tekUeSou/ta/nt 4» ,BC verhuist zeker laar Werninkterrein Fraaie reiswekker STAD OMGEVING Hans en Monique de Roos hebben 't Eigen Huis Spaarplan genomen vanwege die 5,5% rente. PvdA: zevende wethouder blijft ÏIEUWBOUW START BEGIN 1989 Gemeente: Mogelijkheden om minima te helpen beperkt siden wil kunstenaars steunen An"°B"k AmroBankEÜ! WOENSDAG 27 APRIL 1988 PAGINA 13 der Nat omoveerd J. van Zijp (KNOV): INBREIDING HELPT MIDDENSTAND NIET LEIDEN Het bouwen van woningen op plekken groen zal noodlij dende middenstanders zeker niet boven Jan helpen. Dat zei bestuurs lid J. van Zijp gisteravond op een ledenvergadering van de KNOV- afdeling Leiden. Hij reageerde daarmee op een opmerking van wet houder D. Tesselaar (volkshuisvesting) dat de inbreiding goed is voor de Leidse middenstand. Volgens Van Zijp zullen er hooguit 700 extra woningen worden gebouwd. „De 1900 extra bewoners die dit ople vert, kunnen nooit veel soelaas bieden aan de middenstanders die het moeilijk hebben. Ook niet als alle huizen kunnen worden gebouwd en het er 1000 meer zijn". Het bestuurslid meent dat het college onno dig veel mensen tegen zich in het harnas jaagt met de plannen en vraagt zich af of de extra woningen wel nodig zijn. „Laat Leiden eerst de 4500 woningen bouwen die zij nog tegoed heeft. Ik wil dan nog wel eens zien of de woningnood zo groot is. De bevolkingsgroei neemt tenslotte af". Van Zijp stelde dat Leiden hoe dan ook de duur dere huizen uit de inbreidingsplannen moet schrappen. „Die huizen bouw je voor mensen van buiten Leiden". Clubgebouw Fides Pacta door brand verwoest LEIDEN Het clubgebouw van korfbalvereniging Fides Pacta aan de Zoeterwoudsesin- gel is vannacht grotendeels door brand verwoest. De oor zaak van de brand was vanoch tend nog niet bekend. De melding kwam binnen rond kwart voor twee vannacht. De Leidse brandweer was twee uur bezig met blussen. Er werd gebruik gemaakt van een lad der en een autospuit. Ie EIDEN De verhui- ng van de Leidse Be nmortel Centrale J3C) van de Zoeter- oudseweg naar het fernink-terrein aan de. mphoraweg staat vast. overleg met de ge- ïeente Leiden en de rovincie Zuid-Holland eeft de directie van de BC toegezegd de ver- uizing geheel zelf te be- ^klen, nu een onderzoek eeft uitgewezen dat de nanciële positie van het edrijf daartoe de ruimte at. De bouw van de euwe vestiging moet begin volgend jaar be ginnen. De directie van de LBC wil niet zeggen hoeveel geld daarmee is gemoeid, maar vast staat dat het om een miljoe nenproject gaat. Gemeente en LBC hebben afgesproken dat de directie van de betonmortelcentrale binnenkort de benodigde mi lieu- en hinderwetvergun ningen bij de provincie aan vraagt. Ook starten binnen kort de onderhandelingen met de gemeente over de grondtransactie. Vervolgens wordt een bouwplan voor de nieuwe centrale opgesteld, dat de gemeente moet goed keuren. Het terrein van Wer- nink moet nog bouwrijp worden gemaakt. Het terrein aan de Zoeter woudse weg blijft bestemd voor bedrijven. De bouw van de nieuwe ves tiging kan begin volgend jaar beginnen. Naar verwachting verlopen de voorafgaande procedures zonder proble men, omdat zowel LBC, ge meente als provincie belang hebben bij de verhuizing. Een onderzoek had in no vember vorig jaar al uitgewe zen dat het terrein van Wer- nink een goed alternatief is voor de huidige lokatie aan de Zoeterwoudseweg, waar het bedrijf is wegbestemd. Het nieuws dat de LBC de verhuizing naar het terrein van Wernink kan betalen komt als een verrassing. In een eerder stadium had de directie laten weten dat dit best eens te veel geld zou kosten. Niet alleen moet de oude installatie aan de Zoe terwoudseweg worden afge broken, ook vereist de nieu we vestiging aan de Ampho- 'raweg een grote investering omdat er tal van speciale voorzieningen aan moeten worden getroffen ter voorko ming van stof- en geluidhin der. De LBC had de gemeente daarom om een financiële bijdrage gevraagd. In novem ber liet wethouder J. Peters (milieu) al doorschemeren dat de gemeente die niet zou leveren, omdat de LBC het initiatief tot de verhuizing had genomen. Wel betaalde de gemeente het onderzoek naar de mogelijkheden van het Wernink-terrein. Noch Peters, noch de directie van de LBC willen het bedrag noemen dat met de verhui zing is gemoeid. Volgens Pe ters is het mogelijk dat het ministerie van VROM een fi nanciële bijdrage wil leveren. Directeur G. Mulder toonde zich zeer verheugd over de op handen zijnde verhuizing. „De overlast voor de bewo ners heeft ruim twintig jaar geduurd. Het is fijn dat het einde nu in zicht is, al zal er nog heel wat water door de Rijn stromen voordat het werkelijk zover is". Wethou der Peters was „blij" met de uitkomst van het financiële onderzoek bij de LBC. „Er zit nu echt schot in de zaak". EXTRA URGENTIEPUNTEN VOOR WONINGZOEKENDE MINIMA LEIDEN De mogelijk heden om minima tege moet te komen zijn be perkt. Dat constateert de gemeente Leiden in de nota „Over de marges". Vanwege de financiële beperkingen kan Leiden geen „structurele oplos sing" bieden voor de pro blematiek van de minima. „Dit ontslaat de gemeente echter niet van de ver plichting om alles te doen wat in haar mogelijkhe den ligt", aldus de nota. Daarin staan 23 actiepun ten die de gemeente de komende tijd wil uitvoe ren. De maatregelen va riëren van het toewijzen van extra urgentiepunten aan woningzoekende mi nima tot het sluiten van samenwerkingsovereen komsten met uitzendbu reaus zodat die voorrang geven aan mensen die langer dan twee jaar werkloos zijn. Enkele actiepunten hebben tot doel de goedkopere huurwo ningen beter te verdelen. De helft van de Leidse woningen is volgens de gemeente betaal baar voor mensen met een bruto maandinkomen van 2000 gulden of minder. De huur prijs van die woningen be draagt maximaal 350 gulden per maand. Het blijkt echter dat veel van deze huizen worden bewoond door mensen die gezien hun inkomen in een duurder huis kunnen wonen, terwijl mensen met lagere lo nen vaak in een „te duur" huis wonen. Veranderen Om deze situatie te verande ren wil de gemeente extra ur gentiepunten toekennen aan mensen die minder dan 2000 gulden bruto per maand ver dienen en een goedkopere wo ning zoeken, ongeveer 65 pro cent van het totaal aantal wo ningzoekenden. Ook wil de gemeente dat extra urgentie- punten worden toegekend aan mensen die een hoger' salaris hebben, maar een woning ach terlaten met een huur tot 350 gulden per maand. Omdat behalve de huur ook de energiekosten een flinke aan slag op bet budget kunnen be tekenen, wil de gemeente ex tra bijstand verstrekken voor hoge energielasten. Dit in het geval dat iemand bijvoorbeeld wegens ziekte of ouderdom zijn huis extra moet verwar men. Daarnaast komt er een E(nergie)-team dat voorlich ting geeft over (besparing op) energiekosten. de mogelijkheid om ontheffing te krijgen van het betalen van gemeentelijke belastingen. Zo zou een kleine 300 cliënten van de Gemeentelijke Sociale Dienst er op gewezen moeten worden dat zij in aanmerking komen voor kwijtschelding van de onroerendgoedbelas- ting. Door middel van een bij sluiter bij de aanslag worden ook anderen gewezen op de mogelijkheid van een onthef fing. Ouderen die al twee jaar of langer geen onroerendgoed- belasting meer hoeven te beta len, krijgen in het vervolg geen aanslag meer. Dat geldt ook voor GSD-cliënten die al twee jaar of langer kwijtschel ding krijgen en van wie het inkomen niet is veranderd. De gemeente Leiden streeft er overigens naar om in de toe komst één aanslag voor alle gemeentelijke belastingen te versturen, waarbij de moge lijkheid bestaat om het ver schuldigde bedrag in tërmij- nen te betalen. Cassière Om ervoor te zorgen dat meer werklozen aan de slag kun nen, wil de gemeente onder andere dat de Tijdelijke Voor ziening Jeugdwerkgarantie plan (JWG) blijft gehand haafd, en dat niet wordt over gegaan tot het invoeren van het JWG zelf, omdat „de maatschappelijke weerstand tegen onderdelen van dit plan groot is". Voorts wil de ge meente een Centrum voor Ar- beidstraining en Beroepsbeoe- fening opzetten, voor mensen met weinig of geen vooroplei ding. Ook zal er nauwlettend op worden toegezien dat niet al te hoge eisen worden gesteld aan banen bij de gemeente. Want: „Het lijkt er op of je zo langza merhand een afgeronde havo opleiding moet heben om te worden aangenomen als cas sière in een supermarkt". Voorts verschijnt binnenkort een plan rond het personeels beleid voor migranten. Uit verschillende onderzoeken blijkt dat mensen met een mi nimum-inkomen in een maat schappelijk isolement leven. Zij kunnen geen gebruik (meer) maken van allerlei voorzieningen omdat die te duur zijn. „Kortingsgelden voor het openbaar vervoer, de Leidse zweminrichtingen, het bibliotheeklidmaatschap en sportcontributies vergen fi nanciële offers van enorme omvang", realiseert de ge meente zich. Het college van burgemeester en wethouders zou dit beleid willen uitvoe ren, maar de financiële midde len ontbreken. Minder rigou reuze maatregelen zijn even wel mogelijk, denkt de ge meente. Binnenkort worden voorstellen gepresenteerd om met name tegemoet te komen aan een-oudergezinnen. Ook zal worden geprobeerd het bi bliotheekgebruik in Leiden- Noord te stimuleren. |}K: PLANNEN ZIJN TE VAAG !N Kunstenaars :n, wanneer ze geen mogen doen op jèlden, een beroeps- nvergoeding en een w uit het Voorzienin- >nds voor Kunste- krijgen via de ge- ite. Dit staat in een dsplan dat de zes ge iten: Delft, Dor- ït, Gouda, Leiden en idam Vlaardingen nelijk in een brief de provincie Zuid- md hebben voorge- taal heeft de provincie eer één miljoen gulden rokken voor èen structu- Beeldend Kunstbeleid deze gemeenten. Leiden in aanmerking voor on- r twee ton. De provincie terlijk 15 mei het juiste dat Leiden krijgt, be- maken. „Vooral het irele aspect is belang- vertelt A. van der Ree emend hoofd van de af- Culturele Zaken in Lei- ij;:; .Eerder moesten we het met incidentele geldbe- van de provincie", ijij juli 1987 waren die inci- e bedragen geen pro- Er was immers de regeling waarmee enaars onderhouden a worden. Toen de egeling werd afgeschaft, er voor de kunstenaars eel meer over. HUI itenaars moeten nu ech- et denken dat het geld e provincie de BKR-gel- i ;aat vervangen. Het is inkomen dat ze krijgen. ïdrag dat een kunstenaar provincie via de ge- krijgt, zal bestaan uit i >eroepskostenvergoeding i oor ze in aanmerking i als ze een bewijs heb- i een geld te krijgen uit j 'onds Beeldende Kunst et rijk. Met dit geld kan j kunstenaar bijvoorbeeld itelier betalen. Materia- Id kan worden verkregen t Voorzieningsfonds voor lenaars. De gelden die de inten ieder jaar eigen- j g beschikbaar stellen het kunstbeleid blijven in. „De provinciale bij- n zullen niet de plaats le gemeentegelden gaan len", aldus Van der Ree. ns Theos, voorzitter van beroepsvereniging Beel- Kunstenaars, zijn te en nog steeds te vaag. willen nu eindelijk wel duidelijkheid. Bovendien in tegenstelling tot wat de gemeente in de brief schrijft, dat de 2500 gulden die via de beroepskostenvergoe ding verkregen kan worden, veel minder is dan de gelden uit het Voorzieningsfonds. Geld dat men via het Voorzie ningsfonds kan krijgen als de kunstenaar is aangesloten bij de vakbond, is ruim 3000 gul den. Hier klopt dus niets van. Ook zijn de BBK-leden ver bolgen over het feit dat de ge meente in de brief spreekt over deskundigen en kunste naars die een commissie zou den moeten vormen, zo bleek gisteravond tijdens een leden vergadering. „Ik ben van me ning dat de kunstenaars in dit geval de deskundigen zijn", al dus Theos. Kunstenaars die een beroep doen op een beroepskosten- voorziening zullen professio naliteit en beroepsmatigheid aan moeten tonen. Een com missie wordt in het leven ge roepen die dit zal beoordelen. De gemeenten hebben een be drag tussen de 2500 en 3000 gulden (afhankelijk van een belastbaar inkomen) per kun stenaar beschikbaar gesteld uit de gelden van de beroepskos tenvoorziening. Kunstenaars kunnen bovendien prestatie subsidies krijgen voor deelna me aan tentoontellingen. Hier bij wordt gedacht aan bedra gen van rond de 750 gulden. Ook kunnen de kunstenaars in het vervolg declaraties indie nen bij de gemeente. Het aan kopen van werk en het geven van opdrachten zal moeten ge beuren met het resterende geld dat de verschillende ge meenten beschikbaar hebben. In de brief van de gemeenten aan de provincie stellen zij ook voor in iedere gemeente een stadsgalerie te creëren, zodat er zoveel mogelijk werk kan worden uitgewisseld. Het bedrag dat aan de zes ge meenten beschikbaar wordt gesteld, één miljoen gulden, zal niet alleen aan kunstenaars persoonlijk ten goede komen. Dertig procent van het bedrag is voor de centrale kunstuit leencentra van Zuid-Holland, 25 procent gaat in de vorm van subsidies naar kleinere ge meenten, 10 procent is voor het Voorzieningsfonds Kunste naars en de 5 procent zal van af januari 1989 door de provin cie zelf voor kunstdoeleinden worden gebruikt. Binnenkort zal de provincie een reactie geven op het voorstel over de invulling van een gezamelijk kunstbeleid van de zes ge meenten. Nieuw onderkomen De roerige en dakloze tijden zijn achter de rug voor de On- derwijswinkel en het Muziek centrum Noord. Beide instellin gen hebben deze week het nieuwe onderkomen betrokken aan de Driftstraat. Dit gebouw bood eerder onderdak aan een dependance van de Sociale Werkplaats. Eind vorig jaar be sloot het Muziekcentrum Noord de leasen in de voorma lige kleuterschool aan de Ber- nhardkade te staken, vanwege overlast van baldadige jonge ren. De Onderwijswinkel was ge huisvest in een pand aan de Sophiastraat, dat in zeer slech te staat verkeerde. De winkel is geopend op maandag, dins dag, donderdag en vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur en op zater dag en op zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur. Op 5, 6 en 7 mei en op 12, 13 en 14 mei is de winkel gesloten. FOTO: WIM VAN NOORT Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. (ADVERTENTIE) En het aardige is: ze krijgen er een jaar gratis vt wonen bij cadeau. Dat geldt trouwens voor iedereen die in april of mei een Eigen Huis Spaarplan neemt. U moet dan wel minimaal f200,- per maand automatisch sparen of minimaal f2000,- inleggen. Eén ding is zeker: uw nieuwe huis begint bij de LEIDEN Er moet, liefst een vrouwelijke, opvolger komen voor wethouder J. Peters. Dat is gisteravond unaniem in een spoedver gadering besloten door de PvdA-fractie. Die wijst een verdeling van de por tefeuille van Peters over de zes andere wethouders af. De voltallige fractie van de PvdA is van mening dat de zevende wethouderszetel, bij de collegeonderhandelingen in 1986 in het leven geroe pen, bezet moet blijven. Een belangrijk argument daar voor is dat de socialisten vin den dat anders de verhou dingen zoek zijn. Met zestien zetels in de raad levert de PvdA nu vier wethouders, de VVD bezet acht zetels en levert twee wethouders en H. de la Mar (Links Leiden) komt uit een driemans frac tie. CDA, VVD en D66 wil len terug naar zes wethou ders, omdat dat jaarlijks twee ton scheelt. Zij vinden zeven wethouders niet nodig. In de fractie van de PvdA hebben acht vrouwen zitting, waarvan er één, H. van Don gen, al wethouder is. Van de zeven resterende kandidaten lijken er twee serieus in aan merking te komen voor de zetel van Peters: fractievoor zitter M. van der Molen en M. Boot. De keuze van E. Kerkckhoffs is vanwege haar hoge leeftijd onwaar schijnlijk. R. Hulsker en H. Koek zitten nog maar kort in de raad. C. de Boer volgt in geen ge val Peters op. Zij maakt met wethouder D. Tesselaar en S. de Vreeze deel uit van een adviescommissie, die alle overige fractieleden, uiter aard uitgezonderd de wet houders Van Dongen en P. Bordewijk, de komende we ken zal polsen over hun inte resse in de zetel van Peters. Vervolgens adviseert de commissie de fractie over de opvolging. Naar verwachting wordt uiterlijk 17 mei de nieuwe wethouder bekend. Peters treedt op 15 augustus van dit jaar in dienst van het ministerie van VROM. Beze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: j Postcode/plaats:j Telefoon(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 23,74 I kwartaal per acceptgiro f 70,93 Stuur als dank de reiswekker naar Naam: Adres: Postcode/plaats: im I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar a Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag £cidócSouaa/ni

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13