Manusama: meer gezag dan Nederlandse regering Crodino zonder heel bi jzonder Romeins sprookje van Bolsij RENAULT 9 EN 11 ZIET U VANZELF BINNENLAND fceidae Courant DINSDAG 26 APRIL 1988 PAGINA Q Dk nieuwe Renault 9 en 11 Cheverny: de best uit geruste auto's in hun soort. U vraagt zich natuur lijk af wat die uitrusting dan wel inhoudt. T|a. oa's wat lastig om hier compleet uit de doeken te doen. Om de simpele reden dat u kunt kiezen uit maar liefst 22 verschillende versies, waar onder die met katalysator, elk met een eigen uitrustingspakket. Om u toch een idee te geven hebben wehierdeRenault9en 11 GTL genomen. Als elke andere versie uitgerust met een ^-ver snellingsbak. Voorts beschikken de Renault 9 en 11 GTL over zonwerend glas, mistlampen in de voorbumper en van binnenuit verstelbare buitenspiegels (dus links en rechts). De voorstoelen zijn voorzien van lendesteunen, een must voor de sportieve rijder. Daarnaast kunt u goede sier maken met de smaakvolle bekleding en Cheverny-striping. De Renault ii gtl is tenslotte nog eens voorzien van een deelbare achterbank, ruitewisser achter en bumpers in de kleur van de carrosserie. ZoAl.s gezegd zijn er nog 20 andere versies waaruit u kunt kiezen. Een bezoek aan de showroom is dan ook de moeite waard. Ook gezien de prijs. Renault 9 Cheverny v.a. f. 21.100,- Renault 11 Cheverny v.a. f. 21.775,- (incl. BTW, excl. afleve- ringskosten). Met jaar plaatwerkgarantie. Leiden; Elam B.V, Haarlemmerweg 2-4, Tel. 071-224131/213341. NIEUW-VENNEP Na een jaar testverko pen is Bols nu definitief gestart met de ver koop van het alcoholvrije aperitief Crodino. In mei begint men een twee miljoen gulden verslindende promotiecampagne, opdat geen enkele tv-kijker, krantelezer of slijterijbezoe ker nog om dit licht mousserende oranje drankje heen kan. Met het van kruiden en natuurlijke zuid- vrucht-extracten gemaakte Crodino. dat ijs koud en in een soort champagne-glas moet worden gedronken, speelt de drankengigant uit Nieuw-Vennep handig in op de smaak- verveling die is ontstaan door te veilig en te gezond drinken. Mineraalwaters zijn Op hun retour en de nieuwe levensstijl' van zowel jongeren als ouderen vraagt om een drankje waarmee je er bij gezellige gelegenheden toch echt bijhoort, ook zonder alcohol. De recla mekreet is dan ook: „Zonder, maar toch heel bijzonder". De overstap naar de alcoholvrije drankeii was al gemaakt, maar in de visie van Bol f ,1 ontbrak een voldoende aantrekkelijk alterna lief met een uitstraling die aansluit bij de ge, wenste beleving van de consument: een alco ER hol vrij drankje van kwaliteit dat spannend, nieuw, sfeervol en stijlvol is. Na de alcoholar gisl me/vrije bieren Klausthaler en Moussy ei es onder meer Albert Heijns eigen alcoholvrij 6eg Vermouth „Lamati" is er nu dan het nieuwt be] ..aperitivo non-alcoholico" Crodino. In Italii n' kent men het al 25 jaarvorig jaar dronken ke de Italianen meer dan honderd miljoen vaiijell' deze kleine flesjes leeg. Crodino werd oor en. spronkelijk alleen in Terme di Crodo" ge-le maakt, het bedrijf ten noorden van Milaan e dat in 1983 door Bols werd overgenomen. Nu hc heeft men ook in het zuidelijker gelegen Sul- iele mona een fabriek gebouwd, de modernste tei Sp wereld. Deze is nu al weer bijna te klein om koi aan de vraag naar Crodino en Crodo-fris- ie dranken te voldoen. De voor Nederland be-om stemde - iets grotere - flesjes Crodino komen vel uit het oorspronkelijke Terme di Crodo. Een len pak van zes flesjes kost f8,95, losse flesjes 1 kosten f 1.60. In restaurants kan deze prijs on aanzienlijk oplopen. ROME De introductie van een nieuw produkt verloopt de ene keer heel onopvallend, de andere keer slaat de fabrikant hard op trommels en strooit met „belangrijke" nieuwtjes en presentjes. Soms heeft een pro dukt veel aandacht nodig, soms verdient het dat ook. In het geval van Bols' alcohol vrije aperitief Crodino - waar in onvermijdelijk toch een druppeltje alcohol zit als ge volg van het weken van de ge bruikte kruiden - kun je bij bestudering van de promotie- aanpak richting pers niet an ders concluderen dan dat deze goed is'. Je kunt zo'n eerste drankje wel gaan drinken op het hoofdkantoor van Bols in Nieuw-Vennep, maar Rome heeft natuurlijk net dat beetje extra dat het leven van een Nederlander draaglijk maakt. Dus riepen twintig beroepsge- lijken na ontvangst van een KLM-ticket ieder tegen hun baas dat ze „even weg" moes ten. De topmensen van Bols in Nederland én Italië wilden hun - uitstekende - talenk nobbel ook wel weer eens op poetsen en zo trof iedereen el kaar afgelopen week in het Bernini Bristol Hotel in de Ita liaanse hoofdstad. Eén blik op de kamerprijs (in lires lijkt al les nog duurder) was een zon nige indicatie van het „ver wen-niveau" de komende twee dagen. Na een lichte lunch met vol doende alcohol volgde een even lichte uiteenzetting van Bols' eerste man mr. J.A.E.M. van Hellenberg Hubar, die dag vergezeld van onder anderen signor Rossi, directeur van alle Bols-fabrieken in Italië, mar keting director L. Lentz en pr- hoofd Strumphler. Daarna mocht het eerste Crodino-slok- je worden genomen. Na de Iunchwijn viel de stap terug naar alcoholvrij drinken niet op. Het oranje aperitief beant woordde ook objectief gespro ken aan de hoogste verwach tingen. De eerste indruk was dat de volwassen smaak zich bewoog tussen Pimm's en Campari. Niet te zoet, niet te bitter, licht mousserend en - vooral - lekker. Het enthou siasme van de meerderheid werd beloond met een fraaie tas, waarin de persmap zich bepaald niet eenzaam voelde. Paar glazen De gastheren van N.V. Ko ninklijke Distilleerderijen Er ven Lucas Bols (opgericht in 1575, netto-winst vorig jaar 68,2 miljoen) beseften gelukkig dat zelfs Crodino niet langer dan een paar glazen kan op boksen tegen de aantrekkings kracht van Rome. De wande ling die volgde, leidde onder meer naar het paleis Quirina- le, de ambtswoning van presi dent Francisco Cossiga. Daria, een jonge Italiaanse gids met groene ogen, kreeg van de pa leiswacht gedaan dat de groep uit Holland alle belangrijke za len mocht bezichtigen, 's A- vonds bleek de reden van haar invloed. Prins Livio Borghese, die de Bols-groep voor een aperitief en een diner had uit genodigd in zijn paleis in Arte- na (1300 jaar v. Chr., 47 km buiten Rome), stelde Daria voor als zijn dochter. Het werd een zeer ontspannen avond, waarbij de alcohol rijkelijk vloeide en vader de prins ver klapte dat zijn grootmoeder nog van Haagse afkomst was. Zij heette Valerie Keun. „Ik pleit voor een verenigd Euro pa, bedekt met Bols", zei de commerciële prins in zijn felspeech. De tweede en laatste dag verde een bezoek aan Bi nieuwste fabriek in Sulrm op, waar de lopende banc nog sneller werken dan pr Nieuw-Vennep. Van de ru^ tachtig man personeel zijn slechts 26 bij de banden bei Sulmona werd gekozen wege de centrale ligging, gezonde bergwater, goede beidskrachten, overheidssul 3 die en tien jaar vrijstelling v V belasting. De allermodern'1 controle-apparatuur zorgt 3 voor dat geen enkel flesje blikje wordt afgeleverd n een deukje, een bacterie, aU weinig of te veel inhoud en r' voort. De fabriek is gebou door Bols' technische ge B.W.M. van Eek (de vader v.. zangeres Gemma van Eek), dergelijk werk over de hal0, wereld doet, want het Nieu 1 vennepse bedrijf zit halve wereld). Na een toeristische wandeli gt door Sulmona vertrok de lech meinse bus met de ex-Haapr reisleidster Myrna („Ik ben dertig jaar gelukkig in Romiim- naar het Leonardo da Vii vliegveld voor de kust vivëi Rome. Vlak voor de ten vlucht kocht een Bols-m nog snel een belastingvrije f de: van een merk dat door pi toeval niet door zijn werk]'ro ver wordt gemaakt of geir>,n porteerd. Terug op Schiphol was de aa komst in stijl, zoals inmidd:.. mocht worden verwacht: bl(?ch men, doos Crodino en PSV l Ajax in de finale. De alcohtf® vrije koelkast thuis maató* pas een»eind aan het Romein: sprookje. Of zou prinses Dar EB nog bellen? HERMAN JANSÏ De woorden die ir. Manusama gisteren uitsprak tijdens de 38e gedenkdag van de proclomatie van de Republiek Zuid-Moluk- ken in de Haagse Houtrust, werden binnen en buiten de hallen (onbedoeld) geïllu streerd door de houding van de aanwezige Zuidmolukkers. Binnen de oudere garde, aan dachtig luisterend en kijkend naar de toespraken en optre dens van dans- en muziek groepen, in de toegangshal en buiten Houtrust de jongere ge neratie die kennelijk meer in teresse had voor allerlei te koop zijnde hebbedingetjes (weliswaar met RMS-signa- tüur) of patat met satésaus. DEN HAAG Het was gisteren alweer 38 jaar ge leden dat de onafhanke lijkheid van de Zuidmo- lukse republiek (RMS) werd uitgeroepen. In de toespraak van ir. J.A. Ma nusama, president van de R^IS, was dit aanleiding om op te merken dat hij het niet eens is met de veelgehoorde kritiek dat er in al die jaren niets be reikt is. Hij gaf wel toe dat het erg moeilijk wordt om het ideaal van de vrije Zuid-Molukken uit te dra gen, maar, zo vervolgde hij, „een volk in balling schap raakt makkelijk verdeeld. We kunnen de naleving van dat ideaal door een volk in balling schap niet afdwingen. Toch is mijn gezag over de Zuidmolukkers groter dan het gezag van de Neder landse regering over de Nederlanders". Ir. Manusama was temidden van de sprekers de enige die zijn tekst ook in het Neder lands uitsprak. En evenals vo rige jaren hamerde hij nog maals op de bedoeling van de bijeenkomst. „Wij komen op voor een rechtvaardige zaak. Eenmaal zullen we ons doel bereiken". De inmiddels 78-ja- rige president van de Repu bliek der Zuid-Molukken zei er echter vanuit te gaan dat hij dit niet meer zal meemaken. In 1950 riep de toenmalige re gering van de republiek der Zuid-Molukken de onafhanke lijkheid uit met de bedoeling zelfstandig te blijven bestaan in de Indische archipel. RMS- guerrilla's bleven zich daarom verzetten tegen de regerings troepen van het jonge Indone sië. De regering in Den Haag haalde daarom de 4000 KNI- L'ers met hun familie naar ons land met de bedoeling hen tij delijk onderdak te verschaf fen. Toen Indonesië niet van plan bleek de zelfstandigheid van de Zuid-Molukken te er kennen, werd de aanwezig heid van de Molukkers in Ne derland een kwestie van le venslange ballingschap. Toch blijft, zoals gezegd, de hoop op terugkeer bestaan. Het was overigens de laatste keer dat de herdenking van de proclamatie van de RMS in de Haagse Houtrusthallen werd gehouden. Evenals allerlei an dere evenementen, die tot dus ver in dit complex werden ge houden, moeten ook de Zuid molukkers volgend jaar uitwij ken naar een ander onderko men. Naar verwachting wordt dat het Nederlands Congresge bouw, eveneens in Den Haag. Net als gisteren zullen de vele duizenden Zuidmolukkers uit alle windstreken van het land ook dan met bussen en auto's moeten afreizen naar de „we duwe van Indië". WAT ZE MÉÉR BIEDEN Vele duizenden Zuidmolukkers woonden gisteren de 38e ge denkdag van de proclomatie van de Republiek Zuid-Moluk ken in de Haagse Houtrust bij. FOTO'S: CEES VERKERK

Leidse Courant | 1988 | | pagina 8