Pax Christi zit in de voorhoede GEESTELIJK LEVEN/OPINIE Duitse bisschop: Aids toont Gods liefde voor de mens kerk en wereld Westduitse kerken bezorgd over sportexcessen Dorenbos hekelt desinteresse politici Begrip voor onafhankelijkheidsstreven Zuidmolukkers £cidóe6otncui' weer QeidsaOowuwt VRUDAG 29 APRIL 1988 PAGINA FULDA Aids kan „een teken zijn dat God de hedendaagse mens in zijn ver wardheid niet opgeeft, maar hem op dra matische wijze terugroept tot de waardig heid van de liefde". Er zijn weliswaar straffen waardoor God de zondige mens tot inzicht en bekering wil brengen, maar het is niet aan de mens uit te maken of het bij aids om een straf van God gaat. Deze opvatting verkondigt aartsbisschop Johannes Dyba van Fulda in het bisdom blad de Bonifatiusbode. Dyba, die geldt als een kandidaat voor de opvolging van de overleden kardinaal Hoeffner als aartsbi- schop van Keulen, onderstreept dat ook de str-Ifen van God „geen heilloze wraakacties zijn, maar uitdrukking van Zijn 'diepste wil tot heil voor elke mens". Er zijn ook vele vormen van onverdiend leed en beproevingen van God die zich aan het oordeel van God ontrekken. „Of onheil en leed als een straf van God moeten worden opgevat, kan eigenlijk al leen door de betrokkene zelf worden be grepen", aldus Dyba. Met een verwijzing naar de H. Schrift, vooral het Oude Testa ment, beklemtoont Dyba tegelijkertijd dat het „juist en zinvol" is van „straffen van God" te spreken. Hij wijst erop dat de mensen in vroegere eeuwen „geselen Gods" altijd als een oproep tot inkeer heb ben gezien. Hij stelt dan de vraag of de mens van nu nog wel in staat is de „teke nen des tijds" en de „tekenen tot inkeer" te begrijpen. Geen naald is scherp aan beide zijden. Chinees spreekwoord Vladimir Roesak overgebracht naar gevangenis LONDON De russisch-or- thodoxe priester Vladimir Roesak, die in 1986 wegens „anti-sovjet-propaganda en agitatie" werd veroordeeld tot zeven jaar werkkamp en vijf jaar interne verbanning, is overgebracht naar een gevan genis in Moskou. Dat heeft Keston College, het Engelse instituut ter bestudering van de godsdienst in Oost-Europa, woensdag meegedeeld. Ker kelijke waarnemers in Mos kou spreken van een „hoop vol teken". Roesak (48) verbleef sinds 1986 in het werkkamp Perm 35 in de Oeral. Hij kreeg in 1983 in het westen bekend heid, toen hij de deelnemers aan de algemene vergadering van de Wereldraad van Ker ken in Vancouver opriep meer aandacht te besteden aan de vervolgde christenen in Oost-Europa. In zijn brief, die via de aarts bisschop van Canterbury de veragdering bereikte, waar schuwde hij de Wereldraad zich geen zand in de ogen te laten strooien door de delega tie van de Russisch-Ortho- doxe Kerk, die naar zijn op vatting de Russische gelovi- ;en niet vertegenwoordigde. )m formele redenen werd de brief niet door de vergadering behandeld, maar zond secre taris-generaal dr. Philip Pot ter een antwoord. Roesak was kort voor 1983 ontslagen als redacteur bij de uitgeverij van de Russisch - Orthodoxe Kerk, toen bleek dat hij werkte aan een ge schiedenis van zijn kerk na de Russische revolutie. Toch overeenstemming over nieuwe bisschoppen in Tsjechoslowakije PRAAG De regering van Tsjechoslowakije en het Vati- caan zijn het na aanvankelij ke onenigheid toch eens ge worden over de benoeming van drie nieuwe bisschoppen in het land. Dit blijkt uit een verklaring van het Vaticaan. Vandaag zal een delegatie uit Rome gesprekken met de Tsjechoslowaakse regering voeren over de namen van een apostolische administrator voor Trnava en twee hulpbis schoppen voor Praag. Het is voor het eerst sinds 1973 dat er in Tsjechoslowa kije weer bisschoppen worden benoemd. Sindsdien hebben de autorititeiten in Praag te vergeefs gepleit voor de be noeming van geestelijken die lid zijn van de regime-getrou we priestervereniging .Pacem in terris' (vrede op aarde). Het Vaticaan heeft meermalen priesters verboden lid van deze organisatie te zijn. Als reactie weigerde de regering in Praag in te stemmen met de voordracht van kandidaten die wel de instemming van het Vaticaan hadden. Slechts in drie van de dertien bisdommen in Tsjechoslowa kije staat een bisschop aan het hoofd. De aartsbisschop van Praag, kardinaal Frantisek Macharski, wordt in juni 89 jaar. beroepingen Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Oostwoud en Midwoud en Hauwert en Twisk J.H. Brouwer, kand. te Groningen; Bedankt voor Baarn W.L. Pera te Zoetermeer voor Leerbroek (toez.) W. Roos te Hars kamp. Gereformeerde Kerken Beroepen te Brussel (Verenigde Protestantse Kerk in Belgiej dr». G. Labots te Slootdorp die dit beroep heeft aangenomen. MGR. ERNST BU JUBILERENDE VREDESEBEWEGING: DEN HAAG „Pax Christi heeft een dynami sche verhouding met de RK Kerk. Ze heeft een duidelijke binding met de kerk, maar ze is zelf ver antwoordelijk voor haar standpunten. Dat geeft haar de mogelijkheid het karakter van een voor hoede in te nemen en po litieke wegen te gaan die de kerk niet kan gaan. Deze interessante formule zou ook op andere gebie den toepasbaar kunnen zijn." Dat zei de voorzitter van Pax Christi Nederland, bisschop H.C.A. Ernst van Breda don derdag bij de presentatie van het boek „In beweging voor de vrede" dat is verschenen in verband met de viering van het veertigjarig bestaan van Pax Christi Nederland. Mgr. Ernst bood het eerste exemplaar van het boek aan aan minister-president Lub bers. Het boek bevat onder meer een beschrijving van de ge schiedenis van Pax Christi sinds haar oprichting in de derde klasse wachtkamer van het centraal station te Utrecht op 5 mei 1948 tot het aftreden van vice-voorzitter dr. W. Schuijt in 1968. De secretaris-generaal van de RK bisschoppenconferentie, dr. H.A. van Munster, advi seert in zijn bijdrage aan het boek het Pax Christi-bestuur „dringend" zich te bezinnen op een diepere en bredere verworteling in de katholieke gemeenschap, „zoals ze in Bisschop mgr. Ernst, voorzitter van Pax Christi Nederland, overhan digt aan premier Lubbers het eerste exemplaar van „In beweging voor vrede", het jubileumboek van Pax Christi. foto: anp werkelijkheid is, met al haar tekorten en met al haar rijk dom aan toewijding, geloof en continuïteit". „Het lijkt mij dat Pax Christi veel meer dan in het verleden tot in de haar wortels van het kerkelijk le ven moet doordringen", aldus Van Munster, die namens de RK Kerk lid is van het Inter kerkelijk Vredesberaad. Hij wil dat Pax Christi haar leden meer mogelijkheden aanreikt om in hun parochie actief te zijn en er meer dan tot nu toe op let dat de publikaties goed aansluiten bij „waar kerk mensen zijn". Van Munster vindt dat het beeld van Pax Christi te sterk door het landelijk niveau wordt bepaald en waarschuwt de organisatie dat haar geen langer beschoren zal zijn, als zij verwordt tot een „landelii- ke organisatie van onvrede Pax Christi moet als landelij ke organisatie de plaatselijke groepen niet gebruiken voor haar landelijke doeleinden, maar moet de activiteiten op plaatselijk terrein beschou wen als basis voor haar func tioneren, zo meent Van Mun ster. Pax Christi viert haar veer tigjarig bestaan op zondag 8 mei in Amersfoort. De bijeen komst begint met een eucha ristieviering in de kerk van de Omroepparochie, waarin mgr. Ernst en bisschop Boni- fatius Hauxiku, de apostoli sche vicaris van Windhoek in Namibië, voorgaan. Minister president Lubbers en de his toricus prof.dr. A.F. Manning zullen 's middags tijdens een feestelijke zitting het woord voeren. Oost-Europa Als de regering werkelijk be lang hecht aan uitwisseling en contact met Oost-Europa moet zij veel meer geld ter schik king stellen en haar eigen deskundigheid om dergelijke contacten te bevorderen aan zienlijk vergroten. Dat schrijft Pax Christi Ne derland in haar rapport „Ont spanning als vredespolitiek. De toekomst van Europa na het INF-akkoord', dat don derdag in Den Haag is gepre senteerd. Pax Christi meent dat de dy namiek van de wapenvermin dering en ontspanning, waar van het akkoord over ont manteling van de raketten voor de middellange afstand van december vorig jaar een uiting was, moet worden ver bonden met het streven in Oost-Europa en daarbuiten naar democratisering en er kenning van de mensenrech ten. Hoewel het bevechten van de democratie in de eer ste plaats de taak van de Oosteuropese samenlevingen zelf is, kunnen vredesbewe gingen, kerken, maar ook overheden in het westen er aan bijdragen dat er meer ruimte ontstaat voor pluralis me in Oost-Europa. Daarbij denkt Pax Christi onder meer aan intensivering van de eco nomische samenwerking met Oost-Europa. Zij verwijt de Nederlandse re gering op dit punt 'luiheid'. „Gezien het belang dat de Ne derlandse regering hecht aan handel en economische sa menwerking is het achterblij ven van feitelijk beleid rich ting Oost-Europa op econo misch gebied, vergeleken met andere Westeuropese landen, „opvallend en betreurens waardig", zo meent Pax Christi. Ook het Nederlands bedrijfsleven treft hier blaam. Pax Christi verwijt de Neder landse regering voorts star heid op het gebied van de vi sumplicht. Terwijl de West- duitse en Hongaarse regering obstakels uit de weg ruimen toont de Nederlandse rege ring, evenals de meeste Oost europese regeringen, geen en kele soepelheid en wordt on der het voorwendsel van staatsveiligheid een bureau cratie in stand gehouden die mensen wel moet afschrik ken. Pax Christi roept de re gering op de middelen die zij nu besteedt aan het uitschrij ven van visa te besteden aan het bevorderen van contac ten. Voorts moet de regering de Oosteuropese regeringen dringend verzoeken de vi sumplicht af te schaffen en ook andere belemmeringen voor uitwisseling en contact op te ruimen. BONN De Evangelische Kerk in Duitsland (EKD) en de Rooms-Katholieke Kerk in de Bondsrepubliek maken zich zorgen over de toene mende excessen in de sport. Dat blijkt uit de gezamenlijke verklaring „Fair gedrag in de sport", een verklaring die is gericht aan de gezamenlijke Westduitse sportbonden. Volgens de kerken zijn de ex cessen vooral het gevolg van de „mateloze druk" op sport lieden en trainers om succes te boeken. Blessures zijn vaak een gevolg van „veel te hoge eisen en een te grote inzet". Van sportlieden mag worden verwacht dat ze bijzondere prestaties leveren. Maar deze mogen niet ten koste gaan van de lichamelijke en geeste lijke gezondheid. Het gebod van fair gedrag heeft altijd een vaste plaats in de sport ingenomen. Sportlieden moeten respect voor de tegen stander hebben en ervoor wa ken dat de tegenstanders li chamelijk of geestelijk gebles seerd raakt. De verklaring is een uitvloei- sél van gesprekken tussen de kerken en vertegenwoordi gers van sportorganisaties in 1985. De kerken toonden zich toen erover bezorgd dat vele verschijnselen in de sport „niet voorbeeldig van aard" zijn. DEN HAAG „De politici maken zich druk over het paspoort, wij maken ons be zorgd over de voortgang van het leven in onze samenle ving. Toch heeft er geen en kel kamerlid de moeite ge nomen onze manifestatie te bezoeken. Alleen ben ik er in geslaagd een brochure af te geven aan de voorlichter van de minister-president die het volgens hem naar de ministerraad zou mee ne men. Het is dan ook de hoogste tijd een nieuw par lement te kiezen." Dit verklaarde gistermiddag drs L. P. Dorenbos van de or ganisatie Schreeuw om Leven gisteren op het Binnenhof in Den Haag waar door naar schatting zo'n tweehonderd mensen herdacht werd dat de Tweede Kamer zeven jaar ge leden met een meerderheid van een stem de abortuswet aannam. Tevoren waren sym pathisanten van Schreeuw om leven onder leiding van Do renbos met een corsowagen met daarop menselijke lede maten van Leiden naar Den Haag getrokken in een „natio nale tocht voor het leven" om de aandacht te vragen voor de huns inziens levensbedreigen de ontwikkelingen in onze sa menleving. In Leiden werd aan de direc teur van de abortuskliniek aan het Kort Rapenburg een „le vensteken" in de vorm van een aantal hyacinthen aange boden. Vervolgens ging de tocht van Leiden via Voor schoten, Leidschendam en Voorburg naar Den Haag. Tel kens werd de tocht onderbro ken om voorbijgangers te wij zen op de abortus-problema tiek, waarbij korte toneelstuk jes werden opgevoerd. Op het Binnenhof in Den Haag was halverwege de mid dag een groot bloemenmozaïek tot stand gebracht, bestaande uit zo'n honderdduizend bloe men ontworpen door Daniel Tavernier, voorstellende een Het klaarmaken van de mozaïek op het Binnenhof. vader, moeder en een kind. Daar probeerden Dorenbos en zijn begeleiders vergeefs politi ci te interesseren voor het werk van Schreeuw om Le ven. Na afloop van de manifestatie op het Binnenhof werd voor sympathisanten in het pers centrum Nieuwspoort een Amerikaanse film getoond van vijftien jaar oud, Eclipse of re ason genaamd, die van een nieuwe intro was voorzien. Daarin werd op zeer gedetail leerde wijze het verloop van een abortus getoond en de abortuspraktijken in Amerika gehekeld. Hoofdfiguur in de film was op nieuw dr. Nathanson, een voormalige Amerikaanse abor teur die spijt heeft gekregen foto: milan konvalinka van zijn handelwijze en een kruistocht is begonnen tegen Amerikaanse abortusklinie ken. Eerder maakte hij de ge ruchtmakende film The Silent Scream die een aantal jaren terug via de EO werd uitge zonden en waarin eveneens te zien is hoe aan een vrucht in de moederschoot door middel van ingrijpen van buiten af een eind wordt gemaakt. HERVORMDEN EN GEREFORMEERDEN: DEN HAAG De Hervorm de kerk en de Gereformeerde kerken willen meer begrip aan de dag leggen voor de volgens hen moeilijke positie waarin de naar schatting veertigduizend Zuidmoluk kers in Nederland verkeren. Gisteren hebben zij in Doorn samen met twee protestantse Molukse kerken officieel een verklaring ondertekend waarin zij zeggen dat de Mo- lukkers terecht vragen om „als Moluks volk erkend en begrepen te worden." Namens de Molukkers is de verklaring ondertekend door ds. J. Rutumalessy van de Moluks Evangelische kerk en door ds. J. Usmanij van de Noodgemeente Geredja Pro testant Malaku. Namens de hervormden hebben getekend synodepraeses ds. B. Wallet en secretaris-generaal dr. K. Blei, namens de gereformeer den synodepraeses ds. E. Overeem en mevrouw G. Ridderbos. Van Molukse zijde is ver klaard dat de verklaring „een eerste stap" is op een nog lan ge weg. De verklaring is het voorlopig eindpunt van gesprekken die tussen dominees en pastores enerzijds en Molukkers an derzijds aanvingen na de dra matische treinkaping bij de Punt in 1977. Deze mondde in juni 1979 uit in een zogenaam de „Drentse Verklaring". De verklaring is naderhand in tal van vergaderingen van^gere- formeeraen en hervormden aan de orde gesteld. Een com missie uit beide kerken heeft gezorgd voor de verklaring die gisteren Doorn werd on dertekend. Beide Nederlandse prote stantse kerken wijzen erop dat de rechtmatigheid van de proclamatie van de vrije re publiek der Zuid-Molukken in 1950 destijds is erkend door onverdachte instanties als de Nederlandse vereniging voor Internationaal recht en door de Raad van Justitie van het voormalig Nederlands Nieuw Guinea. De kerken menen dat er in de Nederlandse samenleving als nog een bezinningsproces op gang moet komen over het Nederlands koloniaal verle den. „Molukkers betekenen voor onze samenleving een herinnering aan een verdron gen verleden." Daarom moet er volgens hen meer werk ge maakt worden van studie van het recente verleden om het begrip voor hun positie te vergroten. en Molukse kerken het ge sprek tussen Molukkers en Nederlanders te bevorderen en plaatselijk te zoeken naar concrete oplossingen voor de problemen van de Molukse gemeenschappen hier in Ne derland. Van hun kant ver klaren de Molukkers „voor handen zijnde kansen en mo gelijkheden in de (Nederland se) samenleving te benutten en niet om te zien in wrok, maar gezamenlijk in vrede en vriendschap er het beste van te maken". Lid mili Kansen van Dukakis OVER ruim een maand, op 7 juni, komt er een einde aa Amerikaanse marathon van voorverkiezingen die Demi tische en Republikeinse partij hun kandidaten moet opl ren voor het presidentschap. Bij de Republikeinen I slechts kortstondig de mogelijkheid bestaan dat vice-p ienl< dent George Bush gepasseerd zou worden door senator bert Dole. Bush heeft die aanval kunnen afslaan en wee voldoende gedelegeerden naar de partijconventie dchter om in één keer gekozen te kunnen worden. Bush dankt winst vooral aan de grondige organisatie van zijn campa t be Dat mocht ook wel, want Amerika's vice-president heeft de afgelopen twee jaar met weinig anders hoeven bezi houden. OoK bij de Democraten lijkt de beslissing gevallen. Ni door hem met glans gewonnen voorverkiezingen in York is Michael Dukakis, de gouverneur van Massachi hard op weg naar de Democratische kandidatuur. Bi Amerika is deze zoon van een Griekse immigrant nog lijk onbekend. Lang zal dat echter niet meer duren. Aan' kelijke gold Dukakis als een saaie Piet, die niet zou zijn o| wassen tegen het rethorische geweld van mede-Dem< Jesse Jackson, noch tegen de kennis en ervaring van president Bush. Inmiddels wordt met steeds meer bewoi ring naa.r Dukakis gekeken en geluisterd en wordt hij gei als een uiterst capabele kandidaat voor het Witte Huis. BlNNEN de Democratische partij bestaat nog steeds ei|( onzekerheid over de kansen van Dukakis, vooral als ge^ van de grote aanhang die dominee Jesse Jackson heeft. is echter niet waarschijnlijk dat beide kandidaten zich tej elkaar laten uitspelen, want zij hebben elkaar hard nodig sommige scenario's krijgt Jackson de rol toegeschoven I kandiaat voor het vice-presidentschap. Een onwaarschijrl scenario, omdat het „ticket" Dukakis-Jackson bij voor" kansloos is. Jackson is voor een meerderheid van de Arc kanen (nog) te radicaal om aanvaardbaar te zijn als (vj )president. VERUIT de beste „running mate" die Dukakis kan' kiJ is de invloedrijke senator Sam Nunn. Daarmee zou hij en| vliegen in één klap slaan. Sam Nunn is een vertegenwooi ger van het behoudende zuiden van de VS. BovendieiJlLl Nunn een expert in de internationale politiek, een ter»rm dat Dukakis nog nauwelijks beheerst. Het blijft echtenet vraag of Nunn zelf wil en of hij niet te hoge eisen stelt.ptiu WANNEER Jackson genoegen neemt met een andere tie dan die van vice-president, is de Democratische p&ng hem veel dank verschuldigd. De zwarte dominee zou eenL^ langrijk aandeel kunnen krijgen in het schrijven van Lv£ partijprogramma en, bij een Democratische overwinn^e£j wellicht ook een positie in de regering. Maar wat nog bela^t rijker is voor Jackson zijn zijn mogelijkheden op langere Ljoc mijn. Het is duidelijk dat de Verenigde Staten in 1988 foor niet toe zijn aan een zwarte president. Maar gelet op de s^j^j ke opmars van Jackson dit jaar, maakt hij in 1992 of 1996 je degelijk een kans. Dat weet Jackson, maar hij is zich er^e van bewust dat hij voor het verwezenlijken van zijn polity ambities uitsluitend is aangewezen op de Democratische Jncj tij- laar Zo doemt langzaam het beeld op van een gesloten De311 1 cratisch front dat onder leiding van Dukakis de strijd iF. bindt met de Republikeinen. Met aan Democratische lrJz* een kandidaat die beschikt over een grote kennis van dele b ciaal-economische problemen waarmee de Verenigde St^n worstelen. Een kandidaat ook, die prat kan gaan op bel, rijk economische successen in zijn thuisstaat Massachus ioit En een bescheiden en onkreukbare persoonlijkheid, die F eigen groenten verbouwt en tot voor kort, ook als gour neur, met het openbaar vervoer naar zijn werk ging. DAARBIJ steekt zijn tegenstander nogal mager af. Ge Bush probeert te pronken met de veren voor zover diL zijn van het presidentschap van Ronald Reagan. Maafj, mist de charme waarmee Reagan zelfs de grootste nederig op een overwinning kon doen lijken. Daarin ligt het j dilemma van de vice-president. Hij doet er alles aan omfar zien te worden als de „natuurlijke troonopvolger" van de immer populaire Ronald Reagan. Maar daarmee identificj hij zich ook met alle schandalen en affaires die Reagan 1 ben achtervolgd, overigens zonder de huidige president j soonlijk grote schade te doen. Er kan geen twijfel overat in staan dat het Republikeinse bewind ook zijn nuttige kar| is heeft gehad. Maar na acht jaar is de magie van de ReajP'^ revolutie toch echt uitgewerkt. U>aj Oranjezonnetje DE BILT (KNMI) Bewol king, samenhangend met een storing boven zuid-Engeland, drijft de komende nacht en morgenochtend over het land. Plaatselijk valt uit deze bewol king wat regen. "Door de be wolking koelt het maar weinig af. Kouder dan een graad of 6 wordt het niet. Plaatselijk on- staan weer mistbanken. Het weer op Koninginnedag wordt eerst nog bepaald door ge noemde Engelse storing. De ochtend begint dan met veel bewolking en plaatselijk nog wat regen, wegtrekkend naar het oosten. In verband met de nadering van een zwakke rug van hogedruk kunnen in de loop van de dag enkele opkla ringen het land bereiken. Bij een matige wind uit zuid tot zuidwest loopt de temperatuur 's middags tot rond 15 graden op. Aan zee blijft het iets koe ler. Weersvooruitzichten voor di verse europese landen, geldig voor zaterdag en zondag: Britse eilanden: In het noor den veel bewolking en af en toe regen, elders nu en dan zon en plaatselijk enkele bui en. Middagtemperatuur van 10 graden in het noorden tot 15 graden in het zuiden. Benulux, noord-Duitsland, noordoost-Frankrijk: Perioden met zon, vooral meer naar het zuiden. Eerst slechts een enke le bui, op zondagavond moge lijk op meer uitgebreide schaal buien vanuit het zuidwesten. Middagtemperatuur 15 tot 19 graden. Midden-en zuid-Frankrijk: Eerst vrij zonnig. Zondag van uit het zuidwesten buien, soms met onweer. Middagtempera tuur van 17 graden naar het '1 of Itl ges noorden tot 22 graden in j zuiden, op zondag iets koef Zuid-Duitsland, Alpenge i Vrij zonnig. In het ooste Alpengebied eerst en in westelijke Alpengebied v zondagmiddag mogelijk bi,* Middagtemperatuur in laagland en in de dalen 1 22 graden. Spanje, Portugal: Zaterdaj at* leen in het westen, zondag elders bewolkingen met p 7 selijk regen of buien. In z^" oost-Spanje echter droog af en toe zon. MiddagtempL| tuur 17 graden in het no westen tot 27 graden in z,ze k oost-Spanje, op zondag val11 het westen afkoelend. llllllll ïrs WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Max Min Amsterdam zw.bew. 12 1 De Bilt mist 14 1 terdar h.bew 13 Vlissingon önbew. 13 6 Zd. Limburg l.bew. 15 3 Aberdeen zw.bew. 9 3 Athene zw.bew. 21 12 Barcelona zw.bew. 21 8 Berlijn l.bew. 14 7 Bordeaux regen 17 9 Brussel onbew. 14 3 Dublin onbew. 11 7 Frankfurt mist 12 4 Genève l.bew. 12 3 Helsinki l.bew. 13 0 Innsbruck regen 17 8 Klagenfurt regen 11 8 Kopenhagen h bew. 8 2 Lissabon motregen 19 13 Locar oX. AR de ord: arsc ma tson cunc 23 $r.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2