Italië neemt grapefruits uit de handel AN HARTE qok bij allwave is t feestl^ Grote spanningen in Afrika's meest stabiele democratie allwave FELICITEERT DE KONINGIN MET HAAR SOe VERJAARDAG Nirgratis waarde-cheque van Fflj, bi] aankoop van Fl. 500. c de grootste entertainer van Nederland BUITENLAND StcidózOowiant WOENSDAG 27 APRIL 1988 PAGINA [f Opnieuw weekblad Zuidafrika met sluiting bedreigd PRETORIA De regering in Zuidafrika heeft gisteren in een speciale editie van het staats blad, het progressieve weekblad The Weekly Mail, met een slui ting van drie maanden be dreigd. Eind maart gaven de autoriteiten in Pretoria het weekblad van de katholieke kerk, The New Nation, al een verschijningsverbod voor even eens drie maanden. Daarvóór waren vier andere linkse Zuid- afrikqanse tijdschriften be dreigd met sluiting danwel strenge censuur. VN: meer chemische oorlogvoering NEW YORK In het conflict tussen Iran en Iraq wordt steeds meer ge bruik gemaakt van het bij internatio naal recht verboden middel van che mische oorlogvoering. Dit is de con clusie van een rapport van de Vere nigde Naties, dat gisteren door de se cretaris-generaal van de Verenigde Naties, Javier Perez de Cuellar, is ge presenteerd. De VN-deskundigen on derzochten in beide landen slachtof fers en concludeerden dat zij voor het grootste deel hadden blootgestaan aan de werking van mosterdgas. In het 26 pagina's tellende verslag wordt overi gens geen schuldige partij genoemd. Informatie over de adverteermogelijkheden in deze special wordt u graag verstrekt door Aernoud Lippmann, bereikbaar onder nummer 071-122 244. £cklóc (Bowamt Hooggerechtshof VS wil discriminatiewet herzien (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON In kringen van strijders voor de bur gerrechten in de VS is gisteren grote deining ontstaan na een beslissing van het Amerikaanse Hooggerechtshof een in 1976 genomen besluit te herzien, dat het personen mogelijk maakt schadevergoedingen te vragen aan scholen en bedrij ven die bij hun aanname-beleid discrimineren. Overigens heeft het Hooggerechtshof nog geen beslissing genomen in deze hoogst omstreden zaak. De rechters beslo ten alleen maar de kwestie opnieuw in overweging te ne men en voor- en tegenargumenten te horen. Op grond daarvan zullen ze dit najaar een uitspraak doen. Mocht de beslissing uit 1976 worden herzien dan is het de eerste keer in de geschiedenis van de VS dat een gerechtelijke maatre gel ten gunste van minderheden en kleurlingen ongedaan wordt gemaakt. „Nukem handelde met Zuidafrika" BRUSSEL In het Europei parlement zijn nieuwe beschuld gingen geuit tegen het Duitse ni cleaire bedrijf Nukem, dat ein^-j vorig jaar in een groot omkoojl/l schandaal belandde. Volgens in parlementslid Bloch von Blottni heeft de Luxemburgse docht van Nukem zich tevens schuld gemaakt aan de illegale leverant van Zuidafrikaans uranium aa de Sovjetunie. Justitie in Luxen burg heeft de zaak in onderzoeiter genomen; de Europese Commiss 5S€ wilde in afwachting van het gi°e< rechtelijk onderzoek niet ren. „a'ss: del DAKAR Ceremonieel vertoon kent president Diouf niet. Sommige Afri kaanse staatshoofden worden omringd door al lerlei hovelingen en zelfs televisiecamera's, als ze met de pers praten. Zo niet Diouf. Het eerste exclusieve vraagge sprek met president Diouf, se dert hij in februari ten tweede male voor een periode van vijf jaar tot president van Senegal werd gekozen, is een sobere aangelegenheid. Het gesprek vindt simpelweg plaats in zijn kantoortje, zonder de aanwe zigheid van andere belangrijke lieden. De president een rijzige man van bijna twee meter met een elegant voorkomen staat op vanachter zijn bureau en wijst op de comfortabele fauteuils aan de andere kant van de kamer voor een ont spannen gesprek. Twee jaar geleden beleefde Abdou Dioufs carrière een hoogtepunt. Zijn voorzitter schap gedurende één jaar van de Organisatie van de Afri kaanse Eenheid verleende hem internationale status. Hij kreeg met name bekendheid door zijn directe benadering van conflicten en zijn succes in het organiseren van een spe ciale VN-conferentie over de Afrikaanse schulden. Maar ook in die tijd werd hem al verweten dat hij niet genoeg aandacht besteedde aan de problemen in zijn eigen land. Vooral zijn door het IMF-ge- steunde economische bezuini gingsprogramma had een on aangename terugslag in het toch al zo arme land. Tien jaar ouder De president is 52 jaar oud. Het schijnt dat hij de afgelo pen paar maanden tien jaar ouder is geworden. Met het verslechteren van de situatie namen ook zijn grijze haren toe. Sommigen zeggen dat hij te veel beperkende maatrege len heeft ingevoerd na de on lusten in februari. De noodtoestand, compleet met avondklok en verbod op openbare demonstraties, gaat tegen alle principes van het Senegalese volk in. Dat is im mers gewend te allen tijde lucht te geven aan zijn gevoe lens. Bovendien speelt de noodtoestand de oppositielei ders, die in de gevangenis zit ten, in de kaart, omdat zij nu door hun aanhangers tot mar telaars worden verheven. Diouf volhardt echter in zijn stelling dat de maatregelen noodzakelijk zijn. „Het volk moet begrijpen dat democratie geen anarchie is", zegt hij en daarmee verwijst hij naar de rellen in de hoofdstad Dakar de dag na de verkiezingen. „Ik ben democraat, met hart en ziel, maar er zijn grenzen. Als .ik nu geen actie onderneem, bestaat de kans dat het volgen de keer goed uit de hand loopt; dat er zelfs bloed vloeit". De oppositieleider, Abdoulaye Wade, en andere oppositiele den zijn niet in de gevangenis gestopt wegens politieke rede nen, maar omdat ze de wet hebben geschonden, zegt Diouf. Het is alom bekend dat er een persoonlijke vete bestaat tus sen de president en Wade „Er is al zo veel vaker aanleiding geweest om hem te arresteren. Maar deze keer ging hij echt te ver", legt Diouf uit. En hier mee doelt hij op het feit dat Wade de aanzet gaf tot de rel len door hevige kritiek te le veren op de president en hem te beschuldigen van fraude bij de verkiezingen. Pinda-prijzen „Wade zal zo spoedig mogelijk voor de rechter verschijnen. Ik ga hem geen vergiffenis schenken. Doe ik dat niet, zo wordt er gezegd, dan wordt Wade een martelaar. Maar het recht moet toch zijn loop heb ben", aldus de president. De datum van de rechtszaak is nog niet vastgesteld. Intussen duren de gesprekken tussen de studenten en de nieuwe minister van onderwijs voort. De studenten zijn sinds januari in staking voor betere faciliteiten en onderwijs. „Een nieuw gezicht op een minister spost wil soms wel eens helpen om de atmosfeer te verande ren. Ik wil voorkomen dat dit schooljaar verloren gaat, maar als er geen overeenstemming .wordt bereikt, zullen de stu denten de gevolgen onder ogen moeten zien", zegt Diouf. De president vindt dat het IMF en de Wereldbank hun louter economische oplossin gen voor Senegal en andere Afrikaanse landen opnieuw moeten bezien. „Omdat ik de moed had een bezuinigingsbe leid door te voeren, slaagde Wade erin zijn demagogische aanvallen te plaatsen en een gedeelte van de bevolking tij dens de verkiezingscampagne voor zich te winnen. Maar ook al is zo'n bezuinigingspakket van levensbelang voor het land, er moet voldoende maat schappelijke steun zijn". Vervolgens spreekt hij over de besnoeiingen in de agrarische en industriële sectoren, als ge volg waarvan duizenden ont slagen zijn gevallen, de terug slag van de moderniseringen in het onderwijs en het dalen van de grondstofprijzen. „Praat alsjeblieft niet over de pindaprijzen op de wereld markt dat is een regelrech te ramp voor ons", klaagt Diouf en grijpt naar zijn hoofd. Geen verloren conti nent Velen in Europa zijn van me ning dat Afrika een verloren zaak is. En Senegal kon zich weliswaar in politiek opzicht ontwikkelen, maar is in econo misch opzicht niet in staat aan echte kracht te winnen. Dioufs commentaar daarop luidt: „Het is niet makkelijk om tegelijkertijd te bezuinigen en ons te ontwikkelen. Boven dien hebben de internationale donoren ons in de steek gela ten. We hebben exact uitgere kend hoeveel we nodig zouden hebben om onze economieën te moderniseren. Van interna tionale zijde werd beloofd dat er geïnvesteerd zou worden in onze groei. Intussen hebben wij ons opgeofferd en sober heidsmaatregelen getroffen, kortom het terrein ontgonnen, maar de internationale belofte bleef uit". De president is zich ervan be wust dat hij constant zal moeten goochelen met schijn baar onoverkoombare proble men en dat hij voortdurend het officiële partijpropaganda- apparaat zal moeten doorbre ken om het volk duidelijk te maken wat hij bedoelt. Het is voor hem ten slotte van le vensbelang; zijn overlevings kansen voor de komende vijf jaar hangen hiervan af. SUSAN MACDONALD (c) The Times, Londen GIFACTIE WELLICHT GERICHT TEGEN EXPORT ISRAEL (Van onze correspondent grapefruits gevonden die Gerard Kessels) met een zwaar vergif ROME In een Ro- waren ingespoten. In meinse supermarkt zijn heel Italië is inmiddels Een Romeinse winkelier haalt Jaffa-grapefruits uit de schappen nadat in een supermarkt twaalf vergiftigde exemplaren waren aangetroffen. foto: ap de inbeslagname van alle grapefruits begonnen. Voorzover bekend zijn er nog geen slachtoffers ge vallen. Een man die zich uitgaf als woordvoerder van de terroristische groepering „Organisatie van Groot steedse Proletariërs en Onderdrukten" meldde zich gisteren bij een Ro meinse krant met de me dedeling dat er in een supermarkt vergiftigde grapefruits verkocht werden. Het betrof een grote partij „Jaffa" uit Is raël. Uren nadat alarm geslagen was ging de verkoop van de „Jaffa's" op de Romeinse markten nog gewoon door. Op een aanplakbiljet in Rome wordt tot een koopstaking te gen Israëlisch grapefruit opgeroepen. foto: EPA Onderzocht wordt nog welk gif in de grapefruits gespoten is. De stof heeft een zeer op vallende fel turkooizen kleur. Cavia's die van de vruchten aten stierven on middellijk. De Italiaanse politie ver moedt dat een actie-groep de export van Israël heeft wil len treffen. Een ambtenaar van het Israëlische ministerie van landbouw is in Rome aangekomen om met de Itali aanse autoriteiten te recon- [j strueren waar de grapefruits t precies geweest zijn voordat L ze in de supermarkt te koop L werden aangeboden. L In 1978 werden in een aantal Westeuropese steden uit Is- l rael afkomstig grapefruits f met kwik vergiftigd. Toen is L nooit de verantwoordelijk- heid voor de vergiftiging op- geeist. Italië voert jaarl' 23.000 ton grapefruit in. Camorra perst af in naam van patroonheilige (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME De Camorra, de ge organiseerde misdaad van Na pels, perst de winkeliers van de stad af in naam van de pa troonheilige van Napels, de Heilige Januarius. De eigenaren van de meest chique winkels in het centrum hebben een briefje ontvangen met de oproep: „Geef een bij drage aan de patroonheilige. Hij zal u beschermen en goed voor u zorgen. Een dezer da gen sturen wij iemand voorbij om uw bijdrage op te halen". Dat hier sprake is van een grap gelooft in Napels geen mens. De Camorra heeft de ondernemers van de stad in een ijzeren greep. Volgens een schatting van de politie betaalt tachtig procent van de winke liers maandelijks een bedrag voor rust en „bescherming". Wie weigert moet er rekening mee houden dat zijn zaak door brand of een bom vernield wordt. Verzekeringsmaat schappijen willen de winkels intussen niet meer tegen brand of vernieling verzeke ren. Horloges gestolen LEIDSCHENDAM Inbre- kers hebben gisterochtend rond tien voor zes enkele hor loges gestolen uit de V en D aan de Berberis in winkelcen trum Leidsenhage in Leid- schendam. Om binnen te ko men werd een ruit van de toe gangsdeur vernield. Binnen werd met een steen een vitri ne bij de horlogerie aan digge len geslagen. Hoeveel horloges er weg zijn en wat precies de schade is, was vanochtend nog niet bekend. „Verhoging budget verzorgingstehuizen blijft nodig" DEN HAAG Het totale budget voor de verzorgingste huizen moet omhoog. Het is jammer dat het kabinet bij de evaluatie van de Wet op de Bejaardenoorden niet tot deze conclusie is gekomen. Dat is de kritiek die gedeputeerde drs. J.H. Boone (ouderenbeleid) heeft op het kabinetsstandpunt in deze zaak. De evaluatie van de wet is door het Rijk, de pro vincies en betrokken organisa- de wet, zoals die sinds 1985 in werking is, aan zijn doel be antwoord. Boone is wel tevre den over het feit dat de zoge naamde verevening in stand blijft, die ervoor zorgt dat de voorzieningen voor ouderen evenwichtig over ons land worden gespreid. GS van Zuid-Holland zijn het ook eens met het plan van het kabinet om het geld voor de bejaar denoorden te verdelen op basis van het aantal inwoners van de provincie dat 75 jaar of ou der is. Daardoor zal de uitke ring van Zuid-Holland wel iets minder stijgen dan verwacht. Onoplettende automobilist ALPHEN AAN DEN RIJN Een onoplettende automobilist veroorzaakte gistermiddag rond zes uur een aanrijding op de kruising van de Herenweg- Zegerbaan-Eisenhouwerlaan waarbij vier auto's waren be trokken. Een 37-jarige auto mobilist uit Alphen raakte hierbij gewond. Deze man stond stil voor het rode ver keerslicht met voor hem nog twee auto's. Plotseling knalde de onoplettende automobilist, een 42-jarige Alphenaar, ach ter op zijn auto. Deze auto twee auto's die voor hem wachtten, tegen elkaar klap ten. De 37-jarige Alphenaar is met klachten over pijn in de nek naar het Rijnoord Zieken huis gebracht. Verder bleef het bij blikschade. Ruiten vernield LEIDEN Onbekenden heb ben het afgelopen weekeinde 23 ruiten vernield van de schoolgebouwen aan het Val kenpad in de Merenwijk. Daar zijn in een complex drie basis scholen gevestigd. Het com plex is regelmatig het doelwit van vandalen. Antieke gereedschapskist gestolen uit schuur OEGSTGEEST Een antieke eikenhouten gereedschapskist is gestolen uit een schuurtje bij een woning aan de Endegees- terstraatweg in Oegstgeest. De bewoners waren sinds vrijdag ochtend negen uur afwezig ge-, weest. Gistermiddag om een uur kwamen ze thuis. Om vier uur 's middags ontdekten ze dat de gereedschapskist, die een waarde heeft van 500 gul den, was verdwenen. De in brekers hebben ook gepro beerd de woning in te komen door de keukendeur open te Vrachtwagen rijdt over bromfiets LEIDEN Twee 16-jarige meisjes uit Leiden zijn gisteren aangereden door een vracht auto, die werd bestuurd door een 34-jarige man uit Wou- brugge. De vrachtwagenchauf feur reed vanaf de Willem de Zwijgerlaan de Gooimeerlaan op, en zag daarbij de meisjes over het hoofd. Die reden met de bromfiets rechtdoor. Beide meisjes mogen volgens de poli tie van geluk spreken: zij raakten slechts licht gewond, terwijl de bromfiets werd ver pletterd. De meisjes zijn over- febracht naar het AZL met eenletsel en schaafwonden. Het ongeluk gebeurde gister ochtend rond half twaalf. Illegaal wapenbezit LEIDEN De Leidse politie heeft gisteren een 34-jarige be woner van de Rijnsburgersin- gel aangehouden wegens ille gaal vuurwapenbezit. In de woning van de man werden een revolver met een aantal patronen en een nagemaakte pistoolmitrailleur aangetrof fen. De man is op het bureau verhoord en daarna heenge- (ADVERTENTIE) «IK -ril -Koninginnedag - al vele jaren staat de 30e april bol van de festiviteiten. Ook dit keer wordt er heel wat afgefeest door onze landgenoten. Woensdag 27 april beginnen wij alvast feest te vieren, want bij allwave is het deze hele week Koninginnedag! j n, Damrak 91. Buikstotermeerplein 51/102. Haarlemmerstraat 123 Hoogstraat 171 Den Haag, Passage 54. Spui 2 Utrecht Oude Gracht 163 Alkmaar, Laat Winkelcentrum Domus Beverwijk, Bi Delft, Oude Langendijk 13. Haarlem, Grote Houtstraat 16 Lelden. Haarlemmerstraat 113 leidschendam, (Leidsenhage) Spijkcnisse, Nieuwslraal 210 Zaandam, Gedempte Gracht 28.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 6