©omcwit Meeste winkels open op Koninginnedag demeps Regen Kopstukken van Solidariteit aangehouden 3 4 5 9 13 14 "15 16 Ongedwongen tv-portret 50-jarige koningin Vrijdag 29 april 1988 79e jaargang no. 24101 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uilgave Westerpers, behorende tot Sijthofl Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand 1. 23,74 (aut. betaling), kwartaal 1. 70,93, jaarf. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) I. 0,65 per mm, familieberichten f. 0,59 per mm. Telefax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur W.A. Buijteweg Losse nummers f. 1,10 HET WEER Half tot zwaar bewolkt en voornamelijk in de nacht en ochtend mogelijk regen en plaatselijk mist. In de loop van de dag ook enkele opklarin gen. Minimumtemperatuur ongeveer 5 graden. Middag- temperatuur rond 15 graden. Zwakke tot matige wind draaiend naar zuidwest. Zon op: 06.11, onder: 21.03: Zie de bruidsadvertentie op pagina 13 ïEDE LIJN MET 1ANDWEERBERICHT HAAG - Op koninginnedag begint Strandlijn" met het geven van tele- sche strandweerberichten (06- 1066). Dat is dan het tweede, want ngs kwam ook de KNMI met een (06-91122351). Het telefoonnummer de Strandlijn kost 15 cent per 18 se- len. Volgens exploitant Van Bekkum »de berichten van de Strandlijn be- Bwbaarder. De metingen van het ill worden naar zijn zeggen op een lal plaatsen verder landinwaarts ge- dan eigenlijk zou moeten (meer honderd meter) en dat kan een heel ir weerbeeld te zien geven. De me- ;n van de Strandlijn worden ver- door een aantal restaurants en ïdpaviljoens, o.a. in Scheveningen andvoort. Enorme kunstzwendel ontdekt in Düsseldorf DÜSSELDORF De Westduitse politie heeft het afgelo pen jaar een enorme handel in vervalste litho's, tekenin gen en schilderijen ontdekt, die waarschijnlijk de grootste kunstzwendel in de Europese kunstgeschiedenis is ge weest. Hoofdpersoon in de affaire is een 49-jarige voor malige stoker uit Sleeswijk-Holstein, Edgar Mrugalla. Picasso kan trots op hem zijn", verklaarde een Parijse kunstexpert over het werk van Mrugalla, die sinds 1975 rond de 2500 vervalsingen heeft vervaardigd van onder anderen Picasso, Feininger, Muller, Liebermann, Grosz en Kokoschka. Het grootste deel van de vervalsingen be stond uit etsen van Picasso en aquarellen en houtsneden van Heckel en Feininger, maar ook voor olieverf-doeken van Rembrandt deinsde de kunstvervalser niet terug. In totaal heeft Mrugalla naar eigen zeggen meer dan 50 kunstenaars geimiteerd. Het werk heeft in totaal zo'n 30 tot 40 miljoen mark opgebracht. Pag. 17: Kunstvervalser werd ook zelf bedrogen. Trainer Adriaanse en voorzitter Walraven nieuw bij FC Den Haag DEN HAAG Gisteren maakte voorzitter Stoop van het met degradatie naar de eerste divisie bedreigde FC Den Haag dat Co Adriaanse (afkomstig van PEC Zwolle) de op volger wordt van de ontslagen trainer Pim van de Meent. Dé Stoop zal op 1 juli zijn voorzittershamer zal overdragen aan Hans Walraven, een volslagen onbekende in de voet balwereld. De beroepscommissie van de KNVB heeft een belangrijk deel van de straf tegen FC Den Haag gister avond kwijtgescholden, waardoor zondag het duel FC Den Haag-FC Groningen wel voor publiek gespeeld mag worden. De aanvankelijk geëiste boete werd van 7500 verlaagd tot 2500, maar daarnaast kreeg FC Den Haag een proeftijd van zes maanden opgelegd. Overigens begint het duel in het Zuiderpark zondag pas om 19.00 uur. Dit in verband met een door de Stoomgroep georganiseerd evene ment op het naast het Zuiderpark-stadion gelegen terrein. (Pagina 9: Stoop geniet van af scheids-show) clamebelasting n de baan HAAG De reclamébe- ng die het college van bur- eester en wethouders in Haag wilde invoereh, is de baan. De Haagse ge- nteraad heeft het voorstel invoering hiervan gister- id unaniem weggestemd. ,7 miljoen gulden die het ge .met deze voor Den g nieuwe belasting hoopte en te halen, moet nu ko- uit inkomsten op ver- :rpt toezicht op de preca- leffing en reclameborden loor het plaatsen van grote )oards (reclamepalen) in de Volgens de fractie van die dit tegenvoorstel iri- ide, leveren deze maatre- n nog meer geld op dan de amebelasting. af het ogenblik dat wet- der Van Otterloo (finan- het plan voor reclamebe- ng openbaar maakte, stak en storm van protest op, name van de kant van de keiiers en de Kamer van phandel. Er zou belasting den geheven op bijvoor- d reclame in winkeletala- neonverlichting en „Te p"-borden in tuinen. LEIDEN In vrijwel alle gemeenten in de Leidse regio, de Rijn streek en de Duin- en Bollenstreek mogen winkeliers morgen, tij dens Koninginnedag, geopend zijn. Alleen in Valkenburg hebben de winkeliers geen toe stemming gekregen. Voor een aantal ge meenten geldt wel dat winkels alleen 's och tends geopend mogen zijn. Winkeliers beslis sen zelf of ze van dat recht gebruik maken, maar bij de meeste ge meenten bestaat de in druk dat de onderne mers dat wel zullen doen. In Leiden mogen de win kels morgen tot zes uur 's avonds geopend zijn. Lei den heeft de winkeliers dit jaar voor Tweede Paasdag en Koninginnedag toestem ming verleend op een feest dag geopend te zijn. De ge meenteraad in Woubrugge gaf gisteravond pas toestem ming aan winkeliers om op Koninginnedag open te zijn. De Woubrugse raad toonde zich gevoelig voor de argu menten van de middenstan ders, die erop hadden gewe zen dat met het weekeinde voor de deur de sluiting wel erg ongelukkig uit kwam. Voor enkele gemeenten geldt dat winkeliers alleen 's ochtends geopend mogen zijn. In Nieuwkoop mogen de winkels tussen negen uur 's morgens en één uur 's middags open zijn, tegelijk met de markt, in Nieuw- veen tot twaalf uur, in Ze venhoven en Leimuiden tot één uur. In Koudekerk en Hazerswoude geldt een ope ningstijd tot half één. In Roelofarendsveen heeft de winkeliersvereniging aan gekondigd dat de winkels tot één uur open zijn. Noodlanding zonder dak Reddingswerkers snellen toe nadat een Boeing 737 van Aloha Airlines vanmorgen vroeg „zonder dak" een noodlanding had gemaakt op de luchthaven van het Ha- waiïaanse eiland Maui. Een explosie blies tijdens de vlucht, op een hoogte van acht kilometer, een groot deel van de romp van toestel aan flarden. Eén passagier werd door het gat naar bui ten gezogen; negen van de 91 passagiers raakten ernstig gewond. De piloot wist tot verbijstering van de luchtha venautoriteiten het zwaar ge havende toestel toch nog vei lig aan de grond te zetten. Er is inmiddels een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de ontploffing. FOTO: AP ovincie berispt issenaar over luur Christina 1 HAAG/WASENAAR provincie Zuid-Holland dt het een vreemde zaak de gemeente Wassenaar .3 Christina toestemming ft verleend voor de bouw een schuur, zonder dat een verklaring van geen waar voor was afgegeven. verzoeken u dan ook in vervolg eerst een verkla- van geen bezwaar aan te jen en pas daarna de vrij- iing en/of bouwvergun- te verlenen c.q. er zorg- g op te doen toezien, dat zonder bouwvergunning :dt gebouwd", schrijven ge uteerde staten van Zuid- land in een brief aan bur- leester en wethouders van •senaar. In de brief wordt verklaring van geen be ar verleend voor de bouw de schuur op het landgoed Prinses Christina in Was- hot bestolen DEN Een 1 40-jarige ot is gisteren een hoeveel- goederen met een waarde ruim 2500 gulden kwijtge- kt. Een koffer met foto's en umentatiemateriaal en een veelheid sportkleding wer- gestolen uit zijn auto die ld geparkeerd aan de Mec- nburgerstraat. Zaterdag 7 mei verschijnt bij deze krant de special Woningen doelwit van inbrekers LEIDEN Verschillende wo ningen zijn gisternacht het doelwit geweest van inbrekers. Zo werd ingebroken in wonin gen aan de Stokroos en de Brikkenwal in de Merenwijk. Uit de woning aan de Stokroos werdén cheques, sieraden en een briefje v^n duizend gulden gestolen. De bewoners van de woning aan de Brikkenwal misten gisterochtend cheques, een doosje met sieraden en oude munten en een geldbe drag van ruim achthonderd gulden. De daders braken de achterdeuren open. Cheques, een portefeuille en waardevol le papieren werden diezelfde nacht gestolen uit een woning aan de Oranjegracht. Gisteren werd overdag ingebroken in een woning aan de Apollolaan. De dieven namen een antiek horloge, een hoeveelheid bui tenlands geld en sieraden mee. De achterdeur van deze flat woning werd vernield. Gestolen kluis zakt door aanhangwagen LISSE Inbrekers hebben vannacht om vijf uur vergeefs ge probeerd de kluis van een supermarkt aan.de Berkhoutlaan te ste len. Eerst werd geprobeerd om de kluis ter plaatse open te maken, maar toen dit mislukte, is ge poogd de hele kluis mee te nemen. De dieven hadden hiervoor een aanhangwagen gestolen in Lisse. De kluis werd vanaf de verhoogde laad vloer aan de achterkant van de supermarkt op de aanhangwagen gegooid. Omdat het hoogtever schil te groot was en de kluis te zwaar, zakte de hele kast dwars door de aanhangwagen heen. Dit veroorzaakte zoveel la waai dat de inbrekers zonder kluis het hazepad kozen. Een omwonende die om vijf uur vanmor gen de klap hoorde, waarschuwde de politie. WARSCHAU De Poolse autoriteiten hebben drie kopstukken van de verboden vakorganisatie Solidariteit aangehouden, ter wijl de staking in de grote Lenin-staalfabriek in Nowa Huta zijn vierde dag in ging. Ook werd één van de organisatoren opge pakt van een staking die vandaag zou beginnen in de machine fabriek in Stalowa Wola. In Lublin, in het zuidoosten van het land, werden Zbigniew Bu- jak, het vroegere hoofd van Solidariteit, en Janusz Onyszkie- wicz, de woordvoerder, opgepakt. Bronislaw Geremek, de per soonlijke adviseur van Lech Walesa, werd na een verhoor van ruim twee uur vrijgelaten. De Poolse televisie besteedde gisteravond voor het eerst aan dacht aan de staking van 32.000 staalarbeiders, waarbij bena drukt werd dat de actie illegaal is en dat onderhandelingen wa ren begonnen met de officiële bond in de fabriek. Het stakings comité heeft zich woedend uitgelaten over deze stap. „Wij zullen niet wijken en strijden door tot het eind", verklaarde Andrzej Szewczuwaniec, de staalarbeider die begin deze week met een ruk aan een schakelaar het werk in de walserij van de Lenin- staalfabrieken stillegde. SPOORVLINDER GOED VOOR 20.000 HILVERSUM Minister Smit-Kroes van verkeer zal morgen ƒ20.000 gulden overhandigen aan uitvinder Henk Bax om zijn „spoorvlinder" verder te ontwikkelen. De spoorvlinder kan in validen via een soort hefplateau dat op gelijke hoogte met de treinvloer wordt gebracht de trein in helpen. Hij kan op alle soorten perrons worden gebruikt en zou de verouderde klap- bruggen moeten gaan vervangen. Bax' uitvinding was eerder te zien in het Veronica-programma „Nationale Ideeënbus", dat ook de uitreiking van het geldbedrag uitzendt. Kunstenares Heieen Levano kijkt voor het stadhuis van oranje feeststad Genemuiden of haar beeld van koningin Beatrix goed komt te staan. FOTO'S: ANP HILVERSUM De NOS zendt van avond (Ned. 3, 20.30 uur) een portret uit van koningin Beatrix ter gelegen heid van de nationale viering van haar vijftigste verjaardag. Van de tien uur aan televisie-opnamen zijn er uiteindelijk twee uur gebruikt en goedgekeurd door de koningin. Centraal in de uitzending staan de ge sprekken die de schrijfster Hella Haas- se met de koningin voerde. De gesprek ken worden afgewisseld met beelden van het dagelijks bestaan van de vor- Prinses Juliana hoopt stin, de omgeving waarin zij werkt en 1 A zich op de schaarse momenten waarop dat mogelijk is ontspant. De zonen van Beatrix maken op het einde van de film duidelijk dat zij het strakke sche ma van hun moeder niet altijd even zeer waarderen. Beatrix geeft in de film blijk van een sterk verlangen om met de maatschappelijke ontwikkelin gen in Nederland geconfronteerd te worden. Niet alleen via de gedrukte in formatie, maar juist door persoonlijke gesprekken en bezoeken in alle hoeken van het land. Die kans krijgt zij mor gen in grote mate wanneer zij op Ko ninginnedag, wanneer feitelijk prinses Juliana en mr. Pieter van Vollenhoven jarig zijn, onder meer de steden Gene muiden en Kampen bezoekt. Mr. Pieter van Vollen- Pagina 3: Koningin Beatrix: „Er is hoven wordt morgen altijd die barrière waardoor anderen 49 jaar. je nooit als gewoon zien" Koninginnedag haar 79ste verjaardag te vieren. GESTOLEN SPEEDBOOT DUIKT OP IN ITALIË ALKEMADE Een dure speedboot, die in de nacht van 18 op 19 maart in Oude Wetering was gestolen, is teruggevonden bij het Gardameer in Italië. De dieven, twee Amsterdammers van 21 en 25 jaar oud, zijn aangehouden. Zij hadden voor de diefstal een auto gehuurd, waren naar het parkeerterrein gereden waar de boot op een trailer stond, hadden deze aan de auto vastgekop peld en waren vervolgens direct weggereden naar het zuiden. Daar wilden zij, volgens hun verklaring, met de dure boot in druk maken op de meisjes. Internationaal politie-onderzoek maakte daar een einde aan. De dieven zijn ingesloten, de licht beschadigde boot is aan de eigenaar teruggegeven. Schoenenmaniak geeft niet op LEIDEN De onbekende schoenenmaniak blijft vrouwen in Leiden lastig vallen. Gistermiddag rond half vier dwong hij een 57-jarige Leidse die over de Wassenaarseweg fietste te stoppen. Hij wilde haar schoenen hebben, maar toen er een tegenligger aankwam, maakte hij zich op zijn bromfiets uit de voeten. Deze week heeft de fetisjist al drie mislukte pogingen gedaan. 20 PAGINA'S Straling door eten doodt meer dan bacteriën Bolkenstein: Opzien tegen minister „Omvang aids- epidemiein Afrika sterk overdreven" I 1 Co Adriaanse volgt Van de Meent op als trainer FC Den Haag FNV-voorzitter Stekelenburg: Jongeren kunnen beter tot Juli werkloos blijven Fietspad Zoeterwoude definitief van de baan Oranje Comité Ter Aar bestaat vijftig jaar Haaswijk krijgt twee basisscholen BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE SPORT LINTJESREGEN LEIDEN OMGEVING 14 1 FILM/KUNST LAND-EN TUINBOUW KERKDIENSTEN RADIO EN TELEVISIE Rijke oogst bij Snelheidscontrole in Sassenheim SASSENHEIM Drieënvijf tig automobilisten die gister middag op het grondgebied van Sassenheim hebben gere den, krijgen binnenkort een proces-verbaal thuis voor te hard rijden. De politie van Sassenheim hield gistermiddag op drie plaatsen een snelheids controle. Op de Parklaan wer den 14 automobilisten be keurd. De snelste wagen reed 79 kilometer per uur. Ook op de Hoofdstraat werd gecontro leerd. Daar werden 18 automo bilisten bekeurd die allemaal boven de 70 kilometer per uur reden. De hoogst gemeten snelheid daar was 88 kilometer per uur. Verder werd op de rijksweg A44 gecontroleerd ter hoogte van de afslag War mond richting Den Haag. Daar werden 21 wagen bekeurd die allemaal boven de 130 kilome ter uur reden. De snelste wa gen hier reed 148 kilometer per uur. Winkeldief gooit verkoopster omver LEIDEN Een 30-jarige Leidse winkeldief heeft gister middag een 41-jarige verkoop ster op de grond gegooid. Dat gebeurde nadat de Leidse vrouw hem had betrapt toen hij een hoeveelheid drank wil de stelen uit een supermarkt aan het Levendaal. De vrouw riep de hulp in van twee colle ga's die de man konden over meesteren. Ze hielden hem vast totdat de politie was gear riveerd. Op het bureau bleek dat de man nog 870 gulden aan boetes moest betalen. De ver koopster liep geen letsel op. In de ochtend mistbanken, in de avond mogelijk een bui. Niets wijst er in het weerbericht voor van daag op, dat er in de loop van de ochtend een zwa re regenval zou zijn. Het gaat dan ook niet om echt hemelwater, maar om de lintjesregen. De slui zen van de koninklijke onderscheidingen zijn weer, net als altijd op de dag voor Koninginnedag, wijd open gezet. Velen laven zich daar vandaag met ple zier aan, want - hoewel ze het er nooit voor heb ben gedaan, mag je veronderstellen - krijgen ze er toch een eerbewijs mee voor alles wat ze voor de gemeenschap hebben gedaan. Wie dat allemaal in onze eigen omgeving zijn, staat vandaag in de Leidse Courant. Met naam en toenaam. In de bon is uw naam en adres voldoende. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding bestaal. kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweiget-d.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1