!ush heeft kandidatuur op zak Poolse arbeiders grijpen naar wapen van staking &ete voor Vlaamse wirgemeester «et losse handen SOVJET-TV TOONT RELLEN SOEMGAIT Vrouwen eisen plaats in EG-commissie UKAKIS NEEMT VERDER AFSTAND VAN JACKSON D ijf doden bij cties Palestijnse ommando's Regeringspartij in Zuidkorea verliest „Amerika mag kantoor van PLO niet sluiten" Tjitenland' EekLeSounant WOENSDAG 27 APRIL 1988 PAGINA 7 h ttnj uld (Van onze correspondent) e>EL; zoeite' De burge- ir van het West- e Dentergem, Da- iels, is deze week maanden voor- delijk en forse geld- veroordeeld. Daarnaast loopt de Westvlaamse eerste bur ger nog de kans dat hij tijdelijk of definitief uit het ambt wordt gezet. Beels, een nogal opvlie gend karakter, heeft volgens de correctionele rechtbank in Kortrijk té losse handen. Tweemaal al heeft hij politieke te genstanders de ziekte wet ingeslagen. Ook heeft hij zich schuldig gemaakt aan laster en smaad door een wethou der en vrouwelijk raads lid van de oppositie in verband met een zeden zaak te noemen. Alle burgerlijke partijen in zijn proces hebben scha devergoeding toegewe zen gekregen. Hoe lang Beels zijn ambt nog kan blijven uitoefenen, hangt af van de West vlaamse provinciegou verneur, en als die niet ingrijpt van de raadsver kiezingen in oktober. MOSKOU De televisie in de Sovjetunie heeft gisteren voor het eerst beelden getoond van de demonstraties en rellen die twee maan den geleden plaatsvonden in de republieken Armenië en Azerbajdzjan. De presentator van het programma, de journalist Genrich Borovik, hield de kijkers voor dat de gebrekkige bericht geving van de Sovjet-media mede verantwoor delijk was voor een pogrom die in de Azerbajd- zjaanse stad Soemgait aan ten minste 26 Arme niërs het leven kostte. In de documentaire, die anderhalf uur duurde, is onder meer even te zien hoe groepen Azerbajdzjani plunderend door Soemgait trokken en daarbij Armeniërs opjoegen en doodden. Sovjet-burgers zeiden zich niet te kunnen herinneren dat de televisie zo uitgebreid was ingegaan op binnenlandse spanningen. Het programma werd uitgezonden op het drukst bekeken tijdstip van de avond. BRUSSEL Het is de hoogste tijd dat vrouwen ook in de EG topposities gaan innemen. In de vol gende Europese Commissie, die in januari aan treedt, moeten daarom vrouwen worden opgeno men. Die boodschap hebben de EG-ministers van vrouwenzaken overgebracht aan de regeringen van de twaalf EG-landen, na een informele bijeen komst in West-Berlijn. In een brief wordt de twaalf regeringen gevraagd vrouwen naar voren te schuiven als kandidaat-leden van de Commissie. Sinds de oprichting van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (EGKS) in 1951 heeft het da gelijks bestuur van de EG het zonder vrouwelijke inbreng moeten stellen. Ook in de ambtelijke top zijn vrouwen schaars. De beslissing over de Euro pese toekomst van de vrouwen is voorbehouden aan de regeringsleiders: elf mannen en één vrouw, de Britse premier Margaret Thatcher. Saudiarabië verbreekt betrekkingen met Iran AR-RIYAD Saudiarabië heeft de di- Clomatieke betrekkingen met Iran ver roken. Iraanse diplomaten is te ver staan gegeven Saudiarabië binnen een week te verlaten. De betrekkingen tussen het conserva tieve Saudische koninkrijk en zijn radi cale moslim-buurland aan de andere zijde van de Perzische Golf zijn al lang gespannen. Saudiarabië en zijn bondge noten aan de Golf steunen de mede- Arabische staat Iraq in de zeven jaar durende Golfoorlog met Iran. Aanlei ding tot de breuk is onder meer het ge schil over de toelating van Iraanse pel grims in Mecca en de recente Iraanse aanval op een Saudische tanker. Van onze correspondent Jo Wijnen) ASHINGTON De nerikaanse vice-presi- nt George Bush heeft teren de Republikein kandidatuur voor het ssidentschap definitief lig gesteld. Door een erwinning in de voor- rkiezingen in de staat nnsylvania kreeg hij ter gedelegeerden ach- zich dan de 1139 die icieel nodig zijn om kandidaat te worden kozen. de Democraten verhoogde chael Dukakis de kansen de definitieve kandida- ir zeer aanzienlijk. Duka- kreeg 67 procent van de mmen en liet daarmee se Jackson die slechts procent kreeg ver ach- zich. jkakis heeft nu ongeveer !5 gedelegeerden achter h. Voor de kandidatuur er overigens 2081 nodig, lio en Indiana, waar vol- ïde week dinsdag voorver- szingen op de rol staan, n goed voor 238 afgevaar- ;den naar de conventie u*!s n de Democraten. voorverkiezingscarroussel mt op 7 juni tot stilstand. De grootste staat California kiest dan 314 Democratische afgevaardigden, en New Jer sey 109. Verwacht wordt dat aan het einde van de lange reeks van voorverkiezingen Dukakis ruim 1700 gedele geerden aan zich zal hebben gebonden. Michael Dukakis Dukakis, als er nu presi dentsverkiezingen worden gehouden, elf procent meer stemmen in de wacht slepen dan Bush. Nu de beslissingen in beide kampen gevallen lijken, ver schuift ook de aandacht van de kandidaten van de locale en regionale politiek naar na tionale en' internationale vraagstukken. De hoop van vice-president Bush is mede gevestigd op de onbekend heid van Michael Dukakis met internationale vraag stukken. Dukakis' mede-kandidaat Jesse Jackson heeft zich daarentegen wel op interna tionaal terrein geprofileerd. Zo riep hij gisteren de Ame rikaanse regering op Zuid- afrika tot een „terroristische staat" te verklaren wegens de banden met de opstande lingenbeweging RENAMO in Mozambique, die van wreed heden tegen de bevolking wordt beschuldigd. „Wij moeten het terrorisme met één maat meten", aldus Jack son op een persconferentie na afloop van een bezoek aan het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. De Amerikaanse staatssecre taris voor Afrika, Chester Crocker, erkende op de pers conferentie dat Zuidafrika banden heeft met de opstan delingenbeweging. Maar hij weigerde Zuidafrika tot „ter roristische staat" te bestem pelen. Schoonmaak Bikini-dragende serveersters worden in Manila (Filipijnen) mo menteel bij de vleet gearresteerd, sinds de politie is begonnen met het schoonmaken van het zogenaamde „red-light-district". Politie-inspecteur Alfredo Lim vindt Manila op dit moment „Hoofdstad der zonden van Azië" en is duidelijk van plan daar wat aan te veranderen. FOTO: AP T jTTtiAVIV Het Israëli- leger heeft gisteren 100S He vroegte aan de Is- isch-Libanese grens Palestijns commando hadelijk gemaakt. Palestijnen en twee élische militairen 7 men daarbij om het n. Twee militairen iten gewond. De actie nm|d in Bayrut opgeëist lilljj het Democratisch s\\\. voor de Bevrijding Palestina (DFLP). patrouille ontdekte het stijnse commando toen het rens wilde oversteken en lelijk op weg was naar een ilische nederzetting. De stijnse commando's gooi- handgranaten en vuurden anti-tankraket af. Zij ble- verder in het bezit van sjnikov-geweren en ex- even. De guerrilla-een- zou uit zeven man heb- bestaan. Het is niet be- of de overige vier zijn omen. r op de dag werden zes stijnse guerrillastrijders het land uitgezet. Hoewel niet werd vermeld waar de zes naar toe zijn gebracht, was dat waarschijnlijk Libanon. Vol gens het leger behoorden de zes tot de 50 guerrillastrijders van El Fatah.de militaire tak van de PLO, cie op 7 februari vorig jaar gevangen werden genomen aan boord van een klein vrachts<hip. Het besluit \an de Israëlische Rijksvoorlichtingsdienst om de accreditatie Tan twee vooraan staande Amerikaanse journa listen voorltpig in te trekken heeft onder persvertegenwoor digers in Israel grote beroering ontstaan. De verslaggevers, Glenn Fraikel van de Was hington Pest en Martin Flet cher van NBC Television, moesten htn perskaart inleve ren omdat zij de censuurbepa- lingen zouden hebben overtre den door te berichten dat Is raëlische tommando's de Pale stijnse guerrillaleider Abu Ji had vermoordden. De opschorting van de accre ditatie verbiedt het de corres pondente juridisch niet in Is raël weikzaam te zijn, maar verbiedt hen wel toegang tot officiële informatie. M Kim Dae-jung (rechts) komt als leider van de grootste oppositie partij in het parlement. Hij kondigde aan dat hij loyaal zal samen werken met de regering en eraan wil bijdragen dat de Olympi sche Spelen in Seoul een succes worden. FOTO: AP SEOUL De regerings partij in Zuidkorea is bij de parlementsverkiezin gen van gisteren voor het eerst in de geschiedenis haar absolute meerder heid kwijtgeraakt. De Democratische Gerech- tigheidspartij (DRP) van pre sident Roh Tae-woo kan re kenen op maximaal 124 van de 299 parlementszetels, aan merkelijk minder dan het aantal zetels van de geza menlijke oppositie. Door dit resultaat zal het voor Roh, die in december als president SKE EN WISKE DE KRIMSON CRISIS 0r deur fut Mtomdhsih open»_ ïoehoeoeHik eens trie hier isI Ifcruf m üjfewmtJ (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Wea aan de macht kon komen doordat de oppositie sterk verdeeld bleef, veel moeilijk worden om effectief te rege ren. Roh heeft laten weten dat de uitslag hem „diep te denken zal geven" nu zijn partij haar meerderheid kwijt is. De oppositie had niet op zo'n goed resultaat gerekend en beschuldigde de DRP van Roh op voorhand van ver kiezingsfraude. Duizenden demonstranten gingen giste ren de straat op om te protes teren tegen de vermeende fraude en raakten op ver schillende plaatsen slaags met de politie. Nu de oppositie een meer derheid krijgt in het parle ment, kan zij onder meer en- quetes instellen naar het re- geringshandelen. Verwacht wordt dat op korte termijn tot zo'n parlementair onder zoek zal worden besloten naar de wijdverbreide cor ruptie onder Roh's voorgan ger Chun Doo-hwan. De pre sident heeft ook niet langer de macht het parlement te ontbinden. Krachtens de nieuwe grondwet blijft het parlement vier jaar in dezelf de samenstelling. BIJ DEZE KRANT INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK. THEATER, RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA WARSCHAU In een staalfabriek in het Poolse Nowa Huta, nabij Kra kow, zijn vier- tot zesdui zend metaalarbeiders in staking gegaan, zo is in oppositiekringen verno men. Het gaat om arbei ders van de Lenin-fa- briek, de grootste staalfa briek van Polen, waar in totaal 32.000 mensen wer ken. De stakers eisen niet alleen loonsverhoging. Zij willen ook de terugkeer van de leden van de ondergrondse vakbond So lidariteit, die in 1981 bij de af kondiging van de staat van be leg in Polen werden ontslagen. Het is de tweede staking in Polen deze week. Afgelopen maandag heeft het personeel van het streek vervoersbedrijf in de Poolse steden Bydgoszcz en Inowroclaw door middel van een staking eeh loonsver hoging afgedwongen. De stakers in Nowa Huta eisen een salarisverhoging van 12.000 zloty (een kleine 60 gul den), een verhoging van de uurtarieven en werkpremies. Zij vragen de directie ook de veilige positie van de stakers te garanderen, zodat niemand wordt ontslagen of vervolgd na de staking, zoals in het ver leden vaak het geval is ge weest. Volgens waarnemers weer spiegelt de golf van arbeider sprotesten de diepe ontevre denheid onder de bevolking sinds in februari en maart de prijzen voor levensmiddelen en brandstof met 40 tot 200 procent werden verhoogd. De Poolse leider Jaruzelski heeft al gedreigd de noodtoe stand te zullen gebruiken, om zijn economisch hervormings programma te beschermen. De leider van Solidariteit, Lech Walesa, heeft voorspeld dat er meer stakingen zullen volgen. Parade in Kabul Afghaanse vrou- wen, lid van de militaire burger brigade in Kabul, marcheerden gis teren door de stad ter gelegen heid van de tien de verjaardag van de socialisti sche revolutie in Afghanistan. De parade werd van af een platform gevolgd door president Naji- bullah, tientallen Afghaanse kop- stukken en een kleine delegatie van vrijwel onbe- kende functiona rissen uit de Sov- I jetunie. FOTO: AP Politie Suriname schort acties op PARAMARIBO De politie van Suriname heeft besloten de langzaam-aan acties op te schorten. Hiertoe was beslo ten uit protest tegen de be dreigingen van politiemen sen die onderzoek doen naar de betrokkenheid van mili tairen bij protestacties tijdens het bezoek van minister Van den Broek aan Suriname. Met de Surinaamse regering zal nog verder worden ge sproken over de bevoegdhe den van de politie en van de militaire politie bij onder zoek naar strafzaken waarbij militairen zijn betrokken. Volgens de politie heeft een hoge militair tot sommige ac ties aangezet WASHINGTON De Amerikaanse regering is het niet eens met de uitspraak van het Internationaal Ge rechtshof in Den Haag over de voorgenomen sluiting van het PLO-kantoor bij de Verenigde Naties in New York. Volgens het Hof moet de VS de zaak voorleggen aan een ar bitrage-tribunaal. Maar een Amerikaanse woordvoerder noemde deze uitspraak voorbarig, omdat de kwestie nog in behandeling is bij een Amerikaanse rechter. Daar is het Hof het niet mee eens, omdat algemeen aanvaard is dat het vol kenrecht voorrang heeft boven het nationale recht. De Ame rikaanse regering stapte vorige maand naar de rechter om een bevel tot sluiting van het PLO-kantoor te krijgen. Vol gens de regering in Washington is de PLO een terroristische organsiatie. De VN legden de zaak daarop voor aan het In ternationale Gerechtshof door Gerard Kessels Geboorte ROME De privé-kliniek „Mater Dei" in Rome. We waren nauwelijks op de kraamafdeling van het ziekenhuis aangekomen of er was een telefoontje van de administratie. Of ik even langs wilde komen. De administrateur wond er geen doekjes om: Uw vrouw bevalt hier? Wilt U dan nu een voorschot betalen van twee miljoen lire (ruim 3.000 gulden)?". In de particuliere gezondheidszorg in Italië is het meteen boter bij de vis. Hoe ziek de patiënt ook is. hij wordt in elk geval in staat feacht snel de beurs te unnen trekken. De ziekenhuizen van de staat zijn gratis; maar de dienstverlening is navenant De behandelende gynaecoloog achtte het raadzaam de noodzakelijke keizersnede uit te laten voeren in een goede privé-kliniek. Ik was gewaarschuwd voor de kosten en schrok dus niet van de vraag van de administrateur. Toen ik een cheque tevoorschijn haalde en begon te schrijven, vroeg de man: „Is het een normale bevalling of een keizersnede? Een keizersnede? Dan bedraagt het voorschot drie miljoen lire". Ik moest denken aan het televisie-filmpje met Fantozzi, de Italiaanse André van Duin. Fantozzi stapt met zakken vol lires een ziekenhuis binnen, vraagt naar allerlei dokters, maar wordt telkens eerst naar de kassa gestuurd. Hij moet stevig betalen voor artsen die er later niet blijken te zijn, inmiddels elders werken of die al jaren geleden overleden zijn. Nog even ziek. maar zonder geld staaf Fantozzi uiteindelijk weer op straat In een privé-kliniek verdient het aanbeveling elke witte jas met „professore" aan te spreken. Het wemelt er immers van de hooggeleerden. Een prof aan de universiteit, dat is onlangs nog eens officieel vastgesteld, verdient minder dan een postbode. De baan aan de universiteit hebben de heren uitsluitend om op de deur van de privé- praktijk „professore" te kunnen zetten. De kinderarts die kwam vaststellen dat onze Pieter 49 centimeter lang was en 2.720 gram woog, was dan ook niemand minder dan de hoogleraar kindergeneeskunde van de universiteit van Rome. Het korte onderzoek van de kleine leverde hem meer op dan een week college geven. Het aangeven van een kind in Rome is geen peuleschil. Voor het gemeentehuis is het elke morgen oorlog. Als om half negen de deuren opengaan vliegt iedereen naar de afdeling waar hij moet zijn. Ik moet naar de afdeling waar „neonati", nieuwgeborenen, worden ingeschreven. Hier krijg ik allereerst eerst een ellenlange vragenlijst in handen geduwd van het Italiaanse Bureau voor de Statistiek. De lijst begint met de opwekkende vraag of het kind levend dan wel dood ter wereld is gekomen en eindigt met het verzoek aan te geven welke opleidingen men genoten heeft Wie zich hier doorheen geworsteld heeft, kan gaan zoeken naar getuigen Vader of moeder dient in Italië immers van twee getuigen vergezeld te gaan, die bevestigen dat er inderdaad een kind is geboren. Ik spreek op goed geluk een paar mensen aan van wie ik aanneem dat ze op zoek zijn naar hetzelfde als ik. Anderhalf uur later betreed ik de ruimte van de ambtenaar burgerlijke stand, vergezeld van een metselaar in vale broek en een bouwkundig tekenaar. Ik zit in de midden. De geboortenakte is een vel van een vierkante meter en het opmaken duurt al met al een half uur. De metselaar en de tekenaar bevestigen met naam, adres en handtekening de geboorte van mijn zoon. Tot slot feliciteert de vrouwelijke ambtenaar mij zeer vriendelijk met de geboorte. Een uur later is de metselaar aan de beurt. Met zijn drieën weer naar dezelfde ambtenaar. Nu zit alleen de metselaar, als vader, in het midden. De ambtenaar knippert niet eens met haar ogen. Zij pakt een nieuw vel en begint keurig met het opnemen van namen en adressen. Met een zwierige handtekening bevestig ik dat de metselaar een zoon namens Luca heeft gekregen. Tegen het einde van de ochtend dezelfde film nog een keer met de tekenaar als vader. Och, dat zou ik nog haast vergeten, zijn dochter heet Teresa.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7