Mediawet kan in stand blijven [thJJ Politieke val Van der Linden uitgesloten Vaker verslag geheime van kamercommissie amer achter - Jrokx-motie" Avontuurlijk retourtje ugdigen rn te horkomen lEUWO Chin Chee Choon badmintonkampioen Hart onder de riem voor mannen van generaal Spoor g WENLAND CcidócGoiwxmt WOENSDAG 27 APRIL 1988 PAGINA 3 J HAAG De Tweede Kamer heeft ren eens en voor altijd duidelijk «elegd dat het niet aangaat dat be- slieden in het openbaar mededelin- chi joen over de inhoud van het rapport 30r]een vertrouwenscommissie aangaan- 'de sn voordracht voor een burgemees- j lenoeming alsmede over kandidaten e zo'n functie. Een overgrote kamer- derheid schaarde zich achter een e van deze strekking van de PvdA- [iessen. De motie is de formele vast- ng van het oordeel van de Kamer je week over de „loslippige" rol van liei lier Lubbers in de procedure die uit- on dde in de benoeming van oud-staats- ESU taris Brokx tot burgemeester van Burgemeesler Br~ ihe ójb - FOTO: DIJKSTRA Visolie verlicht pijn reumapatiënt GRONINGEN Visolie verzacht de pijn bij (twee op de drie) reu mapatiënten. Dat blijkt uit een on derzoek van de onderafdeling Reumatologie van het Academisch ziekenhuis in Groningen dat door het Nationaal Reumafonds werd gesubsidieerd. Visolie blijkt te zor gen voor een afname van de ont stekingsprocessen die ten grond slag liggen aan gewrichtsreuma. Eerder had men ontdekt dat bij volkeren waar vis een belangrijk onderdeel van het voedselpatroon vormt, bijvoorbeeld bij Eskimo's, gewrichtsreuma met minder pijn gepaard gaat dan bij reumapatiën ten in West-Europa. SGP: nieuwe pil is niet in de haak DEN HAAG De SGP meent dat er risico's voor de gezondheid kleven aan een nieuwe, Amerikaanse anti-concep tiepil. Het Rotterdamse Dijkzigt-zie- kenhuis wil een proef nemen met deze pil, die minder bijwerkingen heeft dan de gangbare. Het ziekenhuis heeft via een advertentie vrouwen opgeroepen mee te doen aan het experiment. Vol gens het SGP-kamerlid Van der Vlies zijn in de Verenigde Staten proeven met de nieuwe pil verboden. Enkele wetenschappers zouden vrouwen heb ben afgeraden mee te doen aan proe ven. De SGP heeft staatssecretaris Dees (volksgezondheid) gevraagd of hij toe stemming heeft gegeven voor het expe riment in Rotterdam. TERNEUZEN De rijkspolitie te wa ter in Terneuzen heeft gisteren de mys terieuze verdwijning van een binnen vaartschip en een hoogwerker opgelost. Verantwoordelijk hiervoor blijken een 32-jarige man en diens 30-jarige vrien din. Het vaartuig was zondagnacht door het tweetal gestolen in Sas van Gent en vervolgens naar Gent gevaren. Daar kreeg het duo echter motorstoring, waarop maar besloten werd het schip bij een sloperij te koop aan te bieden. Toen de verkoop afketste stalen de bei de verdachten uit een loods in Zelzate een hoogwerker, die later geparkeerd werd teruggevonden onder een brug in Sas van Gent. OEFSCHRIFT, érnstige Z'ob lemen 2 ider len, ge kei nip DEN Als gezinspro- ir %en op tijd worden op- en hulpverleners kunnen worden inge- keld, kan worden komen dat zich onder ts ridigen ernstige psycho- 'g i'ale problemen ontwik- jjew-n. Tot deze conclusie ■s. E. M. Scholte geko- in het proefschrift igd, politie en hulp- Irinlening", waarop hij e nijgen promoveert aan Rijksuniversiteit •ijlen. nderzocht de psychosocia- efsituatie van 250 jeugdi- die in een jaar tijd met de jse politie in aanraking ord nen. De helft van de ion- veljn had geen grote proble- een kwart kampte met ere of beginnende proble- en de overigen zaten ern- naa in de moeilijkheden: het mjaaldelijk plegen van de- at problemen met justitie, j iiik van hard drugs, uit- 1 ""ketting of mishandeling. Scholte kan hulp aan schiflföugdigen (vroeg)tijdig in eenf worden gezet. De hulp- KN»ners en de politie moeten poe wel nauw samenwer- In Den Haag wordt daar- >ruil een experiment uitge- le Volgens de promoven- blijkt deze werkwijze met (Tm*/ i effect te hebben onder Nederlandse jeugdigen, zoal! dt bedoelde hulp ver aft, dan wordt het pro- ngedrag, waaronder mis- n als winkeldiefstallen, le helft teruggedrongen. H^de .problemen met het ge- met het onderwijs ne- ^Hdan beduidend af. In ver- ^Hcing met jeugdigen die de hulp niet krijgen, lindert het aantal jonge- 23 lat opnieuw met de politie intact komt met ruim zes- rocent. CDA NIET IN PANIEK: Marten Beinema, mediaspecialist van de CDA-fractie: „Omdat we nu pas op vier procent zit ten, spreken we dus in feite over bijna een verdubbeling van de STER-reclame". FOTO: DIJKSTRA N VANDAAG IN HET VJ (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG „Wij ver keren absoluut niet in paniek, hoor", zegt Mar ten Beinema, mediaspe cialist van de CDA-frac tie. Op het eerste gezicht klinkt dat merkwaardig. Want deed het Europese Hof van Justitie gisteren niet een uitspraak die zeer verontrustend is voor allen die het Neder landse omroepbestel wil len- beschermen tegen buitenlandse ondermij ning? Volgens de Luxemburgse rechters is het doorgeien van tv-programma's, al dan niet vergezeld van reclamebood schappen, een dienst in de zin van het EG-verdrag. Het verbieden daarvan mag niet; anders komt men in botsing met het beginsel van het vrije verkeer van diensten. De Bond van Adverteerders en de Vereniging van Erken de Reclame-Adviesbureaus hieven gisteren een gejuich aan. Zij zijn het immers die in 1985 het toen nog bestaan de reclame- en ondertite lingsverbod voor een zender als Sky Channel hebben aan gevochten. De Nederlandse rechter achtte zichzélf be voegd om een einde te ma ken aan het ondertitelings verbod, nadat de Hoge Raad dit strijdig had bevonden met de grondwet. De mediawet, die op 1 januari jongstleden van kracht werd, kent dan ook geen ondertitelingsver bod meer. De Nederlandse regering om zeilde dit probleem echter door nü het doorgeven van specifiek op Nederland ge richte reclame te verbieden. De staat achtte zich daartoe gerechtigd, omdat het daar mee wil(de) voorkomen dat met name commerciële satel lietzenders een ernstige be dreiging zouden gaan vor men voor het Nederlandse publieke bestel. Was dat een gerechtvaardig de opvatting? Het gerechts hof in Den Haag besloot deze vraag voor te leggen aan het Europese Hof van Justitie, voor een zogeheten prejudi ciële uitspraak. Welnu, de mening van dat Hof lijkt zonneklaar: het verbod moet worden opgeheven. In VVD-kring, waar men al jaren pleit voor het opengooi en van de Nederlandse ether, trekt men die conclusie dan ook. Het liberale kamerlid Loek Herman: „Wij zien ons bevestigd in een opvatting die we jaren geleden al ver kondigden. Men kan nu een maal geen kaasstolp om Ne derland heen zetten". Her mans ziet in de uitspraak van het Europese Hof een aan sporing aan de regering om AVRO, TROS en Veronica in tie gelegenheid te stellen „commercieel te gaan". AVRO-voorzitter Wallis de Vries is het daar uiteraard volkomen mee eens. Hij con stateert dat de mediawet het Nederlandse omroepbestel „kennelijk" onvoldoende be scherming biedt en dat er dus heel snel een eigen commer ciële omroep moet worden opgericht. Rijkelijk voorbarig Al die conclusies vindt het CDA-kamerlid Beinema rij kelijk voorbarig. „Men ziet over het hoofd", legt hij uit, „dat het reclameverbod in de mediawet nóg een bepaling bevat, waardoor het voor sta tions als Sky Channel en Su per Channel nog stééds niet erg aantrekkelijk is op Ne derland gerichte reclame te gaan uitzenden". Beinema doelt op artikel 66, dat mede door zijn toedoen in de mediawet is gekomen. In dat artikel staat onder meer dat buitenlandse zenders op Nederland gerichte reclame mogen uitzenden, zolang zij zich maar houden aan dezelf de voorwaarden als de Ne derlandse omroepen. „Eén van die voorwaarden is dat een zender geen commerciële oogmerken heeft", aldus Bei nema. Het kamerlid verwacht niet dat Sky Channel en Super Channel veel zin zullen heb ben zich nu haastig om te vormen in bijvoorbeeld stich tingen met ideële oogmer ken. Bovendien zouden Sky en Super dan, in tegenstel ling tot wat nu het geval is, hun programma's niet meer mogen onderbreken voor re clameboodschappen. Die commercials zouden dan, on geveer zoals de STER doet op de Nederlandse netten, in blokjes tussen de program ma's moeten worden uitge zonden. Beinema, die samen met zijn fractiegenoot Van der San- den al jarenlang bezig is de pure commercie uit de Ne derlandse ether te weren, komt tot de conclusie dat er voor minister Brinkman van WVC (ook al een CDA'er) geen enkele reden is „voor overhaaste stappen". Brinkmans woordvoerster Annemarie Stordiau onder schrijft die uitspraak volle dig. Zij wijst erop dat „over weging 37" in het (Luxem burgse) vonnis bijna gelij kluidend is aan artikel 66 van de mediawet. „Het komt erop neer dat we in Neder land beperkende voorwaar den mogen stellen aan op ons land gerichte reclame, zolang we daarbij maar niet discri mineren. Welnu, dat doen we ook niet. De mediawet kan dus in stand blijven". STER uitbreiden Beinema vindt overigens niet dat minister Brinkman nu met de armen over elkaar kan gaan zitten. „Integen deel, de bewindsman moet hard aan het werk om de mediawet zodanig te wijzigen dat de hoeveelheid STER-re clame kan worden uitge breid". Wat het CDA betreft kan het huidige maximum van vijf procent reclame op de Nederlandse netten worden losgelaten. Een per centage van zes a zeven is voor Beinema ook aanvaard baar. „Omdat we nu pas op vier procent zitten, spreken we dus in feite over bijna een verdubbeling". Zo'n uitbreiding van de STER is volgens de CDA- parlementariër een goede methode om ervoor te zorgen dat de reclameguldens in ei gen land blijven. „Als een adverteerder de kans heeft zijn boodschap te koppelen aan een eigen Nederlands programma, zal hij dat doen. Alles wijst er immers op dat de overgrote meerderheid van de Nederlandse kijkers veel liever naar die program ma's kijkt dan naar welke buitenlandse zender dan ook", aldus Beinema. De CDA'er krijgt zoals te verwachten steun van de PvdA, die ook weinig van commerciële omroepen, of ze nu in het buitenland geves tigd zijn of niet, moet heb ben. Verwonderlijk is echter wel dat ook de voorzitter van de Bond van Adverteerders, C.H.M. Wirtz, pleit voor uit breiding van de STER. Vol gens hem is zijn organisatie in de eerste plaats naar de rechter gestapt om de STER meer zendtijd te bezorgen. De uitspraak van het Euro pese Hof ziet Wirtz als „een breekijzer" om dit doel te be reiken. RIK IN 'T HOUT (Vervolg van de voorpagina) Het „handjevol" VVD-ka- merleden dat gisteren in kleine kring nog zijn poli tieke val eiste „met zijn voorganger Van Eekelen - nu minister van defensie - er meteen achteraan", is veruit in de minderheid gebleven, zo viel in de wandelgangen te beluiste ren. Fractievoorzitter Voorhoeve heeft zich, on danks de oproep van zijn fractiegenoot Bolkestein om falende bewindslieden sneller de laan uit te stu ren, tegen het aftreden van Van der Linden ver zet. Wel zeer fel van leer trok De Visser (PvdA) die geen goed woord voor de capriolen van Buitenlandse Zaken over had. De Visser, die al in een zeer vroeg, stadium voor een nader onderzoek gepleit heeft, vindt dat de Kamer er recht op heeft te weten of er „nog meer vuile was is", hoe de kostprijs van het nieuwe paspoort pre cies berekend is (de Rekenka mer kwam daar ook niet uit) en hoe het met de fraudebe stendigheid staat. Volgens re cente berichten zou de plastic „huid" van de paspoortkaart, die in het boekje zit en die heel gemakkelijk te verwijde ren bleek, eenvoudig te verbe teren zijn. Toch Staatsdrukkerij Omdat de rijksoverheid nog steeds gebonden is aan een contract met paspoortprodu cent KEP BV en dit om juridi sche en financiële redenen De Visser (PvdA) FOTO: DIJKSTRA moeilijk eenzijdig kan opzeg gen, is het niet onmogelijk dat samenwerking gezocht zal worden met de Staatsdrukke rij in Den Haag en met druk kerij Joh. Enschedé in Haar lem, de drukker van ons geld. Daarmee lijkt een oud voorstel van premier weer nieuw leven ingeblazen te worden die ge ruime tijd geleden al op een dergelijke samenwerking aan drong. Het is evenmin onmogelijk dat het CDA erop zal aansturen het ministerie van binnen landse zaken opnieuw bij de invoering van een nieuw pas poort te betrekken omdat dit departement „meer dan welk ander ministerie ook" erva ring heeft in het omgaan met gemeenten, die de paspoorten overigens onder verantwoor delijkheid van Buitenlandse Zaken zullen afgeven. Het probleem daarbij is echter dat er dan ook een geheel nieuwe paspoortwet moet komen, om dat de wet die nu in behande ling is, uitgaat van de aanpak via Buitenlandse Zaken. DEN HAAG De Tweede-Kamercommissie voor de inlichtingen- en veiligheidsdiensten, bestaande uit de fractieleiders van CDA, PvdA, VVD en D66, zal vaker verslag uitbrengen van haar werkzaamheden. CDA- fractieleider De Vries, voorzitter van de commissie, zei dit gisteren tijdens een kamerdebat over het verslag dat de commissie heeft uitgebracht over de afgelopen drie jaar. De betreffende kamercommissie is een buitenbeentje aan het Binnenhof, niet alleen omdat er maar vier partijen in vertegen woordigd zijn maar ook omdat zij in het geheim overleg voert met premier Lubbers en minister Van Dijk (binnenlandse za ken) over het werk van de BVD, de Inlichtingendienst Buiten land en de militaire inlichtingendiensten. Op ongezette tijden publiceren de vier fractieleiders een summier verslag van hun werkzaamheden. Unaniem drong de Kamer er gisteren bij de commissie op aan. minstens jaarlijks een verslag op te stellen en daarin zo mogelijk wat uitgebreidere informatie te verschaffen dan tot nu toe het geval is geweest. Dat laatste kon De Vries echter niet beloven. Evenals in voorgaande jaren vroegen vrijwel alle fracties giste ren om een vermindering van het aantal „vertrouwensfuncties" bij de overheid. Op dit moment zijn er nog 48.000 functies waar voor een veiligheidsonderzoek van de BVD noodzakelijk is. irminkomen ijopedisten HAAG Het aanvaard- norminkomen voor logo- iten is voor het jaar 1987 jesteld op 80.000 gulden, dat bedrag is 55.000 gul als salaris bedoeld. Minis- )e Koning van sociale za- en werkgelegenheid is het iver eens geworden met leroepsgroep, de Neder- »e Vereniging voor Logo- i ën Foniatrie. Het norm- men bedraagt thans nog 10 gulden. i pril ingin Beatrix, prins Claus kroonprins Willem-Alexan- wonen in de Ridderzaal het Binnenhofcomplex in Haag de bijeenkomst bij lelegenheid van het feit dat L. de Jong met de voltooi- van deel 12 (Epiloog) zijn chiedwerk „Het Koninkrijk Nederlanden in de Tweede Jeldoorlog" heeft beëin- ZOETERWOUDE De heer Chin Chee Choon is de nieuwe kampioen badminton van Zoe ter woude. Hij is de opvolger van Edwin Both. Dé uit Sin- galpoer afkomstige Choon ver sloeg in de heren-enkelspelfi nale Jaco Lemmerzaal. Ook de titel bij het, gemengd-dubbel spel werd door Choon, samen met Anne Mooijman, in de wacht gesleept. Choon is we gens werkzaamheden tijdelijk woonachtig in Zoeterwoude en als fervent badmintonspeler is hij lid geworden van de plaat selijke vereniging Shuttlewou- de. Om het peil van de titelstrijd te verhogen waren ook leden van de badmintonclubs Ha- zerswoude en Mata Hari uit Zoetermeer uitgenodigd deel te nemen. Desondanks werden de prijzen verdeeld door de Zoeterwoudse badmintonners. Gespeeld werd in twee catego- riën: tweede tot en met vijfde 5e klassers district in categorie I en zesde tot en met negende klassers in categorie II. Bij de dames speelden Coby Versteegen en Stella van Veen een ijzersterk toernooi en plaatsten zich voor de finale. In die eindstrijd beschikte Versteegen over de langste adem. In categorie II won Hans Persant (Meerburg) de finale van Walter Verduyn (Mata hari). Bij de dames deel den Shuttlewoude de lakens uit: Ria Lubbe één en Elly Spierenburg twee. In categorie II zegevierden Hans Persnat/ Mirjam Silverentand (Meer burg) over Ria van Prooijen/ Eric van der Meer (Shuttle woude). Bijna ton voor Radio Freedom HILVERSUM De landelijke pas na 15 mei kunnen worden actie van de VAR A-radio ten opgemaakt als alle oplossingen bate van Radio Freedom in (met 2,50 aan extra postze- Zuidafrika heeft gisteren een gels) binnen zijn van een wed- bedrag van 92.500 gulden op- strijd, aangevuld met niet-aan- geleverd. De totale stand zal gemelde giften. iKNOLLEN 8eb je o°t tees' oataan e&j dube gewoc«2A«m- JiDscuftius moest ne£DCexi ombat ie woon cwvesve WA AFLOOp glEEK IE DU5 DOOF T£ •ïyN... DEN HAAG „Ik hoop dat al die ex-militairen die gekwetst zijn door de beschuldigingen als zou den zij zich in Indië heb ben schuldig gemaakt aan oorlogsmisdaden, door dit boek getroost worden". Deze heilwens sprak me vrouw H.T. Spoor-Dijke- ma, weduwe van de be velhebber van de Neder landse troepen in het na oorlogse Indië generaal S.H. Spoor, gisteren uit in Den Haag bij de presenta tie van het documentaire werkstuk „Een stem uit het veld". Auteur is de toenmalige rit meester-adjudant van generaal Spoor, R. M. Smulders. Diens op schrift gestelde herinnerin gen, niet op de laatste plaats aan generaal Spoor zelf, beo gen een nuancering „vanuit het veld" te geven op het in veel opzichten negatieve beeld dat de afgelopen jaren is ont staan van het militaire optre den tegen de Indonesische vrijheidsstrijders. Vandaar dat „Een stem uit het veld" juist morgen in de verkoop komt op dezelfde dag dat dr. Loe de Jong deel 12 publiceert van „Het Koninkrijk der Neder landen in de Tweede Wereld oorlog". Passages uit deel 12 die aan het naoorlogse Indië zijn gewijd, en waarvan zowel de oorspronkelijke als de her schreven versie is uitgelekt, hebben bij oud-Indiëstrijders tot grote ontstemming geleid. „Toch is 'Een stem uit het veld' niet bedoeld als een te- gen-boek", aldus auteur Smul ders, ex-directeur bij achter eenvolgens Akzo en de Memi- sa. „Wel wil ik er de honderd duizend nog levende vetera nen een hart mee onder de riem steken als zij weer eens ontmoedigd raken door be richten over excessen en mis daden waaraan zij zich schul dig zouden hebben gemaakt". Dat het eerste exemplaar van Smulders boek aan de weduwe van generaal Spoor werd aan geboden, vloeit voort uit de moederrol die zij voor de Ne derlandse militairen in Indië vervulde en nog steeds ver vult. Veelvuldig wordt me vrouw Spoor nog opgebeld door oud-strijders die onder haar man hebben gediend en bij haar een woord van troost zoeken, wanneer de publiciteit zich weer eens tegen hen keert. Mevrouw Spoor heeft zowel de oorspronkelijke als de her schreven versie van dr. De Jongs, passages over het Ne derlandse optreden in Indië gelezen, en zij is ook over de tweede versie weinig te spre ken. „Ook in hetgeen nu gepu bliceerd gaat worden, krijgen de goede kanten van het Ne derlandse optreden veel te weinig aandacht", aldus de moeder van Nederlands toen malige strijdkrachten overzee. „Een stem uit het veld" is uitgege ven door De Bataafsche Leeuw en kost 19.50

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3