na afloop van het beraad niet te ver wachten dat de NAVO nog dit jaar con crete besluiten zal nemen over nieuwe wapens, die in de plaats moeten komen van bestaande kernwapens met een korte dracht (SNF). Turkije neemt 60 straaljagers over SCHIPHOL Turkije zal zestig straal jagers van het type NF-5, die hier worden vervangen door de F-16, van Nederland overnemen. De toestellen zullen tussen 1989 en 1993, afhankelijk van de opknaptijd voor de oudere toe stellen. kunnen worden afgeleverd. Welk bedrag er met de overname van de straaljagers is gemoeid is nog niet precies bekend. Verder is bekendge maakt dat de RDM door de Turkse re gering is gevraagd een offerte aan te bieden voor de modernisering van de M-114 houwitser. Het zou gaan om on geveer 150 stuks die moeten worden gemoderniseerd. Met deze mogelijke order zijn vele miljoenen guldens ge moeid. DEN HAAG De CDA'er Duyn heeft giste ren formeel zijn kamerlidmaatschap neerge legd. Vorige week had hij zijn ontslagbrief al aan de Griffie der Kamer gezonden, maar hij was vergeten daaronder zijn handtekening te zetten. Dat verzuim is inmiddels goedge maakt. Het kamerlid is de afgelopen maanden bij voortduring negatief in publiciteit geweest. Hij liet zich door de televisie filmen tijdens het gebruik van de verboden geboortekrik bij de verlossing van een koe (boete), raakte in de problemen door zijn rijgedrag na drankge bruik (voorwaardelijke ontzegging met boete), zag zijn auto weggesleept na deze te hebben geparkeerd op een plaats voor invaliden en raakte afgelopen woensdag nog betrokken bij een botsing in het Belgische Luik. Hygiënische tips ook in Chinees DEN HAAG Alle Chinees-Indische restaurants in ons land hebben de in het Chinees vertaalde kaart met hygië nische tips ontvangen die eerder naar alle Horecabedrijven was verzonden. Een groter project, speciaal gericht op de hygiëne in de Chinese restaurants, verloopt wat moeizaam, aldus staatsse cretaris Dees van volksgezondheid. Ze ker is wel dat in veel Chinese restau rants de kennis over hygiëne lang niet zo groot is al de vestigingswet vereist. Dees reageerde op vragen van me vrouw Kamp (VVD) over verontrus tende berichten inzake de hygiënische toestanden waardoor het in een aantal gevallen riskant is in een Chinees res taurant te gaan eten. L. de Jong-prijs voor geschied werk DEN HAAG Er komt een Dr. L. de Jong-prijs, bestaande uit een penning en 20.000 gulden. De prijs zal eens per twee of drie jaar worden uitgereikt aan ie mand die op een wetenschappelijk ver antwoorde wijze de belangstelling heeft weten te wekken van het grote publiek voor de jongste geschiedenis. De prijs zal door de Staatsuitgeverij beschikbaar worden gesteld, aldus directeur D. Ro ger, gisteren in de Ridderzaal, tijdens een bijeenkomst ter gelegenheid van het gereed komen van De Jongs „Het Ko ninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog". De Jong was geroerd door de bijeenkomst maar vond het alle maal wat te veel lof. Hongaarse premier bewondert Thatcher in BUDAPEST De Hongaarse premier Karoly Grosz heeft gisteren gezegd dat hij een „zeer groot bewonderaar" is van de Britse premier Margaret Thatcher. In 5j( een interview met de regeringskrant Magyar Hirlap zegt Grosz dat met name de economische hervormingen van Thatcher indrukwekkend zijn. In het zelfde vraaggesprek stelde hij voor dat de oude hoofdbestuurders van de partij met pensioen gaan. Grosz zal volgende week een officieel bezoek brengen aan Groot-Brittannië; hij is daarmee de eer ste na-oorlogse Hongaarse premier die voet zet op Britse bodem. Grosz werd af gelopen zomer tot premier benoemd met als opdracht een oplossing te vinden voor de economische crisis in Hongarije. DEN HAAG Mr. Frits Bolkestein, de 55-jarige viee-voorzitter van de YVD-fractie, straalde gisteren van tevreden heid. Hij wilde het niet met zoveel woorden zeg gen, maar hij vond wel degelijk dat het krachti ge optreden van de Tweede Kamer tegen minister Van den Broek in het paspoortdebat mede aan hem te danken was. Hij is het immers, dié recent - in het debat over de enquête-bouw- subsidies - heeft gepleit voor een andere politie ke cultuur. En zie: een week later trekt de Kamer zich er al niets méér van aan dat een ge vreesd bewindsman als Hans van den Broek een parle mentair onderzoek naar de paspoortaffaire met klem ontraadt. En evenmin accep teert de Kamer dat de minis ter van buitenlandse zaken weigert helderheid te ver schaffen over de positie van zïjn staatssecretaris Van der Linden. VVD-fractievoorzit- ter Voorhoeve dwingt de mi nister te erkennen dat Van der Linden wat de paspoor ten betreft is uitgerangeerd. „Ik weet niet", zegt Bolke stein, „óf dit debat zonder dat betoog van mij anders was verlopen. Maar het is wel zo dat het enorm veel heeft los gemaakt. De vraag is nu: Kun je een staatssecretaris wegzenden zonder dat je zijn minister wegzendt? Ook daarover moet duidelijkheid komen. Dus ga ik de rege ring, eind mei in het tweede debat over de bouwenquête, dat probleem voorleggen". Wat vindt u zelf? Kan Van der Linden eventueel wegge stuurd worden, terwijl Van den Broek blijft zitten? „Ik weet het nog niet. Kijk, het ambt van staatssecretaris is ingevoerd om de minister te ontlasten. In de grondwet staat dat de staatssecretaris een eigen verantwoordelijk heid heeft voor de zaken die hem door de minister worden toevertrouwd. Maar tijdens de bouwenquête heeft één van de verhoorde minis ters gezegd: de staatssecreta ris was verantwoordelijk on der mijn uiteindelijke ver antwoordelijkheid. Die kwes tie is dus nog onbeslist". Wat vindt u ervan dat Van den Broek zo.veel mist pro beerde op te werpen? „De minister zou er verstan diger aan hebben gedaan eerder helderheid te schep pen. Hij had er helemaal ver standiger aan gedaan van het begin af aan de verantwoor delijkheden te laten liggen waar ze lagen. Van der Lin den was met die paspoort zaak belast. En dan ben ik geneigd te zeggen: zo iemand moet dat dan ook verdedigen in de Tweede Kamer en dan maar afwachten wat ervan komt. Als de minister gaat inspringen, dan krijg je dit soort tussenvarianten die erg onbevredigend zijn, ook voor de staatssecretaris zelf. U moet bedenken dat hier ook ambassadeurs zitten, die deze gebeurtenissen doorgeven aan hun regeringen. Dat is natuurlijk niet bevorderlijk voor Van der Lindens gezag in de Europese Gemeen schap". Weerwoord Wat heeft u er eigenlijk toe gebracht een nieuwe politie ke cultuur te bepleiten? „Er was die kwestie van de ministeriële verantwoorde lijkheid. Die speelt een be langrijke rol in het rapport van de enquêtecommissie- bouwsubsisies. In het debat over het aftreden van staats secretaris Broks hadden Bert de Vries en Lubbers gezegd dat wij in ons land nu een maal niet de cultuur hebben dat een bewindsman aftreedt in het geval van ernstige fou ten op zijn departement". „De VVD is een partij die zich graag wat dualistisch op stelt. Ik vond het debat over de bouwenquête dus een goeie gelegenheid een lans voor het dualisme te breken. Ik heb een oproep aan de ge hele politiek gedaan. En na tuurlijk levert dat niet on- Mr. Frits Bolkestein: „Dat betoog van mij over een nieuwe po litieke cultuur heeft enorm veel losgemaakt" .FOTO: DIJKSTRA ambtenaren. Die krijgen meer ruimte om hun gang te gaan". Maar er is toch ook de ande re kant: een minister die zijn verantwoordelijkheid pro beert te ontlopen door zich te verschuilen achter zijn amb tenaren? „Géén van dé bouwministers heeft dat gedaan en ook mi nister Deetman niet in het debat over de studiefinancie ring. Maar u heeft gelijk: mi nister Braks (landbouw en middellijk resultaat op. Waarschijnlijk kun je pas over maanden, misschien wel jaren, zeggen: het is in de po litiek nu een beetje anders dan toen". Makkelijk Maar maakte u het zich niet heel erg gemakkelijk door in het debat over de bouwen quête het „onaanvaardbaar" uit te spreken over een be windsman (Brokx) die allang was afgetreden? „Ik geef toe dat dat een beet je makkelijk was. Maar je moet toch ergens beginnen. Ik vond het levensgevaarlijk dat in ons land de ministerië le verantwoordelijkheid werd uitgehold. Daarmee verschuift de macht naar de En ook dat vind ik ook onge wenst. We kunnen toch niet al die duizenden ambtenaren in de Kamer ter verantwoor ding roepen!". Coalitiebelang U vindt dat Nederland een voorbeeld moet nemen aan Groot-Brittannië, waar mi nisters veel gemakkelijker aftreden. Maar daar zijn geen coalitiekabinetten. Speelt het coalitiebelang voor u geen rol? „Natuurlijk weeg je als rege ringsfractie ook het coalitie belang mee. Stel dat ie tot de conclusie komt dat door een motie van wantrouwen het voortbestaan van het kabinet op het spel wordt gezet. Dan kan het gebeuren dat je zegt: Nee, dat riskeren wij niet, want we vinden het onge wenst dat er nu verkiezingen komen en dat er daardoor wellicht een andere coalitie aan de macht komt. Ik doe dus niet geringschattend over het coalitiebelang. Maar ik laat me er ook niet door weerhouden. Het begin van de wijsheid is het helder stel len van de zaken. Dat heb ik willen doen. Ik heb een doc trine geformuleerd". „Overigens is er natuurlijk ook de mogelijkheid dat een bewindsman de eer aan zich zelf houdt. Dan is het voor hem ook gemakkelijker aan een nieuwe baan te komen. Men zal dan veel eerder zeg gen: hij is toch een bekwame man en hij heeft veel ervarig opgedaan; dus laten we hem vragen". „Evenmin moeten bewinds lieden zo bevreesd zijn voor een terugkeer naar de Ka mer. Men moet niet doen of dat een vergaarbak is voor tweede-rangspolitici. Het verbaast mij altijd dat als een kamerlid burgemeester wordt of zoiets, dat men zich dan verdringt om hem geluk te wensen. Dat vind ik bela chelijk en bizar. Dat steekt mij en daar yvil ik best voor uitkomen. Wat is er nu mooi er dan het ambt van volks vertegenwoordiger? Ik be schouw een minister ook he lemaal niet als mijn meerde re. Een minister is een colle ga-politicus. Bovendien kun nen we hem naar huis sturen als daar reden voor is. Op zien tegen een minister. Niks daarvan!!" RIK IN T HOUT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De poli tieke positie van staatsse cretaris Van der Linden van buitenlandse zaken heeft gisteren in de voortzetting van het de bat over de paspoort-af faire zware averij opgelo pen. Maar ook minister Van den Broek die zijn staatssecretaris tot het laatste moment in be scherming probeerde te ne- m^n, moest na veel hangen en wurgen door het stof. On der zware druk van zowel de oppositie (PvdA-fractievoor- zitter Kok en diens D66-col- lega Van Mierlo) als van VVD-fractievoorzitter Voor hoeve stemde de minister er uiteindelijk mee in Van der Linden de politieke verant woordelijkheid voor de in voering van een nieuw, frau debestendig paspoort te ont nemen. Volgens sommigen in CDA en VVD moet onder deze omstandigheden worden af gewacht of Van der Linden nog voldoende politiek ge wicht heeft om zich voor de eenwording van Europa te kunnen inzetten, waarmee hij oorspronkelijk is belast en waaraan hij zijn internatio nale bijnaam „mr. Europe" ontleent. Van Mierlo sprak na de knieval van Van den Broek over de „ontmanning van de staatssecretaris". Dat gebeurde na een vinnig debat tussen Van den Broek en Kok die de minister met luide stemverheffing vroeg „de Tweede Kamer ondub belzinnig duidelijk te ma ken" wie van de twee- be windslieden voor paspoortza ken op het matje geroepen kon worden. Een geprikkel de Van den Broek vond dat de Kamer dat te bepalen had, maar joeg met dat antwoord dat hij tot in den treure her haalde, de Kamer tegen zich in het harnas. Kok diende ten lange leste een niet mis te verstane mo tie in, die - naar later in de wandelgangen bleek - door de VVD zou worden ge steund als het op stemming zou aankomen. Na een lang durige schorsing besloot Van den Broek eieren voor zijn geld te kiezen en Van der Linden af te vallen. Daarop trok Kok de motie in. Overigens was deze afloop - ironisch genoeg - in overeen stemming met een binnen het CDA levende wens Van der Linden het paspoort maar te ontnemen om daar mee de politieke schade tot een minimum te beperken; de halsstarrige houding van Van den Broek maakte dit echter onmogelijk. De tweede nederlaag voor Van den Broek had te maken met de wens van VVD en PvdA door de Kamer zelf onderzoek te laten doen naar de paspoortaffaire. De vaste kamercommissies van bin nenlandse zaken en van bui tenlandse zaken hebben be sloten een werkgroepje van vijf kamerleden aan te stel len dat een taakopdracht voor „enigerlei" onderzoeks commissie zal formuleren. Het is niet onmogelijk dat er ondanks nog bestaande be zwaren uiteindelijk toch een parlementaire enquête uit de bus rolt. Bijna fout Deze hond is al] bijna in overtre ding. De ge meente Tiel heeft uit afkeer van hondepoep zes tien verbodsbor den voor blaffen de viervoeters geplaatst in de binnenstad. Deze man wordt nog gewaarschuwd, maar over zes weken wordt het bonboekje ge trokken. Blinde- geleidehonden blijven welkom in het Tielse cen trum. FOTO: ANP DEN HAAG Minister Bukman voor ontwikke lingssamenwerking zal begin mei naar Suriname reizen om met de regering in Paramaribo te spreken over „wensen en moge lijkheden" bij het herstel van de ontwikkelingsrela tie. Bukman zei gisteren tijdens overleg met de vaste commis sie ontwikkelingssamenwer king van de Tweede Kamer zijn Surinaamse gesprekspart ners te willen overtuigen van de noodzaak tot internationale „verbreding" van de hulp. Woensdag sprak de Kamer zich tijdens het debat met mi nister van buitenlandse zaken Van den Broek in meerder heid uit voor een daadwerke lijk herstel van de betrekkin gen met Suriname. Nederland schortte het bij de onafhanke lijkheid van Suriname in 1975 gesloten bilaterale ontwikke lingsverdrag eenzijdig op in 1982, nadat in Paramaribo on der het toenmalig militair bewind de zogenoemde de cembermoorden hadden plaatsgevonden. De Nederlandse regering en de grote fracties zijn het met elkaar eens dat het herstel van de ontwikkelingsrelatie kan plaatsvinden met het in 1975 gesloten verdrag als uitgangs punt. Bukman merkte hier over gisteren op dat de tekst van dit verdrag zowel vol doende garanties biedt voor een werkbare ontwikkelings relatie, als de mogelijkheid openlaat voor discussies over nieuwe interpretaties van de bijna zes jaar lang onderbro ken band. Nederland wenst op geen en kele manier aan zijn in 1975 aangegane bilaterale verplich tingen te ontkomen, zo onder streepte minister Bukman. De Nederlandse regering wenst evenwel de hulp aan Surina me, waar in november 1987 een burgerregering aan de macht kwam, in internationaal verband te „verbreden". Vol gens Bukman is verbreding van de steun „voor een jonge regering van groot democra tisch en economisch belang". Waar het gaat om verbreding van de steun aan Suriname, heeft Nederland reeds bij „drie verschillende categorieën" do- norgroepen gepolst naar hurr belangstelling: de Europese Gemeenschap, „landen in de Zuidamerikaanse regio" (Bra zilië en Venezuela), en de in ternationale consortia Wereld bank en Interamerikaanse Ontwikkelingsbank (IDB). Supersnelle trein van Randstad naar Ruhrgebied kei din tiëi eer ka£ spr ger sati var paa spa ARNHEM De Kamenfe' van Koophandel uit enke-raai le grote Nederlandse enjzorj Duitse steden en de Ne-'n e derlands-Duitse KamerlJj^ van Koophandel willen z<riec snel mogelijk een hoge-sljt\ snelheidstrein tussen de zon Randstad en het Ruhrge-sch; bied. Deze supersnellebes' trein moet Amsterdam en?p 1 Rotterdam via Utrecht enK Arnhem met Duisburg en iiev Keulen verbinden en aan-|Iiel< sluiting krijgen op de ver binding met Basel en Mi- Iaan' de„ lijk De hogesnelheidstrein moet p jnet een snelheid van 200 kilo- "meter per uur in twee uur ij vanuit Amsterdam of Rotter dam in Keulen zijn. Nu duurt" die treinreis nog drie uur. Des' Kamers dringen verder aan ops' een modernisering van hetv spoortraject tussen Keulen en™ Frankfurt waardoor de reistijd f van Amsterdam en Rotterdam naar Frankfurt met drie"1 kwartier wordt teruggedron-een gen tot drie uur. De Kamers ]^en verwachten dat hierdoor het^3" aantal reizigers dat van de !™or verbinding gebruikt maaktbaa' met honderd procent zal toe-der nemen tot 1,7 miljoen. Nogf>ev' voor het einde van de eeuw ^°01 willen de Nederlandse Spoor-aanl wegen de concurrentiestrijdEo n met de auto aanpakken met nen treinen die mogelijk 250 km/u jT" halen. Zaterdag 7 mei 1988 verschijnt bij deze krant de special Beroepskeuze. Informatie over de adverteermogelijkheden in deze special wordt u graag verstrekt door Aernoud Lippmann, bereikbaar onder nummer 071-122 244. CcidócGoutont DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Het zeilschip De Vrijheid Naarmate de zon hoger aan de hemel klimt, wordt de hitte on draaglijker voor hen, die gewend zijn in mist en regen te leven, om van sneeuw nog maar niet te spreken. Tegen de middag kan de dappere Skip niet meer. Zijn tong sleept haast over het zand. Hij snakt naar adem en is blij, als Sidi hem voorop in het zadel neemt. Hij kan die wijde golvende wereld nu zo goed overzien, als de zee vanuit „De Vrijheid". Kapitein Rob begint het ook be nauwd te krijgen. „Waar blijft die oase nou?", vraagt hij onge duldig. Ali, die de expeditie leidt, heeft er één aangekondigd en nu tuurt Rob om de vijf minuten of er al wat te zien is. „Alles tijd nodig", bromt Ali, „grote rust bewaren, anders heel veel warm. Waarom druk maken? Leven is toch al kort genoeg". Tegen zo veel wijsheid kan Rob niet op en hij probeert te berusten. En eindelijk zien ze heel in de verte een kleine stip, de oase! Nu is het nog wel een uur rijden. Maar dan bereiken ze ook doodmoe en gestoofd door de zon de koelte-wuivende palmen. ROTTERDAM In de stedelijke agglomeraties van de Randstad en in het bijzonder in de provincie Utrecht ondervinden huishoudens met de mid den- en de hogere inko mens steeds meer moeite om een geschikte koopwo ning te vinden. Het aan bod bestaande koopwo ningen is in twee jaar tijd gehalveerd. Dit heeft voorzitter ing. W. van Velzen van de Nederland se Vereniging van Makelaars gisteren gezegd op het jaarcon gres van de 1800 aangesloten onroerend-goedbemiddelaars. De makelaars vinden dat er te veel goedkope huurwoningen worden gebouwd en te weinig nieuwe koopwoningen in de vrije sector. Doordat huishou dens met een behoorlijk goed inkomen in een koopwoning onder de 150.000 gulden moei lijk weg komen naar een duurder huis, wordt het ook voor starters en mensen met een gemiddeld inkomen steeds moeilijker om een goedkope woning te vinden, aldus de makelaars. De schaarste aan koopwonin gen in de Randstad wordt het meest gevoeld in de prijsklas sen tussen 150.000 en 300.000 gulden. Utrecht is op het ogen blik de duurste provincie van Nederland. De gemiddelde prijs voor een gezinswoning bedraagt er nu 174.000 gulden. Het landelijk gemiddelde is 151.000 gulden. Over het gehe le land gemeten liggen de ver koopprijzen thans 4 procent hoger dan een jaar geleden. In sommige wijken van Den Haag is de gemiddelde ver koopprijs in één jaar tijd met 20 procent gestegen. Voorzitter Van Velzen meent dat de situ atie op koopwoningenmarkt landelijk in feite ideaal is: de hypotheekrente is relatief laag, de prijzen zijn redelijk laag en het aanbod is gemid deld één op zes. Alleen regio naal is de marktsituatie hier en daar behoorlijk overspan nen. Zorg toekomst vakbeweging ROTTERDAM De vertrek-j kende landelijk bestuurder! van de Vervoersbond CNV.I Kees Zwijnenburg, ziet de toe-1 komst van de Nederlandse! vakbeweging somber in. Hoewel de sterke ledendalingl van de afgelopen jaren gestopt\lHfi lijkt, mag een forse groei nietHw meer worden verwacht. Nog V~~ steeds is de gemiddelde leefijd van de leden te hoog. Te wei- F1J nig jongeren voelen zich aan- \_T] gesproken mee te doén rnetk het actieve vakbondswerk, al-fcs> dus Zwijnenburg vandaag inw"~"" zijn afscheidstoespraak. Zwjj-1 nenburg constateert dat de or-l ganisatiegraad met name in3 moderne en groeiende bedrij-» ven uitermate klein is.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4